Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Talianska škola šermu
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Po Mar 09, 2009 10:28 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Volta di mano znamena otočenie ruky. Ide o prechod medzi strehmi tak ako pises, co moze byt vykonane sekom, alebo len zmenou polohy ruky a vtedy ide o obycajny kryt. Bolonska skola uci prechadzat medzi strehmi cez seky (aj ked to nie je pravidlom), Vigiani: "medzi dvoma strehmi sa nachadza jeden sek a nedzi dvoma sekmi sa nachadza jeden streh". Mezza volta je prechod medzi strehmi kde mierim hrotom na supera, napriklad to čo si napisal ty. Trva to len pol tempa a hrotom stale mierim na supera, teda ak budem zaroveń v mezza volte utočiť vznikne forma zarazu ako napr. absetzen u nemcov.

To ako sekat zalezi na polohy z ktorej vychadzas. Ak si v strehu ktorý je uz náprahom na konkretny sek, vtedy sekas priamo, ak potrebujes seknut do ineho smeru vtedy tocis zapästim. Squalembrato a riverso netreba miesat do jednej skupiny. Riverso je každý sek z ľava a squalembrato je diagonálne zhora dole, teda konkrétny smer v rámci niektorej zo strán. Potom môže byť napr. riverso squalembrato. A u fabrisa sa ma sekat zapästim (ked uz treba sekat, fabris tvrdi ze by sa sekat nemalo pokial je to mozne) a nie len v lakti. Stramazzone je vlastne (fendente) sek na hlavu ale vedený oblúkom v zápästí. Molinello nie je typ konkrétneho seku, ale skôr spôsob. Príkladom je sek na hlavu. Ak stojis napriklad v guardia alta, nie je dôvod na tramazone, preto sekáš prosté fendente. Keď ale stojíš napríklad v guardia di faccia a chceš sekať hlavu, vtedy sekneš radšej stramazzone.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rasto hrcka
Bežný tlachal


Založený: 27 Sep 2008
Príspevky: 32
Bydlisko: Alzbetin dvor

PríspevokZaslal: Po Mar 09, 2009 10:43 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Dikes moc. Uz som Volta di mano pochopil, presne na Viggianim Smile
Tam som sa pomylil malo to byt Riverso a Mandritto.Sorry Sad
S tym fabrisom to bolo prirovnanie, myslene na seky zo zapastia.

No este ale ma zaujima jedna vec. Tym ze prechody medzi strehmi su cez jeden sek (napr. Falso Manco) a chces z neho sekat horny sek (napr Riverso) tak ako hore pretocis tu ruku? (Autori pisu ze okolo hlavy alebo popripade prechodom cez streh ale to je dost vseobecne)
Zaujima to preto ze Dall Agocchie ma taku velmi kratku "katu" a prva akcia je Rivesro Tondo (Falso Manco) a nasledne sekas Riverso Sq. a potom atd.

Ma Dall Agocchie aj ine "Solo Formy" okrem tejto?

Dikes

R.

EDIT:

No Molinetto je sek zo zapastia ale vo vonkajsom smere a Stramazzone je vo vnutornom smere (neviem ci som to zrozumitelne napisal) cize v podstate ide o urcity druh seku (aj ked malo pouzivany). podla mna Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Po Mar 09, 2009 12:25 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

K tomu molinellu. Kde si to cital? Prosim zdroj. Je vela veci ktore treba v bolonskej skole este nastudovat, ale moj nazor je ze nie vsetko je takto jednoznacne a usporiadane (autori bolonskej skoly z ktorej sa da vychadzat pôsobili v roznych obdobiach 16. stor a system upravovali). Molinello je vyraz pouzivany aj skor, napr. Vadim este pred bolonskymi a aj potom (napr. Radaelli 19. stor.). Marozzo: "... a sekneš roverso v štýle molinello, čo je roverso tramazzon do jeho pravej ruky ...". Dal Agocchie pozná Riverso Tramazzone a Mandritto Tramazone (čo by bolo tebou spomenute "molinetto"). Ak sa niekde vyskytuje popis molinella (molinetto som zatiaľ nevidel, aj ke´d netvrdím, že to niekde nemôže byť) tak, že sa vykonáva len sprava, podla mňa pôjde skôr o príslušnosť k danému šermiarskemu kusu a nie o generálne pravidlo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rasto hrcka
Bežný tlachal


Založený: 27 Sep 2008
Príspevky: 32
Bydlisko: Alzbetin dvor

PríspevokZaslal: Po Mar 09, 2009 12:45 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

http://salvatorfabris.com/BologneseFundamentals.pdf v tomto pdf-ku od S. Reiche. Je to celkom pekny prehlad bolonskej skoly.

Ja netvrdim ze to musi byt len tak ako som to povedal. Je pravda ze s tymto sekom som sa napr. u Dall Agocchie-ho nestretol a vychadzam len z toho pdf-ka. ale zase na druhu stranu mu nemam dovod neverit, kedze aj ty sam Steva poznas.
Mas pravdu v tom ze bolonska skola je velmi nesuroda a odlisuje sa od autora k autorovi (a hlavne co su ti anonymni.Ine nazvy strehov a pod.) a preto som sa momentlane zameral iba na jedneho autora (D.Agocchie kt je popisany a prelozeny velmi presne)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Po Mar 09, 2009 1:06 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

myslel som si ze to bude od Stevena. Tu je len treba davat pozor na to, ci to v jeho popise nie je tak skor kvoli snahe o kategorizovanie a metodickost vyucovanej latky. najlepsie je porovnat co tvrdi s originalmi. Ale uznavam, ze to nie je az tak velmi dolezite. Dal Agocchie je dobra voľba na meč samotný, tu sú marozzo alebo manciolino dosť strohí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rasto hrcka
Bežný tlachal


Založený: 27 Sep 2008
Príspevky: 32
Bydlisko: Alzbetin dvor

PríspevokZaslal: Po Mar 09, 2009 1:19 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano tie jeho texty su viacej take metodicke Smile ale pisal som mu ze odkial konkret. to ma tak ked budem vediet viacej dat ti vediet.

EDIT:Odpoved od Stevena. it is used in The Anonymous Bolognese to refer to a cut made from the wrist where the sword rotates around your right side (assuming you are right-handed) and usually ends in a Riverso.


Velmi zaujima vec je ze pouzivaju velmi vela seky a pomenej body co je presne opacne ako v u fabrisa a spol. (a nemam taky pocit zeby sa tie zbrane az tak lisili) a druha vec co ma zarazila nikde som nenasiel zmienku o tom ze by pouzivali nieco ako vazbu. Zacinaju utoky fintou a nasledne sek, alebo zdvojenym sekom a pod. Je to pravda alebo som tu vazbu len prehliadol?


P.S.
Smile k tym sekom si mi nic nenapisal co som pytal o 2 okna vyssie Razz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Po Mar 09, 2009 2:02 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

No pozor. S tymi sekmi je to pravda u marozza a manciolina, ale dal´agocchie a viggiani uz priamo hovoria o tom, ze bod je ucinnejsi a lepsi. Ich zbrane sa velmi lisia od tych co pouziva fabris. Minimalne dlzkou, kez si skusis seknut rapirom ktory ma 110 - 120 cm dlhu cepel zistis, ze to nie je velmi pohodlne a ani rychle. Pouzivaju techniky vo väzbe volaju to mezza spada (je to ine ako halbschwert u nemcov) ale je pravda ze utok zacinaju casto inak. Ked si das do kontextu strehy ktore pouzivaju s dlzkou ich zbrani tak na tom nie je nic zvlastneho.

Ak zacnes cez falco manco a chces sekat riverso, tak stocis ruku do chrbtovej polohy. Ak chces sekat dritto tak dlanou nemusis hybat lebo si uz v naprahu. Dal´Agocchie ma myslim jen jedno assalto podobne tym co maju marozzo alebo manciolino a to hovori o tom ako prechádzat medzi strehmi. Myslim, že to na čo sa pýtaš je prave z neho. Ak začneš tondom zľava, sekaš dlhým ostrím, na konci pretočíš do dlaňovej, podvihneš a znova v chrbtovej sekáš riverso squalimbro.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rasto hrcka
Bežný tlachal


Založený: 27 Sep 2008
Príspevky: 32
Bydlisko: Alzbetin dvor

PríspevokZaslal: Po Mar 09, 2009 2:35 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano narazal som na Marozza s tymi sekmi. O Manciolim som nevedel.
S tou dlzkou zbrani to ma nenapadlo. Embarassed

Hej je to presna ta kratka forma od D. Agocchieho. Akurat sa ju ucim. Cize ten prechod medzi tondom a riversom je vlastne akoby cez streh porta fero alta (podla toho ako si to napisal tak to tak vychadza Smile)

Nevies nahodou ci aj Mancioli ma nejaku takuto "katu" ale len pre mec samotny bo D. Agocchie ma tusim len tu jednu kratku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rasto hrcka
Bežný tlachal


Založený: 27 Sep 2008
Príspevky: 32
Bydlisko: Alzbetin dvor

PríspevokZaslal: St Mar 11, 2009 9:54 am    Predmet: Odpovedať s citátom

No nasiel som nieco ohladom seku Molinneli co sme sa o nom bavili. Tyka sa to sice sable ale to nevadi. The molinelli are the rotational movements that are made with the sabre, and they are principally based on the articulation of the hand, with minimal help of the elbow, with which the cut is delivered [...] the sabre cut, in order to have the greatest effect, ought to be struck from a bent arm, because in this way the advantage of increased violence and elasticity can be had, and as a result, greater efficacy.

Je to od Parisa 1884. Cize v principe sek zo zapastia.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: St Mar 11, 2009 10:02 am    Predmet: Odpovedať s citátom

No ano, to je to o com som hovoril, to 19. storocie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: Ut Júl 07, 2009 9:44 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Priatelia tak sme mali včera na tréningu možnosť po prvý krát vyskúšať voľný šerm podľa talianských princípov a tradícií, ale tentoraz so zbraňami, ktoré sú na to vhodné a nie so športovými čepelami. Prišli nám rapiere s kovanými fexibilnými čepelami, ktoré sa pri bode ohnú, takže sú pomerne bezpečné. Dľžka čepele 110 cm, váha zbrane cca 1,25 kg (nemám zatiaľ presne prevážené).

Musím povedať, že je to o niečom úplne inom, ako sme zviknutí so štandardného voľného šermu športovými čepelami. Teraz sme zistili, koľko toho ešte máme všetci pred sebou a akou úbohou náhradou sú športové čepele. Tie sú vhodné naozaj pre francúzsky šerm, ale nie pre talianske prístupy.

Zbraň je ťažšia, omnoho dlhšia, inak sa ňou manévruje a to dáva úplne iné možnosti, ale aj obmedzenia. Šibrinkovanie, prikladanie rán či seky na plocho cez kryt, ako sme zviknutí pri športových čeliach, tu jednoducho nemajú miesto a sú ľahko odsledovateľné.

Prvá čepel (moja) je už zlomená. Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Júl 07, 2009 2:38 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

To je super, že .....takže uz sa nik nebude mocť vyhovarat a ospravedlňovať neznalosť tym že je niečo nebezpečné Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Po Okt 19, 2009 12:31 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

http://www.liveauctioneers.com/item/6749751

nemate niekto nazvys 2250euro? Smile
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: Po Okt 19, 2009 3:14 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

No to by bol skutočne nádherný kúsok. konečná cena ale podľa mňa bude cez tých očakávaných 4000. Žiaľ toľko zdrojov nie je k dispozícii, tak bude musieť zatiaľ stačiť preklad od Toma Leoniho.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Po Okt 19, 2009 3:18 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

jo. je ich tam viac, angelo, marozzo, dokonca aj meyer. btw, http://www.youtube.com/view_play_list?p=93A3D95DA7CC0C48&search_query=tom+leoni tuto mozete vidiet leoniho v akcii.
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: Ut Okt 20, 2009 7:59 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Tom ako veľký obdivovateľ Salvatoreho sa vždy inštinktívne postaví do strehu skôr ako Ridolfo Smile

Treba si všimnúť dĺžku rapierov. Mal by sa začať koniec štandardným 90 cm čepeliam na rapiere (ktoré ešte hojne používame aj my) a posun smerom ku 107 - 110 cm.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
tarkil
Tlčhuba


Založený: 27 Sep 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Št Nov 05, 2009 4:49 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

martin ako to vizera s tou tvojou knihou, vakom je to stadiu?
_________________
"Jaduru arik kek onak"
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Ut Nov 10, 2009 2:43 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj, stav je stale rovnaky. Kniha je napisana ale ja som sa nerozhodol co s nou dalej. Prava na ilustracie k oficialnemu vydaniu stoja dost penazi a neviem ci by nas trh pokryl naklady. Len tak (povedzeme na net) je vypustit nechcem (aj ked rozmyslal som uz aj nad tym ze z toho spravim pdfko a niekde to zavesim a mam pokoj), davam na rady druhych. Kazdopadne viem ze to uz je nejaka doba a nieco spravit budem musiet Sad
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
tarkil
Tlčhuba


Založený: 27 Sep 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: St Nov 11, 2009 7:54 am    Predmet: Odpovedať s citátom

to stym prekreslovanim fotiek si ako alternativu zavrhol, alebo to skolabovalo na niecom inom? to sa mi zdalo ako vselku priatelny napad.
_________________
"Jaduru arik kek onak"
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
jany -jan kober
Bežný tlachal


Založený: 16 Jún 2006
Príspevky: 81
Bydlisko: Stará Ľubovňa

PríspevokZaslal: St Nov 11, 2009 4:04 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ale aj tak by ma zaujimalo ,ako mozu pytat poplatky za tak stare ilustracie. ved knihy starsie ako 75 rokov(alebo tak neako) sa davaju na net celkom legalne, pretoze prava na nich uz vyprsali.
_________________
risce mori
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Strana 7 z 8

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk