Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Historické frázy
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Slamník
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
igor vitovič
Tlčhuba


Založený: 25 Nov 2006
Príspevky: 419
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: Št Feb 14, 2008 10:56 pm    Predmet: Historické frázy Odpovedať s citátom

snáď má táto téma správny názov. chcel by som vediet ako vznikli vyrazy ako: Husarsky kusok, uhorsky rok a zacinat od piky.... zatial tolko....
_________________
Moj ty boh, aka som ja sermiarska sracka....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Feb 15, 2008 9:07 am    Predmet: Odpovedať s citátom

tak sa mi zdá že k tomu UHORSKEMU ROKU by som mohol niečo povedať

má to možno niečo spoločné s poľnohospodárstvom a tým že vyťažiteľnosť pôdy bola pri pestovaní monokultúry obilia veľká a preto namiesto hnojenia a obmieňaňia plodiny to v historiii tušim nechávali ležať úhorom (len tak- neposiate) a až po 4 rokoch na tom niečo posadili tak nechavali odpočivať vždy 1/4 pôdy ......tak je možno odvodené od tej dĺžky 4 rokov teda dlhého obdobia .....nemam na to nijaky hodno verný zdroj (hovoril mi to ako zasranovi môj dedo a to nebol celkom triezvy ...Smile )

nemam to podoprete literatúrou a ani odbornou osobnosťou a je mi to jedno lebo píšem to do slamniku Laughing

PS: odporúčam ti volať do radia Slovensko 1 rano majú jazykovedecké okienko ....nejaký odbornik zo SAV ky ti rad odpovie Laughing Laughing Laughing


Naposledy upravil Pavol Uličný dňa Pi Feb 15, 2008 2:32 pm, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: Pi Feb 15, 2008 9:10 am    Predmet: Odpovedať s citátom

No ja len taká dedukcia ku začínaniu od piky. Píka bola svojho času základná zbraň v pešom vojsku. Všetky ostatné boli viac špecializované a preto je podľa mňa výraz začínať od piky odvedený od praxe, že noví regrúti boli zaradení k píke a hotovo.
Ale dosť dobre sa môžem mýliť, lebo toto čo som napísal je moja čistá fabulácia a nemám to nijako podložené.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Feb 15, 2008 9:15 am    Predmet: Odpovedať s citátom

to Jabčo : no to je dobré ...... Very Happy

a práve ma napadlo ešte jedno vysvetlenie ktoré som si vymyslel ako malý ...existuje jedna kartová hra ani už neviem ako sa volá (FIľa?) no a tam bola hodnota gulí tá najnižšia ...ak použiješ kanastové alebo žolíkove karty nahrádzaš guľu (sedmovú) pikou
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Pi Feb 15, 2008 9:26 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Mat pod capicou - toto vychadza z toho, ze pocas dazda nosili vojaci knoty (pripadne patrony neskor) pod klobukom, aby ich uchranili pred vlhkom... A kedze to je znak akehosi bystreho myslenia, o bystrych ludoch sa hovori, ze maju pod capicou...

Vraj...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Alfi Cajzel
Tlčhuba


Založený: 12 Aug 2007
Príspevky: 146
Bydlisko: panstva Žobranč,Chabrať,Blšatec

PríspevokZaslal: Pi Feb 15, 2008 10:32 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Pali to s tým Uhorským rokom, menšia oprava ešte do začiatku 20 storočia 3 roky pestovali a rok to stalo ladom vramci oddychu a regeneracie pôdy.Len na upresnenie. Laughing Laughing Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Lyrka
Bežný tlachal


Založený: 08 Feb 2008
Príspevky: 42
Bydlisko: Olomouc

PríspevokZaslal: Pi Feb 15, 2008 11:50 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Jabčo napísal:
No ja len taká dedukcia ku začínaniu od piky. Píka bola svojho času základná zbraň v pešom vojsku. Všetky ostatné boli viac špecializované a preto je podľa mňa výraz začínať od piky odvedený od praxe, že noví regrúti boli zaradení k píke a hotovo.
Ale dosť dobre sa môžem mýliť, lebo toto čo som napísal je moja čistá fabulácia a nemám to nijako podložené.



Nebola pika niečo, čo sa prvé použilo a tým pádom prvé, čo v bitke padalo?



kludne ma zotrite, ja sa skor pýtam ako odpovedám Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: Pi Feb 15, 2008 11:53 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Lyrka, kľudne to môže byť aj tak. Ja som hovoril, že iba fabulujem. Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Pi Feb 15, 2008 12:06 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Lyrka: Osobne si to moc nemyslim, ide o to, ze pika je predovsetkym defenziva, neplati pri utokoch na pevnosti, tu sli vacsinou ako prvi prave pikosi... V poli je pika tvrda defenziva, ak samozrejme opominieme spanielsku terciu, kde prave nosna cast utoku spocivala na oddieloch pikanierov, ktori "dorazali" formacie narusene strelbou musketierov a akrkebuzierov...

Ale to sem asi nepatri... Skor to vidim ako ktosi, co pisal, ze pika je zaklad vyzbroje, tusim Jabco... A kedze vycvik pikaniera bol o hodne jednoduchsi ako vycvik musketiera ci jazdca, da sa ratat s tym, ze tu by mohol byt koren veci... Mozno...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
fafrnka
Bežný tlachal


Založený: 15 Máj 2007
Príspevky: 30
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Feb 15, 2008 3:25 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

No, k tomu uhorskemu roku... Nema to suvis s polnohospodarstvom v Uhorsku, kedze aj tu aj inde v Europe sa vystriedali vsetky typy hospodarenia, aj ked je pravda, ze u nas s pomerne vacsim casovym oneskorenim napr. za zapadnou Europou.

Slovnik ceskej frazeologie a idiomatiky (Praha, Academia 1988) o tom vravi, ze to je odvodene od toho, ze v casoch tureckych vojen boli v Uhorsku vojaci najimani do armady na urcitu dobu, teda na rok, ktora sa ale neustale predlzovala. Preto sa zacalo tradovat, ze v Uhorsku trva rok dlhsie ako inde...

to Alfik: tiez oprava - v Uhorsku sa v priebehu 19. storocia uplatnuje striedavy system, teda sa striedaju jariny, oziminy a krmoviny, uhor sa prestava vyuzivat... Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Feb 15, 2008 3:29 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

to fafrnka: no opravajem si svoj svetonázor z detstva: Laughing

zdá sa že dedko je lepši tesár ako poľnohospodár Laughing Laughing Laughing ...
pohladaj prosim pre Igora aj to ostatné a mame pokoj a jednu temu uzavretú .....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
fafrnka
Bežný tlachal


Založený: 15 Máj 2007
Príspevky: 30
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Feb 15, 2008 3:41 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Nieco blizsie o husarskom kusku je v casopise História z roku 2005, č. 5, s. 47, zial netusim, ci ho dakde mam... Ak ho najdem, zistim, napisem Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Alfi Cajzel
Tlčhuba


Založený: 12 Aug 2007
Príspevky: 146
Bydlisko: panstva Žobranč,Chabrať,Blšatec

PríspevokZaslal: Pi Feb 15, 2008 4:34 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

fafrnka mne to rozpraval dedo, že to tak robievali, ale ako povieš.Beriem a dik za opravu. Laughing Laughing Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
igor vitovič
Tlčhuba


Založený: 25 Nov 2006
Príspevky: 419
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: St Feb 20, 2008 8:31 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

dakujem vsetkym ktory sa nad tym zamysleli. fafrnka ma moj respect Wink
_________________
Moj ty boh, aka som ja sermiarska sracka....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
fafrnka
Bežný tlachal


Založený: 15 Máj 2007
Príspevky: 30
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Št Feb 21, 2008 1:00 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Dakujem Embarassed Ale to bude asi tym, ze som studovala slovencinu a dejepis Wink
A vyhrabala som dokonca aj ten husársky kúsok. Vraj to pochadza z nemciny, ale suvisi to s jednym Slovakom: Pocas sedemrocnej vojny medzi Pruskom a Rakuskom sa podarilo roku 1757 jednotke 3500 husarov a pesiakov rakuskej armady prepadnut a obsadit Berlin, pricom stratili vraj iba 10 muzov. To je teda ten povodny "Husarenstuck".
Velitelom tejto jednotky bol general Andrej Hadík, pochádzajúci zo slovenskeho rodu. Za opustenie Berlína ziskal vykupne 300 000 toliarov, z ktorých dal 25 000 svojim vojakom a zvyšok poslal panovníčke Márii Terézii. Vo vojenskej kariere to dotiahol az na polneho marsala a dvorneho radcu vo Viedni.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lenka "Lenka"
Tlčhuba


Založený: 26 Feb 2007
Príspevky: 251
Bydlisko: tam, kde sa vrany otacaju

PríspevokZaslal: Št Feb 21, 2008 2:54 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som pocula, ze kozaci sa preto volali kozaci, lebo prášili kozy..... ale to je asi of topic Very Happy
_________________
Forma sleduje funkciu.... (H.J. Sullivan)
Ornament je zločin .... (A. Loos)
Ušľachtilá jednoduchosť a tichá veľkosť (J.J. Winckelmann)
Architektúra je umelecký čin a dom stroj na bývanie (Le Corbusier)
50 - ročná lebka neandrtalca (Doc. Hoššo)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Dano
Bežný tlachal


Založený: 16 Jan 2007
Príspevky: 57
Bydlisko: Czeklész

PríspevokZaslal: Ut Mar 11, 2008 1:02 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

fafrnka napísal:
Dakujem Embarassed Ale to bude asi tym, ze som studovala slovencinu a dejepis Wink
A vyhrabala som dokonca aj ten husársky kúsok. Vraj to pochadza z nemciny, ale suvisi to s jednym Slovakom: Pocas sedemrocnej vojny medzi Pruskom a Rakuskom sa podarilo roku 1757 jednotke 3500 husarov a pesiakov rakuskej armady prepadnut a obsadit Berlin, pricom stratili vraj iba 10 muzov. To je teda ten povodny "Husarenstuck".
Velitelom tejto jednotky bol general Andrej Hadík, pochádzajúci zo slovenskeho rodu. Za opustenie Berlína ziskal vykupne 300 000 toliarov, z ktorých dal 25 000 svojim vojakom a zvyšok poslal panovníčke Márii Terézii. Vo vojenskej kariere to dotiahol az na polneho marsala a dvorneho radcu vo Viedni.


btw ten marsal hadik ma v budapesti sochu a u nas je uplne neznamy co je smutne, a o tom husarskom kusku sa pise v jednom historickom romane od jana martiša - cisarsky vecny vojak, odporucam
_________________
in medovina veritas est
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Berik
Bežný tlachal


Založený: 30 Sep 2006
Príspevky: 37

PríspevokZaslal: St Mar 12, 2008 2:05 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ta socha je rozhodne zaujimava, prescrollujte kusok nizsie na tejto stranke, rozhodne na nej nieco ziari. Smile

http://www.virtualtourist.com/travel/Europe/Hungary/Budapest_Fovaros/Budapest-436839/Off_the_Beaten_Path-Budapest-BR-1.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Alchy
Tlčhuba


Založený: 14 Sep 2006
Príspevky: 305
Bydlisko: Pozsony - Dévényújfalu - (BA)

PríspevokZaslal: St Mar 12, 2008 2:24 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Budem OT, ale odkiaľ je tá radosť, keď strelec trafí do čierneho? Nie je to rasizmus?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Lyrka
Bežný tlachal


Založený: 08 Feb 2008
Príspevky: 42
Bydlisko: Olomouc

PríspevokZaslal: St Mar 12, 2008 4:15 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Alchy napísal:
ale odkiaľ je tá radosť, keď strelec trafí do čierneho? Nie je to rasizmus?





nebude to tým, že stred terča je čierny? A to bude asi tým, že je to najkontrastejšia farba s bielym papierom Smile

http://www.lovuzdar.sk/foto/zapisnik/terce/6.jpg
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Slamník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk