Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Preco sa tak malo sermiarov venuje vlastnej historii?
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Slamník
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Rado Striha - Banán
Mladší údržbár


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 75
Bydlisko: Banská Bystrica

PríspevokZaslal: Ut Júl 17, 2007 6:07 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

este dobre, ze tato tema sa nachadza v Slamniku... inac by tu uz nebola...
_________________
Banán
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Ut Júl 17, 2007 6:25 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Presne preto som ju sem supol... Twisted Evil
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut Júl 17, 2007 6:25 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

tak jest...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Martin Majak Kompas
Bežný tlachal


Založený: 01 Nov 2006
Príspevky: 77
Bydlisko: všetky kraje kde sme válčili....

PríspevokZaslal: Ut Júl 17, 2007 6:48 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

kakac napísal:
Husar: Mas naprostu pravdu, co moze byt krajsie ako sediet 8-9hod v robote za compom a potom sediet v zaprasenom archyve. Nie sorry, ja si praveze radsej precitam nejaku knihu co uz je spracovana nejakym historikom a to prave preto ZE TO JE JEHO PRACA hrabat sa v tom archyve. A inak, pochybujem ze ty vysedavas po nociach v archyvoch, nehnevaj sa na mna ale to by za chvilku zo mna bol glum ci co. Nazyvaj si to lenivostou alebo cim chces, ale toto uz je pre mna trosku moc, a neverim ze to takto robis. To ze ma az tak nezaujima historia uhorska je cisto moja vec a nema to nic spolocne s mojou nechutov hrabat sa v archyvoch. Momentalne som v holandsku a tiez tu nesedim v archyve takze s tym to asi nic nema.


Nikto nikoho nenuti, aby travil noci v archive, ked hladam neaku informaciu, nie je mi zatazko cestovat ci uz do Viedne, ci Budapesti, a na konkretnu otazku dostat konkretnu odpoved. Tiez som zamestnany, a musim zivit rodinu. Vychadzat ale z roznych popularnych historickych pojednani akosi nemam odvahu. Radsej sa presvedcim.

AElfgar:Neviem, ci si uvedomujes, ze moj prispevok nebol mysleny ako urazka. Ale na slovensku plati, ze trafena hus zagaga.... Laughing
_________________
Vivat Kaiser!!!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ivan Krajčovic
Bežný tlachal


Založený: 12 Sep 2006
Príspevky: 90

PríspevokZaslal: Ut Júl 17, 2007 7:06 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

kazdy robi to co ho bavi.. a nemusi robit z vlastnej historie len uhorsko.. ma na vyber viac moznosti.
_________________
Dokud nebudou uvedomeli, nebudou se bourit, a dokud se nevzbouri, nemohou se stat uvedomelymi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Tibenský
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 137
Bydlisko: TA

PríspevokZaslal: Ut Júl 17, 2007 8:31 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

To kakac: expert na všetko nie som a ani sa nim nesnažím byť, na to sú tu od nepamäti iní. Mňa len zaujímalo z akých dobových zdrojov čerpáte informácie o bojových formáciách švajčiarov alebo bratríkov a pod. Inak by ma zaujímala tá vaša švajčiarska pechota, hoď nejaký link.
_________________
Keby si mlčal bol by si filozofom, keďže si prehovoril stal si sa volom.

www.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Scar
Tlčhuba


Založený: 12 Júl 2006
Príspevky: 144
Bydlisko: Nitrianske kniežatstvo

PríspevokZaslal: Ut Júl 17, 2007 10:34 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Odpoved tu už padla. Netočia sa filmy a tak niektoré obdobia a národy niesú dosť zaujímavé ani pre šermiarov, ani pre divákov. Za všetko hovorí éra Statočného srdca a s ním spojených škótov. Čo na tom že sa robili zle, hlavne že boli, aspoň ich ľudia spoznajú a vedia si ich zaradiť. Kdežto ked uvidia napr. "pravého vikinga alebo slovana", zrejme ani nebudú vedieť čo to je. to je môj názor a verte mi že v dostupnosti zdrojov to nieje. napr. taký Egypt, o nom vychádzajú krásne encyklopédie, ilustrované, s fotkami malieb a napriek tomu ich nikto nerobí... Laughing
_________________
Gvozd.........................................Aby sme sa rozumeli, nemám nič proti scénickému šermu.. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Ivan Krajčovic
Bežný tlachal


Založený: 12 Sep 2006
Príspevky: 90

PríspevokZaslal: Ut Júl 17, 2007 10:42 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Scar napísal:
Odpoved tu už padla. Netočia sa filmy a tak niektoré obdobia a národy niesú dosť zaujímavé ani pre šermiarov, ani pre divákov. Za všetko hovorí éra Statočného srdca a s ním spojených škótov. Čo na tom že sa robili zle, hlavne že boli, aspoň ich ľudia spoznajú a vedia si ich zaradiť. Kdežto ked uvidia napr. "pravého vikinga alebo slovana", zrejme ani nebudú vedieť čo to je. to je môj názor a verte mi že v dostupnosti zdrojov to nieje. napr. taký Egypt, o nom vychádzajú krásne encyklopédie, ilustrované, s fotkami malieb a napriek tomu ich nikto nerobí... Laughing

si predstav living history pyramidu na povazi Laughing Laughing Laughing
_________________
Dokud nebudou uvedomeli, nebudou se bourit, a dokud se nevzbouri, nemohou se stat uvedomelymi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St Júl 18, 2007 8:24 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Peter von Danzig (Gdansk), Lamprecht von Prag (Praha), Virgilz von Kraca (Krakov), Hanns Spindler von Znaim (Znojmo), Andreas Lignitzer (Lehnica) a jeho brat Jakub, Peter Wildigans von Glaz (Klodsko). To su mena majstrov z Gesellschaft Lichtanwers, ktore sa zarucene viazu k nasmu uzemiu. 6 z 14. U niektorych vsak oblast odkial pochadzaju vobec nie je jasna. Takze aku sermiarsku skolu sa "podaktori" snazia rekonstruovat? Nemecku? Je to mozne, ale z uzemia Polska, Ciech, Uhorska a Rakuska. (Samozrejme ze aj Nemecko). Meister Hans von Speyer pise:
citácia:
vil manges gutten meinsters list auß Ungern, Behem, Ytalia, auß Franckrich, Engellant und Almania, auß Rewßen, Prewßen, Gretia, Hollant, Profant und Swevia

Zauijimave, ze? Uhorsko stoji na prvom mieste v jeho vypocte.

A ci boli nasi predkovia burani? Boli. Bohuzial sa to ale nezmenilo. Stale sme bohuzial burani. Ale ani inde to nebolo lepsie. Ved vdaka "vykvetu" francuzkeho a burgundskeho rytierstva skoncila bitka pri Nikopole (posledna krizova?) tak neslavne. A stacilo mozna dat na rady Zigmunda a miestnych.
Uplne nesuhlasim ani s vechterom, aj ked ja nie som tak historicky zamerany ako on. Obrazovych materialov nie je az tak malo, dokonca som videl nemcov co nase tabulove oltare pouzili ako predlohu pre kostym. Osobne by som teda videl cestu v tabulovych oltaroch, ktore nenesu rozdiel medzi nasim uzemim a nemecky hovoriacimi krajmi. (Mozno, lebo bolo zhotovovane na obj. spis. a pod. nemcov) I ked je pravda, ze k bande nere toho teda asi naozaj vela nebude.
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Andrej Kakos - Kakac
Tlčhuba


Založený: 31 Júl 2006
Príspevky: 139

PríspevokZaslal: St Júl 18, 2007 8:30 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Vechter:
Ja vacsinou cerpam z uz vyssie spominanych prac roznych historikov, ale na tituly a autorov si momentalne nespomeniem. Inak hladam informacie aj na webe a myslim ze si dokazem do istej miery slusne odfiltrovat hovadiny od faktov. Napriklad som nasiel dost zaujimavych informacii na stranke Zbrojnich Houfov, alebo na stranke Helvetskych zoldnierov (Adorea). Nasa jednotka nie je este uplne dotiahnuta, ale snad do roka sa to podari, ulr na web ti dat nemozem, bohuzial momentalne nefunguje, ale najblyzsie mozes vidiet nase vystupenie na Devine, inak nejake fotky je mozne vidiet aj na stranke s fotkami zo sv Jura, je ich sice malo ale aspon nieco. Ak chces vediet nieco konkretne tak sa kludne ozvi cez SS, alebo aj tu verejne nech sa vie co robime:).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Tibenský
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 137
Bydlisko: TA

PríspevokZaslal: St Júl 18, 2007 1:04 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

To Stettner: Mmm asi so m sa zle vyjadril, je jasne, obrazových materiálov je až až, akurát mne vadí dosť taká jednostrannosť a že si väčšinou nemôžeš doložiť to ćo vidíš na jednom obraze druhým a hlavne nemáš k tomu archeologický podklad. Respektíve je tu toho veľmi vela ale mám isté obavy či sa z toho dá vytvárať nejaký kompaktný celok, aj keď lodomerius ma určite presvedčí o inom.
_________________
Keby si mlčal bol by si filozofom, keďže si prehovoril stal si sa volom.

www.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lasky
Bežný tlachal


Založený: 03 Jún 2007
Príspevky: 64
Bydlisko: Melčice-Lieskové ...pri Trencíne

PríspevokZaslal: Ut Jan 29, 2008 11:59 pm    Predmet: Re: Preco sa tak malo sermiarov venuje vlastnej historii? Odpovedať s citátom

Olaff napísal:
Len taka mala a zvedava otazka, ktora vyplynula z debaty v kostymovom pranieri, kde som sa pytal, preco robia kostymy velsskych lukostrelcov a nie lukostrelcov charakteristickych pre uhorske zeme - Turkov, Tatarov, Avarov a inu podobnu zberbu tu sa vyskytujucu...

Takze, preco vlastne robime svajciarsku pechotu, anglickych lukostrelcov, rytierov od Krescaku a ine, podobne veci? A preco sa nevenujeme nasej historii spatej s Uhorskom?



my slovaci sme totiz kamaratsky lepivy a nemajuci narodne povedomie... a zda sa nam ze to co je v cudzine je lepsie ako to nase vlastne.... a dufam ze ked sa vyburia slovaci na cudzine tak potom aj na nase narodne veci dojde ved sa nemame za co hanbit.... jednu chvilu planovali natocit janosika americky filmari so s. seagalom .... ako by sa nasa narodnost vzrusila ak by sa toto udialo...xixi
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
engelschalk
Regrút


Založený: 29 Nov 2010
Príspevky: 6

PríspevokZaslal: Ut Nov 30, 2010 3:25 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

mna osobne najviac zaujima historia slovanov a ich zivot, sposob boja a vsetko okolo toha ale nwm presne kolko skupin sa venuje prave obdobiu slovanov. ak sa nemylim tak su to martincania z Taurus Ater
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lasky
Bežný tlachal


Založený: 03 Jún 2007
Príspevky: 64
Bydlisko: Melčice-Lieskové ...pri Trencíne

PríspevokZaslal: Ut Nov 30, 2010 3:34 pm    Predmet: slovania Odpovedať s citátom

skoc na livinghistory.sk tam su hlavne slovania
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik Cimprich
Bežný tlachal


Založený: 08 Nov 2010
Príspevky: 26

PríspevokZaslal: Ut Nov 30, 2010 11:17 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja osobne si myslím, že problém je v tom, že naša história je strašne málo propagovaná oproti západnej histórii. Keď som bol ešte malý chlapec (a verte, na decko sa toho nalepí v detstve neúrekom) skôr sa mi dostal do rúk materiál o histórii západu - hry, filmy, knihy. To všetko pôsobí na človeka - aký názor si vytvorí na danú vec a či sa mu to páči alebo nie.
Napr. malý chlapec uvidí film o gladiátoroch, ktorý je dosť komerčný, vyzerá dobre a skutočne ho chytí - na druhý deň sa bude hrať na gladiátora. Dajme tomu, žeby sa natočil dobrý film o Slovanoch s nejakými bitkami a pod. a film by bol úspešný - stavím sa, že to dieťa sa na druhý deň bude hrať na Slovana. Je to trocha psychológia.

Zase napadla ma ešte jedna vec - hrdosť k vlastnej histórii a jej samotná veľkoleposť. Krajiny ako Anglicko či Francúzsko sú veľké a vyspelé štáty, bohaté na históriu, ktorá je skutočne impozantná a mnohoraká, dobre preskúmaná. Napr. Angličan nemá potrebu robiť zo seba nejakého Slovana, keď má možnosť robiť Normana či Anglosasa.
A zase sme pri tej propagácii vlastnej histórie a kultúry. Stavím sa, že ak by naša história bola taká, žeby o nej vedel napr. aj západ a hlavne domáce obyvateľstvo, nemuseli by sme zo seba robiť Vikingov či Švajčiarov (aspoň nie tak veľa ľudí)
Snáď ste pochopili, čo som tým chcel povedať.

Rád by som ale počul názory ostatných šermiarov na môj vlastný názor, či to aj oni tak trochu berú.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: St Dec 01, 2010 8:41 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Trochu sa skor bojim toho, ze Slovensko ako stat je mlady a ako taky nema samostatnu historiu, ktora by sa dala nejak uchopit a spracovat. Cize mozme sa zamerat na historiu, ktora sa odohravala v oblasti dnesneho Slovenska, ale vzdy to bude na pozadi niekoho, kto nas urcitym sposobom ovladal (Uhorsko atd)
_________________
Peter - deCarabas - Madlenak
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik Cimprich
Bežný tlachal


Založený: 08 Nov 2010
Príspevky: 26

PríspevokZaslal: St Dec 01, 2010 9:46 am    Predmet: Odpovedať s citátom

deCarabas napísal:
Trochu sa skor bojim toho, ze Slovensko ako stat je mlady a ako taky nema samostatnu historiu, ktora by sa dala nejak uchopit a spracovat. Cize mozme sa zamerat na historiu, ktora sa odohravala v oblasti dnesneho Slovenska, ale vzdy to bude na pozadi niekoho, kto nas urcitym sposobom ovladal (Uhorsko atd)


Ja si myslím, že sa priveľmi dištancujeme od uhorských dejín a pritom Slovensko v nich hralo významnú úlohu. Prakticky Slováci v Uhorskom štáte volali po autonómii až v rokoch národného obrodenia. Nie skôr. Je to ako so Štefanom I. - Maďari si naňho robia obrovský nárok a pritom to bol pre Slovenov asi druhý najvýznamnejší panovník po Svätoplukovi Veľkom. Ja si myslím, že toto, čo má väčšina Slovákov a Maďarov v hlave o národných dejinách je z obrovskej časti samotný podvod na nich a to všetko vrámci "nadnárodnosti", sprostých ideológií, vzájomnej neznášanlivosti, netolerancie a mnoho iného. (Pozor zase nechcem popierať samotnú históriu, áno, Slováci na mnohé majú dôvod) ale aj tak chcem zas a znova podotknúť, že sme súčasťou uhorských dejín a tie netvorili len Maďari. A ak sú nam už tie uhorské dejiny tak ukradnuté, tak sa potom orientujme viac na Slovanov a obdobie pred založením samotného Ranofeudálneho uhorského štátu... Confused
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: St Dec 01, 2010 11:37 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja s tymto suhlasim, podotkol som, ze samostatne Slovensko neexistovalo, tudiz je problem robit Slovenske dejiny Wink Ano, mozes robit Uhorsko, lenze to iste Uhorsko mozu robit v ramci historickeho sermu aj Madari - nehovorim ani nahodou, ze je to zle, ale mame skratka spolocnu historiu, to je cele.
_________________
Peter - deCarabas - Madlenak
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
engelschalk
Regrút


Založený: 29 Nov 2010
Príspevky: 6

PríspevokZaslal: St Dec 01, 2010 9:08 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

mal by som jeden dotaz, nakoľko rozmýšľam o tom aby som sa preorientoval na starých slovanov (som nováčik, takže zatiaľ nijaké veľké investície do výstroja a výzbroja neboli), či by bolo vhodné obstarať si sekeru ako napríklad

http://www.lh-shop.cz/index.php?page=shop.product_details&flypage=trh_flypage.tpl&product_id=405&category_id=74&option=com_virtuemart&Itemid=5&lang=sk&vmcchk=1&Itemid=5

alebo po prípade niektorú z týchto
http://www.fabri-armorum.com/foto.php?big=rane-sekery.jpg

po prečítaní kníh a článkov na internete si myslím, že práve takýto typ sekier bol u bežných "pešiakov" najviac používaný v kombinácii so štítom
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Dávid Pollux Gregora
Tlčhuba


Založený: 10 Aug 2009
Príspevky: 101
Bydlisko: Topoľčany

PríspevokZaslal: St Dec 01, 2010 10:10 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Pekne ste to tu rozpísali..a ja nemôžem nič iné ako súhlasiť. Je smutné, že na naše dejiny sa nekladie taký dôraz aký by si možno zaslúžili. Na druhej strane je však nutné povedať, že naša história je od samého počiatku veľmi rozporuplná. Jednak to má za následok ovplyvňovanie tým, čo tlačia naši južní susedia a jednak tým, že veľmi veľké množstvo ľudí má na naše dejiny rozličný názor. Ako spomenul deCabras, naša história je úzko spätá s Uhorskom a s tým nikto nič neurobí. A prečo by aj mal? Severné Uhorsko po celé dejiny tejto mnohonárodnej monarchie plnilo dôležitú úlohu. Územie dnešného Slovenska bolo do konca 11.storočia údelným kniežatstvom Arpádovcov, kde vládol následník uhorského trónu. Ak sa pohneme smerom hore, máme tu obrovské nerastné bohatstvo a príchod usadlíkov zo západu. Ak sa pohneme smerom dolu, do časov Veľkej Moravy...a predtým Nitrianskeho kniežatstva, so sídlom v jednom z možno najvyspelejších miest tej doby, Nitry, musíme uznať, že je toho v našej historii skutočne veľa, čo si zaslúži pozornosť a stojí za zmienku....Presne tak ako tu bolo napísané o Svätom Štefanovi..hoc si ho maďari privlastňujú, máme na neho minimálne rovnaký nárok ako oni. Je smutné, že mnoho z nás pociťuje odpor voči naším spoločným dejinám...zrejme však ide o nejaký vrodený syndróm na oboch stranách u určitých jedincov. Za následok to môže mať maďarský útlak a maďarizácia...Lenže si treba uvedomiť, že tento útlak je vecou zväčša 19.storočia, a po celé stáročia predtým si boli národy v Uhorsku rovné....

engelschalk: Ťažko ti takto poradiť, keď vlastne nevieme..akú máš o svojej postave predstavu. Chceš robiť bežného pešiaka? Alebo človeka vyššej spoločenskej vrstvy?
Ak by šlo o prvú možnosť, tak sekerou by si rozhodne nič nepokazil...prípadne si zaobstaraj kopiju. Určite však nekupuj prvé čo ti príde pod ruku... Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Slamník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Strana 3 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk