Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Vhodnost montovania azijskych prvkov do EU sermu
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Súhlaasite aby sa pôvodný šerm pridžal aspoň línie majstrov aspoň v rámci regionu a obdobia ?
Ano robime len 1 majstra
10%
 10%  [ 3 ]
Ano robime rozných majstrov ale nemiešame 5 cez 9 teda sledujeme region
57%
 57%  [ 16 ]
Nie robíme eu. šerm radi kombinujeme a experimnetujeme (rôzni majstri aj skrz obdobia)
25%
 25%  [ 7 ]
Čo? hlavne nech to iskrí....
7%
 7%  [ 2 ]
Celkom hlasov : 28

Autor Správa
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Nov 26, 2010 9:48 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

to Patrik: nie je az tak ina, a zaroven to čo som videl rovnako snaď len v základnych principoch... mozno som nevidel idealnu prezentaciu ale to je jedno ... zas u nas toho toľko nie je tak som videl tu prvu com som mal moznosť ...

skor sa mi paci ze ked sa jej venujú tak sa jej venujú na plno, nešpekuluju (teda aspon tych co som videl) ze ako v chvate rychlo spravit cokolvek hlavne nech to funguje ... (čo sa o sermiaroch eu. nie vzdy dá povedať)

dufam ze to tak staci...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Patrik Lach
Bežný tlachal


Založený: 05 Dec 2008
Príspevky: 73
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

PríspevokZaslal: Pi Nov 26, 2010 9:57 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Pavol Uličný napísal:
to Patrik: nie je az tak ina, a zaroven to čo som videl rovnako snaď len v základnych principoch... mozno som nevidel idealnu prezentaciu ale to je jedno ... zas u nas toho toľko nie je tak som videl tu prvu com som mal moznosť ...

skor sa mi paci ze ked sa jej venujú tak sa jej venujú na plno, nešpekuluju (teda aspon tych co som videl) ze ako v chvate rychlo spravit cokolvek hlavne nech to funguje ... (čo sa o sermiaroch eu. nie vzdy dá povedať)


No yo to máš pravdu. Sú tam princípy, ktoré majú jeden hlavný princíp - ak to funguje je to OK ak nie, asi je niečo zlé. Al e aj v číne sú športové veci, kde zase ide len o prejav a nie o funkčnosť, teda také bojové divadlo ala vystúpenie historických šermiarov.

Za taký rok dva chcem začať aj s eu šabľou, tak dúfam dáme stretko a niečo poukazujeme Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Nov 26, 2010 10:02 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik Lach napísal:
[Al e aj v číne sú športové veci, kde zase ide len o prejav a nie o funkčnosť, teda také bojové divadlo ala vystúpenie historických šermiarov.

Za taký rok dva chcem začať aj s eu šabľou, tak dúfam dáme stretko a niečo poukazujeme Wink


hej aj takych som videl ...

a jasne, rád ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: So Nov 27, 2010 3:23 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Opäť sa to tu trocha nahromadilo,

Andrej Kakos,

máš pravdu nerežíroval som žiadne vystúpenie tzv. HŠ. Som len divák.
Moja skúsenosť s HŠ bola asi niečo rok, alebo vyše roka, /meno skupine nedám, lebo ako je tu zvykom, tak hneď bude písané , že som si mohol vybrať lepšie, že to sú taký a onaký.../
Po nejakom som v skupine dostal otázku, že : "či už viem, čím chcem byť a či som už rozmýšlal nad kostýmom" Nechápal som, ale bolo mi vysvetlené že ak chcem vystupovať, tak musím mať nejaký ten kostým. Ja som povedal, že vystupovať nechcem, tak hneď mi bolo položená ďalšia otázka, že potom načo tam chodím. Tak som prestal.

Martin Fabian,

už som to x písal, že sa zaujímam o všeličo možné, okrem iného aj o históriu a BU.
Tak som si raz povedal, že treba si rozšíriť obzor a chcel som sa pozrieť aj trocha po Európe. Oprášiť si vedomosti z histórie, aj rozšíriť vedomosti o európskych BU. Môžem povedať, že sú rovnako dobré a namakané ako hociktoré iné, ale spôsob, ako sa tu na SVK praktizujú ma neoslovil.
Nie som umelecky založený typ a čo sa týka "rekonštrukcie, resp. reštavrácie, alebo znovaoživovania zabudnutých štýlov, tak o tom som už tiež písal.
Okrem toho sa po večeroch a cez víkendy nudím a tak to "zasieram" aj keď nie som šermiar.
/Aj ke´d podľa môjho osobného, súkromného a LEN MNE vlastnému názoru, tak väčšina ľudí čo tu píše, tiež šermiary nie sú, podobne ako ja nie som karatista/karaterista, alebo ako sa to píše, akurát len Karate cvičím/
Skúšal som aj všeličo iné okrem Karate, ale ťažko ma preorientovať, už ho mám "hlboko zažraté" a môžem robiť čo chcem a snažiť sa ako viem a furt to vyzerá ako Karate. Dokonca, údajne, že aj keď tancujem /myslím moderné tance/ tak to vraj vyzerá tak, ako keby cvičím nejaké kata.

Pavol Uličný :

S tým nenarobíš nič, môžeš robiť čo chceš, ale vývoj, pokrok a nové poznatky nezastavíš, je možné, že za pár rokov prídeš na to, že to, čo teraz robíš, tak to si nerobil dobre, resp. tak, ako to malo byť. Človek sa vekom vyvíja.


Tiež som písal, že mám iný pohľad na BU,totiž mne osobne nevadí "prelínanie a ovplyvňovanie štýlov". Toto tu bolo vždy, či chceme, či nechceme. Ja sa o BU zaujímam skôr z tej "praktickejšej stránky"
Samozrejme cvičím Kata a základnú techniku tak, ako sa "u nás cvičí," o tomto nemeditujem, nevymýšlam si, snažím sa to snažím čo najpresnejšie tak, ako mi je to ukazované a vysvetlované. Tu nemám čo navymýšlať, proste robím to tak a basta.

Pri zápase je to iné, proste do krámu zoberiem čo sa mi hodí a vdaka čomu "neprehrám" .

Inak to vmešovanie Azie je tu už minimálne od XVI. storočia potom ako Portugalci "objavili" Indiu a Španiely kolonizovali Filipíny, Tiež tu je vmešovanie Ázie keď Turci prišli do Európy, taktiež keď Mauri ovládali Španielsko a celú Severnú Afriku, ovládali obchod s korením, cestovali aj do Číny a údajne, potvrdené to nemám tak Číňania od nich prevzali jednoručnú šablu, tiež araby do súčasnej Infonézie doviezli islam, tiež údajne okinavci z Indonézie si "doviezli" sai.

A čo sa týka, konkrétnych technik, tak by fakt bolo sprosté, aby na vystúpení HŠ napr. nejaký španielsky grand používal katanu, mušketier tureckú šablu, husita čínsky meč, alebo...
Je však možné, že v čase tzv. "zámorských objavov" sa určite veľa európanov s orientálnymi BU a zbraňami stretli a je možné, že čo to od nich prebrali.

Na odľahčenie, napr. taký Fernao Magellan, by možno vedel čo to povedasť k orientálnym BU a nebyť strelných zbraní, tak by sa možno prvé oboplávanie zemegule posunulo ďalej.
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik Lach
Bežný tlachal


Založený: 05 Dec 2008
Príspevky: 73
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

PríspevokZaslal: So Nov 27, 2010 7:48 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián Kostolný napísal:


Inak to vmešovanie Azie je tu už minimálne od XVI. storočia potom ako Portugalci "objavili" Indiu a Španiely kolonizovali Filipíny, Tiež tu je vmešovanie Ázie keď Turci prišli do Európy, taktiež keď Mauri ovládali Španielsko a celú Severnú Afriku, ovládali obchod s korením, cestovali aj do Číny a údajne, potvrdené to nemám tak Číňania od nich prevzali jednoručnú šablu, tiež araby do súčasnej Infonézie doviezli islam, tiež údajne okinavci z Indonézie si "doviezli" sai.


Tak to si riadne zadrel s tou jednoručnou šabľou teraz. Kurňa, vravíš, že históriu si chceš oprášiť tak sa snaž a nepočúvaj nejaké balady a jedna babka povedala.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: So Nov 27, 2010 8:41 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik,

napísal som, že údajne a potvrdené to nemám ale niekde som to čítal. Wink Sám si to nevymyslel.
Dokonca som tam aj čítal, že japonci prevzali od arabov výrobu damaškovej, /damaskovej, či damascenskej/ ocele, ktorí inak túto výrobu prevzali od indov... ale je možné, že to napísal nejaký arabofil
Wink
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik Lach
Bežný tlachal


Založený: 05 Dec 2008
Príspevky: 73
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

PríspevokZaslal: So Nov 27, 2010 9:49 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián Kostolný napísal:
Patrik,

napísal som, že údajne a potvrdené to nemám ale niekde som to čítal. Wink Sám si to nevymyslel.
Dokonca som tam aj čítal, že japonci prevzali od arabov výrobu damaškovej, /damaskovej, či damascenskej/ ocele, ktorí inak túto výrobu prevzali od indov... ale je možné, že to napísal nejaký arabofil
Wink


Šak práve preto som napísal, že nepíš jedna babka povedala, ale prv pohľadaj niečo niekde Wink

A k tomu japonsku. Si si istí, že japonci majú meče z damaškovej oceli?
Mne akosi kus vadia takéto bájky, niekde niekto niečo povedal, napísal.
To nechcem. Ak ma niečo zaujíma, idem do hĺbky a snažím sa to naštudovať viac Smile
Ale to platí pri mne. Každí má právo ísť do akej on sám chce hĺbky Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ne Nov 28, 2010 1:58 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián Kostolný napísal:

Samozrejme cvičím Kata a základnú techniku tak, ako sa "u nás cvičí," o tomto nemeditujem, nevymýšlam si, snažím sa to snažím čo najpresnejšie tak, ako mi je to ukazované a vysvetlované. Tu nemám čo navymýšlať, proste robím to tak a basta.


no a o tomto to je ....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ne Nov 28, 2010 2:22 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián Kostolný napísal:


Inak to vmešovanie Azie je tu už minimálne od XVI. storočia potom ako Portugalci "objavili" Indiu a Španiely kolonizovali Filipíny, Tiež tu je vmešovanie Ázie keď Turci prišli do Európy, taktiež keď Mauri ovládali Španielsko a celú Severnú Afriku, ovládali obchod s korením, cestovali aj do Číny a údajne, potvrdené to nemám tak Číňania od nich prevzali jednoručnú šablu, tiež araby do súčasnej Infonézie doviezli islam, tiež údajne okinavci z Indonézie si "doviezli" sai.


máš pocit že španielsky šerm v 16 a 17 stor. bol ovplyvnený orientom? (alebo len ze španieli ako ľudia učili aj ine druhy bojových umeni než bol ich tradićný šerm? lebo to podla mna nie je to iste)

ohladom turkov v europe tiez nemam pocit ze by odovzdali eu. šermu nejake svoje dedičstvo či vplyv (okrem kratkej módnej vlny pri designe zbrani,co sa rychlo prekonalo) popravde toto je taký argument -neargument, lebo to tak vyzera, ako že uveritelne, ale nedokazatelne...
nemam vedomsti o žiadnom "tureckom tredičnom" serme, videl som jedno video ale to pramenilo z klasickeho armadneho drilu z 19. a zaciatku 20. storocia ktory bol europsky, no a tak, nie sme schopní posudiť, že či ho ovplyvnilo, alebo nie, kedze vôbec nemame "čo"!!! porovnať... to je úuuuplna špekulacia

pozeral som dlho po blizko východnych štýloch, no asi jediny komplexnejši system som nasiel až v indii - trochu daleko, ale aj tak .... a nemam pocit ze by to bolo porovnateľne prvky so sermom v 15. 16. stor. v eu - rsp . aby si to niekto zle nevysvetlil, že by to ovplyvnilo eu. serm

ako ok, ja uverim, ale, chcelo by to to niecim podložiť... aspoň
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Ne Nov 28, 2010 2:47 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Palo napísal:
...otazka je ci je to nieco co chces podporovat ci sam robit ja nie barz by som šlapal vodu na mieste ... kludne ma označ za spiatočnickeho alebo fundamenstalistu....


O com je rec? Co ci chceme podporivat? Uz par stran dozadu som pisal o tom, ze ten serm, ktory sme si kedysi vytvorili vznikol synkrezou roznych prvkov, pristupov a predstav. To a priori nie je vobec negativny jav, vzhladom k tomu ze cvicebne navyky, o ktorych sa tu trochu toci, mozu byt prepracovanejsie a efektivnejsie v inych druhoch sportov. A preco si to odtial nezobrat, ked to funguje? A nie su to zvacsa kondicne a orientacne cvicenia? Lebo ja si neviem predstavit, cim by sme sa mohli v dlhom meci inspirovat, jedine tak inymi systemami, ktore sa tu praktizuju dlhsie, a ktore sluzili ako odrazovy mostik.

Palo napísal:
tto ze to funguje nie je argument ani dôvod, pokial nie je pre tých konktretných ludí, ktorí to praktizuju cielom MMA to bolo všetko com som tym myslel ja...


To, ze nieco funguje je sakra dobry a pragmaticky dovod. Pri meci vsak nieto nieco funkcnejsieho implementovat, lebo stare umenie obsahuje snad tie najfunkcnejsie prvky. A preco neodkukat cvicenia, ktore mozu zlepsit najroznejsie navyky? MMA ako medieval martial arts alebo mixed martial arts?

Palo napísal:
to Ilia: myslim a viac menej som presvedceny ze problem nie je u ľudi čo robia primarne orient. lebo sú navyknutý na odlišný spôsob a pristup k treningu ako ku procesu, ale skôr v sermiaroch čo robia primarne eu. a z inych umeni si požiciavaju veci ako take barličky, a to je také podivné ... potreba rychleho napredovania (vystupenia - scénika, lenivosť atď.)


Ake barlicky? V akej potrebe rychleho napredovania? Vsak o to ide, nie? Najst system co najefektivnejsi z hladiska osobneho progresu v pomere namaha/cas, ci uz v scenike alebo v bojovom umeni. Sry, ja fakt nechapem, o com sa tu bavime, lebo okrem Meyera a rapierovych (a neskorsich) ucebnic sa nam didakticke celky nezachovali, a nevieme s urcitostou povedat, ako ti ludia cvicili, aky mali system, ako vyzera "ciste" europske cvicenie. Ale kedze NIKTO z aktivnych diskutujucich tu si neda tu namahu POZRIET sermiarsku knihu alebo iny relevantny traktat, tak to tu aj tak vyzera.

Fiore dei Liberi napísal:
Tiež, hovorím, tiež som tento Kumšt učil vždy tajne tak, že mi nikto neasistoval v lekciách, okrem študentov a niekoľkých diskrétnych príbuzných, a i keď tam niekto iný bol, či už milosťou alebo priazňou, sakramentom to ostalo, sľubovali s vierou neodhaliť žiadnu z vecí, ktoré videli odo mňa, majstra Fioreho. A najviac zo všetkého som sa strážil iných šermiarskych majstrov a ich žiakov.


Trochu sympatickeho transcendentu, ale na druhu stranu utilitarne vyjadrenie. Nieco viem, predavam to - zivim sa tym, robim si marketing, moje finty (pravdepodobne) nikto nepozna, nebudem si usmrcovat ziakov. A uz vobec sa nebudem len tak pre nic za nic stretavat s inymi sermiarmi (profesnymi), lebo nebodaj by sme mohli dojst do konfliktu, ergo urazu.

Talhoffer v 1459 vyzyva na podobne - "a nevypust z hlavy co mas v umysle (pozn: smerom ku krokom pred zapasom, vratane cvicenia a ineho zapezpecenia) alebo co chces robit, kedze svet vie byť veľmi falošný (doslova sa píše ist also so Valsch). (1v)

Je relativne dost dostupneho materialu k roznym verejnym skolam, ci uz Cod. I.6.2°.5 - Medel a spol, rozsiahly material. Dalej "autenticke svedectvo" o stretnutiach zastupcov skol - Rossener, Rozne "marginalie" a medziriadkoveho odkazy Meyer, Wassmandorf etc etc.

Inu, ked uz beriem do huby Meyera, Meyer popisuje okrem ineho aj "katy" (ako sa ucit sekat, ako sekat do poloh a z poloh) a kompletny didakticky postup ucenia sa sermu! A niektore veci su natolko "exoticke", ze sa mu dostalo kontroverzie. Mate tam cvicenia, mate tam systematicky rozpisane prvky, ktore smeruju az k tretej knihe. Ini autori popisuju (hs3227a, cela linia od lewa, danziga..) ake mas mat cvicebne navyky a co ma byt cielom cvicenia.

In the end, osobne si skor myslim, ze v predstave nejakeho tradicneho a hlbokeho cvicenia ci "cisteho stylu" si/sme ovplyvneny tym, co ty spominas, cize inymi tradiciami, ktore davaju doraz na estetiku ci ritual.

Palo napísal:
celkovo je to krytika skôr do vlastných radov a nie k ľudom čo sa venuju svojemu inemu nie Eu .boj. umeniu - mrzi ma ak to vyznelo inač ...


nie som si isty, ci vlastne rozumies tomu, co chces kritizovat.

Marian napísal:
už som to x písal, že sa zaujímam o všeličo možné, okrem iného aj o históriu a BU.
Tak som si raz povedal, že treba si rozšíriť obzor a chcel som sa pozrieť aj trocha po Európe. Oprášiť si vedomosti z histórie, aj rozšíriť vedomosti o európskych BU.


to bol aj zmysel mojho prispevku.

Marian napísal:
Môžem povedať, že sú rovnako dobré a namakané ako hociktoré iné, ale spôsob, ako sa tu na SVK praktizujú ma neoslovil.
Nie som umelecky založený typ a čo sa týka "rekonštrukcie, resp. reštavrácie, alebo znovaoživovania zabudnutých štýlov, tak o tom som už tiež písal.


No to je super. Neviem, aku mas predstavu o rekonstrukcii, ale pomohlo by ti, ak by si navstivil nejaku zo skupin, co sa tomu serioznejsie venuju. Mam pocit, ze slovo rekonstrukcia v tebe evokuje neustale kuriozne skumanie kniziek a trenovanie nad obrazkami.

Prosim, aby si sa vymanil zo svojej predstavy, najdi si hodinu a precitaj si http://revertar.cz/htm_files/Preklad_mistra_Lewa.pdf, alebo http://gesellschaft-lichtenawers.eu/tsc/sk/materialy/serm/76-dlhy-mec-sigmunda-ringecka.html. Ked tu teoretizujes o serme, dostan sa donho aspon trosku. Trosku.

Patrik napísal:
A k tomu japonsku. Si si istí, že japonci majú meče z damaškovej oceli?
Mne akosi kus vadia takéto bájky, niekde niekto niečo povedal, napísal.
To nechcem. Ak ma niečo zaujíma, idem do hĺbky a snažím sa to naštudovať viac


No ved sa podel s niecim. Praktizujes aj serm aj aziu, ci nie?
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ne Nov 28, 2010 10:29 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Patrik,

čo rozumieš pod pojmom damascénsky meč, resp. damascénska, alebo damašková oceľ?

Inak, Čínske BU, nie sú stred môjho záujmu,ale zistil som, že všetky resp. väčšina juhovýchodných BU bola veľmi ovplyvnená Čínou, obchod, čínske osady, umenie, kolonizovanie.. /Všade,kde sa pohnem tak narážam na dynastiu Tchang, či už Kórea, Okinawa, Siam, japonsko.../
Pokiaľ niekto povie čínsky meč, tak každý si predstaví jednoručný, rovný na oboch stranách brúsený štíhly meč, a čo aj čo mám literatúru, kde sú obrázky zo starej Číny, tak tam väčšina, resp. skoro všetci majú takéto meče.
Tak trocha filozoficky, už viac krát sa stalo v rámci všelijakej vednej disciplíny, že niekedy tie najfantastickejšie a najneuveriteľnejšie teórie mali nakoneic pravdu, a to čo bola "pravda" a všetci tomu verili, tak to nakoniec pravda nebola.

Paľo,

vypichol si a, ale je tam aj b,

aby to bolo jasné, pod technikou myslím základné bloky, údery, postoje.
Základná technika= jeden konkrétny blok čo možno považovať za písmeno, základ.
Zo základných techník sa vytvárajú kombinácie napr. nejaký blok + nejaký úder/kop, akúkoľvek kombináciu /na mieste či v pohybe/ možno pokladať za slabiku.

Písmená/techniky sú dané, nemenné.
Kata je postulát, /t.j poučka o ktorej sa nediskutuje, proste platí a hotovo/.
Čiže, kata je vopred dané skladanie písmen do slabík, potom do slov,ktoré tvoria vety a tie tvoria príbeh. Každá kata je "tematicky zameraná" na nejaký, konkrétny druh útoku a učí nás ako na ten útok reagovať. Kata je rovnaký návod, podobne ako kniha.
Toto je grunt, základ, ktorý sa nemení v tradičnej škoel, štýle.

Kata si môžeš poskladať aj Ty, aké chceš

Inak akurát ma zavolala maželka k TV kde cvičili tzv. rapiďáci, Dovolím si zhodnotiť " výcuc z viacerých Kata, hlavne Sepai, Sanseru, /Goju-ryu/tiež tam boli nejeké výcuci z tzv. šotokanistických kata, tiež veľmi pekne na vysokej technickej úrovni zvládnuté kombinácie v rámci "sebeobrany"/

Ja v rámci môjho osobného, mne vlastnému spôsobu zápasenia, ktorý je odrazom mojich vedomosti, skúseností, telesných možnosti som si z tých písmen poskladal vlastné slabiky a slová, čiže mne vlastné, vyhovujúce kombinácie, ktoré používam v zápase. A podľa situácie, používam tú techniku o ktorej si myslím, že je v tom okamihu najlepšia
Podobne to robia všetci, ktorí majú tiež vlastné kombinácie.
A poviem Ti, ak moje kombinácie na niekoho "nefungujú" tak si musím vymyslieť na toho dotyčného nové, ktorými sa ho snažím prekvapiť a "bodovať".

a čo sa týka toho ovplyvňovania :

Kniha Asijská Bojová uměni" autor D.F. Draeger a R.W. Smith, inak veľmi citovaný autori, pokiaľ čo som čítal nejaké knihy o ázijských BU tak väčšina autorov sa na nich odvoláva /Je to taký "základný výcuc" ázijských BU, možno nie celkom presný, ale ktorý prameň je úplne presný/


Zrovna Filipíny : Španiely kolonizovali Filipíny v XVI.-XVII. storočí
Jeden z z pôvodných filipínskych štýlov, štýl kali, v súčasnoti je známy pod názvom "arnis de mano" čo je citujem "zavádějíci španelský název", ktorý znamená "obrnení rukou", je odvozen zo španielskeho arnes", Neskôr sa arnes zmenilo na slovo arnis, čo údajne "zmiatlo" filipíncov, ktorí si mysleli, že toto umenie doniesli na Filipíny španiely
"Puvodní styl arnis má některé vlastnosti, které připominají evropský šerm"
Dnes sa praktizuje v 3 formách jedna z nich používa napodobneniny zbraní a to dlhého meča a krátkej dýky, španiely tento štýl nazvali "espada y daga" /meč a dýka/

Inak nie len turci, ale aj Japonci prevzali v 19. storočí európsky spôsob boja, /taktiku a techniku ak sa nechceli stať kolóniami, podobne ako iné krajiny/ ale prispôsobili si ich na svoj obraz a svoje potreby. Pokiaľ si pamätám, tak v minulosti tu niekto dal odkaz na základný výcvik s puškou a bodákom, v "originály" v japončine.

Wink
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rasto hrcka
Bežný tlachal


Založený: 27 Sep 2008
Príspevky: 32
Bydlisko: Alzbetin dvor

PríspevokZaslal: Po Nov 29, 2010 7:40 am    Predmet: Odpovedať s citátom

nechcel som sa zapajat do tejto diskusie ale neda mi to.
to Marian : Nie japonci nepouzivali damascenske mece. Použivali mece z tzv. tamahagane co je najcistejsia forma zelezna kt sa tavi v peci s drevenym uhlim po dobu troch dni.
Damascenska ocel ma nazov damascenska pretoze pochadza z tej oblasti. Inak je to ocel wootz kt obsahuje velke mnozstvo kremika (kt tam bol umelo pridavany). Postup na vyrobu origanlneho wootzu sa nezachoval.

K tej implementacii azijskeho BU. Robil som 10r karate, 4 roky som sermoval s kordom a teraz asi 1 rok s dlhym mecom. Tazke si mozem utvorit aky taky obraz. Azijske bojeve umenia su stavane pre azijcov. Maju uplne inu anatomiu ako europania a preto sa lisia aj ich BU. Cize ano karate mi pomohlo, naucil som pohybovat, udierat, kopat ale pri serme nebadam ze by ma to nejako ovplyvnilo. Pri zapase je to ine ale vela technik je podobnych z europskym zapasom, tak isto vyuzivaju tazisko, podtrhy a pod. takze tu mi karate pomohlo v tom ze viem pracovat s telom a v azijskych BU je lepsie rozpracovana praca s taziskom, tak preco sa neinspirovat.
K tomu fundamentalizmu. Sak aj v minulosti ja jednotlivy majstri inspirovali inymi majstrami. Ked prislo nieco nove preberali, vid contratempo, riposti a pod. serm je o vyvoji ci uz v minulosti tak aj v pritomnosti.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po Nov 29, 2010 8:30 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Rasťo,

damascénska oceľ to nie je o tom, že to pochádza z "tej oblasti"
To je to spôsob tavenie železa, výroba ocele, výroba čepele, jej prekladanie, čiže vrstvenie materiálu, samotná konštrukcia čepele, následne jej kalenie, proste technologický postup pri výrobe čepele.

Dúfam, že to s tou "inou anatómiou ázijcov" si nemyslel vážne, Wink

Martin,

aby som nezabudol, v rámci mojich vedomostí, ktoré sú inak veľmi chabé, určite som to zase zle pochopil o čo to vlastne v tej rekonštrukcii ide..
Pozrel som sa do slovníka čo je to tá rekonštrukcia /ani ma nenapadlo pozrieť do wikipédie! Božechráň!/
Dovoľujem si napísať, že asi rozumiem o čo v tej rekonštrukcii ide.
Len sa smejem z toho, že to idú rekonštruovať niektorý ľudia, čo figu vedia, resp. majú minimálne skúsenosti s akýmkoľvek BU a vôbec so športom.
Totiž všetko sa dá naučiť, len treba chcieť a hlavne cvičiť, skúšať, rozmýšlať, tvoriť, porovnávať a zas cvičiť, potom zase cvičiť, konzultovať, hľadať nové prístupy, porovnávať s inými prameňmi a nie bigotne bigotne sa držať textu za každú cenu, ako "jehovista strážnej veže" aspom ja by som to tak robil.
Je to podobné, ako keby viem zahrať na zobcovej flaute, alebo gitare pár stupníc na gitare " zahrám 3 akordy, je jedno či molové alebo durové, viem čo je "husľový klúč" inak nemám ani šajnu o tom čo je to "basový kľúč", krížiky a béčka sú neznáme a idem rekonštruovať nejakú skladbu pre lutnu alebo nejaký dychový nástroj.

Totiž, niektorý rekonštruktéry musia pochopiť že "rekonštrujú" bojové umenie, ktoré vzniklo za účelom "zlikvidovať súpera" a to, ako také musí byť v prvom rade funkčné, aj ke´d je to knihe napísané trocha inak a nie bigotne, za každú cenu sa držať textu.
Možno, prečo to nefunguje podľa popisu je aj preto, že majster to tam jednoducho, naschvál všetko nedal, resp. nepopísal to správne aby naschvál zmiatol nezasvätených.
_________________
Pozorovateľ


Naposledy upravil Marián Kostolný dňa Po Nov 29, 2010 9:11 pm, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rasto hrcka
Bežný tlachal


Založený: 27 Sep 2008
Príspevky: 32
Bydlisko: Alzbetin dvor

PríspevokZaslal: Po Nov 29, 2010 9:05 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Damascenska ocel alias wootz ma nazov koli tej oblasti.to ze mi v dnesnej dobe nazyvame damaskovou ocelou preladanu cepel(z viacerych) vrstiev neznamena to iste.
S tou anatomiou som to myslel smrtelne vazne.sam si vravel ze nespravis ushiro mavashi bo mas velku hmotnost..hras sa na odbornika,skusil si si porovnat durera s nejakym okinawskym majstrom? Ked sa pozries v eu mame tehniky boja na velmi blizko,strhy,prehody apod.kde sa da aplikovat prirodzena sila.karate kopy udery podmaty a pod.veci kde si od supera dalej.preco?
Ja ked som robil karate tiez bolo pre mna naj ale teraz sa nato pozeram triezvo.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po Nov 29, 2010 9:26 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Rasťo,

minule ma požiadal jeden šermiar či by som mu nemohol dať japonské názvy techník k nejakéj knihe, poslal mi obrázky, preposlal som to kamošovi, čo robí Judo a brazílske ju-jutsu a ten k väčšine priradil japonské názvy, dokonca aj popísal rozdiely,
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rasto hrcka
Bežný tlachal


Založený: 27 Sep 2008
Príspevky: 32
Bydlisko: Alzbetin dvor

PríspevokZaslal: Po Nov 29, 2010 9:37 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Hmm zeby bola brazilia v azii? No nic.ano oni sa zhoduju ale nasiel si v eu kopy na hlavu?nie, su tam len kopy na koleno,genitalie a brucho a aj to len z predo,nieco na styl mae geri.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik Lach
Bežný tlachal


Založený: 05 Dec 2008
Príspevky: 73
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

PríspevokZaslal: Po Nov 29, 2010 10:15 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

rasto hrcka napísal:
Hmm zeby bola brazilia v azii? No nic.ano oni sa zhoduju ale nasiel si v eu kopy na hlavu?nie, su tam len kopy na koleno,genitalie a brucho a aj to len z predo,nieco na styl mae geri.


Brazílske preto, že japonec žijúci v Brazílii, prispôsobil JJ viac boju na zemi.
A karate si asi moc dobre neštudoval Razz V tradičnom karate nexistuje kop na hlavu, dokonca ani mawaši geri nie. Treba pozrieť tradičné, staré kata. Kop na hlavu a mawaši sa tam pridalo kvôli športovému zápasu.
Taktiež vo veľa iných BU neexistuje kop na hlavu.

K anatómii aziatov. Japonci majú dlhšie ramenné kosti (alebo lakťové, mi to vypadlo kua sa hanbím) v pomere ku výške tela, preto používajú dlhšie meče oproti bielim pri cvičení Iaido.
Ale neviem či by som zrovna povedal, že niektoré techniky sú len pre aziatov. Takú techniku som ešte nevidel teda. Ak niekto o nejakej vie, tak dajte vedieť.
Sumista tiež nekopne ura mawashi a je to japonec ako vyšitý (poprípade chlapeček z Havaju) Laughing
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po Dec 06, 2010 3:47 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Budem OT ako vždy,

Patrik, čo je to tradičné Karate?
Ak je Shotokan tradičné karate, tak v shotokanistických Kata, nejaký ten kop na hlavu nájdeš, dokonca aj vo výskoku, tiež zo zeme, v podrepe...
Tiež záleží, či hovoríme o Karate, z oblasti Šuri, Naha, alebo Tomari.
Šuri, nadväzovala na tzv. severný Šaolin, kde sa preferovali skoky, kopy aj na hlavu, a Funakoshi, zakladateľ Shotokanu pochádzal, resp. študoval Šuri-te, kdežto Miyjagi študoval Naha-te, tzv. "južný šaolin" a ak si predstavíš južnú čínu, tak všade samý močiar, ryžové polia, ľudia žijú na ľoďkách a v takomto teréne a v tých životných podmienkach sa ťažko kope na hlavu, ak stojíš po pás v bahne, alebo na loďke..

A tie tzv. "oblúkové" kopy údajne pochádzajú z Tae-Kwo-da, a Oyama bol "údajne" polovičný Kórejec, takže...

A čo sa týka toho brazílskeho Ju-jutsu, jeden z osobných žiakov Jigora Kanu /"zakladateľa Juda"/ odišiel do Brazílie a tak začal vyučovať Judo, síce trocha inak /viac na zemi, viac pák na kĺby/ a hľa brazílci, do japonca prebrali celé Bu a ešte sú aj na to hrdí že "brazílske Ju-jutsu"
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik Lach
Bežný tlachal


Založený: 05 Dec 2008
Príspevky: 73
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

PríspevokZaslal: Po Dec 13, 2010 1:48 pm    Predmet: ocel Odpovedať s citátom

Ešte k tej oceli damascénskej atď.
tu si prečítajte, sú tam aj obrázky tak nech to tu nekopírujem Smile
časť 1
http://www.noze-nuz.com/recenze/damasek1/damasek1.php

časť 2
http://www.noze-nuz.com/recenze/damasek2/damasek2.php

Pat
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Jan 06, 2011 10:16 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Minule som si prezeral "nášu stránku" a veľmi ma tam zaujal jeden článok, veľmi podnetný, veľmi inšpiratívny.

Odporúčam pri čítaní nahradiť slovo "Kata" niekde slovom "fechtenbuch"
Tiež odpoprúčam zamerať sa na tie pasáže, kde sa hovorí o "použití vlastnej hlavy" t.j rozmýšlaní pri cvičení a vysvetlovaní bunkai/aplikácií.
Tiež sa tam píše kedy je technika správne vykonaná /vtedy keď funguje/

a veľmi inšpiratívne je tam tých 6 zásad pri cvičení, najmä č. 3

Taktiež je tam pekne opísaný rozdiel medzi tzv. "katistami" t.j. medzi tými, ktorí "bigotne" cvičia Kata, ale nevedia nacvičené techniky v reály použiť a tzv. "kumiťákmi" ktorí vedia zápasiť, ale zas "nevedia" tak cvičiť Kata a hlavne ich "teoreticky" vysvetliť


http://www.karateweb.sk/index.php?p=bunkaikata&sessid=1947668409f7c6fa22a0e525693ef546
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Strana 6 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk