Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Školy šermu

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Marián Alfi Cajzel
Tlčhuba


Založený: 12 Aug 2007
Príspevky: 146
Bydlisko: panstva Žobranč,Chabrať,Blšatec

PríspevokZaslal: So Mar 22, 2008 8:00 pm    Predmet: Školy šermu Odpovedať s citátom

Zaujmala by ma takato vec. Dosť sa tu piše o rôznych školach šermu a ako som už niekde pisal, už sa v tom nevyznam.Preto by som rad vedel od ludi čo sa zaoberaju znovuoživovaniu starých knih, ktora škola je podla ich nazoru najviac sa približujuca stredovekemu šermu. Určite vedia posudiť a poradiť akým smerom sa ma vydať človek, ktorý sa chce v šerme ďalej zdokonalovať a za akých podmienok. Sam viem, že vyvoj ide dosť dopredu a čo bolo dobre pred rokmy, nemusí byť zasadne teraz. Ak chce človek na sebe pracovať a nielen tlachať za klavesnicov, bude vďačný za každu radu, čo ho posune dopredu. A Ďalšia vec nechcem sa venovať len jedenapolručke, ale zaujmali by ma aj ine zbrane, či drevce, byjaky,jednoručky, tesaky....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Matej Biroš
Tlčhuba


Založený: 05 Nov 2006
Príspevky: 330
Bydlisko: Iglov

PríspevokZaslal: Ne Mar 23, 2008 10:57 am    Predmet: Re: Školy šermu Odpovedať s citátom

Alfik napísal:
... podla ich nazoru najviac sa približujuca stredovekemu šermu ...


Podla mna su toto velmi nebezpecne vody a strhne sa to ako vzdy k ostrej polemike. Ale alfikova myslienka je dobra, len by som to upravil na to ze radsej nech kazdy predstavi svoju skolu, povie ako dlho sa tomu venuje a proste veci okolo toho.
_________________
Piroha
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Ne Mar 23, 2008 1:32 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

stredoveky serm?
v akom obdobi? akou zbranou?
...potom si asi len treba vybrat takeho majstra,ktoreho dielo ti pripada najzrozumitelnejsie
...a dobre je asi mat naozaj kopu casu a niekoho,kto ti bude robit spraringa
Very Happy
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Alfi Cajzel
Tlčhuba


Založený: 12 Aug 2007
Príspevky: 146
Bydlisko: panstva Žobranč,Chabrať,Blšatec

PríspevokZaslal: Ne Mar 23, 2008 2:22 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Servant obdobie Žigmunda Luxemburskeho, prelom 14-15 storočie a zbrane skoro všetky čo sa použivali v tomto obdoby v Uhorsku. Teda meč trocha pomenej, skôr tesaky, byjaky a drevce. Doporučiš mi dajakeho autora, okrem Tallhofera, toho mam všetky tri diely, alebo dajaku školu alebo seminar o týchto veciach?Alebo niekoho kto ma zaujem sa podeliť o zýskane poznatky?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Ne Mar 23, 2008 2:54 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

mozes si pozriet I. 33
nie je to sice k obdobiu,ale podla mna je dobre vediet,co bolo v minulosti
je tu predsa nieco,ako vyvoj,hoci urcite toho bolo vela noveho

Lamprecht von Prag, Virgil von Cracow, Andres von Liegnitz, Hanko Doebringer,

Fiore de' Liberi da Premariacco - Flos Duellatorium in Armis
Diego de Valera - Tratado de las armas
Codex Wallerstein

...tolko z internetu (ked sa ti chce viac,tak
http://www.myschwerk.webzdarma.cz/sum.html
...za hodnovernost nerucim)
uprimne - zatial som sa nicomu z toho nevenoval (a asi sa ani nebudem...chcel by som len skusit I 33)

podla mna nezalezi na tom,ktory majster je ten naj,ale na tom,ako dokazes daneho majstra pochopit, techniku sa naucit a uplatnit (a ci vobec)

good luck
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Alfi Cajzel
Tlčhuba


Založený: 12 Aug 2007
Príspevky: 146
Bydlisko: panstva Žobranč,Chabrať,Blšatec

PríspevokZaslal: Ne Mar 23, 2008 3:12 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Servant dik.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Ne Mar 23, 2008 7:34 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Z talhofera sa nic nenaucis. Ak chces vediet nieco o meci zozen si uz spomenuteho Doebringera, potom Danziga, Ringecka, Lewa a Speyera. To by ti mohlo dat dobry zaklad aj pri porovnavani, lebo ak budes citat len jedneho, nie vsetko pochopis. Na tesaky si urcice zozen Leckuchnera.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Alfi Cajzel
Tlčhuba


Založený: 12 Aug 2007
Príspevky: 146
Bydlisko: panstva Žobranč,Chabrať,Blšatec

PríspevokZaslal: Po Mar 24, 2008 9:27 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Marcipán dik, ale ako som už písal skôr meče ani moc nie.Chcem sa venovať skôr uhorsku, ako zapadnej europe a tam sa vyskytovali odlišne zbrane ako u nas.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Martin Tibenský
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 137
Bydlisko: TA

PríspevokZaslal: Po Mar 24, 2008 11:03 am    Predmet: Odpovedať s citátom

To Alfik: Shocked to fakt?
_________________
Keby si mlčal bol by si filozofom, keďže si prehovoril stal si sa volom.

www.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Alfi Cajzel
Tlčhuba


Založený: 12 Aug 2007
Príspevky: 146
Bydlisko: panstva Žobranč,Chabrať,Blšatec

PríspevokZaslal: Po Mar 24, 2008 12:20 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Vechter zober si napriklad kumansky brondzový jazdecky byjak, kde inde v zapadnej europe sa s nim stretneš?A zas ak tu na našom uzemí bola za Žigmunda škotska posadka, najdeš niekde v muzeach zbytky po ich vyzbroji, alebo vystroji, okrem geneticky zanechanich informacii v ich potomkoch do dneška? Uhorsko bolo špecificke v tom že vyvoj bol ovlivnený najme z východu a bol tam aj časový posun voči europe. Kým v Taliansku bežala vo velkom renezancia, tu vznikaly najkrajšie gotiche stavby na našom uzemí. A verim že každa zbraň sa vyvýjala a nezostala stagnovať a nikto nechcel vravieť, lebo takto to bolo dobre pred storočím, musí byť aj teraz.Každý chcel niečo lepšie a učinnejišie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: Po Mar 24, 2008 2:02 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Alfik to som fakt zvedavý, čo a kde sa teda chceš učiť. Myslíš, že niekde nájdeš pramene ku kumánskemu bijáku? Medzi nami v Uhorsku sa meče a tesáky v tebou popísanom období používali úplne rovnako ako v západnej Európe.
Je pravda, že uhorské vojenstvo bolo trochu iné, ale to so šermom ako takým nemá nič. Čiže ak hovoríš, že sa chceš venovať aj starým prístupom, tak by si mal určite siahnuť po tých prameňoch, ktoré menoval Marcipán.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Alfi Cajzel
Tlčhuba


Založený: 12 Aug 2007
Príspevky: 146
Bydlisko: panstva Žobranč,Chabrať,Blšatec

PríspevokZaslal: Po Mar 24, 2008 2:49 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

OK pani, dik za rady.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Martin Tibenský
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 137
Bydlisko: TA

PríspevokZaslal: Po Mar 24, 2008 7:43 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

nieco v jabčovom štýle som chcel napísať Very Happy
_________________
Keby si mlčal bol by si filozofom, keďže si prehovoril stal si sa volom.

www.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Mar 25, 2008 10:10 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Alfik napísal:
Chcem sa venovať skôr uhorsku, ako zapadnej europe a tam sa vyskytovali odlišne zbrane ako u nas.


Alfik, teraz úplne vážne ... uhorske vojenstvo bolo trochu iné ako iné ale bolo trochu ine predtým a trochu iné potom ale vážne len trochu, no základ bol úplne rovnaky ako v akej koľvek inej krajine, a v určitých momentoch ako napriklad tomto a potom eŠte za Hunadyho (Jana) bolo čo do zloženia a a aj systému porovnateľné s akým koľvek iným západným vojskom, a meča (dlhého) sa neboj ... je plnohodnotnou zbraňou našich bojís od pradávna až po takmer koniec 16 storočia. S ním by si takmer nikdy nemal byť off topic.

Je pravda že Uhorsko má svoje špecifiká, a to aj v použití zbraní ale prečo hľadať extrémne príklady alebo kuriozity keď hlavný prúd bol presne taky ako všade vo vtedajšej Europe.

to že ťa zaujima boj tesákom a drevcami je fajn a mnoho z majstrov neskoršich období o ňom pojednáva vo svojích uc elených knihách (kde okrem ináho bojujú všetkym možným vtatane kosy na kosenie a množtva iného poľno náčinia) ale nie je toasi výzbroj naších bojísk

ten tesak je asi to naj čo sa dá dosiahnúť ak sa chceš odlišit a zároveň najviac asi vystihuje náš region
ale v konečnom dôsledku je to stale o tom istom ako v terminologii ktorá má jasne podoné ak nie rovnake prvky a aj vo všetkych princípoch.

Minule som čital nejaky takmer až kacírsky článok a neviem čo je naňom pravdy možno chalani ma vyvedú z omylu alebo poopravia ale pred Lichtenawerom boli nejakí traja alebo 5? majstri z ktorých čerpal? jeden bol odniekadial z Karakova, ďalší z Wiedne či Prahy ? a eŠte z nejakého mesta neviem kde ? čo som nevedel zaradiť ale nech je ako je ak je to pravda tka cele to je zrojovo oblasť práve STREDNEJ EURÓPY tak práve meč považujem za zbraň charakteristicku.

no a ak sa pýtaš či ťa tu niekto v tejto oblasti preškolí? lebo tak nejak som vycítil podtón prispevku, tak to je dosť problem, je to beh na dlhú trať a neviem či niekto berie žiakov na školy bez toho aby riešli účasť v jeho skupine .....teda neviem o nijakych školách v klasickom ponímaní magistéria (teda vedomosti za úplatu)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut Mar 25, 2008 12:20 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Majstri nasho okolia podla Gesellschaft Lichtenawers:
vid. [url]
http://www.serm.sk/forum/viewtopic.php?t=750&postdays=0&postorder=asc&highlight=lamprecht&start=40
[/url], kde som o tom pisal.
O tych majstroch co ucili Lichtenawera. No neviem presne co si cital. Tych spominanych by som urcite za jeho inspiraciu nepovazoval, tade moje informacie su skor opacne. Kedysi Koza vo svojej praci o pseudo-nemeckej skole spominal, ze Ott, Jorg a Lew boli ucitelia Lichtenawera, co je teda riadny blud. Ott pokrsteny zid, ucil iba zapas. Lew zil ca. 100 rokov po Lich. a Jorg aspon 150.

P.S.: prave sme mali uspesny nabor, takze do ucenia este bereme.
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Mar 25, 2008 12:40 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

no presne to sú oni ... Smile som rád že si to uviedo na pravú mieru
čital som to veľmi dávno a a netušim kde, inač by som dal link ...

k výchove naborových držim palec.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Hircanus
Bežný tlachal


Založený: 09 Jan 2007
Príspevky: 93

PríspevokZaslal: Ut Mar 25, 2008 3:51 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

[quote="Jabčo"]Alfik to som fakt zvedavý, čo a kde sa teda chceš učiť. Myslíš, že niekde nájdeš pramene ku kumánskemu bijáku? quote]

Ak chce, nájde...minimálne na to, aké typy sa pouzívali v Uhorsku...Ja o tom mám celú polovicu knihy o vojenstve Anjouovcov.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Ut Mar 25, 2008 4:04 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Hircanus: Tu sa ale bavime o zdrojoch o bojovom umeni a nie o typoch zbrani.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk