Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Historicky kostym
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Zbrane a kostýmy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Andrej Kakos - Kakac
Tlčhuba


Založený: 31 Júl 2006
Príspevky: 139

PríspevokZaslal: Ut Apr 03, 2007 9:32 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Zda sa mi ze rozumiem co tym chcel Piroha povedat. V podstate ide o to ze vsetci robime aj tak sceniku, cize istu formu divadla. Tym padom podla mna nie je nutne aby bol kazdy kostym podlozeny nejakou rytinou. Existuje miliarda knih ktore sa zaoberaju hist. kostymom, tak preco necerpat z nich, ked je to uz spracovane a podstatne lepsie rozkreslene ako na rytinach (pri ktorych sa aj tak podla mna prejavuje ista forma stylizacie a nie uplne reflektuju dobovu realitu). V prvom rade Piroha pisal o historickom kostyme, nie o dobovom odeve a to je vazne zasadny rozdiel. Ked robim sceniku tak si myslim ze ista forma stylizacie kostymu je aj na mieste - kostym totiz dokaze vyjadrit do istej miery aj charakter a vlastnosti postavy.
Takze to ze mat kostym podlozeny rytinou nie je nutnost, nie je zas az taka konina. (naopak zase dobovy odev by nejakym originalnym zdrojom podlozeny byt mal)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Müscha
Bežný tlachal


Založený: 27 Mar 2007
Príspevky: 48

PríspevokZaslal: Ut Apr 03, 2007 10:48 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Hisotrický kostým a dobový oděv je de facto to samé. Historizující kostým je už něco jiného a historické realitě se jen podobá a bere inspiraci.
Ber to i z druhé strany i když děláš scéniku, měl bys mít kostým odpovídající době kterou představuješ protože nepoučený a platící divák si pak myslí, že takhle lidi tenkrát chodili oblečení. Pokud tam běháš v hábitu který je historizující, fantasy, nebo pohádkový, tak bys to divákovi měl říct, bo si za to zaplatil.
_________________
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut Apr 03, 2007 10:58 am    Predmet: Odpovedať s citátom

suhlasim s Mushom...ak hovorim o tom, ze chcem historicky kostym, tak hovorim, ze chcem kostym vychadzajuci z historie a nie z fantazie (ci uz mojej, filmovej, divackej je jedno a to, ze robim sceniku je dost chaby argument, ktory sa ale o to castejsie pouziva...ak o sebe tvrdim, ze som historicky sermiar a robim zaroven scenicky serm, tak to (aspon pre mna) znamena, ze divakovi scenicky predvadzam dobu, ktorej sa venujem a to znamena, ze musim mat co najvernejsi historicky kostym (a to nemusim zrovna hned robit LH), cize musim vychadzat z historickych pramenov (je to najistejsie), aby som to co najlepsie zrekonstuoval...cize, ked chcem robit kostym slachtica z polky 14. stor., tak na sebe nebudem mat odev normanskeho velmoza z obdobia bitky pri Hastingse, len pre to, ze sa mi to paci a podla mna je to v pohode...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Ut Apr 03, 2007 11:36 am    Predmet: Odpovedať s citátom

hmm...
podla mna to kakac (srry chlape,ale ten nick je otrasny) vystihol celkom dobre
ved Piroha vobec nespominal, ze mozes mat na sebe nieco z ineho obdobia citujem cast jeho vety: je to z dobovych materialov podla vtedajsej mody

dokonca tie dobove materialy podla mna nie vzdy musia byt (ak nerobim LH...coz by bola celkom haluz ist tam v niecom syntetickom)

ved my mame tiez cvoky na presivanici, ze Triarius?
ak to nie je vidiet,potom to predsa nevadi
Very Happy
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Müscha
Bežný tlachal


Založený: 27 Mar 2007
Príspevky: 48

PríspevokZaslal: Ut Apr 03, 2007 11:49 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo, když to není vidět, tak to nevadí, to je koukatelné minimum. Není to LH, ale neznásilňuje to dobu, kterou představuje.
Nikomu LH nenutím, ale když představuju nějakou dobu, tak by to tak mělo i vypadat. Výmluvy na scéniku jsou blbosti.
_________________
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut Apr 03, 2007 12:07 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

kakac napísal:
... ide o to ze vsetci robime aj tak sceniku, cize istu formu divadla... tak preco necerpat z nich, ked je to uz spracovane a podstatne lepsie rozkreslene ako na rytinach (pri ktorych sa aj tak podla mna prejavuje ista forma stylizacie a nie uplne reflektuju dobovu realitu)...robim sceniku tak si myslim ze ista forma stylizacie kostymu je aj na mieste - kostym totiz dokaze vyjadrit do istej miery aj charakter a vlastnosti postavy.
Takze to ze mat kostym podlozeny rytinou nie je nutnost, nie je zas az taka konina. (naopak zase dobovy odev by nejakym originalnym zdrojom podlozeny byt mal)


...ja som skor narazal na tieto pasaze

...za tie roky, co sermujem, som okrem ineho sa naucil jednu vec - aj v knihach a inych materialoch je castokrat prezentovana stylizacia a predstava dotycneho autora a niekedy je hodne mimo povodnych veci, takze radsej si to porovnavam s povodnymi obrazkami
...co sa tyka castokrat omielanej sceniky - ak robis divadelny serm, prosim, stylizuj si kolko chces a maj kostymy princov a princezien a zlych lupicov a statocnych rytierov kolko len chces a nepoviem ti ani len slovo, ale ak robis historicky serm, tak prosim drz sa historickej realnosti aj pri kostymoch - scenicky podla mna znamena, ze serm a kostymy predvadzam scenicky, ale hodnovernost musim zachovavat
...co sa tyka stylizacie na povodnych iluminaciach - samozrejme, ze tam bola, ale oni aj pri stylizacii vychadzali len z toho, co poznali, takze to na povodnosti nic nemeni
...servant, nechapem, co si chcel povedat tymi cvockami - to, ze ich tam mame neznamena, ze nevychadzame z povodnych podkladov (aj ked pri nasich presivaniciach to teda netvrdim Embarassed ) - len sme si nimi trochu zjednodusili pracu...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Andrej Kakos - Kakac
Tlčhuba


Založený: 31 Júl 2006
Príspevky: 139

PríspevokZaslal: Ut Apr 03, 2007 12:25 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Servant presne pochopil co som tym myslel aj ja.
Tiez som nepisal nic o tom ze oblubujem fantasy a ze by som chcel pri navrku svojho kostymu kombinovat obdobia. Len hovorim ze na to aby bol kostym naozaj kvalitny nemusi byt nutne podlozeny nejakou rytinou alebo malbou. Da sa cerpat aj z inych zdrojov - knih o kostymoch, o odievani - jednoducho z druhotnych zdrojov, z uz niekym spracovaneho materialu (kvalia vybratych zdrojov samozrejme zavisi na kazdom samostatne)

Co som ale chcel este mozno pridat je ze niekedy jemna stylizacia kostymu pre ucely konkretneho predstavenia nie je vobec na skodu. Staci zobrat do uvahy Comediu del arte (silna stylizacia doboveho odevu). V takomto pripade kostym aj ked stylizovany by bol v podstate verny svojej dobe. A tato analogia sa da pouzit v pohode na ktorekolvek obdobie ludskej historie od vynajdenia divadla. Samozrejme ze nebudem divakom tvrdit ze moj kostym Harlequina sa bezne nosil - nie som idiot.

Za nejaku sceniku sa rozhodne schovavat nemienim a myslim ze sa to dalo pochopit uplne v pohode aj z mojho predosleho prispevku - staci len citat.

Servant: ja viem ze nick je hrozny ale ja som si ho nevymyslel. Podotykam ze to nema nic zo ziadnymi nechutnostami.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Müscha
Bežný tlachal


Založený: 27 Mar 2007
Príspevky: 48

PríspevokZaslal: Ut Apr 03, 2007 12:35 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ideální je čerpat z primárních zdrojů - iluminace, obrazy, archeologické nálezy... Jakékoli přejímání ze sekundárních zdrojů (Osprey, rekonstrukce...) může zanmenat značné (byť nechtěné) skreslení.

Pokud máš kostým jakkoli viditelně stylizovaný, tak bys to měl divákovi uvést, nebo ho mateš.
_________________
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Müscha
Bežný tlachal


Založený: 27 Mar 2007
Príspevky: 48

PríspevokZaslal: Ut Apr 03, 2007 12:43 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Pomalu by to chtělo nové téma.
_________________
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Andrej Kakos - Kakac
Tlčhuba


Založený: 31 Júl 2006
Príspevky: 139

PríspevokZaslal: Ut Apr 03, 2007 12:47 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

A inak rozhodne medzi odevom a kostymom rozdiel vidim. Preto sa v divadle nosia kostymy nie odevy. Kostym je presne urceny na danu postavu - proste uzko suvisi s tym co ma predstavovat. Dokonca si myslim ze by mal pasovat presne na konkretnu ulohu v konkretnom predstaveni kde zvyrazni konkretny charakter.
Odev by mal podla mna naproti tomu zodpovedat do bodky, vratane strihu a pouzitych technik. Proste byt vernou replikou. Na odev su pre mna vacsie naroky ako na kostym, pri kostyme ma zaujima najma jeho vyzualna stranka - cize ako na pohlad (moze byt aj blyzky) vyzera. Do kostymov napr ratam aj to co musha vola "koukatene minimum" - co mimochodom povazujem za tak okridleny vyraz ze dovi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Andrej Kakos - Kakac
Tlčhuba


Založený: 31 Júl 2006
Príspevky: 139

PríspevokZaslal: Ut Apr 03, 2007 12:54 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Muscha: To mas pravdu, preto si nedovolim o ziadnom svojom kostyme povedat ze historicky odev mojej doby vyzeral do bodky presne tak ako moj kostym. Vzdy podotknem ze je to do istej miery stylizacia. Ja nepotrebujem nikoho klamat.

Tak zaloz novu temu, toto je dost zaujimava debata na to aby si to zasluzila (nie ako "zeny a serm" alebo "Smile")
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut Apr 03, 2007 12:57 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

kakac napísal:
Tiez som nepisal nic o tom ze oblubujem fantasy a ze by som chcel pri navrku svojho kostymu kombinovat obdobia. Len hovorim ze na to aby bol kostym naozaj kvalitny nemusi byt nutne podlozeny nejakou rytinou alebo malbou. Da sa cerpat aj z inych zdrojov - knih o kostymoch, o odievani - jednoducho z druhotnych zdrojov, z uz niekym spracovaneho materialu (kvalia vybratych zdrojov samozrejme zavisi na kazdom samostatne)


s tym suhlasim..netvrdim, ze je nutne kopirovat presne nejaky obrazok, tiez to tak nerobim, skor je dolezite si to, co chcem, mat overovat na dobovych pramenoch...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Müscha
Bežný tlachal


Založený: 27 Mar 2007
Príspevky: 48

PríspevokZaslal: Ut Apr 03, 2007 1:00 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud je to stylizované, tak by to měl divák vědět...

Lepší by bylo přesunout příspěvky do nového tématu, ale já to udělat nemůžu bo nejsem moderátor.
_________________
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut Apr 03, 2007 1:11 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

vytvoril som temu v regrutoch, snad to ustrazime pred odvecivecami...servant presunprosim tie posledne prispevky tam...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Andrej Kakos - Kakac
Tlčhuba


Založený: 31 Júl 2006
Príspevky: 139

PríspevokZaslal: Ut Apr 03, 2007 1:42 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslim si ale ze nemusim na zaciatku kazdeho vystupenia podavat divakom varovanie. Snad to kazdy kto ma trosku rozumu pochopi z chovania danej postavy ze je stylizovana do istej pozy. Preto aj ma trosku stylizovany kostym.
A ked za mnou niekto z divakov pride a povypytuje sa ma, rozhodne som nikdy nikomu netvrdil ze predstavujem niec co naozaj realne existovalo. Vzdy podotknem ze je to divadlo - preto aj kostymy su tomu usposobene.

Inak teraz to trosku vyznieva ze vystupujem v niecom strasnom, ale napr. moj kostym je vcelku myslim v poriadku (dokonca som s odstupom casu nasiel velmi podobny na stranke jednej svajciarskej LH spolocnosti - a to som pri jeho navrhu len rozmyslal nad knizkami). Je sice trosku stylizovany - jasnejsia cervena farba, nafuknutejsie rukavy (2.pl 15. stor. - svajciarsko) - ale vacsinou hravam velitela tak mozem byt trosku sirsi Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Andrej Kakos - Kakac
Tlčhuba


Založený: 31 Júl 2006
Príspevky: 139

PríspevokZaslal: Ut Apr 03, 2007 1:43 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Sorry, nevsimol som si ze uz je nova tema. Napisem nabuduce uz tam
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Müscha
Bežný tlachal


Založený: 27 Mar 2007
Príspevky: 48

PríspevokZaslal: Ut Apr 03, 2007 2:42 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Když uděláš divadlo o dnešku tak lidi poznají, že je to stylizované. Ale když stylizuješ minulost, tak bě+žný člověk nepozná co je realita a co ne, tím spíš když furt čučí na emerický highlandery a všegotiky.
_________________
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Andrej Kakos - Kakac
Tlčhuba


Založený: 31 Júl 2006
Príspevky: 139

PríspevokZaslal: Ut Apr 03, 2007 2:59 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mozno mas v istom zmysle pravdu, ale napriklad stylizacia funguje velmi dobre aj v historickych hrach v profesionalnom divadle. Asi pred tromi rokmi som zhliadol Molierovho Lakomca vo Zvolenskom divadle a tam boli kostymy vazne dost stylizovane a pri tom neboli vobec vulgarne. Podotykam ze cela inscenacia bola zasadena do obdobia ako original cize do 17/18 storocia. Presne v nej bolo krasne vidiet ako dokaze spravne stylizovany kostym dotvorit charakter postavy a aj texty (ktore su v Molierovi podla mna dost nudne) vyznievali uplne inak - nejak vtipnejsie - ako napr vo filme s Funesom, kde boli kostymy o vela realnejsie.
Samozrejme ze az taka miera stylizacie neprichadza pri nas do uvahy, ale aj tak si myslim ze priemerny divak nie je az taky sprosty (a ti ktori su ,ti ti aj tak nebudu verit ze v statocnom srtci je to zle).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Müscha
Bežný tlachal


Založený: 27 Mar 2007
Príspevky: 48

PríspevokZaslal: Ut Apr 03, 2007 3:10 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono v divadle (jako takovém) se se stylizací počítá, ale když ti vystupuje nějaká shš, tak lidi předpokládají že vidí realitu. Lidi jsou snadno manipulovatelní
_________________
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Andrej Kakos - Kakac
Tlčhuba


Založený: 31 Júl 2006
Príspevky: 139

PríspevokZaslal: Ut Apr 03, 2007 3:23 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Inak, myslim si ze mame mozno aj rovnaky nazor. Tiez sa nesnazim obhajovat ludi co nerobia veci poriadne a schovavaju sa za to ze je to aj tak len divadlo. Ked to niekto robi takto je to idiot lebo ked neviem preco stylizujem tak vacsinou netrafim to co chcem a celkovo to vyznie smiesne - trapne.
Ale zavrhovat stylizaciu kostymu koli dementom co nevedia preco to robia podla mna nie je riesenie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Zbrane a kostýmy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Strana 1 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk