Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Tesak

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Johnny
Bežný tlachal


Založený: 24 Aug 2008
Príspevky: 14

PríspevokZaslal: Ne Aug 24, 2008 5:11 pm    Predmet: Tesak Odpovedať s citátom

Zdravim...chcem sa spytat vas profikov na nejake techniky boja s tesakom a stitom...pripadne na nejake odkazy kde sa dozviem viac Wink dakujem
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Ne Aug 24, 2008 7:13 pm    Predmet: Tesaky Odpovedať s citátom

Priamo "bozske" tesaky:
http://mdz10.bib-bvb.de/~db/bsb00002184/images/

Je to to najlepsie. Stoji to za preluskanie, ostatne info najdes, ked napises do google-u alebo wikipedie "hans leckuchner".

Netreba nechat lezat uhorom.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Po Aug 25, 2008 7:28 am    Predmet: Odpovedať s citátom

To som mu chcel napisat aj ja ale potom ma napadlo ze sa tusim pytal na kombinaciu so stitom.

Johnny: Toto je síce skoršie a ide o jednoručný meč ale myslím že je to dobre použiteľné. Neviem na koľko je anglický preklad z latiny kvalitný ale veď skús. Ide o jeden z najdolezitejsich zdrojov na kombinaciu mec a stit.

http://freywild.ch/i33/i33en.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Po Aug 25, 2008 7:39 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Niečo málo aj tu (i keď viac bez štítka):

http://mdz10.bib-bvb.de/~db/0002/bsb00020451/images/index.html?id=00020451&fip=195.168.33.27&no=9&seite=227

http://mdz10.bib-bvb.de/~db/bsb00006570/images/index.html?seite=203


http://mdz10.bib-bvb.de/~db/0002/bsb00024583/images/index.html?id=00024583&fip=195.168.33.27&no=9&seite=150
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Johnny
Bežný tlachal


Založený: 24 Aug 2008
Príspevky: 14

PríspevokZaslal: St Aug 27, 2008 3:56 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

dakujem pekne skusim to preluskat Twisted Evil
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: St Feb 03, 2010 10:59 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Smile

Tu stuku je povinné držať v tajnosti a nikomu neukázať, ako keď perly nehádžeme sviniam.

Majster Hans Lecküchner z Norimbergu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ondřej Adámek
Bežný tlachal


Založený: 20 Jan 2009
Príspevky: 57
Bydlisko: Adamov

PríspevokZaslal: So Feb 06, 2010 10:17 am    Predmet: Absetzen v tesaku podle Leckuchnera Odpovedať s citátom

Zdravim vsechny priznivce tesaku. Protoze jsem nechtel tuto otazku davat do jinych temat, ktere se primarne venuji dlouhemu meci, strcil jsem ji sem, i kdyz puvodni dotaz byl na tesak a stit.

Chci se optat, jaky je vas nazor na provedeni Absetzen v tesaku, jak jej popisuje Hans Leckuchner. Na jednom z poslednich treningu jsem dosel k tomu, ze vlastne vubec nevim, jak by se mela provadet, aby byla stejne uspesna jako v meci. Vysvetlim.

Nejprve zdroje. Popis v mistrove ucebnici neni uplne jednoznacny, zejmena neni jasne, v jake poloze mam mit tesak, kdyz nakonec zasahuju soupere. Navic obrazek nezobrazuje finalni polohu Absetzen.

Nas vysledek byl ten, ze se nam prakticky nikdy nedarilo to co v dlouhem meci - tedy zavazat tesak po winden a na cepeli bodnout a zasahnut soupere. Nedarilo se nam na nej dosahnout. Je to samozrejme logicke, je to dane minimalne delkou cepele, ktera je podstatne kratsi nez u dlouheho mece. Nadruhou stranu, Lekuchner to popisuje jako funkcni techniku i v tesaku. Tedy? Vidim tyto moznosti:

1) jednoduse mit tesak s jeste delsi cepeli (nase cvicne tesaky mely cepel dlouhou cca 65 cm, celkova delka asi 85)

proti: pokud srovnam na obrazcich delku pazi bojovniku a delku jejich tesaku, vychazi to zhruba stejne. Tedy by nasich 85 cm melo stacit

2) je treba byt s absetzen proste rychlejsi a zachytit souperuv utok v drivejsi fazi.

proti: dost problem, souper boda v linii po nejkratsi draze, ja musim nejpreve udelat winden na druhou stranu a pak bodnout, navic co je u Leckuchnera krasne na obrazcich videt je to, jak extremne vystavuji leve odkryti, aby soupere vylakal, tedy draha je opravdu dlouha ...navic jsem v Nach

3) odstranit souperuv bod pomoci winden, aby zustal muj hrot proti souperovu obliceji a pak vyvázat a bodnout. Popis v mistrove rukopisu toto nevylucuje

proti: je to bezpecne? ...navic je to dost odlisne od dlouheho mece ...ale samozrejme jina zbran, jiny mrav ..


vas nazor ?
_________________
Neprotahuj sek až k zemi
s Dlouhým hrotem bližší je mi
skončit ... a neboj se sběře
co jím míří od soupeře
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: So Feb 06, 2010 5:41 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ondrej, prepáč, ale v čom je problém?
Majster napísal, že pri tomto a tomto je treba robiť toto a toto.... a treba to robiť takto a tak..
Ty máš na to iný názor, resp. "nesedí Ti to" je to zlé? Majster popisuje konkrétnu situáciu, ilustrátor ju nakreslil ako ju videl. V popise, ako aj na obrázku je majstrovo konkrétne, jeho vlastné riešenie... je možné, že iný majster by na tú istú, konkrétnu situáciu regoval úplne inak.

Taká analógia, na poslednom Gashuku bolo niekoľko "národných" senseiov/majstrov, ktorí viedli tréningy. Ráno dal obermajster pokyn, že budeme robiť to a to a robili sme to celý deň, ale cca každú hodinu prišiel k nám iný sensei /ak si dobre pamätám boli to angličan, nemec, dán, rus/ a robili sme stále to isté, ale zakaždým to isté bolo úplne inak.
Mne osobne z toho všetkého veľa "nesedelo" ale inak nebolo to zlé, totiž získlasom iná názor na vec


Inak, už sa hovacky teším na leto, lebo v júly idem/resp, veľmi chcem ísť na celoeurópske Gashuku IOGKF do Dánska, kde predpokladám že príde tak, 1.000-1.500 ľudí z celej Európy, /aj z iných kontinentov / a tu sa bude celý týždeň od rána do večera cvičiť, diskutovať, meditovať,.... Wink

http://www.gasshuku.eu/
_________________
Pozorovateľ


Naposledy upravil Marián Kostolný dňa So Feb 06, 2010 8:31 pm, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ondřej Adámek
Bežný tlachal


Založený: 20 Jan 2009
Príspevky: 57
Bydlisko: Adamov

PríspevokZaslal: So Feb 06, 2010 5:45 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

díky Mariáne za tvůj názor. Někdo další ?
_________________
Neprotahuj sek až k zemi
s Dlouhým hrotem bližší je mi
skončit ... a neboj se sběře
co jím míří od soupeře
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: So Feb 06, 2010 8:33 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj,

držal by som sa tretej možnosti. Pokiaľ berieme Lckn popis (a aj dalsie) ako algoritmus, tak sa to nevylučuje a myslím si, že pri dispozíciách messerov je to priam nutnosťou.

Šerm tesákom je napriek zdanlivej podobnosti trošku iný od toho mečového. Z Lckn mám čoraz ďalej tým viac zmiešané pocity, lebo od istej rýchlosti a tempa sú niektoré veci (myslím si) temer nemožné na vykonanie. Ale ako "ornamentálny šerm tesákom" je to super. Wallersteinovské finty sa mi viac osvedčili v sparringu.

Skúšali ste ísť voľne? Súboj často poopraví nejasnosti.
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: So Feb 06, 2010 10:09 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Martin Fabian napísal:
Ahoj,

Skúšali ste ísť voľne? Súboj často poopraví nejasnosti.


Martin, úplne súhlasím...
súboj, resp. voľný boj totiž úplne odstránia /a nie len poopravia / všetky nejasnosti .... ak ja v rámci voľného sparingu/súboja "nedostanem po hube" tak všetky techniky, čo som urobil sú dobré... a každá technika, ktorou som dal sparingovi "po hube" je tá najlepšia... Wink Laughing
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Ut Mar 16, 2010 7:39 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

re Ondrej:

Dorazili nám nové tesáky, 93cm (predtým 80), a skúšali sme tie absetzy aj do sekov, aj do bodov. Nemali sme väčšie komplikácie bodnúť zaraz s vykrytím, niekedy aj za cenu sterck-on-sterck alebo väčšieho pretočenia.

Ergo môže to byť v dĺžke, spôsobe zachycovania. Či už ste to nejako vyriešili?
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ondřej Adámek
Bežný tlachal


Založený: 20 Jan 2009
Príspevky: 57
Bydlisko: Adamov

PríspevokZaslal: St Mar 17, 2010 10:24 am    Predmet: Odpovedať s citátom

ahoj Martine,
diky za postreh. Nedavno jsem delal novy cvicny tesak a taky jsem udelal mrchu asi 95 cm dlouhou. No a absetzen je ted pochopitelne uplne o necem jinem :=). Takze to asi bude zjednodusene tak, ze u dlouhych cepeli mas sanci dosahnout toho sameho co v meci. A u kratky cepeli jde alespon o bezpecny zpusob navazani (aktivni obrana, chrani proti Durchwechseln atd.), asi ve vazbe nezasahnes a musis pokracovat dal. To co jsem posledne navrhoval, tedy vyvazani a bod bude nejspis konina. Tesak na to ma jine techniky, zejmena Uberfahren, ktere resi dany problem (i kdyz jsou v Leckuchnerovi popisovane u Entrustu)
_________________
Neprotahuj sek až k zemi
s Dlouhým hrotem bližší je mi
skončit ... a neboj se sběře
co jím míří od soupeře
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk