Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

"Šerm je len jeden" alebo Čo je vlastne historický
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Juraj Skúpy
Tlčhuba


Založený: 27 Máj 2008
Príspevky: 165
Bydlisko: Trenčianske luhy a háje

PríspevokZaslal: St Apr 14, 2010 1:06 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Treba to eliminovat podla priorit podla mna. Ked sa na to pozrieme z vojenskeho hladiska, tak pre vizualne korektny pohlad na bitku (tj v nasom pripade tak 10 kilometrov Shocked ) nam ich staci zohnat do hlucikov. Okapy v zostave sa s prizmurenim oka stratia. Ale ked ich nechame behat s dlhym mecom, vzdy budu mimo a svietit vsetkym do oci. Pripadne na nich treba poslat viac poliakov, oni uz im tie okapy preliacia Twisted Evil
_________________
V minulosti mali k sebe ludia blizsie... stare zbrane mali totiz mensi dostrel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Apr 14, 2010 9:03 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Pavol Uličný napísal:
[
nerozumiem alebo nesúhlasim ......
ak je to myslene tak ........že súboje pred 1/2 rsp. konca konca 17. st. boli živelné a ludia nemali presné ravidla alebo neboli návody....


No veľa by si odo mňa chcel, ešte raz odporúčam tú knihu, treba si ju prečítať, ako som písal, je to tam podľa kapitol, ktoré sú rozdelené podľa veku/storočí/ a je fakt že do konca toho 16. storočia to bolo živelné, lebo odhodnuté pravidlá sú na to aby sa porušovali Laughing a ak pravidlo nie je napísané, všetkými rešpektované, nie je vysvetlené a nedohliada naň "fundovaná osoba" tak vždy je priestor na vlastné vysvetlenie pravidla...
to vyššie uvedené bol taký výcuc z celej kapitoly od 15 do konca 16 storočia, ako som to pochopil ja a ako je známe ja toho moc nechápem..

Ako bolo písané /aj v tej knihe sú také prípady popísané/ stávali sa aj také veci, že šlachtic vyzval šlachtica a ten prikázal sluhom aby vyzývateľa niekde v uličke udr..ubili, ale ak to vyšlo na verejnosť, tak ten čo to prikázal sa verejne a spoločensky znemožnil, bol označený za zbabelca a ako viete česť v tej dobe bola nadovšetko... teraz také rypnutie, ako je možné, že šlachtica, cvičeného v boji s mečom, ktorý bol/ mal byť pripravený na každú situáciu, tak niekde v uličke ubili nejaký sluhovia, vyzbrojení boh vie čím.. a vôbec čo tam ten šlachtic, v tej uličke hľadal? Rolling Eyes Keď idem cez uličku, alebo cez park nebodaj v noci, tak som v strehu, lebo jeden fakt nevie, čo sa môže stať Rolling Eyes

Alchy máš pravdu, už som bol na pár festivaloch, a neboli to len šermiarske, kde ľudia/diváci si "počkali" na určitú skupinu, pozreli jej vystúpenie a potom húfne išli preč...

Anton, podľa tých príručiek po 16 storočí, svedkov a ani sekundantov nesmeli robiť rodinní príslušníci, aby sa nestalo to o čom píšeš,
súboj je proste boj s pravidlami, to ostatné je ruvačka

Súboje "robila" tzv. vyššia spoločenská vrstva t.j. šľachta, alebo bohatí mešťania, prípadne iné vrstvy, ktoré preberali maniere šľachty, z toho vyplýva, že ak sa nejaký príslušník privilegovanej vrstvy zachoval inak, čo bolo proti zvykom jeho triedy, tak to určite nezostalo bez spoločenskej odozvy... / sú tam popísané aj prípady ako dopadli práve tieto "čierne ovce" svojej vrstvy triedy/

ešte taká perlička, aspom podľa tej knihy... veľká väčšina súbojov známych osobností bola "fraška" hlavne v tom 18.- 19. storočí , väčšina sa snažila nejako "vycúvať a zachovať si tvár" ako prísť k újme na zdraví..
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Strana 7 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk