Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Arma Ferre - škola šermu?
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Štěpán Baránek - Wyki.
Bežný tlachal


Založený: 05 Nov 2009
Príspevky: 31

PríspevokZaslal: Št Nov 19, 2009 11:36 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Pavol Uličný
Ad ved vidis ze len zahmlievaju....
- Psal jsem to zde již několikrát, jak vidno stále to není bráno na vědomí. Vždy jsem zde "hovořil a hovořím" za sebe nikoliv za AF. Mám dojem, že to množné číslo (zahmlievaju) zde není na místě. Nebo máte dojem, že jsem zde někdy něco zamlžovál? Vyhýbal se odpovědi? Že jsem v reakcích nekomentoval dle toho co o dané "věcí vím", jakou s ní mám zkušenost a jaký mám nani svůj názor? Pokud ano pak by mě zajímalo kde...

Ad kazdý súdny človek si urobil názor už pred pár stranami, o kvalite tejto inštitúcie, ked z nich vypadli okruhy tém v ramci kurzov....
- Ty okruhy nevypadli z nich, ale ze mě a nebyl to kompetní výčet "látky" která se v daném okruhu pro danou třídu vyučuje, ale komentář k tomu, co mě osobně daná látka (kterou jsem zažil) dala a jak ji vnímám.
- A ano, každý soudný člověk si názor udělal.. včetně pana Černína viz. (dovolím si citovat):
"Podle mě jste v této debatě zbytečně agresivní. Je možné (vidím to na sobě), že když si někdo zvykne řešit útok ústupem a krytem, tak se to stane instinktivním a on se pak hodiny bude snažit tuto reakci přecvičit tak, aby dokázal vstupovat soupeři do útoku s mistrovským sekem či s absetzen. Ale AF má zjevně jiný názor na výuku. Razí zásadu, že mít nacvičenou defenzivní reakci je lepší než nemít nic a teprve na těchto defenzivních reakcích chce stavět. Toto je ale prosím vás problém didaktiky, nikoliv rekonstrukce. A mít na nejvhodnější způsob výuky jiný názor je součást demokracie a volného trhu. Jinak bychom jistě vystačili s jednou jedinou školou, kterou by nám jmenovalo Ministerstvo školství.
_________________
... kdybychom do tréninku dali tolik energie co do vykecávání, byli by z nás všech mistři...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Štěpán Baránek - Wyki.
Bežný tlachal


Založený: 05 Nov 2009
Príspevky: 31

PríspevokZaslal: Št Nov 19, 2009 12:08 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Rád bych se Vás zde přítomných, kterým se nelíbí jak obsah výuky tak způsob-forma výuky AF, a kteří ji považují za chybnou a špatnou za (slovy některých zde přítomných) "shit", zeptal...

Předpokládám, že když se Vám výuka AF nelíbí, považujete tu vaši, u vás a na vašich trénicích a seminářích probíhající za správnou.
Pak tedy. Mohl by mi někdo z Vás, rámcově, zevrubně, nechci krok po kroku říct..
- co tedy a v jakém "pořadí" se u vás vyučuje
- a jaký způsob výuky používáte?
Jaká by podle vás teda měla být správná náplň výuky šermu a jak by měla být prováděna?
_________________
... kdybychom do tréninku dali tolik energie co do vykecávání, byli by z nás všech mistři...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Št Nov 19, 2009 1:39 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Štěpán: Malo by sa vyučovať to čo je popísané a funkčné. To čo je do očí bijúce keď si niekto dá námahu a nejakú tú knihu otvorí. Nie prekonaný výmysel do ktorého nasilu vmontujeme zle interpretované pojmy kunstu ktoré sme kde tu pochytili z googlu. Alebo by sa malo povedať vyučujeme scénické choreografie a reálnemu šermu až tak nerozumieme. Ak by to vyzeralo dobre bral by som aj taký názor. Bohužiaľ ono to ani dobre nevyzerá. Pri všetkej úcte toto je môj pocit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Štěpán Baránek - Wyki.
Bežný tlachal


Založený: 05 Nov 2009
Príspevky: 31

PríspevokZaslal: Št Nov 19, 2009 2:06 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Martin Janičina

Ad Malo by sa vyučovať to čo je popísané a funkčné.
No s tím nelze než souhlasit.. ale protože mě zajímá jak výuka probíhá u vás mohl by jsi mi prosím odpovědět ad otázky, které jsem se položil?

- co tedy a v jakém "pořadí" se u vás vyučuje
- a jaký způsob výuky používáte?
- Jaká by podle vás teda měla být správná náplň výuky šermu a jak by
měla být prováděna?

Ptám se, protože v rámci toho co jsem zde řekl ohledně "okruhu látky" vyučované v rámci některé z tříd AF a toho co mi daly, jsou v nich podle mě i základy na kterých Kunst staví a "odpichuje se od nich" např. střehy, pohyb, základní sečné roviny, práce s mensurou... nebo ony poněkud
"zatracované" pevné kryty..
..nicméně ony okruhy látky byly šmahem, komplet, označeny za špatné, případně mnou popsaná a osobně užívaná metodika jejich výuka za chybnou (ad výuka "zavěšeného seku")... a pokud jsou okruhy a látka v nich, dle vás, špatná, nebo je dle vás chybný postup její výuky, pak bych rád věděl jak- čím jste tuto látku vy "nahradili" případně jak ji u vás učíte jinak, že u vás je správná...
...popis "to co je popsané a funkční" je poněněkud nejasný - nechci říkat vyhýbavý (bez rýpání), ale v důsledku mi dá asi tak vypovídající odpověď jako kdybych Tě v otázce Kunstu a AF odkázal na jejich Demo-team. Wink
_________________
... kdybychom do tréninku dali tolik energie co do vykecávání, byli by z nás všech mistři...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Št Nov 19, 2009 3:01 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Štěpán: Najprv vysvetlím teoretické základy, aby človek pochopil čo je to vor, nach, indes, fuhlen, hart a waich, princíp práce so silnou a slabou časťou čepele, princípy ako sa má pri práci s mečom vykračovať, to že by sa malo šermovať hlavne z pravej strany ak som pravák, že nemá význam útočiť na nohy ani také útoky kryť, poviem im čo je uberlaufen, atď. Vysvetlím im čo je vorschlag, a dlhý hrot. U nás nie je nikto nováčik a k šermu mečom sa nováčik ani nedostane, preto nemám prípad že by som musel niekoho učiť stabilite s ktorou mimochodom majú podľa mňa niekedy problémy aj naši kolegovia diskutéri. Aj tak sme zvykli robiť cvičenia na stabilitu pri chodení a skákaní do strán.

Ďalším krokom sú štyri hlavné strehy + ostatné a prechody medzi nimi. Potom je dôležitým krokom naučiť sa sekať v potrebnom smere s dostatočnou výbušnosťou a cez dlhý hrot. Skúšajú sa rôzne kombinácie sekov s dôrazom na stabilitu. Ak človek zváda "jednoduchšie seky", povieme čo je schranckhut, ukáže sa krumphaw a zwerch a znova sa súša sekať stále do vzduchu. Keď je človek trocha zdatný prejde sa na párové cvičenia kde sa preberajú stucky tak ako su v zedli + variacie rôznych odklonov (Meyer, Talhoffer, Wilhalm, atd.). Popri tom sa v rôznych cvičeniach pestuje fuhlen. Dôležitý je pre nás aj voľný sparing s tréningovými mečmi kde človek dokonale bystrí návyky na tempo a menzúru. Keďže sa zameriavame aj na scénické vystúpenia časť tréningu venujeme rôznym kombináciám kusov tak aby ich bol človek schopný naviazať a aby to malo logiku.

Neviem či je toto to čo si chcel počuť. Hlavne, sám sa cítim, že toho veľa neviem a stále sa učím. Preto by som klamal ak by som povedal že mám hotový celý systém a mám ho dokonale namakaný. To môže povedať len niekto, kto nemá v sebe ani kúsok pokory. Jedno ale viem, akým smerom by sa šerm mečom mal asi uberať a viem posúdiť ak niekto o ňom nemá ani páru. To že pozná názov zornhaw alebo winden nič neznamená.

Prosím ťa skutočne ma zaujíma význam toho zaveseného seku. Môžeš mi napísať načo robíš taký sek? Ďakujem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Št Nov 19, 2009 3:26 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

to Štěpán Baránek - Wyki:

zahmlievanie: Dle mého toto video nesouvisí s tím jestli Armaferre "ví něco o šermu" jakožto Kunstu, ale s tím co jsem zde řekl, že když člověk chce může i bez těchto vědomostí "postavit" a předvést v rámci scénického pojetí hezký a koukatelný souboj.

Michal Jílek:

zahmlievanie: Podle mého názoru je to představení v celku povedené. Já i pár lidiček co to vystoupení viděli jsme se u toho dobře bavili. Navíc šerm tam nehraje hlavní roli, nestřetávají se tam dva nepřátele, ale naopak přátele. Jedna z rolí má vyznívat komicky, podle toho vypádá i tématické sestavení soubojů.

ak je to tak, treba zmenit zameranie OZ , na výber je mnoho činnosti ktoré sa na to viac hodia

verim však ze tomu tak nie je, a prave preto, že vy viete, ze to je zle a aj my vidime ze to dobre nie je...nie je nikto ochotný to povedať ...radšej zahmlievate ...a použivate to co 90% ludi (nie len v serme) ze zamer bol inde....

Lubomir Orenič to mozno povedal tvrdo, ale rozhodne neklamal

ad bod 2.

Smile je fajn ze citujete prave jeho ....skusim citnut o nieco skor ....
aj ked tato formulacia je velmi mierna a možno citát priamo z knihy by bol lepsi ..(no bol by však tvrdý, ako vyjadrenia Lubomira Oreniča)

Karel Černín:
Naopak, ze starých spisů (Ringeck, tzv. Döbringer) jasně vyplývá, že běžní šermíři neznalí Lichtenauerova učení takto šermovali, tyto chyby často dělali a nebyli si jich vědomi.

toto napisal skor ako to čo ste si všimli vy za podstatne....

ak teda je vhodné šermovať tak ako to majstri šermu vnimaju za zlé ...napriek tomu ze to existovalo, o aký učený serm to ide?
Asi by nebol pekný slogan: Učime to najskor tak, ako ludia čo sermovali v 15 stor ale nevedeli to .....

hm ? to by nebola zrovna naborova taktika ze?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Nov 19, 2009 6:19 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím si, že to bola zle položená otázka, či je Arma Ferre škola šermu.
Len pre moju zvedavosť, ak by ste páni mohli zodpovedať nasledovné otázky :
1, Prečo by Arma Ferre nemala byť školou šermu?
2, Čo je to škola šermu ?
3. Aké podmienky musí spĺňať na to, aby Arma Ferre bola školou šermu?
4. Kto určuje čo je škola šermu?
5. Čo je potrebné na to, ak by som chcel založiť, prípadne viesť nejakú školu šermu?
6. Treba na to nejaký certifikát, prípadne patent ?
7. Kto je oprávnený takýto certifikát vydať a na základe čoho ?

Otázka pre Karla Černína,

Čo je divné na tom, že niektorí majstri nemeckej školy ani nevedeli o Lichtenauerovom učení? Možno ani nevedeli o tom, že nejaký Lichtenauer bol. Knihy boli drahé, internet nebol, ani odborné časopisy, semináre tiež nie... samotní majstri tiež utajovali svoje umenie.
Prečo si myslíš že Tebou citovaní majstri robili "chyby!, prípadne "zle/nesprávne" šermovali ? Vieme dnes posúdiť aké chyby /ak to vôbec boli chyby/ robili a prečo to tak robili?

Taká perlička, cca pred 2 týždňami bol v Amsterdame gashuku/seminár, kde bol, resp. viedol ho, dá sa povedať môj "najvyšší majster" /smeru čo robím/ žiaľ bohu som tam nemohol byť, ale od nás tam boli nejakí chalani.
Priamo na cvičení/hodine, ktorú viedol "najvyšší", tak tam povedal niečo na spôsob, že keď človek dosiahne nejaký majstrovský stupeň, /v hocičom a nie len v bojových umeniach/ a je fakt Majster, tak potom celé jeho konanie, je hlavne o pocitoch a inštniktoch, že potom až tak nezáleží na správnom vykonaní/ prevedení techiky, že je to o tom, ako to človek "cíti".
A ak, majster "cíti" že, to čo robí, prípadne ako to robí je dobré, tak je to potom fakt dobré...
Je to podobné ako pri maliaroch, hudobníkoch a iných majstroch/umelcoch a to, že my ostatní nechápame majstra nie je majstrova chyba.
Napr. taký Picasso, resp. jazz, týchto nechápa väčšina ľudí /ani ja/ ale to neznižuje jeho/ich majstrovstvo

Je možné, že podobne to bolo aj pri európskych majstroch šermu, že proste šermovali ako cítili a boli si vedomý, že to, čo robia je správne a dobré a nepozerali na to, ako robí to druhý majster.
Tiež Európa v stredoveku bola iná ako dnes.
_________________
Pozorovateľ


Naposledy upravil Marián Kostolný dňa Št Nov 19, 2009 9:16 pm, celkom upravené 2 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: Št Nov 19, 2009 7:35 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián: Pár stránok dozadu komentuješ videá z produkcie AF. Na tvoje otázky si asi najlepšie odpovieš sám.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Nov 19, 2009 7:47 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Andrej máš pravdu, ale nie na všetky...

zaujímali by ma odpovede najmä na č. 4,5,7
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: Št Nov 19, 2009 7:59 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián: tu sú odpovede čisto za mňa
4. - Nikto a všetci, nemáme žiadneho regulátora, pokojne si ktokoľvek môže kedykoľvek otvoriť školu a tvrdiť, že učí šerm. Myslím ale, že by mal potom ustáť kritiku a konfrontáciu názorov ostatných z "fachu".
5. - mať telocvičňu a žiakov (predpokladané sú vedomosti)
7. - žiadny všeobecne platný certifikát neexistuje. V rámci každej školy asi nejaké certifikáty/ stupne existujú, ale rešpektované sú opäť iba v rámci danej školy.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Nov 19, 2009 9:00 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Hmmmm, Confused Crying or Very sad
ľudia sú rovnakí... a platí to všade, pre akúkoľvek činnosť rovnako...,
Ale ja mám aspom jednu výhodu a to, že mi môj technický stupeň uznajú aj v inej škole goju-ryu, prípadne budem musieť vykonať skúšky podľa ich kritérií a "obhájiť si čo mám...

Ešte by ma zaujímal Tvoj názor na tú perličku na záver, čo si o tom myslíš?
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Št Nov 19, 2009 10:39 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Súhlasím s tým, čo napísal Jabčo. V zásade ide o vec ponuky/dopytu. Tým, že trh nie je regulovaný centrálnou jednotkou, všetci z nás tvoríme a regulujeme trh určitým tlakom. Takže aj takýto tlak, aký je tu vyvíjaný je mimo humanistických rečí evolučným tlakom:) a sami teda určujeme nejakým neoficiálnym spôsobom to, čo je považované za školu a čo nie. A dá sa to relatívne ľahko vydedukovať. Silnejší prežíva a aktuálny diskurz tlakom odstraňuje to, čo sám považuje za plevel:)

Neexistuje vec ako "fakt majster", majster je dle mého názoru človek, ktorý je akceptovaný za majstra iným jedincom alebo je všeobecne uznávaný za autoritu nejakou societou, či už neoficiálne alebo v rámci nejakých stanovených regulí. Ostatok je opäť (d.m.n.) kozmický balast:)
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: Pi Nov 20, 2009 8:34 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián: Martin Fabián to popísal dobre. To čo ty uvádzaš ako perličku je pre mňa neuchopiteľná vec, ktorá zaváňa ázijskou mystikou. Neverím na niečo, ako vyšší stav, kedy môžeš robiť čokoľvek a je to dobré už len preto, lebo to robíš ty, ako osvietená osoba.
To už sme ale mimo témy AF.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Štěpán Baránek - Wyki.
Bežný tlachal


Založený: 05 Nov 2009
Príspevky: 31

PríspevokZaslal: Pi Nov 20, 2009 9:27 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Pavol Uličný

Ad zahmlievanie: Dle mého toto video nesouvisí s tím jestli Armaferre "ví něco o šermu" jakožto Kunstu, ale s tím co jsem zde řekl, že když člověk chce může i bez těchto vědomostí "postavit" a předvést v rámci scénického pojetí hezký a koukatelnýsouboj.

Jak jsem už i Vám x krát psal.. opět komentuji jen vlastní názor a to co jsem zde napsal já, proto se k projevu jiných, ke kterým vztahujete ono zamlžování vyjadřovat nebudu.
Pokud považujete to co zde bylo mnou napsáno a ještě bude napsáno za zamlžování (zajímalo by mě jak otevřeněji už bych mohl psát) nemám k tomu více co dodat ani další snahu vám to vyvracet, protože by to bylo z cela zbytečné, pokud budete chtít vždy si najdete něco co budete za zamlžování pokládat...

Co k tomu dále dodat.. řekl jsem že video (z jakého si divadelně-scénického vystoupení) nesouvisí s otázkou Kunstu a AF., řekl jsem to ne ve snaze odvést pozornost od AF, ale protože si to myslím a protože si také myslím, že scénický šermu a Kunst nelze srovnávat.

A proč si myslím, že scénický šerm a Kunst nejde srovnávat?
- Protože scénický šerm a Kunst, jak sám dobře víte, je zcela něco
jiného, jiné pojetí šermu.
- To, že lze použít, s úpravou nebo bez úpravy, některé techniky s
Kunstu i pro potřeby scénického šermu je také jasné.
- Ale také je myslím jasné, že někdo ve scénice nepoužije žádnou
techniku s Kunstu neznamená, že o něm něco neví a nevěnuje se
mu, ..stejně tak jako že člověk dělající Kunst neví něco o scénice..
prostě se to navzájem nevylučuje

Závěr pro mě jsou Kunst a scénika odlišná pojetí šermu - nesrovnávatelná, porovnávat je dohromady je dle mého názoru nesmysl, asi takový jako srovnávat jablka s hruškami (oboje je ovoce).. to už by se s Kunstem mohl taky porovnávat sportovní šerm... dle mého názoru by se každé pojetí mělo srovnávat zvlášť.

...vztaženo zpět k videu ve kterém, ano, učinkují lidé z AF...to to video je záznam scénického-divadelného vystoupení. Nelíbí se vám to divadlo? Projev? Ten šerm co tam provádějí? Fajn.... klidně to video zkritizujte, nejsem proti, mě osobně se na něm některé věci taky nelíbí (holt to u nás děláme jinak a po svém, stejně jako v jiných skupinách), ale netahejte do toho Kunst a nemíchejte dohromady jablka s hruškami.


Chcete posoudit zda AF ví něco o Kunstu či šermu všeobecně? Teď? Podle jejich současných vědomostí, formy výuky?
Napadají mě pouze tři možnosti.
1) Jeďte někde kde bude učinkovat, nebo si pozvětě osobně jejich Demo team - na to vás odkazovat nebudu, už jsem zde psal, že nepovažuji za nej možnost.
2) Počkejte si na promo video AF prezentující jejich školu - to asi taky nebude to pravé
3) Jeďte na jejich seminář a ověřte si co zde tvrdíte a je vám tvrzeno v praxi, osobně, a na vlastní "kůži".


Ad Karel Černín:
Naopak, ze starých spisů (Ringeck, tzv. Döbringer) jasně vyplývá, že běžní šermíři neznalí Lichtenauerova učení takto šermovali, tyto chyby často dělali a nebyli si jich vědomi.


- Ano...běžní šermíři ... tyto chyby dělali... znamená to, že ti to běžní šermíři nešermovali? Dělali snad soudruzi na bitevních polích scéniku? Nebo co dělali? Ptám se na otázku, na kterou jste se zde optal i vy.... Podle mě ano.. šermovali - bojovali, jinak, dle jiných do těch dob užívaných praktik a škol, či takjak je to někde někdo naučil..jak zde zaznělo dělali rozmáchlé nápřahy, přetažené seky, pevné kryty... proto si myslím, že pan Lichtenauer a mistři, kteří jsou považováni za pokračování jeho "větve", na tom, na těchto chybách také svůj systém postavili což bylo správně... ale tak tomu snad bylo vždy ne? Že se systém boje stavěl tak, aby těžil z nedostatků jiných škol, zde v Evropě, nebo třeba na "východě"...pokud se mýlím tak mě prosím opravte.

Ad Asi by nebol pekný slogan: Učime to najskor tak, ako ludia čo sermovali v 15 stor ale nevedeli to .....hm ? to by nebola zrovna naborova taktika ze?

Co vám na tohle mám říct Very Happy .
Že mi tyto otázky přijdou nesmyslné? Že s otázkou zda AF ví něco o Kunstu, nebo šermu vůbec, nemají nic společného? Ba ani s názvem tohoto fóra " Arma Ferre - škola šermu? .. jakého šermu? scénického? Kunstu? Sportovního?
Přijde Vám, že se zde někdo zaobírá zjištěním odpovědi na otázku čím se AF vlastně zaobírá? Čím? Vytahováním nějakých pochybných videi? Šířením myšlenek a názoru bez vlastní zkušenosti s jejich formou výuky, metodikou, látkou. Bez konfrontace vašeho výkladu s jejich? Viděl někdo z vás překlady toho z čeho AF čerpá? Slyšel někdo z vás výklad látky od vyučujícího AF?..
Kdo z vás hovořil někdy o tomto s někým kdo tyto "učební okruhy (jedno jaké třídy tvořil", aby zjistil proč je sestavil právě tak?

Spokojíte se s konstatováním, že jde o shit a na podotknutí - proč tedy nezkusíte jeden jediný hloupý seminář, který v případě nespokojenosti nemusíte ani platit (což považujete za blbinu), jen tak z čiré zvědavosti, aby jste opravdu mohli ověřit a pak říct:" byl jsem tam a je to fakt shit"- řeknete, že máte dost zkušeností na to, aby jste tohle všechno posoudili, jen tak, od pasu... z nějakých videí (mnohdy staršího data) a shlédnutí vystoupení bůh ví jakých lidí...

Omlouvám se, že se v mém projevu nyní, na koncu, asi ozývá rozčarování a podráždění (někdo se možná zaraduje, že jsem se konečně "rozněžnil Wink )..což se ozývá vždy, když mám dojem, že hovořím s lidmi, kteří ne že by nebyli schopni vnímat co říkám a nebyli schopni nad tím alespoň krátce pořemýšlet jestli to je opravdu totální blábol, ale s lidmi, kteří z nějakého důvodu ani naslouchat, ani přemýšlet nechtěji... proto mám dojem, že tady mnohým ani nejde o to zjisit jak se věci opravdu mají, jak to opravdu je...
Tímto chci poděkovat a smeknout před těmi, kteří se zde takto nechovají.
_________________
... kdybychom do tréninku dali tolik energie co do vykecávání, byli by z nás všech mistři...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Pi Nov 20, 2009 10:24 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Štépán: myslím, že táto debata nemôže mať koniec kde by sa všetci zhodli. Môže sa stať, že sa AF medzičasom niekam naozaj posunulo a my o tom nevieme (ja priznávam že hodnotím na základe toho čo som videl a počul), ale na druhú stranu môže kludne a to prosím bez urážky byť aj to, že ty alebo pán Jílek máte informácie o reálnych technikách len veľmi povrchné a len si myslíte že to čo sa učí v AF je správne a automaticky to obhajujete. Rozlusknúť sa to podarí jedine priamym stretnutím s ukážkami a možno sa zistí že AF naozaj vyučuje podobné veci o aké sa snažíme aj my, alebo sa zistí že je ich výuka na hony vzdialená reálnym technikám. Takto cez internet sa asi nedá vylúčiť ani jedna z možností. Neviem čo si mám o tom myslieť ale celkom sa mi páči avizovaná spolupráca (ak som to dobre pochopil) s fechtschule Gdansk čo nič nemusí znamenať, ale môže to byť aspoň signál nejakého posunu iným smerom.

citácia:
Závěr pro mě jsou Kunst a scénika odlišná pojetí šermu - nesrovnávatelná, porovnávat je dohromady je dle mého názoru nesmysl, asi takový jako srovnávat jablka s hruškami (oboje je ovoce).. to už by se s Kunstem mohl taky porovnávat sportovní šerm... dle mého názoru by se každé pojetí mělo srovnávat zvlášť.


Toto je práve to s čím najviac nesúhlasím a čo sa snažím vždy vyvrátiť keď to niekde počujem. Nie je to tak. Aj keď niektorí moji kolegovia majú názor, že kunst by sa nemal inscenovať, neznamená to, že to nie je možné. Ak nám ide o to aby sme predvádzali na pódiu šermiarske umenie, malo by to naozaj vychádzať z reálne dochovaného spôsobu šermovania a nemal by to byť len výmysel ktorý vyzerá pekne. Inak diváka klameme. Prečo potom nepoužiť aj vymyslené kostýmy? Jasné, treba niektoré techniky prispôsobiť kvôli bezpečnosti, ale odklon ktorý tým spôsobíme nebude tak veľký ako keď niekto spraví odšmyk, alebo vykryje kanca na kolená.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Pi Nov 20, 2009 10:26 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Martin Janičina napísal:
Toto je práve to s čím najviac nesúhlasím a čo sa snažím vždy vyvrátiť keď to niekde počujem. Nie je to tak. Aj keď niektorí moji kolegovia majú názor, že kunst by sa nemal inscenovať, neznamená to, že to nie je možné. Ak nám ide o to aby sme predvádzali na pódiu šermiarske umenie, malo by to naozaj vychádzať z reálne dochovaného spôsobu šermovania a nemal by to byť len výmysel ktorý vyzerá pekne. Inak diváka klameme. Prečo potom nepoužiť aj vymyslené kostýmy? Jasné, treba niektoré techniky prispôsobiť kvôli bezpečnosti, ale odklon ktorý tým spôsobíme nebude tak veľký ako keď niekto spraví odšmyk, alebo vykryje kanca na kolená.


AMEN!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Štěpán Baránek - Wyki.
Bežný tlachal


Založený: 05 Nov 2009
Príspevky: 31

PríspevokZaslal: Pi Nov 20, 2009 11:24 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Martin
Myslím, že jsme se malinko nepochopili.. souhlasím s tím co píšeš, že inscenovat Kunst jde... s tím, že jak jsi říkal je potřeba některé techniky přizpůsobit.
Pro mě to však už v tu chvíli je scénický šerm a proto se ho snažím posuzovat jinak. Navíc... pokud máte video, nějakého vystoupení, kde by dotyční v rámci "scénického" šermu použili jen techniky z Kunstu, byť upravené aby byli bezpečnější rád se na něj podívám... osobně jsem žádné takové neviděl (což neznamená, že není), vždy jsem do tohoto viděl zakomponované i techniky, které nejsou dle kunstu "košér"... a to i proto, aby užívané techniky nebyli tolik "ultimátní" a divák se ten souboj "užil" delší a nekončil po dvou vteřinách.

Ad kostýmy...nemám co dodat. Nejsem zastáncem mršení a křivení kostýmů... jedna věc je samozřejmě pohádka nebo fantasy, kde si člověk může něco dovolit druhá nějak datovaný, historicky zasazený příběh, kde to člověk nemusí mít LH, ale měl by se držet alespoň toho co senosilo, jak to bylo střihově a v rámci možností materiálů.... běhat jako Superman v příběhu o vyvraždění Vítkovců je asi blbina Smile .
_________________
... kdybychom do tréninku dali tolik energie co do vykecávání, byli by z nás všech mistři...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Pi Nov 20, 2009 11:45 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Štěpán: Prepáč ale nechcem mlátiť prázdnu slamu. Vždy sa dá na všetko odpísať nejaký protiargument aj keď otáznej váhy. No, asi si nevidel techniky kunstu vo vystúpeniach pretože ich ľudia ešte nepoznajú. Väčšina skupín ktoré sa kunstu venujú nevystupujú a na druhej strane scénici zasa tento systém nepoznajú. Samotný vývoj kunstu medzi scénikmi je ešte v plienkach. Bez urážky ale odpoveď že toto je scénika a na ňu sa treba pozerať trocha ináč som počul už milionkrát a ak by som bol neokrôchaný poviem že to je všeobecný blábol. Samozrejme že všetko na pódiu je scénika, ale je rozdiel keď ti niekto napríklad sekne tlačeného býka, ty to vykryješ, spravíš odšmik a potom bodáš ako keď ti niekto sekne zornhaw, ty mu to vysekneš a robíš zornort kde on počas nejako reaguje aby to bolo bezpečné. A aj keby niekto takto nešermoval, snáď by aspoň mohol chápať že v reále to bolo inak. Bohužiaľ zatiaľ to vie veľmi málo ľudí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Maros Matiasovsky
Bežný tlachal


Založený: 17 Apr 2009
Príspevky: 13
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Nov 20, 2009 12:12 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián Kostolný napísal:


Taká perlička, cca pred 2 týždňami bol v Amsterdame gashuku/seminár, kde bol, resp. viedol ho, dá sa povedať môj "najvyšší majster" /smeru čo robím/ žiaľ bohu som tam nemohol byť, ale od nás tam boli nejakí chalani.
Priamo na cvičení/hodine, ktorú viedol "najvyšší", tak tam povedal niečo na spôsob, že keď človek dosiahne nejaký majstrovský stupeň, /v hocičom a nie len v bojových umeniach/ a je fakt Majster, tak potom celé jeho konanie, je hlavne o pocitoch a inštniktoch, že potom až tak nezáleží na správnom vykonaní/ prevedení techiky, že je to o tom, ako to človek "cíti".
A ak, majster "cíti" že, to čo robí, prípadne ako to robí je dobré, tak je to potom fakt dobré...
Je to podobné ako pri maliaroch, hudobníkoch a iných majstroch/umelcoch a to, že my ostatní nechápame majstra nie je majstrova chyba.
Napr. taký Picasso, resp. jazz, týchto nechápa väčšina ľudí /ani ja/ ale to neznižuje jeho/ich majstrovstvo

Je možné, že podobne to bolo aj pri európskych majstroch šermu, že proste šermovali ako cítili a boli si vedomý, že to, čo robia je správne a dobré a nepozerali na to, ako robí to druhý majster.
Tiež Európa v stredoveku bola iná ako dnes.

Ja mam zase otazku, ci mozno zovseobecnovat nieco, co v sucasnosti citi, vnima a sermuje nejaky japonec na to, ako to citil, vnimal a sermoval nejaky nemec v 14. storoci?
Sposob sermu sa menil, ako sa menili zbrane a myslenie ludi. Inak by nebolo tolko rozdnych skol a smerov, ale existoval by len jeden spravny a jediny sposob.
A nejake generalne pravdy, ze zbran je zbran: Po kolkych rokoch, ked budem chodit po nociach a bit ludi kyjakom, bude vediet lietat na stihacke?

Na temu AF: Je my jasne, ze pani z Trnavy a spriatelene skupiny, ktori podla vlastnych slov "náplňou je hĺbkové štúdium pôvodných šermiarskych manuskriptov (fechtbuchov)" robia bojovy serm a ani sa .... ak to nieje napisane v fechtbuchu lezu po stene, ked na AF citaju "Vycházíme tedy z původního učení, nicméně ne výlučně. Nehledáme pouze staré cesty, tvoříme i nové. Postupujeme přitom metodou ne nepodobnou starým bojovým uměním, ať už asijským nebo evropským. Usilujeme ne o upevnění stylu, jeho zachování a následování za každou cenu, ale především o stálý vývoj a zkvalitňování výcviku a vlastně celé školy ARMA FERRE, protože jedině cesta vpřed nás může dovést k cíli." a "V rámci třetího semináře se pak zaměříme na základy šermu podle Johannese Liechtenauera, pomyslného zakladatele německé školy dlouhého meče."

Ale zase asi by kazdeho nastvalo, keby mu povedali, ze to co robi je totalne nanic, my to vieme, lebo sme uplni bohovia, ale vysvetlit preco je to tak, sa nam velmi nechce.

Inak nestazoval sa niekto, ze je maju len velmi malo pierok a to vacsinov len u nich v skupine, takze sa neda urobit ziandny turnaj? A pozeram, ze AF ma tiez pierka a dokonca aj nejake predava ... .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Nov 20, 2009 12:18 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Martin asi vystihol samotne jadro problemu ...takze dalo by sa povedať ze čas ukáže .... a ak budú mať ludia dost informacii na zaciatku, sami sa rozhodnú, kam ich to potiahne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Ďalší
Strana 9 z 12

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk