Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Living history
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Slamník
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Lesovík
Regrút


Založený: 27 Jún 2006
Príspevky: 2

PríspevokZaslal: Ut Jún 27, 2006 11:28 am    Predmet: Living history Odpovedať s citátom

Zaujíma sa tu niekto o living history? Na slovensku zatial o ničom neviem a rád by som sa tomu venoval.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lesovík
Regrút


Založený: 27 Jún 2006
Príspevky: 2

PríspevokZaslal: Ut Jún 27, 2006 11:39 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Niečo som našiel. www.rodolesie.yw.sk Takže túto tému môžete zmazať.

Naposledy upravil Lesovík dňa St Jún 28, 2006 1:03 pm, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ferdinand Ornth
hLadič / Pijan


Založený: 18 Máj 2006
Príspevky: 21
Bydlisko: Banska Bystrica

PríspevokZaslal: St Jún 28, 2006 10:29 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Nic mazat nebudem, mozna ze ten odkaz niekomu pomoze a konecne najde to po com mu srdce pisti.....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Charon
Regrút


Založený: 01 Júl 2006
Príspevky: 4

PríspevokZaslal: Po Júl 10, 2006 2:22 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Je krasne ze prave tema Living history ma najmenej prezreti Sad
v kazdom pripade mali by tu zacat ludia (najma sermiari ) aj prispievat nie iba prezerat. Dufam ze sa to tu rozbehne
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Belička Ivan
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 270
Bydlisko: Banska Bystrica

PríspevokZaslal: Ut Júl 11, 2006 10:00 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

living history je ale o niečom inom ako šerm - súčasný šerm je scénika a living history je návrat do minulosti s dodržiavaním všeštrkého čo sa len dodržať dá - myslím dobovosť, historická vernosť a pod.
Šerm je z väčšej časti kamufláž voči divákovi
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Scar
Tlčhuba


Založený: 12 Júl 2006
Príspevky: 144
Bydlisko: Nitrianske kniežatstvo

PríspevokZaslal: St Júl 12, 2006 3:12 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

V znení ako si to napísal Ty, je to klamanie diváka. Väčšina ľudí možno odíde domov spokojných, že videli stredovekú bitku, no sú aj takí, ktorí sa snažia niečo z toho odniesť. Ak ak sa šermiar sám nesnaží udržaivať aspoň svoj kostým (ak už nie spravanie a štýl boja) v podobe autentickej a blízkej obdobiu ktoré stvárňuje, klame diváka a ten si svoje chybné vnemy berie so sebou, deti do školy a dospelí do krčmy. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Rado Striha - Banán
Mladší údržbár


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 75
Bydlisko: Banská Bystrica

PríspevokZaslal: St Júl 12, 2006 5:41 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Nepochopil si - normálnym historickým šermiarom na dobovosti záleží - kostým a zbrane podľa dochovaných vyobrazení z daného obdobia - všetko tak, aby to bolo historicky verné.
A rovnako je to aj s historickým šermom - šermuje sa podľa daného obdobia - logicky že nepoužiješ obojručák v napoleonských vojnách...

Living history znamená, že všetko je robené dobovými možnosťami a technológiami - kostýmy ručne šité a za použitia vtedy známych materiálov, zbrane robené bez použitia strojov a nových nástrojov a podobne... Sú ľudia ktorí robia living history v historickom šerme - klobúk dole pred ich námahou...

No ale dosť mudrovania - som ešte príliš mladý aby som tu takéto siahodlhé rozumy viedol... Wink opýtaj sa starých šermiarov...
_________________
Banán
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Scar
Tlčhuba


Založený: 12 Júl 2006
Príspevky: 144
Bydlisko: Nitrianske kniežatstvo

PríspevokZaslal: St Júl 12, 2006 6:05 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som tiež mladý. Zatial dokonca ani niesom šermiar, no LH ma zaujíma. Livinghistory sa dá robiť aj v takom extréme ako píšeš ty, no asi nie u nás. Len málokto si môže dovoliť nitovanú krúžkovku a tak dochádza k ústupkom. Zbrane nemusia byť kované ako "vtedy", dokonca niektorí si ani kostýmy nešijú ručne. Cieľom je vytvoriť v sebe obraz čo najautentickejší, odrážajúci čo najvierohodnejšie vtedajšiu dobu. Môžem ako Slovan použiť lan s bavlnou, málokto to zbadá. Ale vtedy tu tá bavlna nebola a niekoho to môže naozaj pomýliť.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Belička Ivan
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 270
Bydlisko: Banska Bystrica

PríspevokZaslal: St Júl 12, 2006 6:47 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Prečo súčasný historický šerm je niečo iné ako living history.
Netvrdím, že všetko okolo šermu nemôže byť blízke living history, ale musíš to odeliť, na Slovensku asi neexistuje šermiarska skupina, ktorá by sa tým zaoberala, a ak aj, tak potom nevystupuje na verejnosti, resp. sa zaoberá len living history - prečo - preteože je to časovo a finančne náročnejšie a musíš mať chuť to robiť.
Niekedy pred 8 rokmi som raz navrhol usporiadať víkend v baroku , netvrdím že je to môj nápad neskor sa uskutočnili Blave podobné týždne , ale vtom čase bol u nás o to aj malý záujem, kedže ludia sa chcú viac zabávať ako žiť historickým spôsobom.
Exclamation
Ešte k šermu niektorí považujú takzvaný "volný šerm" za priblíženie sa k living histori aspo&n spôsobom boja - keby to tak bolo velmi rýchlo sa ich stavy zredukujú na minimum a ten zvyšok sedí v base -v súčasnosti neexistuje volný šerm - výsledkom ktorého by zákonite musela byť smrť aklebi minimálne vážne zranenie proti strany. Všetko je to o scenike a pre diváka, tem kto pobieha bez naučeného duelu pred divákom a za 3 min dôjde k jdnej peknej akcii ostatne je len náhodne strety alebo kontakty j epodľa man trápny, (&musím al epovedať že nezavrhujem taký spôsonb šermiovania sám si niekedy zašermujem v maske - ale to nepatrí pred diváka ako ukážka historického šermu)
Question
ale som odbočil: living history je fajn, al musíš robiť a venovať sa len tomuto - pričom odporúčam presne si zadefinovať obdobei a priestor a musíš čo je asi najväčší problém nájsť aspon zopár podobne ladených nadšencov
Arrow
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Scar
Tlčhuba


Založený: 12 Júl 2006
Príspevky: 144
Bydlisko: Nitrianske kniežatstvo

PríspevokZaslal: St Júl 12, 2006 7:24 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Zopár nadšencov nás už je. Ja som admin na hore spomínanom webe. Ak robíš hromadnú bitku, samotný šerm nemusí byť tak estetický. Ak si vezmeš filmy, ľudí najviac nadchnú hromadné bitky ako duely. Hovorím minimálne za seba ako "zatiaľ nešermiara". V podstate platí pravidlo - čím viac ľudí, tým lepšie. V dave divák nestíha sledovať všetkých. Odporúčam stránku http://www.ask-vikingekampgruppe.dk a sekciu s videami, je tam jedno video a tam vidno bojovníkov ktorí už nevládzu. Ver mi, nieje to estetický šerm, no pre diváka podľa mňa pútavejší.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: St Júl 12, 2006 9:22 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

mily priatelu,
nie je vsetko zlato, co sa blysti. najprv sa ta opytam: akych bitiek si sa na slovensku zucastnil (ako divak, samozrejme)? alebo, ake su tvoje skusenosti s historickych, resp. scenickym sermom, ktory si mal na slovensku moznost vidiet? hned v prvom prispevku pises o "klamani divaka", o odnesenych "chybnych vnemoch" atd. vseobecne, rozputal si jednu velmi haklivu temu, ktora nenajde nikdy svoje pravdive ukoncenie. po precitani tohto prveho prispevku som poznal prve slova, ktore ti budem chciet adresovat: "nepochopil si". ked som to prescrolloval trochu nizsie, zistil som, ze uz tak ucinil bananko Wink ... serm, alebo jeho najpouzivanejsia forma dnes je kamuflaz. priemerny divak to rozoznava a dokaze odcitat, ze to tak v skutocnosti nebolo. a preco? lebo vie, ze serm nie je balet. serm sluzil na zabijanie, a sermiar ako taky sa snazi divakovi sprostredkovat urcitu podobu, ktora sa tomu realnemu sermu priblizuje. aj ked len z dialky - divak je totiz tvor konzumny a chce sa pobavit, zazit akciu, napatie, hlavne vsak pobavit. spravny sermiar by vsak mal skombinovat vsetky prvky (je ich este mnoho), ale to uz zachadzam :rolling eyes:
ivan ti to velmi pekne napisal, najma v odseku volny serm. to, co si ponukol ako odkaz, je, prepac za vyraz, "grc". je to cista ukazka ludskej hluposti, naivity a hazardu. to, co ty prezentujes ako zaujimave, by som definoval pouzitim tvojich slov: "klamanie diváka, šermiar sa sám nesnaží udržiavať aspoň svoj kostým (ak už nie spravanie a štýl boja) v podobe autentickej a blízkej obdobiu ktoré stvárňuje, klame diváka a ten si svoje chybné vnemy berie so sebou, deti do školy a dospelí do krčmy". to nebola bitka, ale banda imbecilov, zbierajucich jazvy, hrajucich sa zo zbranami a so zdravim. a ver mi, urcite to nebolo kvoli tomu, ze to stvatnovali realne... ak chces realne analyzovat bitky, zacni sermovat, a pozri na to okom nie laika, ale aspon ako-tak znalca. zistis, ze to, co je ponukane divakovi, nie je az take zle alebo nezaujimave. a zistis, co je zle. su rady, a su pripomienky. rady davaju znalci a pseudoznalci. pripomienky divaci. kam sa zaradis? a ako ty, aj ja ti poradim jeden odkaz: www.scherm.cz , cast "vox populi" - tzv. basta pseudoznalcov, vzdy nazorov majucich keckarov... berme si priklad a vyvarujme sa toho.

neberiem ti pravo na nazor, len my to cele pripada smiesne. ako keby sme sa hadali o zalezitostiach astronautov, a vyznali sa do toho v rozmedzi "videl som to v telke na discovery, a urcite je to tak".

taktiez si uvedomujem, ze nie som neomylny, a je to iba moj nazor. mozes mi ho vyvratit. ja sa tomu nebranim. moja vypoved taktiez nebola a ani nepodlozila najskvelejsie argumenty, ale ver mi, o tom by som ti aj knihu napisal. bolo by to vsak zbytocne, sme iba ludia, a ako som napisal na zaciatku, otvoril si nikdy nekonciacu temu. vela stastia.

PS: nitovanu kruzkovku zozenies v deutschlande za 250E Wink
_________________
zabi techno zachranis (nielen) strom
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Scar
Tlčhuba


Založený: 12 Júl 2006
Príspevky: 144
Bydlisko: Nitrianske kniežatstvo

PríspevokZaslal: Št Júl 13, 2006 8:51 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Ako som už písal, som laik a zatiaľ nešermujem. (možno by som na tomto fóre ani nemal byť Twisted Evil ). Rovnako ako si napísal Ty mne, môžem napísať aj ja Tebe - "nepochopil si". Ono to že niekto robí living history neznamená že nešermuje scénicky, práve naopak, väčšina lh skupín robí práve scéniku. Najlepším príkladom sú Berounští měšťané Exclamation , ktorých veľmi obdivujem. V ČR je lh celkom slušne rozšírené aj po skupinách hist. šermu a tie dve veci sa vôbec nebijú. Nechápem prečo v tom vidíš problém? Shocked
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Scar
Tlčhuba


Založený: 12 Júl 2006
Príspevky: 144
Bydlisko: Nitrianske kniežatstvo

PríspevokZaslal: Št Júl 13, 2006 9:07 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Dovolím si ešte pridať linky na dva články od českých kolegov. To aby sme si ujasnili pojmy a funkcie hist. šermu a živej histórie.:

Několik zamyšlení nad přístupem k živé historii
http://www.livinghistory.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=6

Livinghistory a historický šerm
http://www.livinghistory.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=7
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Št Júl 13, 2006 12:50 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

moj clanok nadvazoval na tie ivanove a bananove... a uz vobec nebol o hanobeni alebo nepochopeni pojmu living history (zhodou nahod vecer odchadzam na jednu takuto akciu do zahranicia). bolo to o klamani divaka, ale najma o bitkach a o tej tvojej vikingskej. tot vsjo.
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Scar
Tlčhuba


Založený: 12 Júl 2006
Príspevky: 144
Bydlisko: Nitrianske kniežatstvo

PríspevokZaslal: Št Júl 13, 2006 1:29 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Naozaj si myslíš že divák je viac klamaný pri takých vikingských bitkách akú som uviedol ja, ako pri scénickom šerme? Nuž som šokovaný. Shocked

Skús si pozrieť ich stránku do hľbky. Je to najstaršia vikingská livinghistory skupina zo severu. Všetky ich kostýmy sú založené na historicky, ikonograficky a archeologicky doložených faktoch a nálezoch. To chceš naozaj porovnávať slovenský scénický šerm s nimi??? Uff. Ja nechcem nikoho urážať, ale tá kvalita (minimálne kostýmy) sa porovnávať ani nedá. Nevravím že bežné shs sa o historickú autenticitu nesnažia, ale je to málo. Česť výnimkám. Väčšine to nedovolia peniaze alebo im je to jedno. Dúfam že nikoho neurážam.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Št Júl 13, 2006 2:26 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

som rad, ze si si moj prispevok precital este raz... ano, myslim si to, mam uz cosi sveta nachodene, a celkova uroven sermu v cechach a na slovensku, ci uz po scenickej, alebo po bojovej stranke (existuje aj bojovy serm, ked uz spominas berounstich, a poznas aj borka mal by si to vediet) nema na svete konkurenciu. alebo sme ju aspon zatial nevideli, a mozno v tom je aj problem, v stretavani tych spravnych ludi.

kostymy maju (samozrejme nie vsetky) vyborne, na zapade je to vo zvyku. nie su vsak jediny LH-ci, to ze su najstarsi okrem prvenstva nic neznamena. kde su prachy, su moznosti. a ak to, co prevadzali, nazivas sermom, nech su teda auta bicykle. ale ak sa par skinheadov a punkacov potrebuje vyihrat, prosim. kazdy ma svoje prava, vsak? ale su dobri, najma v tych kostymoch.
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Scar
Tlčhuba


Založený: 12 Júl 2006
Príspevky: 144
Bydlisko: Nitrianske kniežatstvo

PríspevokZaslal: Št Júl 13, 2006 3:00 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja netvrdím že je to šerm. Ono ja si neviem predstaviť ako sa dalo na bojisku šermovať. Keď narazí jazdecký pluk na kopijníkov, tak si ani jeden z nich nezašermuje. Nehovorím teraz o dueloch a turnajoch, ale o skutočnom boji, vojne. Z toho čo som naštudoval napr. viem, že takí Slovania vykrývali len málo úderov mečom, väčšinou ich vykrývali štítom. Buď to bolo kvôli vysokej hodnote ich zbraní, alebo ich labilite a nekvalite. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Št Júl 13, 2006 3:08 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

to je pravda. obrana krytim na mec bola jednou z poslednych moznosti. v celej historii. a urcite nebola sto percentna. tolko asi. popiseme si o tyzden. studujme;)
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Scar
Tlčhuba


Založený: 12 Júl 2006
Príspevky: 144
Bydlisko: Nitrianske kniežatstvo

PríspevokZaslal: Št Júl 13, 2006 6:28 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ešte by sa zišlo zistiť, čo je pre diváka atraktívnejšie. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Fachman
Bežný tlachal


Založený: 10 Júl 2006
Príspevky: 79

PríspevokZaslal: Pi Júl 14, 2006 4:15 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Podla mna dnesny prepacte za vyraz ,,pseudohistoricky serm" nema vela spolocneho so stredovekym sposobom boja v skutocnej vojne.Vtedy pani,boli jedini kto vedel bojovat a ti bojovali vacsinou z kona a tam nebolo moc priestoru pre kroky a tahy.Pechota ta (najma v skorsom obdobi) moc vycviku nemala. Tak na co sa chceme hrat??Tak ci onak je to klamanie divaka.Ide len o to v akej miere ho klameme.Samozrejeme nemozeme na dnesnych akciach bojovat ako daki debili tak, ze to polka ucasnikov neprezije.A mozno prave preto nabral serm taku podobu ako ma dnes.Ale aj takyto zivelny serm ma svoje caro(ak obidvaja superi vedia ake riziko podstupuju) a suhlasim so Scarom,ze je to pre divaka pritazlivejsie ako obycajny ,,historicky serm"

Naposledy upravil Fachman dňa St Júl 26, 2006 1:08 pm, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Slamník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší
Strana 1 z 9

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk