Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

"Šerm je len jeden" alebo Čo je vlastne historický
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
tarkil
Tlčhuba


Založený: 27 Sep 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 2:12 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

tak napriklad my sceniku v tom pravom zmysle slova nerobime, ale cvicime kozovu skolu, pretoze je momentalne jedina a najefektyvnejsia aka v ponuke je. ked sa obiavi ina rad sa jej zucasnim, ale nic take som zatial nezaregistroval. a secko co som zatial vydel v serme a nepatrilo do magisteria bolo podla mna horsie. takze dilema co robit je tymto premna zotpovedana. robit to najlepsie co zatial je. a aj samotne magisterium sa vyvija a prehodnocuje niektore svoje postoje z mynulosti, takze by som to s tym scenickym sermom nevidel tak blede Wink
zaverom aspon tym ktory to nepoznaju dam do pozornosti jeden clanocek. Cool

http://magisterium.cz/cs/knihovna/eseje/bojovyScenickySerm01.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Jill
Tlčhuba


Založený: 07 Jan 2007
Príspevky: 144
Bydlisko: "Modrdorf"

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 2:34 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ja blbá začínajúca šermiarka mám otázku: čo je versetsen? Embarassed
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Thailandyr
Tlčhuba


Založený: 18 Aug 2006
Príspevky: 165
Bydlisko: wild wild west

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 2:44 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Bobó:zaujímajú vás...kto ste Vy?Neber to ako nejaký útok,môže to tak vyznieť.Je samozrejme potrebné nejaký takýto prierez spraviť,inak by sme sa z toho šermu všetci zbláznili.Jediné o čo mi šlo boli niektoré výroky ktoré tu padali,že toto sa nerobilo,tamto sa nerobilo,a začínal som z toho mať seriózne zmätky,tak som napísal toto tu,s tým že sa pokúsim navrhnúť nejaké zjednotenie terminológie a zrovnať všeobecne vyjadrovanie,lebo sa strašne často stáva že nerozmumiem ľuďom o čom píšu,a zdá sa že ostatní si nerozumejú tiež.O tomto je ostatne ten posledný miniodstavec.
Wonder:nesnažím sa nič objavovať,ide mi len o to jasnejšie vyjadrovanie.A keď niečo "objavujem" tak stavám len na tom čo ma naučili ludia ktorí ten šerm objavovali...
Stettner:máš absolútnu pravdu,píšem to už asi tretí krát,ide mi len o vyjadrovanie;)
Triarius:nebud prosim ťa na nich taký zlýSmile

Inak ďakujem za reakcie a zatiaľ všetkým pekný deňSmile
_________________
Ten co sermuje nieje vzdy sermiar, ale ten co zhadzuje cudzie usilie JE VZDY SVINA...

Najlepsi cas na trening je TERAZ!

A nakoniec moje oblubene: "I just keep getting better!" Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 2:48 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ja sa aj snazim, ale niekedy sa mi proste neda Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Jill
Tlčhuba


Založený: 07 Jan 2007
Príspevky: 144
Bydlisko: "Modrdorf"

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 2:56 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Triarius, nemusel by si sa do nich púšťať v každej téme.....my vieme jak sa máte s TŠC "radi".....hoci ja im tiež zazlievam že vôbec o sebe nikdy nedajú vedieť. Ja som o nich prvý krát počula až v Kompánii.....predtým ani len zmienku...a to sme so segrou zisťovali že či v Trnave je šerm...


viem že je to mimo témy ale už 2 roky to v sebe dusím
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 2:58 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

OT: to Jill. Predminuly september bolo po TT asi 300 plagatov a nedali sa nevsimnut. Wink
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Jill
Tlčhuba


Založený: 07 Jan 2007
Príspevky: 144
Bydlisko: "Modrdorf"

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 3:00 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

stettner: takisto ako aj plagáty Kompánie. Sorry, ale to už bola sestra v Kompánii - jedinej skupine o ktorej sme vedeli
a vraj vám došlo na nábor asi 20 ludí.....a málo ostalo

fajn už som to zo seba dostala a som spokojná Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bystrík Holeček
Tlčhuba


Založený: 17 Sep 2006
Príspevky: 348
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 3:35 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

to He-man a Triarius: trpazliky a kance nam funguju, vcera som bol na treningu ziaden strach Very Happy

a pani bratia trnavaci, co keby sme sa snazili troska viac akceptovat a byt k sebe a ostatnym menej aroganty???Ak niekdo z nas nieco naozaj dokaze a bude frajer, potom bude mat mozno dovod na aroganciu(aj ked moralne si myslim, za ani v tedy nie), ale pani zatial tomu tak nieje!!! Twisted Evil
_________________
wer nicht kämpft, kann nicht gewinnen

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
jany -jan kober
Bežný tlachal


Založený: 16 Jún 2006
Príspevky: 81
Bydlisko: Stará Ľubovňa

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 4:15 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

to stettner a ing. bobo
ak niesu trpasliky a kance tak co su potom Mittel oder Uberzwerchhauw a Underhauw? Rolling Eyes
_________________
risce mori
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Filip Lampart
Tlčhuba


Založený: 28 Jún 2006
Príspevky: 106
Bydlisko: Antiqua Liblo et Eperies

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 4:18 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Jany kance prebral peto koza z tesaku, ale meier dava spodne seky do suvislosti s vymietanim sekov. Ale viac dnes na treningu.
_________________
Honore Et Gladio
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
jany -jan kober
Bežný tlachal


Založený: 16 Jún 2006
Príspevky: 81
Bydlisko: Stará Ľubovňa

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 4:58 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

to phill
meier pise: "prichadzas k superovi v pravom bykovi (ochs) a hned ako mozes dosiahnut svojho protivnika, vyraz a sekni zo spodu priecne pod na jeho lave rameno tak aby si s prieckou skoncil vysoko nad svojou hlavou. tak sa to ma robit." doslova.
tak najprv si veci overuj a potom pis Wink
a ten mittelhauw odkazuje meier na tesaky a nie spodny sek. ale kedze sa spomina pri dlhom meci asi bude fumgovat aj pri nom.
_________________
risce mori
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 5:48 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Správne! A koho si tak videl sekať spodné seky. Minulí rok, čo som videl, tak sekali v Adorei nikoho iného som si nevšimol. Ako taký sek chceš kryť defenzívnym kancom? A to som videl. Mittel línia vedie priečne pod pazuchy a zwerch cez uši, trpaslíka sekáte na pás. Čítaj pozorne! Ja som napísal, trpaslíky a kance ako ich sekáte nefungujú, nie že podobné seky neexistujú.
Aj to, že seky sa majú sekať vyššie som povedal a sám teraz tvrdíš, že sa spodný sek seká zospodu na ruky ako keby som to ja nevedel.
Pozitívne je ale to, že sa tomu venuješ. To, že si ma teraz vytočil je vedľajšie.


Naposledy upravil Ľubomír Orenič dňa Pi Jan 26, 2007 7:42 pm, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Tibenský
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 137
Bydlisko: TA

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 5:57 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

V záujme zachovania dobrých vzťahov sa vyjadrím len k príspevku Thailandyra. S tými 200 rokmi a dobou temna a nespísomňovania (10- 12 str.) si to trošku prehnal, len treba brať do ohľadu priority tej doby. Myslím že keď prežilo také značné množstvo fechtbuchov práve z Lichtenawerovej línie má to istý význam a síce v tom že bolo pravdepodne najrozšírenejšia, a najúspešnejšia, tutíž prevalcovala iné prístupy. Nepriamo na to ukazuje tiež fakt, že mnohé fechtbuchy boli vyhotovené na objednávku vysoko postavených ludí, ktorí sa pravdepodobne chceli dostať k tomu najlepśiemu. Samozrejme existovali aj iné prístupy ale história im nedovolila prežiť pretože neboli dostatočne dobré. Toď moj názor na postavenie Lichtenaverovej línie vzhľadom na ostatné. Čo sa týka trénovania : osobne si myslím že v silách žiadneho z nás nie je za povedzme tridsať rokov aktívneho života (myslím hypotetického šermiarskeho) prísť na niečo lepšie ako sa tým ľuďom podarilo zistiť v rámci 300 rokov predávania skúseností. Tak prečo potom nebrať za podklad to naj čo nám história ponúka a síce 300 rokov fundovaného výskumu šermu.
_________________
Keby si mlčal bol by si filozofom, keďže si prehovoril stal si sa volom.

www.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Jill
Tlčhuba


Založený: 07 Jan 2007
Príspevky: 144
Bydlisko: "Modrdorf"

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 6:03 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ja zas len mimo témy: ak som niekoho z TSC urazila, tak sa ospravedlnujem
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 9:07 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Jill napísal:
ja zas len mimo témy: ak som niekoho z TSC urazila, tak sa ospravedlnujem

Myslim ze nie Wink .
to Triarius: Vyzera to, ze mas "spadeno" aj na Boba. A netusim preco. Ved dokonca ani ja ho nepoznam. Nikdy sme sa nestretli.
A k Meyerovi iba jedine. Zabudnite na neho.
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi Jan 26, 2007 11:30 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

to Stettner: ja nemam spadeno na nikoho specialne menovite...ja mam akurat averziu na kazdeho, kto o sebe tvrdi, ze on jediny ma patent na rozum a vie ako nieco bolo a ostatni okolo neho su blbi ignoranti a vedia velke...(a to nie len v serme, ale celkovo)...a co sa tyka mojho postoju k TSC, tak sa skuste zamysliet, mozno vam blikne,preco je taky, ale to tu fakt nemienim riesit...k scenike len tolko - ano hlasim sa k nej a povedal som ti do oci, ze sa nemienim trapit s ako to vy volate kunstom a hlbsie sa nim zaoberat, to nepopieram a nikdy som nepopieral, ale nikdy som nepovedal, ze sa nebudem venovat sermu ako takemu Exclamation - cize mas scasti pravdu, o VASOM serme toho vela neviem (a ani ma to netrapi), ale o serme ako takom viem urcite viac, ako si myslis...
...ale uz nemam chut sa hadat ako male deti o kyblik na pieskovisku, takze snad trochu konstruktivne:
aj keby ste mali uplnu pravdu, tak to z vas aj tak jedinych spravnych historickych sermiarov nespravi, vy sa totizto venujete tak ako kopec inych sermu isteho obdobia, v ramci isteho teritoria a istou zbranou a v istom odeni...cize ak napr. sa my venujeme anglicanom, v polovici 14. storocia, kedy nebola primarnou zbranov sermiara 1,5 ale 1 (resp. 1 + stit) a ako tazkoodenci mame zbroje; a snazime sa o co mozno najlepsiu historicku vernost, tak nam je asi serm nemeckych majstrov z konca 15. stor., s 1,5 a bez zbroje uplne na nic a nikto z nas NEMA Exclamation Exclamation Exclamation pravo robit diletatntskych kvazisermiarov...a to uz nehovorim o nejakej terminologii, u ktorej mi je uplne fuk, aku niekto pouziva a nemecka by sa u anglicanov resp. francuzov (hovorim o Krescaku, ktoremu sa venujeme) asi tazko uzivila...
...toz takto a aby sme si to ujasnili, respektujem vas ako sermiarov, v tom ste fakt dobri a nikdy som netvrdil opak a docela by mna osobne potesilo,keby ste predviedli ostatnym to co viete a posunuli zase kvalitu sermu vyssie, potencial a kvality na to mate obrovske... ale nikdy nebudem respektovat tu aroganciu, namyslenost a neuctu k praci druhych, ktora vas zial sprevadza...snad vas to prejde a myslim ze potom tu hodne ludom padnu sanky z toho co predvediete, ako o tom uz roky snivate...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Wonder
Bežný tlachal


Založený: 28 Okt 2006
Príspevky: 28

PríspevokZaslal: So Jan 27, 2007 6:24 am    Predmet: Odpovedať s citátom

ing.Bobó napísal:
Správne! A koho si tak videl sekať spodné seky. Minulí rok, čo som videl, tak sekali v Adorei nikoho iného som si nevšimol. Ako taký sek chceš kryť defenzívnym kancom? A to som videl. Mittel línia vedie priečne pod pazuchy a zwerch cez uši, trpaslíka sekáte na pás. Čítaj pozorne! Ja som napísal, trpaslíky a kance ako ich sekáte nefungujú, nie že podobné seky neexistujú.
Aj to, že seky sa majú sekať vyššie som povedal a sám teraz tvrdíš, že sa spodný sek seká zospodu na ruky ako keby som to ja nevedel.
Pozitívne je ale to, že sa tomu venuješ. To, že si ma teraz vytočil je vedľajšie.


Bobo...stretol som sa s Tebou a zdal si sa ako rozumný chlap...
Stále hráš dookola tú svoju pesničku...
Šerm na scéne a šerm na tréningu sú dve rôzne veci. Prečo? Pretože každý duel na scéne - ktorý trvá asopoň pár sekúnd, musí byť postavený na sérii neúspechov. Vezmime to naopak - robíš duel a prezentuješ sa s ním. Predpokladám, že neskončíte po prvom seku, resp. sérii sekou. V svojom dueli sa budeš snažiť použiť starý systém. S toho vyplíva, že niekde budete musieť umelo vytvoriť "chyby" -vzdialenosnú alebo tempovú nesprávnosť inak by pri prvom strete niekto vyhral. Teraz ja ako divák to uvidím a poviem si BOBO!!!!! Ty šermuješ úplne zle! Ten Krumphaw nevieš absolútne časovať, tvoj ablauffen len vzdialene pripomýna skutočnosť a pri tvojom pokuse o abschneiden som sa dobre
pobavil...
A teraz sa zo svojími postrehmi podelím zo všetkými na fóre a pomasírujem si ego.

Nedám mi a opať zareagujem v mene magisteria (ostatný členovia snáď dovolia Surprised) ).
Bobo, ako člen magistéria, som určite bezpochyby absolvoval najviac Kozových "Nemeckých škol". Je to scénický šerm. To ako a kam sekáme: trpaslík sa seká na krk - a zástupne na pás (aby sme sa nesekali do krkov, keď cvičíme zásahy). Kanec sa seká cez ruky a končí vo volovi (býkovi)... "Kozov systém" je sčasti postavený na zástupných terčoch... Pravdepodobne máš informácie od nie práve najzdatnejších členou magistéria, ale to sa veľmi často stáva, že kto by mal mlčať, hovorí najviac Surprised).

Tak prosím vás páni, už si prestante ukazovať, kto má väčšie gule.
Stettner to vyjadril pekne - kto trénuje scénický šerm, nech trénuje. -kto trénuje starý systém - nech trénuje. Kto trénuje oba - super.


Vechter - som si istý, že jednotlivec môže za svoj život prísť na omnoho lepšie veci, ako mu ponúka hystória, aj s 300 ročnou praxou - matematike sa venovali už starí číňania a to neznamená že dnes už nikto na nič nové nepríde (asi by si momentálne nebil do klávesnice svojho PC)... No rozumiem čo chceš povedať a súhlasím s tebou - "ak nemáš základy matematiky, tak asi na nič rozumné - nové neprídeš"
_________________
Dokonalost nieje malickost, ale dosahuje sa malickostami...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So Jan 27, 2007 9:39 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Matematika na rozdiel od sermu je veda ktora nikdy nebola zabudnuta. Aj dnes tvori euklidova geomtria pevny kamen geometrie.
K tomu magisteriu. Myslim si toto:
Pomamly sa niektori ludia v magisteriu zaujimaju o povodny serm. To tu ale vzdy nebolo. Myslim ze sa postupne nahradia vsetky chyby, ktore vo vyuke boli. To je spravne. Ak vsak sa nebude tvrdit, ze takto sa to vzdy ucilo a ziadne chyby tu neboli. Pripadne islo iba o interpretacie slabsich jedincov.
Sam vidim, ze sa postupuje vpred. Pomaly ale predsa. Ved este v nejakych kozovych materialoch bol schiller 2tempovy. Krumphaw mal inu drahu a slavny zornhaw ort v nich ani nebol objaveny. (teda k obrazku ku ktoremu sa viazal bolo priradene cosi ine)
Preto sme pred 5 rokmi nechceli absolvovat cely teto dlhy prosces a snazili sa ho radikalnejsie skratit a vycistit. A myslim, ze aj tymot prispevkom prispievam k dalsiemu rozvoju serme. Mozno to znie smelo, ale myslim, ze ked uz nie po obsahovej stranke tak minimalne motivacne ano. Uz som zaznamenal progres.
MatoS este pred chvilou krumphaw nevedel uz sa ho snazia nacvicit aj s Marcipanom. O winden mal prapodivnu predstavu (tvrdil, ze spolu s Wonderom (a winden je grunt vsetkeho)), ale snad uz dnes trosku viac do toho vidi. Lebo cita. Snazi sa. Premysla. Uz to nie je iba nekriticke prijimanie informacii.
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So Jan 27, 2007 9:49 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja neviem Triarius, ci sme tu niekde tvrdili, ze mame pantent na rozum. Plne si uvedomujeme co vsetko este nevieme. A dokonca som to tu aj napisal. Clovek, ktory ma patent na rozum sa s druhymi nesnazi diskutovat a kriticky a ciastocne objektivne rozoberat ich a svoje nazory. Uvazovat ci ten druhy nemoze mat pravdu.
Som matematik (aj) takze ak chce niekto nieco dokazat tak na to musi vymalozit velmi velke usilie. Dokaz typu, ze je mozne ze ked o tom nevieme ze to je, nie je korektny. I ked principialne tieto vseobecne dokazy sa neda robit. Nemozes dokazat ze nieco iste nebolo.
A este ako som napisal vyssie to uzemne a dobove rozpatie licht. skoly je obrovske. Uzemie: cela europa - aj Anglicko. Obdobie: moj odhad - 1300-1550. Dolny odhad je otazny. Horny 1550, tiez lebo Meyer 1570 to uz znicil, mozno vsak v jeho obdobi este boli nejaki pamatnici.
Takze nie nemecko konca 15. stor. (Aj ked tam je to epicentrum)
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: So Jan 27, 2007 10:30 am    Predmet: Odpovedať s citátom

hmm...no prispevky som necital (mozno nikto nebude citat ani moj)
Thailandyrovi hned podakujem,lebo sa mi jeho clanok velmi pacil
ucit sa z fechtbuchov je rychlejsie,mozno lepsie,lebo sa hned clovek vyvaruje chybam...navyse ucit sa vsetko sam zaberie strasne vela casu a niekey dlho trva,kym prideme na to,ze nieco co robime je vlastne hlupost a da sa to robit inak-lepsie,efektivnejsie (tym chcem povedat,ze ak by niekto,kto nikdy nesermoval dostal do ruky mec a vy by ste na neho stale utocili,po case by a naucil uhybat,kryt vase utoky a aj prechadzat do protiutoku- dokonca aj keby si to neodpozeral od vas)
...no,ale chcel som skor dopisat k tomu Thailandyrovmu,ze rovnako sa vyvijali aj zbrane-boli ucinne a menej ucinne (ktore sa teda velmi nepouzivali)... 1. jeden a polka musela vyzerat otrasne (a az kutim viacerych sa kovac zdokonalil a urobil dostatocne lahku,ohybnu, spolahlivu a nebezpecnu zbran)...a taktiez si treba vsimnut,ze ani dnes neziju vsetci ludia podla najnovsej mody (ano,je ich vacsina,ale nie vsetci)...rovnako ako vtedy nemusel kazdy pouzivat najnovsie zbrane
(pripadne si ich nemohol dovolit)
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Strana 2 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk