Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Šabla (nie len uhorská)
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Zbrane a kostýmy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Feb 03, 2009 3:57 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

aha srry to je rub

ja som zvyknutý som lavak...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Ut Feb 03, 2009 4:20 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Lavak to tiez fotil, tak to trochu posr...zle odfotil....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Smrco
Regrút


Založený: 15 Jún 2008
Príspevky: 5
Bydlisko: Brezno

PríspevokZaslal: St Máj 27, 2009 10:32 am    Predmet: sabľa Odpovedať s citátom

Palo ak ta smiem poptrosit: Co vieš o Poľskej v rsp. hornouhorskej sabli okolo roku 1640-1650? A niečo o kozakoch a ich sablach...dik Very Happy
_________________
www.berezun.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Po Jún 08, 2009 12:03 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

len v skratke.....v polke 17 storocia uz typicke polske zbrane nemaju tootzný vyraz ako tie uhorske....a nasli si vlastnu cestu.....

to je hodne pokrocili datum od dob kedy sa v polsku uplatnil vyrazny uhorsky vplyv...

mozno prehanam a rozdiely nie su moc markantne vsade.....

kozaci uplne inde sko k polskym typom alebo vlastny design.....tktiez mnoh oorient. prvkov.......

toto na osobnu debatu najlepsie ... som zahlteny pracou nestihol by som tolko pisat

Smile co vies? Smile je celkom pekne povedané, ako ked ma skúšali v škole Smile

osbne by som to specifikoval že ci chces aby som sem hodil link na obrazky nejakej sable alebo alebo si chces potvrditnieco (ak budem vediet poradim ak nie popýtam saniekoho kto bude vediet) alebo to fakt má byt sumar mojích vedomosati ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Jún 09, 2009 1:21 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Pslem ti nieco? ale polsko uhry ci ukrajinu ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ivan Krajčovic
Bežný tlachal


Založený: 12 Sep 2006
Príspevky: 90

PríspevokZaslal: Ut Jún 09, 2009 2:39 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

[quote="Palo Lux"]Teraz niečo čo dlhšie trápi šerm verejnosť o legitimete úprave a konštrukcii zbrane.

toto je hulánska šabla, nie je z mojho pohladu obzvlášt zaujimavá ale treba sa sústrediť na ukončenie pätky hlavice chrbta rukoväte, kde uvidite matku skrutky, samozrejme so štvorcovím tvarom, ale aj tak som sa zarazil. Tak skrutky od 18 storočia. Teda Confused

http://picasaweb.google.sk/pavol.lux/AlbumBezNZvu?authkey=6_K_riJ2XKU#5257667047527887298[/quote

ahoj.
nebol by som si taky isty tvrdenim o skrutke a matici. skoda, ze nemas fotku v lepsej kvalite.
osobne si myslim, ze ide len o podlozku (stvorcoveho tvaru) pod nit (roznitovany trn). a mozno sa mylim.. Smile
_________________
Dokud nebudou uvedomeli, nebudou se bourit, a dokud se nevzbouri, nemohou se stat uvedomelymi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Jún 09, 2009 3:10 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ano je mozne ze sa mylim v tomto konkretnom pripade ......
najdem ti za to par inych Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ivan Krajčovic
Bežný tlachal


Založený: 12 Sep 2006
Príspevky: 90

PríspevokZaslal: St Jún 10, 2009 9:55 am    Predmet: Odpovedať s citátom

nehadam sa, ale prave tato mi pride ako s peknym nitom na podlozke Smile
_________________
Dokud nebudou uvedomeli, nebudou se bourit, a dokud se nevzbouri, nemohou se stat uvedomelymi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Samik
Bežný tlachal


Založený: 10 Okt 2008
Príspevky: 31

PríspevokZaslal: Ne Júl 12, 2009 12:50 pm    Predmet: dalšie šable 15 storočie Odpovedať s citátom

Tuna je niečo z heraldiky , Korvínová éra, rok 1466 , nejaky erb husára Petra
http://upload.wikimedia.org/wikibooks/hu/7/72/Szerdahelyi_Husz%C3%A1r_%281466%29.jpg ,
všimnite si hlavne rukoväť a pritomnosť hrušky, čím sa odlišuje od šable tureckej (a klasického klišé ze uhorské šable pochádzajú z Kilija a "vyvinuli sa" az niekedy v 16 storočí ).

Dalej vzacna zachovana šabla z konca 15. storočia http://www.myarmoury.com/albums/displayimage.php?album=40&pos=57 ,rukovať ma "uhorsku" hrušku a pripomina zapadnobalkansku Schiavonescu http://www.tforum.info/forum/gallery_uploads/med_gallery_142_305123.jpg

Na zaver pekny porovnavaci obrazok http://www.tforum.info/forum/gallery_uploads/gallery_2580_295_18626.jpg šabla a dlhí meč v štyle "schiavonesca" bok po boku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Po Júl 13, 2009 6:35 am    Predmet: Odpovedať s citátom

svatá pravda
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Samik
Bežný tlachal


Založený: 10 Okt 2008
Príspevky: 31

PríspevokZaslal: St Júl 15, 2009 2:46 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Palo Lux napísal:
svatá pravda


Servus šefe , ako sa ma Marcelli? .. inak pri browsovani SFI fora (sword international forum) som natrafil na typka ktory sa vola Russ Mitchell a vraj sa učil v sedmohradsku/transylvanii šablovi system , ktory je (podla neho) pozostatok domáceho/vojenskeho čisto uhorskeho šermu šablou : http://forums.swordforum.com/showthread.php?t=91699 plus vid. dalšie jeho prispevky na stranke. Ten človek je Amik-Texan historik, odbornik na uhorsko/madarsko + dokonca ma ženu z Budapešte (chudak Very Happy , čo všetko sa človek nedozvie z postov na forach)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Št Júl 16, 2009 7:33 am    Predmet: Odpovedať s citátom

no marcelli ide fest pomali ....ale predsa obavam sa však, že miestami moj preklad bude dost voľny ale fandím si lebo 2 profi tlmočničky z taliančiny si vylamali na ňom zuby po 1 strane Smile ked sa mi snazili pomocť
no i tak to ide svinsky pomali ...najme teraz ked nemam moc čas sa tomu venovať ....verim ze do konca roku (kalendárneho to zmaknem) inač je to fajn aj ked som čakal ze bude trochu ukecanejši Smile

ohladom Russ Mitchell ...no sranda znie to važne dobre (pri mojej skepse z "majstrov" a učiteľov šermu) až priliš dobre ...sa mi to zdá až neuveritelne. Obavam sa či to nie je import z Ukrajiny vydavaný v šate Uhorska Smile ale rozhodne by som to chcel vidiet .... (ak som pochopil ma treningy v Chicahu, to už skor clovek skoči do Rumunska Smile ) ale aj tak je to super odkaz prvý po velmi dlhej dobe čo prináša nejaku novu spravu (hodnotu)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Samik
Bežný tlachal


Založený: 10 Okt 2008
Príspevky: 31

PríspevokZaslal: Št Júl 16, 2009 8:32 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Palo Lux napísal:
no marcelli ide fest pomali ....ale predsa obavam sa však, že miestami moj preklad bude dost voľny ale fandím si lebo 2 profi tlmočničky z taliančiny si vylamali na ňom zuby po 1 strane Smile ked sa mi snazili pomocť
no i tak to ide svinsky pomali ...najme teraz ked nemam moc čas sa tomu venovať ....verim ze do konca roku (kalendárneho to zmaknem) inač je to fajn aj ked som čakal ze bude trochu ukecanejši Smile

ohladom Russ Mitchell ...no sranda znie to važne dobre (pri mojej skepse z "majstrov" a učiteľov šermu) až priliš dobre ...sa mi to zdá až neuveritelne. Obavam sa či to nie je import z Ukrajiny vydavaný v šate Uhorska Smile ale rozhodne by som to chcel vidiet .... (ak som pochopil ma treningy v Chicahu, to už skor clovek skoči do Rumunska Smile ) ale aj tak je to super odkaz prvý po velmi dlhej dobe čo prináša nejaku novu spravu (hodnotu)


Urcite ho kontaktuj. Ten bojovy hoppak (či ako sa to piše) si nevšimaj , to zjavne mal len z jednym typkom naraz kurz. Inak ten druhi poster a evidente jeho kamoš/znamy je Chris Holzman, americka autorita na šablu z 19. storočia (Santeli , Radaelli etc.) . Inak obaja sem tam prispievaju aj na forum Toma Leoniho http://salvatorfabris.com/forum/ (odtial som aj našiel Marcelliho) Inak ak maš problem s Marcellim tak skus postnut do relevatneho fora , Leoni je nielen zbehly v taliančine ale ma už niekolko prekladov z doboveho jazyka pod pasom.

Vela zdaru prajem
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ing.napalm
Regrút


Založený: 29 Aug 2009
Príspevky: 4

PríspevokZaslal: Št Sep 03, 2009 7:35 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Si myslim ze najlepsie šable maly asi turci teda Osmani.Šabla ma uputala hlavne preto lebo od roku 1526 az do zaciatku 2.svetovej vojny sa udrzala v boji. Cool Neviem o inej zbrani ktora by sa bezmala 450rokov udrzala vo vyzbroji.Osobne jednu vlastnim aj ked mo nevie nikto z istotou urcit co je to zac a nazory na nu sa rozchadzaju.Ale v jednom som si isty.Šable od Mohaca (1526) sa nedaju presne evodovat ze tieto sa pouzivaly vtedy a tieto nie.Tak ako dnes je rozmanitost zbrani a niektore su vo vyzbroji cez 50rokov (AK-47,Praga V3S) tak to bolo aj pred 200 alebo 300rokmy. Ak niekto mi vie o mojej šablicke povedat tak nech si mrkne obrazok je to ta celkom hore.

http://www.panispisa.host.sk/zbrane02/Dscn7895.jpg
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Samik
Bežný tlachal


Založený: 10 Okt 2008
Príspevky: 31

PríspevokZaslal: Ut Sep 15, 2009 11:15 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mne osobne ten obrazok nejde zobrazit. Confused , skuste ho reupnut .
Inak sable boli pouzivane na uhrach uz pred 1526tym (len pravdepodobne nie spickou nobility , ale husarmi). Differencovat medzi sablami sa da , trebars tie cisto "uhorske" nenadobudli typicky tvar rukoväťe az niekedy v strede 16.storocia , Osmanske sable s tou "pistolovou" rukoväťou su tusim tiez az z neskoreho 15teho , ranneho 16 storocia. Vsetko predtym boli bud podla klasickeho "nomadskeho" typu , alebo s "mečovým" (a troska zakrivenym) jílcom (ala ta "schiavonesca" co som postol skor, ktoru tiez datuju na koniec 15teho storocia. )
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Sep 16, 2009 8:51 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ing.napalm napísal:
Si myslim ze najlepsie šable maly asi turci teda Osmani.Šabla ma uputala hlavne preto lebo od roku 1526 az do zaciatku 2.svetovej vojny sa udrzala v boji. Cool Neviem o inej zbrani ktora by sa bezmala 450rokov udrzala vo vyzbroji.Osobne jednu vlastnim aj ked mo nevie nikto z istotou urcit co je to zac a nazory na nu sa rozchadzaju.Ale v jednom som si isty.Šable od Mohaca (1526) sa nedaju presne evodovat ze tieto sa pouzivaly vtedy a tieto nie.Tak ako dnes je rozmanitost zbrani a niektore su vo vyzbroji cez 50rokov (AK-47,Praga V3S) tak to bolo aj pred 200 alebo 300rokmy. Ak niekto mi vie o mojej šablicke povedat tak nech si mrkne obrazok je to ta celkom hore.

http://www.panispisa.host.sk/zbrane02/Dscn7895.jpg


ja o jednej zbrani viem, čo sa udržala vo výzbroji dlhšie.. je to katana a udržala sa cca 700 rokov Laughing
ďalej je to malajský/indonézsky kris, filipínsky balisong, a nepálske kukri.
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Št Sep 17, 2009 7:35 am    Predmet: Odpovedať s citátom

to je super .... ludia co chodia bosi aj v 21 storocí su presne nasím vzorom (to sa netyka japonska )

tema je sabla.....teda ak budeme hodne nad vecou tak tu katana moze spadať, ale ostatne nie .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Sep 24, 2009 8:11 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Dnes som bol v jednom starožitníctve a maník tam mal náááádherné šable... mal ich síce v trezore, ale vytiahol ich, /musel/ ... Laughing... slonovinové rúčky, "damaskové" čepele, rukoväte zlatom, striebrom vykladané... cena 1 ks tak od 2.000,- Euro a vyššie, tak 10 kusov ich tam bolo, .... tiež nejaké kordíky, rapíre..., nádherné kúsky....čo ma však naštvalo, tak katanu, tam žiadnu nemal, že vraj sú "moc drahé" Laughing
Ako neznalá osoba, čo sa týka šermu šablou, bol veľký rozdiel ako šermovali/"šablovali" Turci, Uhri, kozáci a iní? Ak bol rozdiel tak, v čom bol hlavný rozdiel ?
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Sep 25, 2009 7:29 am    Predmet: Odpovedať s citátom

popravde nevieme ....lebo sme sa nedostali k nijakej relevantnej literature o orientalnej sabli........

vieme len ako sermovali sablou europania.......
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Sep 25, 2009 11:42 am    Predmet: Odpovedať s citátom

k tym "starozitnictvam" treba davat extremny pozor ....lebo oni su majstri v obore Smile ....

su schopní si nechat vyrobit repliky u sucastnych kovačov a vydavat to za orginaly....alebo predavaju rozne zbrane z 19. storocia kedy bolo v móde obklopovat sa falosnymi dobovymi predmetmi najme roznymi militariami a vytvarat "dobove interiery" alebo tematicke interiery a tak posobia zbrane staro aj sú staré....ale nemaju viac ako 100 az 150 rokov ........vydavaju ich vsak za podstatne starsie.

cenový rozdiel je vsak značný ........to iste plati o strelných zbraniach napr rozne kresadlovky....malo ktora je skuutocne z 18 storocia obycajne su to len imitacie .... bez dokladneho rozboru odbornym poradcom by som to ani nevzal do ruky ......

o sabliach to plati asi najviac zo vsetkych.....ak ma clovek stastie najde sable orginaly z konca 19 storocia ....a zaciatku 20 storocia ....

obcas som videl ze je tam delkarovane 18. stor. no ten design sa rozhodne nepouzival ... Smile smola
mrzke ak clovek kupil Smile ........ak chce clovek zdekorovat miestnost ....tak mu stacia repliky za par korun ak zbierat zbrane, tak opät zla volba....

odporucam rozne individualne ponuky.....na roznych netovych aukciach....tam totiz obcas neznalí predavaju to co doma nasli na povale a bud maju stastie a nasli sablu po pradeovy a ak mas stastie aj ty tak netusia kolko by to mohlo stáť Smile

najcastejsia krajina povodu v starozitnictvach je India ..... Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Zbrane a kostýmy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Strana 3 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk