Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Talianska škola šermu
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: St Sep 24, 2008 7:59 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Škoda len že toho veľa o európskej šabli zo skoršieho obdobia nevieme. Inak odkiaľ je to s tým mačacím pohybom?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Tibenský
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 137
Bydlisko: TA

PríspevokZaslal: St Sep 24, 2008 9:22 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ad1, To Marcipan: mal som na mysli presne rovnaku otazku ohladne "mačacieho pohybu" takže jednoducho - zdroj?????

Ad2. To Navi: Ohloadne tej naslednosti sable na taliansku skolu rapírom, co tak uhorské 15.tkove sable???

Ad.3 Myslím že čo sa týka šermu nemožno práve termíny talianska španielska nemecká etc. využívať ako datovacie názvoslovie ak je vôbec správne používať ich vôbec.
_________________
Keby si mlčal bol by si filozofom, keďže si prehovoril stal si sa volom.

www.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: St Sep 24, 2008 9:32 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Vechter:

ad2: Ivan asi myslel konkrétne látku preberanú na hodinách Magisteria, lebo europska sabla ktora sa uci je odvodena z toho co je dostupne, teda od talianskych majstrov (cca. 18 a 19 storocie). Ti velmi casto pisali knihy tak, ze ich rozdelili na dvetemy - fleret a sablu ak hovorime o 19. storoci. Urcite ale sabla ako taka nie je odvodena od rapiroveho sermu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Št Sep 25, 2008 8:18 am    Predmet: Odpovedať s citátom

to Ivan: je fajn ked sa talian jedna dá charakterizovať takto. Ako príprava na tieto kurzy... ale predpokladam že zbraňou je aj tak kord so športovkou. Ale to je fajn.

to Vechter: správne usudzuješ 15 šabla uhorsko je jazdná morda a nadnesene povedané keby sa im náhle (uprostred boja) zmenila na jednoručný meč ani by to nespoznali. Poviem priklad Benátske meče - šable benátskeho typu často krát je rozdiel iba v poslednej tretine čepele. Tam to ma z talianom asi len ten názov Smile

to all: orientalna šabla .... znie celkom zaujímavo duf že raz budem mať štastie vidieť jej prezentáciu.

nadviažem na trochu na Maťa (snáď mi dá za pravdu)... väčšina knih drvivá väčsina literatúry zoberajúca sa europskou armádnou šablou sa odvolava na francúzku školu ...často krát nie len v návzvosloví ...ako Mato hovoril dokonca odporúčajú cvičiť fleret ako "pomocku" pre celkový rozvoj, ale súčasne naopak tí ktorí sa na to neodvolávajú tak hovoria o prznení sečnej zbrane francúzkym bodaním a o potrebe zbaviť sa týchto vplyvov (najme ide o anglickych patriotov) a odvolávajú sa smerom k sečným mečom. (ich tradičným) Pre nepodobnosť váh a celkového chovania zbrane.

Potom by bolo možno dobré ak by pred absolvovaním šable, ešte mali ľudia absolvovať francúzku školu, lebo to je dokázané majstrami. Alebo jednoručný meč obdobia renesancie (napr. Marozza).

Podľa mojích skromných vedomostí je tu dilema.
Či skor prerobím pohyb tela z nem šermu k armádnej šabli, alebo palošu.
Alebo naučim fleretistu "efektívne"sekať.

Nebudem už do toho vrtať, len je to vec ktorá ma ťažila dlho. Svojími prispevkami som chcel poukázať na určitú nelogiku v systéme (a snahu pomocť vylepšiť) ale, pokiaľ sa Vám to takto osvedčilo netreba to meniť. Bola to len snaha o diskusiu, nad "trochu inými témami" než čim plniť prešivák.

Veľa zdaru.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Št Sep 25, 2008 8:46 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano v mladšom období, Francúzsko, Taliansko alebo iné krajiny ovplyvnené aktuálnou módou. Strašná škoda, že nevieme (aspoň my, možno niekto vie) skoro nič o Uhorskej alebo Poľskej šabli zo skorších období. Holt asi bude treba osloviť knižnice a možno zistíme že to máme pod nosom. Palo rozdelíme si to. Ja bývalé Uhorsko a ty Poľsko. Alebo naopak. Čo ty na to? Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Št Sep 25, 2008 8:49 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasne ak si mam vybrat medzi polštinou alebo latinou volim to prvé Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Št Sep 25, 2008 8:52 am    Predmet: Odpovedať s citátom

No myslim že na mňa v Maďarsku v knižnici neprehovoria latinsky aspoň dúfam. Čitanie potom ešte prehodnotíme Very Happy

aha: http://forums.swordforum.com/attachment.php?attachmentid=77821&d=1222279384
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Št Okt 30, 2008 9:10 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Priatelia, pre tých koho to zaujíma potrebujem dať nasledujúcu informáciu ktorá sa týka mojej publikácie o Talianskej škole šermu. Dostal som už niekoľko otázok ohľadom termínu a jej ceny. Bohužiaľ musím oznámiť, že kniha bude na sympóziu predstavená a k dispozícii bude len k nahliadnutiu, pretože ešte nie je dokončená. Rozhodol som sa použiť vlastné ilustrácie (budú spracované mnou alebo niekym v spolupráci) a naviac ešte nie su dokončené úkony potrebné k povoleniu publikovať originálne obrazy z kníh kvôli autorským právam. Jej oficiálne dokončenie a "pustenie" medzi záujemcov predpokladám niekde v prvej polovici roka 2009. Verím, že túto zmenu v termíne príjmete s pochopením.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
He-man
Bežný tlachal


Založený: 18 Jún 2006
Príspevky: 93
Bydlisko: Praha2

PríspevokZaslal: Št Okt 30, 2008 9:30 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale samozrejme, radsej nech je to poriadne , ako by to malo byt "nedokoncene/nedotiahnute" Razz
vela zdaru Wink
_________________
Nikdy nerob inym, co nechces aby robili tebe
Razz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Nov 07, 2008 2:53 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marcipán napísal:
Mylím, že to bude skôr nejaký doplnok, ale môže byť. Neviem aký význam má boj so zväzkom kľúčov, ale lampa neznie až tak neuveriteľne. Podobný výjav nájdete napr. v Angelovi, aj keď to je franc. škola. Ak niekto o tomto vie niečo viac, dajte vedieť.

[img][/img]


Našiel som v knihe Marcelli 1686, ktorú sem posunul Samik - (keď som tým prechádzal kôli šabli) som narazil v Tretej knihe a 6 kapitole je to strana 83 a v pdf 278 úvod
La spada con rotella, e lanterna,

samotná tema je potom rozpracovana na strane 90 v pdf 285. + obrázky

ale keďze autor je už po smrti tak neviem či nám to na niečo bude Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: Pi Nov 07, 2008 4:10 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Palo Lux: Áno, je doložené aj používanie lampáša. Ide ale o neskoršie obdobia, ktoré šermiarmi na Slovensku nie sú masovo prezentované. Lampáš je používaný ako doplnok ku kratšej zbrani než je "klasický" rapier z Fabrisovského obdobia. Osobne si myslím, že ide skôr o kuriozitu (alebo módu) než o bežnú a často používanú praktiku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Pi Nov 07, 2008 4:44 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano Marcelli to má ale podľa mňa tiež nejde o žiadne masové používanie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Baran
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 226

PríspevokZaslal: Pi Nov 07, 2008 8:44 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som to vtedy zachytil v nejakom clanku v suvislosti s neapolskou skolou a malo to byt obdovie 17. storocia. Ale nic blizsie som uz k tomu nenasiel tak to mohol byt kludne niekoho vycuc z prsta.
_________________
Under Jolly Roger
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Alchy
Tlčhuba


Založený: 14 Sep 2006
Príspevky: 305
Bydlisko: Pozsony - Dévényújfalu - (BA)

PríspevokZaslal: Pi Nov 07, 2008 10:10 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marcipán napísal:
Ano Marcelli to má ale podľa mňa tiež nejde o žiadne masové používanie.


Dovolím si nesúhlasiť. Keďže mestá v tej dobe väčšinou nemali verejné osvetlenie,a myslím, že ani kanalizácia nebola úplne bežná. Takže kto šiel večer na prechádzku, alebo rande, asi ten lampáš často používal. Ťažko ohuruješ dámu, ak si šľapol do H...a.

A prepad v noci asi nebol tiež až tak výnimočný...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: So Nov 08, 2008 12:53 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Alchy: Samozrejme že sa používali lampáše ale na svietenie. nie ako bežne používaný doplnok ku zbrani. Marcelli to podľa mňa skutočne uviedol skôr ako kuriozitu, u starších majstrov zo začiatku 17. st to nenájdeš.
Samozrejme v tiesni môžeš použiť na svoju obranu čokoľvek, ale lampáš asi predsa len nebude "tou zbraňou" kvôli ktorej chodili záujemcovia o šerm do šermiarní...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Alchy
Tlčhuba


Založený: 14 Sep 2006
Príspevky: 305
Bydlisko: Pozsony - Dévényújfalu - (BA)

PríspevokZaslal: So Nov 08, 2008 2:12 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Nie, to iste nie. Ale šerm sa vyučoval podľa mňa hlavne kôli praktickej stránke, takže asi bolo treba sa brániť aj v noci, keď si držal lampáš. Takže toto nebola preferovaná technika, ale nevyhnutnosť.
Tak isto, ako sa nepredvádzal v šermiarniach boj v úzkej uličke, kde nebolo dosť miesta, ale prax to často vyžadovala.

Najmarkantnejšie by som toto videl v španielskej škole, kde došlo k špecifickému problému boja v úzkej uličke, kde niekedy ani len nedokázali vytasiť dlhý rapír (kord, bodný meč...) a preto sa bránili iba dýkou.

Zhrniutie - ide o okrajovú oblasť, ktorá však sa asi vždy tiež prebrala, aby ukázali drobnú nuansu z praxe. A v fechtuchu bola spomenutá podľa mňa skôr ako reklama, aby si ľudia viac považovali dielo toho ktorého majstra podľa skúseností z praxe. A bola tu až od doby, keď sa viac zaužívalo nosenie lampášu s možnosťou zhasnúť svetlo - zaklapnúť priezor lampáša - ktoré asi nebolo vyvinuté pre šermiarov, ale pre možnosť utajiť svoju prítomnosť v noci pri ceste za slečnou XY... alebo z tajnej schôdzky inak motivovanej,kde tiež by si nebol rád prezradený..
Holt fakla je fakla, tu nič nenavymýšlaš...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: So Nov 08, 2008 2:52 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
A v fechtuchu bola spomenutá podľa mňa skôr ako reklama, aby si ľudia viac považovali dielo toho ktorého majstra


S týmto súhlasím. Marcelli tam má cca. štyri strany o tom ako použiť "lanternu" v noci. Jasné že použiť ju v noci je výhodou, a je možné že to niektorí majstri občas pri výuke aj spomenuli ale podľa mňa naozaj len ako zaujímavosť. Ja som skôr myslel to že nejde o nejaký koncept ktorý by charakterizoval nejakú školu. Aspoň podľa mňa. Neviem o tom že by to mali nejakí iní talianski majstri 17. stor. vo svojich učebniciach. Asi preto, že každému je jasné čo v noci s lampášom robiť.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Dec 31, 2008 12:08 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Neviem páni, čo sa týka toho lampáša, ak som napadnutý, tak bránim sa tým čo mám po ruke, ak má lampáš tak lampášom, ak mám v ruke svietnik, tak svietnikom, ak plášť, tak plášťom, ak mám v ruke stoličku tak stoličokou...

odporúčam, skúste www.kobudo.eu je tam kopa predmetov dennej potreby použitých ako zbrane,
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan Kertész
Tlčhuba


Založený: 19 Apr 2008
Príspevky: 138
Bydlisko: Hlohovec, Bratislava

PríspevokZaslal: Št Jan 01, 2009 5:03 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto napísal:
...ak mám v ruke stoličku tak stoličokou...

OK, tak by som poprosil odkaz na nejakú školu šermu stoličkou alebo aspoň na nejakú techniku, v kt. sa objaví aj stolička. Ďakujem. Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Jan 01, 2009 5:58 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Varpulis-san, škola šermu to síce nie je, ale ...

http://www.kodokan-judo.cz/stranka-sebeobrana-a-a-lebeda-1979-29


7. skupina: Útok židlí a obrana pomocí židle /židle=stolička/

Tiež film s Jackym Chanom Mladý majster, či ako sa to volá Very Happy Very Happy Very Happy
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Strana 3 z 8

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk