Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

"Šerm je len jeden" alebo Čo je vlastne historický
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ne Mar 07, 2010 11:55 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

nuž pobavil som sa lebo som si vedomý svojeho zleho pravopisu a vyjadrovania ale vidim ze to az take tragicke nebude ....

a skratka ked som si tie 3 prispevky precital za sebou tak som fakt nemohol Smile o obsahu ani nehovoriac Smile

(nechcm rozprudovat davno mrtvé a uzavrete asi 100x temy) ale uprimne zavidim mladým nadsencom co prichadzaju v tejto osvietenej dobe k šermu lebo nemusia skusať roznych samozvaných učitelov ktory niekde nieco počuli a co nepočuli tak vymysleli ...ak dnes niekto niečo tvrdí určite nema problem kedykoľvek zadokladovat a podopriet svoje tvrdenia nie jednym ale hneď niekoľkymi zdrojmi a tak o autenticitu tu snaď nemusí už nikdy mať nik strach...

rovanako aj doba pokročila, a je pekne že niekto chce vynajst šerm ale ja som svina lenivá a radsej si precitam ako to tí neboštíci robili priamo od nich.

Rovanko dúfam (to Marian) že to vymyslanie technik ktore si mal na mysli ty bolo nieco ako v zmysle až čloek dosiahne určitú úroven tak dokaže uvažovať nad variaciami a modifikáciami ktore by sa prispôsobili konkretnej situacii ale via menej take úvahy prinaležia vyzretejšim a rozhladenejšim ako bežným cvičencom. Ak si raz spomýnal že učiš juniorov tak asi ich tiež počas treniigu techniky učiš a nie na zaciatku rozdaš temu a vymyslite si ako by ste to asi urobili ....ak ano tak je to hodne netradičný postup. (je predsa lepsie pokracovať tam kde druhý skoncil ako zacinať stale od nuly) ((o čo viac nečakane take tvrdenie od človeka čo ma v profile napisane profesionalny šermiar - ja nesom sermiar, som architekt a čitam si knižky o šerme len z dlhej chvíle v osobnom volne a kôli pekným obrazkom, raz darmo hobby je len hobby, tiež aj včelarim Smile ))

skratka v kontexte v ako tie prispevky boli napisane boli veselym spestrenim dnesneho pracvoneho večera - noci.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po Mar 08, 2010 4:42 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Palo,

dobre si to vystihol s tým "vymýšľaním techník" tak nejako som to myslel, až si to tak myslel Rolling Eyes
Iné je niečo učiť sa, /v tomto prípade som nekompromisný na čistotu a správne vykonanie techniky/ iné je vykonávať/cvičiť techniky podľa popisu, ale to len za predpokladu, že máš zvládnutú základnú techniku a iné je "voľný šerm".
Verím tomu, že aj Ty si pri šerme sem-tam vymýšlaš nejaké tie techniky/kombinácie/ , ktoré možno nie sú uvedenené v nejakej knihe.
Vieš, ak niekto napíše že je "profesionálny šermiar", ktorý tvrdí, že šermuje 8 rokov, tak ho pokladám už za pokročilého na určitej technickej úrovni a preto sa mi zdalo divné, že je divné, Laughing že niekto "vymýšla techniky"
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Mar 09, 2010 8:02 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián Kostolný napísal:

Verím tomu, že aj Ty si pri šerme sem-tam vymýšlaš nejaké tie techniky/kombinácie/ , ktoré možno nie sú uvedenené v nejakej knihe.


popravde k "vymyšlaniu" som sa ešte nedostal. Pretože tých pôvodných je také množstvo (aj s kontrami a proti kontrami na kontry, a ich variantami) že nemam na to čas (aj keby som každú len 1x vyskušal) mám čo robiť minimálne na najbližie 2 roky a to som hodne optimisticky a za predpokladu že ihneď pochopim o čo v nich kráča.

Tak mi to pride smiešne že my sme mali čo robiť už nejaky ten rôčok aby sme sa dostali vôbec niekam k pochopeniu a prebratiu toho rozsiahleho úvodu a niekto má čas na vymyšlance. (je to asi tým že nemam profesionalny prístup)


Naposledy upravil Pavol Uličný dňa Po Mar 29, 2010 10:13 am, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Raymond z Normanov
Bežný tlachal


Založený: 02 Mar 2010
Príspevky: 25

PríspevokZaslal: So Mar 27, 2010 12:19 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Sám patrím medzi – scénikov—a je to moja parketa,takže im budem trochu držať stranu. Ale zase na druhú stranu som nesmierne rád že existujú—kunštári—tak sa budem zastávať aj ich. Myslím si totiž, že všetci v tejto debate majú pravdu, okrem tých urazených. Zdá sa mi však, že väčšine chýba trpezlivosť a tolerancia. Hneď vysvetlím:
Predstavujem si, že keď začínal ČS historický šerm,väčšina o tom vedela prd, a tak si šermoval každý jak chcel. Potom prišla éra prvých učiteľov, predstavujem si ju ako éru Plchovu, ktorá po tej noci priniesla prvé náznaky brieždenia. Verím, že stretnutie svetla a tmy prebehlo búrlivo, že ho doprevádzali vášnivé debaty a hádky, ale predsa len bolo v šermiarskom svete viac a viac svetla. Potom si predstavujem, ako prišla éra Kozová, ktorá sa preliala do éry Magistéria. Slnko sa vyhúplo nad kopce a úsvit prešiel do jasného rána. A teraz vidím, že slnko stúpa stále vyššie a nastáva nádherný teplý deň. A nech je kvalita svetla akákoľvek rozdielna, nech je uhol dopadu lúčov akokoľvek iný, stále je to svetlo.
Sme historický šermiari. To slovo historický nás odlišuje od trebárs športových, moderných alebo japonských. A podla mňa nemá cenu sa dohadovať, ktorý šerm je ten jediný pravý historický, lebo si myslím že všetok. Len kvalita je rozdielna. Ak môžem použiť príklad – matematika. Ak niekto vyučuje matematiku na základnej škole, je matikár, alebo matematik rovnako ako ten čo ju učí na strednej, ten čo ju učí na univerzite, ako ten čo počíta pravdepodobnosť veterných smrští a tiež ako ten, čo pracuje vo výskumnom ústave na mat. vyjadrení chaosu. A tak, ako sa vyvíja matika, tak sa vyvíja i –historický—šerm. Ruku na srdce, kto z nás—scénických-- šermiarov sa nehanbí za nejaký svoj duel spred pár rokov. Som nesmierne rád, že máme medzi sebou výskumníkov, ktorí prinášajú nové a nové poznatky zo starých manuskriptov, pretože nás posúvajú dopredu. Niektoré teórie ktoré razia a prezentujú sú v podstate iba kozmetické úpravy toho, čo už všetci akceptujeme. Tam nemáme problém sa otvoriť a meniť. Keď však príde radikálna – teória relativity--, ktorá úplne mení všeobecné presvedčenia, mali by sme ju vypočuť, premyslieť a podrobiť racionálnej kritike a buď ju prijať, alebo vyargumentovať. Myslím, že sme v tej dobe.
Na druhej strane aj vo vede existuje ďalší stupeň, tzv--- aplikovaná veda----, ktorá tie poznatky zhromáždi a vymyslí, ako by sa dali použiť. Preto si myslím, že to zaberie nejaký čas, kým niekto príde na to, ako predstaviť –kunst—verejnosti, a ako sa bude dať inscenovať. Verím, že to príde a že sa to dá. Zo začiatku určite formou kompromisov, ale určite čoraz menších a menších, prosím len o chvíľu strpenia.
Na záver: verím, že v dobách dávno minulých šermovali odvedenci do armády, tak isto profesionálny žoldnieri, veteráni, šľachtici aj zbojníci, a že úroveň a kvalita boli tak rozdielne, že sa tam zmestíme skoro všetci. Je pravda, že scénika by mala mať nejakú –úroveň--, ale viem, že je to ťažké, a že keď chýba fenomenálne nadanie, ešte stále sa dá použiť trpezlivé učenie. Dúfajme, že to povedie ku kýženým výsledkom.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Belička Ivan
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 270
Bydlisko: Banska Bystrica

PríspevokZaslal: Po Mar 29, 2010 9:23 am    Predmet: článok Odpovedať s citátom

O tejto problematike som písal v jednom člámku v časopise EPICURE (aj keď tam dali podnadpis Cassanova spol. šermiarov - nemal tam byť hoci fotky sú samozrejme cassanovské
link: http://www.belicka.sk/sklad/Epicure2010_serm.pdf

ivan
_________________
Navi
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Ladislav Vyoral
Tlčhuba


Založený: 12 Jún 2007
Príspevky: 354
Bydlisko: Malenovice Morava

PríspevokZaslal: Po Mar 29, 2010 3:29 pm    Predmet: Re: článok Odpovedať s citátom

Belička Ivan napísal:
O tejto problematike som písal v jednom člámku v časopise EPICURE (aj keď tam dali podnadpis Cassanova spol. šermiarov - nemal tam byť hoci fotky sú samozrejme cassanovské
link: http://www.belicka.sk/sklad/Epicure2010_serm.pdf

ivan



hezky napsáno.
Kež by to takto někdo výstižně dokázal napsat o šermu v čechách a na Moravě.
_________________
Jsem jako zrcadlo.
Smějte se a já se budu smát na vás. Mračte se a já se budu mračit též.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne Apr 04, 2010 10:43 am    Predmet: Odpovedať s citátom

K tomu clanku od Ivana:
Neviem ako ostatni tzv. "archelogicki sermiari", ale ja sa az tak z tym clankom neztotoznujem. Nechcem sice kritizovat, lebo kazda pozitvna sprava o serme, je osozna pre nas vsetkych, ale niektore formulacie sa mi az tak nepacia.
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ne Apr 04, 2010 8:38 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

P. Belička,
klobúk dole, veľmi dobrý článok a až moc pravdivý.

Aj ja mám ten pocit, že "dnešní mladí" to majú dnes akosi, nejako "ľahšie" Wink ... a nielen pri šerme. Wink
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Tibenský
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 137
Bydlisko: TA

PríspevokZaslal: Ne Apr 04, 2010 10:02 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Nenechajte sa vysmiať, tieto plače starých ujov priamo zbožňujem. Aneb, prečo sme robili veci na hovno a podaktorí v tom ešte zostávame.
_________________
Keby si mlčal bol by si filozofom, keďže si prehovoril stal si sa volom.

www.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Ne Apr 04, 2010 10:29 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

tono napísal:
niektore formulacie sa mi az tak nepacia


predmetne formulacie sporu:
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Raymond z Normanov
Bežný tlachal


Založený: 02 Mar 2010
Príspevky: 25

PríspevokZaslal: Po Apr 05, 2010 8:08 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak neviem či aj ja patrím medzi starých ujov, ale pravda je, že keby si začínal pred 20 rokmi, tak by si ani nevedel, že nejaký Lichtenauer vôbec existoval, a aj keby si si to prečítal v Šeřmížských listech, netušil by si že po ňom niečo zostalo. Jediný meč ktorý by si si bol schopný kúpiť by bol jednoručný Kronďák alebo Kvapil. Internet mali tak možno vo Švajčiarsku a keby si sa nenarodil v meste, kde je človek, ktorý ti o kunste niečo povie, tak by si bol mladý ujo - tak si vážne myslím, že to mali starí ujovia o čosi ťahšie.
Je smutné, ba priam tragické!!!!, že existujú starí ujovia, ktorí ktorí v tom stále pokračujú, preto som rád, že ste prišli Vy, a môžete nás vytrhnúť z našich vavrínov- a to myslím úprimne. Na druhej strane je ešte tragickejšie, ak existujú mladí, ktorí opakujú naše chyby. Toto sa Teba netýka.
A tak ako starí by mali nájsť pokoru a nemyslieť si, že zožrali všetku múdrosť sveta, tak by mladí mali nájsť pokoru a hovoriť si- vidíme ďaleko, lebo stojíme na pleciach obrov- (Izaak Newton)
A sakra, teraz som si to po sebe prečítal, a uvedomil som si, že som sa sám pasoval medzi starých ujov. No jo- keby som bol ticho.......
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Juraj Skúpy
Tlčhuba


Založený: 27 Máj 2008
Príspevky: 165
Bydlisko: Trenčianske luhy a háje

PríspevokZaslal: Po Apr 05, 2010 8:13 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja si nemyslim ze patris uplne medzi starych ujov, ktori tu boli popisani, pretoze nemas odpor k novym myslienkam a nesedis si na ociach ani na usiach. To ti sluzi ku cti Wink
_________________
V minulosti mali k sebe ludia blizsie... stare zbrane mali totiz mensi dostrel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Raymond z Normanov
Bežný tlachal


Založený: 02 Mar 2010
Príspevky: 25

PríspevokZaslal: Po Apr 05, 2010 10:12 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Pod mojou adresou chce toto povedať Luba:

Chcela by som sa tu k vám pridať a pozrieť sa na celú vec ešte z jedného pohľadu,a síce diváckeho. Kedysi som aj šermovala, ale to bolo ešte v minulom storočí.Videla som desiatky šermiarskych vystúpení a dnes mi u nás hovoria náročný divák,naozaj sa mi totiž páči máločo a som veľmi kritická.Poviem to trochu neotesane, ale je mi vcelku jedno, či má niekto za sebou 10 škôl, je samouk – kunstár alebo scénik.. Keď niekto sa rozhodne vystúpiť pred ľudí a predvádzať hist. šerm, mal by k tomu byť ešte herec. Nikto z kvalitných filmových hercov nie je šermiar, ale keď si pozriem ich výkony, tak to nie je len šmidlenie alebo búchanie čepelí, resp. Ortodoxné predvádzanie byť správne, ale nudné, ALE oni ten súboj odohrajú. Keď je niekto v scenári ľahkovážny záletník,vyľakaný sedliak, alebo ohrdnutá žena, tak sa to musí v tom súboji zobraziť, musí to byť ušité na mieru na konkrétnu situáciu, nie nacvičiť si v zime v telocvični súboj a potom ho celú sezónu, príp. aj dlhšie predvádzať s hocikým zo skupiny, podľa toho, akú skladačku dneska dáme. Nemám nič proti tomu, keď sa niekto učí bojový šerm, bojové umenia boli vždy atraktívne – európske i ázijské. Na druhej strane niekoho zo scénickej skupiny neoprávňuje vystupovať len za to, že už udrží v ruke kord alebo vie seknúť kanca. Ja si myslím, že scénický šerm nie je to, čo sa mnohí priučili na filmovačkách v davových scénach, pretože to pokazilo veľku časť aj dobrých alebo nádejných šermiarov. Doslova skáču po javisku a rúkajú akoby ich z kože drali. Ste si istí, že toto chcú ľudia vidieť? – a rozhodne neakceptujem názor, že väčšina tomu nerozumie, že však deťom to stačí a pod. Podľa mna totiž scénický šermiar musí oproti obyčajnému dať ešte nadstavbu – divadlo a či pri tom použije účelne 10 techník a prácu telom alebo celú škálu, už nechávam na jeho technickej vyspelosti. Takže starí ujovia i mladí chalani,na tréningu je prípustné veľa – Agrippa, Talhoffer aj Lichtenauer, vaše nápady aj improvizácie, robíte to preto, že vás to baví, ALE keď sa rozhodnete predstúpiť pred ľudí, dobre si zvážte s čím, či už ste na to dozreli a či ste ochotní vyberať peniaze za niečo, za čo sa vlastne hanbíte, aj keď nie otvorene na takomto fóre.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po Apr 05, 2010 12:02 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Martin,

s tým "starým ujom" dúfam, že si to nemyslel vážne, Wink lebo toto spojenie že "starý ujo" vo mne, ako v staršom človeku vzbudzuje takú divnú asociáciu.. akože "starý ch.., však vieš čo, Twisted Evil /nabudúce to rovno napíš/ Evil or Very Mad

Ja, "starý ujo" /neviem koľko máš rokov a koľko rokov šermuješ/ som bol presne taký istý, ...
po 5 rokoch tréningu, keď som si myslel, že som akože dobrý, namakaný, /mal som myslím 17-19 rokov/ tak ma trenér hodil do "Ačka" ,"kde ma bili 30 a viac roční fotri/ / kúúúúúva aj som dnes "starý foter" a "bijem" tých, čo majú násť, aj keď som už pomalejší a ťažší, len neviem, či to do tohto veku, starého fotra vydržia aj tí ...násti/
a tam som zistil, že koľko toho ešte neviem,....
po 10 rokoch som zistil, že ešte veľa toho neviem a po 20 rokoch zisťujem, že ešte nič neviem. Laughing je to podobné tomu, že.. viem, že, že nič neviem...

Páni, Vy si ani neviete predstaviť aké to bolo, robiť/študovať niečo do toho 1989, keď nebolo nič, ....neboli počítače, kopírky, resp. do doby, ke´d prišiel internet.

... a možno aj tu je problém HŠ, že totiž si "mladí" si nevážia tých, .... tie staré autority..
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po Apr 05, 2010 12:14 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián Kostolný napísal:

... a možno aj tu je problém HŠ, že totiž si "mladí" si nevážia tých, .... tie staré autority..


vieš, ono je dosť problém vážiť si niekoho, kto v podstate dehonestuje sám seba, svojim vystupovaním (teraz nemyslím len to "na place" ale všeobecne)...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Martin Tibenský
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 137
Bydlisko: TA

PríspevokZaslal: Po Apr 05, 2010 12:43 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Problémom je že autority nie sú Smile a otvorene bez hanby poviem, že nie je veľmi na koho plecia sa stavať. Tak ako sme sa vychovali sami šermiarsky, rovnako tak sme sami naštudovali znalosti z hmotnej kultúry, a úplne rovnako sme si vychovali výrobcov k naším požiadavkám. Nikto zo šermiarskej obce nám nepomohol. Dokonca si pamätám ešte na niektoré esá šermiarskej obce, ktoré nás udrbávali, alebo nám radili v oblasti kostýmov suché zipsy a iné fajnovosti. Takže asi tak.

K tej práci kedysi. Áno možno to bolo ťažšie ale vždy a v každom čase sa dá vytvoriť skvelé dielo alebo shit. ( starý pán Marsina vytvoril v 80. rokoch také historicko - edičné dielo na ktoré sa do dnešných čias nikto nechytil a to vďaka snahe spraviť to čo najlepšie a neplakal že sa to nedá).

A rady, podnety či názory starších alebo mladších počúvame, len musia za niečo stáť. Neznášam však slepé vyplakávanie.

To Mijamoto: Šermujem 10 rokov, a nikdy by som sa neodvážil povedať, že som v tom čo i len dobrý.
_________________
Keby si mlčal bol by si filozofom, keďže si prehovoril stal si sa volom.

www.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Po Apr 05, 2010 1:09 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

verim, ze na javisko moze patrit aj ukazka sermiarskych technik, zocviceny duel bez akehokolvek pribehu (cisto ukazka schopnosti zosuladenia sa 2 duelantov a prevedenia technik), ci nezocviceny duel 2 ludi,ktori spolu napr. nikdy nesermovali

a podla mna to moze aj vyzerat dobre
samozrejme nie je jednoduche nieco take urobit a pritom dobre, zaujat divaka bez pouzitia slov a pribeh zasuplovat niecim inym,co ho vtiahne

ale ak sa mozme pozerat na krasokorculovanie, ak pride niekto na zapas v boxe, preco by niekto nechcel vidiet aj nieco taketo?

otazkou je: kto to dokaze urobit tak,aby sa nam na to chcelo pozerat?


a ci to bolo kedysi tazsie?
podla mna nie,lebo kedze nebolo tak vela zdrojov,neboli ani tak vysoke naroky, teraz je vsak zdrojov viac a tak je to o rychlosti prisposobenia sa novym podmienkam
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po Apr 05, 2010 3:40 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Martin,
nikdy, ale nikdy by som si sám o sebe nedovolil povedať, že som dobrý, ... to musia povedať iní... Laughing /resp. moje výsledky alebo práca/
to akože, u nás, na Slovensku nie sú autority v šerme , na ktorých prácu by sa dalo odvolať?
Tak toto mi je potom nejako moc divné,... ak totiž nemám stavať na niekom, kto tu už raz bol, ktorý niečo urobil a dal to do "placu" .... potom, na čo sa učiť Pytagorovu, resp. Archimedovu vetu? je to zbytočné, ... dajte mi pravítko, resp. vaňu, JA si to už znovuobjavím sám..

Michal, čo sú to nové podmienky?

Všetko to už raz bolo... a plaviť sa tam, kde iní stroskotali, je úplne zbytočné.. ... miesto toho znovuobjavovania, je treba začať, tam kde iní stroskotali/skončili .... a je potrebné povedať, že ďakujeme Páni.. /treba sa tiež zamyslieť nad tým, že Tí, v tej dobe, keď tak činili, tak to robili len s tým najlepším úmyslom, proste, boli úplne iné podmienky a iná doba, a je možné, že ten, kto toto bude čítať po 10-20 rokoch, tak sa bude tiež smiať a mysleiť si že aký je múdry/

Je to podobné, ako keď sa dnes v rámci bunkai /vysvetlenie kata/ učím reagovať na sitácie, "ako keby stojím po pás v bahne v ryžovom poli" a reagujem na konkrétny útok a učím sa to, aj napreik tomu, že viem, že nikdy, na takúto a ani na podobnú sitáciu reagovať nebudem a ani sa s ňou nestretnem ... je to proste tradícia.. je to bunkai.. je to Kata... / Je to podobné ako v tých manuskriptoch, reagovať na konkrétny útok, len nemám v ruke železo, aj ke´d v mojom prípade protivník v ruke nejaké železo, alebo inú vec môže mať/

..
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Raymond z Normanov
Bežný tlachal


Založený: 02 Mar 2010
Príspevky: 25

PríspevokZaslal: Po Apr 05, 2010 7:24 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Dobre, uznávam že vy ste sa vypracovali sami, a že Vám nikto nepomohol. Ako som už hore napísal, treba na to fenomenálne nadanie, a ak ma moje informácie neklamú, tak Vy takého človeka máte, možno ste sa tam stretli viacerí takí. Len ešte raz spomeniem, že pred dvadsiatimi rokmi by ste si to sami nenaštudovali, lebo by ste nemali z koho-z čoho. Na druhej strane uznávam, že 20 rokov je dosť dlhá doba, aby sme aj my starí boli na kvalitatívne inom levely ako vtedy.
Na druhej strane drvivá väčšina sa nevypracovala sama, (aj keď to je sporná veta, pretože prihlásiť sa na školu a niečo sa tam naučiť je tiež vypracovávanie sa), tak väčšina tie autority uznáva. Tvrdil som a tvrdím, že vývoj išiel dopredu, a že teraz je doba urobiť kvalitatívny skok a zapracovať Vaše objavy do všeobecného povedomia. Ak sa to podarí, tak Vy sami sa stanete autoritami na ktorých plecia sa bude dať postaviť. Kohutovič je pre mňa autorita už dnes. Ale zase na ďalšej strane je pre mňa autorita i Peter Koza, pretože tak ako ste vy preložili Lichtenauera, on preložil napríklad manuskript I-33 o šerme mečom a štítom a mnoho ďalších. A ušetril mi kopec roboty, pretože mi to ukázal.
Dobre, uznávam tiež, že to hore bolo tak trochu prázdne vyplakávanie sa, a už to robiť nebudem. Radšej sa bavme konštruktívne. Mám otázku, uznávam trochu provokačnú, ale sám na ňu hľadám dosť dlho odpoveď, a zaujíma ma Váš názor, pretože sa to týka Vašej špecializácie. Vychádzam z predpokladu, že Lichtenauer predstavuje vrchol určitej školy, ktorú dopracoval do najvyššej efektivity. Ak vychádzam z Vašich ukážok na sympóziu, tak človek nevzdelaný a necvičený v tomto systéme má mizivé šance. A tu je ta otázka: Čo sa stalo, že v podstate drvivá časť Európy tento systém opustila a vytvorila množstvo národných škôl, a že aj nemecky hovoriace krajiny, kde sa tá tradícia držala ešte ďalšie storočia, ho nakoniec odvrhla. Ak by sa stretli armády a Licht. Škola by jasne dominovala, bol by to predsa dôvod na jej všeobecné prevzatie a rozšírenie. Tak prečo? Stalo sa niečo také, ako ukazuje záverečný súboj v Rob Royovi? Alebo čo.
Ešte by som rád na záver dodal taký postreh- Učiť sa dá aj opačne, ak vidím niečo čo sa mi nepáči, snažím sa formulovať si, že prečo, a potom sa toho vyvarovať.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po Apr 05, 2010 8:13 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Koza peložil I 33? To počujem prvý raz...a to je napríklad ten kameň úrazu...ak to preložil, tak prečo to neponúkol ďalej, nesprostredkoval nám vedomosti o tom? keď je šermiarsky majster, ktorému ide o rozvoj šermu? bol som na jeho škole a o bucklery sa zmienil dvoma vetami len tak okrajovo, cez prestávku, nič viac...my sa teraz pomaly snažíme tento konkrétny systém spoznať a rozlúštiť a doteraz sme nenašli zmienku o tom, že by sa pred nami tu niekto o to isté snažil a ako sa dozvedám, tak informácie boli...a to je na zamyslenie
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Strana 4 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk