Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Preco sa tak malo sermiarov venuje vlastnej historii?
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Slamník
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Št Dec 02, 2010 8:30 am    Predmet: Odpovedať s citátom

engelschalk: Co sa tyka sekery, mne sa ta prva paci. Ale ako bolo spomenute - stit a kopija je pre radoveho pesiaka lepsia volba. Pripadne luk. Odporucam ti prezriet si stranky curia vitkov a tam najdes potrebne informacie skutocne v kvalitnej podobe.
_________________
Peter - deCarabas - Madlenak
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
woden
Tlčhuba


Založený: 24 Máj 2006
Príspevky: 224

PríspevokZaslal: Št Dec 02, 2010 9:49 am    Predmet: Odpovedať s citátom

na slovensku mas viacero skupin co robia slovanov.
Aj u nas (communitas) sa robia slovania.
Naprv by si sa mal rozhodnut co chces prezentovat svojim oblecenim. Aku vrstvu. A nasledne na to si mzoes robit kostym. Skus na pisat na livinghistory.sk.
_________________
Man only needs two tools in life: WD-40 to make things go, and duct tape to make them stop.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
engelschalk
Regrút


Založený: 29 Nov 2010
Príspevky: 6

PríspevokZaslal: Št Dec 02, 2010 9:55 am    Predmet: Odpovedať s citátom

tak tu vrstvu mam uz ujasnenu, nechcel by som robit vyssiu vrstvu ako knizea alebo jeho druzinu, ale obycajneho pesiaka. postupne si uz na to robim nejake veci len nie som si isty ci je pre pesiaka vhodnejsi mec (ale podla toho co som cital ho pouzivali skor prave kniezata a ich druziny) alebo sekera ktora bola u pesiakov bezna v kombinacii so stitom
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Dávid Pollux Gregora
Tlčhuba


Založený: 10 Aug 2009
Príspevky: 101
Bydlisko: Topoľčany

PríspevokZaslal: Št Dec 02, 2010 10:01 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Meč v žiadnom prípade. Do konca 12.storočia je meč, výhradne vecou vysokej nobility. Až na prelome 12 a 13. storočia si meč môže dovoliť širší okruh bojovníkov. Na obyčajného pešiaka - ideálna by bola kopija + štít..prípadne nejaká bočná zbraň ako tá sekera, alebo bojový nôž možno sax.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
woden
Tlčhuba


Založený: 24 Máj 2006
Príspevky: 224

PríspevokZaslal: Št Dec 02, 2010 10:23 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Sax na slovana zrovna nie.
Zalezi aj od toho ci chces kostym na nejake vystupenie, do bitiek alebo len tak. Mozes kludne aj remeselnika robit.
Ohladne zbrani tak kopija, sekera, nejaky kyj, luk, stit,
Ak chces ist do bitiek tak aj presivanicu, prilbu. To je nutnost.
Kruzkovku a ostatne brnenie neries.
_________________
Man only needs two tools in life: WD-40 to make things go, and duct tape to make them stop.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
engelschalk
Regrút


Založený: 29 Nov 2010
Príspevky: 6

PríspevokZaslal: Št Dec 02, 2010 10:42 am    Predmet: Odpovedať s citátom

ved prave, ja som do boja rozmyslal nad presivanicou, sekerou ako som poslal o par riadkov vyssie, mozno nejakym stitom, a klasika na doplnky, kruzkovku som veru neriesil lebo nakolko chcem robit pesiaka mala ktory z nich si to mohol dovolit, ak sa nemylim pouzivali to na co mali. a s tou helmou si nie som isty nakolko som nenasiel ziadne podrobnosti tak nwm aka by sa hodila

a ano chcem to do boja na vystupenia
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Dávid Pollux Gregora
Tlčhuba


Založený: 10 Aug 2009
Príspevky: 101
Bydlisko: Topoľčany

PríspevokZaslal: Št Dec 02, 2010 10:52 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Helma- Pre pešiaka je prilba dosť problém. Ak by sme sa chceli striktne držať histórie tak by si musel njskôr zrejme behať v nejakej plstenej, vlnenej alebo koženej čiapke..prípadne koženej prilbe.. Vo Vyšehradskom kódexe máme bojovníkov v kónických prilbách, ktoré by teoreticky kvôli svojmu sfarbeniu mohli byť kožené avšak kvôli tomu, že koža je organický materiál a podlieha zubu času, nemáme takmer žiadne nálezy a doklady o existencii takejto prilby. Rolling Eyes

- ak kovovú prilbu, tak potom rebrovú, najskôr bez nánosníka.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
engelschalk
Regrút


Založený: 29 Nov 2010
Príspevky: 6

PríspevokZaslal: Št Dec 02, 2010 11:13 am    Predmet: Odpovedať s citátom

ohladom tych heliem som nasiel nieco taketo ale

http://astor-versand.eshop.t-online.de/Slavic-helmet-from-Greater-Poland-10th-century

a este
http://media.photobucket.com/image/slavic%20helmets/niczego/armour/helmystepu.jpg?o=1

ale aj s nanosnikom ale nwm ci je tento typ historicky dolozeny
http://www.walhalla.com.pl/sklep/product_info.php?currency=USD&products_id=910%3FosCsid%3D1f42d61e1f1b9435cc352c9f3acc174e&language=EN&osCsid=b9fac913d76089e7447011b408056318

http://www.walhalla.com.pl/sklep/product_info.php?products_id=88&osCsid=b9fac913d76089e7447011b408056318

a k štítu si myslim ze obycajny round shield potiahnuty kozou by bol dobry
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Dávid Pollux Gregora
Tlčhuba


Založený: 10 Aug 2009
Príspevky: 101
Bydlisko: Topoľčany

PríspevokZaslal: Št Dec 02, 2010 11:25 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Netvrdím, že nánosník sa nepoužíval... Smile To je dané storočím, a ty si nám storočie nedal...Slovania sú široký pojem. Smile
Lenže podľa mojho názoru by takáto honosná prilba dosť rušila..vzhľadom na to, že chceš robiť pešiaka.
Inak na Slovana by sa čiste teoreticky dali použiť aj prilby s lícnicami...v staršom období tu bolo stále cítiť Rímsky vplyv. Neorientoval by som sa na prilby s krytom očí...(alebo ako tú srandu nazvať)....označované ako Vikožské...bol nájdený jeden kus...a všetci to praskajú na Vikingov..čo by som chápal, vzhľadom na to, že bola nájdená na severe.. ale videl som tu už aj na Slovanoch...a tu to doložené nieje vôbec...

Skús si pozrieť nejaké nálezy.
Prilba z Dolných Semeroviec - to je 6.storočie..je honosná ale aby si mal aspoň predstavu..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
engelschalk
Regrút


Založený: 29 Nov 2010
Príspevky: 6

PríspevokZaslal: Št Dec 02, 2010 12:39 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ja som nad prilbou rozmyslal skor kozenou nakolko by to bolo pre dostupnost vtedajsiu asi najlepsie - jednoduchu kozenu helmu alebo potom len nieco ako skull cap
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Dávid Pollux Gregora
Tlčhuba


Založený: 10 Aug 2009
Príspevky: 101
Bydlisko: Topoľčany

PríspevokZaslal: Pi Dec 03, 2010 11:17 am    Predmet: Odpovedať s citátom

- trochu nechápem prečo používaš anglické pomenovania ale budiš Very Happy

No...každopádne je to na tebe...Prípadne ak sa prídaš/ alebo si sa pridal k nejakej skupine, popýtaj sa ich...Môžu mať na vec iný názor, alebo skrátka môžu mať stanovené iné kritéria voči kostýmu...
To čo som napísal by som spravil ja..ak by som mal stvárniť bojovníka nižšej spoločenskej vrstvy u Slovanov...tj krpce na nohy, nohavice, onuce - tak charakteristické pre Slovanské etnikum, košeľa maximálne po kolená...na vrch nejaká prešívka - tie však nemáme do 13.storočia doložené, lenže do bitky v košeli ísť nemôžeš, volil by som však prešívku bez rukávov, alebo s krátkym rukávom - po lakte, kruhový štít, kopija + sekera alebo iná bočná zbraň a tú helmu...možno rebrovú s koženými výplňami...alebo aj kovovú...
ak by si sa však chcel držať striktne LH tak by si vzhľadom na svoje spoločenské postavenie, kovovú prilbu zrejme použiť nemohol...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Dec 22, 2010 9:58 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ako jeden z najväčších "odrodilcov" na tomto fóre, ktorý dokonca ani "nerobí Európu," by som rád k tejto zaujímavej téme napísal niekoľko len mne vlastných postrehov a názorov, za ktoré si vyslúžim opätovné opovrhnutie a kritiku.
Tieto, výlučne moje,mne vlastné názory určite budú v rozpore s názorom väčšiny tu prítomných prispievateľov a určite budú v rozpore s tým, čo zistili pri svojich výskumoch a štúdiach, takže :

Totiž, ak my Slováci, nepríjmeme za svoj názor, že Arpádovci boli aj našimi kráľmi a že Habsburgovci boli a sú aj našími cisármi a panovníkmi, tak je zbytočné hovoriť o "našej histórii".
Pokiaľ budú "doplnkové učebnice dejepisu" na školách od takých "historikov" ako je Alexander Vnuk a jemu podobní, /mal som česť byť na jednej z jeho prednášok a bolo mi na grcanie../, tiež pokiaľ tu bude taký anachronizmus ako je Matica, ktorej šéf / tirpák/tyrpák jeden, neviem ako sa to spisovne píše, tak píšem oba tvary/ ukradne "národný poklad" a táto "národná a kultúrna ustanovizeň" bude za prostriedky všetkých daňových poplatníkov vydávať také " historické veľdiela", ako vydáva, tak škoda reči.. /Stále budeme v 19.storočí a v "meruôsmych rokoch/ Inak naschvál som to napísal že "19", lebo ak by som to napísal v rímskych číslicách, tak by si zas niekto na mne zgustol"

Ešte k tým "uhorským mestám" pokiaľ mám vedomosť, /inak moje vedomosti sú dosť chabé/ tak väčšina stredovekých miest v Uhorsku za svoj vznik vďačí Belovi IV. a hlavne nemeckej kolonizácii, a mesta boli väčšinou nemecké /napr. Spišské mestá, Banská Štiavnica... a iné/

Inak ešte by som odporučil "naštudovať" si "genetickú výbavu" arpádovských kráľov a zistili by sme, že napr. taký Bélo IV. mal v sebe nejakých 15-20% "arpádovskej krvi" totiž jeden dedo poľský kráľ, druhý český, sem tam v rodine nejaký ten rakúsky markogróf a iní..

Ja osobne som hrdý na to že István Király /inak jeden z tzv. "svätých patrónov Európy bol aj "mojím panovnkom" a že taká Mária Terézia a hlavne jej syn Jozef II, boli aj moji cisáry. A som hrdý na to, že mi "vládli" Habsburgovci, ktorý ako jediný z panovníckych rodov bojovali proti Turkom .... a tak .
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Dávid Pollux Gregora
Tlčhuba


Založený: 10 Aug 2009
Príspevky: 101
Bydlisko: Topoľčany

PríspevokZaslal: Št Dec 23, 2010 12:10 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja už niekoľko mesiacov skladám skladačku našich dejín v 12.storočí a teda aby som sa dostal k nejakému konkrétnemu bodu, musel som prejsť aj štúdiom vzniku Uhorska, keďže je takmer isté, že Uhorsko nadviazalo na komitátny systém Veľkej Moravy...
A vzhľadom k tomuto štúdiu ti však dávam za pravdu...a ten kto bude tvojím názorom opovrhovať alebo s ním bude zaryto nesúhlasiť je buď hlúpy, neznalí. najivný alebo trpí Maďarským komplexom....

Naša história je skutočne spätá s Uhorskom a vonkoncom sa za ňu netreba hanbiť. Už som to tu písal, že po celé stáročia bolo naše územie a Slovanské (alebo slovenské) etnikum rovnoprávne s inými národmi v Uhorsku...

Preto ma osobne veľmi mrzí, že stále zrejme pociťujeme akýsi komplex, čo môže byť následkom maďarizácie a určitých antislovenských a antimaďarských hnutí. Mali by sme si však uvedomiť, že toto sú udalosti posledných 200 rokov a prijať fakt, že králi Uhorska boli aj králmi našimi.
S genetikou madarských kráľov máš pravdu. Dokonca aj Štefan I. musel poraziť staromaďarské kmene, kt. podporovali Kopáňa, a počas týchto udalostí bola práve Nitra dôležitým východiskovým bodom. Naše územie je späté aj s údelným kniežactvom, ktoré sa s centrom v Nitre rozprestieralo na našom území....

Myslím, že by sme mali byť hrdý na svoju históriu. Prežili sme vpád Mongolov , nepodľahli Osmanskej ríši a z Uhorska sa stala jedna z najkrestanskejších krajín sveta...
Mnoho významných osobností a vzdelancov pochádza práve od nás...
Preto s Mariánom súhlasím...Teraz sa môžete zahryznúť do dvoch Smile
_________________
______________________

www.militesnobiles.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Dec 23, 2010 6:35 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Dávid,
ďakujem za túto verejnú podporu a vážim si ju..

Ak by som Ti mohol nejako poradiť, ....raz sa mi dostala do rúk kniha pojednávajúca o Svätoštefanskej legende. O tzv. "Veľkej" ako aj o "Malej". Tiež tam boli krásne obrázky z rôznych kroník a tapisérii.. ale bolo to dávno.. cca 20 rokov do zadu

Síce, bola to kniha zo 70. rokov, ale obe Legendy tam boli uvedené v latinčine a bol tam ich preklad v slovenčine.
Ja osobne som síce veril a aj verím tomu prekladu, ale v súvislosti s "poslednými poznatkami súčasnej historickej vedy" a vzhľadom k tomu, že po latinsky neviem, tak začínam o tomto preklade pochybovať ... a preto, kto by tomuto prekladu neveril, tak si môže preklad urobiť sám, a to len z toho dôvodu, že najdôveryhodnejší preklad je ten, ktorý si urobím sám/ Rolling Eyes Totiž, dnes sa nedá na nikoho spoliehať

Čo však bolo na tejto knihe najkrajšie, bolo to, že obe tieto legendy rozoberali slovenský ako aj maďarský historici ....a ak sa to týkalo čechov a rakúšanov, tak tam bol aj český aj rakúsky komentár, takže bolo zaujímávé čítať, ako na tú, istú historickú udalosť boli 2-4 rôzne komentáre ... a sranda bola, že všetci sa zhodli na tom, že udalosť sa stala, ale všetky komentáre k nej boli úplne odlišné, t.j., že každý mal svoju vlastnú pravdu.

Zas na druhej strane, túto knihu treba brať s určitou rezervou /aj keď ju písal kolektív autorov SAV/ Totiž, títo autori boli a určite sú ovplyvnení "komunistickou ideológiou ako aj triednym bojom a tiež triednym výkladom dejín " Laughing Laughing Laughing Laughing a z toho dôvodu ich dlhoročné výskumy a vedomosti sú v rozpore so súčasnými "najnovšími poznatkami a výskumami", našich, výlučne slovenských, renomovaných a nezaujatých historikov" /ktorých názory síce odborná obec, resp. nikto, kto sa len trocha vyzná v histórii neuznáva, ale sú "naši"

A čo ma najviac šoklo, bolo to, že svätý Gorazd bol Poliak Shocked

Je možné, že táto Kniha sa dá stále požičať v nejakej Okresnej knižnici, ja som si ju požičal v Okresnej knižnici v N. Zámkoch. / A dodnes ľutujem, že som ju tam vrátil, aj pokutu, aj jej cenu by som bol rád za ňu zaplatil/
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Dec 24, 2010 12:28 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Smile rad by som pozmenil len taky kozmeticky detail Smile v tvojom prvom prispevku Smile Marian ..

ze nie Habsburgovci ako krali bojovali proti Turkom ale ľudia bojovali proti Turkom (v historii boli aj krali ktorí bojovali ...ale Habsburgovci nie)

trochu na odľahčenie
proti Turkom tu u nás bojovali (ako všetci vieme) Uhorskí a Poľskí hrdinovia Smile Smile Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi Dec 24, 2010 12:35 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokiaľ viem, tak na vojnu treba tri veci.. a to peniaze, peňeži a peníze.... a Habsburgovci to všetko spolu s Benátkami a pápežom platili, lebo bez materiálneho zabezpečenia sa vojna robiť nedá.
Totiž, netreba zabúdať aj na španielsku vetvu Habsburgovcov a ich zásluhy v boji proti Turkom v Stredozemnom mori, taká bitka pri Lepante.
Boj proti Turkom sa neodohrával len na území vtedajšieho Uhorska.
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Dec 24, 2010 4:35 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

bol to síce vtip (ani nie tak pre teba, ako pre iných, čo poznajú súvislosti Smile ) keďze sme v Slamníku Smile

ale ked to chces brať vážne, potom trvám na svojom ... vojnu viesť mohli ale bojovat nebojovali ....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: So Dec 25, 2010 10:30 am    Predmet: Odpovedať s citátom

V prvom rade,

Šťastné a spokojné prežitie Vianočných sviatkov...

Paľo,
okrem toho, že nie som "umelecky založený" , tak som aj vážny a ťažko chápajúci /netýka sa to len dejín/ . Je možné, že to vyplýva z viacero faktorov, ktoré nebudem rozoberať.

To s tými Habsburgovcami a ich osobnou účasťou na proti tureckom boji k tomuto by som si dovolil napísať jeden svoj názor, síce nemám to naštudované, ani prameň neviem uviesť, ale ak sa na to pozriem realisticky tak,
Habsburgovci boli veľmi plodný rod s obrovským množstvom potomkov,/kde v jednom štádiu prevládla kvantita nad kvalitou/ ale nie všetci potomkovia mohli byť cisármy a kráľmi a tiež nie všetci mohli byť bohatý. Napr. taký "štvrtorodený syn štvrtorodeného syna" sa musel niečim živiť a ak chcel napr. v rodinnej hierarchii postúpiť vyššie, tak v tej dobe sa to najľahšie dalo cez vojsko.
Takže mohlo sa stať, že nejaký ten Habsburg sa ako nejaký veliteľ nejakej formácie, alebo lode /určite nie ako obyčajný vojak/ osobne zúčastnil nejakého toho boja
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Alchy
Tlčhuba


Založený: 14 Sep 2006
Príspevky: 305
Bydlisko: Pozsony - Dévényújfalu - (BA)

PríspevokZaslal: Ne Dec 26, 2010 10:46 pm    Predmet: Re Maťo kostolný a iný Odpovedať s citátom

Máš môj plný súhlas s výkladom dejín, s výnimkou Jozefa II, Tu by som sa hanbil ako pes.

Ad prilby - všetko pekné, ale mám strach, že takéto prilby som v zobrazeniach videl takmer výhradne na jazdcoch. Asi by som šetril špicom...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: So Jan 01, 2011 9:58 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

V prvom rade, všetko naj v Novom roku,

Alchy, ak sa môžem spýtať, prečo Jozef II. nie?
Mám za to, že ako osvietenecký panovník urobil toho veľa, že "ukončil stredovek" v monarchii, už len tzv. Tolerančný patent a zrušenie nevoľníctva bol veľký krok vpred.
Posilnil centralizáciu štátu, obmedzil šlachtu a cirkev, zrušil rôzne ich privilégia, tiež niektoré mníšske rády, zreformoval súdnictvo, podporoval obchod, vzdelanie..

To, že nakoniec musel väčšinu svojich reforiem odvolať bolo skôr preto, že boli nepochopené, nemali všeobecnú podporu, tiež reformy mu urobili veľa silných nepriateľov, mal silnú opozíciu...
Jeho chyba bola asi to, že chcel veľa za krátky čas a dá sa povedať, že jeho reformy sa mu tak trocha "vymkli z rúk"

Tak trocha mi pripomína Gorbačova a jeho perestrojku, tiež sa mu to "vymklo z rúk" je možné, že "vďaka" Jozefovím reformám by sa mohla rozpadnúť monarchia, podobne ako to bolo so ZSSR,
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Slamník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Strana 4 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk