Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Praky
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Zbrane a kostýmy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Teodomir
Bežný tlachal


Založený: 26 Mar 2008
Príspevky: 43
Bydlisko: Lipany

PríspevokZaslal: Ne Mar 30, 2008 12:11 pm    Predmet: Praky Odpovedať s citátom

Čo si myslíte o praku?
Strieľali ste už z praku?
ČO to podla vás lepšie prak alebo luk?


Moje skúsenosti z prakom su dobré.. nesom sise tak presný ako z lukom nekedy sa neda vraviet o presnosti... Ale vdaka tomu ze ho mozem mat vsade a ze vsade ja streliva nadostač je to perfektna a učinna zbran i pomôcka. Takze to je 1:1 Dosial som maximálne dostrelil na vzdialenosť asi 150-160m...
Na prestrelky (strelbu do ludi) pouzívam ako strelivo gaštany su lahke nublížia a vyzeraju ako kamene.
_________________
Luky šipi to je moje...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Ne Mar 30, 2008 12:32 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

myslis normalny prak,alebo tu detsku gumypusku?
...ja len pre istotu

strielat z praku (ten spagatik,co sa rozkruti a potom uvolnis jeden koniec..) je podla mna narocnejsie ako strielat z luku
potrebujes viac casu na 1 strelu,lebo to treba roztocit...asi sa aj viacej unavis (aj ked to zavisi od libraze luku, dlzky praku a jeho sutraku...)
z praku sa striela asi o dost nepresnejsie,aj ked urcite sa da naucit aka-taka presnost
prak lahko schovas a da sa dobre prenasat,
lukom mozes pri najhorsom niekomu svacnut po hlave (Gawain by ma asi zabil)
...co ja viem,tolko ma zatial napadlo k tym 2 zbraniam
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Alfi Cajzel
Tlčhuba


Založený: 12 Aug 2007
Príspevky: 146
Bydlisko: panstva Žobranč,Chabrať,Blšatec

PríspevokZaslal: Ne Mar 30, 2008 12:54 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Neviem upresni prak, ručný malý, alebo stredoveký velký?Sice velký neodnesieš zo sebov, ale aj take su po Slovensku. Podla mna s prakom skôr hadzeš, ako strielaš.Ale to je slovičkarenie. A čo je lepšie? Na rychlosť strelby, presnosť a deštrukčný učinok na organizmus luky, ale z dobových kroník aj jednotka pračat dokazala narobyť kopec problemov supedovy, sprškov kamenia.Velke praky zas dokazaly narušiť dosť statiku hradieb a letiace množstvo skaliek vzduchom z kartačoveho hodu tiež je nadherne deštrukčna vec na vojsko.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Teodomir
Bežný tlachal


Založený: 26 Mar 2008
Príspevky: 43
Bydlisko: Lipany

PríspevokZaslal: Ne Mar 30, 2008 1:10 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

myslím na malý ručný prak ale v tajto teme budem rad ked sa pospominaju aj velke a aj tie praky na palici....

silu prakov už ospevovali v starovekom Ríme kde sa museli vojci cvičiť v streľbe z touto zbaraňou. olovene gule nebolo vydieť ked leteli vo vzduchu preto sa nepriateľ niekedy nestihol kriť pred salvou... a tiež sa spomína že olovene streli sa hlboko vrezávajú do mesa a ze vedsie kamene zabiju nepriatela aj ked ma dobré brnenie (necudo ked kiloví šuter padne veľkou rýchlostnou na helmu... nechcel bi som) Twisted Evil
_________________
Luky šipi to je moje...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
jany -jan kober
Bežný tlachal


Založený: 16 Jún 2006
Príspevky: 81
Bydlisko: Stará Ľubovňa

PríspevokZaslal: Ne Mar 30, 2008 4:27 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ak chce niekto vediet nieco o prakoch tak nech skusa http://slinging.org/
od nas striela s prakom tino. a ten minulu sezonu dokazal triafat cloveka na cca40 metrov. a to netrenoval neako pravidelne. a ja som skusal tycovy prak( ako na http://members.iinet.net.au/~rmine/Greycos/trebfil1.html ) a tym sa da strielat do hufu ludi uz po velmi kratkom treningu.
_________________
risce mori
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne Mar 30, 2008 5:49 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

no, ja ma pocit, ze dotycny tu mysli taky klasicky chuligansky prak - cize vidlica a guma...ale to si tu kapanek mimo - stredoveky prak je nieco uuuplne ine a porovnavat to s lukom? to je ako porovnavat macku a tigra...

...a k tomu strielaniu do ludi - mam na to svoj nazor a pozitivny nie je - a este nieco - ublizenie na zdravi, toboz za pomoci akejkolvek zbrane, je trestny cin...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Teodomir
Bežný tlachal


Založený: 26 Mar 2008
Príspevky: 43
Bydlisko: Lipany

PríspevokZaslal: Ne Mar 30, 2008 8:02 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

no myslim presne stredoveky ci staroveky... Laughing Triarius
a do ludi to je na nejakej akcii... nie ublizovani na zdraví to ne nemam na to srdce...
_________________
Luky šipi to je moje...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Luthriel
Regrút


Založený: 27 Mar 2008
Príspevky: 7

PríspevokZaslal: Po Mar 31, 2008 8:20 am    Predmet: Odpovedať s citátom

No nie je pravda Servant pozeral som jeden dokumen a zidia boli na strielanie s praku fak experti ked rimania potlacovali zidovsku zburu tak stim mali dost velke starosty.
_________________
čo je na tom tvojom zasranom živote také úžasné keď sa bojíš zomrieť
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Po Mar 31, 2008 9:44 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Luthriel
a v com konkretne som mnou nesuhlasis?
Rolling Eyes

a prikladam dalsie + pre luk
dlhsi dostrel
aspon pri long bowoch (co sice nemozno dobovo porovnat so starovekom,ale aj tak...dostrel praku vraj 600 stop, dostrel 120 lb. luku vraj 400-480 yardov,cize cca 1200-1440 stop)

k rucnemu praku nieco aj tu http://www.artificium.sk/page.php?id=140
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Teodomir
Bežný tlachal


Založený: 26 Mar 2008
Príspevky: 43
Bydlisko: Lipany

PríspevokZaslal: Po Mar 31, 2008 1:23 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ano s tym dostrelom je to iba pre longbow alebo ine super silne luky ale v straoveku je to + pre prak

http://slinging.org/historygallery.html

tam hned na pravo je obrazok k tomuto tam su lukostrelci v prednom rade a az za nimi su prakari takze logicky maju vecsí dostrel ked su az za nimi aj na mnohych inych starovekych zobrazeniach su prakostrelci az uplne vzadu..

a este jedno + pre prak je urcite to ze na dosiahnutie dostrelu 200m staci menej vynalozit energie nez pre luk pri tej istej gramáži streliva
_________________
Luky šipi to je moje...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Po Mar 31, 2008 8:09 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

jj, v staroveku dominuje (a dnes v pakistane a pribuznych krajinach tiez)
Very Happy
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Luthriel
Regrút


Založený: 27 Mar 2008
Príspevky: 7

PríspevokZaslal: Ut Apr 01, 2008 1:45 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

servant


to ze sa viac unavis a je to narocnejsie.strielanie z praku mas v pohode je to jednoduchsie ako strielat s luku
_________________
čo je na tom tvojom zasranom živote také úžasné keď sa bojíš zomrieť
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Ut Apr 01, 2008 3:45 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

aha,no oki,v tom pripade uznavam chybu(ohladom unavenia) Very Happy
to vies,posledna prezentacia utoku praku sa uskutocnila na prednaske z fyziky...a musim fyzikarovi povedat,ze sa tym nekruti,ale vypusta sa to aj pri prvej otocke
hoci unavenie tiez asi zavisi od sily luku,ci vahe kamena a dlzky praku

narocnejsie to podla mna je...aspon naucit sa presnosti s prakom je narocnejsie ako naucit sa presnosti s lukom
uz len preto,ze pri luku mas presnejsie a jednoduchsie urcenie uhla,pod ktrorym sip vypustas

dalsie plusy pre luk - narozdiel od praku neposobi len povrchove zranenia, kedze hrot prenika do tela (to je pri praku dost nepravdepodobne, aj s olovenymi gulkami) a teda je mozne nim usmrtit aj silnejsieho protivnika (pripadne zviera) a navyse neskor,ked sa objavuje tazka jazda ten prak uz vela nespravi

myslim,ze lukom sa da strielat rychlejsie (aj ked to by bolo treba asi skusit...proste mi pride rychlejsie vytiahnut z tulca sip,zalozit,natiahnut a vystrelit,ako vytiahnut kamienok, umiestnit a hodit)

aby som nebol k prakom hnusny, ich plusom je velmi nizka cena (ci uz vyrobna,alebo kupna), navyse o dost rychlejsia moznost treningu (naberes sutre, rozhodnes sa kam stirelat a hotovo...pri luku pouzijes radsej terc a pre sipy si musis chodit)

cize zhrnutie(aspon moje) - prak je lahsia, lacnejsia a ovela jednoduchsia zbran ako luk, ktory je zase pre zmenu presnejsi a ucinnejsi (1 luk : 1 prak...a ten rucny)
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Teodomir
Bežný tlachal


Založený: 26 Mar 2008
Príspevky: 43
Bydlisko: Lipany

PríspevokZaslal: Ut Apr 01, 2008 4:41 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

servant vynikajúci nápad mohol bi sa usporiadat nejaky test na rýchlost a ucinnost strelbi luk vs prak nejaka sermiarska akcia kde bi sa to porovnalo Very Happy Very Happy Very Happy
_________________
Luky šipi to je moje...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Luthriel
Regrút


Založený: 27 Mar 2008
Príspevky: 7

PríspevokZaslal: St Apr 02, 2008 8:10 am    Predmet: Odpovedať s citátom

servant jasne ved tak som to aj mislel je jasne ze luk je lepsi.

inak ten pokus by nebol zly napad
_________________
čo je na tom tvojom zasranom živote také úžasné keď sa bojíš zomrieť
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
snakewood
Bežný tlachal


Založený: 23 Apr 2008
Príspevky: 29

PríspevokZaslal: St Máj 21, 2008 8:37 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Celkom rad sa pridám do tohoto sporu Very Happy , s prakom a šutrom o niečo menším od tenisáku sa mi podarilo preraziť 1.5cm hrubý bukas , skúšal som to aj s 40lb tisákom a 50gr šípom bez hrotu , no a po kameni bola diera väčšia Laughing Ale aj tak dám luku prednosť ,a určite viac ludí včetne mňa sa vie trafiť z luku , s praku nie, ale je to lacnejšie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PierLeBreton
Bežný tlachal


Založený: 27 Máj 2008
Príspevky: 56
Bydlisko: Bratislava alte Stadt

PríspevokZaslal: St Máj 28, 2008 1:21 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

mno pridam sa aj ja musim poznamenat ze prak ma naozaj velke vyhody s lukom ho nemozme sice moc porovnavat ale ktomu co je nekde vysie nemusis ho ani moc roztacat casto staci aj pol otocky alebo jedna ,naozaj, pokial to ves udelat zo svihom je to dost silne ja som kedysi z povrazkoveho praku strielal hodne a mal som celkom pekne uspechy a v strelbe do hufu si to viem naozaj predstavit ako celkom ucinne ak mam zhrnut vyrazne plusi tak je to lacne a rychle zhotovenie dostatok municie rychlost nenarocnost aj priestorova:D Laughing
_________________
Und uns kann die ganze Welt
Verfluchen oder auch loben
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PierLeBreton
Bežný tlachal


Založený: 27 Máj 2008
Príspevky: 56
Bydlisko: Bratislava alte Stadt

PríspevokZaslal: St Máj 28, 2008 1:25 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

a este pikosku asi ako dvanast rocny som snim sejmul na asi styry metre macku ktora chodila vyzierat k babke ano pripusta, ze to bola z polky nahoda ,ale na druhu stranu cloveka stym vpoho trafite do desat metrov ak mate naku mensu prax a na strielanie do hufu staci vedet davat spravny smer Wink
_________________
Und uns kann die ganze Welt
Verfluchen oder auch loben
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Aldaron Ďuriš
Tlčhuba


Založený: 07 Jan 2007
Príspevky: 123
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: St Máj 28, 2008 6:30 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

co sa tyka praku tak je vydiet pouzitie vo filme Alexander velky tam jeden zlozi jazdca z kona s prakom Smile a prak a luk to je nieco ako musketa a opakovacia ostrelovacia puska Very Happy ja som velky fanda lukov Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St Máj 28, 2008 8:03 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

no budem hnusny,ale si vedla, jak ta jedla...jednak film je film a realita je realita...a to prirovnanie je tiez mimo...musketa a snajperka maju k sebe ovela blizsie, ako luk a prak - uplne iny princip yymrstenia projektilu,zamierenia, ovladania...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Zbrane a kostýmy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk