Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Arma Ferre - škola šermu?
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: St Nov 25, 2009 9:30 am    Predmet: Odpovedať s citátom

to Majak: v sekcii škola šermu mas odkaz minimalne na 4 skoly a nepriame odkazy aj este na mini 2 dalsie....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Karel Černín
Bežný tlachal


Založený: 24 Nov 2008
Príspevky: 46
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: St Nov 25, 2009 12:08 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián Kostolný napísal:
Otázka pre Karla Černína,

Čo je divné na tom, že niektorí majstri nemeckej školy ani nevedeli o Lichtenauerovom učení? Možno ani nevedeli o tom, že nejaký Lichtenauer bol. Knihy boli drahé, internet nebol, ani odborné časopisy, semináre tiež nie... samotní majstri tiež utajovali svoje umenie.
Prečo si myslíš že Tebou citovaní majstri robili "chyby!, prípadne "zle/nesprávne" šermovali ? Vieme dnes posúdiť aké chyby /ak to vôbec boli chyby/ robili a prečo to tak robili?
Otázka pramení z neznalosti německých spisů a nepochopení mého příspěvku. Mistři, které jsem citoval, tyto chyby nedělali, ale popsali je u svých soupeřů (a také u svých soudobých konkurentů, které nazývají leychmeistern). Chtěl jsem pouze říci, že v 15. století se nešermovalo jen podle Lichtenauera, právě naopak - jeho umění, jak už tu kdosi napsal, těžilo z chyb běžných šermířů.

Krátce k federům: Ty, které dodává (nikoliv vyrábí) Arma Ferre jsou mnohem tužší než Hanwei a vyrábí se v Polsku (výrobce Chodkiewicz). Měl jsem příležitost je vyzkoušet v Polsku a myslím, že na volný šerm je to trochu brutální, ale na nácvik technik vhodnější, protože čepel ve vazbě i v dopadu opravdu drží tvar a ohýbá se jen úplný konec (a to ještě neochotně). Např. bod na prošívku bolí, ale nakonec uhne. Maska k nim samozřejmě jedině 1600N.

K otázce scénika versus kumšt Smile : I já jsem přesvědčený, že Lichtenauerovy techniky se dají zinscenovat, byť zatím tímto směrem dělám jen opatrné krůčky. Ale je třeba mít na paměti, že takové představení bude atraktivní spíš jen pro znalce, než pro běžného diváka. Normální civil potřebuje jasně rozpoznat, kdo útočí a kdo se brání, aby pochopil, co se pak následně děje. A tento rozdíl se v kumštu jaksi stírá...
_________________
Za mě mluví moje práce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Sowa
Regrút


Založený: 22 Júl 2010
Príspevky: 9
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št Júl 22, 2010 7:10 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

bola som tento rok na vikendovom seminári vedenom lektorom z Arma Ferre a páčil sa mi

lektor bol sympatický a charizmatický, vedel nám všetko dobre vysvetlit, aj vtipne predviest, na udržanie dobrej nálady a lepšie zapamätanie si

venoval sa nám dokonca aj cez prestávky a počas voľna

toľko môj laický pohľad Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Júl 23, 2010 7:46 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Sowa napísal:
bola som tento rok na vikendovom seminári vedenom lektorom z Arma Ferre a páčil sa mi

lektor bol sympatický a charizmatický, vedel nám všetko dobre vysvetlit, aj vtipne predviest, na udržanie dobrej nálady a lepšie zapamätanie si

venoval sa nám dokonca aj cez prestávky a počas voľna

toľko môj laický pohľad Wink


to je super Smile , a čoho to bol kurz? zameraný na čo?


Naposledy upravil Pavol Uličný dňa Pi Júl 23, 2010 10:14 am, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Sowa
Regrút


Založený: 22 Júl 2010
Príspevky: 9
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi Júl 23, 2010 8:52 am    Predmet: Odpovedať s citátom

to Pavol Uličný

seminár bol zameraný na jeden a polručný meč

lektor začal doslova od základov, prešiel s nami všetky kroky a seky aby si bol istý že ovládame a môže ísť ďalej (to bolo tak na polhoďku cca) ... a potom cez náročnejšie veci a sekvencie až nakoniec k lahôdkam Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Pi Júl 23, 2010 9:48 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Aké lahôdky?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Pi Júl 23, 2010 10:02 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Hotový ideál.
Ja som pravý opak. Charizma nikde ( nemám ju ani rád a preto ma tak ľahko neoj... ), mojej čínštine z južného kantonu nikto nerozumie ( dohováram sa rukami a nohami aj to s nie veľkým úspechom ), s mečom v ruke strácam aj to minimálne množstvo vtipu, čo mám, prestávky nemám rád. O lahôdkach nič neviem.
Ešte šťastie, že nie som lektor.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Júl 23, 2010 10:12 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Laughing idealna skola idem kuknuť Smile nie kecám nejdem Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Sowa
Regrút


Založený: 22 Júl 2010
Príspevky: 9
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi Júl 23, 2010 10:27 am    Predmet: Odpovedať s citátom

k lahôdkam

ospravedlňujem sa ale nemám pre ne názvy (zrejme som zabudla)
šlo o rôzne páky, sekvencie, kombinácie, ťahy a podobne

nuž, k lahôdkam sme sa dostali preto, lebo už počas prvého dňa sme prešli veľa vecí, ktoré mal lektor naplánované na druhý deň - bol celkom potešený, že sme sa dostali tak ďaleko - neboli sme tam síce začiatočníci, ale jednalo sa o seminár 001 (tuším sú ešte 002 a 003 pre jeden a pol ručný meč)

ale myslím si, že pre Vás, pokročilejších šermiarov až majstrov, by to bolo málo a asi nuda
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Juraj Skúpy
Tlčhuba


Založený: 27 Máj 2008
Príspevky: 165
Bydlisko: Trenčianske luhy a háje

PríspevokZaslal: Pi Júl 23, 2010 10:32 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Lubo, mozem sa k Tebe prihlasit? Si moj ideal Smile
_________________
V minulosti mali k sebe ludia blizsie... stare zbrane mali totiz mensi dostrel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Vlk
Bežný tlachal


Založený: 03 Dec 2006
Príspevky: 61
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Št Júl 29, 2010 1:34 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

prešiel s nami všetky kroky a seky aby si bol istý že ovládame a môže ísť ďalej (to bolo tak na polhoďku cca)

Toto ma dojalo Very Happy
_________________
Nežijem aby som bojoval.Bojujem aby som žil.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail MSN Messenger
Štěpán Baránek - Wyki.
Bežný tlachal


Založený: 05 Nov 2009
Príspevky: 31

PríspevokZaslal: Pi Júl 30, 2010 10:32 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Vlk napísal:
prešiel s nami všetky kroky a seky aby si bol istý že ovládame a môže ísť ďalej (to bolo tak na polhoďku cca)

Toto ma dojalo Very Happy


Z vlastní zkušenosti (z jiných seminářu AF, na tom, kde byl pisatel jsem nebyl), ...myslím, že dotyčný pisatel měl pravděpodobně na mysli, to, že s nimi daný vyučující prošel kroky a seky, aby si ověřil (zkontroloval), zda dotyční zvládají (respektive znají, protože pilovat je, je potřeba neustále), či nezvládají to, co je potřeba k výuce návazující látky...
...nešlo tedy o fofr-instant výuku kroků a seků... kdyby dotyční něco z tohoto okruhu nezvládali zakysli by tam na podstatně delší dobu..
... na to, aby zjistili, zda dotyční ovládají požadovanou škálu "kroků" a seků (pokud je nechtěli dále samostatně provičovat) je myslím 1/2 hodiny dostačující.
_________________
... kdybychom do tréninku dali tolik energie co do vykecávání, byli by z nás všech mistři...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Pi Júl 30, 2010 12:15 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Lubo: No, zazil som tvoju kratku lekciu ohladne tesaku na Svinici Very Happy Esteze nie som citlivy Wink Ale zase, nahovno charizmu, ked vies, o com rozpravas a ak sa chcem nieco naucit, prekusnem to Very Happy
_________________
Peter - deCarabas - Madlenak
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Pi Júl 30, 2010 1:47 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Asi ste ma nepochopili, to bude mojou čínštinou. Very Happy
Chcel som povedať, že mnohý si všímajú nepodstatné veci ako to predviedla Sowa. Uprednostňuje svoje pocity a nie odbornosť " lektorov ".
Čo dáva právo niekomu vyhlásiť sa za lektora alebo nebodaj majstra šermu a pýtať peniaze za svoju " školu ".
Namiesto rozplývania sa nad vtipnosťou lektora, by sa mala zamyslieť prečo nemajú nejaké propagačné videa o svojej činnosti, prečo neprezentujú: my to tak robíme a tak je to dobre a ostatný nič nevedia, preto neľutujte peniaze lebo za ne dostanete to najlepšie. Čo je príčinou ich tajností. Na prípadné otázky dostanete odpoveď: Ahoj, internetové diskuze jsou takové divné, nemá smyslu se jich nějak účastnit, nejlepší je získat informace osobně na nějakém semináři.
ale napřed si pročíst náš web a pak se rozhodnout. třeba tady http://www.armaferre.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=46&Itemid=137
s pozdravem Arma ferre
Na ich seminár som samozrejme nešiel. Som totiž na peniaze, kôli ním som ocotný isť aj do práce. Strácať čas nejakým sondovaním u kde koho sa mi tiež nechce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Vlk
Bežný tlachal


Založený: 03 Dec 2006
Príspevky: 61
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: So Júl 31, 2010 9:48 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Dost pochybujem ze za polhodinu sa daju zvladnut vsetky seky .... ukazat ich by som snad stihol, aspon tie co poznam, ale naucit ich na obstojnu uroven? Len prvy sek sa u nas uci pol roka a to nehovorim o dalsich ... je nevyhnutne ich stale dookola precvicovat, lebo z vlastnej skusenosti viem ze ked sa to dlhsie nerobi potrebujem aspon jeden trening na to aby som sa zase do toho dostal a to su dve hodiny ... okrem toho nie je mozne niekoho ucit techniku ked nevie seknut tak ako ma ( co viem tiez z vlastnej skusenosti) ... skratene cela ta vyuka je nerealna ... nie je mozne za vikend sa naucit sek otvaraci suboj nie to este neviem kolko technik ...
Kludne si myslite ze na naucenie sermu staci jeden vikend a obcasnym treningom len vylepsovat vsetky techniky ... ja na tom makam 5 rokov a nedovolim si povedat ze viem sermovat...len pri stasti sa mi dari prezit suboj, tak sa ospravedlnujem za moje podrazdenie ale taketo tvrdenia o vikendovych majstroch ma vedia vytocit ...
_________________
Nežijem aby som bojoval.Bojujem aby som žil.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail MSN Messenger
Ladislav Vyoral
Tlčhuba


Založený: 12 Jún 2007
Príspevky: 354
Bydlisko: Malenovice Morava

PríspevokZaslal: So Júl 31, 2010 10:54 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Vlk: Občas se setkám s výrazem "správný sek".
Pokud existuje spávný,musí existovat i nesprávný,špatný....
Popravdě-zatím nevím,co si pod tímto pojmem představit a jakým způsobem se to správně naučit.
Já jsem si doted myslel,že správným sekem musím v prvé řadě být schopen zjednodušeně řečeno dosáhnout tam,kde chci. Very Happy
Vidím,že se asi mýlím.
Prosím tedy alespon o zevrubný popis toho správného seku,kde se ho lze naučit a jak se cvičí.
Doufám,že to pochopím. Very Happy
_________________
Jsem jako zrcadlo.
Smějte se a já se budu smát na vás. Mračte se a já se budu mračit též.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Sowa
Regrút


Založený: 22 Júl 2010
Príspevky: 9
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So Júl 31, 2010 6:17 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

milí páni,
pokojne si píšte roztrpčeno-učené príspevky Smile
mne sa ten seminár veľmi páčil, idem na jeseň na jeho pokračovanie
a ani najmenej ma netrápi, prečo Arma Ferre nemá na internete videá
každý má právo na svoj názor a zároveň akúsi povinnosť akceptovať názor druhého človeka
sme predsa dospelí Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Sowa
Regrút


Založený: 22 Júl 2010
Príspevky: 9
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So Júl 31, 2010 6:28 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Štěpán Baránek - Wyki. napísal:
Vlk napísal:
prešiel s nami všetky kroky a seky aby si bol istý že ovládame a môže ísť ďalej (to bolo tak na polhoďku cca)

Toto ma dojalo Very Happy


Z vlastní zkušenosti (z jiných seminářu AF, na tom, kde byl pisatel jsem nebyl), ...myslím, že dotyčný pisatel měl pravděpodobně na mysli, to, že s nimi daný vyučující prošel kroky a seky, aby si ověřil (zkontroloval), zda dotyční zvládají (respektive znají, protože pilovat je, je potřeba neustále), či nezvládají to, co je potřeba k výuce návazující látky...
...nešlo tedy o fofr-instant výuku kroků a seků... kdyby dotyční něco z tohoto okruhu nezvládali zakysli by tam na podstatně delší dobu..
... na to, aby zjistili, zda dotyční ovládají požadovanou škálu "kroků" a seků (pokud je nechtěli dále samostatně provičovat) je myslím 1/2 hodiny dostačující.


áno, pochopil si to presne Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Juraj Skúpy
Tlčhuba


Založený: 27 Máj 2008
Príspevky: 165
Bydlisko: Trenčianske luhy a háje

PríspevokZaslal: So Júl 31, 2010 8:35 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Neviem preco sa tu vlastne nad AF rozculujeme. Chceme predsa simulovat stredovek a od stryca Lichtenauera vieme, ze existovalo kopu takzvanych leichmeisterov, takze bola urcite aj kopa zlych skol.

Nechajme teda AF, aby pekne rekonstruovala prave tuto zlozku historie. V konecnom dosledku, lichtenauerova skola stavia prave na chybach beznych sermiarov. Kedy ju teda chceme vyuzit, ked proti nim nebudeme bojovat?
_________________
V minulosti mali k sebe ludia blizsie... stare zbrane mali totiz mensi dostrel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Vlk
Bežný tlachal


Založený: 03 Dec 2006
Príspevky: 61
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Ne Aug 01, 2010 9:32 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Sek musi letiet tam kam chcem to jasne .... musi sa hybat spravna cast meca, musi ist co po najkratsej drahe, je nutne aby mal svih silu a spravny sklon, aby nesklzaval alebo sa neodrazil ...je nutne aby ma moj sek i chranil, kedze sekom sa zaroven sekom i krijem a taktiez mi musi umoznovat pokracovanie v utoku... a take drobnosti...nie len tak seknut ledabolo vsak potom to zachranim nejakou lakocinkou ci ako ste to nazvali ... uz viac k tomu nemam co povedat
_________________
Nežijem aby som bojoval.Bojujem aby som žil.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail MSN Messenger
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Ďalší
Strana 11 z 12

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk