Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Vhodnost montovania azijskych prvkov do EU sermu
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Súhlaasite aby sa pôvodný šerm pridžal aspoň línie majstrov aspoň v rámci regionu a obdobia ?
Ano robime len 1 majstra
10%
 10%  [ 3 ]
Ano robime rozných majstrov ale nemiešame 5 cez 9 teda sledujeme region
57%
 57%  [ 16 ]
Nie robíme eu. šerm radi kombinujeme a experimnetujeme (rôzni majstri aj skrz obdobia)
25%
 25%  [ 7 ]
Čo? hlavne nech to iskrí....
7%
 7%  [ 2 ]
Celkom hlasov : 28

Autor Správa
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Po Nov 22, 2010 10:01 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

fíha, uz aj v serme sa nam rozmaha fundamentalizmus
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Bystrík Holeček
Tlčhuba


Založený: 17 Sep 2006
Príspevky: 348
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po Nov 22, 2010 10:31 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián Kostolný napísal:


Orenič,
ako hovorili moja stará mať že : "Bou jeden mnich, mau mnoho knich a hovno vedeu z nich" Alebo to bolo inak? Že by? "Bou jeden mnich, čítau mnoho knich a hovno vedeu z nich" ?

P.S.1. Ak by som bol vedel, tak meno Majstra Kozu " nadarmo nevezmen do huby"



Vidíš, vidíš Marián ako hovorila moja stará mať "mlčeti zlato"

Laughing
_________________
wer nicht kämpft, kann nicht gewinnen

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Ut Nov 23, 2010 9:33 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marian
vy mate vsetky knihy v japonstine,ked netreba nic prekladat?

zaujimalo by ma,keby si na treningu karate zacal namiesto vasho sposobu uderov proste boxovat (a popritom poskakovat ako boxer), co by sa stalo?

ved ak je vsetko to iste,tak je to jedno,nie?
mozem prist na sutaz v karate kludne s mecom


podla coho mate u vas majstrov a kto ma pravo pisat tie knihy?
ak teda mozu rozni ludia riesit situaciu po svojom, podla vlastnych skusenosti
co ak sa casom moze ukazat,ze ten clovek sa mylil?
ze to,co prezentuje vobec nie je vyhodne ale proste vtedy nemal dostatocne skusenosti,aby o tom vedel?

a vy,kedze nebudete dumat a rozmyslat nad tym,ako to ma byt, tak to budete robit do kolecka,ako ovce

vies,prerusena linia majstrov,neprerusena linia majstrov, bez ohladu na to,ako dobre su ti ludia uplne na vrchu rebricku skoleni, kym sa to dostane uplne dole,zmeni sa to rovnako, ako slovo pri hre telefon

myslis,ze pri historickom serme nie je vzajomna konfrontacia?
teraz bol workshop na ktorom bola medzinarodna ucast
ludia medzi skupinami,ci v ramci skupiny tiez niekedy porovnavaju svoje pristupy,ci sa pytaju,co a ako- dokonca to vidis aj na fore

to nie je tak,ze kazdy jeden ma svoju knizku,v nej zavrtany nos a robi vsetko sam pre seba a bez vedomia o okoli


inak hod link na nejake karate forum, chcem skusit jeden socialny experiment Wink
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: St Nov 24, 2010 11:11 am    Predmet: Odpovedať s citátom

miso napísal:
Marian
inak hod link na nejake karate forum, chcem skusit jeden socialny experiment Wink


Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: St Nov 24, 2010 3:08 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Martin Fabian napísal:
fíha, uz aj v serme sa nam rozmaha fundamentalizmus


a to je zle?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Nov 24, 2010 10:22 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mišo,

takže po poriadku, väčšina súčasných senseiov vie po anglicky a dokonca píšu knihy v angličtine, a keď nie oni, tak nejaký ten jeho "podriadený" po anglicky vie, a preloží mu to. Totiž na to, aby som trénoval Karate, tak sa nepotrebujem učiť po japonsky. Všade vo svete sa hrá futbal, ktorý inak údajne vznikol v Anglicku, resp. jeho pravidlá a verím tomu, že 60% všetkých ľudí čo hrá futbal po anglicky nevie.
V Japonsku je angličtina už dávno povinná...

Ak by si u nás na tréningu začal pri kumite/zápase/ boxovať, tak by si proste boxoval a používal by si techniky boxu a ja by som používal svoje, nestalo by sa nič, akurát by si nepoužíval nohy /nekopal by si/ Tiež by si však musel používať pravidlá môjho štýlu, resp. ja Tvojho, techniky by si mohol používať svoje, alebo inak by sme sa museli dohodnúť na spoločných pravidlách, že čo sa smie a čo nie a ako sa smie a mnoho iné veci.

Treba rozlišovať že čo je športový zápas a čo je boj.
Športový zápas, je športový zápas, v športovom zápase máš presne stanovené pravidlá, techniky a iné veci, na ktoré dohliadajú rozhodcovia...
Taká otázka, ak by som prišiel na športový šerm v bogu so shinaiom, alebo bokenom, čo by sa stalo?

A čo sa týka písania kníh a publikácii, vychádza to z tradície. Ak robíš niečo tradičné, tak podľa tradície publikuje obersensei ako hlavný predstaviteľ štýlu, resp. ten, komu to obersensei oficiálne povolí. Aj obersensei musí z niečoho žiť a platiť účty. Tiež treba brať v úvahu autorské práva a podobné veci..

Inak subordinácia a hierarchia musia byť a každý môže vyskakovať "len do výšky funkčného platu". Toto platí všade. Tiež určite aj u Vás skupine je vedúci, ktorý má zodpovednosť za skupinu v jej mene jedná, tiež máte aj nejakých poverených ľúdí, ktorí majú určitú zodpovednosť a iní mu/im do toho nekafrú, aspom by nemali.

A čo sa týka riešenia daných situácií, vieš si predstaviť hociaký šport napr. futbal, hokej alebo tenis že by ho všetci hrali, robili úplne rovnako, ako by podľa nejakej šablóny, uniformovane? Že by bolo nalinkované, že ak A urobí toto, tak B smie urobiť len presne toto a nič iné ? POtom by žiadna súťaž nemala absolútne žiadny význam.
Veď aj hoci akú počítačovú hru, čo je dopredu naprogramovaná, tak každý hráč hrá inak po svojom. Robí zle?
Dokonca aj v šachu máš na každý ťah súpera máš x+1 možností ako reagovať a v rámci hry sa snažíš súpera "vyšachovať" t.j. dostať ho do pozície aby si vyhral.
Alebo situácia v reále, idem po ulici a nejaký ožran do mňa strčí, následne vznikne konflikt ožran mi ide dať facku, ale on presne do predu vie čo urobím a má čas sa na To pripraviť a reagovať na moju techniku.

Ak pri hociakom športe v rámci pravidiel urobím na súpera nejakú "fintu" resp. proste ho vymáknem a vďaka tomu vyhrám je to zlé? Ve´d on robí to isté.

Ja osobne mám namakané ashi-barai prednou nohou /podmietnutie, podkopnutie súpera/ vždy, resp. v 90% mi to vyšlo, x krát som s tým bodoval, všetci to o mne vedeli a vedia .. a čakali na to.. Z toho dôvodu som musel vymyšlať rôzne kombinácie techník na "zmiatnutie" súpera, aby si on myslel, že chcem urobiť niečo iné.. proste som musel súpera "rozhádzať" aby sa dostal do stresu a nevedel, čo chcem urobiť .. a to ashibarai som mu tam nakoniec aj tak dal.

Ak používam nejakú techniku a vďaka nej bodujem a vyhrávam, tak sa nemýlim, technika funguje a je dobrá, účinná. Nie je zlá technika. /bavíme sa o správne, technicky vykonanej technike/
Ak to nefunguje, tak :
a, súper ma prekukol,
b, pozná techniku, už sa s ňou v minulosti stretol a vie ak má reagovať
c, je lepší ako ja

Potom chyba nie je v technike, ani v jej vykonaní, chyba je len vo mne, že sa nevyvíjam, že som "zaspal na vavrínoch"
Totiž, nie na každého súpera platí tá istá technika a taktika. Ak dostanem na hubu, tak za to môžem len ja, že som zle vyhodnotil situáciu a použil som niečo, čo som nemal a v danej situácii to bolo zlé, resp. súper dopredu vedel ako budem reagovať a bol na to pripravený, alebo . chrapúň jeden nečakal a išiel na diae /do protipohybu a predbehol ma/ ... je tam x faktorov

Tiež každý sparingpartner je iný, má inú telesnú stavbu, hmotnosť, výšku, temperament, vek, inak zvládnutú techniku, má iné "bojové skúsenosti"... a preto sa v rámci boja/zápasu prispôsobujem situácii čiže riešim ju. V rámci riešenia situácie hľadám na súperovi jeho slabé miesta, snažím sa získať prevahu a potom vnútiť mu svoj spôsob boja, resp. robím všetko preto aby som vyhral, alebo aby som neprehral.

Na to aby som vyhral, resp. neprehral Ja musím neskutočne dumať, myslieť, kalkulovať, odhadovať, vyhodnocovať situáciu... nie sensei on za mňa nezápasí.

Inak, "ak skáčem vo štvorci", tak tam skáčem a zápasím Ja a nie sensei je to moja huba, nie senseiova, ak po nej dostanem... Takže nie že môžem podľa seba riešiť situáciu, ale ja ju musím riešiť ako najlepšie viem.

Toto všetko sa však nedá načítať v nijakej knihe, nijaká kniha ťa nenaučí zápasiť/bojovať, môže ťa len teoreticky pripraviť na situáciu, ktorá môže prísť/nastať ale môže sa stať, že takáto situácia nikdy nepríde, nenastane, príde iná, nie v knihe popísaná.... a Ty dostaneš na hubu. Je na vine kniha, že tam technika, ktorou Ti bola rozbitá huba nie je popísaná? Že sorry, s týmto som nerátal, lebo to nie je v knihe?

Kniha, resp. sensei, trenér Ti ukáže len cestu /by to neznelo tak ázijsky, tak ukáže Ti spôsob, ako vec robiť/ a všetko ostatné si musíš odskúšať v reále, je to na Tebe ako vyhodnocuješ situáciu, darmo Ti trenér hovorí "drž ruku hore", ty ho nepočúvaš, dostaneš do nosa a hneď vieš ako máš ruku držať...

Inak toto všetko vyššie uvedené sa dá jednoducho nazvať že : Vonkajšie a vnútorné faktory bojových umení"

O tomto manuskripty a fechtenbuchy nepíšu?

Je to podobné ako škola a prax, škola ťa má pripravať na realitu, prídeš do reálu a bum ho, zrazu sú tam veci o ktorých si sa neučil, nevieš o nich ani ... to, ak chceš pracovať, tak si tie veci musíš osvojiť, prispôsobiť sa im, a musíš riešiť konkrétnu situáciu ,ktorá nastala, lebo ak nie, tak môžeš ísť rovno na Úrad práce, skús šéfovi povedať, že toto si sa v škole neučil

A to, že nedostanem informácie úplne "z hora" toho sa nemusíš obávať, Pred 2 rokmi bol obersensei v Poľsku, kde som bol, tiež pred rokom bol v Amsterdame, kam som sa nedostal, /práca/ teraz v lete bol vo Švedsku, chcel som ísť, ale bol som na dovolenke s rodinou.
Dokonca som v Poľsku absolvoval tréning pod jeho vedením a môžem ťa ubezpečiť, že vzhľadom na môj technický stupeň, na mojej úrovni som dostal všetky potrebné informácie, inak tiež mám od neho kopu DVD a literatúry a ke´d nie, otvorím internet, nájdem jeho oficiálnu stránku, resp. našej organizácie, pozriem akcie vo svete a ... už len many a čas.
Dokonca "národný sensei" čo je zástupca obersenseia v danej krajine má povinnosť zúčastniť sa takýchto akcií priamo ôu zdroja" a po V. dane má povinnosť isť na mesiac na Okinawu.

Je možné, že toto leto pôjdem do Mošoviec, kam príde Kurashita sensei, čo robí tiež Goju-ryu, ale trocha inak a potom porovnám.. Laughing

Inak tiež na naše IOGKF semináre chodia ľudia, čo robia rôzne iné školy a štýly a sú tam vítaní, /ak si zaplatia Laughing ale to je vec organizátora / nikto ich nevyhnal, ak mali záujem a chceli, tak mohli cvičiť koľko chceli..

www.karateweb.sk Je tam všetko, len akurát teraz je zaprasnená diskusia, lebo admin je vážne chorý a nestíha údržbu.
_________________
Pozorovateľ


Naposledy upravil Marián Kostolný dňa St Nov 24, 2010 11:43 pm, celkom upravené 3 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Nov 24, 2010 11:09 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ešte k tomu boxu,

Na poslednom semináry, v Jindřichovom Hradci bol aj sensei Flatt, typický anglický gentleman, ktorý v rámci výchovy gentlemana dlhé roky robil box, aj nejaké tie súťaže vyhral. Tento gentleman v rámci jedného bloku na semináry /cca 4 hodiny/ predvádzal techniky klasického boxu, vysvetloval ich, my sme ich cvičili, precvičovali, následne sme sa v rámci našich možností/štýlu učili na ne reagovať..., že čo by bolo asi na "najlepšie" na to urobiť... a z tých cca 40 ľudí, /čierne, hnedé pásy/ nikto proti tomu neprostestoval, nikto nehovoril o montovaní boxu do Karate.
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: St Nov 24, 2010 11:15 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Pavol Uličný napísal:
Martin Fabian napísal:
fíha, uz aj v serme sa nam rozmaha fundamentalizmus


a to je zle?


jednoznacne.

edit: co na tom slove nerozumies?

edit2: aby som nebol az tak ot, som sa na to pytal niekolko stran dozadu. o akych prvkoch sa tu bavime? o kopoch s otockou? alebo? o filozofii boja? o com?
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Št Nov 25, 2010 8:25 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Marian skusim to s tym zapasom este trochu inak:
predstav si,ze tie boxovacie techniky zacnem pouzivat na zapase karate,kde to nie je povolene, co sa stane?

to je totiz ta ista situacia,ako ked divak pride na predstavenie HS sermu a uvidi tam "kung fu" v plechoch

ako si predtym spominal - su techniky,ktore ty nezvladas
rovnako su techniky,ktore sa naradim,s ktorym sermiari pracuju nedaju robit
predsa to nemoze byt to iste,ak drzim odlisne zbrane,urcene na iny sposob boja

hovoris o technike za predpokladu,ze funguje,ze je dobre vykonana
co ak nefunguje,alebo teda nie je spravne pochopena?
to bude jeden z dovodov,preco sa pri rekonstrukcii pytaju: ide to? robim to dobre?
na to ti odpovie niekto,kto to uz dost dlho skusal a prisiel na to,ze je to dobre,alebo si na to odpovies sam pocas skusania

tam nejde o to,vniest si len tak nieco z ineho "sportu", bachnut to napr. do predstavenia a tadaaa,hotovo
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Št Nov 25, 2010 8:44 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Marian: ja sa ta len opytam... Ako je mozne, ze na forach venujucich sa rekonstrukcii europskeho sermu z roznych obdobi mas vyse 600 prispevkov? Z akeho dovodu mas uchylnu snahu vsetko porovnavat s azijskym BU a do vsetkeho tieto BU montovat?

Ja hram popri serme aj airsoft, mal by som si zalozit temu, kde budem porovnavat airsoftovu pusku s musketou, to bude baajo.

Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Intenzivne sa modlim ku vsetkym bohom co poznam a dalsim tuctom, co som si pre istotu vymyslel - zaloz si karate fora a nezasieraj toto tu...
_________________
Peter - deCarabas - Madlenak
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik Lach
Bežný tlachal


Založený: 05 Dec 2008
Príspevky: 73
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

PríspevokZaslal: Št Nov 25, 2010 8:55 am    Predmet: Odpovedať s citátom

deCarabas napísal:
Marian: ja sa ta len opytam... Ako je mozne, ze na forach venujucich sa rekonstrukcii europskeho sermu z roznych obdobi mas vyse 600 prispevkov? Z akeho dovodu mas uchylnu snahu vsetko porovnavat s azijskym BU a do vsetkeho tieto BU montovat?

Ja hram popri serme aj airsoft, mal by som si zalozit temu, kde budem porovnavat airsoftovu pusku s musketou, to bude baajo.

Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Intenzivne sa modlim ku vsetkym bohom co poznam a dalsim tuctom, co som si pre istotu vymyslel - zaloz si karate fora a nezasieraj toto tu...


Vieš a ja si zase myslím, že ak je to verejná diskuska tak nech si píše.
Ak sa Tebe nepáči tak nečítaj.
To o tom zasieraní fóra by mohol aj Tebe niekto povedať, pretože sa mu nepáčia Tvoje názory.

Asi by si to mal nechať na moderátora tohoto fóra.

Pat
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Peter Chňupa
Bežný tlachal


Založený: 19 Jan 2009
Príspevky: 13

PríspevokZaslal: Št Nov 25, 2010 8:22 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Nechcem nikoho odsudzovať, len dávam do pozornosti hlavičku celého fóra:

serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ivan
Bežný tlachal


Založený: 31 Mar 2008
Príspevky: 15
Bydlisko: Dunajská Lužná

PríspevokZaslal: Št Nov 25, 2010 9:39 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Martin Fabian napísal:
Pavol Uličný napísal:
Martin Fabian napísal:
fíha, uz aj v serme sa nam rozmaha fundamentalizmus


a to je zle?


jednoznacne.



čisto zo zvedavosti - prečo?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Nov 25, 2010 9:56 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mišo, takže po poriadku

Marian skusim to s tym zapasom este trochu inak:
predstav si,ze tie boxovacie techniky zacnem pouzivat na zapase karate,kde to nie je povolene, co sa stane?

Ak si na súťaži Karate zameranej na športový zápas, tak musíš zápasiť podľa pravidiel športového zápasu, inak budeš diskvalifikovaný, to je šport, s tým nenarobíš nič.

Ak si však dáme dáme "konzultáciu" na porovnanie BU, že ktoré je "lepšie" tak sa musíme dohodnúť, na pravidlách "konzultácie", čo je povolené, čo je zakázané a môžeme "konzultovať", ak sa však chceme pobiť, potom je to jedno, čo kto použije ide o to "zlikvidovať" protivníka a ako boxeristu, ťa kľudne kopnem.... tam

ako si predtym spominal - su techniky,ktore ty nezvladas,

Techniky ktoré nezvládam, sú tie, ktoré nemôžem urobiť pre "objektívne príčiny", sú to napr. kopy vo výskoku s otočkou, viem že existujú, teoreticky viem ako sa robia, ako fungujú, ale prakticky, vzhľadom na moju váhu cca 95-100 kg, nemám na to aby som ich urobil tak, aby boli funkčné t.j použiteľne v boji, resp. v zápase, to si môže dovoliť len Jean-Claude Van Dame,
Kopy z otočky zatiaľ zvládam, ale len metodicky, technicky, dokážem ich technicky predviesť, naučiť, vysvetliť, ale nie použiť.

hovoris o technike za predpokladu,ze funguje,ze je dobre vykonana
co ak nefunguje,alebo teda nie je spravne pochopena?

Technika, ktorá je dobre technicky vykonaná je aj dobre pochopená. Ak vieš techniku správne vykonať, to značí že si ju aj pochopil, ak Ti v boji/ zápase nefunguje, to nie je chyba techniky, to je Tvoja chyby, že si tú, konkrétnu techniku v nesprávnom okamihu nesprávne použil a zle si vyhodnotil situáciu.. a nefunguje preto že ... vidˇ vyššie

to bude jeden z dovodov,preco sa pri rekonstrukcii pytaju: ide to? robim to dobre?
Ak to funguje v boji/ zápase, je to dobré... to že máš trocha iný postoj, resp. inak držíš ruky, inak máš posunuté ťažisko, "skončil" si inak ako je to to na obrázku, resp. v popise, to je len detail, dôležitý je obsah, t.j to, že technika funguje a nie forma, že ako to má vyzerať.

A čo sa týka predstavenia pre divákov, tak tých treba zaujať, tak aby sa bavili a je im jedno, či niekto fechtuje presne do detailov podľa fechtenbuchu... alebo sa to podobá na šerm, hlavne že sa bavia..

Ešte taká perlička kamoš od nás išiel na III. dan, základná technika zvládnutá, tak-tak, Kata nič moc, ale začal sparing, kumite, sebeobrana a tam všetkých tých dokonale technicky namakaných pobil.
Pri vyhlasovaní mu skúšajúci doslovne n povedal, že jeho cvičenie nebolo nič moc, ale že najlepšie zápasil zo všetkých čo na skúške boli a že o tom je karate, vedieť správne reagovať a použiť techniky v praxi

_________________
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Nov 26, 2010 12:02 am    Predmet: Odpovedať s citátom

to Mato: sa jedná o urputné dodržiavanie základných princípov. Je protikladam modernizmu - tak som to nasiel, tak na tom nic zle nevidim ...

odpovd na edit 2: no jedna sa napriklad o veci co tu ale aj inde boli spomenute, ... ak neviem ako dalej, nenecham to tak a netazim z vedomosti co mám (vyhnem sa tomu co som si nie istý) a ani nehladam odpoved inde ale použijem niečo čo je ľahko dostupné a nenahovarajme si práve azijske BU su jedny z najdostupnejšich ...a aj najrozširenejśich...

téma podľa mňa mala svoje opodstatnenie v dobe, ked som ju založil ...popravde v dnesnej dobe je mi to jedno.... ked chceš tak ju zamraz alebo zruš ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Andrej Kakos - Kakac
Tlčhuba


Založený: 31 Júl 2006
Príspevky: 139

PríspevokZaslal: Pi Nov 26, 2010 9:23 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián Kostolný napísal:

A čo sa týka predstavenia pre divákov, tak tých treba zaujať, tak aby sa bavili a je im jedno, či niekto fechtuje presne do detailov podľa fechtenbuchu... alebo sa to podobá na šerm, hlavne že sa bavia..

_________________


Marian, prosim ta mohol by si nejak specifikovat, kolko sermiarskych vystupeni pre divakov si spravil ze tak dobre vies co divak chce? Kolko divakov ti povedalo ze je im jedno co na scene vidia? To ze je to jedno tebe neznamena ze je to jedno vsetkym. Opera alebo balet tiez nie je pre vsetkych na rozdiel od nejakej nenarocnej veselohry, vole.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Pi Nov 26, 2010 12:43 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Palo napísal:
to Mato: sa jedná o urputné dodržiavanie základných princípov. Je protikladam modernizmu - tak som to nasiel, tak na tom nic zle nevidim ...


Ked uz pastujes z wikipedie, tak pokracuj... "Najčastejšie sa používa v spojitosti s náboženstvom, kde označuje smery, vyžadujúce doslovný výklad základných kníh a ich aplikácií do života. Býva spojený s presvedčením o absolutnosti vlastnej pravdy, sprevádzaným netoleranciou k odlišným názorom."

Ivan napísal:
čisto zo zvedavosti - prečo?


Ivan kto? Pozri si vyssie dokoncenie wikicitatu.

Peter napísal:
Nechcem nikoho odsudzovať, len dávam do pozornosti hlavičku celého fóra:

serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch


Nehaňte ľud môj. V teme "Vhodnost montovania azijskych prvkov do EU sermu" je viac ako vitany. Okrem toho ma kazdy pravo na svoj nazor. Kym debata nesklzne do absurdity (aj ked tema podla mna nosi znaky), nevidim dovod mazat. Marian sa snazi o dialog, haji si svoj nazor (co je pochopitelne a normalne) a ja ho v tom podporujem. Stale je slusnejsi a menej impertinentny ako ini diskutujuci. Ma rovnake pravo diskutovat, ako hocikto kto sa rozhodne ist na karateweb. Myslim, ze pre Mariana (to je v podstate aj otazka) je zaujimave diskutovat s SK sermiarmi, kedze serm ma na slovensku signifikantny pocet praktizantov, a vo svojej podobe je istym sposobom exoticky. Co je paradox.

Palo napísal:
téma podľa mňa mala svoje opodstatnenie v dobe, ked som ju založil ...popravde v dnesnej dobe je mi to jedno.... ked chceš tak ju zamraz alebo zruš ...


Co si pamatam, tak tema vznikla ako reakcia na kumulaciu prispevkov od ineho uzivatela. Nie je potreba ju zmazat ani zamrazit, ja som rad, ze sa tu ludia rozpravaju:)

Palo napísal:
odpovd na edit 2: no jedna sa napriklad o veci co tu ale aj inde boli spomenute, ... ak neviem ako dalej, nenecham to tak a netazim z vedomosti co mám (vyhnem sa tomu co som si nie istý) a ani nehladam odpoved inde ale použijem niečo čo je ľahko dostupné a nenahovarajme si práve azijske BU su jedny z najdostupnejšich ...a aj najrozširenejśich...


O akych vedomostiach sa rozpravame? Co je lahko dostupne? Rozpravajme sa prosim konkretnejsie, a to je moja poziadavka aj na ostatnych. Z podhubia azijskych BU tu snad primarne pochadzaju len Pat (prosim nastav si cele meno) a Marian, ostatni tu tak trochu tliachaju do vetra. Palo akemu azijskemu BU si sa venoval, a co si si z neho odniesol a implementoval do EU sermu? Ostatni? Prosim odpoved na otazku, ziadne teorie o rychlych nohach a utekani, pokial mozno vyhnut sa "keby bolo keby" formulaciam.
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
ilia
Bežný tlachal


Založený: 31 Dec 2008
Príspevky: 37

PríspevokZaslal: Pi Nov 26, 2010 5:24 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

mna by zaujimalo o ake azijske prvky sa vlastne jedna a kde ich, ci uz pouzijete ci nepouzijete, mozno som necital celu tuto temu a niekto to uz vysvetlil. Ja sa venujem japonskemu sermu a spolu s Pat si obcas zasermujeme, snazime sa podla svojho rekonstruovat taliansku skolu, nie je to nic vazne a ani sa nesnazime nieco dokazat, len nas to bavi a bavime sa pri tom celkom dobre, mozno take naivne umenie v umeni sermiarskom. Ale co chcem povedat, urcite sa nesnazime zakomponovat azijske prvky do nasho posermovanicka, ale kde tu sa prejavi nasa smrncnutost japonskom a cinou, ale nie je to naschval, je to skor nieco co mame nacvicene a v tom momente to ide automaticky a az po chvili zistime co sa stalo. preto ma zaujima toto "montovanie", lebo ako moze niekto nieco co necvicil alebo nerobil, do niecoho montovat, pretoze kazda azijske BU je dost odlisne od dalsieho BU, nehovoriac o rozdielnosti podla krajin.

Miro Mihalovic
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Nov 26, 2010 9:27 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

to Maťo: hej stotožnujem sa aj s tmy druhým ... (tak extremne povedane) ...lebo keby som si nemyslel ze je to to najlepsie tak to nerobim a robim nieco ine o coho kvalite budem presvedceny viacej ....


tú druhu cast nejak nechapem .... ako takmer vsetci v mladosti (deti) sme chodili na karate (dokca by som niekde nasiel aj knihy Smile) ale ako opät väčšine nevydrzalo nam to .... nadsenie vyprchalo ...

konkreetne pouzitie niecoho som videl, u roznych ludi ... aj ked v období davnejsom pred 2007 ale aj teraz je mozné to vidiet....
pri rieseni zápasu ... mnoho krat utvrdia ze im pomahajú poznatky napr. z juda, pri dýkach alebo inycvh zbraniach zas nejaké veci z aikida .... nazov neuvediem pri vbiehani do zápasu pri serme rovnako prvky z inych umeni...to ze to funguje je asi možné ...otazka je ci je to nieco co chces podporovat ci sam robit ja nie barz by som šlapal vodu na mieste ... kludne ma označ za spiatočnickeho alebo fundamenstalistu....

verim tomu ze ked sa niekto venuje pre potesenie napr. wushu (napr. šablu aby som neporovnaval neporovnatelne) tak to robi poctivo pre seba, nie aby bol co najskor na "druhej strane" (možno zly priklad ale chcel si konkretne priklady)

tto ze to funguje nie je argument ani dôvod, pokial nie je pre tých konktretných ludí, ktorí to praktizuju cielom MMA to bolo všetko com som tym myslel ja...

to Ilia: myslim a viac menej som presvedceny ze problem nie je u ľudi čo robia primarne orient. lebo sú navyknutý na odlišný spôsob a pristup k treningu ako ku procesu, ale skôr v sermiaroch čo robia primarne eu. a z inych umeni si požiciavaju veci ako take barličky, a to je také podivné ... potreba rychleho napredovania (vystupenia - scénika, lenivosť atď.).

celkovo je to krytika skôr do vlastných radov a nie k ľudom čo sa venuju svojemu inemu nie Eu .boj. umeniu - mrzi ma ak to vyznelo inač ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Patrik Lach
Bežný tlachal


Založený: 05 Dec 2008
Príspevky: 73
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

PríspevokZaslal: Pi Nov 26, 2010 9:40 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Pavol Uličný napísal:

verim tomu ze ked sa niekto venuje pre potesenie napr. wushu (napr. šablu aby som neporovnaval neporovnatelne) tak to robi poctivo pre seba, nie aby bol co najskor na "druhej strane" (možno zly priklad ale chcel si konkretne priklady)
...


Prečo myslíš, že tá šabľa je až tak iná? Respektíve, čo vieš o šabličke z číny?
(ber to plz ako tvorivé otázky nie rýpave)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Strana 5 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk