Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

krátky sek
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Po Jan 19, 2009 10:19 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Potrebuje, lebo by si všetko robil proti jeho hrotu bez kontaktu čepelí čo si neviem dosť dobre predstaviť Confused
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Jan 20, 2009 8:48 am    Predmet: Odpovedať s citátom

to Marcipan ...včera sme to s Igorom keď si šiel ešte skúšali ....lebo nam to nedalo a buď si fakt ďaleko a zoberieš ho do väzby skor ako ho bodneš do tváre alebo ten na druhej strane čo je v ochsovi sľubi že sa nepohne Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Ut Jan 20, 2009 9:21 am    Predmet: Odpovedať s citátom

No ja mám k tomu len tieto výhrady ak ho spravíš tak ako v Meyerovi naviazaním sa:

1) Spomínaný ochs, ak stojí hrotom proti tvojej tvári je takéto viazanie nebezpečné a naviac aj zbytočné.
2) Ak súper sekne horný sek naozaj silno, neviem či by si v tom naviazaní jeho seku odolal a hlavne v takej polohe je miesto kam jeho čepeľ dopadne veľmi malé (tzn. stihneme to a trafíme sa?)
3) Leckuchner má pri tesákoch v časti o weckerhaw (to isté čo krump) tiež krátky sek kde mimo bodu je možnosť aj udrieť krátkym ostrím na jeho messer po tom čo som tesákom prešiel popod na jeho pravú stranu a následne sekať dlhým do hlavy. Vy ale podľa Meyera stojíte na súperovej ľavej strane ale meč je naviazaný na opačnej. Dá sa takýto úder krátkym urobiť aj z tejto polohy? Podľa mňa by som si jeho hrot prenášal pred tvárou.

Všetky tieto veci sa dajú urobiť ak som od súpera ďaleko vo vzdialenosti kde ho nezasiahnem a tým pádom ma hrotom neohrozí ani on. Ale má to význam? Ja som včera pozeral kurtz v Meyerovi a jeho popis sa podobá na to čo robíte. Ale Meyer má mnoho zváštnych vecí, napríklad zbytočné údery plochou pri Prellhawe miesto toho aby urobil normálny Zwerch, alebo napríklad to prechytávanie prstov cez priečky pri windthawe, etc. Holt tak neviem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut Jan 20, 2009 11:31 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Wow, kritika na adresu meyera. Nebudeme jediny? sry za ot.
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Jan 20, 2009 11:40 am    Predmet: Odpovedať s citátom

ako jasne ze moze byť kritika ...prečo nie

ide skor o to že z pomedzi tých čo som videl (textov majstrov) si to stále udržiava metodiku v postupe naberania vedomosti a má to stlale hlavu a pätu ... ku technikám sa vyjadruje dosť presne a obsiahlejsie ako iní autori (necháva menej priestoru pre špekulácie) aj keď to zdaleka namém naskušané (z toho čo mam preložené) .... si nemožem pomocť ale mi to pripada ako naj cesta pre nás.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Ut Jan 20, 2009 12:33 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marcipán napísal:

Meyer má mnoho zváštnych vecí, napríklad zbytočné údery plochou pri Prellhawe miesto toho aby urobil normálny Zwerch, alebo napríklad to prechytávanie prstov cez priečky pri windthawe, etc. Holt tak neviem.


Aj Leckuchner ma "utoky" plochou, a to (ak ma pamat neklame) min. 2; V edicii 1560 (Meyer) je to s tou plochou dobre naznacene, a pokial viem, tak v turnajoch na "Taliana" isty jedinci vyuzivaju tento prienik plochy. Pise niekde Meyer, ze mas supera vyfackovat a ubit k smrti? Alebo naznacuje uz samotny nazov "Prellhaw" funkciu seku? Ked zwerchujem superovi do hlavy a trafim ho nedajboze plochou, tak sa budem tvarit, ze to tak nebolo a budem z toho smutny? Alebo budem immediate pokracovat?

citácia:
Haw dreyn vnd hort dar / rawsche hin trif ader la varn

_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Ut Jan 20, 2009 1:13 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano aj Leckuchner ma. Ale ma aj veci ktore nie su urcene na ostry boj ale na cvicne zapolenie pokial sa pamätam. Ked seknem zwerch na plochu tak sa svet nezruti ale nebudem pokracovat zase plochou (doppel prellhaw). A preco sekat na plochu zamerne (Einfach prellhauw)? To ze sa mi mec pri prell hauwe odrazi spät podla mna nie je nic prevratneho a osobne si myslim ze ide o zbytocnu okrasu.

Pri turnaji talianskeho sermu taketo ohnutie cepele vyuzivaju jedinci ktori ine nevedia, ale prameni to skor z ich naturalnosti a technickej nevyspelosti ako z premyslenej strategie. A vyuzivaju na to vlohy sportovych cepeli. Ja netvrdim ze neexistuje alebo by sa nemalo skusat to co popisuje Meyer. Myslím si ale, že má vo svojej knihe toľko príkras, že by som sa zrovna pri kurtzhauwe nespoliehal výhradne na jeho interpretáciu. Uz to bolo spomenuté ale ak napr. dupel je u meyera popísaný inak ako u vsetkých straších, ako si mozeme byt istí ze to tak nebude aj pri kurtzhawe?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lupus.de.Bozin
Bežný tlachal


Založený: 16 Dec 2008
Príspevky: 19

PríspevokZaslal: Ut Jan 20, 2009 2:22 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

matoS napísal:
Ked zwerchujem superovi do hlavy a trafim ho nedajboze plochou, tak sa budem tvarit, ze to tak nebolo a budem z toho smutny? Alebo budem immediate pokracovat?

Haw dreyn vnd hort dar / rawsche hin trif ader la varn


Tomu máme rozumieť, akože sekáš zwera a nepodarí sa ti a dáš ho na plocho?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Ut Jan 20, 2009 3:42 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Pri turnaji talianskeho sermu taketo ohnutie cepele vyuzivaju jedinci ktori ine nevedia, ale prameni to skor z ich naturalnosti a technickej nevyspelosti ako z premyslenej strategie. A vyuzivaju na to vlohy sportovych cepeli.


Co ked ma ploska cepele feder-a vyhodu prejst superovi cez kryt a vyuzijem to ako strategicku vyhodu? Pri priatelskom zapoleni napr.?

citácia:
dupel je u meyera popísaný inak ako u vsetkých starších


No, ano, spomina urobit ho KS. A co na to hovori pan Ringeck napr.? Spomina pri dopplieren ostrie (v zakladnom popise)? ... Meyer aj zdviha nohy pocas zufechten, robi rozne ine finessy, ma nieco inak popisane. Iny pohlad na system. Cital si uz Schinninga? To je pravé mešuge.

citácia:
Tomu máme rozumieť, akože sekáš zwera a nepodarí sa ti a dáš ho na plocho?


Vy pán Vlk tomu mozete tak rozumiet, ale mienil som tym skor to, ze sa to moze v priebehu akcie podarit, a to v momente, v ktorom to clovek neovplyvni, ci uz kvoli vonkajsim alebo vnutornym cinitelom, z akehokolvek dovodu etc.

Pardón za ot.
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: St Jan 21, 2009 9:01 am    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Co ked ma ploska cepele feder-a vyhodu prejst superovi cez kryt a vyuzijem to ako strategicku vyhodu? Pri priatelskom zapoleni napr.?


No tak pokial by sa ti v tom ma nebodarilo bodnut tak by som asi pokracoval dalej, alebo by som poziadal rozhodcu o neuznanie utoku pretoze nie je plnohodnotny

Ad Dupel: Ringeck mlčí o tom ktorým ostrím, toje pravda. No ale napríklad Lew hovorí o dlhom ostrí, Speyer hovorí o dlhom ostrí, Danzig hovorí o dlhom ostrí, alebo aj PHM hovorí o dlhom ostrí. To sú štyria na jedného Smile

Schniniga som po pár stranách radsej zatvoril. Ale snád sa prinútim to precítat.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Po Feb 09, 2009 9:04 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Po tejto debate ktora tu odznela uz dávnejsie sme s vrrátili k Prelhawu (rsp. zdvojenemu) pri ktorom je ta plocha spominana ale nevidim čo sa vám na tom zdá teké zlé.
Ja (my) sa domnieveme Že zásah plocho na súperovú cepel ktory už zamyšla sekať z hora a uzavrel si otvorenia je len provokáciou ale v lepšom pripade naviazaním už prichádzajúcej zbrane ....podstatu výhody naviazania zbrane netreba predsa ospravedlňovať.
Ale čo je podstatne, je to, že možem bodnúť do tej hlavy už v úvode .....
ak mu do toho dzignem silno ostrím tak si ho akurát posuniem do miesta mojho budúceho utoku (ak teda vykonávam prellhaw). (no rozhodne ho už nebodnem)
O čo výhodnejšie je poistit jeho možný este len zamyslany sek jemnym odrazom cez plochu. Skor si myslim že je to vec pohladu či našlapanosti techniky.... priznavam my to tak zbehnuté nemame ale to neznamená ze sa to neda ...no ak to nie je tak, (źbehnuté) tak nepoužijem prell a len ho mlasknem zornom do šišky no nie ...je tam pre to aby paleta bola pestrejsia a pretože (a tomu verím) ze v spravnom tempe funguje.

Ps ... len tak zo srandy Goliaš, ktorý vám hádam nie je až tak proti srsti ma tušim na úvod nejaka 8 či 10 strana ... ze zober ho plochou po rukách ....(už neviem v čom ...bolo to tak na úvod k jednotlivej práci cital som to uz davnejsie a teraz sa tomu moc nevenujem) pozriem doma ale mozno to nie je take ojedinele že ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Po Feb 09, 2009 4:01 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

No trochu som sa v tvojom prispevku stratil Smile Ale meyer pouziva plochu aj pri Einfach Prellhauw. A podla mna stale zbytocne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Feb 10, 2009 8:31 am    Predmet: Odpovedať s citátom

ok je to pissane v takej Palovštine v stredu poviem ako som to myslel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ondřej Adámek
Bežný tlachal


Založený: 20 Jan 2009
Príspevky: 57
Bydlisko: Adamov

PríspevokZaslal: Ut Feb 10, 2009 11:01 am    Predmet: a zpátky ke krátkému seku Odpovedať s citátom

Ahoj všichni,

rád bych se ještě vrátil k diskusi o krátkém seku od nepoužitelnosti Meyera a šermu pérkem, které ač velmi zajímavé, zasluhovaly by vlastní téma.

Můj příspěvek bude primárně o krátkém seku proto soupeřovu seku, ovšem vše řečené byse nejspíš dalo použít i u druhé varianty (proti Volovi).

To co zde napíšu není nějaká konečná pravda, spíš bych rád znal váš názor na dvě moje hypotézy. Ty vycházejí ze dvou problematických věcí:


a) jak už tady několik lidí napsalo, největším problémem je stihnout celou akci krátkého seku během soupeřova horního seku zprava

b) základní otázka: "Proč bych proboha něco takového dělal, když mám spoustu jiných alternativ seků v Nach (Schil, Twer, Krump)" ?


Ještě musím předeslat, že obě hypotézy se zakládají na mém překladu originálního textu, který samozřejmě může být chybný. Proto mne na to když tak prosím upozorněte.

ad a) Porovnával jsem text Kurtzhaw s jiným pasážemi v Danzigovi (u Ringecka to bylo prakticky shodné), které popisují Maisterhaw do soupeřova seku (Zorn, Krump ze schranku, Shiel, Twer u Ringecka). Ty ostatní obsahují pasáž:

Haut er dir dann

, kterou já překládám

Seká-li ti pak on ...

To chápu tak, že reaguju až na soupeřův pohyb, na jeho započatý sek

Jediný Krátký sek obsahuje jiný text

wenn er dir von sein° rechten seitten oben ein wil hauen
, kterou překládám jako

Když ti on z jeho pravé strany chce seknout

To mne přivedlo k myšlence, že by se krátký sek sekal da soupeřova nápřahu na pravý horní sek. Pak by mohl vypadat takto:

On chce seknout pravý horní sek (otázka je, jak to poznám - třeba podle toho, že se zapřahuje a nebo ho seknu prostě jen do jeho von Tag). Já seknu krátce Krump haw, v tomto momentě on sekne, já přejdu rukama doleva nahoru a bodnu buď z levého vola, nebo zvýšeného levého pluhu. Soupeřovu čepel zachytím z vnější strany.

No a druhou hypotézu, která sa snaží řešit problém b) popsaný v úvodu si zatím schovám a uvidím podle reakcí :--)
_________________
Neprotahuj sek až k zemi
s Dlouhým hrotem bližší je mi
skončit ... a neboj se sběře
co jím míří od soupeře
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Ut Feb 10, 2009 11:39 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj, vidim že kratky sek lame hlavu nie len nam Smile ja mam len niekolko pripomienok k tomu:

a) do naprahu by som sermoval inak ako kratkym krumpom, napriklad dlhym hrotom atd.
b) Pise sa, ze mas sekat akoby si sa chcel krumpom naviazat na jeho cepel, co by nemalo vyznam inak ak by jeho cepel nebola v tvojej pritomnosti.
c) Podla toho co hovoris by si sekal krump dovzduchu co mi nepride rozumne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut Feb 10, 2009 12:14 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Na ten vom tag by si mohol skor reagovat zwerom. Ale problem casovej narocnosti nehladiac na tvoj nasledny popis nevyriesil. Ak predpokladame, ze nesekas proti proti statickemu tagu, tak naprach na oberhau nie je takmer mozne identifikovat. Oberhaw je (mozno) najrychlejsi sek, ktory je problem v plnej rychlosti zakryt aj ked vies, ze ho super bude sekat. (Dlhodobo odskusany fakt)

Cize super ma jeden pohyb, a my sa stale akoby snazime o dva.
A este jedna vec je, ze kurtzhaw by mal byt podobny proti ochsovi ako proti/pred oberhawom.

A co tak pozret sa na kurzthaw inak, trochu kacirsky.
Co pise anonym 1389?
Vnd sal mit nichte czu korcz hawen
Ze by si nemal sekat krump prilis kratko, co by mohol super vyuzit na durchwchesel.
Cize:
Krum nicht kurtz haw, durch wechsel dar mitt schow.
Ale co by to potom znamenalo. Ze pocnuc Ringeckom nikto nevie, aky bol povodny vyznam tohot versu?
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Ut Feb 10, 2009 12:28 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

No to by trocha nasralo
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ondřej Adámek
Bežný tlachal


Založený: 20 Jan 2009
Príspevky: 57
Bydlisko: Adamov

PríspevokZaslal: Ut Feb 10, 2009 12:33 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Dekuji panove za skvele pripominky, sam mam ke svoji hypoteze vyhrady.

A gratuluji Stettnerovi, uhodl totiz moji hypotezu b :--)

Tedy ze se Lichtenauer snazil varovat, ze v pripade velkeho uhybu pred sekem a seku Krumpu, nebo v pripade dlouheho kroku na pravou stranu pred potencialnim bodem (souper ma ruce v levem Volovi, tedy z meho pohledu na strane kam jdu), je velice pravdepodobne, ze kdyz se budes snazit seknout na ruce a ne na cepel Krumpem, tak nedoseknes a tvuj Krum bude Kurtz.

A pak uz se da v myslence pokracovat, ze Lichtenauer zaroven svym zakum sdelil, co delat, kdyz se ti takova blba situace prihodi (budes pod souperovym mecem, tak projdi na druhou stranu a bodni ho tam)
No a ti pozdejsi mistri ze zachrany v pripade nepovedeneho seku udelali super techniku :--)
_________________
Neprotahuj sek až k zemi
s Dlouhým hrotem bližší je mi
skončit ... a neboj se sběře
co jím míří od soupeře
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Feb 10, 2009 12:45 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

spekulácia : ak je podstatou toho že kurtz je krátky (naschval),
tak ak súper zamýšľa sekať z hora a my sme krátky ako povedal Marcipan ze zbytočne preletime krátkym krumpom skrz na druhú stranu povzbudíme ho v pokračovní jeho zamyšlaného útoku a tak ma následená dovykonie krátkeho seku význam

preto mne z toho pripada že vykonávame začiatok v momente keď on len zamýšla sekať z hora aby sme mali "istotu" že svoj sek dovedie zamyšľaným smerom. (je to take trochu za vlasy pritiahnuté tak dúfam, že viete čo chcem povedať)

neskor pridane : teda nemam pocit že je to náhodny počin skor ako uvedomelé nabadanie súpera.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Ut Feb 10, 2009 2:17 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

a čo to "akoby si sa chcel naviazať na jeho čepeľ"?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Ďalší
Strana 9 z 11

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk