Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Talianska škola šermu
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
rasto hrcka
Bežný tlachal


Založený: 27 Sep 2008
Príspevky: 32
Bydlisko: Alzbetin dvor

PríspevokZaslal: Ut Jan 13, 2009 8:12 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Dakujem Marcipan. Chapal som to podobne ako si to pisal ale teraz to uz viem presne Smile Bolo to super vysvetlene. este raz dakujem
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rasto hrcka
Bežný tlachal


Založený: 27 Sep 2008
Príspevky: 32
Bydlisko: Alzbetin dvor

PríspevokZaslal: St Jan 21, 2009 1:21 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahojte. Chcem sa spytat ohladom jednej veci z Cappa Fera. Situacia : Super nas viaze a v okamihu ako utoci "ovladni" jeho mec a utoc. (To ovladni je prelozene ako push and thrust i.e. dominate) A chcem sa spytat na to "dominate" - je to myslene ako prebratie vazby? Jedna sa v podstate o utok v contra tempe, ale neviem ci to myslia len ako pretlak alebo najprv preberas vazbu ...

Dakujem
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: St Jan 21, 2009 1:31 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

mnohí autori tym dominate myslia iné veci .... skor zmocnenie sa ....
ale možno trepem ...Marcipan by mohol lepšie povedať .... ale to čo sme pozerali v Liancurovi bolo tušim tiež dominovanie. (viem že to nieje taliansky šemr tak sa ospravedlňujem za OT ale celkom ma to zaujima)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
rasto hrcka
Bežný tlachal


Založený: 27 Sep 2008
Príspevky: 32
Bydlisko: Alzbetin dvor

PríspevokZaslal: St Jan 21, 2009 1:48 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

A ako to bolo myslene tam to zmocnenie? Nevadi ze to nie je Taliansky serm rad sa poucim aj inym veciam
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: St Jan 21, 2009 2:20 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som teda Cappo Ferra nepozeral, ale podľa toho tvojho popisu mi to príte ako prevzatie väzby a útok v contro tempe.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: St Jan 21, 2009 3:27 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

pardon tak to nebolo dominate ale comanding Embarassed Confused
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Baran
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 226

PríspevokZaslal: St Jan 21, 2009 3:33 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mne to pride ako prebratie jeho slabej casti na moju silnu (nepopisuje to tam tak? debole na forte?) a utok v contro.

Proste zaraz.
_________________
Under Jolly Roger
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: St Jan 21, 2009 3:48 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Neviem ktoru cast presne z capoferra myslis (skus napisat presne kde to je a ja to pozriem). Ale vo vseobecnosti ovladnuť alebo dominovat na meci je ziskat prevahu na cepeli, teda dostat svoje forte na jeho debole aby sme dokázali manipulovat s jeho čepelou a zbavili ho schopnosti manipulovat s nasou. Otazka tempa je druha vec. Môžeš to urobiť ako kryt a ripostu, alebo ako záraz contra tempo. Podľa princípov talianskej školy daného obdobia by som povedal že skôr to druhé bolo v tomto prípade myslené, aj keď capoferro napríklad používa o niečo viac dvojtempové akcie ako Fabris. Pri každom (štandardnom) záraze však musíš získať prevahu na čepeli, čo znamená vlastne aj brebrať väzbu. Ako som povedal, skus napisat kde to presne je a zistime coho sa to tyka.

Za urcitych okolnosti sa aj dominare da povazovat za získanie súperovho meca väzbou (teda to co si predstavujem pod Palovym zmocnením sa), ale na to mali taliani zauzivane vyrazy trovare, stringiere, guadagnar a acquistare. Rozpoznanie ci ide o väzbu alebo získanie prevahy ked uz su mece naviazane zalesi od konkretnej popisanej akcie. Nechcem ta pomylit ale v konecnom dosledku aj ziskanie prevahy je mozne povazovat za ziskanie väzby, teda obe navzajom uzko suvisia. Viazanie je technika a prevaha alebo dominovanie je skor princip.

Palo: Prevaha na meči ako princíp šermu funguje plne aj vo francúzskej škole, ostatne aj vo všetkých ostatných. Dominovanie alebo zmocnenie sa su len slova ktorymi mozme oznacit obe. Liancour urcite pouziva aj viazanie aj systém prevahy na cepeli a zalezi od konkretnej situacie, neviem presne co ste citali. Nemyslim si vsak ze by dominovanie, prevaha, alebo cokolvek okolo tychto terminov znamenalo nieco zasadne ineho.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Št Jan 22, 2009 3:46 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Vie niekto niečo viac o type výpadu ktorý ukazuje postava vpravo? Váha trupu sa tu neprenáša vpred nad pravú nohu. Takýto typ výpadu požíva aj Marcelli pri rapíre a dýke (no pokial viem tak nehovorí nič o tom že treba útočiť práve takto), používa ho aj Pallavicini (ale ten pouzíva prvky zo spanielskeho sermu) a aj keď v mierne zmenej podobe pre mňa úplne nepochopiteľnej ho používa aj Senese. Zaujímavé je, že všetci spomenutí majstri sú z druhej polovice 17 storočia. Možno Ilia by vedel pomôcť?



Ďalšia zaujímavá vec je, že tu je výpad pomenovaný ako tzv. Neapolský.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman Popik
Bežný tlachal


Založený: 13 Okt 2008
Príspevky: 62

PríspevokZaslal: Št Jan 22, 2009 3:57 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

hm tak to mate zaujimave z takych krezieb sa ucit...
... me to pripada ako keby te nalavo spravil priami "vpich" a te napravo vzapeti len odstupil nohou dozadu (ukork?) a mohol ho seknut na hlavu? Smile)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Št Jan 22, 2009 4:26 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Z obrazkov sa samozrejme neucime (aspon my nie), dal som ho sem preto aby bolo ilustrované o com hovorím. To nieje akcia obidvoch naraz, to je len tak nakreslene ze su oroti sebe.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ilia
Bežný tlachal


Založený: 31 Dec 2008
Príspevky: 37

PríspevokZaslal: Št Jan 22, 2009 5:11 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Nebudem sa hrat na mudreho ci co Very Happy , ja som len milovnik sermu a vela z vas ma omnoho vacsie vedomosti ako ja, ale myslim si, ze spominany vypad, neviem z akej knihy pochadza, je pomenovany nie nahodne Sbracciatura Napolitana a ani podobnost so spanielskou skolou nie je nahodna. Takze si myslim, ze povod je spanielsky a kedze juh talianska a neapolske kralovstvo patrili do druhej polovice 17 storocia spanielsku je mozne, ze tento nazov zdomacnel ako neapolsky. Urcite sa v tejto oblasi viac ako inde v talinsku sermovalo spanielskym sposobom. Neviem ake zbrane maju na ostatnych ilustraciach sermiari, mozno ma kos nieco napovedat. Question
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Jan 22, 2009 9:30 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Určite budem zas OTt,

Chcel by som sa spýtať Marcipán, prečo by viac majstrov rôznych škôl nemohlo používať rovnaký postoj? prípadne, čo je divné na tom, že rovnaký postoj používa viac majstrov?
POdľa toho obrázku majú skoro identické meče až na tú záštitu..
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Št Jan 22, 2009 10:52 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto: Netvrdim ze nemozu, dokonca by to bolo dost divne keby pouzival kazdy iny. Len takyto streh nie je pre taliansky serm charakteristicky. Mozno az neskor ked zacali taliani zachranovat svoje postavenie syntezami skol. Ja si myslim presne to iste co Ilia o povode toho vypadu len som myslel ze ak niekto mozno vie nieco viac, preco takto utocit (osobne ma napada asi snaha neohrozit prilis hornu cast tela) a vedel by tomu dat aj taliansky kontext mohlo by to prinosne aj ako zaujmavost pre ostatnych. Ja sa spanielskej skole nevenujem snad okrem Thibaulta takze ten system velmi nepoznam. A tie zbrane nebudu rovnake, ten napravo ma zvoncovy kos. Tu je vypad spominaneho Seneseho, to uz je ale podla mna naozaj minimalne netradicne.

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi Jan 23, 2009 7:27 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Marcipán, ten obrázok čo si poslal ako príklad mi skôr pripadá nie ako útočný výpad.
Podľa toho, ako šermiar stojí, ako má posunuté ťažisko do zadu, skôr mi to príde ako útok v obrane, súper na mňa útočí, ja ustupujem, prípadne telo "posúvam" do zadu a pričom nohy mi stoja na mieste, a len telom sa vyhýbam útoku a a zároveň bodám do "rozbehnutého" súpera, ktorý sa sám napichne na môj meč
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rasto hrcka
Bežný tlachal


Založený: 27 Sep 2008
Príspevky: 32
Bydlisko: Alzbetin dvor

PríspevokZaslal: Pi Jan 23, 2009 9:37 am    Predmet: Odpovedať s citátom

K tomu prvemu vypadu.Neviem ci to pomoze,asi skor nie ale skusim. Henten typ vypadu som videl v jednom spise o spanielskej skole, ale bohuzial si neviem spomenut odkial to bolo Sad cize irelevantna info Sad

A k tomu dominate. Ja nemam original Cappa Fera ale knihu ktora z neho vychadza cize ti nepoviem odkial je to od neho. Je to v casti o Contratepme a cituje tam Explanations 3 a Admonitions number 10. Sad
Nie je to ripossta bo ty nekryjes, vyzera to byt len prebratie vazby, len som nevedel ci sa to pouzivalo aj v talianskej skole.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ilia
Bežný tlachal


Založený: 31 Dec 2008
Príspevky: 37

PríspevokZaslal: Pi Jan 23, 2009 10:05 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Mne osobne ten "Neapolsky" vypad, pride celkom zaujimavy. Asi bude zaujimave z akeho strehu vychadza, kedze si myslim, ze spanielsky postoj je viac celny ako taliansky a aj tazisko je inde, tak si myslim, ze lavy sermiar po utoku pravehe len posunie pravu nohu do predu a otoci trup cim sa vyhne cepeli supera, vlastne vstupi do superovho tempa, co podla mna dokresluje pohyb lavou rukou, ktorej pohyb pomaha otoceniu trupu. Tazisko zostava pritom stale v bedrach.
Neviem ale pripada mi dost ucinna pri jej jemnosti prevedenia.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ilia
Bežný tlachal


Založený: 31 Dec 2008
Príspevky: 37

PríspevokZaslal: Ut Jan 27, 2009 12:47 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Neviem ci to nejako pomoze, ale k tomu Neapolskemu vypadu. V roku 1680 bola vydana kniha "La scherma napolitana, discorsi due" Francesco Monica, Ale nasiel som aj vydanie z roku 1669. Neviem ci niekto pozna tuto knihu, mohla by byt celkom zaujimava.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Ut Feb 03, 2009 8:57 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Vratim sa este k tomu dominovaniu. Po case som sa zase vratil ku capoferrovi a v odseku o "dominar la spada" hovorí, že dominovať na meči je možné dvoma spôsobmi. po prvé po tom čo sme získali (zaviazali) súperov meč, dominujeme v útoku a nikdy čepeľ neopustíme (neodviažeme sa), tzn. držíme prevahu na čepeli. Po druhé keď akýmkoľvek spôsobom vyrazím jeho čepeľ z mojej prítomnosti, práve vtedy dominujem (teda koncept používa aj keď sa čepele nedotýkajú) a vtedy musím útočiť skôr než sa súper skonsoliduje. Tiež sa pozerá na dominovanie z pohľadu forte a debole. Dominujem forte ak viažem, bodám, alebo kryjem, ale dominujem debole ak vysekávam jeho čepeľ. Ešte tvrdí, že ak už som dosiahol svojim forte jeho denbole a teda dominujem, nesmiem nikdy pokračovať sekom, ale bodom. To len aby sme mali otázku podopretú konkrétnym majstrom, nie len našimi domnienkami alebo skúsenosťami.

K tomu neapolskému výpadu sa ešte vrátim a keď nájdem trocha času tak prečítam aj toho Seneseho, do ktorého sa mi zrovna veľmi nechce Smile a dám vedieť.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rasto hrcka
Bežný tlachal


Založený: 27 Sep 2008
Príspevky: 32
Bydlisko: Alzbetin dvor

PríspevokZaslal: Pi Mar 06, 2009 10:13 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Chcem sa spytat na akciu Volta di Mano alebo Mezo Volta di Mano z bolonskej skoly. Podla toho ako som to ja pochopil mal by to byt rychli sek z jedneho strehu do druheho (napr. z coda lunga stretta do porta di fero stretta. )

A este nikde som nezistil ze ci su seky naprahove alebo okruzne(Squlembrato,Riverso a pod.) (ako u Fabrisa napr. z lakta )(okrem Tramazzone a Molinetto tie su okruzne zo zapastia.)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Strana 6 z 8

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk