Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Vlasové doplnky
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Zbrane a kostýmy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Aklisav
Regrút


Založený: 14 Jan 2007
Príspevky: 1
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po Apr 23, 2007 10:06 am    Predmet: Vlasové doplnky Odpovedať s citátom

Aké vecičky sa nosili vo vlasoch v období gotiky?
Skôr myslím niečo na uviazanie jednoduchého zapletaného copu a pod.
Môžu to byť stuhy alebo aj obyčajné kožené remienky?
Ďakujem
_________________
I ty, Brute?!...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Melgurth
Bežný tlachal


Založený: 10 Feb 2007
Príspevky: 48
Bydlisko: kde pride

PríspevokZaslal: Po Apr 23, 2007 10:50 am    Predmet: Odpovedať s citátom

ano Laughing
ale aj nieco na styl obycajnych ciernych sponiek sa nosilo.
no ak si das kozenu snurku, nic tym nepokazis Wink
_________________

"chlapi su podradna rasa..."
"... som uzasna..."
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Po Apr 23, 2007 11:33 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslim ze okrem roznych celeniek z roznych maerialov... a j z kovu sa na vlasoch nosili aj kovove valceky (neviem ako sa to spravne vola) a tie kovové trubicky alebo valceky sa nosily najm e na koncoch vlasov vzadu na chrbete obzvlast u dlhych vlasov jednak ze ztiahli a vyrovnavali vlas, natahovali (posobili dlhšie, najme stocene či kucerave vlasy) vytvarali pri pohybe zvuk a v neposlednom rade zdobili boli velmi oblubene zdobene zo vzacnych kovov ....(v skora gotika až vrcholná) ostatne šatky sietky či ine veci su bezne vidiet aj medzi ostatnymi ludmi....toto som live este na nikom nevidel a pritom to stoji za to.... Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Št Júl 19, 2007 7:49 am    Predmet: Odpovedať s citátom

poprosim sikovné dievčatá (a aj chlapcov) aby nas tu poučili iba o vlacoch - učesoch - a doplnkoch.... nie o tom kto je ako orientovany a co nosí v civile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
ostrinko
Bežný tlachal


Založený: 07 Máj 2007
Príspevky: 25
Bydlisko: na konci sveta

PríspevokZaslal: Št Júl 26, 2007 11:12 am    Predmet: Odpovedať s citátom

vo vlasoch nosili zeny aj drahokami, a co naviac bolo in boli zausnice a ked boli vlasky zopnute/pretoze prostovlase nechodili/iba kate pobehlice mohli/ tak zausnice krasne svietili.... a este sa davali aj tkanice krasne robene do vlasov.... velmi vedeli urobit tie vlasky
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ostrinko
Bežný tlachal


Založený: 07 Máj 2007
Príspevky: 25
Bydlisko: na konci sveta

PríspevokZaslal: Št Júl 26, 2007 11:18 am    Predmet: Odpovedať s citátom

a chudobne/sedliacky/ nosili spletene vlasky a nejaka ta stuha ale nie velmi lebo na to nemali . ale tie kovove trubicky alebo valceky ako sa to tu uz pisalo tak tie boli a boli velmi pekne zdobene ale to nosili iba dievcence lebo zeny uz boli zahalene ruskou n, barbetom a hlavne gorzetom , sietky a pod tym boli velmi nerocne ucesy ketre aj tak neboli vidno toto vsetko na hlavach bolo inspir z orientu. a na tom bolo zvycajne mat celenky....kovove, kozene...zdobene nezdobene....ake ich napadlo a na ake mali presule
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Scar
Tlčhuba


Založený: 12 Júl 2006
Príspevky: 144
Bydlisko: Nitrianske kniežatstvo

PríspevokZaslal: Št Júl 26, 2007 12:35 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Záušnice v gotike by som teda nenosil, to je čistý raný stredovek, koniec 9. storočia - 11. storočie.
A nechápem prečo by si nemali dovoliť stužky, hlavne ak si ich samé utkali. Nemyslím si že boli také náročné na financie. Dnes je to náročnejšie... Wink
_________________
Gvozd.........................................Aby sme sa rozumeli, nemám nič proti scénickému šermu.. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Rado Striha - Banán
Mladší údržbár


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 75
Bydlisko: Banská Bystrica

PríspevokZaslal: Št Júl 26, 2007 12:44 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

dnes je to náročnejšie najmä preto, že skôr nájdeš ihlu v kope sena ako v rukách dnešných dievčat... Crying or Very sad
_________________
Banán
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
ostrinko
Bežný tlachal


Založený: 07 Máj 2007
Príspevky: 25
Bydlisko: na konci sveta

PríspevokZaslal: Št Júl 26, 2007 7:02 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Scar napísal:
Záušnice v gotike by som teda nenosil, to je čistý raný stredovek, koniec 9. storočia - 11. storočie.
A nechápem prečo by si nemali dovoliť stužky, hlavne ak si ich samé utkali. Nemyslím si že boli také náročné na financie. Dnes je to náročnejšie... Wink


ja som hovorila o celon stredoveku a nie len gotike, ja som povedala ze mali tkanice aj stuzky ale nic viacej pretoze si chudobne sedliacky nemohli dovolit davat kov do vlasov ja som o suzobnych nehovorila to su zeny ktore museli byt pristojne oblecene aj upravene ak sa starali o urodzenu zenu...tak neviem co sa tu tak viete nasrat ked tu niekto nieco napise. napisala som pravdu tak ako to bolo, prepac ale ja to studujem a az taky debili nie som aby som z toho nic nevedela, viem to z toho ze nam to davaju na prikladoch a aj archeolog. juj serte sa medzi sebou ....
nechapam to ako sa niekot tu tak vie nasrat . ked napisem o stredoveku a hned ti vybehnu na cloveka ze je to debil len on je najmudrejsi
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Matej Biroš
Tlčhuba


Založený: 05 Nov 2006
Príspevky: 330
Bydlisko: Iglov

PríspevokZaslal: Št Júl 26, 2007 7:21 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

banana napísal:
dnes je to náročnejšie najmä preto, že skôr nájdeš ihlu v kope sena ako v rukách dnešných dievčat... Crying or Very sad


Very HappyVery HappyVery Happy to je fakt pravda Very HappyVery HappyVery Happy

ostrinko, on sa nehneva, on len poznamenal ale nemyslim ze v zlom Wink
hnevas sa tu iba ty Smile
_________________
Piroha
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
ostrinko
Bežný tlachal


Založený: 07 Máj 2007
Príspevky: 25
Bydlisko: na konci sveta

PríspevokZaslal: Št Júl 26, 2007 7:38 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

no ja sa nehnevam len ked som si to precitala tak ma to v tej chvili nahnevalo. pisal ako by som bol debil ze neviem o com pisem..

a to ze dnesne dievcata to nevedia je blbost. poznam take co to vedia. v mojom okoli su dievcata sikovne a zrucne...taze netreba hladat tu ihli v kope sena staci sa opytat , ale ked vy hladate asi medzi ekonomkami alebo kde. treba sa vydat spravnym smerom pri hladani Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Scar
Tlčhuba


Založený: 12 Júl 2006
Príspevky: 144
Bydlisko: Nitrianske kniežatstvo

PríspevokZaslal: Št Júl 26, 2007 8:58 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Neviem o čom hovoriš moja, ja som to tak vôbec nemyslel. Len som poznamenal, že je to čisto vec Slovanov a v presne ohraničenej historickej etape a nemôžeme zovšeobecňovať "stredovek", lebo trval dlho a veľmi sa menil. A nechcem vidieť záušnice na hlavách ak niekto robí 15. storočie, chápeš? Okrem toho, neviem ktorý archeológ si dovolí robiť prednášky o tom, ako sa záušnice nosili, pretože ich funkcia nikdy nebola 100% vysvetlená. Niektorí tvrdia že sa nosili vpletané do vlasov, niektorí zasa, že sa nosili uchytené na čelenke (o tom máme aj nález) a niektorí, že viseli na šnúrkach z čelenky a boli vlastne pri krku.
Myslím že smajlík (emotion ikona) hovorí za to, ako som čo myslel a ked je to smejúci sa žmurkajúci, tak to neber že som na Teba vybehol alebo že Ťa chcem ponižovať, to by som použil smajlíka Evil or Very Mad alebo Twisted Evil
_________________
Gvozd.........................................Aby sme sa rozumeli, nemám nič proti scénickému šermu.. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Baran
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 226

PríspevokZaslal: Št Júl 26, 2007 9:03 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ostrinko: neber to zle, ale podla mna sa cely stredovek dost tazko zhrnuje v jednom prispevku. Predsa len, je to zhruba 1000 rokov. Nehovoriac o uzemnych roznorodostiach. Na druhej strane, nevidim dovod, preco by si sa mala certit, kedze Scarov prispevok mi neprisiel nejako utocny. Viem, ze to tu nie je zvykom, ale ked clovek nieco tvrdi, mohol by udat bud zdroj alebo to prezentovat ako osobny nazor Wink
_________________
Under Jolly Roger
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
ostrinko
Bežný tlachal


Založený: 07 Máj 2007
Príspevky: 25
Bydlisko: na konci sveta

PríspevokZaslal: Pi Júl 27, 2007 4:34 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

no hej spomenula som zausnice pretoze som ich fanda a velmi sa mi pacia. a ucili sme sa o nich aj ked to je take o ich noseni. hovorili sme si o nich vsetky sposoby ake mohli byt a z tej celenky je moj nazor najlepsi a najefektnejsi ...
da sa vsetko zhrnut a hlavne vlasky a ich doplnky pretoze som napisala dobre , spravne co som napisala . ja viem ze sa to da ropzpisat do jednej samostatnej velkej prace ale napisala som co sa mne paci vo vlasaoch pocas stredoveku . a zdroj taky najzakladnejsi a dostupny je Boucher a Richlewska tam ak si dobre pamatam to najdete...
ale uz mi je to jedno ako si to napisal proste to co som napisala za tym si stojim a je to tak . Very Happy
nabuduce tiez napisem co si myslim ak tu bude nieco za to stat. a som taka ze ak si nieco myslim tak poviem a ked som to precitala tak som si myslela ze si tak zle myslel. prepac
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ostrinko
Bežný tlachal


Založený: 07 Máj 2007
Príspevky: 25
Bydlisko: na konci sveta

PríspevokZaslal: Pi Júl 27, 2007 4:35 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

pardon mylsim ze sa to pise Rychlewska
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jany -jan kober
Bežný tlachal


Založený: 16 Jún 2006
Príspevky: 81
Bydlisko: Stará Ľubovňa

PríspevokZaslal: St Aug 01, 2007 1:42 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

http://www.virtue.to/articles/#Hats

prezrite si to. je tam toho dost a aj o pleteni vlasov
_________________
risce mori
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Scar
Tlčhuba


Založený: 12 Júl 2006
Príspevky: 144
Bydlisko: Nitrianske kniežatstvo

PríspevokZaslal: Ne Aug 05, 2007 7:01 am    Predmet: Odpovedať s citátom

wau, to s pletenim vrkočov ma potešilo. ak ešte niekto o niečom podobnom vie, podelte sa pls. Wink
_________________
Gvozd.........................................Aby sme sa rozumeli, nemám nič proti scénickému šermu.. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
jany -jan kober
Bežný tlachal


Založený: 16 Jún 2006
Príspevky: 81
Bydlisko: Stará Ľubovňa

PríspevokZaslal: Po Aug 06, 2007 12:18 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ako sa starali o vlasy v stredoveku http://mw.mcmaster.ca/scriptorium/ruelle.html
stredoveke zenske pokryvky hlavy http://www.costumes.org/history/100pages/mediheaddress.htm
a na http://www.costumes.org/history/100pages/medievalinks.htm#Wigs,%20Hair%20&%20Hats si naldite Wigs, Hair & Hats ale je tam plno ineho zaujimaveho
_________________
risce mori
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
igor vitovič
Tlčhuba


Založený: 25 Nov 2006
Príspevky: 419
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: Po Aug 06, 2007 12:33 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Jany. perfektne stranky. sak tam mam vsetko. kde na take chodis? ci to len ja som lenivy pobehat internet?
_________________
Moj ty boh, aka som ja sermiarska sracka....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Kozlík
Bežný tlachal


Založený: 19 Sep 2007
Príspevky: 11
Bydlisko: Český Brod

PríspevokZaslal: Pi Sep 21, 2007 10:27 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Přesně toto jsem hledal...
Mohl by mi někdo poradit, kde sehnat nějaké iluminace, či prameny, které se zabývají ženskými pokrývkami hlavy, konkrétně šátky, roušky měšťanek a jejich způsoby uvazování z 2. pol. 15. stol.? Našel jsem pěkná vyobrazení třeba v Embeltonovi (Oděv a zbroj vojáka ve středověku), ale jaksi tam není vidět, jak je to střihlé a jak uvázané. Jestli někdo poradí, budu vám nesmírně vděčný... Rolling Eyes Wink
_________________
Moje nenávist zestárla, stala se pohrdáním...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Zbrane a kostýmy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk