Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

I-33
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Jana Pásztorová
Bežný tlachal


Založený: 12 Apr 2011
Príspevky: 46
Bydlisko: Rožňava

PríspevokZaslal: St Apr 13, 2011 11:01 pm    Predmet: I-33 Odpovedať s citátom

Zdravím... Chcela by som sa začať venovať I-33-ke, malé základy už mám. Nepoznáte niekoho z Košíc alebo blízkeho okolia, kto sa niečomu podobnému venuje? Alebo chcel by sa venovať? Potrebujem sparing partnera a momentálne som v situácii, že je mi jedno, či by to bol úplný začiatočník, len aby mal dosť odhodlania sa tomuto šermu venovať.... Very Happy

Je to krásny prekrásny manuskript, človek sa doňho musí opäť a opäť zamilovať pri čítaní... Smile... Bližšie k tomu - ved si to vygooglite :p

Ak by čisto náhodou niekto mal záujem, bolo by dobré mať jednoručný meč a pästný štít, šermiarska maska by bola veľké +
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št Apr 14, 2011 3:44 am    Predmet: Odpovedať s citátom

my sme sice z opacnej strany republiky, ale I 33 sa venujeme, preto si dovolim dobru radu, sermiarska maska pri tychto technikach je absolutnou nutnostou, nie len vyhodou
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Jana Pásztorová
Bežný tlachal


Založený: 12 Apr 2011
Príspevky: 46
Bydlisko: Rožňava

PríspevokZaslal: Št Apr 14, 2011 10:15 am    Predmet: Odpovedať s citátom

To je mi jasné, viem "ako to vyzerá" ... Very Happy....
Ale chcela som tým povedať toľko, že ak by mal niekto záujem a dajme tomu fakt ešte nemá masku, tak by to nevadilo, zo začiatku aj tak si ešte nebudeme hlavy odrubovať... Smile... Chcelo by to najprv maximálne dobre zvládnuť chodenie, seky, typické strehy a reakcie a to nevyhnutne na začiatok nie je "v plnej sile"...
Takže aby to náhodou niekoho neodradilo, že cí boha to musím teraz vysoliť 150 eur za masku? Smile
Respektíve aj čo sa týka pästného štítu, tak by som bola ochotná sa nejako rozumne dohodnúť, práve konzultujem výrobu jedného alebo dvoch pästných štítov, takže fakt som ochotná začať cvičiť aj s niekým, kto má len jednoručný meč... Very Happy... zatiaľ... Very Happy

Fakt škoda, že ste tak z ďaleka... Smile... Keď sa môžem spýtať, kto vám vyrábal pästné štíty? A ako dlho sa už tomuto fechtbuchu venujete?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št Apr 14, 2011 11:19 am    Predmet: Odpovedať s citátom

bucklery nám robil Palo Francúz z Nitry, používame celokovové...robíme to cca rok....
čo sa týka tej masky, máš pravdu, na nácvik pozícií a sekov naprázno ti ich netreba..lenže už samotné akcie skúšať bez nej je dosť riskantné...my sme tiež najprv mysleli, že to pôjde aj bez nich, ale je to veľký problém, keďže väčšina akcií končí zásahom hlavy alebo tváre...čo sa týka masky, doporuč ujem kúpiť k nej aj trénerskú čapičku a treba dorobiť kryt na zátylok, ono sa to nezdá, ale je to dosť ohrozená časť...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Ondřej Adámek
Bežný tlachal


Založený: 20 Jan 2009
Príspevky: 57
Bydlisko: Adamov

PríspevokZaslal: Št Apr 14, 2011 1:20 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

druhá malá rada .... ústředním momentem celého systému je převedení vazby dolů a bod na břicho ... prošívka se bude krom masky taky velmi hodit .... přeju hodně zdaru, není snadné se v I33 zorientovat
_________________
Neprotahuj sek až k zemi
s Dlouhým hrotem bližší je mi
skončit ... a neboj se sběře
co jím míří od soupeře
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št Apr 14, 2011 9:57 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

s tým si dovolím nesúhlasiť...takmer všetky útoky sú podľa mňa vedené na hlavu, osobne ani nevidím zmysel v útoku na brucho...čo myslíš tým prevedením väzby dolu? ak to, že sa snažíš blokovať súperov meč a mať svoj nad jeho, tak potom tam logicky nasleduje útok nahlavu, ktorá je nechránená
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Jana Pásztorová
Bežný tlachal


Založený: 12 Apr 2011
Príspevky: 46
Bydlisko: Rožňava

PríspevokZaslal: Št Apr 14, 2011 10:21 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Tiež ma trochu prekvapila táto odpoveď... Prirodzene, je tu niekoľko akcii, ktoré končia bodom na brucho, ale tak 90% sa to fakt končí na hlave... Smile... Možno sme nečítali rovnaký manuskript... :p... V každom prípade ďakujem za odporúčania... Ale ešte radšej by som bola, keby sa ozval nejaký nadšenec... Lebo sama môžem tak akurát jedle otĺkať...

Hmmm - celokovové štíty? Ja objednávam drevené so železnou puklicou. Chlapík má akurát 6-ročné odležané jasenové drevo... Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št Apr 14, 2011 10:59 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

máme aj drevené, ale viac používame kovové, viac vydržia a používali sa aj vtedy
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Bystrík Holeček
Tlčhuba


Založený: 17 Sep 2006
Príspevky: 348
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št Apr 14, 2011 11:19 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

to Ondřej Adámek: tiez si dovolim oponovat co sa toho bodu na brucho tyka. Drviva vacsina utokov konci podla I.33 na hlave. Ak by sme sa bavili o inych manuskriptoch popisujucich boj mecom a stitkom, tak okrem hlavy ide vo velkej miere i o zranenie ruk supera, kedze buckler + mec boli oblubenou zbranou nosenou nie len v boji, ale i v "civile" kde boli vyuzivane pri potyckach ci drobnych stretoch....

bod na brucho, ktory spominas, je sice popisovany v I.33 napr. konkretne nizsie je text akcie, ktoara je ukoncena bodom a logicky to moze byt len bod na brucho(original + preklad p. Vaverku) - vztahuje sa to k dolnej casti obrazku c.7 a k hornej casti obrazku c.8 v samotnom MS I.33
avsak bod na brucho podla mojho nazoru je len zlomkom utokov v MS I.33 v porovnani s utokmi na hlavu

Hic resumitur prima custodia cuius custodie obsessio erit valde rara quia nu[llu]s consweuit eam ducere nisi sacerdos vel sui clientuli i. discipuli & nuncupatur illa obse[ssio] krucke & consulo bona fide quod ille qui regit custodiam statim post obsessionem ligat quia non est bonum latitare vel aliquid talium faciat per quod possit salvari vel saltim ducat id quod ipse possessor ducit
Zde bude opět zaujata první pozice. Krytí touto pozicí bude velmi vzácné, neboť ji nikdo, kromě kněze či jeho klientů, t.j. žáků, nepoužívá. Tento kryt se nazývá berla a radím s dobrou vůlí, že ten, kdo provádí pozici, ihned po krytu vezme vazbu, protože to není dobré, zůstává pozadu.

Sciendum quod obsessor non debet h[esitare sed] ducat statim stich post obsess[ionem ...] tunc non potest adversarius delibe[rare quod] intendat & hoc diligenter intell[igatur]
Měl bys vědět, že ten, kdo kryje, by neměl váhat, neboť ihned po krytu by měl provést bod, aby protivník nemohl rozhodnout a správně rozeznat, co zamýšlí.


co sa samotnej väzby tyka, tak neviem co presne myslis spodnou väzbou, ale ak to bude "überbinden" - cize tvoja cepel sa bude nachadzat nad superovou. V takom pripade, ako ti uz napisal Dano, je utok na hlavu (ci uz mecom alebo stitkom - zalezi od situacie) absolutne ziadanym riesenim celej akcie.
Ak si mal spodnou väzbou na mysli "unterbinden" - cize tvoja cepel sa bude nachadzat pod superovou, tak ano, bod na brucho je asi najlepsim riesenim. Ale MS I.33 nam hovori, ze "unterbinden" je velmi nebezpecnou pozicou pre toho, kto ma cepel dole (co je i v celku logicke) a sermiar znajuci umenia, by sa mal snazit prave o opak, a to o "überbinden" - cize ziskavat vyhodu tym, ze sa dostane nad superovu cepel vo väzbe...


to Jean d´Arc: celokovove stitky toho vydrzia celkom dost a su cenovo dostupne. Je vsak pravdou, ze pri urcitych technikach pri nich dost trpia ruky... Ja osobne uprednostnujem drevene potiahnute kozou so zeleznou puklicou... avsak 95% clenov nasej skupiny pouziva tie kovove kvoli ich cenovej dostupnosti...
Inak drzim palce v studiu a treningu MS I.33 a budem sa tesit, ak sa tomuto MS bude venovat i niekto dalsi na SR (mozno ze sa uz venuje, len o tom my este nevieme Laughing )
_________________
wer nicht kämpft, kann nicht gewinnen

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Apr 15, 2011 8:43 am    Predmet: Odpovedať s citátom

to Bysťo: chlapci z EQ (BA) to robia čo som trochu zahliadol ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: So Apr 16, 2011 11:18 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Jean d´Arc napísal:

Hmmm - celokovové štíty? Ja objednávam drevené so železnou puklicou. Chlapík má akurát 6-ročné odležané jasenové drevo... Very Happy


ako uz spomenuli aj bistro aj dano,u nas je vacsina kovova
ja mam dreveny a pohoda, znesie v pohode dost,ak je to drevo este potiahnute
pamatam sa,ako som ho mal na jednom celodennom treningu a ked som prisiel vecer domov,mohol som lepit a dufal som,ze mi vydrzi este aspon trening, dva, lebo nebol potiahnuty
ale akonahle som okraje potiahol surovkou a vrch vylaminoval platnom, tak je uz bezudrzbovy (a to drevo mi pride dobre akurat na to,aby to cele drzalo pokope)
vyhodu ma tu,ze vazi trocha menej,ako tie kovove,co mame a ak nechces nejak tvarovany,tak ta drevena cast je lahko vyrobitelna v pripade,ze sa rozpadne
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ondřej Adámek
Bežný tlachal


Založený: 20 Jan 2009
Príspevky: 57
Bydlisko: Adamov

PríspevokZaslal: So Apr 16, 2011 5:27 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

mno, ja jsem nepsal o zakonceni akci, ale o ustrednim momentu .... ze ktereho spousta akci vychazi ... a nepsal jsem o spodni vazbe, ale o prevedeni vazby dolu .... ale nechme to byt, pokud si myslite, ze bodat na bricho nepotrebujete, prosivka je vam k nicemu Smile
_________________
Neprotahuj sek až k zemi
s Dlouhým hrotem bližší je mi
skončit ... a neboj se sběře
co jím míří od soupeře
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Jana Pásztorová
Bežný tlachal


Založený: 12 Apr 2011
Príspevky: 46
Bydlisko: Rožňava

PríspevokZaslal: So Apr 16, 2011 7:52 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

V pohode... Very Happy... V tejto súvisloti ma napadá, že oveľa dôležitejším ochranným prvkom sú šermiarske rukavice... I-33 vychádza z predpokladu neustáleho kontrolovania krytia ruky pästným štítom. V manuskripte je nespočet príkladov - ak žiak zabudne kryť pravú ruku (t.j. ruku, v ktorej je držaný meč) kňaz okamžite prevedie sek na ruky... Čo je v tomto prípade tiež likvidačný sek. V tom je krása tohto fechtbuchu - vyžaduje maximálnu koordináciu pohybov, šermiar nekontroluje len meč, ale štít (resp.ruku)... Nadčasovo sofistikované... Very Happy
Ešte k tým sekom - okrem toho môže byť akcia zakončovaná aj objatím súperových rúk pravou rukou, po čom nasleduje donútenie súpera pustiť zbrane... Tak isto sa príležitoste vyskytne akcia, pri ktorej jeden zo šermiarov vytrhne protivníkovi meč alebo zachytí hrot (to opäť zdôrazňuje význam šermiarskych rukavíc... Smile )

to mišo: Toto ma zaujíma - neviem sa rozhodnúť, či potiahnuť štít kožou... (práve nad tým dumeme s výrobcom Smile ). Aké máš skúsenosti? Volil by si radšej nejakú nenápadnú lepenku?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Jana Pásztorová
Bežný tlachal


Založený: 12 Apr 2011
Príspevky: 46
Bydlisko: Rožňava

PríspevokZaslal: So Apr 16, 2011 8:01 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

to Bystrík Holeček: Ďakujem za popriatie šťastia - budem ho potrebovať... Very Happy Bola by som veľmi rada, keby sa tomuto fechtbuchu po čase v KE začalo venovať viac ľudí... Možno hudba ďalekej budúcnosti, že by sme mohli ako skupiny spolupracovať a príležitostne si vymienať postrehy... Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marek Axman
Bežný tlachal


Založený: 26 Jan 2010
Príspevky: 21
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: So Apr 16, 2011 8:14 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevím jestli znáš, ale tohle je myslím si velmi povedený překlad http://myschwerk.webzdarma.cz/mainpage.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Jana Pásztorová
Bežný tlachal


Založený: 12 Apr 2011
Príspevky: 46
Bydlisko: Rožňava

PríspevokZaslal: So Apr 16, 2011 8:23 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Díky... Smile... Preklad mám, ale o tejto stránke som nevedela - veľa zaujímavého... Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Bystrík Holeček
Tlčhuba


Založený: 17 Sep 2006
Príspevky: 348
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So Apr 16, 2011 9:26 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ondřej Adámek napísal:
... ale nechme to byt, pokud si myslite, ze bodat na bricho nepotrebujete, prosivka je vam k nicemu Smile


ja si myslim ze bodat na brucho urctie potrebujeme, i ked som presvedceny o tom, ze to nie je ustrednym utokom v I.33....nepotrebujeme sa vsak tahat za slovicka, myslim ze si rozumieme o co ide...


a na sparing je dobra presivanica ci kozenna vesta viac ako ziadana...
_________________
wer nicht kämpft, kann nicht gewinnen

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So Apr 16, 2011 9:32 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Jean d´Arc napísal:
Toto ma zaujíma - neviem sa rozhodnúť, či potiahnuť štít kožou... (práve nad tým dumeme s výrobcom Smile ). Aké máš skúsenosti? Volil by si radšej nejakú nenápadnú lepenku?


co myslis tou lepenkou? potiahnut to mozes bud surovou kozou alebo niekolkymi vrstvami platna,vznikne ti nieco ako laminat....

co sa tyka rukavic, tak tie su fakt dolezite, moje prsty by vedeli rozpravat...na bezny trening pouzivame trenerske rukavice na sportovy serm, su sice drahsie, ale velmi dobre, na akcnejsie testovanie technik, pripadne sparing vsak treba nieco ucinnejsie, my mame rukavice na inline hokej
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: So Apr 16, 2011 10:27 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ti, co sermujete I.33, vas nazor na toto?

http://www.youtube.com/watch?v=mmVcLYlwPuM
_________________
Peter - deCarabas - Madlenak
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne Apr 17, 2011 6:10 am    Predmet: Odpovedať s citátom

jo, to sú ľudia z hammaborgu, tí sú v tom fakt dobrí
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Strana 1 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk