Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Pripustenie na plac
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Slamník
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
tarkil
Tlčhuba


Založený: 27 Sep 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Po Jan 08, 2007 11:56 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Olaff napísal:
Tarkil: A tych desat rokov kym vyleziem na podium budem robit akoze co presne???? Sit jeden kostym a trenovat jeden suboj, aby som niekoho raz za desat rokov ohuril???? Ty kraaaaaaaaaaaaavo.... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


ale nie ja som to myslel trosku polozartom.... teraz us zijeme v inej dobe, podla mna by sa nemalo vystupovat vobec, hehe. ale ani to nemyslim vazne, Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
tarkil
Tlčhuba


Založený: 27 Sep 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Po Jan 08, 2007 11:58 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Olaff napísal:
Silene... Aj zabudnem pocas toho casu, preco som vlastne zacal sermovat, hehe... Ale ak by som zacal v osmich a mal nad sebou ocka, ktory by mi stale pripominal, preco to vlastne robim, mozno by sa to dalo...


no mne to napriklad vobec nechyba, vies existuju ludia ktory sermuju a apriorne nemusia robit vystupenia pred ludmi. da sa sermovat iba pre serm samotny, ako ciste hobi. a nevidim vtom nic zle....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Po Jan 08, 2007 12:01 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

z toho čo som videl okolo seba tak minimalne 2 roky treba na to aby človek mal asopoň základne návyky .... a možno niekto bude oponovať ale aby si dal urobiť alebo nebodaj si sam spravil adekvátny kostým (iba jedno obdobie a region) a poplatil zbrane a tak dva roky sú aj málo tak za seba hovorím 2 - 3 roky ako spodná hranica ...od doby čo k tomu človek pričuchnea robí na tom maximalne intenzívne - stane sa to jeho priritou ---teda max možná učasť treningov a vybavenie od zodpovedných majstrov svojho remesla. To stým platením je celkom dobra kontrola ....keď sa človek spýta sám seba či by za to on dal peniaze ....(za to čo predvádza) no i tak nemože čakať Že po 2 -3 rokoch z neho bude hvezda jasná Smile - vždy je niekto lepší
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Po Jan 08, 2007 12:10 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

2 roky? A co vas potom na tom bavi cely ten cas? Na podium treba ludi postavit skor, aby si k tomu aspon pricuchli, hoci len v malych epizodnych ulohach a so ziadnym alebo s minimom sermu. Nech si to skusia a nech maju pocit, ze uz za tych par mesiacov driny a snahy maju urcitu odmenu. Hovori sa tomu motivacia.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tarkil
Tlčhuba


Založený: 27 Sep 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Po Jan 08, 2007 12:22 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

deCarabas napísal:
2 roky? A co vas potom na tom bavi cely ten cas? Na podium treba ludi postavit skor, aby si k tomu aspon pricuchli, hoci len v malych epizodnych ulohach a so ziadnym alebo s minimom sermu. Nech si to skusia a nech maju pocit, ze uz za tych par mesiacov driny a snahy maju urcitu odmenu. Hovori sa tomu motivacia.



ak ma byt motivaciou infantilna scenka, bez stipky hereckeho talentu a znalosti sermu, tak je to velmi zla motivacia. ak toto potrebujes ktomu aby si sermoval tak potom racej nesermuj vobec, Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Po Jan 08, 2007 12:27 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

tarkil: A ja som povedal, ze cela scenka bude postavena na novacikoch? Spominal som niekde, ze v tej scenke maju hlavne postavy hrat novacikovia? Skus si moj prispevok precitat este raz a potom sa zamysli, ci som tam niekde nieco take napisal. Ja nemam problem zaradit do mojej scenky aj novacikov, pretoze s mladymi ludmi robim a poznam ich a travim s nimi dost casu. Vdaka tomu viem napisat postavu v scenari na mieru. To ulahci aj novacikovi, ktory ju ma stvarnit a navyse to vyzera doveryhodnejsie aj na placi. A poprosim ta, nehovor mi nic o infantilnych scenkach, taketo obdobie mam uz davno za sebou, ak som sa v nom vobec niekedy nachadzal Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Chico
Bežný tlachal


Založený: 05 Aug 2006
Príspevky: 59
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po Jan 08, 2007 12:29 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Pripajam sa k DeCarabasovi. Very Happy

Počul som o skupinách, ktoré majú svoju "pevnú zostavu" a nových ľudí do vystúpení jednoducho nepúšťajú. A motivácia je tatam....
Podla mňa nie je postava vo vystúpení ako postava. Nováčikov nechať čakať 2 roky, 3 či viac... Práveže si myslím, že tie 2 - 3 roky by mala byť horná hranica, pri ktorej by si mali ľudia "pričuchnúť" aspoň k jednoduchším postavám kdesi v pozadí ústredného motívu, alebo ich nechať odohrať niektoré menej náročné vystúpenia (samozrejme pod vedením skúsených členov) pre nenáročných divákov (predstavenia pre deti atď.) Ľudí to naozaj motivuje k tomu aby sa na vystúpenia tešili a pokladali ich za najväčšiu odmenu (to v prípade, keď šermujete pre ľudí a nie len pre seba). Hlavné postavy by mali hrať skúsení šermiari, ktorí majú úroveň, techniku a kostými hodné vystupovania. Poznám ľudí napr. ktorí sú na tom herecky veľmi obstojne no šermovať by som ich ešte nejakú tú sezónu nepustil (no divadlo v scénkach by kľudne zvládli) a zase ľudí, ktorí, keď na sebe zamakajú, tak to bude obstojné, no herecky sú na tom biedne...
Historický šerm robiť v kostýme z "vreca", kanadách a fixkou nakresleným erbom a s pásovinou namiesto meča... To je skôr hamba a nedostatok sebakritiky.


Naposledy upravil Chico dňa Po Jan 08, 2007 12:31 pm, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Po Jan 08, 2007 12:31 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

nuž my napriklad sme mala skupina a mladych v zmysle mladých chlapcov do 18 ani nemáme ...ty ktory prišli majú o to záujem a motivaciou je pre nich ich valstný progres .... možnosť robiť to chcú. Nie je nutné ich nijak stimulovať. Určite, že vystúpenia sú lakavou súčasťou šermu, sú podstatnou zložkou pre fungovanie skupin (tvorba kapitálu na telocvične) všetci vieme o akých sumách hovorím. Ale to čo hovoríš ty by znamenalo mať skupinový arzenál a kostýmy (v kvalite ostatných vystupujúcich) a to žiaľ je nad naše súčastné možnosti..... každy investoval do vlastných vecí nemale sumy a až tak spravil prezentáciu ktorá mu to teraz čiastočne vracia .... nie naopak.... neviem si predstaviť že sa mi niekto kvalitne vypoti do mojích brokátových handier .... (možno sme precitlivelí) ale dopchavať ľudí na výstúpenie ako vatu som skusil len raz a dopadlo to zle ....keď je raz pisana scena pre 5 ľudí tak 7 - 8 bude vyzerať divne ak nie ako diletantstvo toho čo tú scénu pisal pretože tam skratka sú naviac. Potom je treba vytvoriť novú scenu a ratať s nimi ako aktívnymi učastníkmi aj keď nešermujúcimi ....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po Jan 08, 2007 12:38 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Motivacia?
V serme samom. Serm a laska k historii je ta motivacia. Ak by mala byt motivacia vystupenie, tak sa dajme radsej k potulnemu divadlu. Co je cielom robit serm a historicky a v historickom, alebo predvadzat sa s odleskom historie?
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
tarkil
Tlčhuba


Založený: 27 Sep 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Po Jan 08, 2007 12:41 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

deCarabas napísal:
tarkil: A ja som povedal, ze cela scenka bude postavena na novacikoch? Spominal som niekde, ze v tej scenke maju hlavne postavy hrat novacikovia? Skus si moj prispevok precitat este raz a potom sa zamysli, ci som tam niekde nieco take napisal. Ja nemam problem zaradit do mojej scenky aj novacikov, pretoze s mladymi ludmi robim a poznam ich a travim s nimi dost casu. Vdaka tomu viem napisat postavu v scenari na mieru. To ulahci aj novacikovi, ktory ju ma stvarnit a navyse to vyzera doveryhodnejsie aj na placi. A poprosim ta, nehovor mi nic o infantilnych scenkach, taketo obdobie mam uz davno za sebou, ak som sa v nom vobec niekedy nachadzal Wink


ale okej, ja ked som pisal nemyslel som tym konkretne teba, ale skvor vseobecne, teba som citoval, len preto ze sa mi to hodilo, ktomu co som chcel povedat, proste sam najlepsie vies isto ako vyzeraju infantilne sermiarske scenky ala prepelica nalej vino huhu. a preco to us tolkym ludom leze na nervy, aj apsolutnym lajikom.... tak sa netvar urazene, pokial nic take nerobis... Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po Jan 08, 2007 12:46 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ja si myslim, ze mladi by si mali vystupovanie pred divakmi odskusat este skor, ako pojdu pred ludi sermovat - vsetci mi asi date za pravdu, ze je rozdiel nieco predvadzat pred vlastnymi ludmi v telocvicni a nieco ine pred divakmi vonku a na to si nikde inde nezvyknu iba na "placi" (nemusi to byt hned sermiarsky festival, my napr. chodime po skolach v ramci dejepisu robit take naucne pasmo a to je myslim idealny cvicny teren) - ine uz je to so samotnym sermovanim a hranim nejakych klucovich roli v scenke - tam novacici nemaju co robit...co sa tyka kostymov, u nas je pravidlo, ze kostymi a vystroj si zasadne nepoziciavame - cize na vystupenie musi mat kazdy svoj zodpovedajuci kostym k jeho postave a ak ho nema, ma smolu...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Chico
Bežný tlachal


Založený: 05 Aug 2006
Príspevky: 59
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po Jan 08, 2007 12:49 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

stettner napísal:
Motivacia?
V serme samom. Serm a laska k historii je ta motivacia. Ak by mala byt motivacia vystupenie, tak sa dajme radsej k potulnemu divadlu. Co je cielom robit serm a historicky a v historickom, alebo predvadzat sa s odleskom historie?


Podľa mňa máš aj nemáš pravdu. To záleží na prístupe k historickému šermu. Všetci to podľa mňa robíme preto, lebo sa nám história páči a snažíme sa ju ukázať najlepšie ako len vieme, no ide o to, či to robíme len a len pre seba, alebo aj pre ľudí. Pokiaľ by som nemal byť motivovaný tým, že ľudí môžem zabaviť, predviesť im kúsok histórie atď., tak by mi kľudne mohlo stačiť šermovať nadosmrti niekde v telocvični a zdokonalovať sa na majstra...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
tarkil
Tlčhuba


Založený: 27 Sep 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Po Jan 08, 2007 12:50 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

stettner napísal:
Motivacia?
V serme samom. Serm a laska k historii je ta motivacia. Ak by mala byt motivacia vystupenie, tak sa dajme radsej k potulnemu divadlu. Co je cielom robit serm a historicky a v historickom, alebo predvadzat sa s odleskom historie?


pod toto sa mozem len podpisat. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Chico
Bežný tlachal


Založený: 05 Aug 2006
Príspevky: 59
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po Jan 08, 2007 12:51 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Triarius napísal:
ja si myslim, ze mladi by si mali vystupovanie pred divakmi odskusat este skor, ako pojdu pred ludi sermovat - vsetci mi asi date za pravdu, ze je rozdiel nieco predvadzat pred vlastnymi ludmi v telocvicni a nieco ine pred divakmi vonku a na to si nikde inde nezvyknu iba na "placi" (nemusi to byt hned sermiarsky festival, my napr. chodime po skolach v ramci dejepisu robit take naucne pasmo a to je myslim idealny cvicny teren) - ine uz je to so samotnym sermovanim a hranim nejakych klucovich roli v scenke - tam novacici nemaju co robit...co sa tyka kostymov, u nas je pravidlo, ze kostymi a vystroj si zasadne nepoziciavame - cize na vystupenie musi mat kazdy svoj zodpovedajuci kostym k jeho postave a ak ho nema, ma smolu...


jj. Pekne vystihnuté. Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Bystrík Holeček
Tlčhuba


Založený: 17 Sep 2006
Príspevky: 348
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po Jan 08, 2007 1:05 pm    Predmet: to chico a triarius Odpovedať s citátom

myslim ze ste to vystihli presne!!!

niet co dodat, este len tolko za mna: sermovanie v telocvicni s viziou nikdy nemoct potesit oko divaka by ma nenaplnalo!
Mozno prave na toto treba mysliet pri novacikoch, dat im sancu nech si skusia ten pocit byt na javisku (samozrejme primerane ich umeniu)
_________________
wer nicht kämpft, kann nicht gewinnen

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Po Jan 08, 2007 1:18 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

tarkil, stettner: kym si nezabil ziadneho cloveka na scene a kym suboj bol len sucastou pribehu, nic s tym nenarobis, si komediant. Bohuzial. Si v tom pripade len herec. Tak ako ja alebo hocikto, kto hra v nejakych scenkach pred ludmi pre ich pobavenie.

Palo Lux: Co sa tyka skupinovych kostymov - u nas nic take nie je. Plati to, ze ak chces vystupovat, kostym si usijes opd dozorom starsich. Nemusia to byt hned plechy,nemusis mat hned neviem aky vycancany kostym. Ale nech je ten kostym verny, to je jedina poziadavka. Doplnky a podobne veci mozu pozicat aj starsi. Ja osobne mam niekolko kostymov a viem ich kombinovat, stale si to doplnam, neuspokojim sa sjednym. A takych je nas viac. Cize sa veci daju poziciavat. Ako spominal Konan, novacik vobec nemusi sermovat, nemusi mat ani velku rolu. Ale postavi sa pred ludi, prekona tremu a povie tych par svojich nadrilovanych viet. Ja som nezacinal inak a dovolim si povedat, ze som uz urobil riadny pokrok.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tarkil
Tlčhuba


Založený: 27 Sep 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Po Jan 08, 2007 1:40 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

no myslis, myslite, ze karatista robi karate preto aby vystupoval pred ludmi? a ze len ten je dobry karatista co polame na treningu seckych sparingpartnerov? mate vobec predstavu ako funguju bojove umenia? preco by clovek nemohol robit nieco len pre potechu ducha a tela sebe sama? nerozumiem co je vam na tom take nepochopitelne. ved je kopec konickov ktore nemusim robit preto aby ma vydeli divaci... to aj lezec po skalch sa potrebuje pretrcat? nechapem.
ale k veci ja osobne nezatracujem vystupenia ako take, ale je fakt ze 60 percent vystupeni ktore som za poslednych par rokov vydel neboly, no mierne povedane bohvie co. podla mna uroven sermu s narastajucim poctom ludi sa mu venujucich klesa co je smutne. mala by stupat no nedeje sa tak a pomaly sa aj kedysi potpriemerne vystupenie dnes povazuje za dobre.... (cest vinimkam)
co sa tyka kostymov tak to je snad automatyka ze vrece a kanady nie su kostym, na taketo zistenie netreba vysoku skolu, hehe. ja osobne mam ties viacero kostymov a ked si porovnam prvy a posledny je v nich samozrejme kvalitatyvny rozdiel. to je prirodzene.
kazdopadne je iba na kazdom vlastnom svedomi ci je spokojny stym co robi. a nikdo sa nemoze na druheho hnevat ked ho potom skritizuje.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Po Jan 08, 2007 1:42 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

tarkil: ty porovnavas umenie a sport. Karate je sport, scenicky serm je forma umenia. Ak chces, porovnavaj sportovy serm a karate, ale nie jablka a hrusky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po Jan 08, 2007 1:48 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

kazdy mame na to preco robime historicky serm svoje dovody a nikto z nas nema pravo odsudzovat druhych a tvrdit, ze len ten jeho dovod je ten pravy - ci je to scenika, ci serm pre serm, kunst, likvidacia supera v poulicnej bitke a ja neviem co este - opacna vec je otazka samotnej kvality, v tom ma tarkil pravdu a to je myslim to, co by sme tu mali riesit, a nie sa hadat to ci je vznesenejsie robit len serm ako taky pre seba alebo robit vystupenia pred divakmi...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Bystrík Holeček
Tlčhuba


Založený: 17 Sep 2006
Príspevky: 348
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po Jan 08, 2007 1:55 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

predsa je kazdeho osobna vec preco robi serm...

u nas v skupine sa ako prve od nas dozvie novacik to, ze robime scenicky serm a ze ak chce robit len kunst moze kludne ist do inej skupiny, dokonca mu aj povieme kam !Very Happy

ci to niekto robi ako sport, umenie, kulturu... ma na to pravo a myslim ze nic z toho nie je lepsie ako to druhe!

sto ludi sto chuti
_________________
wer nicht kämpft, kann nicht gewinnen

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Slamník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk