Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Volny serm
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Slamník
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Ladislav Vyoral
Tlčhuba


Založený: 12 Jún 2007
Príspevky: 354
Bydlisko: Malenovice Morava

PríspevokZaslal: Št Jún 21, 2007 11:54 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Lodomericus napsal:
. V našich zemepisných šírkach sa momentálne nedá vidieť harnischfechten, ktorý by aspoň trochu korešpondoval s historickými dokladmi. Opakujem, ide zväčša len o tupé mlátenie, ktoré sú schopní vyprodukovať aj dvaja fyzicky zdatnejší ľudia, ktorí predtým nikdy neprišli do kontaktu so šermom.

Pokud připustím to cos napsal (můžr to tak být), musím se zároven zeptat JAK JE TO MOŽNÉ? A JAK JE MOŽNÉ,ŽE JSI NA TO PŘIŠEL AŽ TY A AŽ NYNÍ.
P.S. Neber to jako pruzení,mám zájem o seriozní poučení-debatu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št Jún 21, 2007 12:53 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Neprisiel na to sam a teraz. To uz je dlhsiu dobu znamy fakt. A netyka sa to povacsinou len harnisch fechten.
Sermovat v harnischy stylom langschwert blossfechten je ako sermovat, sportovym kordom proti presivanici. Teda nepatricne. Na studiu harnischfechtenu (nie podla pokrutenych obrazkoch, ale podla plnohodnotnych textov (nie versov, vo versoch je iba zedel)) sa tusim este nikto poriadne nepodujal. Teda na Slovensku myslim nikto (ak sa nemylim). Inde si neodvazim povedat.
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Ladislav Vyoral
Tlčhuba


Založený: 12 Jún 2007
Príspevky: 354
Bydlisko: Malenovice Morava

PríspevokZaslal: Št Jún 21, 2007 1:27 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Stettner: Já s Tebou snad i souhlasím ale...viděl jsem spoustu vystoupení,ukázek..atd které vystupujícínazývali "bojem našich předků" a vždy to bylo většinou akorát velmi pomalé předvádění asalt se zjevnou spoluprácí soupeře na své likvidaci.
Ptám se tedy kde a kdo to umí (tak jak se to dříve dělalo) a předvádí onou "všemožnou rychlostí"tak aby i laik poznal,že bojující to "myslí" vážně?
Případně kde a kdo mne to naučí?
Zatím je mi opravdu bližší ten druhý,Tebou kritizovaný způsob.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št Jún 21, 2007 1:37 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Odpoved je neviem. Neviem, kto by ta to vedel naucit
Ja sa zatial harnischfechtenu vobec nevenujem, zatial plne sustredujem svoju pozornost pre blossfechten. Iste ze, raz pride cas na to pozriet sa hlbsie do Hundsfelda, Lewa, czynnera a inych a ich harnischfechten. Ale ako tak pozeram tak uz len ten bloss zabere este zopar peknych rokov.
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Ladislav Vyoral
Tlčhuba


Založený: 12 Jún 2007
Príspevky: 354
Bydlisko: Malenovice Morava

PríspevokZaslal: Št Jún 21, 2007 2:57 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

stettner napísal:
Odpoved je neviem. Neviem, kto by ta to vedel naucit
Ja sa zatial harnischfechtenu vobec nevenujem, zatial plne sustredujem svoju pozornost pre blossfechten. Iste ze, raz pride cas na to pozriet sa hlbsie do Hundsfelda, Lewa, czynnera a inych a ich harnischfechten. Ale ako tak pozeram tak uz len ten bloss zabere este zopar peknych rokov.


Myslíš,že staří šem.mistři mohli zaplatit pořádné zbroje na míru, bojovali v nich atd...a po této zkušenosti psali pak šerm.knihy?
Vzhledem k jejich ceně,nedostupnost a náročnosti výroby o tom pochybuji,nehledě k tomu,že co kraj,to jiný typ zbrojí.
P.S.Pohyblivost středověkých zbrojí byla DALEKO MENŠÍ než si představujeme.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št Jún 21, 2007 3:04 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslim si. Sermiarsky majstre nebol, nieco ako ucitel anglictiny na vecernych kurzoch. A ani sermiarske knihy nevznikali pre ich publikacne ambicie. Zvacsa boli na objednavku pre grofa, ci ineho slachtica, ktory sermierskeho majstra najimal.
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
He-man
Bežný tlachal


Založený: 18 Jún 2006
Príspevky: 93
Bydlisko: Praha2

PríspevokZaslal: Št Jún 21, 2007 3:39 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

samozrejme! "Urcite si ludia dali robit take zbroje v ktorych sa mohli co najemenj pohybovat...."
samozrejme ze je tu obrana na ukor pohyblivosti, ale tvrdit "P.S.Pohyblivost středověkých zbrojí byla DALEKO MENŠÍ než si představujeme." je prinajmensom trosku dost odvazne.
_________________
Nikdy nerob inym, co nechces aby robili tebe
Razz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Št Jún 21, 2007 4:04 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

He-man
vzhladom na nastroje a moznosti danej doby mozno ani az tak nie...hoci je to asi celkom odvazne tvrdenie (tazko dokazat,ci vyvratit,kym si jednu neoblecies)
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
He-man
Bežný tlachal


Založený: 18 Jún 2006
Príspevky: 93
Bydlisko: Praha2

PríspevokZaslal: Št Jún 21, 2007 4:35 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

servant vzhladom na ich nastroje dokazali vyrobit veci , ktore polovica "umeleckych" kovacov nedokaze urobit dodnesa aj napriek zvarackam, karbobruskam, a 100000 druhou materialov (ocel, mosadz, ).
To ze mali male moznosti (v porovnani s nami) ich prinutilo, tu hrstku moznosti, dotiahnut veeelmi daleko (nechcem pouzit slovo dokonalost, lebo ma ukamenujete a aj tak to nebude uplne presne).
Ty ludia boli rovnako chytry ako my, len mali menej moznosti. Ked nemohol dvihnut ruku koly nejakemu plechu co mu zavadzal, tak ho zohol, upravil, zmenil klb, (pridal klb)..... Bol by debil, keby si spravi (da spravit) zbroj, v ktorej sa neda bojovat a tvrdenie, "(tazko dokazat,ci vyvratit,kym si jednu neoblecies)" tiez nie je dobre, pretoze si mozem vyskusat plechy. Ale ked boli na cloveka co mal sirsie ramena, mensie brucho, dlhsie ruky, kratsie nohy, budem tam , kde je teraz kuno !
Je to ako s mecom, kopec "sermiarov" sermuje s lopatami a kolajnicami, len preto, ze ich kovac im nedokaze urobit lahsi mec (ako nahle ho spravy lahsi - tensi = zacne sa lamat, ohybat, kazit sa...) skus si potazkat nejaky originalny mec, v nejakom muzeu.
PS: cest sermiarom ktory sermuju s kolajnicami, ale vedia s nimi narabat (su so silou trosku inde ako priemer ).
PS: skusenosti vtedajsich kovacov vystihol jeden moj znami (kovac) velmi pekne.
"keby mali vtedy karbobrusky a zvaracky, porobili by take zbrane, zborje a veci o akych sa nam nesnivalo...."
_________________
Nikdy nerob inym, co nechces aby robili tebe
Razz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
He-man
Bežný tlachal


Založený: 18 Jún 2006
Príspevky: 93
Bydlisko: Praha2

PríspevokZaslal: Št Jún 21, 2007 4:46 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale v podstate ma kazdy svoj kusok pravdy. Vsetko je to o ludoch. Tak ako teraz, tak aj vtedy boli ludia co mali prehlad a co prehlad nemali, ale snazili sa kracat s modou. Kludne si mohol dat nejaky trapko urobit plechy len preto, ze to bolo v mode (a chcel ukazat ze na to ma) a neriesil ci sa v nich bude dobre pohybovat, resp. ci mu dovoluju taky pohyb aky by potreboval a aky mu moze zbroj poskytnut).
A tiez sa mohli najst praktici, ktory si dali zbroj urobit preto, aby ich chranila, ale aby ich nechranila az tak na ukor ofenzivy a obratnosti.
Je to tak aj teraz kolko ludi si kupi veci preto ze ich potrebuje (cize si vybera podla parametrov) a kolko ludi si kupi tie iste veci len preto aby sme videli ze on ide s modou, alebo ze na to proste ma....
Zase som sa zamotal, ale snad to aspon niekto po mne rozlusti a pochopi Wink
_________________
Nikdy nerob inym, co nechces aby robili tebe
Razz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Št Jún 21, 2007 5:31 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

He-man
spravne - elita bola aj vtedy,ale nebolo ich vela
Very Happy
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ladislav Vyoral
Tlčhuba


Založený: 12 Jún 2007
Príspevky: 354
Bydlisko: Malenovice Morava

PríspevokZaslal: Št Jún 21, 2007 7:03 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Hi-man: Asi si nerozumíme. Já mám zbroj na "míru".Žádná "konfekce" a mohu v ní dělat právě to,k jakému ůčelu byla vyrobená. V minulosti to bylo pro max.pasivní ochranu majitele-to se snad shodnem,jinak by nemělo smysl ji oblékat.
Pasivní ochrana bude vždy na ůkor pohyblivosti a v celoplátové zbroji (pokud pod ní nosíš to,co se nosilo) nemáš šanci takového pohybu jako bez ní.Logicky tedy odpadá spousta bastardových technik,protože jednoduše válečná pole té doby neovládala těžkooděná nobilita s jedenapůlami jak je dnes lidem prezentováno.
K rytíři patřil erbovní štít,kopí, jezdecký meč příp.jednoručka,biják,sekera,vál.kladivo.
Jedenapůla je měštanská zbran.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Št Jún 21, 2007 7:15 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

[/url]/www.thehaca.com/Manuals/Gladiatoria/Gladiatorie_part2.htm[url][/url]

Oni myslia toto
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ladislav Vyoral
Tlčhuba


Založený: 12 Jún 2007
Príspevky: 354
Bydlisko: Malenovice Morava

PríspevokZaslal: Št Jún 21, 2007 8:32 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ing.Bobó napísal:
[/url]/www.thehaca.com/Manuals/Gladiatoria/Gladiatorie_part2.htm[url][/url]

Oni myslia toto

nezobrazuje se mi-not found.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
igor vitovič
Tlčhuba


Založený: 25 Nov 2006
Príspevky: 419
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: Št Jún 21, 2007 8:50 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

www.thehaca.com/Manuals/Gladiatoria/Gladiatorie_part2.htm mne to ide spokojne
_________________
Moj ty boh, aka som ja sermiarska sracka....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ladislav Vyoral
Tlčhuba


Založený: 12 Jún 2007
Príspevky: 354
Bydlisko: Malenovice Morava

PríspevokZaslal: Št Jún 21, 2007 10:04 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

igor vitovič napísal:
www.thehaca.com/Manuals/Gladiatoria/Gladiatorie_part2.htm mne to ide spokojne

Dík,mě už také. Je to pěkné,jen ty zbroje mi přijdou hodně pozdní,jsou takové "zvláštní" a také jsou kresleny jako kdybych já maloval raketoplán zevnitř. Very Happy
Další věc: Ty velké štíty s háky..nevím o tom,že by se někde užily v bitvě.
Proč si ti celozaplechovanci nechrání jeden z prvních zásahových cílů-ruce??
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Št Jún 21, 2007 10:06 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

beyond our capabilities...
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Tibenský
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 137
Bydlisko: TA

PríspevokZaslal: Št Jún 21, 2007 10:10 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

To Kuno: Enemže s blossfechten môžeš ísť pri harnischoch dokelu. Preto pravdepodobne chytali halbschwert a podme pekne hrotom, priečkou hlavicou na nechranene miesta- hladie, kolena odspodu, pod ramena atd. Keď ma niekto kvalitnú zbroj úspech blossfechten je iba o náhode. Neviem prečo by mali byť majstri, ktorých kunst sa vyvíjal dlhé roky na tom horšie ako banda nezmyselne sa tlčúcich poliakov. Ešte by ma zaujímalo ktoré bastardové techniky máš na mysli.

To Alchy: ak sa dá skús pretransformovať svoj príspevok ku mne nejak som ho nepochopil. Tak aby som ti na neho mohol adekvátne odpovedať. Twisted Evil
_________________
Keby si mlčal bol by si filozofom, keďže si prehovoril stal si sa volom.

www.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ladislav Vyoral
Tlčhuba


Založený: 12 Jún 2007
Príspevky: 354
Bydlisko: Malenovice Morava

PríspevokZaslal: Št Jún 21, 2007 10:54 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Vechter:Já nepsal,že staří mistři byli horší šermíři než banda poláků.
Ale pokud si dobře pamatuji tak např. V pamětech Oliviera De La Marche,kapitána gardy K.Smělého,(15.stol.)který velmi podrobně popisuje turnaje a klání té doby vč. pravidel,ceremonií i samotných průběhů soubojů,nenajdeme ani zmínku o tom,kde jednotliví turnajníci získali svoje schopnosti.Vždy je vyzdvihována síla,odvaha,dokonalost odění,zkušenost z válečných tažení....
Také jsem nikde nenašel zmínku o tom,že některý z význačných válečníků do r.1500 byl žákem nějakého ze známých šermířských mistrů.
a to si myslím,by rozhodně v kronikách zmíněno bylo(už jen jako reklama,či dobré jméno školy),pokud předpokládáme,že mistři byli mistry-tedy nejlepšími a nejzkušenějšími válečníky. Zároven se nabízí otázka v kterých bitvách či turnajích své zkušenosti nabyli??
P.S.Jak jsem předeslal,nepopírám,že byly šerm. školy,že existovali lidé co učili šermu. Jen mi nejde na rozum,že hrdá nobilita ve středoveku(myslím období,kterým se zabývám já-r.1390) přijímala učení se jedné ze svých výsad (válečnictví) z jejich pohledu v podstatě od prostých lidí,navíc prý některých židov.původu??
Myslím si,že šerm.mistři ve školách učili hlavně bohaté měštanstvo,které se způsobem svého života chtělo přiblížit šlechtě. viz.měštanské "turnaje",kterými šlechta opovrhovala.


Naposledy upravil Ladislav Vyoral dňa Št Jún 21, 2007 11:01 pm, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
He-man
Bežný tlachal


Založený: 18 Jún 2006
Príspevky: 93
Bydlisko: Praha2

PríspevokZaslal: Pi Jún 22, 2007 6:50 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Kuno, ja netvrdim ze tvoja zbroj je nepohybliva. Ja tvrdim, ze neverim tomu, ze by si v stredoveku dal neikto urobit nepohybliu zbroj (na mieru) - cize uplne nesuhlasim s tvrdenim, ze:
P.S.Pohyblivost středověkých zbrojí byla DALEKO MENŠÍ než si představujeme."
Ale je to moj subjektivny nazor. Ide o to, ze vecsina ludi (povedzme laikov) je toho nazoru, ze ryriery su plechovky, ktory sa nevedia hybat....
takze predstava, ze sa vedia hybat este menej, mi pride absurdna.
Inak si v podstate rozumieme Smile
_________________
Nikdy nerob inym, co nechces aby robili tebe
Razz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Slamník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Ďalší
Strana 12 z 14

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk