Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Škola noža, britvy a palice

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Podujatia
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Milos
Regrút


Založený: 26 Sep 2007
Príspevky: 5

PríspevokZaslal: Št Okt 14, 2010 4:33 pm    Predmet: Škola noža, britvy a palice Odpovedať s citátom

Oznam
18.12.2010 sa koná v Michalovciach škola noža, britvy a palice z oblasti Puglia (Južné Taliansko).
Vyučuje Roberto Laura - člen Rytierov cti a pokory (združenie, ktoré existuje neprerušené od 15. storočia). Ak bude viac času ukáže aj techniky zo Severného Talianska.
Poplatok 40€
Bližšie info na tel.: 0905 807 491, 0917 633 259


ps: seminár určite bude, už teraz je cca 20 ľudí.

S pozdravom Miloš Chripko
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po Okt 18, 2010 8:00 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Miloš, ak by to bolo možné..
Bol by som rád, aspom nejaké bližšie informácie, napr. kto je to Roberto Laura,... kto sú to tí "Rytiery cti a pokory", čím sa zaujímajú, napr. čo robili od toho XV.storočia po dnešok ... lebo len to, že vtedy a vtedý príde nejaký Roberto a že už sa prihlásilo 20 ľudí je trocha/dosť/ málo... Wink
/Som veľmi nedôverčivý, lebo, dnes je v našich končinách kopa "všelijakých majstrov a kvázimajstrov" čo si urobili z BU živnosť a odr.....ú naivných ľudí. Totiž, dnes sa robí kopa všelijakých seminárov zo všetkých možných BU a štýlov a je ťažké "oddeliť kúkoľ od pšenice"

Tiež by ma zaujímalo, koľko, resp. ako dlho bude seminár trvať lebo 40,- Euro je stašne veľa... /môj obersensei robí 2 dňový seminár za 30,- Euro a to je minimálne 15 hodín kvalitnej výučby od maníka, ktorý sa cca 60 rokov zaoberá s Karate a s Kobudo

Okrem iného som lakomý telefonovať.... tiež nôž, britva a palica mi nepripadajú ako "rytierske zbrane", zas na druhej strane, v úzkych južnotalianskych uličkách by bolo asi nepraktické oháňať sa dlhým mečom Rolling Eyes
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Ut Okt 19, 2010 4:42 am    Predmet: Odpovedať s citátom

co tak trocha samostatnosti a googlovania?
http://www.robertolaura.com/
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut Okt 19, 2010 8:10 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ďakujem za link, /hlavne za to, že je v nemčine/, lebo okrem toho, že som lakomý, som aj strašne lenivý.. /Inak zo zaujímavosti som pozrel aj iné stránky kde je Roberto a táto je asi najlepšia

prelúskal som sa cez to všetko, aj linky, aj videá som si pozrel, pomerne zaujímavé, ... Ale zas na druhej strane, nič iné, nové okrem toho, čo bolo v ozname o semináry, tak z toho všetkého som sa viac nedozvedel, /možno na tých talianskych stránkach/
nie som expert na staré talianske BU, ale na prvý pohľad /môj čisto súkromný, osobný názor/ mi to pripadá ako také cuvee/zmeska všetkého možného, aj kick-box, aj zápas, aj kendo, aj šerm, aj arnis, aj hanbo-jutsu a všeličo iné..... zas na druhej strane, je jedno ako sa to volá, furt je to o jednom a o tom istom....
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: St Okt 20, 2010 8:35 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Nechcel si povedat, ze je to poulicna bitka a sebaobrana, comu nasvedcuju okrem ineho uz pouzite zbrane...? Rolling Eyes
_________________
Peter - deCarabas - Madlenak
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
wassil
Bežný tlachal


Založený: 25 Máj 2009
Príspevky: 28
Bydlisko: NR

PríspevokZaslal: St Okt 20, 2010 12:22 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

pepo, pozri si zapas v nemeckej skole.. sak to je tiez len "poulicna bitka" Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: St Okt 20, 2010 4:36 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

wassil: no neviem, myslim, ze si viem predstavit kombinaciu noz alebo britva plus taliansky temperament. Z toho mi vychadza fakt skor taka mafianska bitka na noze, hehe...

Nemecky zapas je zapas, ma to nejake pravidla, kde sa borci rezu britvami, to mi nepride ako sport Smile
_________________
Peter - deCarabas - Madlenak
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: St Okt 20, 2010 7:39 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

nahodou
by sa potom dal urobit suboj 2 holicov
Wink
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Okt 20, 2010 8:45 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

deCarabas napísal:
Nechcel si povedat, ze je to poulicna bitka a sebaobrana, comu nasvedcuju okrem ineho uz pouzite zbrane...? Rolling Eyes

no lepšie by som to asi nevystihol, ale učím sa byť diplomatický, lebo pár krát sa stalo, že som si tu "pustil hubu na špacír" a schytal som to z ľava z prava, verejne + cez súkromné správy..

Ono je to inak ťažké s "tradičnými" BU, ktoré inak nemajú tradíciu. Nie je to len v európskych BU, je to aj v ázijských, vždy sa niekto nájde,kto sa niekde náhodou zoznámi s "posledným žijúcim majstrom" toho ktorého štýlu, alebo školy, "ktorý mu na smrteľnej posteli odovzdá všetky svoje vedomosti, "esenciu" štýlu ... a hľa zrazu sa objavila nejaká niekoľko sto rokov stará škola, ktorá už bola dávno zabudnutá, resp. niekto "pozliepa niečo dokopy" dá tomu priliehavé meno, resp. pomôže si s nejakým názvom z minulosti ... a hľa nové BU, resp. štýl je na svete. Nikedy tento nový štýl však neprežije svojho majstra-zakladateľa a zanikne spolu s ním.

Japonci to majú ľahšie ako je niekde prípona "jutsu", tak znalý človek hneď vie, že je to Bojové umenie ako sebeobrana, kde je dovolené všetko na svoju obranu, ak je tam prípona "do" tak je to cesta k seba zdokonaľovaniu, resp. per huba povedané šport.

Inak všetky BU vznikli ako sebeobrana s cieľom prežiť, len neskôr sa z toho stalo "umenie" resp. šport. V Japonsku sa Jutsu/umenie stalo Do /cesta cca od 17. storočia, predpokladám že v Európe tak isto, resp. trocha neskôr/ Tým chcem povedať, že sa to "kultivovalo" a šermovať sa začalo nie len pre prežitie, ale aj "dobrý pocit" prestíž, ocenenie, tituly, medaily inak pre sebazdokonaľovanie/sebavzdelávanie.

Týmto nechcem, bože uchovaj, povedať, že Roberto nie je namakaný, resp. že sa nevyzná, určite je veľmi dobrý a vyzná sa, určite je majster, týmto ho nechcem zhadzovať, alebo ho haniť, božechráň, ale z toho čo som si všetko prečítal, tak ma to neoslovilo. /Nie že by sa mi to nepáčilo, je to určite dobré, aj v praxi využiteľné a účinné, ale.../

Wassil, ak pre mňa niekto povie zápas, tak to značí že boj, ale s pravidlami, pouličná bitka je niečo iné.
Totiž pri zápase Ťa nenakopnem do .., tam, však vieš, ani ťa prstom nepichnem do oko, resp. neudriem Ťa na zakázané miesto. nebudem zápasiť nedovolenou technikou, ani ťa nebudem chcieť naschvál zraniť, alebo uzblížiť Ti ,/záleží od pravidiel zápasu/ , tiež na zápas prihliadajú nejaký rozhodcovia, ktorí sledujú aby boli dodržané pravidlá, ale v rámci bitky, Ťa pohryznem, dupnem Ti na palec, chytím ťa za.., resp. Ťa tam kopnem....

Mišo, a volalo by sa to "Barbier z Apúlie" alebo z Puglie Rolling Eyes
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Št Okt 21, 2010 6:34 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Milos: existuju necjake fechtbuchy, ktore by sa touto skolou zaoberali? Na nete som k tomu nic nenasiel a celkom by ma zaujimalo, ako to moze vyzerat. Mas k tomu nieco?

V ktorom storoci vlastne tato skola vznikla?
_________________
Peter - deCarabas - Madlenak
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Okt 21, 2010 8:17 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Na základe dostupných materiálov na webe a aj vzhľadom k Robertovmu veku, /vyzerá pomerne mlado/ vznik tejto, konkrétnej školy tipujem na poslednú dekádu 20. storočia, resp. prvú dekádu 21. storočia.
Akurát zdroje, z ktorých čerpá, sú staršieho dáta.

Nakoniec ani karate, ako také, nie je moc staré BU, tak 70-80 rokov. Dokonca Goju-ryu, je tiež cuvéé viacerých štýlov, ktorých základ tvorí štýl pa-kua /interná škola kung-fu/, štýl žeriava, mníšska päsť a ešte niečo..., ktoré všetky Kanryo Higaonna študoval v Číne vo Fu-čou, doniesol to všetko späť na Okinawu, kde to zmiešal z Tode, zosystematizoval a naučil to Chojuna Miyagiho, ktorý z toho vytvoril Goju-ryu, Wink a hľa, učí sa to v celom svete Razz
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Pi Okt 22, 2010 4:00 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marian: Mna azijske BU nezaujimaju, pytam sa konkretne na toto.
_________________
Peter - deCarabas - Madlenak
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi Okt 22, 2010 8:28 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

deCarabas napísal:
Marian: Mna azijske BU nezaujimaju, pytam sa konkretne na toto.


ber to ako analógiu, že všetko tu, už raz bolo a je... v dnešnej dobe globalizácie je úplne jedno, figu/prd na tom záleží, či je to v Ázii, alebo v Európe, ... ľudia sú všade rovnakí,...
Inak, vieš si predstaviť, že by si to bol zrovna Ty, čo "zrekonštruje a oživí" nejakú dávno "zabudnutú školu" resp. založí nejakú "školu novú alebo štýl" a budeš mať zástupy nasledovateľov , Rolling Eyes vieš si predstaviť tie možnosti, tú slávu..... a všetci Ti budú hovoriť Majster... a..

... votom to je
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milos
Regrút


Založený: 26 Sep 2007
Príspevky: 5

PríspevokZaslal: St Okt 12, 2011 6:56 pm    Predmet: Škola noža Odpovedať s citátom

Priatelia !
Po roku sa opäť koná v Michalovciach 26.11.2011 škola boja nožom majstra Roberta Lauru. Škola prebehne v sobotu od 8:00 (cca) do večera (kto ako bude vládať). Cena 20-30€, podľa počtu účastníkov.

Škola je zameraná hlavne na Juhotalianský štýl boja nožom, ale je tiež možnosť výuky palicou z Juhotalianských regiónov či boj britvou. Ako som spomínal minule majster Roberto Laura (žiak majstra Luciana Triminga) učí školu ktorá je živá od stredoveku, má svojích majstrov, ucelený štýl - ide v podstate o výučbu pouličného boja nožom, palicou a britvou.

Po roku, keď som absolvoval kurz si dovolím bez emocií svoj subjektívny názor na túto školu: teším sa na ňu, na nové učebné materiály. Veľmi ma zaujali tzv. formy (súborné cvičenia, niečo ako kata u japoncov) či boj nožom v pokľaku proti súperovi ktorý bojuje rôznym štýlom v bežných strehoch. Systém boja nožom, ktorý možno sa mýlim, nemá v Európe podonú alternatívu - tento boj je už o geometrii. Šermiarske školy z južného Talianska neboli nikdy prekonané technicky školami zo severu Talianska či Francúzska (preto neprijímali ich štýl boja či výučby). Snáď jeden príbeh k tejto téme od majstra Antonio G.G. Merendoni v knihe L´Arte Italiana del Maneggio delle lame corte dal 1350 al 1945 : Je pravdou že Talianská škola prežila vzlet i ústup svojej supremácie nad ostatnými školami. Učili šermovať celú Európu, ale keď sa pozrieme serióznejšie na celú šermiarskú panorámu Talianskej vtedajšej doby, zistíme že školy z juhu šli svojou cestou, spomeňme Neapolskú a Sicílsku. Zatiaľ čo Severotalianská ako ju dnes poznáme zaokrúhlene = Talianská, ostala v tieni francúszkej. Neapolská a Sicílska sa vyvíjali ďalej. V 18. storočí predviedli tieto školy prevahu na vojenskom kolégiu, kde bol pozvaný Francúzsky šermiarsky majster La Motte. Došlo ku konfrontácii medzi majstrami Gaggani a Bianchi a francúzskym majstrom. Obaja mali nad ním technickú prevahu. Mnohí v súčastnosti nedoceňujú nožové školy z juhu Talianska mysliac že sú prekonané francúszkými či španielskými školami. Treba zobrať do úvahy že ľudia týchto regiónov ako Sicília boli silno ovplyvňovaný severnou Afrikou.
Ešte jedna veta od majstra Merendoni-ho : Je jedna vec naučiť sa brániť a útočiť a ďalšia veľmi podstatná rýchlo klamať.
http://www.youtube.com/watch?v=03rNgtymA_E&feature=related

Toto je ukážka členov rytierov cti a pokory ktorý skutočne fungujú od stredoveku, ktorí pozvali na priateľský sparing majstra noža ktorý vyučuje v celej Európe.

info na číslach :
Peter Havrila 0908 315 347 - organizátor
Miloš Chripko 0917 633 259
[/img]
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Št Okt 13, 2011 6:19 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj,

opat sa pytam z akych dobovych materialov ten majster cerpa? Pokial je to taka dlha tradicia, predpokladam, ze by mal existovat nejaky zdroj, z ktoreho vychadza.

Co sa tyka toho videa, v boji s britvou sa fakt nevyznam, ak by slo o noz, nic prevratne som tam nevidel, ale beriem, ze britva je zatvaracia a sprava sa inak.
_________________
Peter - deCarabas - Madlenak
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Podujatia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk