Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

"Šerm je len jeden" alebo Čo je vlastne historický
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Thailandyr
Tlčhuba


Založený: 18 Aug 2006
Príspevky: 165
Bydlisko: wild wild west

PríspevokZaslal: Št Jan 25, 2007 1:14 pm    Predmet: "Šerm je len jeden" alebo Čo je vlastne historický Odpovedať s citátom

V prvom rade upozornenie:ak nemáte radi dlhé články tak ani nezačínajte čítať... Smile
A poprosím naviho,ak má pocit že toto patrí do nejakej inej témy,nech to tam presunie(do slamníka abo regrútov alebo tak nejak).

Rád by som rozobral tento problém.Niekoľko krát som sa na tomto fóre stretol s tvrdením že šerm je iba jeden a všetci sa k nemu snažíme priblížiť.Teraz nechcem rozoberať mieru snahy jednotlivých šermiarov,skôr sa chcem zamerať na to,či je ten šerm skutočne iba jeden,a čo konrétne môžeme označiť ako "historický šerm"-teraz myslím európske bojové umenia,aj keď veľa vecí sa určite týka aj Ázie.

Pozrime sa na problém z pohľadu memetiky.Je to pomerne mladá veda,ale napriek tomu veľmi použiteľná pre náš prípad.Skúsim v rýchlosti vysvetliť čo to je mem a memetika.

Termín mem odvodil roku pána 1976 evolučný vedec Richard Dawkins. Má odkazovať na abstraktnú(nehmatateľnú,myslenú) jednotku kulturálnej informácie prenosnej z jednej mysle na druhú(napr. tón, fráza, presvedčenie, štýl hrnčiarstva ...takisto bojový štýl a umenie). Mem predstavuje jednotku kultúrnej informácie a rozvoja a je analogicky odvodený z génu(jednotka genetickej informácie).
Termín odkazuje na akúkoľvek kulturálnu entitu ktorú môže pozorovateľ označiť za šíriteľa seba samej. Memy sa šíria hlavne vystavením sa ľuďom, pretože ľudia sa vyvinuli ako efektívni ale nie dokonalí množitelia informácií a správania sa. Memy sa nemnožia vždy dokonale, a zvyknú byť prerobené, skombinované alebo inak zmenené inými myšlienkami, čo vyúsťuje do vzniku nových memov. Tieto nové memy sa môžu prejaviť ako viac alebo menej schopné efektívneho rozširovania sa ako ich predchodcovi- analógia teórie kultúrnej evolúcie k teórii biologickej evolúcie,založenej na génoch.
Memy sa vyvíjajú cez prirodzený výber – spôsobom veľmi podobným Darwinovej evolúcii – rôznorodosť, mutácia, konkurencia a dedičnosť ovplyvňujú ich úspech pri množení sa. Napríklad – zatiaľ čo jedna myšlienka „vyhynie“ , iné myšlienky prežijú, rozširia sa a zmutujú k lepšíemu alebo k horšiemu.
Memy nemusia nutne „prežiť“. Tie memy, ktoré sa množia najefektívnejšie sa takisto najlepšie šíria.Takisto existuje možnosť že úspešné memy môžu byť škodlivé a nebezpečné pre svojho nositeľa.
Dokážu takisto dlhú dobu existovať neaktívne: Kopernik znovuobjavil Aristarchov heliocentrický pohľad na slnečnú sústavu,veľmi dobrým príkladom je aj znovuoživovanie škôl šermiarskych majstrov z ich fechtbuchov.
Memy sa nezvyknú šíriť priamo z jednej mysle do druhej(telepatia),ale cez správanie,ktoré vytvárajú u svojho hostiteľa(čo často vyvoláva mutáciu memu už pri prenose).

Memetika ako taká funguje veľmi dobre a dá sa cez ňu spätne vytvoriť teoretický model rozvoja kultúry.Taktiež sa pomocou nej dá nahliadnuť na náš všeobecne obľúbený a milovaný šerm Smile
Dúfam že sa všetci zhodneme na tom,že šerm je bojové umenie,ktorého cieľom je čo najrýchlejšie a najefektívnejšie vyradiť nepriateľa z boja pomocou meča,tesáku,palcátu,kordu,halapartne alebo inej zbrane,najlepšie bez ujmy na vlastnom zdraví.Ale kde sa vlastne prvý krát objavil?
Tu nám prichádza do hry tzv. koncept transformácie.Ľudia majú potrebu veci pomenovávať.Preto je dieťa dieťaťom,deň dňom,a šerm šermom.Ale ako rozlíšime embryo od dieťaťa,podvečer odo dňa,a zúrivú snahu udrieť nepriateľa zbraňou od zárodkov bojového umenia?
Nijako.Jediný spôsob je riadiť sa časom na línii transformácie daného objektu-to znamená presne si stanoviť,v akom čase sa vec volá tak,a od ktorého času sa volá inak(napr. pred 17,00 to nazvime dňom,a potom podvečerom).Medzi týmito formami neexistuje iná jasná hranica,na ktorej by sa dalo určiť-teraz je to embryo,3-2-1 teraz už je to dieťa.Takto sa správa celý vesmír,a tak sa správajú aj informácie.
Čiže šerm nepochybne vzniknol postupne, snahou byť úspešnejší ako súper.Z mlátenia palicou,kopiou tesákom alebo inou zbraňou sa napríklad počas tréningov mohol vykrištalizovať efektívny spôsob zabíjania.Pohyby,ktoré boli úspešné v snahe zasiahnuť súpera,alebo mu zabrániť byť zasiahnutý,dávali vzniknúť konkrétnym účinným technikám(pomenovaním a "doladením" daného pohybu)-to tiež znamená že reálnom boji väčšina bojovníkov, ktorých memplexy(memetický komplex-súbor memov)šermiarskeho umenia v kombinácii s fyzickou konštrukciou,rýchlosťou,postrehom,atď. neprekonávali tieto vlastnosti u súpera boli buď zabití,a tým ich možnosť šíriť svoje nedostatočné memplexy zanikla,alebo zmrzačení a ich možnosť šíriť memplexy bola do značnej miery obmedzená(tu je príklad ako môže mem zabiť svojho nositeľa).Takže postupne sa prirodzeným výberom vyselektovali štýly,ktoré dali vzniknúť-a to si nedovolím ani len odhadnúť kedy-prvotnej škole šermu.Alebo skôr školám šermu...
Veď aj keď si zobereme žiakov jedného majstra,nenájdeme dvoch ktorí šermujú identicky,čím v istom zmysle už každý žiak vytvára svoju vlastnú školu(mutácia memu).Samozrejme,táto škola je veľmi podobná tomu čo učí majster,ale už to nieje to isté.Teda ak žiadny majster nebol,a vezmeme do úvahy rýchlosť šírenia informácií v danej dobe,muselo sa na tak obrovskom území ako je napríklad Európa nezávisle od seba vyvinúť niekoľko pomerne rozdielnych štýlov.Samozrejme slabšie štýly zanikali,ale rovnocenné,alebo približne rovnocenné školy úspešne prežívali.A tu prichádzame ku koreňu veci.Obdobia máme rozdelené na gotiku,renesanciu,baroko atď.,máme ucelené systémy techník zvané Talianska škola,Nemecká škola,Španielska škola šermu.Obdobia sú pomenované "od-do"=problém.Ak trvala napr. gotika (trepnem asi blbosť,neviem presne,niesom ani zdaleka historik) od 10.-do 14. storočia,máme 400 rokov rozvoja,súbojov,zabitých šermiarov a mutácií techník,a a ak sa nemýlim 200 rokov z tohto obdobia je obdobie temna z ktorého nemáme takmer žiadne písomnosti.Čiže máme nespočetne mnoho mŕtvych a stratených "škôl šermu" o ktorých sa nikdy nedozvieme.Preto je príliš odvážne tvrdiť,že niečo sa v histórii nerobilo a nepoužívalo.Ak chceme povedať že sa niečo nerobilo napríklad v Nemeckej škole,treba jasne definovať čo je to Nemecká škola,pretože všetko to,čo funguje teraz,fungovalo aj vtedy(napríklad aj ploché kryty,ale takisto aj kryty hranou)a je dosť pravdepodobné ,že niečo podobné kedysi dávno už niekto vymyslel a úspešne používal.Samozrejme,máme fechtbuchy starých majstrov,a samozrejme že nebyť ťýchto fechtbuchov(a ľudí čo sa s nimi trápia-týmto ich všetkých pozdravujem a ďakujem im Smile ) tak nemáme ani len predstavu o tom ako sa asi šermovalo,ale títo majstri netvoria ani stotinu percenta celkového množstva šermiarov(a ich štýlov),a pochybujem že všetci šermiari sa mohli učiť u nejakého majstra(môžem sa mýliť,robím to vcelku často Wink ).Preto je podľa mňa dobré brať tieto knihy ako základ,ale nezavrhovať nové funkčné techniky,ku ktorým počas tréningov alebo súbojov môžeme dojsť,nakoľko sa nedá odhadnúť či už niekto niečo podobné nevymyslel.
Napríklad-z mojich informácií sa šerm jedenapolručným mečom vyvinul zo šermu mečom a štítom.Preto je celkom logické ,že keď už nemám štít ktorým by som sa mohol kryť,použijem na to meč.Koľkým ľudom mohlo onoho času napadnúť to isté?

Takže:Je potrebné všeobecne si ujasniť čo myslíme pojmom historický šerm:či sú to len techniky zo zachovaných dokumentov,alebo pripustíme že niečo čo používame a funguje nám to ,ale nemáme to podložené žiadnou písomnosťou,mohlo byť napriek tomu už niekedy v histórii používané-šerm typom zbrane používaným v danom historickom období,alebo chceme brať do úvahy aj teoretické štýly pomocou ktorých nikdy nikto nevyhral súboj...?
A koľko je teda tých šermov?Alebo sú to školy šermu?Osobité štýly?...?
Treba si ujasniť čo je to Nemecká,Talianska atď. škola,pretože označiť takýmto výrazom štýl šermu akým sa šermovalo na určitom území v určitom období je asi nemožné.(ale škola sa dá nazvať podľa človeka ktorý ju vyučuje)Ostatne,tieto výrazy (si myslím) vymyslel pán majster Koza,a zviazal pod ne určitý súbor techník,ktorý sa na danom území približne používali.

Toť vsjo,dúfam že som vyjadril dosť zrozumiteľne čo som mal na srdci.Zatiaľ HOWGH Smile
feel free to respond Smile
_________________
Ten co sermuje nieje vzdy sermiar, ale ten co zhadzuje cudzie usilie JE VZDY SVINA...

Najlepsi cas na trening je TERAZ!

A nakoniec moje oblubene: "I just keep getting better!" Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št Jan 25, 2007 6:48 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Dobry prispevok Wink ...dik
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 7:58 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Tailandyr

Dal si si záležať a ja to rozoberiem.
Pracuješ s viacerými imaginárnymi históriami šermu, pri ktorých šiel vývoj šermu rôznymi smermi. Nás ale zaujíma prienik týchto imaginárnych histórii šermu, ale iba ten, v ktorom sa nachádzajú na konci histórie rôzne fechtbuchty a iné šermiarske spisy, lebo toto sú jediné pevné body, ktoré máme z histórie. Ten prienik bude reálna história šermu a v nej sa niektoré veci nemôžu používať, pretože výsledok by bol iný ako ho poznáme.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 8:48 am    Predmet: Odpovedať s citátom

uz som sa zlakol, ze sa nikto z "jedinych pravych sermiarov" neozve...ja si myslim, ze Thailandyr to vystihol spravne...to za nieco niekto nepozna, nenasiel alebo nevidel v nejakych manuskriptoch neznamena, ze to nefungovalo...ked to funguje nam, muselo to fungovat aj pred tym...ono vsetko je vo svojej podstate o zakonoch fyziky a tie su nemenne odjakziva....si myslis ze ked za xxxxxxx rokov vykopu objavia nejaki nadsenci pre historiu 2 manualy pre benzinovy motor a ziadne ine sa nedochovaju, bude to automaticky znamenat, ze dieselovy motor neexistoval, nepouzival sa, bo neucinny? alebo nebodaj, ze skutocny soferi by nikdy nepouzivaly dizlak?...ale ja som len malicky sermiarik, moj nazor nic neznamena oproti Vasej velkosti...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Wonder
Bežný tlachal


Založený: 28 Okt 2006
Príspevky: 28

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 9:04 am    Predmet: neverím... Odpovedať s citátom

Priatelia, netreba pozerať len do minulosti. Stačí sa len pozrieť na dnešné bojové umenia a najmä na fakt, že sa stále vyvíjajú... S toho vyplýva fakt, že niektoré bojové postupy, s ktorými sa dnes bežne stretávame, nemuseli vtedajších šermiarov vôbec napadnúť. A o to ide... Ďalším a asi najdôležitejším faktom bolo to, že oni si danú skutočnosť – a to konkrétne, či daná technika funguje, alebo nefunguje – overovali priamo v praxi, čo mi môžeme len obmedzene. Z môjho pohľadu je teda múdre najprv sa naučiť postupy starých majstrov a až potom „špekulovať“...Prečo chcete stále objavovať Ameriku, keď už ste na jej brehoch dávno stroskotali?
_________________
Dokonalost nieje malickost, ale dosahuje sa malickostami...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 9:12 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak by to fungovalo aj im iste by to používali a odporúčali to vo fechtbuchtoch aj iným, čo sa nedochovalo. Ak aj nejaký jedinec to použil asi zomrel skôr ako to mohol odkázať budúcim pokoleniam, čo je dôkaz že to nefungovalo.
To, že vám funguje ťahaný pravý bujak neznamená, že si ho môžeš dovoliť seknúť proti tomu, kto vie čo je versetsen.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 9:16 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo, lenze tu je problem s interpretaciou tych par dokumentov, ktore sa nam dochovali, o tom asi vsetci vieme svoje...co mi ale vadi viac je pristup, ze ked niekto nieco niekde nenasiel, tak to urcite nemohlo existovat...ale kruci, ked to funguje tak co?
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 10:10 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Trpaslík a kance ako ich robíte nefungujú, defenzívne strehy sek iba zastavujú a neumožňujú získať výhodu na protiútok (o. i. pri šermovaní so sklopeným priezorom ti buď zbraň alebo súper odídu zo zorného uhla podľa toho, čo sa rozhodneš sledovať). Funguje to na základe nepísanej dohody: jeden sekne, druhý kryje. Rozhodne by som na vašom mieste prehodnotil trpaslíka, kance (protiútok na hlavu), defenzívny kanec vylúčil a nahradil pluhom. Pouvažoval by som načo rezať sek, či už ťahom alebo tlačením ak to súper kryje (čepeľ mu neprerežem najprv sa musím priložiť meč na ruky alebo hrdlo, ak trafíš hlavu načo rezať padne tak či tak), sek má ísť cez dlhý hrot a línie sekov by som posunul vyššie.
To je len návrh kľudne môžte sa na to vykašľať nemám v úmysle tu viesť ohnivú debatu ako pri plochom kryte. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 10:18 am    Predmet: Odpovedať s citátom

akurat by som rad vedel, podla coho si myslis ze mi nieco nejak robime?
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
He-man
Bežný tlachal


Založený: 18 Jún 2006
Príspevky: 93
Bydlisko: Praha2

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 10:27 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Ked robim krok, naco doslapnem, ak si vsimnem, ze stupim do mlaky (alebo hovna) - no asi preto, ze dostupit (doslapnut) je sucast kroku. Keby si dopredu vedel ze stupis do hovna, nikdy v zivote do neho nestupis. Ked budes dopredu vediet, ze super vykryje, tak naco vobec sekas ?

Btw. triarius, nevedel som, ze vam nefunguju trpazliky a kance Very Happy (joke) Wink

To Thailandyr: pekny clanok (uvaha)
_________________
Nikdy nerob inym, co nechces aby robili tebe
Razz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 10:49 am    Predmet: Odpovedať s citátom

to He-man: tiez som to nevedel, ale je pravda, ze tento tyzden som nebol na treningu Embarassed , mozno medzitym prestali fungovat... na najblizsom to budem musiet overit Twisted Evil
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Tulkas
Tlčhuba


Založený: 26 Aug 2006
Príspevky: 134
Bydlisko: Samonhakdžratktlaktlal

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 11:01 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Thailandyr, super clanok.
..rad by som sa opytal ale na tieto tvrdenia..ze:
ing.Bobó napísal:
..defenzívne strehy sek iba zastavujú a neumožňujú získať výhodu na protiútok..

..ale umoznuju! Len nemozes stat a cakat, az sa rozsvieti svetielko GO!
Ale popravde, sa ani moc pohnut nemusis, aby si poslal supera na onen svet..

ing.Bobó napísal:
..Funguje to na základe nepísanej dohody: jeden sekne, druhý kryje.

..Kto ma taku dohodu? Specifikuj! Ked sa trenuje, nemozes cakat nic ine.
Ak mas namysli skupinu, konkretizuj! ..On sekne, ty urobis to, co si chces precvicit. Alebo sa predseba postavite a rubete, co vas napadne z Fechtbuchu?

ing.Bobó napísal:
..Rozhodne by som na vašom mieste prehodnotil trpaslíka, kance (protiútok na hlavu), ...

Ako??? Chces dat volnost vyberu zasahovych bodov alebo co? Nerozumiem..asi. Volnost byt moze..to zalezi od duelu. Ale preco este pridavat pluh? Ako? Rubovo, alebo to tam chces pretacat? ...no nic, budem rad ked mi to vytmavis! Aj SS sa potesim.. Very Happy
_________________
Res ad triarios venit!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
He-man
Bežný tlachal


Založený: 18 Jún 2006
Príspevky: 93
Bydlisko: Praha2

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 11:05 am    Predmet: Odpovedať s citátom

uprimne som zvedavy na tie odpovede aj ja, tak ak to bude SS tak poprosim aj mne jednu. Dakujem.
_________________
Nikdy nerob inym, co nechces aby robili tebe
Razz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 11:13 am    Predmet: Odpovedať s citátom

aj mneeeeee
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Hircanus
Bežný tlachal


Založený: 09 Jan 2007
Príspevky: 93

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 11:57 am    Predmet: Odpovedať s citátom

ing.Bobó napísal:
Ak by to fungovalo aj im iste by to používali a odporúčali to vo fechtbuchtoch aj iným, čo sa nedochovalo. Ak aj nejaký jedinec to použil asi zomrel skôr ako to mohol odkázať budúcim pokoleniam, čo je dôkaz že to nefungovalo.
To, že vám funguje ťahaný pravý bujak neznamená, že si ho môžeš dovoliť seknúť proti tomu, kto vie čo je versetsen.


Na tomto sa podla mna neda zakladat, kedze nemozeme predpokladat, ze vsetko co je funkcne sa zachovalo. Suhlasim s Thailandyrom, ze to, co je odskusane a funguje to, by nemalo byt sudene len podla toho, ze nie je v spisoch Talhoffera a spol. Rytierstvo ranej gotiky sa netrapilo tym, aby si zapisovali svoje tahy, takisto je mozne, ze mame este vela pramenov neodkrytych. "Pouzivalo-nepouzivalo" je aj podla mna zbytocna debata.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
He-man
Bežný tlachal


Založený: 18 Jún 2006
Príspevky: 93
Bydlisko: Praha2

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 12:07 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

presne tak, niektore veci totizto oni brali ako samozrejmost a nepovazovali za potrebne, aby boli zapisane. Resp. sa tomu nevenovala tolka pozornost. Pre nich to bolo vtedy samozrejme, lebo to vyplyvalo z kazdodenneho zivota, pre nas je to spanielska dedina,lebo nikto z nas nenarube za jesen napr. 6kubikov dreva a podobne. Treba to brat s rezervou ako Thailandyr napisal, a samozrejme netreba zacat spekulovat hned, ale treba si najprv nieco zobrat. To sa naucit na dobruuroven a az potom treba spekulovat co mohlo byt a co nemohlo.(Ako Wonder spominal). Treba byt trpezlivy a nikam sa neponahlat. Serm vam neutecie, maximalne mozet ziskat zle navyky- zlozvyky ak sa budete ponahlat.
_________________
Nikdy nerob inym, co nechces aby robili tebe
Razz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 1:18 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Jasne ze skoda diskutovat o tom co bolo a co nie. Iste boli aj trpaslici aj tahane seky. Lebo boli aj blazni a diletanti. Urcite bolo plno ludi, ktori nepoznali ako sa ma sermovat a tak skusali vselico. Niekedy to dokonca mohli aj prezit, ale skor ocakavam ze to bolo opacne.
Zachovala sa nam jedna linia sermu. Linia majstra lichtenawera. Nezachovala sa nam v jednom ci dvoch exemplaroch. Zachovala sa asi 50 manuskriptoch. 50 je dost vela. Kolko ich vsak bolo v skutocnosti ked sa ich dochovalo 50. Okrem lichtenawera je tu este zopar diel, nie celkom zapadajucich do jeho prace. Ale tych je naozaj iba zlomok.
Kludne si vymyslajte vas serm. Ale nehovorte ze je historicky, lebo nie je. To je ako keby niekto hral historicku hudbu a vymyslel si nove melodie, ved ked nad zneju aj dnes tak preco by nemohli aj vtedy.
Alebo sa radsej riadte kozovym:"A preboha - nevynachadzajte serm". (Inak cely tento clanok z roku 1999 vysiel v sermiarskych listoch a mnohi by sa z neho mali poucit.)
To ak vam nieco nadherne funguje u vas v skupine, inde fungovat nemusi. A to mozno robite tu istu skolu. Takze treba konfrontovat.

Z roku 1389 mame prvy spis od neznameho autora, ktory nam zachytava lichtenawerovo ucenie. Pise sa, ze Lichtenawer precestoval mnoho zemi a zozbieral ucenie, ktore sa tvorilo niekolko stoviek rokov. Znie to az neuveritelne. Osobne odhadujem vsak max. cca 200. V dalsom spise o 100 rokov mladsom sa pise o majstroch z Uhorska, Ciech, Nemecka, Francie, Italie, Rusku, Pruska, Grecka, ci Svedska (a mozno som nieco vynechal). Takze rozsah lichtenawerovej skoly je prekvapivo obrovsky. Nie Nemecko, cela Europa. A dokonca z velkej casti aj nas region. Pozname majstrov, ktori sami patrili k nasledovnikom Lichtenawera z Prahy, Znojma, Klodska, Gdanska, Krakova...
Ano je iste mnoho stylov a skol. Niektore mozu byt lepsie niektore horsie. A iba tie najlepsie konverguju k "jedinemu sermu". To jest k sermu bez zbytocnosti, maximalne efektivnemu. Lebo ak v Nemecku ci Uhorsku maju ludia rovnake postavy a v rukach rovnake zbrane tak nie je mozne aby nieco co funguje (ale naozaj funguje) inde nefungovalo a opacne. Principy, tie su iba jedny.
A to ze nam nieco funguje, vacsinou znamena ze ste zatial iba neodhalili chybu. A to ze Bobo pise ze treba prehodnotit nieco, znaci asi to, ze niekto tu chybu v tom niecom uz nasiel. Tak sa skuste zamysliet, ci je naozaj vsetko bezchybne.
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 1:34 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

stettner napísal:
Jasne ze skoda diskutovat o tom co bolo a co nie. Iste boli aj trpaslici aj tahane seky. Lebo boli aj blazni a diletanti. Urcite bolo plno ludi, ktori nepoznali ako sa ma sermovat a tak skusali vselico. Niekedy to dokonca mohli aj prezit, ale skor ocakavam ze to bolo opacne... kludne si vymyslajte vas serm. Ale nehovorte ze je historicky, lebo nie je...a iba tie najlepsie konverguju k "jedinemu sermu"... A to ze nam nieco funguje, vacsinou znamena ze ste zatial iba neodhalili chybu... A to ze Bobo pise ze treba prehodnotit nieco, znaci asi to, ze niekto tu chybu v tom niecom uz nasiel. Tak sa skuste zamysliet, ci je naozaj vsetko bezchybne.


...jasne Tonko, a ten jediny, pravy a najhistorickejsi serm ovladate jedine ty s Martinom a este mozno Bobo, ktoreho zial nepoznam...tak stale nechapem, preco sa vy superborci z TSC stale otravujete hadzanim svojich peral nam sermiarskemu bahnu...ak sa vam nepaci, tak nas ignorujte a neurazajte druhych, aj tak, ked sa vas niekto opyta na nieco vecne, tak sa zahalite ruskom utajovania vasich objavov...a ak chcete niekoho presvedcit, tak sa prejavte a neohovarajte len vystupenia druhych...

...viem, ze toto bude offtopic, ele podla opakovanych negativych skusenosti to tu uz musim napisat: clenovia Kompanie trnavskych zoldnierov nemaju nic spolocne s panmi Wechterom a Stettnerom a ich Trnavskym cechom sermiarskym a ani sa nestotoznuju s ich nazormi...tot vse, prepacte odbocenie, ale uz ma nebavi stale vysvetlovat, ze s nimi nic nemam, aby sa s nami ludia boli ochotni vobec bavit a hanbit sa za to, ze som z Trnavy
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 1:46 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Vdaka Danko. Mne by bolo trapne to takto na verejnosti povedat.
Ale teraz ked uz to vedia vsetci a strasne nam tu ubralo na povesti Wink . Ano je to pravda. TSC nema nic spolocne s Kumpaniou trnavsky..., iba mesto.

Napisal som, lebo thailandyr chcel aby sme reagovali. Myslim, ze cakal ze sa ozveme.
Dano ty vies o serme velmi malo. My nie sme tiez tak daleko aby sme mohli povedat, ze vieme nieco o serme. Ale ty si sam deklaroval, ze tebe staci scenicky serm. My sa ti nepletieme do sceniky ty sa nam neplet do historickeho/povodneho sermu. Ak prejdes zo sceniky na druhu stranu tak sa mozme pobavit.
Neviem co ta tak stve. Urazene ego? Lebo ja som neni na vas vobec nastvaty a ani nic podobne. Tak ma trosku tvoj prispevok vytocil.
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk


Naposledy upravil Anton Kohutovič dňa Pi Jan 26, 2007 1:53 pm, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 1:53 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

hlavne ze ty toho vies o serme a historii hovadsky vela...a vasa povest mi je vies kde, ide mi o nasu, ale to sem uz nepatri...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Strana 1 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk