Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Lukostrelec, 15st, Anglicko
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Zbrane a kostýmy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Nathan
Bežný tlachal


Založený: 08 Júl 2010
Príspevky: 86

PríspevokZaslal: Št Júl 08, 2010 10:24 pm    Predmet: Lukostrelec, 15st, Anglicko Odpovedať s citátom

Som na tomto fóre nový a taktiež som nový do tejto tématiky tak sa vopred ospravedlňujem za prípadné chyby, ktorých sa určite dopustím. Rád by som si spravil repliku anglického lukostrelca z prelomu 14 a 15 st. Vopred kým začnem na niečom pracovať by som sa radšej poradil predsa len to nie je lacná záležitosť a držím sa zásady radšej dva krát meraj a raz rež. Takže moja predloha vyzerá nejak takto


Našiel som to na google, zdroj by mal byť Osprey, čo som inde pozeral tak by to mal byť dosť relevantný zdroj. Dúfam že to niekto skritizuje aby som vedel čo je na tom zle. Ako prvé plánujem urobiť krúžkovú kuklu (1,2-1,5 pozink, 0,7 -0,9 krúžky, ešte neviem, na nitovanie nemám ani prostriedky a ani zatiaľ záujem, keďže som začiatočník), ako je na obrázkoch, tesne pod tvár, chcem sa opýtať, či by som mohol ukončiť golier aj inak ako zarovno (napr. tvar cimburia alebo hviezdy) alebo je to vrcholne neprípustné pre danú dobu? Následne by som pokračoval vestou, s krátkymi rukávmi, ako na obrázku, ale znova by som chcel ukončenie posunúť asi do polovice stehien, pár centimetrov aby vyčnievala jemne pod vrchné oblečenie, rád by som bol keby ste aj tento bod skritizovali. a finálne bude podsitie kruzkovej zbroje a prilba s lukom a nejaký lovecký nôž, možno krátky meč, opasok by som nahradil trochu hrubším. Myslím, že na začiatok budem rád, ak sa vôbec niekto ozve mám aj iné pripomienky, na ktoré sa spýtam potom. Vopred ďakujem za reakcie a váš čas, dúfam že ho príliš neukradnem pre seba.


Naposledy upravil Nathan dňa Pi Júl 16, 2010 12:47 pm, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Juraj Skúpy
Tlčhuba


Založený: 27 Máj 2008
Príspevky: 165
Bydlisko: Trenčianske luhy a háje

PríspevokZaslal: Št Júl 08, 2010 11:00 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja by som len rad dodal, ze na obrazku nie je kruzkova kukla, ale takzvany aventail - zaves prichyteny na prilbu. Na prelome 14-15.storocia sa uz samostatne kukly vyskytuju len velmi zriedkavo. Takze helmu a aventail ries dohromady.

Hviezdove ukoncenie je podla mna v poriadku, ale budes mat o to viac prace s podsivanim. Pekne posity zaves s rovnym ukoncenim vypada dostatocne dobre podla mna, nie je nutne to prehanat Smile

Kruzkovu koselu rozhodne nie viac ako do pol stehien, s postupom casu sa od ranneho stredoveku (kde prevladali kosele skoro az pod kolena) postupne skracuju.

Ale inak zvolil si skvely pristup, ze sa chces najskor poriadne poradit a az potom konat. To sa moc u zaciatocnikov nevidi. Urcite sa ti tu dostane mnoho uzitocnych rad.
_________________
V minulosti mali k sebe ludia blizsie... stare zbrane mali totiz mensi dostrel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi Júl 09, 2010 9:15 am    Predmet: Odpovedať s citátom

jo, zaves na prilbe musi byt jednoznacne podsity, prilbu mozes volit aj slap alebo klobuk...namiesto kruzkovky by som doporucil skor samotnu presivanicu, budes ju tak ci tak potrebovat aj pod kruzkovku, ak sa rozhodnes....namiesto meca radsej nejaky ten tesak alebo dlhy noz..a kruzky radsej mensi priemer, 0,9 je uz hoodne moc (my pouzivame priemer 0,6 a drot 1,2 a vyzera to lepsie a je to o dost lahsie ako vacsie kruzky)
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Tomáš Mrázek
Tlčhuba


Založený: 01 Mar 2009
Príspevky: 197
Bydlisko: Žilina/Košice

PríspevokZaslal: Pi Júl 09, 2010 12:39 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

no ja by som sa vykašlal na tu vestu....pritom lukostrelcovi na obrázu skor chcrani kružky pred poveternostnými podmienkami inak sa taketo vesty nosili ale vačšinou mali na sebe nejake heraldicke znaky takže fungovali vpodstate ako uniforma

doporučujem si skor spraviť jednoduchu suknicu ako ma ten napravo

opasok by som nechal radšej tenši
_________________
Samo napísal:
...dobový život chod robiť do talianska alebo švajčiarska, sme na slovensku, tak sa prispôsob, alebo rob akcie sám a ľudom ukáž ako sa v stredoveku spalo a nie bojovalo...



"Never trust another reenactor."
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Goeffrey
Bežný tlachal


Založený: 30 Apr 2008
Príspevky: 46
Bydlisko: Strážske, Slovensko

PríspevokZaslal: Pi Júl 09, 2010 3:57 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Inak k tým Ospreyom, aspoň podľa mňa a isto aj iní ti dajú za pravdu, že je to jeden z najlepších zdrojov informácií čo sa týka living history, tie maľby sú dosť premakané a popisy tiež, tak ak budeš mať príležitosť, zožeň si English archer alebo English longbow od Osprey publishing. Ja by som ti to aj hodil na web, len nie som doma. A keď už to budeš mať, prekladaj a prekladaj a hlavne sa veľa pýtaj, na to je tu fórum. Wink
editujem príspevok: mal som na mysli túto knihu:
http://www.ebooksx.com/English-Longbowman-1330-1515_269638.html
veeeľmi užitočné to bude pre teba
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Nathan
Bežný tlachal


Založený: 08 Júl 2010
Príspevky: 86

PríspevokZaslal: Pi Júl 09, 2010 4:19 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ešte myslíte že by sa niekedy v budúcnosti dal ten kostým aj uplatnit v nejakej rekonštrukcií ? Či u nás ani nie ? a ako vydím dobre že som sa spýtal lebo som nevedel že to nie je kukla s prilbou ale krúžky pripojené k prilbe takže už len pre toto sa to oplatilo
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Pi Júl 09, 2010 7:08 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja osobne si myslim, ze si zvolil zly postup. Zacat by si mal civilnym odevom. Zakladom je oblecenie. A az tak prichadza zbroj. Dovod? V poriadnych handrach mozes fungovat ako lahkoodeny strelec aj bez zbroje. Ale v zbroji sa bez kostymu nepohnes.

Ale schvalujem, ze sa najprv informujes a nevrhas sa do toho po hlave.
_________________
Peter - deCarabas - Madlenak
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Goeffrey
Bežný tlachal


Založený: 30 Apr 2008
Príspevky: 46
Bydlisko: Strážske, Slovensko

PríspevokZaslal: Pi Júl 09, 2010 11:39 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Hlavne veľa študuj a pýtaj sa na čokoľvek, za to nič nedáš, len sa poučíš.
Čo sa týka toho kostýmu, deCarabas má pravdu, ak máš základný kostým, ten využiješ na viacero vecí, kdež to zbroj len na bitku samotnú.
inak našiel som ti funkčný link na toho Ospreya - English longbowman 1330-1515
http://rapidshare.com/files/194586469/English_Longbowman_1330-1515.pdf Smile nie je zač
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: So Júl 10, 2010 7:58 am    Predmet: Odpovedať s citátom

deCarabas napísal:
Ja osobne si myslim, ze si zvolil zly postup. Zacat by si mal civilnym odevom. Zakladom je oblecenie. A az tak prichadza zbroj. Dovod? V poriadnych handrach mozes fungovat ako lahkoodeny strelec aj bez zbroje. Ale v zbroji sa bez kostymu nepohnes.

Ale schvalujem, ze sa najprv informujes a nevrhas sa do toho po hlave.


*thumbs up*

(alebo ak to chces obrazkovo,tak najprv ten v zltom, potom ten v presivanici, az potom ten v kruzkoch)

osprey maju niektori radi,niektori nie

tu mas lukostrelca z prvej polky 14-tky
http://www.marcherfreemen.org.uk/

toto by malo byt z 15-tky (aj ked zase 2. polka)
http://filmbunnies.files.wordpress.com/2009/02/hans-paur-martydom-of-s-sebastian.jpg

skus sa popozerat aj po ceskom LH a tuto pouzi funciu hladat
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Nathan
Bežný tlachal


Založený: 08 Júl 2010
Príspevky: 86

PríspevokZaslal: So Júl 10, 2010 9:06 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Geoffrey dík za snahu ja už som túto publikáciu mal stiahnutú z inokadiaľ a keď sme pri oblečení viete odporučiť nejaký zdroj strihov a materiálov ? lebo ja by som si chcel spraviť komplet všetko sám. A aké oblečenie odporúčate v Osprey som našiel zloženie nohavice, široká košeľa po stehná, nátepníky a nejaká pokrívka hlavy, čo mi príde celkom málo
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Juraj Skúpy
Tlčhuba


Založený: 27 Máj 2008
Príspevky: 165
Bydlisko: Trenčianske luhy a háje

PríspevokZaslal: So Júl 10, 2010 9:37 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

www.kostym.cz pre zaciatok ujde, je tam zoznam dochovanych veci, strihy roznych druhov oblecenia a podobne.
_________________
V minulosti mali k sebe ludia blizsie... stare zbrane mali totiz mensi dostrel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Goeffrey
Bežný tlachal


Založený: 30 Apr 2008
Príspevky: 46
Bydlisko: Strážske, Slovensko

PríspevokZaslal: So Júl 10, 2010 11:34 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokiaľ viem, jeden čas kolovala aj taká kniha so strihmi šiat a obuvy Twisted Evil snáď niekto iný ti ešte poradí
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Nathan
Bežný tlachal


Založený: 08 Júl 2010
Príspevky: 86

PríspevokZaslal: Ne Júl 11, 2010 10:33 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Keď nahradím tú vrchnú košeľu na obrázku, ktorá je zapínaná gombíkmi(blbo sa zháňajú) nejakou takouto tunikou .. resp. celý odev sa mi pozdáva .. mohlo by to byť ? na kostym.cz písali že sú to strihy z prelomu 14/15 st a dokonca niektoré presne z anglicka tak si myslím že je to ok


Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Goeffrey
Bežný tlachal


Založený: 30 Apr 2008
Príspevky: 46
Bydlisko: Strážske, Slovensko

PríspevokZaslal: Ne Júl 11, 2010 11:37 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Odporúčam zájsť aj na fórum Via Cassa, tam sú niekde tiež veľmi užitočné linky čo sa týka kostýmu z prelomu 14/15 stor.
Btw. neviem, či už aj strieľaš z luku, no mne sa veľmi páčili diely na youtube od Mikea Loadesa. Konkrétne pre teba tento http://www.youtube.com/watch?v=UPskCGVAsCU je to link na prvý diel o longbowe a o strieľaní, druhá, tretia časť atď je napravo vždy celkom hore. Sú tam aj iné zbrane - sword, lance, shield, dá sa to nájsť ak si dáte vyhľadať "Weapons that made Britain"
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Nathan
Bežný tlachal


Založený: 08 Júl 2010
Príspevky: 86

PríspevokZaslal: Ne Júl 11, 2010 11:40 am    Predmet: Odpovedať s citátom

z luku ešte nestrieľam zatiaľ žiadny nemám (blbé viem) pred pár rokmi som skúšal nejaký vyrobiť ale z 150cm longbowu bol zrazu 100 cm papek Very Happy pri tilerovaní praskol tak som sa na to vykašľal musím zohnať u nás na píle nejaký pekný kus usušeného dreva a potom začnem robiť na luku ale to až ku koncu najprv to oblečenie spravím
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Goeffrey
Bežný tlachal


Založený: 30 Apr 2008
Príspevky: 46
Bydlisko: Strážske, Slovensko

PríspevokZaslal: Ne Júl 11, 2010 11:47 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Výroba chce veľa praxe, aby si zostrojil poriadny luk, ktorý by ti vydržal dlho. To si radšej kup, výrobcov je neúrekom, Gawain by ti vedel poradiť o tomto viac. Všetko, čo sa týka kostýmu ak si nie si istý, prejednávaj tu Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Ne Júl 11, 2010 1:38 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

nathan: http://forum.brodec.org/ ak sa zaregistrujes tu, najdes vela vela odkazov aj na lukostrelbu, aj na vyzbroj aj na odev samotny. odporucam priamo tento link:

http://forum.brodec.org/viewtopic.php?f=1&t=91 aj ked tam chalan chce robit prvu polovicu 15teho storocia, ale je to tiez anglicky lukostrelec, mozno najdes nieco, co sa bude hodit.
_________________
Peter - deCarabas - Madlenak
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Nathan
Bežný tlachal


Založený: 08 Júl 2010
Príspevky: 86

PríspevokZaslal: Ne Júl 11, 2010 3:07 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Dík už som tam zaregistrovaný inak nikto neodpovedal na to či je takýto kostým použiteľný aj na nejakých akciách u nás .. Som z Kremnice ak niekto vie tak tu mávame každoročne jednu akciu (ponajnovšom to naša skvelá primátorka skoro zrušila ale tak končí jej obdobie) ale to je skôr okolo konca 13 st.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Tomáš Mrázek
Tlčhuba


Založený: 01 Mar 2009
Príspevky: 197
Bydlisko: Žilina/Košice

PríspevokZaslal: Ne Júl 11, 2010 6:34 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

na Likave bývaju lukostrelci ale na Likavu sa neoplati chodiť...a potom ešte na ľubovni a tam dúfam že už časom nebudú......
_________________
Samo napísal:
...dobový život chod robiť do talianska alebo švajčiarska, sme na slovensku, tak sa prispôsob, alebo rob akcie sám a ľudom ukáž ako sa v stredoveku spalo a nie bojovalo...



"Never trust another reenactor."
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne Júl 11, 2010 7:43 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

jo, ten kostym aj moze byt ako zaklad, len by som asi volil ine topanky
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Zbrane a kostýmy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší
Strana 1 z 10

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk