Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Krúžky ploché a okruhlé

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> História
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Chevalierista
Bežný tlachal


Založený: 12 Jan 2011
Príspevky: 10

PríspevokZaslal: So Feb 19, 2011 4:11 pm    Predmet: Krúžky ploché a okruhlé Odpovedať s citátom

Zdravím,

Túto tému som založil s dôvodu zistenia obdobia odkedy sa pri výrobe krúžkových zbroji začali používať ploché krúžky. Kedysi som natrafil na dokumenty, ktoré uvádzali 14. alebo 15. storočie, len to bolo už dávno a dobre si to nepamätám. Preto by som bol rád za Vaše názory a príspevky do tejto témy. Ďakujem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So Feb 19, 2011 4:28 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

pokial viem, tak nic take, ako specialne robene ploche kruzky neexistovalo, ono je to zbytocna a v tej dobe aj dost problematicka robota...to, ze boli kruzky zplostene bolo zposobene rozklepnutim pri nitovani...a este boli kruzky vyseknute z jedneho kusa, tie mohli byt zplostene...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marek Axman
Bežný tlachal


Založený: 26 Jan 2010
Príspevky: 21
Bydlisko: Ostrava

PríspevokZaslal: So Feb 19, 2011 5:33 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel Holeček - Triarius napísal:
pokial viem, tak nic take, ako specialne robene ploche kruzky neexistovalo,


To není tak úplně pravda, ploché kroužky máme dostatečně doložené.
Stím kdy přesně se začaly dělat, už to bude složitější, každopádně v rozmezé 14.-15. je jejich výskyt běžný.

Augsburg, Germany
# late 14th century or early 15th century
# Iron and copper alloy
http://wallacelive.wallacecollection.org/eMuseumPlus?service=DynamicAsset&sp=SU5mxm4Yx%2FVaV1DPqh%2B3byn7vHPO0vGEbSO2CZa%2FyluWyUdAw6XbIJo%2FXSd3RdPIQGDltaCq%2FweZm%0AHsV76GnM8XFlKwOoejtfQrETWcg0DGQu2dpL372Wew%3D%3D&sp=Simage%2Fjpeg

Brief description Mail shirt. German, mid-14th century
http://collections.royalarmouries.org/image.php?i=567910&r=2&t=4&x=1

kroužková zbroj 1350, jižní itálie
http://img2.rajce.idnes.cz/d2/2/2723/2723212_8f52467e9b8cbe5ed4a6fcc6cd94c913/images/11_-_krouzkova_zbroj_1350,_zapinani_hackem_u_krku,_platy_1360-1380,_jizni_Italie.JPG

http://img2.rajce.idnes.cz/d2/2/2723/2723212_8f52467e9b8cbe5ed4a6fcc6cd94c913/images/91_-_krouzkove_pletivo,_detail_3.JPG
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Nathan
Bežný tlachal


Založený: 08 Júl 2010
Príspevky: 86

PríspevokZaslal: So Feb 19, 2011 6:49 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ja som mal doteraz dojem že väčšina stredovekých krúžkoviek bola robená z krúžkou, ktoré sa vystrihávali z veľkých kusov kovu, ako z plechu a nie z drôtu, ako sa to robí dnes pri nenitovaných krúžkovkách
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Tomáš Mrázek
Tlčhuba


Založený: 01 Mar 2009
Príspevky: 197
Bydlisko: Žilina/Košice

PríspevokZaslal: So Feb 19, 2011 8:21 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

a čo takto si najskôr prečítať Wothanov článok na stránkach Curie...
_________________
Samo napísal:
...dobový život chod robiť do talianska alebo švajčiarska, sme na slovensku, tak sa prispôsob, alebo rob akcie sám a ľudom ukáž ako sa v stredoveku spalo a nie bojovalo...



"Never trust another reenactor."
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So Feb 19, 2011 11:24 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

netvrdim, ze ploche kruzky neexistovaly, ale pochybujem o tom, ze boli od zaciatku vyrabane s umslom aby boli ploche (samozrejme s vynimkou vysekavanych), jednak to je technicky velky problem (ani dnes sa velmi nestretavame s plochym drotom) a jednak je to uplne zbytocne...proste plochy kruzky boli preto, ze ich sklepali pri nitovani, hlavne pri malych kruzkoch...cize riesit pri tom nieco, ako dataciu,mi pride uplne zbytocne
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Ne Feb 20, 2011 9:56 am    Predmet: Odpovedať s citátom

to mna skor zaujimalo,ako sa drat ziskaval

http://www.valhs.org/history/articles/manufacturing/text/viking_mail.htm
inak tu mas ploche kruzky (vraj) uz v 10-tom storoci
pricom sa proste striedali s tymi nitovanymi (kedze nemusis mat otvaratelne vsetky)


Nathan - keby si mal kruzkovky len z plochych kruzkov,ako by si ich do seba navliekal?
oki,mozes to roztat, urobit dierku a spojit, ale ten kruzok uz bude mat mensiu velkost (a asi sa ti pri tom stlaceni zdeformuje na oval)

a este to tahanie drotu(ak by bol niekto zvedavy,ako ja Smile ) :
http://www.forth-armoury.com/research/wire/wire_draw_by_hand.jpg
http://www.wga.hu/frames-e.html?/html/m/master/balaam/eligius.html
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Milan Kertész
Tlčhuba


Založený: 19 Apr 2008
Príspevky: 138
Bydlisko: Hlohovec, Bratislava

PríspevokZaslal: Ne Feb 20, 2011 11:39 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel Holeček - Triarius napísal:
...jednak to je technicky velky problem (ani dnes sa velmi nestretavame s plochym drotom) a jednak je to uplne zbytocne...

Nejde o plochý drôt. Metalografia ukázala, že ploché krúžky sa vysekávali z plechu. A mimo to, každý kto to skúsil vie, že to úrychľuje pletenie. Wink A hlavne pri nitovaní, keď každý krúžok treba ešte znitovať.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne Feb 20, 2011 4:11 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

a citate vy vobec, co clovek napise? sak uz dva razy som spominal, ze ak sa kruzky vyskavaju, tak su logicky ploche...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Milan Kertész
Tlčhuba


Založený: 19 Apr 2008
Príspevky: 138
Bydlisko: Hlohovec, Bratislava

PríspevokZaslal: Ne Feb 20, 2011 4:27 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel Holeček - Triarius napísal:
a citate vy vobec, co clovek napise? sak uz dva razy som spominal, ze ak sa kruzky vyskavaju, tak su logicky ploche...

Ak myslíš tými "špeciálne robenými plochými krúžkami" krúžky vyrobené z plochého drôtu navinutého na hriadeli tak hej, také sa, pokiaľ viem, nerobili. V tom prípade sorry za nepozornosť.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Chevalierista
Bežný tlachal


Založený: 12 Jan 2011
Príspevky: 10

PríspevokZaslal: Št Feb 24, 2011 3:09 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem ľudia za príspevky, aspoň už mám presnú predstavu v ktorom storočí sa vyskytovali Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Vladimír Čepela
Bežný tlachal


Založený: 01 Jún 2007
Príspevky: 28

PríspevokZaslal: Št Feb 24, 2011 11:46 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

http://www.viacassa.eu/wp/wp-content/uploads/Stredoveka_kruzkova_kosela_z_hradu_Sklabina.pdf
http://www.viacassa.eu/wp/wp-content/uploads/FRAGMENTY-kruzkovej-zbroje-STREDOVEK.pdf
http://vili.uniba.sk:8880/ddp/dostupne/2007-FI-gXXQKK/2007-FI-gXXQKK.pdf
_________________
Plus vera ratio valet quam vulgi opinio.

http://tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Raymond z Normanov
Bežný tlachal


Založený: 02 Mar 2010
Príspevky: 25

PríspevokZaslal: Ne Feb 27, 2011 7:50 am    Predmet: Odpovedať s citátom

nepoviem Vám kde, ale čítal som, že ploché krúžky sa nerobili z plochého drátu, čo by bolo technicky hodne náročné, ale z normálného mäkkého drátu po ktorom sa hňaplo kladivom. Hrany spevňujú a plocha viac kryje. Čo sa týka nitov, tie sa vysekávali z tenkého pliešku a mali trojuholníkový tvar (preto sa nesprávajú ako klasické). Ploché krúžky si podla mňa vyžiadala kvalita materiálu a myslím že prevažovali (možno úplne)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Daniel Kaločány
Regrút


Založený: 25 Aug 2011
Príspevky: 3

PríspevokZaslal: Pi Sep 09, 2011 12:45 am    Predmet: Odpovedať s citátom

sám som vlastníkom nákrčníku z plochých krúžkov a nedá mi to inak, ako uviesť praktické vysvetlenie prečo sú ploché krúžky lepšie a čo som videl originály zbrojí povedal by som, že asi aj viac ako 50 percent z nich je vyrobených z plochých krúžkov
podotýkam, použité názvy vlastností z oblasti pružnosti a pevnosti materiálu neboli ten krát známe, ale dajú sa identifikovať aj empiricky

- medzi plochými krúžkami sú menšie otvory, ako medzi krúžkami z drôtu kruhového prierezu

- rozklepnutím krúžka dochádza k deformačnému spevneniu kryštálov ocele a zvyšuje sa pevnosť materiálu

- plochý krúžok má iný prierezový modul, ako drôt kruhového prierezu, ktorý zabezpečuje väčší odpor v krute aj ohybe

preto sa domnievam, že tvrdenia typu je to zbytočná robota sú scestné
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Pi Sep 09, 2011 4:51 am    Predmet: Odpovedať s citátom

na plocjom kruzku sa pri klepani roztiahnu vsetky povrchove vady (proste ich rozklepes) na vacsiu vzdialenost

deformacne spevnenie je jedna vec, pnutie,ktore vznika + sanca na zvacsenie trhlin pri klepani a nasledna vacsia sanca lomu je vec druha
a ze mali matros pekne znecisteny,tak pri tom mnozstve inkluzii a oxidov by som sa ani nedivil

modul v ohybe pre plochy drot a kruhovy je iny,to mas pravdu,ale kedze sila posobi kolmo na to ploche,tak prave vyska (ktora je tusim na tretiu) tohto kruzku je mensia,teda aj pevnost v ohybe mensia, alebo teda pri zatazeni tou istou silou priehyb materialu vacsi (ale kedze tam skor pojde aj tak o tlak a kruzok sa hybe- nie je upevneny v stojane,ale sucastou kruzkovky a pri naraze sa posuva v smere sily... tak mi pride zbytocne vazovat o akomkolvek druhu pevnosti)

a kedze tam dochadza k statickemu zatazovaniu asi akurat tak pri roztahovani kosele jej vahou a pri utoku skor k razu , je tam dolezitejsia podla mna vrubova huzevnatost materialu

inak mi pride zbytocne taketo obhajovanie druhu kruzkov
proste boli aj vtedy?
ak ano,tak ich mozem mat a urcite vedeli,preco ich pouzivali (teda mne by to asi stacilo, vyhod sa ukazu pri pouzivani...pripadne neukazu)
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Daniel Kaločány
Regrút


Založený: 25 Aug 2011
Príspevky: 3

PríspevokZaslal: Pi Sep 09, 2011 8:38 am    Predmet: Odpovedať s citátom

pardon ospravedlnujems a za chybu ohyb tam nema co robit a unahlil som sa v pisani odpovede
ale kto pochybuje o krute nech si skusi rozklepnut jeden kruzok a hned po sebe otvorit a zavriet najprv kruzok kruhoveho prierezu a potom rozklepnuty a hned pozna rozdiel
ale ako si napisal nic to nemeni na tom, ze tento typ kruzkov prevazoval a bolo by dobre ich viac vidavat na akciach
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Pi Sep 09, 2011 2:37 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

nepisem,ze ten typ prevazoval (ani ako casto sa pouzival)
viem,ze bol a to mi momentalne staci, len mi nepride,ze by cely kruhovy drat preklepavali naschval (jedine,ze by chceli pracu urobit rychlejsie,ale to uz su teorie)
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> História Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk