Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Kuša atd....
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Zbrane a kostýmy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Ivan Krajčovic
Bežný tlachal


Založený: 12 Sep 2006
Príspevky: 90

PríspevokZaslal: Št Sep 24, 2009 11:08 am    Predmet: Odpovedať s citátom

2. polovica 15. storocia
Zapadna Europa
_________________
Dokud nebudou uvedomeli, nebudou se bourit, a dokud se nevzbouri, nemohou se stat uvedomelymi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Št Sep 24, 2009 11:17 am    Predmet: Odpovedať s citátom

No neviem, nezda sa mi moc uchytenie lucista, tvar sochy ani okovanie okolo orecha... A tvar strmena na nohu. Odkial to mas?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Juraj Skúpy
Tlčhuba


Založený: 27 Máj 2008
Príspevky: 165
Bydlisko: Trenčianske luhy a háje

PríspevokZaslal: Št Sep 24, 2009 11:25 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Mne to pride tiez ako zo zapadu, z Francuzska myslim. Niekde som ju na 100% videl. Myslim ze to bol nejaky clanok co porovnaval stredoeuropsku a zapadoeuropsku kusu. Skusim to najst. V porovnani so stredoeuropskymi elegantmyni zenskymi tvarmi je ta zapadoeuropska kockata krabica Smile
_________________
V minulosti mali k sebe ludia blizsie... stare zbrane mali totiz mensi dostrel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ivan Krajčovic
Bežný tlachal


Založený: 12 Sep 2006
Príspevky: 90

PríspevokZaslal: Št Sep 24, 2009 11:49 am    Predmet: Odpovedať s citátom

nechcem pisat hluposti.. zistim, napisem. (stavba kuse bola konzultovana s jednym panom, ktory sa tomu venuje uz nejaky ten piatok)

len otazka - co je na tom divne?
mas nejake publikacie (podrobnejsie ceske a slovenske nenajdes, az na nejaku vynimku. skor sa treba obratit na nemecko a hladat ich knihy), clanky, resp. fotografie z muzei? ak ano a bol by si ochotny sa podelit, budem rad (a urcite nielen ja).
_________________
Dokud nebudou uvedomeli, nebudou se bourit, a dokud se nevzbouri, nemohou se stat uvedomelymi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ivan Krajčovic
Bežný tlachal


Založený: 12 Sep 2006
Príspevky: 90

PríspevokZaslal: Št Sep 24, 2009 12:39 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

inak nebolo by zle presunut tuto temu do zbrani.. a hlavne udrzat uroven bez zbytocneho flejmu, atd.. alebo vytvorit "oddelenie" strelne zbrane s prislusnym rozdelenim (mechanicke a palne)
dakujem
_________________
Dokud nebudou uvedomeli, nebudou se bourit, a dokud se nevzbouri, nemohou se stat uvedomelymi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Juraj Skúpy
Tlčhuba


Založený: 27 Máj 2008
Príspevky: 165
Bydlisko: Trenčianske luhy a háje

PríspevokZaslal: Št Sep 24, 2009 1:01 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Nasiel som este jeden obrazok, podla ktoreho to vypada, ze sa nosila aj na pleci.. aj ked je to z boja a nie z pochodu, takze to na 100% otazku neriesi:

Bitka o Crécy



Zdroj: Iluminovany manuscript - Kronika Jeana Froissarta (BNF, FR 2643, fol. 165v)
_________________
V minulosti mali k sebe ludia blizsie... stare zbrane mali totiz mensi dostrel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Št Sep 24, 2009 1:03 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Vzhladom na to, ze ma za chvilu palo zmaze, lebo si nechcem menit nick, tak len strucne - je mozne, ze ctibor ma pravdu, ja mam v merku skor tie nemecke kuse, tak nech nekecam. Pre mna skor kusa z tebou popisovaneho obdobia vyzera takto:

http://historickekuse.websnadno.cz/IMG_6576.JPG replika(presna replika) kuse z r.cca 1480 z ruk ceskeho vyrobcu
http://historickekuse.websnadno.cz/IMG_6583.JPG ta ista z ineho pohladu

tu vidis, ze socha je stihlejsia, ma elegantny tvar. lucisko je privazovane povrazom, co zabezpeci pruznejsi spoj, ktory tlmi razy lucista. Lucisko je drevene, pripadne kompozitne, moze byt balene v kozi. Orech je kosteny, z losieho parohu, aks a nemylim. Strmen je ergonomickejsi...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Juraj Skúpy
Tlčhuba


Založený: 27 Máj 2008
Príspevky: 165
Bydlisko: Trenčianske luhy a háje

PríspevokZaslal: Št Sep 24, 2009 1:09 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

To je presne ukazkovy model stredoeuropskeho typu. Tieto sa pouzivali aj na nasom uzemi.
Nedal by som hlavu za to ze lucisko bolo v zapadnej europe zelezne, je mozne ze je to len lacnejsia varianta pre dnesnych vyrobcov, ale ten hranaty tvar sochy sedi.
_________________
V minulosti mali k sebe ludia blizsie... stare zbrane mali totiz mensi dostrel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Št Sep 24, 2009 1:28 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Po debatach s cechmi, co to maju asi lepsie nastudovane ako ja som viacmenej presvedceny, ze na nasom uzemi sa pouzivali luciska drevene alebo kompozitne, kovove sa na ceske a nemecke uzemie dostavali pozvolna zo zapadu. Pre dnesnych vyrobcov je samozrejme kovove lucisko jednoduchsie, v stredoveku to bolo tazsie, kedze vtedy spracovany kov nemal take kvality, ako dnes... Luciska boli udajne tazke, ich vaha pohlcovala cast energie pri vystrele a zvykli byt krehke a praskat, najma v zime. Preto u mna kovove luciska v 15tom storoci moc neprejdu, co sa tyka autenticity... Stale aplikujem na ceske, nemecke a nase uzemie, samozrejme.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Št Sep 24, 2009 1:39 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ziadal som ta 2 x dokonca tam bolo aj slovicko prosim bol som slusny
2 x som vysvetlil ze si nnick nechaj do podpisu a tak neprides o svojích fanusikov aspon budu vediet koho maju hladat.....az ta raz stretnu na zivo ...... pisal som ti pmky ale zda sa ze ty potrebujes hlavne verejne ukazat ako mas vsetkych na haku a ako su ti volní u krku....
hm ok ...myslim ze v slamniku ta nik mazat nebude.......
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Št Sep 24, 2009 1:49 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

palo: a ja som ti pisal, ze ma kludne maz, chodim tu raz za dva tyzdne. Neverim, ze sa zmeni nieco na hodnote mojich prispevkov, ked ich budem pisat s novym nickom. Rozoberame kuse, som k teme, slusne a bez problemov. Vadi ti to? Zmaz.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ivan Krajčovic
Bežný tlachal


Založený: 12 Sep 2006
Príspevky: 90

PríspevokZaslal: Št Sep 24, 2009 2:05 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Presne Juraj, ide o stredoeuropsku kusu (len by ma zaujimalo, z coho je luciste - ide o rohovinovy kompozit, alebo o nieco moderne, zabalene do ruska historickosti.. na stranke som nenasiel blizsie info. inak je to pekna robota Smile )

A este k noseniu kuse - niekedy sa pouzival taky hacik, ktory bol pripevneny o zosilujuci nit - ten sa zavesil na opasok, resp. o nejaky remen (napr. na pleci).

Nasiel som nejake foto originalov, kde je vidno, ze luciste je kovove (tieto kuse su asi o par rokov mladsie - cca okolo roku 1510), ale kovove luky sa uz bezne vyskytovali na zapade v obdobi na ktore mam ja kusu.


- tu je pekne vidiet strmen (sice iny ako na mojej, ale pravdepodobne sa nevyskytovala len jedna jeho forma - zistim ako je to s mojim a napisem), luciste, sochu (vpredu siroka, "hranata", postupne sa zuzujuca - kvoli lepsiemu uchopu)..taktiez je vidno bocnice lozka orecha - vyzera to na kov, pricom samotny orech je pravdepodobne z parohu. socha je vylozena kostou a v nej je zliabok na sip. tiez je lozko oblozene kostou

-------------------------------------------------------------------------------------

- tu je detailnejsi zaber na upnutie lucista k soche, strmen a cast zliabku v kosti. v tom zliabku je vidiet tmavsi stvorec - nit zosilujuci sochu (brani rozstiepeniu/puknutiu sochy), kedze toto luciste bolo dost silne.
- moje kovanie sa dost podoba na toto.. pisem podoba - najdem zdroj, odkial je moje a onedlho to tu mate Smile

-------------------------------------------------------------------------------------

- tu je tiez detail na cast kuse zo zaciatku 16. storocia

zdroj: niekde na internete, zial muzeum nebolo uvedene, ale nieco mi to strasne pripomina.. ak niekto viete, tak poprosim o objasnenie tejto zahady Smile

EDIT: Na prvych dvoch fotkach sa jedna o kusu spanielskeho typu, datovana je priblizne na roky 1500 az 1510.
_________________
Dokud nebudou uvedomeli, nebudou se bourit, a dokud se nevzbouri, nemohou se stat uvedomelymi.


Naposledy upravil Ivan Krajčovic dňa Ne Okt 11, 2009 6:37 pm, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ivan Krajčovic
Bežný tlachal


Založený: 12 Sep 2006
Príspevky: 90

PríspevokZaslal: Št Sep 24, 2009 11:15 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Juraj Skúpy napísal:
To je presne ukazkovy model stredoeuropskeho typu. Tieto sa pouzivali aj na nasom uzemi.
Nedal by som hlavu za to ze lucisko bolo v zapadnej europe zelezne, je mozne ze je to len lacnejsia varianta pre dnesnych vyrobcov, ale ten hranaty tvar sochy sedi.


dnes je ocelove luciste sice lacnejsia varianta oproti rohovinovemu luku, ale urobit dobre pracujuce ocelove luciste nie je jednoducha zalezitost (nie kazdy si vie zakalit luk, tak ako ma byt, dokonce, nie kazdy si vie vypocitat ake miery by malo mat ocelove luciste). nemusis mat strach, ze sa ocelove luky nepouzivali..
_________________
Dokud nebudou uvedomeli, nebudou se bourit, a dokud se nevzbouri, nemohou se stat uvedomelymi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Pi Sep 25, 2009 5:32 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Ivan
chystas sa oblozit si vrch kostou,alebo nie?
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ivan Krajčovic
Bežný tlachal


Založený: 12 Sep 2006
Príspevky: 90

PríspevokZaslal: Pi Sep 25, 2009 8:57 am    Predmet: Odpovedať s citátom

hej chystam, aj okolo orecha urobit oblozenie
_________________
Dokud nebudou uvedomeli, nebudou se bourit, a dokud se nevzbouri, nemohou se stat uvedomelymi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Pi Sep 25, 2009 9:21 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Bohuzial v tych casoch bolo jednoduchsie vyrobit luciste za pouzitia dreva a kosti a sliach - bol to aj lacnejsi material, aj ked vyroba bola casove narocna a tym predrazena. A ked si pozries obrazy z tej doby, uvidis, ze luciska su v nepomerne vacsom mnozstve malovane mohutne, obalovane kozou, teda kompozitne. Netvrdim, ze ocelove sa nepouzivali. Ale ze ich bolo omnoho menej (v strednej europe).

Kazdopadne je na slovenskych bitkach kusi stale malo - ja som asi jediny kusostrelec za posledne roky, co si pamatam. A moja kusa ma laminatove lucisko s omotavkou, takze tu nejake pohorsovanie nad ocelou vynecham.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ivan Krajčovic
Bežný tlachal


Založený: 12 Sep 2006
Príspevky: 90

PríspevokZaslal: Pi Sep 25, 2009 9:37 am    Predmet: Odpovedať s citátom

deCarabas napísal:
Bohuzial v tych casoch bolo jednoduchsie vyrobit luciste za pouzitia dreva a kosti a sliach - bol to aj lacnejsi material, aj ked vyroba bola casove narocna a tym predrazena. A ked si pozries obrazy z tej doby, uvidis, ze luciska su v nepomerne vacsom mnozstve malovane mohutne, obalovane kozou, teda kompozitne. Netvrdim, ze ocelove sa nepouzivali. Ale ze ich bolo omnoho menej (v strednej europe).

Kazdopadne je na slovenskych bitkach kusi stale malo - ja som asi jediny kusostrelec za posledne roky, co si pamatam. A moja kusa ma laminatove lucisko s omotavkou, takze tu nejake pohorsovanie nad ocelou vynecham.


Nemozme vyvratit, ze ocelovy luk sa tu nenachadzal - export atd... ale na take debaty ja nie som Smile

Ono nie je problem v tom, ze by boli ocelove luky omnoho drahsie, problem je vo vyrobe. K luku co strielal dosli viacmenej metodou pokus - omyl.
_________________
Dokud nebudou uvedomeli, nebudou se bourit, a dokud se nevzbouri, nemohou se stat uvedomelymi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Pi Sep 25, 2009 9:41 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Preco tato tema vlastne je vlastne v Slamniku?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: So Sep 26, 2009 7:03 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Olaf
chyba napravena
Cool
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: So Sep 26, 2009 8:04 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Dakujem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Zbrane a kostýmy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk