Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

"Šerm je len jeden" alebo Čo je vlastne historický
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po Apr 05, 2010 10:41 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Aby som to upresnil. Vobec som nechcel zacat diskusiu s podobnou temou. Kazdy clanok kladne popisujuci sermiarov je v podstate osozny.
Kazda generacia to ma zvacsa lahsie ako predchadzajuca. S tym plne suhlasim. Ja dnes mozem pouzivat internet co moj otec nemohol, a otec zas pocuval radio vo veku ked moje dedo oral s konom.
Internet vdaka Bohu pomaha pokroku.
Asi bolo tazsie ziskat niektore stredoveke pisomnosti ako dnes. Ja som do Berlinu nepisal list, ale email. Ale aj listom by to tiez islo. Isty problem mohli robit spisy zo SRN, ci Viedne. Ale myslim, ze Ringeck (vyborny zaklad sermu podla Lichtenauera) bol dostupny prepisany vo Wierschinovej praci od roku 1965, a v Hilsovi od 1985 bol rozsiahli zoznam kde co hladat.
Vyvoj ako pisete vsetci ide dopredu, a ja som vdacny za vsetky tie roky sermu v CS.

Raymond (Dusan?): Tvoja otazka mozno nie je uplne dobre polozena. Lichtenawerova skola bola velmi vyrazne rozsirena vo svojom obdobi. Talianska skola bola podla zatial mne dostupnych zdrojov este len v plienkach. Hovorime o rokoch cca. 1400 max. 1500. Ak vyberieme ako zastupcu serm dlhy mecom. Nie je to zbran do armady a do bitiek. je to viac civilny nastroj. Nemci si ale Lichtanwerovu tradiciu drzia dlho. Este po roku 1600 vieme najst jej nitky. Rozdiel je v tom, ze (podla mojho nazoru, a neviem kto sa este prida) po roku 1500 ten serm dlhym mecom uz nemal tu funkciu co predtym. Stava sa sportom a zabavkou. Na scenu prisli ine zbrane. Bolo by divne ak by pretrval. Alebo sa pytas preco sa zmenili zbrane a neostali 500 rokov v takmer nezmenenej forme ako napriklad dlhy mec v Japonsku?

P.S.: Vdaka Dusan. Velmi si to vazim, ked nieco take padne z ust Dusana Tadlanka.
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Apr 06, 2010 9:12 am    Predmet: Odpovedať s citátom

to Raymon z Normanov: aj ked tvoja otázka smerovala k chalanom do Trnavy dovolim si zaragovat že je nebezpečné prirovnávať pokles záujmu o nejaký bojový system len z hladiska toho že bol v čase nahradeny niečim iným pri skúmaní šermu europskou šablou (v mojích očaich ten najmarkantnejši príklad) je to práve naopak čim pokročilejšia doba tým stupidnejši šerm (aj keď vieme aké dôvody ich k tomu viedli - napriak tomu to nič nemení na tom že je ten šerm neporovnatelný) preto by som sa tak na prirodzený histor. vývoj ako evolúciu k lepsiemu moc nespoliehal lebo nie vždy bola hybná sila kvalita šermu....

a k tým autoritám slovenského šermu ... hm.... ak by som to zobral z mojho pohľadu tak tie velké mena ktorými sa v rozných debatách ludia ohaňajú som nikdy nestretol (okrem Ing. Kozu) a vzhľadom na to všetko čo som mal možnosť som mal možnosť učit sa ako žiak magisteria a neskôr porovnať s historickými zdrojmi ... nemám pocit že ide o zmenu či reformu šermu na SVK ale skor o nahradenie jedneho druhu inym druhom celkom odlišným

nemožem povedať nehistorický - historickym (ved aj taky Hutton v 19. storoči pise o serme dlhým mečom podla Marozza štylom prima, sekunda, treca .... tak ako vedel) ale nedostatočne pochopeným (ak má niekto pocit ze toto slovo je urážajúce "pochopeným" no podla mňa by bolo urážajúcejšie keby som povedal že pochopené to bolo a vedome zmrvené ..... ) tak aké autority potom ???

PS: kazdy kto o šerme na SVk niečo vie je samouk..... neopiera sa o prácu inych ludí ale len o svoju vlastnu (ak sa za tých inách nepovažujú x00 rokov mŕtvi majstri ) .... kedže je v nás (právom) zakorenená nedôvera (aspon za ludí z mojho okolia)

PS2: to (slečna/pani) Luba: existuje aj iný spôsob verejnej prezentácie než vsadenie šermu ako súčasti (hoci dominnatnej) do deja či divadelné rozohrávanie charakterov postáv (to sa tušim študuje VŠ)
existuje mnoho iných prezentácii bojových umení (Systema, Aikido, Capoeira ..... ) nik z nich sa o to nesnažia... a pritom stale ide o show pretože pútajú ich VÝKONY. Neviem prečo by mal HŠ byť nutne spajany s divadlom (môže ak chce niekto, ale neviem prečo by "musel") myslím že je to len otázka osobnych preferencii (každý v tom hľadá niečo ine)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Raymond z Normanov
Bežný tlachal


Založený: 02 Mar 2010
Príspevky: 25

PríspevokZaslal: Ut Apr 06, 2010 10:36 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Vaše odpovede ma naviedli uvažovať takto: Ak výdeme z predpokladu, že šerm podla L. je hlavne duelová záležitosť študovaná hlavne vyššími vrstvami, musíme pripustiť, že ustupuje zrovna v dobe, kedy končia božie súdy a nastáva doba duelov. V tom prípade je ťažko prípustné, že by sa niekto vzdal najefektívnejšieho spôsobu boja a radšej by sa rozhodol pre menej efektívnu, ale predsa len módnu novú vlnu. Ide mu predsa o život.
Je možné, že smrťou majstra a náročnosťou kunstu sa jeho znalosť stráca, aj keď o tom vydal knihy. Často sa totiž stáva, že priami žiaci možno ovládajú umenie na patričnej, komparatívnej rovine, ale buď nemajú dar vyučovať a predávať poznatky ďalej, alebo nemajú to meno, aby tých nových žiakov pritiahli.
Druhá možnosť ktorá ma napadá- aj keď je to iba špekulácia, je, či nebola talianská škola, uprednostňujúca body a steso a kontro tempá s ľahšou zbraňou predsa len o kvapku rýchlejšia.
Čo sa týka toho, že šerm jeden a pól ručkou nie je vojenská záležitosť- chcem pripomenúť, že landsknechti používali dlhé meče a často ako profesionáli- museli jednoducho mať nejaký štýl. Teda dúfam, že sa nemýlim. Tiež konec ťažkej feudálnej jazdy používal dlný jazdecký meč, čo myslím smelo môžeme označiť ako 1apólku. Ešte stále sa pohybujeme v období storočnej vojny a vojny ruží, kde sa často utkávali pešie šľachtické kontingenty. Čo sa týka šable, myslím že ju prijala najprv len tá časť európy, ktorá bola v kontakte s Orientom a Turkami, a aj to zo začiatku viac menej pre ľahkú jazdu. Ťažká jazda používala ešte dosť dlho paloše a meče. Inak ústup k menej kvalitnému šermu hlavne v armáde sa dá vysvetlovať aj tvrdením, že postupným prevládaním palných zbraní ako primárného spôsobu boja, a odsúvaním šermu aj vďaka hromadnému nasadeniu velkých más tyčových zbraní, čoraz väčšiemu počtu odvedencov z nišších vrstiev , je to v celku logický a ľahko vysvetliteľný jav.

Ešte pár slov k tej scénike. Problém v mojich očiach je takýto: pri sledovaní boxu je zrejmé, že ide o to, kto vyhrá. Preto ma ako diváka zaujíma a vzrušuje celý priebeh boja, nedaj bože aby som sa obzeral a prišiel o KO. Lenže pri HŠ ide málokedy o boj, ale často o choreografiu. Raz som na Libušíne bol svedkom volného turnaja mečom, a to bolo skutočne zaujímavé, pretože to bol práve prípad toho boxu, a to napätie, že kto z koho tam bolo markantne pprítomné. Boli tam komúne tempá, nepodarené akcie, nedotiahnuté útoky, nesprávne kryty a sem tam aj krv a bolesť- jedným slovom BOJ. Lenže pri ukážkách šermu, alebo teda duelov, drvivá väčšina šermiarov to tam nemá a NEZAHRÁ to. Proste naskladajú techniky, niekedy má výmena aj 25 akcií a v jednoliatom tempe, niekedy dosť pomalom ich predvedú. Dokonca som videl aj duely bez jediného zvuku. Alebo duel, kde dieťa s dvoma dýkami porazilo chlapa s mečom. Myslím si, že by bolo dobré, keby sa hist. šermiari v zimnej príprave venovali športovému šermu v nejakom oddieli, aby pocítili na vlastnej koži, že dlhé výmeny neexistujú, škála techník sa ohromne zužuje na tie najzvládnutejšie a najefek., že boj prebieha v najväčšom možnom nasadení, že tempo sa mení, že je viac nepodarených akcií ako podarených, a hlavne – ako vypadá psychika človeka, ktorý môže ale nechce prehrať. Ak mi to potom v nacvičenom súboji predvedú, to znamená ZAHRAJÚ – nemám nič proti. Ale nech to zahrajú.! Nech mi ukážu, nech ma presvedčia že bojujú, že im ide o život!!
Druhý problém nastáva, ak má skupina predviesť 30 minutové predstavenie, čo robí asi desať súbojov a 30 minút búchania na bubon doprevádzaný občastnými výkrikmi HEJ. Ak ešte šermujú v rámci skupiny približne rovnako a s podobnými zbraňami a podobným tempom, prečo by som sa pri 7. súboji nemal nudiť. Navyše mi je úplne jedno, ktorý z bojujúcich vyhrá. Žiadne city, žiadne vzrušenie. Ak som ešte k tomu mamička so 6. ročným dieťaťom a v podstate nerozlíšim kaváciu od kontrokavácie, prečo mám navštíviť nejaké ďalšie vystúpenie?
Lenže v scénke, v divadelnom kuse sa môžem stotožniť s niektorou postavou, sledujem duel a fandím svojmu, a som napätý, či to zvládne. Môžem sa zasmiať nad vtipom alebo srandovnou situáciou, môžem sa zamyslieť nad hlbokou myšlienkou, môžem súcitiť z nešťastím. Proste sa môžem pobaviť. Pochopiteľne aj tu navyše vyžadujem kvalitne PREDVEDENÝ šerm. Preto mám radšej scénky, preto som proti bezduchým duelom. K HŠ patrí romantika. A jeden postreh na koniec- v boxe ide o bolesť ale v športovom šerme už nie. Preto koľko ľudí sleduje box, a koľko šport. šerm? ( a pritom ide o duel)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut Apr 06, 2010 11:20 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Raymod:
Duel vyzaduje aby oba sermiari mali priblizne rovnake zbrane. Duel ma ine pravidla ako nerovny boj. Mimo to je tazke porovnavat serm meco so sermom s rapirom. Mimo to tak som zatial nevidel, ziadnu vierohodnu konfrontaciu tychto zbrani, co ma privadza k myslienke urobit to. Ked sa vsak dohodneme so superom na rovnakej zbrani, nerobi mi asi problem pouzivat modernejsie zbrane.
A tiez si neviem predstavit, ze by sa mi pri prechadzke mestom hompalal na boku zaveseny langschwert. Serm langschwertom sa tu udrzal este hodne dlho. Este v 17. storoci bolo velmi bezne predvadzat nedelne skoly sermu s mecom. Neboli to vsak suboje na zivot na smrt ale nieco ako dnesny sportovy serm s trosku tvrdsimi pravidlami. Postupne sa v 16. storoci dostavali nizsie vrstvy k sermu a prave k sermu dlhy mecom, tesakom, palicou a dykou.
Celkovo je serm a boj v hromadnej bitke uplne iny ako duel. Myslim, ze repertoar technik sa velmi zmensi, a mozem ocakavat smrt delom, cepom, alebo splasenym konom a teda nemam cas na "serm".
To co spominas, ze talianska skola preferovala viac bod a bola svojim stesso tempo rychlejsia je typicky a stale prezivaju mytus. Neexistuje stessovatejsie stesso tempo ako pouzivala Lich. skola. Taktie ta preferencia bodu. Ak si pamatas na, na sympoziu som spominal, ze ked sa spravi analyza textov, body naozaj tvoria velmi podstatnu cast Lich. sermu a mimo uvodu stretov mozno aj dominantnu zlozku.

S castou o scenike v podstate suhlasim. Nastastie to co robim nemusim podriadovat voli divakov. To ma vsak nemusi diskvalifikovat pri prezentacii vlastnej cinnosti sirsej verejnosti, a dufam, ze sa to da odprezentovat putavo aj bez hranej scenky.
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Ut Apr 06, 2010 11:22 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Zmenili sa zbrane, zmenil sa spôsob boja. A nebola to zmena zo dňa na deň. Súčastníci si akurát mohli spomenúť, ako ich starí otcovia vravievali: za naších čias...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Alchy
Tlčhuba


Založený: 14 Sep 2006
Príspevky: 305
Bydlisko: Pozsony - Dévényújfalu - (BA)

PríspevokZaslal: St Apr 07, 2010 12:41 am    Predmet: otázka do pléna Odpovedať s citátom

otázka do pléna:
Nebolo nahradenie L šermu rapírom zaloýené na psychike?
Nie je základom toho tá zmena, že L preferuje útok,a taliani obranu a protiútok?
Asi nastalo iba prenesenie možností a teórie inde.
Talian si mohol dovoliť vykryť tam, kde nemec musel útočiť, a preto sa začalo preferovať taliansko, lebo dávalo možnosť počkať na súperovu chybu, a nie si ju iba vynútiť.
A asi táto snaha časom prevládla..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: St Apr 07, 2010 8:44 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Alchy: To je omyl. Taliani, teda ak sa bavíme o prelome 16./17. st. a prvej časti 17. st. uprednostňovali jednotempové akcie pred dvojtempovými rovnako ako Nemci. To čo poznáš z talianského šermu ako šermovanie formou kryt + reakcia je až obdobie (teda ak hovoríme o Talianoch) konca 18. až 19. st.
Konkrétne Fabris vo svojom diele hovorí, že pozná jedno aj dvojtemmpové akcie, ale uprednostňuje práve tie jednotempové, pretože sú rýchlejšie. U Talianov platí, že obrana = útok a naopak. Rovnako ako Nemci aj Taliani radia primárne čeliť útoku protiútokom a nie systémom kryt + riposta, toto je možné až so zmenou zbraní (skracovaním a úbytkom váhy).
Úvahy o strete dlhého meča a rapíra sú úžasné a aj nás dlho mátajú. Najmä v 16. st to bolo podľa mňa bežné veci (dokonca Thibauld má časť svojho diela venovanú práve tomu ako rapírom čeliť Nemcovi s dlhým mečom). Sami sme to trochu v rámci možností skúšali a musím povedať, že podľa mňa sú tie dva systémy rovnocenné a žiadny takýto duel nemá vopred jasného víťaza. Tvrdenie, že meč je proti rapíru príliš pomalý je podľa mňa mýtus, ktorý bol v nás dlhpo vžitý.
Ja si myslím, že postupný prechod od dlhých mečov ku rapierom a šermu či už španielskemu, alebo talianskému sa udial v Európe na zákalde súhrnu rôznych vlpyvov a móda mohla byť jedným z najdôležitejších (hoci to znie možno divne). Talianský šerm totiž preukázal, že je rovnako účinný a dobrý ako nemecký, navyše bol nový a používal iné zbrane, ktoré sa v oblasti súbojov skrátka stali populárnejšími a módnejšími.
Hovorím tu ale iba o šerme súbojovom. Samozrejme armádny boj sa riadil úplne inými pravidlami.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: St Apr 07, 2010 9:06 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Ešte aby som to doplnil. Alchy je pravda, že zatiaľ čo Nemci sa snažia o vorschlag a Taliani chcú skôr vyprovokovať protivníka k činnosti a zasiahnuť ho v jeho pohybe - teda byť pripravení a využiť tempo, ktoré im protivník ponúka. Určite to ale nie je tak, že si počkajú na útok, ten vykryjú a potom urobia protiútok. Skôr by som povedal, že typickou talianskou rekciu na povedzme sek mečom (alebo čímkoľvek) bude bod do seku, teda záraz.
Rozdielov je samozrejme veľa, ale čo sa týka bodov, tak Tono na sympóziu tuším hovoril o 33% útokov mečom ako o bodoch, u Talianov (samozrejme sa to môže líšiť, či ide o tradíciu z bologne, alebo Fabrisa, či Gigantiho,...) to bude výrazne vyššie percento. Môj skromný odhad bude skôr ku 80% a to preto, lebo držia zbraň inak v jednej ruke, pripravej okamžite bodnúť, teda bod je jednotempová akcia, zatiaľ čo sek potrebuje náprah, tak sa stáva dvojtempovou akciu a hrozí pomerne vysoké riziko protivníkovho bodu počas môjho náprahu. Preto sa seky síce používajú, ale len vo vhodných situáciách a nie dominantne.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Apr 07, 2010 7:58 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Podľa toho, čo čítam, ak som to pochopil správne , tak taliani robili to čo samuraji, snažili sa vyprovokovať protivníka a potom vstúpiť do jeho pohybu, keď sa útočník v rámci začatej techniky nebude môcť nijako brániť, resp. nebude môcť zareagovať naproti techniku , t.j. ani sa stiahnúť/zabrzdiť útok/ ani ho blokovať..., jediné, čo si stihne uvedomiť, je to, že niede urobil chybu...

o sa týka "zániku" šermu, tak za zánik šermu nemôžu ani tak strelné zbrane, ale nástup "tretieho stavu" taký remeselník v rámci mestskej domobrany nemal čas študovať šerm, on musel na seba "zarábať" a hlavne sa s nástupom tretieho stavu zmenila taktika boja, prešlo sa k pechote, k boju vo formáciách a taký rytier, alebo aj viac mohol/mohli byť hociako vycvičení šermiari, tak proti disciplinovanej pechote, vyzbrojenej tyčovými zbraňami kde všetci spolupracovali a každý vedel, čo má robiť, potom húf rytierov nemal šancu, /pokiaľ nerozbili formáciu/, taká švajčiarska pechota, aj husiti viac krát porazili rytierske vojsko a tiež skôr vycvičíš niekoho bojovať vo formácii, prípadne strieľať zo strellnej zbrane a tiež mešťanov bolo nakoniec viac ako šlachty..
Tiež mešťania nenosili všade meč ako šlachta, nosenie meča bola výsada, /podobne ako v Japonsku /, takže nemali až taký záujem šermovať, preto učili sa iné, účinné formy boja aj proti protivníkovi s mečom
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Alchy
Tlčhuba


Založený: 14 Sep 2006
Príspevky: 305
Bydlisko: Pozsony - Dévényújfalu - (BA)

PríspevokZaslal: St Apr 07, 2010 11:32 pm    Predmet: relatívny súhlas Odpovedať s citátom

ja s tebou relatívne súhlasím, ale je tu drobný rozdiel v tom, kto je prvý v riziku, a to je ten, kto prvý vyštartuje.
Ja som sa snažil poukázať práve na reakciu na súpera, možno som to nie príliš šťastne podal
O tom, že by to bol menej hodnotné som v žiadnom prípade nepochyboval, ale jedná sa o vstúpenie do ataku, a to už je o poznanie leipše ako atak sám.
Kedy kolvek ustúpiš, a necháš ho máchnuť do prázdna a si v tempovej výhode
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Št Apr 08, 2010 7:46 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Alchy: takto nejako sa to dá zjednodušene našiť na taliansky serm, ano. Ale su aj ine okolnosti pri ktorych je to relativne. Napríklad pokial sa vo väzbe dostanem to blizsej menzury, nie je dovod cakat na superov pohyb (Capoferro a Gigati povazuju za tempo aj situaciu ked je super necinny, Fabris je ovela ortodoxnejsi). Je pravda ze (tusim) DalAgocchie pise ze ten kto prvy zautoci, prvy sa odkryje, na druhej strane Fabris pise, ze je vseobecne zname ze by sa malo cakat na superov utok, ale hned sa pyta ze co ked su obaja rovnako znali tejto poucky a obaja cakaju? Preto Fabris uci aj ako spravne utocit bez cakania na superove tempo. Nemci vyzaduju snazit sa o vorschlag aby bola ziskana iniciativa a potom indes utok obnovit ak sa super kryje. Na druhej strane je tiez pravda ze obrovske mnozstvo akcii je popisanych ako nasledny útok do súperovho vorschlagu s cieľom presadiť sa in des a získať vor. Podla mna rozdiely su ale neznamena to, ze je jeden system takticky lepsi od druheho. Dokonca si myslim ze tam musi byt prienik len ho treba hladat.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Apr 08, 2010 8:05 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

V riziku je prvý ten, kto vyprovokuje konflikt, Laughing
lebo jeden, nikde nevie, čo je v tom druhom,.... čo sa v ňom skrýva /nemá to na čele napísané, aj keď nejaké znaky o tom "druhom" sa prečítať dajú / a ten, kto vyprovukje konflikt, tak si marha musí byť vedomý o svojich schoponostiach, lebo pomýliť sa môže len raz... Laughing ..

P.s. nemám naštudované slovné pomenovania jednotlivých fáz útoku/obrany v eu jazykoch, takže nerozumiem, o čom a píše, preto to obrazné vyjadrenie, resp. slovný opis ..

ešte k tomu "tretiemu stavu" príslušníci cechu/klanu boli vedení k tomu, že autorita cechu/klanu za nich vyrieši jeho problém..., resp. problém vyriešia "jeho peniaze"
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Apr 08, 2010 8:17 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Martin, to čo popisuješ je "osobná skúsenosť majstra" a táto jeho osobná skúsenosť sa nedá zovšeobecniť , naštudovať na každý prípad, lebo každy majster na tú konkrétnu situáciu reaguje po svojom... a situácia sa mení každým "okamžikom", ťažko ju dopredu predvídať... je to ako šach, predvídaš 5-10 rôznych ťahov /aj viac/ do predu a súper urobí niečo, s čím nepočítaš.... a votom to je. Wink

Chcel by som sa spýtať, aká je Vaša skúsenosť s "ľavákmi",
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Apr 09, 2010 6:26 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián Kostolný napísal:


Chcel by som sa spýtať, aká je Vaša skúsenosť s "ľavákmi",


dobra
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Raymond z Normanov
Bežný tlachal


Založený: 02 Mar 2010
Príspevky: 25

PríspevokZaslal: Pi Apr 09, 2010 7:18 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Nechcel som zmiešavať duelový a vojenský šerm. Tiež som presvedčený, že sú to dve rozdielne veci, i keď záznami, ktoré sa zachovali často vypovedajú o tom, že v dueloch boli často zainteresovaní práve vojaci, tak predpokladám, že šermiarsky výcvik v armáde nebol raritnou záležitosťou ani u obyčajného mužstva. Neviem či sa to dá brať ako dôveryhodný prameň, ale v mojich očiach palác kapitána de Treville v mušketieroch nie je úplná fata-mográna.
Myslím si tiež, že hromadný šerm v bitve vyzerá inak, ako sa prezentuje vo filmoch, česť výnimkám. Napr. V Statočnom srdci sa proti sebe rozbehnú dve armády, ktoré v podstate dovtedy stáli namačkané pleco na pleci a v momente kontaktu dochádza k premiešaniu jednotlivcov a k vytvoreniu takého volného priestoru, že nepriatelia nabiehajú na Wiliama s dosť velkým rozbehom. Majú tam tiež dosť miesta na kružné seky dlhými zbraňami. Myslím si, že jednotlivec by sa nikdy nedostal do osamelého postavenia dobrovolne, a ak áno, že by dlho nevydržal. Ak teda bojovali proti sebe rady, alebo kolóny, je pravdepodobnejšie, že by z techník museli prevládať jednoznačne tie bodové, zo sekov ešte tak tie, ktoré smerujú z hora nadol a tak majú dosť miesta na náprah. Nastáva otázka, koľko útokov muselo skončiť do stratena z dôvodu, že súperi na seba nedočiahli, ak nechceli opustiť svoj tvar, a naopak, ako to muselo vyzerať, keď sa dostali do tak tesného kontaktu, že na jednotlivca dosiahlo povedzme 5-6 zbraní oproti. To, že sa bojovalo v tvaroch , a čo taký tvar vydržal krásne ilustruje napr bitva u Hastingsu- najdlhšia bitva anglického ostrova. Tam sa Normanom niekoľko dlhých hodín nedarilo rozbiť štítovu hradbu Sasov. Až fingovaný útek, vylákanie Sasov do prenasledovania a následný útok jazdy do bokov prúdu to rozhodli. Na druhej strane, nebol to prvý útek toho dňa, a fakt, že už ten prvý, reálny nedokázal príjmeť obrancov k porušeniu tvaru vypovedá dosť o vedomý si každého jednotlivca a výhodách a nezbytnosti tvaru a formácie. Zas dochovalo sa nespočet správ o tom, že keď sa viťaziaci útočníci rozptýlili napr k rabovaniu tábora, boli často pobití. Tu je otázne, či dochádzalo v týchto situáciách k šermu, ktorý mi pracovne voláme duelový, alebo či ucelené skupiny obrancov jednoducho pobíjali týchto jednotlivcov, aniž by im dali v podstate nejakú šancu.
Ešte jeden krásny príklad odolnosti tvaru: bitva u Rocroi-a, kde sa jedna španielská tercia bránila myslím že viac ako 8 hodín útokom Vlámov, a to v čase masového použitia palných zbraní. Myslím, že ich nakoniec rozstrielali až delostrelectvom. (zobrazené vo filme Kapitán Alatriste- väčšina bojov sa mi tam páči)
Velmi dobré vstupy od Martina Janičinu – díky.
Už len pár slov o scénike: súhlasím samozrejme s tým, že ak je scénka biedna, (napríklad bitka o peniaze v krčme, alebo o kocky v krčme alebo o neviem čo v krčme) nech radšej skupina – len- zašermuje a nech je radšej čo najrýchlejšie konec.Já, keď vyzdvihujem scénický šerm, mám namysli velké kusy, mnohí asi videli Jágermaistra od Gusta kyselicu v podaní Ctibora, alebo veci od Corvusákov, možno starý Wagus, alebo si spomeňte jak sme sa pobavili na Casanove na sympóziu, aj keď tam o – príbeh – v skutočnosti nešlo. Skúste si predstaviť, aké by to bolo, keby sa len postavili a niečo zašermovali. Tiež uznávam, pracovne tomu hovorím výchovný koncert (starší vedia čo to bolo), keď šerm sprevádza odborný výklad. Tu mi scénka nechýba, ale asi to nie je úplne najvhodnejšie vystúpenie v nedeľu do parku.
Pozdravujem všetkých diskutérov .
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Pi Apr 09, 2010 7:35 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Musketieri kapitana de Treville boli kralovski musketieri, osobna garda, a teda slachtici, ktori pocas svojej vychovy zarucene dostali sermiarske vzdelanie. Na rozdiel od obycajnych vojclov, ktori sa casom sermovat naucili, ale slo skor o empiricky a "necisty" sposob boja...

Co sa tyka zrazok a la Braveheart, najvacsim problem takejto "taktiky" je strata prehladu z pozicie velenia, rovnako tak samozrejma neschopnost koordinovat svojich ludi. Na rozdiel od praktickosti ide o romanticku hollywoodsku predstavu bitky, v skutocnosti by jednotlive jednotky postupovali v zovretych formaciach...

Co sa bojov vo filme Alatriste tyka, mimochodom jednom z mojich naj filmov, nie su celkom presne datovane, najma zrazky pikanierov su trochu oldschoolove, samotna spanielska tercia bojovala inak, pocas bitky pri Rocroix uz dokonca nebojovala v podstate ani ako tercia, ktorej predstava je dnes zauzivana, natolko bola ovplyvnena holandskym ci svedskym systemom...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi Apr 09, 2010 7:37 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

[quote="Milan Olaff Madlenák"]Musketieri kapitana de Treville boli kralovski musketieri, osobna garda, a teda slachtici, ktori pocas svojej vychovy zarucene dostali sermiarske vzdelanie. Na rozdiel od obycajnych vojclov, ktori sa casom sermovat naucili, ale slo skor o empiricky a "necisty" sposob boja...

Milan, ak si pamätáš, tak cca pred rokom, si mi vyvrátil moju predstavu o mušketieroch /mal som/a stále mám tú predstavu že mušketier = Athos, Porthos, Aramis a D artagnann /ešte aj foto si mi tam dal, ako vyzeral skutočný mušketier/ Wink

a ohľadne tých španielov, tí určite mali premakaný spôsob boja vo formáciách, keď taký Cortéz a Pizzaro "dobyli" a zlikvidovali 2 veľké ríše a určite to nebolo len pre strelné zbane a jazdectvo.. /strelné zbrane v tej dobe boli dosť nedokonalé a málo účinné a koní mali málo, Cortez ich mal údajne menej ako 10/
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi Apr 09, 2010 7:45 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

To Palo,

moja skúsenosť s ľavákmi pri zápase je zlá, resp, veľmi zlá, totiž neviem čo na nich, ľavák je buď je odo mňa moc ďaleko, alebo moc blízko, ozaj ako sa na to pozerali starí majstri?
Mám takú rozprávku, volá sa "Princezna nevesta" je tam krásny súboj, kde obaja duelanti predstierajú, že sú ľaváci, pritom spominajú tam mená, že Capoferro, Di Grassi a iní
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Juraj Skúpy
Tlčhuba


Založený: 27 Máj 2008
Príspevky: 165
Bydlisko: Trenčianske luhy a háje

PríspevokZaslal: Pi Apr 09, 2010 8:33 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Zedel spomina akurat to, ze pravak by mal sermovat z prava a lavak z lava, najma pri prvom utoku, inak nebude utok dostatocne silny.
Drtiva vacsina kusov je popisana aj z pravej aj z lavej strany, podla popisu a polohy meca ide vzdy o seky pravaka.

Aj ked som nemal osobnu skusenost sermovat s lavakom, som si isty ze vo vazbe sa ta prevaha urcite niekde objavi.
_________________
V minulosti mali k sebe ludia blizsie... stare zbrane mali totiz mensi dostrel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi Apr 09, 2010 8:49 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Juraj, koho prevaha sa sa vo väzbe prejaví, ľaváka, alebo praváka...
u mňa sa prejavila väčšinou prevaha ľaváka, k mojej veľkej škode.. Wink
_________________
Pozorovateľ


Naposledy upravil Marián Kostolný dňa Ne Apr 11, 2010 8:14 pm, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Strana 5 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk