Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Škola šermu Via Cassa
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Št Sep 28, 2006 1:49 pm    Predmet: Škola šermu Via Cassa Odpovedať s citátom

Spoločnosť Via Cassa z Košíc otvorila tento rok už po tretíkrát Školu šermu so zameraním na šerm kordom 16.-17. storočie podľa starých talianskych majstrov. V prípade jej úspešného ukončenia môžete využiť možnosť a rozšíriť členskú základňu Via Cassa.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
tarkil
Tlčhuba


Založený: 27 Sep 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Pi Sep 29, 2006 7:35 am    Predmet: Odpovedať s citátom

???????????? o co ide? nieco ako magisterium?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Pi Sep 29, 2006 9:24 am    Predmet: Odpovedať s citátom

V uplnej podstate mozno ano... Len system trenovania a ucenia je zalozeny na inom principe, preberana latka je takmer identicka... Takmer...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Sep 29, 2006 9:38 am    Predmet: Odpovedať s citátom

A kto to ako učí?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Pi Sep 29, 2006 9:43 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Ondrej Lukac, hehe.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
alastor
Regrút


Založený: 28 Sep 2006
Príspevky: 1

PríspevokZaslal: Po Okt 02, 2006 7:14 am    Predmet: Olaff Odpovedať s citátom

A mozes napisat nejake blizsie informacie? Ako to funguje, kedy a kde to bude byvat, ako dlho to trva, ake su poplatky a podobne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: St Okt 18, 2006 1:09 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Rozpravat o prof. Pacanovskom je, citujem, "cinnost na dlhe a dlhe hodiny", takze v tomto pripade ozaj nebudem dnes ustretovy, mozno casom... Je mi luto, ale obcas sa patri aj pracovat...

Ale k poznamke o alternativnej skole k Magisteriu... Nie je to celkom presne - nejde o to vytvarat nieco take,ako je Magisterium, konkurovat mu ci ho eliminovat, to nie je snahou nikoho z nas... Je to len nas sposob, ku ktoremu sme sa postupne dopracovali, vyhovuje nam a pomaha nam zlepsovat nase sermiarske umenie... U nas sa uroven sermiara nehodnoti glejtami ci titulmi, nikto sa za tym nenahana, nepachti, nehrame sa na doklady o znalostiach, ale na znalosti... Za tym si nestojim len ja, ale aj dalsi ludia, ktori spolu so mnou na nasej skole, trvajucej rocne 8 mesiacov prakticky za nic (nasmu ucitelovi ako odmena staci telocvicna plna makajucich ludi), "stracaju" cas...

A na zaver este jeden citat, ci asi tak bude: Je len jeden serm, ale mnoho ciest k nemu...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
alois
Tlčhuba


Založený: 17 Okt 2006
Príspevky: 102

PríspevokZaslal: St Okt 18, 2006 1:22 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Moj nazor:
Co sa tyka oceneni a stupnov ako tovaris atd. tu nejde o to ze sa za nimi niekto pachti, ale o urcitu zaruku odbornosti, tz. ze ak ma ma niekto ucit, vyzadujem od neho vedomosti a zrucnosti na urovni ucitela, k tomu titul. vsak tituly nie su domenou len v serme, ze?
preto sa pytam, ked si vyberiem skolu sermu, ktoru ponukate, aku zaruku mam, ze sa naucim, to co je adekvatne ku absolvovaniu skoly historickeho sermu? Preto tie otazky, kto je ucitel, a prepacte, ak sa pytame na jeho meno, alebo odbornu znalost, cinime tak vo vlastnom zaujme.
dakujem
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: St Okt 18, 2006 1:36 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Alois: Ja ti to neberiem, ale z vlastnej skusenosti viem, ze doklad nie je zarukou vedomosti... Priklad zo zivota: pat rokov na VS, dojdes do zamestnania a tam musis tri roky absolvovat preskolovania, paradoxne v tom istom odbore - skvele, naco sa clovek sral pat rokov po skolach, naco sa clovek sral s diplomovkou? A tak je to vsade...

Ja chapem tvoje zdovodnenia... Chapem, ze chces zaruky... Ale zaruky nie su nikde, nic nie je stopercentne... A po pravde, pochybujem, ze len meno Petra Kozu je napriklad pre mna zarukou... Nie je, preto sa na jeho skolach neangazujem, preto sa venujem tej nasej... Skratka, kazdemu, co sa mu paci a co mu vyhovuje...

Nie som tu od toho, aby som kohokolvek presviedcal, som tu preto, lebo tato stranka, hoc mizerne fungujuca sa vola serm.sk - som sermiar, som Slovak - takze si myslim, ze sem patrim... A tiez si myslim, ze sa patri dat vediet aj o nasej skole, o tom, ze sa daju veci robit aj inak, ako dosial... Ak ta to zaujme, prides, porozpravas sa s ludmi a ak ta oslovia, prides zase... A potom zase... Ak ta neoslovia, neprides, je to jednoduche - nie je to viazane financne ani zmluvne, je to postavene na priatelskej atmosfere v kolektive ludi, ktori chcu jednoducho robit to co ich bavi a ako ich bavi...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
alois
Tlčhuba


Založený: 17 Okt 2006
Príspevky: 102

PríspevokZaslal: St Okt 18, 2006 1:49 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

to olaff : vdaka za odpoved. Moj pohlad na vec je taky, ze som v serme uz dost dlho nato, aby som vedel co chcem, preto si vyberam len kvalitu. ak sa pytam na mena a zaruky, nerobim to koli tomu, ze by som chcel kritizovat, alebo utocit na niekoho, ako je to zvykom v slovensko serme. ide mi len o to, aby to naozaj splnalo to co chcem dosiahnut. prirovnal by som to ku vyske. najskor si zmapujem, co mi ktora moze poskytnut a potom si vyberiem.
inac so slovenskym vzelavacim systemom mas pravdu. vysku som spravil uz
pred 5 rokmi ale venujem sa uplne niecomu inemu...
a prave preto nechcem opakovat vtedajsiu chybu, ze som si vybral zlu skolu.
dik Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: St Okt 18, 2006 3:15 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

alois: nikdy nevies, ci si ani teraz nevyberies zlu skolu Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
alois
Tlčhuba


Založený: 17 Okt 2006
Príspevky: 102

PríspevokZaslal: St Okt 18, 2006 4:41 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

no jo, a stredoveku skolu robit nebudete?
mec, mec a stit....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: St Okt 18, 2006 4:43 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Par rokov spat sme robili skolu jedenapolrucneho meca... Ale kedze nas potom viac opantal barok, ktory je tiez nosnou castou spolocnosti, drvime teraz kazdu zimu kord... Aj ked, mozno sa k tomu casom zase na zimu, pripadne dve vratime...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
alois
Tlčhuba


Založený: 17 Okt 2006
Príspevky: 102

PríspevokZaslal: St Okt 18, 2006 5:29 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

to je skoda, ja som skor na mece, ako na kordy.
momentalne som v zahranici, a hladam nejaku alternativu sermiarskej skoly. bolo by celkom zaujimave ju absolvovat u nejakeho zahranicneho skolitela. no uvidime. prilezitostne poinformujem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: St Okt 18, 2006 7:09 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Alois: to nie je zly napad, trosku porovnat a popozerat, ako to vyzera vonku. Ale neda mi, aby som nezareagoval, ze ja som bol tiez skor na mece a stredovek a podobne halusky. Ale barok je barok Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: St Okt 18, 2006 8:43 pm    Predmet: deCarabas Odpovedať s citátom

Hovoriť o stredovekom šerme, že sú to halušky môže iba neznalý človek alebo ignorant. Asi to nebol správny človek ktorí vás učil držať meč v ruke. Keby ste si preštudovali spisy nemeckých majstrov dozvedeli by ste sa veci, ktoré sú vam zatiaľ ( a asi navždy ostanú ) utajené. Halušky z toho robia tí, ktorí si poprezerajú obrázky bez snahy pochopiť, čo tam je, vezmú meč do ruky, mávajú s ním ako na kalamajky a už šermujú podľa Talhoffera. Dali ste sa na baroko. Z mojho pohľadu je to dobre. O pár halušiek menej! Zastávaš správny názor, že sa treba poobzerať a porovnávať. Ale prečo hneď zahraničie? Prečo nie najprv tu doma? Uzavretosťou do seba budetestále budiť nedôveru o vašich schopnostiach. Na Zvolenskom zámku sa organizujú turnaje. Účasťou na takom turnaji by ste sa prezentovali určite lepšie ako vypisovaním na fóre, ktoré mnohý môžu vnímať s nevôľou. Čo iné je účasť na takom podujatí ako porovnávanie, kde to ide lepšie a kde nie, kde sa robia chyby a čo treba zlepšiť. Neúčasťou na takom podujatí nahrávate svojím neprajníkom a dávate za pravdu svojim kritikom. Ten ostrý tón na začiatku mi prepáč, ale po 9-rokoch šermu som zistil, že vlastne varím halušky na kolibe to človeka naserie. Neviem či ti niečo hovoria termíny ako krum, zwerch, nachreisen. winden, durch a podobne, ale halušky to rozhodne nie su. Nech sa vám baroku darí lepšie ako v gotike.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: St Okt 18, 2006 9:57 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Bobó: nie si malinko... ja neviem... no nic, objasnim ti termin "halusky" v mojom ponimani. Termin halusky zastava u mna vyznam mylnych nazorov, unahlenych nazorov a rozhodnuti. Cize ti este raz strucne zosumarizujem, ako si mal chapat moj posledny prispevok - myslel som si, ze stredoveky serm je vrcholom sermiarskeho umenia, lebo som bol mlady a nemal som s cim porovnavat. Teraz som len o malo starsi, ale viem, ze barok je technickejsi, prepracovanejsi, elegantnejsi a mne osobne sympatickejsi. Cim nechcem urazat nikoho, kto sermuje stredovek, lebo aj ten robim este stale. Tak prosiiiim, nehovor, ze nestudujeme stare knihy sermiarskych majstrov a ze nas ucitel sermu je flakac. Dakujem.

K turnaju - ja osobne sa nemusim s nikym porovnavat, ty citis tu potrebu? Ja sermujem pre svoju radost, nie preto, aby som mohol vyhlasovat, ze som najlepsi na Slovensku.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Št Okt 19, 2006 8:26 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Ad turnaje, neprajnici, nahravanie do karat - precitaj si este raz moje prispevky k Aloisovym otazkam, z toho ti jasne vyplynie, ze su mi podobne veci ....no... minimalne lahostajne...

Ad uzavretost doma - no, po pravde... Tento rok sme sa zastavili kade tade, dokonca sme zabludili i do CR, takze s tou uzavretostou to az take horuce asi nebude... Okrem toho, ako sa mozes uzavriet, ked svoju pracu prezentujes na verejnosti a oznam o nasej skole sermu visi aj na tomto fore???

Dakujeme za prianie stastia v baroku, urcite nam to pojde lepsie ako v gotike. A dovod? Stredoveky serm ma nedokazal oslovit natolko, aby som sa mu venoval v takej miere ako barokovy - preto logicky nebudem poznat nemecke pojmy, hoci na zaklade obrazku a prekladu som schopny si kdeco domysliet, neprezeram si knihy len tak, na to su prilis drahe...

A na zaver - ak si myslis, ze si vazne taky dobry, ze nas dokazes presvedcit o atraktivnosti stredovekeho sermu tak, ze nas oslovi, ze nas to naucis na ozaj dobrej urovni, dojdi... Nikdy sme sa nepriecili novym veciam, treningy mame viac-menej verejne, casy a miesto su zname, radi ta uvidime....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
alois
Tlčhuba


Založený: 17 Okt 2006
Príspevky: 102

PríspevokZaslal: Št Okt 19, 2006 1:14 pm    Predmet: gotika-barok Odpovedať s citátom

to : deCarabas
no ja ti to verim, ale pokial nebudem mat dojem, ze som pre stredovek spravil vsetko, co som mohol (kostymi, zbrane, teoria, Serm), tak sa odtial nepohnem. Barok je super vec, ale ma cas...
ale taka masakra so sekerou a palcatom ma tiez nieco do seba...a to nehovorim o stredovekych hromadnych bitkach... Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Št Okt 19, 2006 2:19 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

alois: nooo, bol som na barokovej bitke na bielej hore a bol som aj na stredovekej bitke. Barok mi z toho vysiel ako ovela ovela lepsia akcia, ale to je naozaj moj subjektivny nazor. Ale beries to dobre, ze makas najprv na jednom poriadne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší
Strana 1 z 9

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk