Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Casove ohranicenie obdobi
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> História
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
igor vitovič
Tlčhuba


Založený: 25 Nov 2006
Príspevky: 419
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: Št Jún 07, 2007 8:24 pm    Predmet: Casove ohranicenie obdobi Odpovedať s citátom

cafko. rad by som bol ak by sme si tu casovo (storocia a roky) definovali jednotlive obdobia. gotika, renesancia atd. ci uz v Uhorsku alebo v Europe. dnes ma ludia v skupine presviedcali ze gotika zacala uz v 9.storoci. keby som nemal okuliare tak by mi vypadli oci. je to mozne?

dakujem
_________________
Moj ty boh, aka som ja sermiarska sracka....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Št Jún 07, 2007 8:58 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

pozri igor,to zalezi od toho kde
mal si literaturu?
tak trebars barok bol na slovensku o hodne pozadu za svetom...renesancia zacala,ked inde mali este gotiku
tie pojmy,ktore spominas su umelecke a umenie sa vzdy sirilo z niekolkych miest (tam to bolo najskor)
cize asi tak
ak myslis stredovek,starovek a novovek ,tak tie sa datuju rozne, napr. stredovek konci bud objavenim ameriky,alebo dobytim Konstantinopolu
inak naco ti to je?
ono ot nefungovalo tak,ze bolo 11. storocie a hop, mame tu 12. storocie,odteraz je to vsetko ine...ten vyvoj sa dial pocas rokov tych storoci (v roznych krajinach individualne), urcite nemas jednorucny mec a zrazu hop,je tu langschwert,pretoze medzi tym sa experimentovalo, preto je pekne,ze tu mame temu s nezvycajnymi zbranami,kde su rotky roznych zbrani,ktore sa pocas tohto vyvoja vyrobili
Very Happy
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
igor vitovič
Tlčhuba


Založený: 25 Nov 2006
Príspevky: 419
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: Št Jún 07, 2007 9:10 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

juuuj ved samozrejme. ja len by som v tom chcel mat konecne aspon trosilinku jasnejsie. viem ze gotika tu a tam na zapade a vobec bolo to rozne. a viem ze nebol ostry prechod medzi obdobiami a pouzivanim zbrani. ja len by som chcel trosku svetielka do hlavy.
_________________
Moj ty boh, aka som ja sermiarska sracka....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Baran
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 226

PríspevokZaslal: Št Jún 07, 2007 9:21 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Igor: Zaciatok stredoveku (a koniec antickeho staroveku) ma co do cinenia s padom zapadnej rise rimskej - 5. storocie (tusim 476 ale nie som si isty). Pokial sa pytas na gotiku v architekture tak ta prisla z dnesneho Francuzka a rozvinula sa niekedy na zaciatku 12. storocia.
_________________
Under Jolly Roger
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Müscha
Bežný tlachal


Založený: 27 Mar 2007
Príspevky: 48

PríspevokZaslal: Št Jún 07, 2007 9:57 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale to bylo ve Francii, v Čechách je románská, resp. pozdněrománská architektura do půlky 13. století. Je to fakt strašně rozdílné (pokud e nejdená třeba o hluboký pravěk).
_________________
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Scar
Tlčhuba


Založený: 12 Júl 2006
Príspevky: 144
Bydlisko: Nitrianske kniežatstvo

PríspevokZaslal: Št Jún 07, 2007 10:15 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, tak ako píše Majlo, 476 je rok, kedy začína stredovek. Ostatné etapy niesú presne dané, ale fakt neviem o kraji, kde by začala gotika v 9. storočí, pretože keď je Gotika odvodená od Gótov (Nemecko) a v nemecku v tej dobe prebiehala tzv. karolínska doba, tak je to divné. Confused
A hlavne treba odbúrať, pomaly ale isto také zamerania, že "ja robím gotiku", "ja robím baroko". Ovela dôležitejšie sú tie spomínané roky. Treba sa špecializovať aspoň na storočie a u dôb, z ktorých máme viac údajov aj na polstoročie, alebo 20 ročie. Viem že divák si to možno nevšimne, ale ide o ten pocit, že niečo robím dobre.
_________________
Gvozd.........................................Aby sme sa rozumeli, nemám nič proti scénickému šermu.. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
ostrinko
Bežný tlachal


Založený: 07 Máj 2007
Príspevky: 25
Bydlisko: na konci sveta

PríspevokZaslal: Št Jún 07, 2007 10:19 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

no majloma troska pravdu zaciatok sa da datovat do 5 storocia. zanikom zapadorimskej rise

no ale architekturou sa to neda delit, lebo umenie je umenie a to by potom bolo velmi vela deleni na umelecke slohy v datovaniii
stredovek je velmi dlhe obdobie. a na ranokrestanske romaniku gotiku sa deli len tak zhruna no radsej odbornici pouzivaju storocia na to aby odelili tieto etapy. napriklad umenie 14.stro.

a hlavne jeden zasany pojem neexistuje: pojem /vo svete/ gitocky odev!!! je to odev roznych storoci! nikdy sa to nedeli ako ranokrest roman goticky, ale na odev 12 sto. .... ale umeni sa ta charakterizovat ako romanske goticke...
je to troska zlozite
takze je 5-11 stor. potom 12-13stor. 14.stor a potom uz 15stor.-renesancia (no ale na burgunskom dvore este stale stredovek) v tal a span uz zarezavala renesancia naplno
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Baran
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 226

PríspevokZaslal: Št Jún 07, 2007 10:37 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ked uz o tej rozdielnosti, tak napriklad taliani gotiku ako architektonicky sloh vobec neprijali. Tusim oni dali tomu slohu hanlive meno gotika. Pre nich to bolo nieco co prislo spoza alp a za alpami ziju predsa barbari. Nie? Aj ked povodne vznikla vo Francuzku.

Ale tusim nie na toto si sa Igor pytal.
_________________
Under Jolly Roger
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Alchy
Tlčhuba


Založený: 14 Sep 2006
Príspevky: 305
Bydlisko: Pozsony - Dévényújfalu - (BA)

PríspevokZaslal: Št Jún 07, 2007 11:01 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

1. Ars gotique - umenie tajné. Podľa mňa nemá s gótmi nič spoločné.
2. Pád západorímskej ríše sa nekonal. Ide iba v rámci množstva prevratov zvolenie za cisára prvého kohosi, kto nemal nič s Rímom, čistého barbara.
3. Keď sa pozriete na starožitnosti, kedy sa datujú ako barokové, na budovy, kedy je to barok, tak u nás na konci 30-ročnej vojny ešte ani nezačal, ale už vlastne aj klope rokoko. Je to neporovnateľné. Barok má svoje stavebné prejavy, ktoré došli po tom, čo už barok ako taký odznel. Bol spojený s protireformáciou, čo sa u nás ťahalo až do....
Nie je univerzálna gotika, ani barok, ani nič. Hovorme gotika, rok 1x65, krajina uhorsko, stav nižšia šlachta....

P.s. a nehrajme sa na roky veľmi. Topánky museli prežiť majiteľa aj jeho syna (teda niektoré), a aj odev slúžil dlšhie ako dnes. Akurát že už ho nenosil kráľ, alebo palatín, ale ich sluha.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Hircanus
Bežný tlachal


Založený: 09 Jan 2007
Príspevky: 93

PríspevokZaslal: Št Jún 07, 2007 11:50 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Co sa tyka gotiky, o architektúre neviem povedat nic konkrétne, ale mentalita sa zacala menit radikálne stredom az koncom XII. storocia, ked silnie scholastika-zlúcenie viery a rácia, ktorá vyvrcholí Tomásom Akvinskym. Aj samotné zobrazovania gotiky-vid uz hociktorú katedrálu z danej doby vo Francúzku- sú blizsie ludom, zivotnejsie, ako tie dost rigidné románske vyjavy. Na nasom území sa prvky gotickej architektúry za Bélu III- zacal panovat v 60-tych rokoch XII. str-, ale uhorská gotika ako taká sa fakticky zacína Karlom Robertom. Za prvého renesancného básnika sa pokladá Petrarca(1304-1374), kym do Uhorska príde az za panovania krála Mateja v XV. str. Koniec stredoveku sa nedá urcit, ja sa priklánam k anglickej obcianskej revolúcii-1640. avsak pád feudalizmu sa zacína uz od XÍV. str, od velkého moru, ked sa kvoli vysokej úmrtnosti rolníkov zacína menit dovterajsia struktúra spolocenstva- objavujú sa nájomny robotníci, ktory uz nefungujú na princípe "mozes-tu-zit-ak-my-dás-desatinu-úrody", ale za svoju prácu na pozemkoch dostávajú mzdy. Samozrejme ako tu uz kazdy povedal, presné hranice neexistujú, a kolko diel tolko názorov.....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Pi Jún 08, 2007 8:30 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Hircanus: ten zaver stredoveku sa mi nezda, trosku skor by som ho predsa len dal... niekde okolo objavenia Ameriky, 1640 sa mi uz ozaj zjavi dost neskoro.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Scar
Tlčhuba


Založený: 12 Júl 2006
Príspevky: 144
Bydlisko: Nitrianske kniežatstvo

PríspevokZaslal: Pi Jún 08, 2007 8:48 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Alchy, gotika má do činenia s Gótmi, viď odkaz ktorý prikladám a ten korešponduje s literatúrou z ktorej som čerpal (knižnica, žial už nemôžem dodať bližšie info). Ale pravdu máš aj ty, veď si to prečítaj. Možno by stačilo vyhľadávať skôr na googli a vyhli by sme sa konfrontáciám, ale inak dobrá téma!!

http://sk.wikipedia.org/wiki/Gotika
_________________
Gvozd.........................................Aby sme sa rozumeli, nemám nič proti scénickému šermu.. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Pi Jún 08, 2007 9:00 am    Predmet: Odpovedať s citátom

a wikipedia hovori aj o konci a zaciatku stredoveku a to cca to, co tu tvrdili niektori predo mnou: "Datovaný je pádom (začiatok stredoveku) (Západo-)Rímskej ríše (rok 476) a sťahovaním národov na jednom konci, zámorskými objavmi a náboženskou reformáciou na strane druhej. Tradične sa udáva 476-1492 v Európe (1526 v Uhorsku a Česku; 1492 je objavenie Ameriky, 1526 bitka pri Moháči)."
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Hircanus
Bežný tlachal


Založený: 09 Jan 2007
Príspevky: 93

PríspevokZaslal: Pi Jún 08, 2007 9:16 am    Predmet: Odpovedať s citátom

deCarabas napísal:
Hircanus: ten zaver stredoveku sa mi nezda, trosku skor by som ho predsa len dal... niekde okolo objavenia Ameriky, 1640 sa mi uz ozaj zjavi dost neskoro.


Je to jedna z teórií, ja sa jej drzím preto lebo prelom XIV-XV. str a objavenie Ameriky prinása síce zmenu hospodársku, ale sociálna prichádza pomaly az neskor....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
Marián Baran
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 226

PríspevokZaslal: Pi Jún 08, 2007 9:21 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Hircanus: tie zmeny prichadzaju pomaly, ale jedna z veci, ktora ich nastartovala bolo prave objavenie Ameriky (samozrejme ich bolo viac napriklad uz spomenute nabozenske reformacie). Podla mna nejde len o subor zmien (ci uz ekonomicke, hospodarske, nabozenske, politicke alebo socialne), ale skor o zmenu v mysleni ludi. Tie ostatne zmeny su toho dosledkom. Samozrejme toto je moj nazor.
_________________
Under Jolly Roger


Naposledy upravil Marián Baran dňa Pi Jún 08, 2007 9:25 am, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Pi Jún 08, 2007 9:22 am    Predmet: Odpovedať s citátom

hircanus: ano, ale socialnu zmenu pocitis neskor, ale co sa tyka zmien v mysleni ludi, ta prisla skor. a to je prave ta "renesancia", obnova. svet zrazu bol o nieco vacsi, Europania stretli nove kultury a dost vyspele, to vies, ze take nieco sposobi rozruch Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Scar
Tlčhuba


Založený: 12 Júl 2006
Príspevky: 144
Bydlisko: Nitrianske kniežatstvo

PríspevokZaslal: Pi Jún 08, 2007 9:26 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Alchy, ak si čítal to čo som poslal, tak zistíš že tie dve veci (moja aj tvoja teoria) spolu súvisia. Platí aj Art Gotique a aj Góti.
_________________
Gvozd.........................................Aby sme sa rozumeli, nemám nič proti scénickému šermu.. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Jún 08, 2007 9:28 am    Predmet: Odpovedať s citátom

To s Renesanciou v ramci sveta je take rozne ako rozne su nazori jednotlivych historikov ktory pisali literaturu...niekde som to tu tusim uz spominal a nepochybujem ze vela ludi to vie ...ze nie bitka pri Mohaci odstartovala renesancne dianie u nas ale najme Matej Korvin a jeho talianske spolunaživanie Smile už tu je aj podla vecsiny renesancia v Uhorsku ci sa to paci a ci nie ale je 15 storocie aj napriek tomu sme boli skoro 100 rockov za Talianmi Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Hircanus
Bežný tlachal


Založený: 09 Jan 2007
Príspevky: 93

PríspevokZaslal: Pi Jún 08, 2007 12:59 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

deCarabas napísal:
hircanus: ano, ale socialnu zmenu pocitis neskor, ale co sa tyka zmien v mysleni ludi, ta prisla skor. a to je prave ta "renesancia", obnova. svet zrazu bol o nieco vacsi, Europania stretli nove kultury a dost vyspele, to vies, ze take nieco sposobi rozruch Smile

Suhlasim. O renesancii: je zaujímavé, ze v poslednej dobe historici casto pouzívajú slovné spojenie "renesancia pred renesanciou"(tuná v Segedíne na univerzite bola aj taká prednáska, bohuzial som na nu uz nema lcas) Totiz "obnova" klasickej filozofie ako aj "humanistické" myslenie sa objavilo ovela skor, ako v XIV. str. Duby má knihu "Zena v stredoveku", kde ohladne tejto veci spomína, ze zlomovy bod v mentalite nastal na konci XII. str., ked sa striktny pohlad cirkvy zacína menit, az dojde k tomu, ze Abélard a iny myslitelia narázajú na to, ze "ak je spojenie medzi muzom a zenou príjemné, nemoze to byt hriechom v ociach bozích"....Círo moj názor, ale podla mna je renesancia len vyvrcholením toho, ze cirkev musela definitívn prikyvnut na nové myslienkové prúdy, ktoré prakticky vznikli dve storocia pred Dantem a spol.....Samozrejme je to len moj pohlad na vec,ale zaujíma ma, ako to vidia iny. Ak máte nejaké postrehy alebo info k "pre-renesancnému" mysleniu, sup s nimi na fórum:)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
fafrnka
Bežný tlachal


Založený: 15 Máj 2007
Príspevky: 30
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Jún 08, 2007 2:51 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

No, neda mi aby som do tejto temy neprispela, ked uz ten dejepis ucim Smile
Pokial ide o casove ohranicenie obdobi, je to v podstate len pomocka pre historikov, aby sa tie dejiny dali lahsie "upratat". Ziadna zmena v spolocnosti a uz vobec nie v mysleni ludi nemohla prebehnut za rok. Je ale pravdou, ze su udalosti, ktore ludstvo posunuli o isty krocik dopredu (pripadne dozadu). Vseobecne sa historici zhoduju, ze sa starovek skoncil rokom 476, teda padom Zapadorimskej rise, ale k svojmu zaniku spela risa skoro cele storocie. A rovnako je to aj pri konci stredoveku. Pri jeho konci sa uvadzaju niekedy az styri datumy: 1445/50 - vynajdenie knihtlace, 1453 - dobytie Carihradu Turkami, 1492 - objavenie Ameriky a 1517 - zaciatok reformacie. Tazko vybrat iba jeden, pretoze vsetky spolu suvisia. Asi najlepsie je to formulovat tak, ze v druhej polovici 15. storocia prebehli vo svete udalosti, ktore sposobili rozsiahle spolocenske, kulturne, politicke a ekonomicke zmeny. Ale opat tu plati, ze korene tychto zmien je mozne vidiet uz jedno storocie predtym, v sireni humanizmu a renesancie.

Skratka, cele by to bolo velmi na dlho, uz len nieco k tym jednotlivym smerom ako romansky, goticky atd. Priklanam sa k nazoru, ze pokial o nich vravime v ramci konkretnej krajiny, asi najlepsie je vraviet o storociach alebo polstorociach, teda napr. 2. pol 16. storocia v Uhorsku a pod. V talianskom renesancnom umeni sa napr. presne vydeluju tri fazy, ale u nas sa to takto robit neda. Pokial ide o renesanciu v Uhorsku, je pravda, ze k nam zavitala za vlady Mateja Korvina, vdaka jeho druhej zene Beatrix, ale "osvojila" si ju iba uzka skupina ludi okolo dvora, takze o jej masovejsom rozsireni v celom Uhorsku este rozhodne nemozno hovorit. V kazdej krajine mal skratka ten ktory smer svoje iste specifika a je jedno, ci vravime o architekture alebo o odievani. Samozrejme, cim neskorsie obdobie, tym vacsie odlisnosti...

Nuz, teda asi tolko z mojej strany Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> História Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk