Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

aká škola na začiatok???
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
mattias
Bežný tlachal


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 91
Bydlisko: Turiec

PríspevokZaslal: Št Nov 09, 2006 6:56 pm    Predmet: aká škola na začiatok??? Odpovedať s citátom

podla Vás, aká je najlepšia škola na začiatok???Alebo je to jedno??
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št Nov 09, 2006 7:08 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

musis vediet, comu sa chces venovat a podla toho sa rozhodnut...v gotike ti je asi na nic francuzka a v baroku nemecka a pod... Very Happy
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Belička Ivan
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 270
Bydlisko: Banska Bystrica

PríspevokZaslal: Pi Nov 10, 2006 8:29 am    Predmet: Odpovedať s citátom

začni tým čo ťa viac zaujíma, ak inklinuješ viac "rytierom" začínaj mečom ak viac k "mušketierom" začni kordom -

poznámka pre odborníkom - rozdelenie pre laika
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Alchy
Tlčhuba


Založený: 14 Sep 2006
Príspevky: 305
Bydlisko: Pozsony - Dévényújfalu - (BA)

PríspevokZaslal: Pi Nov 10, 2006 9:29 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak sa plánuješ venovať všetkému, začni "mušketierskom, ak sa chceš špecializovať na niečo, choď si po svojom.
"Mušketiersko" má ľahšiu zbraň, ktorou môžeš chytiť jemnejšie techniky, ako s mečom. - pre začiatok a pre začiatočníka. /už sa teším na brblania zarytých mečiarov/.
Môj osobný názor. Ber alebo neber.
Alchy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi Nov 10, 2006 9:44 am    Predmet: Odpovedať s citátom

taky jemny sek jedenapolruckou alebo nezny uder palcatikom ma tiez svoje caro Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil ...ale ako povedal alchy,je to vec nazoru...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Pi Nov 10, 2006 9:47 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Alchy - suhlas. Serm sa vyvijal dlho, cize to, co ty sermujes v "pokrocilejsom" obdobi casto zahrna aj techniky, ktore uz boli pouzite. Cize ak ty vies sermovat barok, tak by malo zahrnat prvky tesaku az jedenapolky. Urcite nie v cistej podobe a samozrejme inak prevzdzane, ale su tam a neskor sa ich lahsie naucis, okrem toho ziskas jemnu techniku a eleganciu (to jest nebudes len mlaticka, u ktorej rychlo a silno rovna sa dobre)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi Nov 10, 2006 10:51 am    Predmet: Odpovedať s citátom

oprav ma ak sa mylim, ale ani v gotike sa dobre nerovna silno, a aj ked mec je mozno tazsi ako kord ma svoju eleganciu... Question
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Pi Nov 10, 2006 11:01 am    Predmet: Odpovedať s citátom

triarus: ja som nikde netvrdil, ze to tak beriem. Ja sermujem aj stredovek a sam pod sebou by som si pilil konar, ak by som to tak vnimal. Precitaj si to este raz a pochopis, ako som to myslel - totiz ze existuju "machri", ktori tu gotiku mlatia tak, ze z nich lietaju iskry a stekaju litre potu. A naco to je dobre? Ked mas techniku a grify z baroka, tak sa to da robit aj ovela estetickejsie a pritom dobre.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi Nov 10, 2006 11:15 am    Predmet: Odpovedať s citátom

sak to ja len tak, aby rec nestala...v tomto s tebou plne suhlasim...myslim, ze najvacsi problem gotiky je, ze si prave kopec ludi mysli, aka je lahka - mam mec (cim tazsi tym lepsie Laughing ) a mlatim a mlatim a mlatim a cim viac iskier,tym viac srandy...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Martin Tibenský
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 137
Bydlisko: TA

PríspevokZaslal: Pi Nov 10, 2006 2:16 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím, že šerm dlhým mečom nijako technicky nezaostáva a možno je na precíznosť prevedenia techník ešte naročnejší. Napriek tomu , že veľa ľudí tvrdí tiež že sila nie je podstatná, myslím že je velmi dôležitá- razantné silné seky ale plne kontrolované počas celej dráhy letu.
_________________
Keby si mlčal bol by si filozofom, keďže si prehovoril stal si sa volom.

www.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
alois
Tlčhuba


Založený: 17 Okt 2006
Príspevky: 102

PríspevokZaslal: Pi Nov 10, 2006 6:25 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja si myslim, ze je lepsie zacat rannejsim obdobim. Serm mecom je iste technicky jednoduchsi ako kordom, alebo rapirom ci sablou. Clovek sa nauci zakladom sermu, od postojov, krokov, uhybov az k sekom, ci bodom. Techniky su lahsie citelne a pre zaciatocnika je podla mna i lahsie sa naucit subojove sekvencie. Tieto poznatky moze potom len zurocit pri technicky narocnejsom serme. Samozrejme to je co sa tyka sermu. Ina otazka je ohladne vyzbroje, vystroja a kostymov. Poriadne zvladnuta gotika je mimoriarne narocna na kostymove doplnky, ci uz len taka kruzkova kosela a
nohavice mozu znamenat niekolko mesacnu robotu (teda mne to tolko trvalo, mozno je niekto rychlejsi) a to nehovorim ani o nakladoch na zbrane. ved lamanie mecov je bezna prax.
Pre mna je gotika srdcovka, takze sa ospravedlnujem, ak to vyznelo,, ze renesancia, barok alebo rokoko nie su tiez kostymovo narocne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mattias
Bežný tlachal


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 91
Bydlisko: Turiec

PríspevokZaslal: Pi Nov 10, 2006 7:06 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

používa sa vôbec niečo ako ochrana tela(ako pri sekoch plátové brnenie)pri šerme kordom???
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Pi Nov 10, 2006 7:51 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

mattias: myslis pri skole sermu alebo ci sa v baroku pouzivali zbroje???

vechter: kvalitny serm dlhym mecom je technicky, to ano a velmi. Vela ludi by sa divilo, co sa da dlhym mecom robit. Lenze ja sermujem ako barok, tak aj gotiku, takze viem, ze barok je predsa len o nieco technickejsi. Cim nezhadzujem gotiku, samozrejme. K tej sile - nehovorim, ze nie je dolezita, ale skor z titulu tazkych zbrani, ako pre nejake zvladanie technik.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Alchy
Tlčhuba


Založený: 14 Sep 2006
Príspevky: 305
Bydlisko: Pozsony - Dévényújfalu - (BA)

PríspevokZaslal: Pi Nov 10, 2006 9:45 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

mattias napísal:
používa sa vôbec niečo ako ochrana tela(ako pri sekoch plátové brnenie)pri šerme kordom???


Pri inscenovanom - t.j. scénickom boji nie. Pri nácviku na 99% nie, možno pre baby je niekedy dobré začať cvičiť body s chráničom pŕs, ale aj tak sa to u nás nepoužíva.
Kdežto pri šerme mečom to nepoužívame tiež.
akurát nácvik šabľového seku na telo občas slušne bolí...

Pri voľnom boji vždy.
Alchy.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
alois
Tlčhuba


Založený: 17 Okt 2006
Príspevky: 102

PríspevokZaslal: Pi Nov 10, 2006 10:16 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ja som videl vyucovat serm rapirom v cvicebnom ubore - spevnenom vypchavkami a hlavne v maskach, ake sa pouzivaju pri modernom serme. je to bezpecnejsie, hlavne co sa oci a krku tyka.
Ohladne skutocneho sermu - v dueloch sa zvacsa ochrana nepouzivala, teda v regularnych subojoch. su pripady, ked sa vsak bojovalo v zbroji - teda v brneni adekvatnom dobe samozrejme, napr. vyzyvacie suboje pred bojom.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: So Nov 11, 2006 12:06 am    Predmet: Odpovedať s citátom

alois: hej, to by bolo pekne, ak by kazdy mal mat ochranne pomocky, ale - ak ti sermuje v jednej telocvicni 10 ludi a kazdy by mal mat masku a vypchavane veci na sebe, vyjde to riadne draho. Navyse, ak trenujes rapir, fajn, lenze ak trenujes kord, ktory je o nieco predsa len tazsi, tak sa ti tie masky velmi skoro znicia a tak ci tak po nich nepribijes plnu ranu (takisto ako keby tam maska ani nebola). Tym padom tieto veci stracaju trosku vyznam.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So Nov 11, 2006 9:27 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Hmm. Tazke zbrane? Az som niekde pisal, ze mame mece medzi 1,5- 1,9kg. Co sa mi teda nezda byt vobec tazke. Kedze sa to drzi v dvoch rukach. Takze ak ma vas kord 0,75 kg tak je porovnatelne dobre ovladatelny ako nase mece.
A ci je barok technickejsi? No to ako keby si porovnaval ci je technickejsi kajakista, alebo kanoista.
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: So Nov 11, 2006 10:43 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Stettner : Niektoré veci nevysvetlíš! Stredoveké meče boli ešte ľahšie, lebo zaostrené (samozrejme nie ako nôž ) a čepeľ je tým pádom ľahšia ako tie naše. Môj jednoručný váži 1,3 kg; 1 1/2- 1,8 kg; dlhý 2,4-kg. Jeden a polku mám pritom zbytočne veľkú, lebo som si dal "dobre" poradiť, keď som začínal. Ak sú zbrane ťažšie, alebo sa lámu ako Aloisovi, tak treba zmeniť výrobcu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
alois
Tlčhuba


Založený: 17 Okt 2006
Príspevky: 102

PríspevokZaslal: So Nov 11, 2006 4:28 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

hm, ked sermujes jednym mecom 5 a viac rokov, tak sa necuduj, ak sa zlomi. je ale pravda, ze ked pouzijes nekovanú, len brusenu pasovu ocel vyssej triedy, ktora ma vacsiu medzu pruznosti, mec vydrzi, ma proste nizsiu krehkost. ale tento postup je nehistoricky. asi je mozne dosiahnut podobny efekt viacerym kalenim a popustanim...ale mec ktory by mal podobne vlastnsti pruznosti ako spominana ocel by som chcel vydiet... Very Happy

a k vahe. nemyslim si, ze je rozhodujucim faktorom ovladatelnosti zbrane jej vaha, resp nie jedinym. dolezita je i vyvazenost. mal som moznost sermovat dokonale vyvazenym bastardom, ktory bol tazsi ako moj, ale jeho ovladanie sa neda porovnat.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: So Nov 11, 2006 6:51 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Neboj sa ja mám kované čepele a akákoľvek úvaha o zle vyváženom meči je zbytočná lebo je to zlý meč. Ak máš dva dobre vyvážené meče a jeden z nich je ľahší, viem, ktorý si vyberieš. Zlomiť sa dá každá aj dobrá čepeľ treba jej len trochu pomôcť.
P.S: Videl som zlomiť počas vystúpenia dva meče a to ešte jeden zlomili pred tým ( zháňali lacné čepele a našli ich )
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk