Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Vhodnost montovania azijskych prvkov do EU sermu
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Súhlaasite aby sa pôvodný šerm pridžal aspoň línie majstrov aspoň v rámci regionu a obdobia ?
Ano robime len 1 majstra
10%
 10%  [ 3 ]
Ano robime rozných majstrov ale nemiešame 5 cez 9 teda sledujeme region
57%
 57%  [ 16 ]
Nie robíme eu. šerm radi kombinujeme a experimnetujeme (rôzni majstri aj skrz obdobia)
25%
 25%  [ 7 ]
Čo? hlavne nech to iskrí....
7%
 7%  [ 2 ]
Celkom hlasov : 28

Autor Správa
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Mar 26, 2010 12:26 pm    Predmet: Vhodnost montovania azijskych prvkov do EU sermu Odpovedať s citátom

dlhšie sa stretávame s fenomenom že ludia praktizujúci iné druhy bojových umení maju nechutný zvyk robit HŠ doplnkovú výživu ....

teda svoje nedostatky vo vzdelaní, ochote nieco viac o tom zistit, alebo pochopení veci mnohým skušaním a testovaním ........ substitujú chýbajúce časti roznymi azijskymi praktikami

osobne mam pocit ze ide o rovnako nevhodý prístup s akym sme sa stretali už dlho a je viac menej globalne prekonaný aspon z toho čo vôkol seba vidim (nemecka škola s technikami šermu 19. storočia)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Juraj Skúpy
Tlčhuba


Založený: 27 Máj 2008
Príspevky: 165
Bydlisko: Trenčianske luhy a háje

PríspevokZaslal: Pi Mar 26, 2010 12:47 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja sa snazim nase skumanie ponechat v ramci studia Leva a Danziga, teda pocas polovice 15.storocia. Zo vsetkych rukopisov su si tieto dva najviac podobne, takze bud sa poznali a spolupracovali, alebo to jeden z nich opisal Smile Casto krat nam ale aj maly rozdiel medzi tymito autormi dokazal pomoct pochopit a zinterpretovat danu techniku.

Neskorsie veci ako bol napriklad Meyer tam uz nemiesam, mam pocit ze tam uz zacal Kunst sklzavat prilis do priatelskeho zapolenia, techniky su zjemnene alebo vynechane, co popiera podstatu tohoto umenia.

Ziadnu aziu ani svoje teoreticke techniky tam nevmiesavame, riadime sa vylucne informaciami z manuskriptov. Pokial nieco nefunguje, tak nie je chyba v popise alebo v technike, len v tom kto a za akych podmienok ju vykonava. Vela krat sa samozrejme stalo ze interpretacia nejakeho kusu nam sklzla do niecoho co sice provizorne fungovalo, ale neodpovedalo to presne popisu.. v tom pripade sa treba vediet zastavit, premysliet to este raz a zacat odznovu.

Holt, takze bremeno objavovania na nasich pleciach lezi Smile Som si plne vedomy, ze sliapeme cestu, ktoru pred nami uz vysliapali mnohi, ale ta radost z objavovania a pochopenia celeho systemu je prilis velka nato aby som si ju uprel tym, ze sa to len naucim od niekoho, kto to uz zvladol.
_________________
V minulosti mali k sebe ludia blizsie... stare zbrane mali totiz mensi dostrel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi Mar 26, 2010 8:19 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

no vmiešavať nasilu techniky z iných BU do európskeho šermu ako takého mi príde od veci a scestné, zase na druhej strane kopec vecí funguje na podobnom základe, takže sa niektoré príbuzné veci dajú ľahšie pochopiť, ak už o tom dačo vieme z iných zdrojov, ale to sa jedná skôr o zápasové techniky, nie o šerm ako taký...a pri scénike je to podľa mňa tak isto...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Patrik Lach
Bežný tlachal


Založený: 05 Dec 2008
Príspevky: 73
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

PríspevokZaslal: Pi Mar 26, 2010 9:04 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

No asi to miešanie nie dobré, ani v scénickom šerme, ani ak chce človek zachovať historickú podobu.
Ale štúdium iných BU určite prispeje k pochopeniu techník. Top latí na 100% a nie len v BU.

Pat
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Raymond z Normanov
Bežný tlachal


Založený: 02 Mar 2010
Príspevky: 25

PríspevokZaslal: So Mar 27, 2010 12:41 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Raz som púšťal kamarátovi zo špecialnej vojenskej jednotky videokazetu od Compagnia de Malipiero-talianov s rekonštrukciami techník boja nožom od Fiore dei Liberi-ho zo 14 stor., a on dve tretiny techník komentoval slovami: jo to používame, to je KOBUDO
A raz som stretol v Nemecku chalana, ktorého rodičia pracovali dlhé roky v Japonsku a on cvičil iajdo. Po návrate domov začal robiť Talhoffera a ten tvrdil: v podstate je to to isté. Mimochodom to bol môj prvý kontakt s kunstom.
Ale celkovo si myslím, že je to zbytočné, myslím to ťahanie Ázie do HŠ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ne Mar 28, 2010 6:48 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

V prvom rade by som sa rád poďakoval zakladateľovi tejto otázky resp. témy, už v minulosti som rozmýšlal nad nejakou podobnou ...

BU ako také sú univerzálne, je jedno ako sa to volá...... etc ... Všetky BU či už so zbraňou, alebo bez zbrane sú na 90% obdobné, len techniky sa inak volajú, tých 10% to sú iné " spoločenské, ekonomické, materiálne, politické a iné rozdiely/ Wink avšak princípy majú všetky rovnaké resp. sú totožné..

Aj stredovekí majstri šermu sa radi inšpirovali inými "školami" BU, okrem tých čo študovali a robili...
Taká otázka kto "doniesol" do Európy šablu, alebo šabľu? Rolling Eyes a prečo ju európania prevzali do svojej výzbroje? Pokiaľ viem, tak Európa väčšinou mala tradíciu "rovnej čepele" aspom si myslím/domnievam sa.
A prečo sa v Európe stále menil výzor, aako aj tvar meča a tým aj spôsob šermu? Napr. v takom v Japonsku, sa stálé, cca 700 rokov "oháňajú furt tou katanou"? Sú preto "blbší" ako v Európe, že katanu "nemenia"?

Osobne robím Goju-ryu a budem ho robiť, lebo mi vyhovuje/zatiaľ/ taktiež sa však zaujímam o Shotokan, Ueči-ryu, Šito-ryu a iné štýly Karate, aj iné BU bez zbrane /síce majú trocha iné princípy, ale ../ a je mi jedno, či sú to európske BU, alebo ázijské, ...osobne sa rád nechám inšpirovať aj inými BU a ich technikami.
V boji, resp. v sebeobrane je jedno, čo použijem, dôležité je aby som
nedostal po hube. Wink
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Po Mar 29, 2010 7:11 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián Kostolný napísal:

Aj stredovekí majstri šermu sa radi inšpirovali inými "školami" BU, okrem tých čo študovali a robili...


Marian môžeš prosím uviesť nejaký dôkaz pre toto tvrdenie...???

Marián Kostolný napísal:

Taká otázka kto "doniesol" do Európy šablu, alebo šabľu?

prednedávnom som mal možnsoť vidieť velmi krásnu ikonu sv. Michala cca 9 stor. so šablou Smile tak ak si myslel Turkov tak asi nie a rovnako by sme mohli viesť spor aj o tom či Eu. nemala uplne vlastnú tradíciu 1 ručnej mierne ohnutej zbrane s 1 osrím, podla mňa ano, nemam pocit ze to musel byť zákonite import z ázie ....aj ked aj Slovania prisli z Ázie Smile tak vlastne aj my sme import (jedine ak sa na to pozeráš takto Smile )
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po Mar 29, 2010 9:13 am    Predmet: Odpovedať s citátom

[quote="Pavol Uličný" či Eu. nemala uplne vlastnú tradíciu 1 ručnej mierne ohnutej zbrane s 1 osrím[/quote]

nezabudaj aj na tesak
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Po Mar 29, 2010 9:31 am    Predmet: Odpovedať s citátom

sak ten som myslel
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po Mar 29, 2010 8:35 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Palo, takže po poradku..

Marián Kostolný napísal:

Aj stredovekí majstri šermu sa radi inšpirovali inými "školami" BU, okrem tých čo študovali a robili...


Marian môžeš prosím uviesť nejaký dôkaz pre toto tvrdenie...???

Rukolapný dôkaz na toto tvrdenie nemám, totiž nemám našprtané knihy o šerme, a ak som aj nejakú sem tam čítal, tak si nepamätám čo kto, kedy a kde napísal, neviem nejaké pramene na požiadanie vytiahnúť len tak z rukáva, resp. z pamäte. Ale určite nejaké pramene budú..

Jedno však viem, že keď to robili "ázijský" majstri šermu, /t.j že študovali iné BU a iné školy/ tak si myslím a domnievam sa, že to určite robili aj tí európsky majstri, totiž, čím lepšie poznáš svojho protivníka, tým skôr zistíš jeho slabiny a môžeš vyhrať, resp. prežiť, aspom v stredoveku. V stredoveku a nie len vtedy, bolo dobré študovať aj iné BU a zbrane ako meč, aspom si vedel ako fungujú a čo môžeš od tej ktorej zbrane očakávať, ak si to vedel, tak to zvyšovalo Tvoju šancu na prežitie.... a prop´toto isté platí aj pri športe, že aj dnes sa študuje protivník, nahráva sa na video a potom sa hľadajú jeho silné/slabé stránky a na základe toho sa prijíma taktika, taká analógia na čo majú všetky štáty všelijaké tajné služby rozviedky a kontrarozviedky?

Vráťme sa do stredoveku, pokiaľ viem, tak v stredoveku chodili tovariši-remeselníci na vandrovku a študovali remeslo, kde sa dalo a získavali nové poznatky, podobne tiež z univerzity na univerzitu chodili študovať aj študenti-vaganti.... a bol by čert v tom aby nechodili na vandrovku aj tí, čo študovali šerm.. aj dnes máš všelijaké výmenné stáže. Wink

a čo sa týka tej šable, resp, zakrivenej čepele... Ak si vezmeš také krúžkové brnenie, alebo plátové brnenie, tak toto sa ľahšie "prepichne" resp. nájde diera medzi plátami ako presekne... tiež ak bojuješ vo formácii, tak je lepšei pichať ako sekať, už len z dôvodu aby si vo formácii nerozbil hlavu spolubojovníkovi. Je ťažko dávať pozor na protivníka a ešte aj na "svojho" a na prepichnutie je lepšia rovná čepeľ

Ešte raz, BU sú univerzálne a navzájom sa ovplyvňujú až tak že jednotlivé techniky a zbrane sa preberajú ak sú "lepšie" tak vytláčajú tie "horšie" /menej efektívne/
Šablu, resp. jednosečnú zakrivenú čepeľ v Európe poznali určite ešte skôr ako v IX. storočí, ono tí arabi a nie len oni aj iní kočovníci, resp. jazda skôr preferovali zahnutú čepeľ . Aj japonci/číňania najskôr používali rovné, obojstranne brúsené meče, pokiaľ bojovali ako pešiaci. Po tom ako začali "jazdiť" , tak začali používať zahnutú jednosečnú čepel Japonci katanu ako takú zaviedli do výzbroji až po mongolských vpádoch i keď už pred tým používali jednosečnú zahnutú čepel.

Ono je dobré nikedy rozmýšlať , že prečo to, asi tak je, a prečo to tak funguje.., /je to také renesančné/, a rozmýšlať je lepšie ako bez nejakého rozmýšlania opakovať/deklamovať nejaké texty, bigotne sa ich držať za každú cenu a to aj vtedy, keď viem , resp. cítim, že to asi nie je to najlepšie, lebo s tým mám inú skúsenosť ... a neplatí to len o šerme, resp. o karate.
Ratio, ergo sum....
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bystrík Holeček
Tlčhuba


Založený: 17 Sep 2006
Príspevky: 348
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po Mar 29, 2010 10:09 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián Kostolný napísal:

Ono je dobré nikedy rozmýšlať , že prečo to, asi tak je, a prečo to tak funguje..,


ešte že ťa máme Marián Laughing

Podľa môjho názoru nie je vôbec potrebné miešať ázijské bojové umenia do európskych. To že je to podobné je asi jednoznačné - fyzika je len jedna a princíp gravitácie platí všade rovnako...
Nevidím ani potrebu študovať niekoľko zbraní a porovnávať dokonca ešte i rozdielne kultúry. Ak chcem byť dobrý v určitej technike boja s určitou zbraňou, myslím že mám čo robiť dlhé roky, aby som ju zvládol aspoň na akej takej úrovni! Štúdium iných zbraní je pre mňa len malým rozptýlením bez absolútne žiadneho efektu v reálnom boji.
Myslím si, že je zbytočné ovládať veľa zbraní na podpriemernej či priemernej úrovni (to už musí byť človek dosť dobrý) a ľudský život je príliš krátky na to, aby ich niekto zvládol dokonale všetky. Radšej budem "dokonale" ovládať jednu zbraň s ktorou protivníka v boji zneškodním.
_________________
wer nicht kämpft, kann nicht gewinnen

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Tibenský
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 137
Bydlisko: TA

PríspevokZaslal: Po Mar 29, 2010 10:32 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

To Pavol Uličný: Nie je nič ľahšie: "Vnd vor allen dingen vnd sachen / saltu merken vnd wissen das nůr eyne kunst ist des swertes / vnd dy mag vor manchen hundert Jaren seyn funden vnd irdocht Vnd dy ist eyn grunt vnd kern aller kůnsten des fechtens / Vnd dy hat meister lichtnawer gancz.vertik.vnd.gerecht gehabt.vnd gekunst / Nicht das her sy selber habe funden vnd irdocht / als vor ist geschreben / Sonder her hat manche lant / durchfaren vnd gesucht / durch der selben rechtvertigen vnd worhaftigen kůnst wille / das her dy io irvaren vnd wissen welde / Vnd dy selbe kunst ist ernst.gancz vnd rechtvertik " Hs 3227A
_________________
Keby si mlčal bol by si filozofom, keďže si prehovoril stal si sa volom.

www.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Ut Mar 30, 2010 7:28 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Fiore dei Liberi - píše že cestoval po mnohých krajoch európy a učil sa od rôznych majstrov, jedným z nich bol Johannes zo Švábska.

Vadi tiež cestoval po európe aby sa priúčal šermovaniu druhých.

Thibault má vo svojej knihe kapitoly o tom ako čeliť Fabrisovym žiakom takže jeho systém určite analyzoval.

Myslím ale že Palo to myslel trocha inak, že sa nechodilo smerom na východ lebo toto všetko sa dialo "v rámci nášho teritória".
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Mar 30, 2010 11:10 am    Predmet: Odpovedať s citátom

To Martin Tibenský: ak som to preložil dobre .....stale neviem na čo konkretne si ma chcel upozornit lebo je tutoho viac

na tu časť kedy piše ze umenie meča je len jedno
alebo že aj on mal veľa predlôh, ktore hľadal?

alebo na tú časť o svete? (ak je to svet - welde?)

či na to že teraz je už kunst kompletny? lebo to by znamenalo že nie je potrebne doň nič pridávať....keď je kompletný či nie ?

lebo presne neviem teraz ktorý nazor si chcel podporit ..... neak nechapem .... som sa asi zle vyjadril predtym

To Maťo Janičina: ano tak som to myslel ...... určite porovnavanie skrz majstrov prináša pochopenie tych druhých......


Naposledy upravil Pavol Uličný dňa St Mar 31, 2010 7:18 am, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Ut Mar 30, 2010 2:27 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Kunst je ucelený systém a nie je potrebné niečo pridávať.

Uhri nemali dôvod učiť sa používať šabľu od Turkov, lebo vo vzájomných súbojoch ich porážali, tak načo.

Jednosečných a ohnutých zbraní bolo v Eu dosť a nemuselo sa čakať na import z Azie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut Mar 30, 2010 10:03 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Palo Lux: Myslel asi
"Nicht das her sy selber habe funden vnd irdocht / als vor ist geschreben / Sonder her hat manche lant / durchfaren vnd gesucht "

Teda ze sa naozaj nechal Lichtenauer inspirovat vselikde. Prepokladam, ale ze do Azie sa vsak nedostal:)
welde - nebude svet, ale skor minuly cas od will "chciet".

Len pre zaujimavost ako som to uz nepastoval:
"vil manges gutte~ meinsters list auß Vngern Behem Ÿtalia auß Franckrich Engellant vnd almania auß rewßen Prewßen Gretia Hollant Profant vnd Sweuia"
- Speyer
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: St Mar 31, 2010 6:40 am    Predmet: Odpovedať s citátom

jo tu ...o tom co precestoval ...

moja nemčina je takmer na bode mrazu Smile prkladam to s nosom v slovniku Smile nech je odpustene španielčinárovi Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Mar 31, 2010 10:17 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

No, aspom niekde diskusia funguje..

Takže takto, netvrdím že do európskych BU je treba "ťahať" a za každú cenu, aj na silu presadzovať "iné prvky"... je však dobré, týmito, inými prvkami sa inšpirovať, najmä metodikou ... a je možné že štúdiom týchto prvkov spostredkovane, analogicky pochopím, to čo som nechápal, resp. čo mi ušlo...
Osobne som za "čistotu štýlu, ktorý študujem" ale rád sa nechám inšpirovať aj niečim iným, lebo ani môj sensei a ani "obersensei" nevedia všetko.... a dokonca, môj obersensei to priamo odporúča, ... totiž študovať hociaké iné BU a je jedno aké.
Moji kamoši, známy, priatelia čo robia karate, alebo aj iné ázijské BU, tak okrem toho svojho "nosného/základného/" robia aj všeličo iné../ kendó, iaidó, judo, ju-jutsu, kobudo ... etc, sú to síce tiež japonské BU, ale je to iné, tiež robia či-gong, tai-či, wu-šu, tiež strieľajú z luku, hrajú sa na vojakov, totiž strieľajú po sebe farebné guličky, obleču sa do maskáčov a hrajú sa na cudzineckú legiu, Specnaz, SEAL, dokonca ako som sa dozvedel a čo ma šokovalo, chodia aj na LARP... a určite to robia aj šermiary/ Wink

Bystrík,
totiž, nemusím ovladáť všetky zbrane, stačí vedieť, čo od tej ktorej zbrane môžem očakávať a potom... už len nedať a nenechať sa prekvapiť.. totiž "jeden nikdy nevie, na koho narazí/ Rolling Eyes totiž nezáleží n BU ale na tom, kto ho robí.. a tiež aj Musašiho a to bol iný šermiar"vyplieskal sedlák s palicou"

Ľubo, tí Uhri, čo tak "uspešne" bili tých Turkov, ktorí sa tu cekom úspešne "zabývali" na cca 150 rokov, odkiaľ že sem prišli, "na tých malých škaredých, chlpatých koníkoch" Wink

Anton, je to možné, že sa do Ázie nedostal, ale je možné, že ak by sa tam dostal, tak by sa veľmi rád nechal inšpirovať.. Idea Wink
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Št Apr 01, 2010 7:09 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián Kostolný napísal:

Ľubo, tí Uhri, čo tak "uspešne" bili tých Turkov, ktorí sa tu cekom úspešne "zabývali" na cca 150 rokov, odkiaľ že sem prišli, "na tých malých škaredých, chlpatých koníkoch" Wink


..........je to uz OT? alebo som ta Marian opät nepochopil....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Michal Kajaba
Regrút


Založený: 10 Feb 2010
Príspevky: 5

PríspevokZaslal: Št Apr 01, 2010 11:29 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Podla mojho nazoru je dolezite si rozmysliet, ze s akym cielom robim to ktore BU. Ak je to s cielom studia historickych technik tak by sa nemali miesat. Ak je to s cielom byt ultimatny fighter tak ano (preto aj vznikli iste bojove styly)

Na druhu stranu, ak chcem studovat historicku techniku a nieco z ineho BU mi pomoze lepsie pochopit/zvladnut konkretnu hist. techniku, tak je to na zvazenie
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Strana 1 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk