Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Škola šermu Via Cassa
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: Pi Aug 15, 2008 1:53 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Vidím, že tie polohy ozbrojenej dlane a strehy chápete rovnako ako my. V iných veciach sa asi nezhodneme, ale aspoň táto diskusia môže niekam viesť.

To riešenie seku na hlavu, ako ho popisuje Marcipán (bod do seku, kde je hlava krytá pod košom) naozaj funguje, skúšali sme to a je možné týmto spôsomom riešiť aj seky pádnejšej zbrane než je kord - pokojne dlhý meč.

Čomu trochu nerozumiem ja, je kombinovanie Marozza (pol 16. st) s prvkami športového šermu. To podľa mňa nejde dokopy, pretože tieto dva prístupy sú pomerne odlišné v principiálnych záležitostiach. A vôbec netuším o akom kruhu je reč.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: Pi Aug 15, 2008 1:56 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Posledný príspevok som písal ešte ked som nevidel Olafovu reakciu. Moja posledná veta o kruhu teda stráca význam.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Pi Aug 15, 2008 2:04 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marcipan tusim popisoval sek na lavu stranu, nie na hlavu, ak som si to teraz este raz precital spravne. V kazdom pripade, krytie "kosom" so sucasnym bodom do seku na sisku riesime aj tymto sposobom, co pises ty...

K tym kruhom, ako som pisal vyssie, poinformujem sa, ak nezabudnem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Baran
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 226

PríspevokZaslal: Ut Aug 19, 2008 3:34 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Zaujimava fuzia. Takych 300 rokov. Tie kruhy by ale zaujimali aj mna. Ked to zistis daj vediet.
_________________
Under Jolly Roger
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Baran
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 226

PríspevokZaslal: Ut Aug 19, 2008 4:08 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Este jedna vec ma zaujala. Ako vyuzivate tie kruhy vytvorene z krytov. Je to len nejaka mnemotechnicka pomocka na zapamatanie si krytov alebo to vyuzivate priamo v serme?
_________________
Under Jolly Roger
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: St Aug 20, 2008 7:12 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Len pomocka na zapamatanie... Fuzia ma mozno 300 rokov, ale ako som pisal vyssie, a ako sme sa dohodli na tomto fore - nie sme sermiari, ale divadelnici a v tomto pripade to hrame na efekt... Cool
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: St Aug 20, 2008 7:30 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemam v umysle vyvolat hadku, len pripomienka, ze potom ale v tomto smere nie je co vycitat magisteriu nie?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: St Aug 20, 2008 8:00 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Pohoda, neberiem to ako vyvolavanie hadky ani nic podobne. Moj pohlad na magisterium, resp. jeho produkty, je nizsie. Opakujem, ze ide o moj nazor a postoj k veci, ked sa chce niekto urazat, pokojne, nikomu to neberiem, kazdy ma pravo na svoj nazor a na svoj vkus. Mne sa produkcia jednoducho nepaci a to vyplyva z tych par veci, co su napisane dalej.

Ja totiz vycitam magisteriu ine veci, nie to, ze sa hra na efekt. Mne vadi napriklad system tyzdennych skol sermu, ako byvaly ucitel a trener viem, ze nie je mozne za tyzden kohokolvek naucit ani len zakladne veci zo sermu, bohuzial. Neverim ani na papiere a glejty, bohuzial nieco za svoje peniaze dostat musis. Vadi mi urcita /podla mna znacna/ skostnatenost tohto systemu /pripadne len prilis pomaly vyvoj na moj vkus/ - vadia mi veci ako zastupne terce, nedodrziavanie vzdialenosti a tempovania, urcita "robotika" sermiarov, osobne mam pocit /z tridsiatkoveho sermu, nemecky serm moc nesledujem/, ze vsetci sermuju to iste uplne rovnako, chyba mi tam charakteristicky prejav individuality. To su veci, ktore sa u nas snazime robit aj napriek tomu, ze sme divadelnici a komedianti a je podla mna smutne, ze prave ti, ktori si hovoria sermiari, to nerobia, pricom prave oni by mali. Podla mna.

Tolko k mojmu vycitaniu. Jednoducho - nie je efekt ako efekt. Na druhej strane, magisterium je zatial jediny system dostatocne funkcny na to, aby pokryl posobenie sermiarov na celom Slovensku, to bez debaty. Akurat sa obavam, ze s vyucujucimi to bude stale len horsie. Ako pozitivum magisteria vnimam aj to, ze dalo moznost "vznikut" aj inym odnoziam a alternativam, okrem nas tu su Trnavcania, partia okolo Ing.Boba, Spiculatores sa venuju kdejakym prekladom, MatoS a Olomouc frci, Zoldnieri. Ze sa na to nevrhlo viac ludi je vsak nielen chybou magisteria, ale tiez pohodlnostou sermiarov, ktori funguju len ako konzumna spolocnost - co dostanu, to vezmu, ale aby sami skusili cosi vymysliet /vyvinut, obnovit, atd./, to uz nie...

Dufam, ze som odpovedal dostatocne.

Este raz opakujem, ze sa necitim byt sermiarom a lepsie to uz so mnou nebude, prichadzam na chut inym veciam. Ale su veci, ktore mi vadili a vzdy vadit budu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Baran
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 226

PríspevokZaslal: St Aug 20, 2008 8:13 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Olaff: Pre mňa to dostatočná odpoveď nebola. Bola dlhá, ale informácie mi chýbajú. Čo konkrétne vyčítaš magistériu? Spomínal si, že ti nesedí systém týždňových škôl. To je ale len časť výuky. To gro sa odohráva na pravidelných tréningoch počas celého roka. Musím povedať, že medzi klasickým tréningom a vašou školou žiaden rozdiel nevidím. Ďalej píšeš o zástupných terčoch. Môžeš mi osvetliť čo konkrétne ti na nich vadí? A tak isto aj k tomu tempovaniu a nedodržiavaniu vzdialeností.

Teda nechcem rýpať a pýtam sa z číreho záujmu.
_________________
Under Jolly Roger
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: St Aug 20, 2008 8:26 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Pre mňa to bola dostatočná odpoveď. Máš právo na svoj názor a bolo by naivné myslieť si že každý musím prijať jediný smer. máme demokraciu. K tým jednotlivým bodom čo sa ti nepáči, s niektorými súhlasím, s inými nie. Nemám čas teraz písať ku každému možno budeme mať príležitosť sa o tom niekedy porozprávať osobne. Ja sa cítim byť šermiarom a cítim sa byť súčasťou magisteria. Podľa mňa je na kvalitných jednotlivcoch (teraz nehovorím o sebe Smile ) ktorých si magisterium doposial snáď už niekoľko vychovalo, aby to dobré čo vzniklo a je za tým fakt vela roboty zas potiahli ďalej.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: St Aug 20, 2008 8:28 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Majlo: Kolko je na Slovensku skupin a kolko z nich ma natolko dobrych ucitelov, aby zvladli nadrvit svojich ludi ucivo, navyse tak, aby sami rozumeli tomu, co robia a nie len reprodukovali ludi, ktori drvili ich? My takeho cloveka mame, je na kazdom treningu. A ak sa aj priamo nevenuje novacikom, konzultuje treningovy plan s clovekom, ktory tychto ludi ma na starosti. Nasa skola sa da teda klasifikovat ako plnovela treningov, kde ucivo sa prebera plynulo a pod dozorom odbornika, podla presne vypracovanych ucebnych planov a osnov, upravovanych podla chapania a sikovnosti ziakov.

Co mi vadi na zastupnych tercoch, aspon podla toho, co som sa o nich dozvedel od ludi na skolach magisteria - strucne povedane, ze v odvolavani sa na bezpecnost je napr. bod do tvare posunuty, resp. presmerovany na hrud. Preco nejde bod na tvar priamo? Pri dostatocnej kontrole zbrane nie je problem v pripade nevhodne zvoleneho ci prevedeneho krytu bod zastavit v akejkolvek faze, pripadne hrot odvratit mimo kritickeho miesta. Na to my robime to, comu hovorime "vybodanie hrotu", na ktore je malo aj to mnozstvo treningov, ktore mame my, nie este to mnozstvo, ktore zvladne clovek pocas tyzdna.

Vzdialenosti - v pripade, ze s niekym bojujes na mece na zivot a na smrt, zmestis sa na 3x3 metre podia? Mozno som uchyl, ale ked sa podari zhliadnut na ulici mastenicu a mam moznost, sledujem ju. Pozeram aj veci ako sportovy serm, K1, box, obcas aj tie posahane ultimatne zapasy, co su veci, ktore sa realnemu boju, minimalne na kontakt, v sucasnosti najviac podobaju. A tam vidis ako funguju vzdialenosti, tak i casovanie, falosne a naznacene utoky, skumanie supera, zvysenie dorazu, ked ho dostanem pod tlak a podobne. To som nikde v serme nevidel a priznavam, ze aj u nas je taketo cosi len rozpracovane.

Marcipan: Nejako tak. Je to na dlhu debatu. Co nikomu neberiem, je to, ze nebyt magisteria, neboli by partie spominane mnou vyssie. A tu uz je sanca, ze to kamsi pofrci....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Baran
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 226

PríspevokZaslal: St Aug 20, 2008 8:42 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Olaff: Keď nepoužívate zástupné terče ako nebezpečné zásahy predvádzate na pódiu? Tak isto k tej vzdialenosti. Vy vystupujete v zásade len na voľných priestranstvách? Alebo ako inak riešite tento problém? No a ešte sa mi prosím vyjadri k tomu tempovaniu. Nech si môžem spraviť obraz. Dik.
_________________
Under Jolly Roger
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: St Aug 20, 2008 8:54 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Majlo: Zasahy sa daju uhrat, nikoho do cumaku nebodame, to by sice uspech malo, ale bolo by treba vela prat. Bodnes kusok vedla, zasiahnuty sa chyti za tvar, zaklonom hlavy zhodi klobuk alebo prilbu a ide do kolien. Napriklad, vsetko zalezi od choreografie suboja.

Nevystupujeme len v exterieroch, ale vystupujeme v podmienkach, ktore su pre nas sposob sermu jednoducho vhodne, ako ucinkujuci si tiez mozeme zvolit urcite podmienky, napr. v ramci bezpecnosti nasej a bezpecnosti divakov. Divadelne podia maju zvycajne tiez celkom dobry rozmer.

K tempovaniu - to je na dlho, uz sme to tu kdesi vyssie riesili. Dalsie veci, ktore povazujem za tempovanie, aj ked nie mozno v tom zmysle, aky si ocakaval, mas spomenute v mojom predoslom prispevku o realite boja - odhad supera, otestovanie jeho reakcii, pritlacenie, ked je v uzkych, stiahnutie sa, ked oplati utok, snaha o ziskanie akejkolvek vyhody pre uspesny utok atd... Ako som pisal, je to na dlho...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: St Aug 20, 2008 9:00 am    Predmet: Odpovedať s citátom

k tej 300 rocnej fuzii - preferujeme dvojtempovy serm, ale aj vo franc. serme pokrocileho baroka sa pouzivali prvky z renesancneho talianskeho sermu, teda jednotempove "lezenie do utoku", len kvoli ilustracii:

agrippa http://thearma.org/Manuals/NewManuals/Agrippa/p092.JPG 1553
agrippa http://thearma.org/Manuals/NewManuals/Agrippa/p084.JPG 1553
capo ferro http://thearma.org/Manuals/NewManuals/CapoFerro/10001069.jpg 1610
capo ferro http://thearma.org/Manuals/NewManuals/CapoFerro/10001085.jpg 1610
alfieri http://thearma.org/Manuals/NewManuals/Alfieri/05002126.jpg 1653
alfieri http://thearma.org/Manuals/NewManuals/Alfieri/05002130.jpg 1653
uzneviemkto http://onirym.online.fr/v3/imgs/planche_escrime.gif 1760

cize rozpatie 1553 az 1760 a minimalne spolocne prvky lezenia do tempa boli uvadzane. Mozno by sa podobne veci dali najst aj v sabli niekde v obdobi napoleonskych vojen, ale skor vo forme predsekov na ruku. Zalezi iba na jednotlivcovi, ci ich pouzije alebo nie, ale uvadzane a ucene boli, o ucinnosti nehovoriac. Cize nebral by som to tak, ze 300 rocna fuzia, ale vypichnute spolocne a pouzivane prvky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Baran
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 226

PríspevokZaslal: St Aug 20, 2008 12:14 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Olaff: mne sa v tom už nechce veľmi hnípať, ale pýtal som sa preto, lebo mi tvoje výtky smerom na magistérium prišli takého skôr individuálneho charakteru. Niečo čo sa týka jednotlivcov a nie systému. A aj si mi to potvrdil.
K tomu tempovaniu. Stale si mi nevysvetlil čo to vlastne ohľadne tempovania vytýkaš. Aby si ma pochopil. Mne nejde ani o rýpanie do teba a ani o obhajobu nejakého systému. Len ma to zaujíma. Spomenul si iné bojové športy prípadne pouličnú bitku (nie že by som s tým mal nejaké skúsenosti) a spôsoby získania prevahy nad súperom. Možno mi to už tak dobre nemyslí, ale stále nechápem kam mieriš. Čo to vlastne vytýkaš.

deCarabas: Pôvodne to podľa tvojho brácha bolo od Fabrisa k športovému šermu. Mne to nevadí a je mi to v podstate jedno. Len ako písal Marcipán - niet potom asi čo vyčítať iným podobným systémom.
_________________
Under Jolly Roger
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: St Aug 20, 2008 12:23 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Uz to strucnejsie povedat neviem, nez ako ze serm z produkcie magisteria mi nepripada ako dostatocne verna iluzia boja o zivot. Ak to tak funguje u jednotlivcov, nie u systemu, tak som mal za tie roky len smolu a videl som toho pomerne malo. No videl som nazivo sermovat aj Tostabur, Jago, Cassanovu, Havranov, Bojnik, co su skupiny, ktore ako som si vsimol, su v tomto smere celkom uznavane, dovolim si preto tvrdit, ze to nebudecelkom len jednotlivcami, hoci urcite aj to tu v nemalej miere hra svoju rolu.

Ale to uz zase mozeme zachadzat do temy, ktora sem nie celkom patri a mozno by to zase u niekoho vyvolalo zle pochopenie mojho pohladu na vec. Niezeby som si na to este nezvykol, ale mam aj trochu ine veci na praci, myslim si tiez, ze niektore veci po nete sa dostatocne dobre vysvetlit nedaju.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: St Aug 20, 2008 12:23 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

No on Fabris nijak zvlast oproti inym talianskym majstrom nevybocil zo sablony talianskeho rapiroveho sermu, cize je jedno, ak uvediem Fabrisa alebo Agrippu, sam urcite vies, ze v bledemodrom najdes tie iste obrazky aj unho. Co sa sportoveho sermu tyka - predbody a bod do utoku protivnika so zarazom sa pouzivaju aj v dnesnom sportovom serme rovnako, ako sa to pouzivalo uz aj v talianskom. Dokaz:

sportovy serm, zraz s bodom do tempa utocnika http://www.dinant.be/images/pages/210/cercle_escrime.jpg

hist. serm, ta ista akcia od Alfieriho http://thearma.org/Manuals/NewManuals/Alfieri/05002122.jpg

Tiez to neber ako rypanie ani nic, len ide o to, ze skutocne existuju aj dnes prvky, ktore sa len dalej vyvinuli, ale boli pouzivane aj predtym. Nazor, ze sport. serm a historicky su uplne odlisne veci mi pride trosku zastaraly.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Baran
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 226

PríspevokZaslal: St Aug 20, 2008 12:51 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

deCarabas: Priateľu! Nevidím dôvod sa o tom nejako zvlášť baviť. Táto približná datácia bola spomenutá niekde na začiatku tvojim bratom. Je mi jedno či je pravdivá alebo nie. Keď sa ale niekto snaží vyzerať seriózne, tak keď raz tvrdí, že to skutočne študuje podľa konkrétneho majstra (alebo zmixoval konkrétnych majstrov), tak predpokladám, že hovorí pravdu.

citácia:
No on Fabris nijak zvlast oproti inym talianskym majstrom nevybocil zo sablony talianskeho rapiroveho sermu, cize je jedno, ak uvediem Fabrisa alebo Agrippu, sam urcite vies, ze v bledemodrom najdes tie iste obrazky aj unho.


Ehm. K tomu sa ani neoplatí nič dodať.
_________________
Under Jolly Roger
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Baran
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 226

PríspevokZaslal: St Aug 20, 2008 12:54 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Už celkovo sa mi zdá, že táto debata nejako stratila význam. Jediné čo som chcel, je vedieť výhrady voči tempovaniu v magistériu. No nič. Balím to.
_________________
Under Jolly Roger
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: St Aug 20, 2008 1:08 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Majlo: vysvetlim ti to polopatisticky, aby sme sa pochopili - tempovanie necham v zmysle tempa obrany a protiutoku, ale ciste utoku. Vo vacsine slovenskych barokovych subojoch to mas utok obrana, utok, obrana a takto sa to strieda, to je ta zmienena robotika. Malokedy vidis naznaceny utok, vylakanie supera na utok, pripadne uspavanie pomalsimi utokmi a nasledny rychly vypad a podobne. teda menit tempo. Casovat utoky. Taktizovat. Nieco ako ked futbalista chvilku bezi rovno a potom s loptou urobi zrazu klucku. O tom hovoril Olaff. Teraz to uz dufam chapes. Co sa tyka Fabrisa atd az po sucasny serm - Olaff hovoril pravdu, ja som ti to len obrazkami potvrdil, dokazal a nasiel spojitosti. K tomu, ci je Fabris rovnaky ako ostatni - spominal som obrazky, texty nie, kedze nemam ziadny preklad Fabrisovych knih - bohuzial. A o tom, ze je rovnaky ako ostatni - to je tiez v urcitom kontexte, sama o sebe ta veta nema velky zmysel.

To je asi tak vsetko...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší
Strana 7 z 9

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk