Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

historické farby -farbenie

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> História
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Vercingetorix
Regrút


Založený: 30 Aug 2010
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: St Máj 25, 2011 8:23 pm    Predmet: historické farby -farbenie Odpovedať s citátom

Dúfam že som trafil topik ak nie tak sory. Rád by som chcel vedieť aké farby boli v 13. 14. storočie in resp. na nizku šľachtu až sedlač . Nie len farbi na nosenie ale aj napríklad výšivky alebo karetky( hádam sa to tak volá). Lebo som počul pár názorov že napríklad žltá bola farba vyššej šachty čo mi nejde moc do hlavy pretože s obyčajnou cibuľou ( verím že často konzumovanou pri sedlákoch) bolo dosť jednoduché sa dostať k jej šupám a ľahko si zafarbiť handry. Tak isto by som sa chcel spýtať či máte niekto skúsenosti s farbením či už lanu alebo vlny skrátka látok prírodnými prostriedkami . lebo vyvariť vlnu v šupach od cibule je najľahší spôsob ako prísť o kus vlny .
ďakujem za odpoveď
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Tomáš Mrázek
Tlčhuba


Založený: 01 Mar 2009
Príspevky: 197
Bydlisko: Žilina/Košice

PríspevokZaslal: St Máj 25, 2011 8:39 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

študuj:
http://curiavitkov.cz/prace35.html
http://www.livinghistory.cz/phpbbforum/viewtopic.php?f=36&t=92
_________________
Samo napísal:
...dobový život chod robiť do talianska alebo švajčiarska, sme na slovensku, tak sa prispôsob, alebo rob akcie sám a ľudom ukáž ako sa v stredoveku spalo a nie bojovalo...



"Never trust another reenactor."
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Št Máj 26, 2011 12:34 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

vercingetorix: len pre info, skusal si uz niekedy nieco farbit cibulovymi supkami? Skor ako zlta vznikne taka hnedasta farba, urcite nie syta zlta, aka bola asi spominana pre slachtu Smile
_________________
Peter - deCarabas - Madlenak
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Schallo Jakubčo
Bežný tlachal


Založený: 06 Sep 2006
Príspevky: 30
Bydlisko: Stará Ľubovňa

PríspevokZaslal: Št Máj 26, 2011 1:25 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ostrá žlta sa získavala šafránom, skús si pozrieť nejake iluminácie napr kodex manes tam sa to len hýri farbami stači si len vybrať
_________________
Mea propozicione es in taverna mori
www.radsvmichala.eu
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Vercingetorix
Regrút


Založený: 30 Aug 2010
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: So Máj 28, 2011 5:55 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono mi je jasné že síta žltá z cibule nebude hádam nikdy. Ale skôr moja otázka smerovala k niečomu takému ako to že purpur mohol nosiť iba cisar ( pokial sa nemýlim ) tak či skrátka žltý odtieň nebol vyhradený pre vyššiu šlachtu ako poznávacie znamenie . Ale či vážne išlo iba o tu síto žltú ( aj to iba kvoli tomu že ten šafrán si nemohli dovoliť chudáci) a tie bežné žlté odtiene povedzem aj zo žíhlavy by sa dali vidieť aj pri nižšších vrstvách . Ale dosť som o danej problematike našiel na slovane.cz . Ale samozrejme ďakujem všetkým za odpovede. Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Filip Lampart
Tlčhuba


Založený: 28 Jún 2006
Príspevky: 106
Bydlisko: Antiqua Liblo et Eperies

PríspevokZaslal: Ne Máj 29, 2011 8:06 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Pre stredovek je zlta farba charakteristicka ako znak ludi na okraji spolocnosti: lahke zeny, kaukliari a pod. Vid https://picasaweb.google.com/filiplampart/Karty#5544158157716999410 alebo https://picasaweb.google.com/filiplampart/Karty#5544158144896162146 .
_________________
Honore Et Gladio
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne Máj 29, 2011 6:48 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

toto by som az tak striktne netvrdil, pretoze zlta farba predsa symbolizovala heraldicku zlatu, takze je to dost vznesena farba aj pre slachut a bohatsie vrstvy...tiez som sa v jednej knihe stretol, ze bola vyhradena pre zidov, ale pochybujem, ze bola len pre nich
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Filip Lampart
Tlčhuba


Založený: 28 Jún 2006
Príspevky: 106
Bydlisko: Antiqua Liblo et Eperies

PríspevokZaslal: Ne Máj 29, 2011 9:31 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja to striktne netvrdim. Je to jedna z moznosti ako sa pozerat na dane sfarbenie. A tiez som postrehol, ze bola vyhradena zidom. Konieckoncov ludom mimo krestansky svet.
_________________
Honore Et Gladio
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
woden
Tlčhuba


Založený: 24 Máj 2006
Príspevky: 224

PríspevokZaslal: Po Máj 30, 2011 8:56 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Tiez by som to netvrdil az tak striktne s tou zltou.
Zlta,zelena, henda sui farby ktore dokazes ziskat z najvacsieho mnozstva rastlin. V podstate skoro zo vsetkeho.
Aj z tej cibule by sa dala teoreticky ziskat. Ide o to aku latku farbis, ake mas PH vody a ake moridlo a ustalovac si pouzil. Mne sa napr podarilo z plodou bazy ziskat tmavsie zelenu a vobec nie fialovu.
_________________
Man only needs two tools in life: WD-40 to make things go, and duct tape to make them stop.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> História Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk