Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Škola šermu Via Cassa
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: St Aug 20, 2008 1:27 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Pre istotu som si prebehol po case este raz Marcipanov clanok o tempe v talianskom serme. A oka, vsetko sedi, vzdialenosti, formy tempa, popisy zarazu, stesso tempa ci bodu v uhybe... Tu to chapeme rovnako...

Podla tohto clanku vidim jediny rozdiel v tom, co som spominal vyssie, ale Majlovi to nesadlo. Skusim teda este raz, nejako pordobnejsie, postavene na tom, co som uz pisal.

Tempo v clanku prakticky popisuje tempo v defenzive /som si vedomy toho, ze je to hlavne o forme obrany utokom do superovho utoku napr. v podobach v clanku napisanych, ale snazim sa to maximalne zjednodusit/, teda v obrane. Problem moze byt, ze ja som hovoril, resp. pisal o casovani /tempovani/ v ofenzive, cim som mal na mysli presne tie veci, ktore som uz pisal a spominal ich aj bracka - uspavanie supera, odlakanie jeho pozornosti na naschval odkrytu cast tela, po utoku do ktorej reagujem tak, ako som planoval, ked som ten kusok tela odkryl, falosne a naznacene utoky niekam, pricom v serii utokov ma zaujima len moj posledny, prve dva-tri-styri /to je jedno/ maju za ucel len odlakat pozrnost supera od toho posledneho. Ak ich urobim v jednej rychlosti, napriklad kazda sekunda jeden sek /bod/, zvykne si na to a dava mu to vacsiu sancu reagovat. Ale ked zacnes pomaly, pomaly, pomaly a potom bum, vypalis to na neho, je to ine. Tiez skusanie reakcii supera... Pomaly utok na hlavu, pomaly utok do tvare, pomaly utok na pecen, utok sekom ci bodom, to vsetko robis tak, aby reagoval, ale na niektory z nich je sanca, ze zareaguje inak, podla toho si pripravis utok. Napriklad neurobis vazbu a jeden bod, kryt toto je relativne jednoduche, ale podla toho, ako reagoval na testovaci bod si vymyslis napr. naznaceny sek zlava, potom sek naznacis sprava, ale ten uz plynulo pretiahnes kalvaciou do bodu a mas ho. Hras to cely cas na ten jediny bod, ale klames dvoma akoze sekmi...

To je to, co mi chyba... Je to to, co vidiet bezne v sportovom serme, hopsaju, skackaju, skusaju sa a potom prask. Akurat sa to da pozerat len v spomalenych zaberoch, no. A to iste mas v boxe ci bitke, len dement sa do teba pusti naraz tlakom a bez jedinej zmeny do teba bude busit systemom co sekunda, to uder, musi ratat aj s tym, ze zmenis polohu tela, na co reaguje tak, ze si ta zase nastavi vyskusa, ci mu rana prejde a praskne to tam...

Inak uz to vysvetlit bohuzial neviem, je mi luto...

EDIT: Mozno by bolo dobre, keby tieto "posledne" veci presunul nejaky moderator do patricnej temy, je tu niekde cosi o talianskom serme tusim...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Baran
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 226

PríspevokZaslal: St Aug 20, 2008 1:41 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Olaff: Uz chapem. Nedorozumenie vyslo z uplne ineho chapania tempa. Pre mna je tempo jedna akcia, ktora ma definovany zaciatok a koniec. Pre teba je to zrychlovnie alebo spomalovanie utokov.
_________________
Under Jolly Roger
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: St Aug 20, 2008 1:45 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Nie celkom, ale v podstate. Ja mam za tempovanie ako tvoje ponimanie, tak i to casovanie utokov, je to ale len moja lenivost a pohodlnost, preto pouzivam len jeden termin a prilis som si uz na to zvykol. Ospravedlnujem sa preto za nedorozumenie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Št Aug 21, 2008 7:37 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

De Carabas: To posledné je Domenico Angelo, talian učiaci francúzsku školu v anglicku Very Happy A Fabris teda hodne vybočil z rady, to sa mýliš že nie. Pre ilustráciu len citát z úvodu druhej knihy: "Až doteraz sme hovorili o princípoch, ktoré odporúča vedieť každý majster zbraní, aj napriek tomu že nie každý z nich im rozumie a vie ich vykonať s potrebnou zručnosťou. Teraz budem prezentovať niektoré koncepty, ktoré inými ešte nikdy neboli popísané a dokonca si ich ešte možno ani neuvedomili."
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Št Aug 21, 2008 8:04 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marcipan: Je to mozne, ako som spominal, texty nemam v preklade a nie som jazykovo nadany, cize si to ani neprelozim, hadat sa s tebou o tom nebudem. Vyberal som podla obrazov spolocne prvky.

P.S: V ramci doby a konkurencie medzi majstrami by som toto vyjadrenie aj tak bral s rezervou. v tom case kazda skola bola najlepsia a kazdy majster najvacsi frajer.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Št Aug 21, 2008 9:46 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
P.S: V ramci doby a konkurencie medzi majstrami by som toto vyjadrenie aj tak bral s rezervou. v tom case kazda skola bola najlepsia a kazdy majster najvacsi frajer.


De Carabas: Je treba byť opatrný vo svojich tvrdeniach. Neznalých by to mohlo zavádzať. Nie kazdy majster bol majstrom Dánskeho (alebo ktoréhokoľvek iného) kráľa, nie na každého majstra sa odvolávali ostatní (Thibault, Alfieri, Hynitzs, Heussler, Pallavicini, Marcelli, alebo rodina Kreuslerovcov). Dokonca Gigantiho obvinili z plagiátorstva Fabrisovho diela. Hádať sa nemusíme v tom máš pravdu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Št Aug 21, 2008 9:51 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale ten citovaný úvod bol z jeho strany asi zčasti naozaj marketingom. To uznávam.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Pi Aug 22, 2008 1:07 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marcipan: Ja som Fabrisa pozeral skor kvoli obrazom, fakt text nemam nastudovany. Este k tej reklame, co si robili v tom case (staci sa pozriet na nazvy knih, kazdy ma dva riadky a opisuje cosi uzasno vymakano skvele, asi to patrilo k duchu doby), mozno aj ta bola pricinou toho, ze sa nejaki majstri dostali dalej, nez ini. Skratka sa presadili, lebo mali ohlas. Cim samozrejme nepopieram teoriu, ze boli dobri.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: Pi Aug 22, 2008 2:50 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

de carabas: V tom období mali všetky knihy dlhé názvy - jednoducho bola taká prax.
A pri tom pozeraní iba kvôli obrazovým tabuliam bacha, pretože bez textu samotného Ťa môžu viac pomýliť, než Ti pomôcť. Zobrazená figúra je zakončením akcie, ktorej priebeh a jeho možné variácie sú popísané v texte. Preto iba podľa obrázkov je možné inšpirovať sa ku strehom, polohám dlane pri držaní zbrane a možno výpadom, ale to je asi všetko.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Pi Aug 22, 2008 2:53 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

pisal som nieco ine? Wink na to mam ucitela sermu Very Happy ja studujem divadlo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: Pi Aug 22, 2008 4:05 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

de carabas: tak potom ok Smile
A ten učiteľ bude na sympóziu? Možno by bolo dobré niektoré veci konfrontovať a vzájomne konzultovať, poprípade ukázať konkrétne rozdiely a špecifiká Vášho/jeho ponímania. Mňa by to napríklad zaujímalo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Po Aug 25, 2008 7:57 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Jabco: neviem, kto od nas ide na sympozium, mooozno Olaff, ja sa tam nechystam. A nas ucitel uz vobec nie, alebo o tom aspon neviem. Pokial tam bude brat, pokecas aj s nim, ja som len taky pajko cez divadlo, veci okolo sermu idu mimo mna Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Po Aug 25, 2008 8:06 am    Predmet: Odpovedať s citátom

De carabas: No to sme si vsimli. Teda to ze ta bavi hlavne divadlo tym samozrejme myslim.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Po Aug 25, 2008 8:44 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Ondrej pochybujem, ze na sympozium pojde... Vie o nom, ale tusim sa termin kryje s nejakym sviatkom rodinnym, na co si on a jeho rodina hodne potrpia, ako sme sa mali moznost uz parkrat aj sami presvedcit...

Ci pojdem ja, netusim...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: Po Aug 25, 2008 9:54 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Škoda, mohla byť zaujímavá diskusia.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: St Sep 03, 2008 9:29 am    Predmet: Odpovedať s citátom



Kedze ide o poslednu akciu Kosickeho historickeho leta 2008, reprizu uspesneho predstavenia z vlanajska, mate poslednu moznost prihlasit sa osobne do Skoly sermu 2009.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: St Sep 03, 2008 12:51 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Spytam sa kedže sa ma to skutočne zaujíma, tyka sa to nejak Polska alebo sa to nechava inšpirovať udalostami popisanými v rovnomennom romane????

alebo je to len klamanie nepriatela a bude to niečom uplne inom?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: St Sep 03, 2008 12:57 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Bude tam serm a ohen, tak asi preto tento nazov Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: St Sep 03, 2008 1:21 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Tradicia, kedysi par rokov spat sa akcia volala Sermiari detom - ohnom a mecom.... A my sme si to skratili... Takze ziadna knizna predloha, ziadna filmova predloha, len nami vytvoreny pribeh, ktoremu ten nazov nahodou sadne... Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Po Dec 22, 2008 9:19 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší
Strana 8 z 9

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk