Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Škola šermu Via Cassa
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
alois
Tlčhuba


Založený: 17 Okt 2006
Príspevky: 102

PríspevokZaslal: Št Okt 19, 2006 5:01 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

fiha a ako vyzera taka barokova bitka? kordy su v strete povolene? Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Št Okt 19, 2006 6:44 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Alois: Vyzera to sakra dobre... Kanony, muskety, pikanieri, okolo teba vsetko vybuchuje a hori, bubenici mlatia do bubnov ako zdiveni, vsade same vlajky, pochodujuce kumpanie, jazda... A ked dojde na stret a pikanieriske rady su prelomene, ide sa aj na kordy... Po pravde, je len velmi malo veci, ktore co do velkosti zazitku mozem s takou bitkou porovnat....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Št Okt 19, 2006 11:10 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Olaff: frajerka by ti dala (resp. nedala, hehe) keby si precitala tu poslednu vetu! Laughing

alois: ide sa aj na kordy, pokial ti zlyha musketa, dojde prach, stratis piku a pod. Ale samotne kordy ako hlavna zbran (ako to bohuzial ale mozes casto vidiet aj u nas) nema nijaky vyznam, je kratka a pokial nevies odrazat gulky, ani proti muskete ti nepomoze...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Alchy
Tlčhuba


Založený: 14 Sep 2006
Príspevky: 305
Bydlisko: Pozsony - Dévényújfalu - (BA)

PríspevokZaslal: Ne Dec 03, 2006 3:38 am    Predmet: Odpovedať s citátom

deCarabas napísal:
Olaff: frajerka by ti dala (resp. nedala, hehe) keby si precitala tu poslednu vetu! Laughing

alois: ide sa aj na kordy, pokial ti zlyha musketa, dojde prach, stratis piku a pod. Ale samotne kordy ako hlavna zbran (ako to bohuzial ale mozes casto vidiet aj u nas) nema nijaky vyznam, je kratka a pokial nevies odrazat gulky, ani proti muskete ti nepomoze...


Íííííííííha. Myšlienka. A ako by si inscenoval bitku? Bez šermu? Choď sa pozrieť na Slavkov, ako sa tam promenáduje 5000 cicinbrusov, a nikto nevytiahne paloš či šabľu, a ak prší, nikto nepadne. To je realita?
A v boji keď sa zrazili 2 formácie pikanierov, nedošlo na kordy? A ako sa skončil stret. Pikami? A ako riešili ich zakliesnenie sa pri mele?
Je my jasné, kam mieriš, ale skús inscenovať bitku bez mely!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Ne Dec 03, 2006 11:14 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Mela neznamena stret na kordy. Pokial si to myslis, si dost mimo. Kord prisiel na rad, ked sa pika zlomila, ked si ju stratil alebo sa ti proste nieco stalo s hlavnou zbranou. Ale mozes si to s niekym vyskusat, vezmi kord a daj si duel proti halapartni, partizane alebo podobne. Pokial to prezijes v zdravi, bez do mely kludne s kordom.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Ne Dec 03, 2006 11:23 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Spravna bitka vyzera ako na Cervenom Kameni... Vsetci behaju ako stado krav, striela sa prilezitostne, prilbu ci klobuk ma kazdy piaty, o brneni plati to iste.... Ale na druhej strane, kordom tam macha kdekto, dokonca s nacvicenymi duelmi, skutocne uzasne... Chod sa pozriet na Rajhrad alebo na Bielu Horu, potom povedz, ako sa da inscenovat bitka bez sermu, hm? A toto ber len ako dobru radu, nie ako provokaciu...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Wonder
Bežný tlachal


Založený: 28 Okt 2006
Príspevky: 28

PríspevokZaslal: Ne Dec 03, 2006 1:55 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

DeCarabas - ak mozes,tak mi vysvetli, ako pouzijes stvormetrovu piku ked je chlap od teba na 11/2 metra... dik
_________________
Dokonalost nieje malickost, ale dosahuje sa malickostami...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
He-man
Bežný tlachal


Založený: 18 Jún 2006
Príspevky: 93
Bydlisko: Praha2

PríspevokZaslal: Ne Dec 03, 2006 2:20 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

11/2 rozumej ako 1,5m
_________________
Nikdy nerob inym, co nechces aby robili tebe
Razz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Ne Dec 03, 2006 3:09 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

wonder: vies, oni k sebe najprv museli dobehnut... Cize ak ty si odo mna na 25 metrov a ja a mojich desat kamosov mame 5 metrove piky, bude velmi vesele, az na nas pobezis s kordom v ruke. Tak to totiz v bitke vyzeralo. To uz nebol pravek, ludia sa nebili kyjakmi po hlavach, technika boja pokrocila Wink

iba blazon by sa s kordom rozbehol proti takemu niecomu:
http://www.oook.cz/events/bila-hora05/1321.html
alebo k niecomu takemu
http://www.oook.cz/events/bila-hora05/1285.html

nehovoriac o tom, ze kord sam vam prd pomoze proti jazde. Ulohou piky nebolo riesit, co sa stane, ked ku mne dobehne niekto na 1,5 metra, ale nepustit nikoho ku mne na menej, nez je dlzka piky Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Wonder
Bežný tlachal


Založený: 28 Okt 2006
Príspevky: 28

PríspevokZaslal: Ne Dec 03, 2006 4:16 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

deCarabas napísal:
wonder: vies, oni k sebe najprv museli dobehnut... Cize ak ty si odo mna na 25 metrov a ja a mojich desat kamosov mame 5 metrove piky, bude velmi vesele, az na nas pobezis s kordom v ruke. Tak to totiz v bitke vyzeralo. To uz nebol pravek, ludia sa nebili kyjakmi po hlavach, technika boja pokrocila Wink

iba blazon by sa s kordom rozbehol proti takemu niecomu:
http://www.oook.cz/events/bila-hora05/1321.html
alebo k niecomu takemu
http://www.oook.cz/events/bila-hora05/1285.html

nehovoriac o tom, ze kord sam vam prd pomoze proti jazde. Ulohou piky nebolo riesit, co sa stane, ked ku mne dobehne niekto na 1,5 metra, ale nepustit nikoho ku mne na menej, nez je dlzka piky Wink


Skus si este raz precitat moju otazku a ked na nu nepoznas odpoved, tak neodpovedaj...
Ak este viem citat po Slovensky, tak som tam nic nespomynal o ziadnom behu ani jazde.
Takze co by si spravil?
_________________
Dokonalost nieje malickost, ale dosahuje sa malickostami...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Wonder
Bežný tlachal


Založený: 28 Okt 2006
Príspevky: 28

PríspevokZaslal: Ne Dec 03, 2006 4:18 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Pre istotu este raz:
ak mozes,tak mi vysvetli, ako pouzijes stvormetrovu piku ked je chlap od teba na 11/2 metra... dik (pozor 11/2nie 25m)
_________________
Dokonalost nieje malickost, ale dosahuje sa malickostami...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Wonder
Bežný tlachal


Založený: 28 Okt 2006
Príspevky: 28

PríspevokZaslal: Ne Dec 03, 2006 4:25 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale ja ta nebudem trapit a poviem ti to - pouzijes kratsiu zbran. S toho vypliva - na prvy stret idem s pikou (samozrejme - aj ked az do teraz som si myslel, ze este v sestnastom storoci ludia zili v jaskyniach - dakujem za osvetlenie situacie) no ked zacne skutocna "mela" a sme na sebe natlaceny, piku si vtedy mozem tak strcit akurat do r..i a musim pouzit pobocnu zbran... Alebo sa mylim?
_________________
Dokonalost nieje malickost, ale dosahuje sa malickostami...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
AElfgar
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 158

PríspevokZaslal: Ne Dec 03, 2006 4:34 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Wonder napísal:
Ale ja ta nebudem trapit a poviem ti to - pouzijes kratsiu zbran. S toho vypliva - na prvy stret idem s pikou (samozrejme - aj ked az do teraz som si myslel, ze este v sestnastom storoci ludia zili v jaskyniach - dakujem za osvetlenie situacie) no ked zacne skutocna "mela" a sme na sebe natlaceny, piku si vtedy mozem tak strcit akurat do r..i a musim pouzit pobocnu zbran... Alebo sa mylim?

Trosku na odlahcenie: Wonder mozes mi vysvetlit ako si 4 metrovu piku strcis do r..i? Very Happy
Inac tusim uz Olaff toto pisal pred par prispevkami vyssie:
"... A ked dojde na stret a pikanieriske rady su prelomene, ide sa aj na kordy...". Len ste sa medzitym nejako zamotali Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Ne Dec 03, 2006 4:42 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

AElfgar: Asi tak nejak, hehe... Ono tu panom zjavne unika, ze hovorime o tridsatrocnej vojne, kde akosi operuju jednotky v tvaroch - delostrelectvo, niekolko druhov jazdy, pikanieri, musketieri, rondasiri (prilezitostne)... Utok zvykne zacat delsotreleckou pripravou, predpokladam, ze vsetci vieme preco a ako a naco... Nato sa podla potreby vysielaju jazdci (lancieri, kyrysnici, arkebuzieri, draguni) pripadne pesie oddiely - pikanieri a musketieri, pricom jedni podporuju druhych v obrane, druha cast pre zmenu splna ucel palebnej podpory - pikou sa zle hadze na 80 metrov, vsakano...

Ak sa vsak jednotky priblizia natolko, ze nie je mozne pouzit 5,5-metrovu piku (nie 4 m, vsakano, aj ked piky sa ku koncu tridsiatky skracovali), ide sa na boj zblizka - mlatime sa musketami, zlomenymi pikami, kordmi, tesakmi, prilbami, bandalirmi, dykami, furketami, pripadne co najdem po ruke...

To je bitka tridsatrocnej vojny, nie 40 somarov nahanajucich sa a mavajucich kordami - vojak ozbrojeny kordom nema vo vojsku tridsatorcnej vojny zmysel - nie je ani musketier, ani pikanier, ani delostrelec ani nic... Idea

A na zaver otazka: Co to ma vsetko s touto temou? Zeby nic? Takze ak chces preberat taktiky toho ktoreho obdobia, urob si na to temu. Diky, vela zdaru.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
...
Tlčhuba


Založený: 12 Nov 2006
Príspevky: 111

PríspevokZaslal: Ne Dec 03, 2006 4:44 pm    Predmet: Kelko Odpovedať s citátom

AElfgar Ti ukazat ako sa vraza 4 metrova pika do R..i??? Laughing Laughing to snad naozaj nechces vediet... Ze?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Wonder
Bežný tlachal


Založený: 28 Okt 2006
Príspevky: 28

PríspevokZaslal: Ne Dec 03, 2006 4:46 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

AElfgar - ale samozrejme - tieto veci su urcite vsetkym jasne... Ja len reagujem na DeCarabasa a jeho teoriu, ze kord sa v hromadnych bitkach - v"mele" nepouzival. Precitaj si jeho prispevky este raz.
_________________
Dokonalost nieje malickost, ale dosahuje sa malickostami...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Ne Dec 03, 2006 4:49 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Wonder: Reagujes mizerne a na mizerne a zbytocne veci...

Este raz: Ako to suvisi s nazvom temy, ktora vam svieti na monitoroch? Skutocne ocenujem vasu chapavost, vrela vdaka.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Wonder
Bežný tlachal


Založený: 28 Okt 2006
Príspevky: 28

PríspevokZaslal: Ne Dec 03, 2006 4:50 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Olaff - priatelia, preco ste taky vstahovacny a prepacte, ale hlupo domyslavy? Polozil som jednoduchu otazku, na ktoru existuje jednoducha odpoved... Absolutne nic som netvrdial a absolutne nic som nespomynal o taktyke a style 30.rocnej vojny, no vo vasich hlavickach asi pracuju zazracny skriatkoia, ked si viete tolko veci domysliet...
_________________
Dokonalost nieje malickost, ale dosahuje sa malickostami...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Wonder
Bežný tlachal


Založený: 28 Okt 2006
Príspevky: 28

PríspevokZaslal: Ne Dec 03, 2006 4:51 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

olaff - prepac, len mi nedalo reagovat. Mas s tym problem?
_________________
Dokonalost nieje malickost, ale dosahuje sa malickostami...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Wonder
Bežný tlachal


Založený: 28 Okt 2006
Príspevky: 28

PríspevokZaslal: Ne Dec 03, 2006 4:52 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

olaff - no uz koncim, takze nenechajte si rusit vase kruhy
_________________
Dokonalost nieje malickost, ale dosahuje sa malickostami...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší
Strana 2 z 9

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk