Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Talianska škola šermu
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Št Máj 03, 2007 9:31 pm    Predmet: Talianska škola šermu Odpovedať s citátom

Myslím že tomuto fóru chýba téma, ktorá by bola venovaná čisto talianskej škole šermu. Verím že sa aj tu nájdu ľudia, ktorých táto téma zaujíma a majú si navzájom čo povedať, možno poradiť, alebo si len vymeniť zaujímavé informácie. Túto tému zakladám s úprimným úmyslom ľuďom pomôcť, pokiaľ to bude v mojich silách a odpovedať na ich otázky a tiež s očakávaním, že ja sa dozviem niečo od druhých. Ak totiž niekto niekomu povie, že veci nerobí dobre, ale zároveň mu odmieta poradiť ako sa to na tomto fóre niekoľko krát stalo, považujem to za sebecké, pretože keď už vysloví A, mal by vysloviť aj B. Verím, že sa tu rozprúdi debata o starých majstroch, technike šermu, alebo zvyklostiach ako sa veci robia dnes, a ako by bolo možné robiť ich lepšie. Ak nie a nebude o ňu záujem, zanikne sama. Takže nech sa páči.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
andulak
Bežný tlachal


Založený: 16 Feb 2007
Príspevky: 10
Bydlisko: BA

PríspevokZaslal: Št Máj 03, 2007 10:04 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

som rad ze sa konecne niekto rozhodol zalozit tuto temu.ja osobne mam napriklad vela otazok ohladom technik a tak.apropo neviem ci to sem patri ale ako to teraz bude s vedenim talianskych skol(ak som dobre pocul tak peto koza uz ich nebude robit nie)?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Št Máj 03, 2007 10:21 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Toto je otázka skôr na organizátorov škôl, teda na Ivana Beličku, alebo Kamila Fojtíka. Ja si myslím, že zatiaľ ešte nie je úplne jasné, ako to bude ďalej. Myslím, že to bude záležať na tom, čo Petrovi dovolí jeho zdravie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Baran
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 226

PríspevokZaslal: Pi Máj 04, 2007 8:15 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo tak ja mam hned jednu. Pred nejakym casom (rok dva) som sa niekde docital, ze specialita neapolskej skoly bol boj s lampou alebo zvazkom klucov ako pobocnou zbranou. Teraz som si na to spomenul a chcel som si to nastudovat, ovsem uz si absolutne nepamatam odkial som to mal. Nehovori vam to niekomu nieco? Ak ste niekto o tom poculi, pripadne viete ktorych talianskych majstrov by sa to mohlo tykat plz dajte vediet. Dikes.
_________________
Under Jolly Roger
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Pi Máj 04, 2007 11:26 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Mylím, že to bude skôr nejaký doplnok, ale môže byť. Neviem aký význam má boj so zväzkom kľúčov, ale lampa neznie až tak neuveriteľne. Podobný výjav nájdete napr. v Angelovi, aj keď to je franc. škola. Ak niekto o tomto vie niečo viac, dajte vedieť.

[img][/img]
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Alchy
Tlčhuba


Založený: 14 Sep 2006
Príspevky: 305
Bydlisko: Pozsony - Dévényújfalu - (BA)

PríspevokZaslal: St Máj 09, 2007 11:16 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Nazdar Marcipán - Freiherr Zuckermandel von Engerau.

Už samotná existencia tohoto fóra volá po seminári - workšope že? Čo Ty - a samozrejme hlavne Vy - na to?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: So Máj 12, 2007 8:44 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Alchy: Čau, ako to myslíš?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Baran
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 226

PríspevokZaslal: Pi Jún 22, 2007 12:57 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Len chcem upozornit na http://www.serm.sk/index.php?pID=14 .
Marcipan je skromny chalan a sam sa nepochvali tak ho pochavlim aspon ja Very Happy .
_________________
Under Jolly Roger
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Sep 02, 2008 3:08 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

chalani, zda sa mi, že v nejakej knihe zo 17. stor. som tušim raz videl priklady taktiky boja lahkeho (malého) meča alebo rapíra (to si už nepametám) proti šabli, neviete o tom nič...? dal som to sem aj keď neviem či nešlo o fracúzsky šerm.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Baran
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 226

PríspevokZaslal: Ut Sep 02, 2008 4:15 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemyslel si toto http://www.fioredeiliberi.org/gallery2/main.php?g2_view=core.ShowItem&g2_itemId=7964
Ale to je D. Angelo a drzha polovica 18. storocia.
_________________
Under Jolly Roger
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Sep 02, 2008 7:07 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

jo to je super ale nie som si isty .... mne sa zdá ze to bolo niečo iné ale toto je super Smile

Pozriem mam doma niekde nejaky vyňatok ... .pre istotu pohladam.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Ut Sep 02, 2008 7:24 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marcelli, majster talianskej školy na konci svojej knihy (libro quarto) z roku 1686 píše o boji šabľou ale nie je toho veľa a neexistuje dostupný preklad. Nie je to ale kordík (spadino) ale to čo poznáme ako rapír (spada).

Sebastian Heussler (1616) má vo svojej knihe časť nazvanú balgerhieben (bitkárske údery), v podstate ide o kapitolu o sekaní ktorá môže byť aplikovaná aj na šable. Na ilustráciách používa rapíre, paloše ale aj šable. Zvlášť pekný je obrázok kde uhor predsekáva zápästie turkovi. Ale nejde o čisté učenie šermu šabľou, takže toto obdobie asi pre nás čo sa šable týka zatiaľ stále zostane neznámou. Asi som ti moc nepomohol.

Angela mám celého, môžem sa doňho pozrieť ale myslím že tam pôjde skôr o povinné minimum než o rozsiahlejší text čo sa venuje šabli.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: So Sep 06, 2008 11:52 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

http://www.serm.sk/index.php?pID=61

Pre tých, koho to zaujíma.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
bio
Regrút


Založený: 19 Máj 2008
Príspevky: 8

PríspevokZaslal: Ne Sep 07, 2008 4:52 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Veľmi dobrý a poučný článok, páči sa mi najmä komplexné pojatie témy.
Osobne by ma ešte zaujímalo konkretizovanie pohľadu na kryty zo strany bolonskej školy a tiež majstrov z druhej polky 16.storočia (Agrippa, DiGrassi?) - podobné ako Fabris a Capo Ferro?

Ináč gj, výborné čítanie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Ne Sep 07, 2008 10:37 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

BOLONSKÁ ŠKOLA (Manciolino, Marozzo, Anonym z Raveny, Viggiani, a dall´Agocchie) – Je treba vedieť že nejde o čisté rapíre a tento štýl bol najmä u skorších autorov mienený pre vojenské aj civilné použitie. Škola učí, že je potrebné vedieť vykryť akýkoľvek útok s odvetou priamo v tempe krytu, alebo okamžite čo najskôr po ňom. Poznajú teda jedno ale aj dvoj tempové reakcie. Tak ako útoky nie sú nič iné než prechod medzi jednotlivými strehmi to isté platí aj pre kryty. Používalo sa krytie vyseknutím, alebo krytie zachytením kde sa útočilo priamo v kryte alebo hneď po. Vysekávalo sa rubovým ostrím čo preferovali najmä starší majstri kvôli tomu, že bolo možné hneď útočiť sekom, alebo pravým ostrím cez polovičné seky (napr. mezzo mandritto – diagonálny sek zhora z pravej strany ktorý končí medzi bojovníkmi a hrot mieri na súpera, teda sek nie je dokončený). Zaujímavým spôsobom krytu vyseknutím je tzv. riverso ascendente (sek pravým ostrím zľava ktorý má vzostupný charakter). Viggiani ho považuje za univerzálny kryt a tvrdí že takto sa dá vyseknúť akýkoľvek súperov útok. Aj Capo Ferro neskôr uplatňuje tento princíp. Útok na hlavu mohol byť krytý cez strehy guardia di testa kde sa často reagovalo následne, alebo guardia di faccia (zbraň pred tvárou v dlaňovej polohe hrotom na súpera) čím mohlo byť v kryte rovno bodané do súperovej tváre. Majstri radili že ak kryjeme je lepšie ísť vpred ako vzad. Vždy je treba natočiť telo proti smeru útoku súpera. Ak kryjeme vyseknutím a odpovedáme sekom je toto dobré spraviť celé v jednom kroku. Používal sa aj koncept mezza volta (pretočenie ruky z jednej strany na druhú) kde sme sa prechodom zo strehu kde máme zbraň napr. naľavo dostali do strehu so zbraňou napravo a takto sme kryli. Počas tohto nesmie hrot opustiť prítomnosť súpera. Ide o výhodný spôsob pretože to umožňuje počas krytu bodať v jednom tempe. Útoky na nohy mohli byť vyseknuté ale radšej nemali byť vôbec kryté, noha sa mala len stiahnuť a v jeho útoku malo byť útočené na jeho hlavu. Záverom, táto škola poznala a používala reakcie v jednom aj v dvoch tempách.

AGRIPPA (1553) – Jeho šerm už sa blíži viac k neskoršiemu rapírovému šermu. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že používal radšej útoky do tempa. Aj napriek tomu že veľa nekryl, používal vyseknutie súperovej čepele rubom ako prípravu na vlastný útok. Tvrdil, že proti každému útoku je treba vykročiť vpred do niektorej zo strán. I keď ho nemám prejdeného podrobne, myslím, že z tohto pohľadu sa podľa toho čo viem jeho šerm podobá na tebou menovaných.

DI GRASSI (1570) - Majster svoj výklad o krytí podáva vysvetlením štyroch možností spôsobu krytia. Prvou je nastaviť zbraň hranou proti súperovej čo je ako tvrdí bežné. Toto podľa neho nie je veľmi výhodné, pretože keď sa muž rozhodne takto konať, často sa stiahne telom vzad a dopustí sa tej chyby, že zachytáva najväčšiu energiu útoku a ak chce odpovedať útokom, musí sa vrátiť späť tam kde bol predtým, čo trvá príliš dlho. Druhou možnosťou je kryť v pohybe vpred alebo na mieste. Treťou je bodnúť do súperovho seku alebo bodu, čo by malo byť preferované pred prvými dvomi. Posledným spôsobom je úhyb tela mimo linky čo je dobré sprevádzať ochranou zbraňou. Pozná teda obyčajný kryt a používa jednotempové aj dvojtempové akcie. Podľa môjho názoru Di grassi sa viac približuje bolonským majstrom ako Agrippa.

Inak Bolonská škola nie je len do polovice šestnásteho storočia. Poslední dvaja zástupcovia tejto školy menovaní hore vydali svoje knihy zhruba vtedy keď Agrippa alebo Di Grassi. Nie je nič zvláštne, že na niektoré veci majú rôzne názory. Sú to predsa taliani Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Matej Biroš
Tlčhuba


Založený: 05 Nov 2006
Príspevky: 330
Bydlisko: Iglov

PríspevokZaslal: Po Sep 08, 2008 7:40 am    Predmet: Odpovedať s citátom

ak sa tu uz spomenula francuzka skola, vyucuje sa niekde na slovensku aj spanielska skola ? pripadne su k tomu nejake skripta (po slovensky pripadne anglicky) ?
_________________
Piroha
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Po Sep 08, 2008 7:48 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Španielsku školu vyučuje Peťo Koza na týždňových školách Magisteria. O existencii skript neviem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Matej Biroš
Tlčhuba


Založený: 05 Nov 2006
Príspevky: 330
Bydlisko: Iglov

PríspevokZaslal: Po Sep 08, 2008 7:53 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Problemom tej skoly je ze sa uz dlho neuskutocnila. preto ma zaujima ci to niekto nevyucuje, pripadne ci k tomu nie je nejaka teoria.
_________________
Piroha
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
bio
Regrút


Založený: 19 Máj 2008
Príspevky: 8

PríspevokZaslal: Ut Sep 09, 2008 12:17 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mato: dik za odpoved, presne to som chcel vediet.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Belička Ivan
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 270
Bydlisko: Banska Bystrica

PríspevokZaslal: So Sep 13, 2008 3:13 pm    Predmet: talianska III na jar Odpovedať s citátom

Skušam dávať do kopy skupinu minimálne 10 ľudí na taliana III len od mladšieho tovariša vyššie.

zatial sme 4 kusy
poniektorých oslovím priamym mailom.
ale ak by niečo pošlite mi SS

Navi
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Strana 1 z 8

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk