Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Ranostredoveké Uhorsko
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> História
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Dávid Pollux Gregora
Tlčhuba


Založený: 10 Aug 2009
Príspevky: 101
Bydlisko: Topoľčany

PríspevokZaslal: So Apr 17, 2010 8:37 am    Predmet: Ranostredoveké Uhorsko Odpovedať s citátom

Ako tak sledujem toť forum nenašiel som tu žiaden topic, v ktorom by bola hlavnou témou historia Uhorska. Tak som sa rozhodol založiť tému práve s touto časťou Uhorských dejín.
Momentálne ma ale hlavne zaujíma účasť bojovníkov z územia Slovenska na kríž. výpravách. Priamo doloženú máme účasť Slovákov (ak ich už tak môžeme nazvať) na piatej krížovej výprave, na ktorej sa zúčastnil aj kráľ Ondrej II. Skôr ma ale však zaujíma niečo o ozbrojencoch, ktorých vyslal Belo III pri tretej kríž. výprave s Fridrichom I. Hoci som po tom pátral či už na nete alebo v knižnici výsledok hladania ma neuspokojil. Tak by som chcel na záver poprosiť ak niekto vie o nejakej publikácii ohľadom tejto veci alebo aj o Belovi III aby dal vedieť.


Naposledy upravil Dávid Pollux Gregora dňa Ne Nov 28, 2010 8:44 am, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Goeffrey
Bežný tlachal


Založený: 30 Apr 2008
Príspevky: 46
Bydlisko: Strážske, Slovensko

PríspevokZaslal: St Júl 14, 2010 3:57 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Práve o tomto som nikdy nič nepočul, ale určite sa skús pýtať v múzeách, tam sú na to ľudia. Ale napr. o templároch vyšla kniha od Miloša Jesenského a Pavla Matula - Po stopách templárov na Slovensku. Veľmi pekná kniha Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Št Júl 15, 2010 10:34 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslim ze pokila ťa zaujimajú križiacke výpravy len do Sv. zeme tak budes mat hodne starosti s tym nieco najsť

ale ak by si sa na križove výpravy pozrel z hladiska vseobecného a zaradil tam aj tie oslobodzovacie spod Tureckeho ujarmenia, urcite by si mal šancu najsť skorej .... Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Dávid Pollux Gregora
Tlčhuba


Založený: 10 Aug 2009
Príspevky: 101
Bydlisko: Topoľčany

PríspevokZaslal: Št Aug 05, 2010 9:25 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Heh, áno jednalo sa mi iba o Svätú zem. Nejako sa s tím len potrápim. Každopádne ďakujem za reakcie Smile

Inak nechcem zakladať nový topic, ale nemáte niekto nejaké foto meča, kt. je uložený v Spišskom múzeu v Levoči? Mne fotenie nepovolili, keďže je to originál.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Št Aug 05, 2010 9:31 am    Predmet: Odpovedať s citátom

spiske múzeum ... myslis na radnici? tie meče? mnoho z nich sú kópie z 19. a 20. storocia... ceremonialne obojručaky a k tomu renesancne....ak tie mam ich nafotene ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Dávid Pollux Gregora
Tlčhuba


Založený: 10 Aug 2009
Príspevky: 101
Bydlisko: Topoľčany

PríspevokZaslal: Št Aug 05, 2010 10:05 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Nie,nie,nie...počkaj. Žeby som si to teda pomýlil? To bolo myslím múzeum výtvarnéj kultúry na Spiši. Boli tam vystavené originály...Od kroník, matričných kníh a listín až po plátenné vrecia...

Takže radnicu nemyslím, ako vravíš tam boli meče relatívne "nové" teda aspoň pre mňa. Mne ide o románsky meč s latinským nápisom na čepeli, nájdený na Spiši.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Filip Lampart
Tlčhuba


Založený: 28 Jún 2006
Príspevky: 106
Bydlisko: Antiqua Liblo et Eperies

PríspevokZaslal: Št Aug 05, 2010 12:28 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak meče su vystavene na radnici. Prikladam link na par foto. Ten posledny kus je (bol) umiestneny na vystave Terra scepusiensis, Terra Christiana. Sorry za zlu kvalitu. Medzi niektorymi fakt zromantizovanymi kusmi sa objavuju aj pekne originaly, avsak prevazne renesancne, a niektore meče posobia ako prekuté.

http://picasaweb.google.com/filiplampart/MeceLevoca#
_________________
Honore Et Gladio
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Dávid Pollux Gregora
Tlčhuba


Založený: 10 Aug 2009
Príspevky: 101
Bydlisko: Topoľčany

PríspevokZaslal: Št Aug 05, 2010 2:31 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Presne ten posledný kúsok som myslel. Smile Viac foto tohoto meča ae asi nemáš...Každopádne dik

Ide o to, že vlastne predmetom môjho hľadania sú románske až neskororománske meče z nášho územia a takisto s nápismi vyrytými na čepeliach. Príklad meč z obce Husiná.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
PredSlav (Klon)
Regrút


Založený: 17 Aug 2010
Príspevky: 1
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Aug 17, 2010 7:08 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Podľa môjho názoru nejaká konkrétna publikácia o uhorských križiakoch, ktorí išli s Barbarossom nie je. Jedine kde by si to mohol nájsť, je ísť do archívu, ale to je ako hľadať ihlu v kope sena Smile
skús však od Stevena Runcimana A history of the Crusades, je to všeobecne o križiackych výpravách asi najpodrobnejšia publikácia, nebudem tam síce niečo o križiakoch z Uhorska, ale aspoň v odkazoch na pramene by niečo možnože bolo.
Ešte ma napadla Obrázková kronika.
Ak však niečo nájdeš, budú to vždy len nejaké kusé informácie, nič svetoborné Smile
V knihe Kto nám vládol sa spomína, ako na Petržalskej strane BA usporiadali hostinu na počesť Fridricha, keď tu táboril, len tam nie je, odkiaľ to autori knihy majú, citujú však z nejakého naračného prameňa. Pozri si aj to, možno tam niečo nájdeš (myslím tým odkazy na literatúru).
Veľa šťastia Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Vladimír Čepela
Bežný tlachal


Založený: 01 Jún 2007
Príspevky: 28

PríspevokZaslal: St Sep 08, 2010 8:16 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Laszlovszky, J.-Majorossy, J.- Zsengellér, J. (ed.): Magyarország és a keresztes háborúk. : lovagrendek és emlékeik. Máriabesnyő: Attraktor 2006.

Zrejme najkomplexnejšia práca (súbor štúdií), ktorá v posledných rokoch vyšla k téme Uhorsko a križiacke výpravy. Je to však maďarčine ...
_________________
Plus vera ratio valet quam vulgi opinio.

http://tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Nathaniel
Regrút


Založený: 28 Apr 2007
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: Pi Nov 12, 2010 11:24 am    Predmet: Český Križiaci Odpovedať s citátom

Odporúčam knihu Český Křižaci.

Je to trocha fikcia miestami ale dá sa to čítať. Je tam okrem iného zobrazená aj politika voči križiakom.

Kniha zachytáva v druhej časti cestu mladého križiaka ( ktorý sa neskôr pripojí k Templárom ) od Prahy až po samotný Jeruzalem.
_________________
Seržant Templárov z hradu Bagras
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Dávid Pollux Gregora
Tlčhuba


Založený: 10 Aug 2009
Príspevky: 101
Bydlisko: Topoľčany

PríspevokZaslal: Št Nov 18, 2010 11:08 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Hmm, kto je autorom tej publikácie?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Vladimír Čepela
Bežný tlachal


Založený: 01 Jún 2007
Príspevky: 28

PríspevokZaslal: Pi Nov 19, 2010 3:50 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Zháňaj si skôr serioznu odbornú literatúru k téme, nie beletriu. Zájdi do knižnice a požičaj si napr. niečo od V. Hrochovej (Křížové výpravy ve světle soudobých kronik. Praha : SPN, 1982; Křižáci v Levantě. Praha : Mladá fronta, 1975, 2. vyd. Křižáci ve Svaté zemi. Praha : Mladá fronta, 1996). Základnou všeobecnou prácou ku križiackym výpravám je A History of the Crusades od S. Runcimana (nájdeš tam aj údaje vo vzťahu k Uhorsku, resp. k uhorským križiakom).
Určite by ti na začiatok pomohla aj táto štúdia: CHMEĽOVÁ, J.: Uhorska križiacka výprava do Svätej zeme pod vedením kráľa Ondreja II. v r. 1217–1218. In: Medea IV/2000. Je tam dosť odkazov na literatúru a pramene.
Pokiaľ chceš niečo seriozne riešiť nestrácaj čas beletriou, alebo populárnymi článkami bez citácií.
_________________
Plus vera ratio valet quam vulgi opinio.

http://tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Belička Ivan
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 270
Bydlisko: Banska Bystrica

PríspevokZaslal: Ne Nov 21, 2010 8:37 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

pre David Gregora:
pošlem ti foto podobného originálu, ktorý našiel nejaký pokladohľadač niekde pri BANSKEJ BYSTRICI
fotky mám ale v kancelárii
ib
_________________
Navi
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Belička Ivan
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 270
Bydlisko: Banska Bystrica

PríspevokZaslal: Po Nov 22, 2010 4:04 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

http://picasaweb.google.com/ibelicka/MecZBystrice#5542389922305236050[url]


Meč ktorý bol nájdený neďaleko BB ais pred 2 rokmi a spadá podľa môjho názoru do tohto obdobia

IB

http://picasaweb.google.com/ibelicka/MecZBystrice#5542390130924929714[/url]
_________________
Navi
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Dávid Pollux Gregora
Tlčhuba


Založený: 10 Aug 2009
Príspevky: 101
Bydlisko: Topoľčany

PríspevokZaslal: Pi Nov 26, 2010 6:24 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Pre Ivana: Krásny kúsok. Nedokážem síce podľa foto určiť dĺžku rukoväte, ale podľa hlavice a čepele by mohlo ísť o meč z 13.storočia. (ale aj nemusí, tá rukoväť sa mi zdá predsa len trochu dlhšia) Nedokážem tam však rozoznať žliabok. Každopádne ďakujem. Smile

Nakoľko je foto vo veľmi dobrej kvalite rád by som si ho stiahol a cucol na web...ak by s tým teda nebol problém...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
BcLk
Bežný tlachal


Založený: 08 Aug 2009
Príspevky: 50

PríspevokZaslal: So Nov 27, 2010 12:55 am    Predmet: Odpovedať s citátom

To p. Belička: nie je to náhodou meč ktorý bol nájdený niekde v okolí Thurzovho domu na námestí v BB ???
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Dávid Pollux Gregora
Tlčhuba


Založený: 10 Aug 2009
Príspevky: 101
Bydlisko: Topoľčany

PríspevokZaslal: Ne Nov 28, 2010 8:48 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Nooo, nejaké bližšie info o tom meči by bolo fajn Cool

Edit: Nakoľko som túto tému založil, dovolil som si zmeniť jej názov na všeobecnejší... aby sme sa nemuseli obmedzovať len na crusády, kt. majú niečo spoločné s naším územím.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Belička Ivan
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 270
Bydlisko: Banska Bystrica

PríspevokZaslal: Ne Nov 28, 2010 11:54 am    Predmet: Odpovedať s citátom

nie ten meč bol nájdený jedným hľadačom vojenských reálii niekde medzi Kremnicou a Banskou Bystricou, tak dva roky dozadu mi ho doniesol ukázať a určiť obdobie, tak som si ho aspon nafotil, keďže cena bola dosť vysoká za ktorú to chcel predať, teraz by som možno nad tým už uvažoval, ale kontakt je fuč, a meč možno aj predaný
_________________
Navi
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Filip Lampart
Tlčhuba


Založený: 28 Jún 2006
Príspevky: 106
Bydlisko: Antiqua Liblo et Eperies

PríspevokZaslal: Ne Nov 28, 2010 12:25 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Taketo veci patria do muzea a odbornikom! Wink
_________________
Honore Et Gladio
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> História Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk