Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Vhodnost montovania azijskych prvkov do EU sermu
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Súhlaasite aby sa pôvodný šerm pridžal aspoň línie majstrov aspoň v rámci regionu a obdobia ?
Ano robime len 1 majstra
10%
 10%  [ 3 ]
Ano robime rozných majstrov ale nemiešame 5 cez 9 teda sledujeme region
57%
 57%  [ 16 ]
Nie robíme eu. šerm radi kombinujeme a experimnetujeme (rôzni majstri aj skrz obdobia)
25%
 25%  [ 7 ]
Čo? hlavne nech to iskrí....
7%
 7%  [ 2 ]
Celkom hlasov : 28

Autor Správa
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po Nov 15, 2010 5:10 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Každá zbraň je len "predlžená ruka bojovníka".... /aspom, takto ma to učili, tak to chápem aj ja.../

Údajne, aspom na Okinave a pokiaľ viem, tak aj v Čine sa adept BU najprv učil boj s "holými rukami" a až potom, keď sa niečo naučil, tak po nejakom čase prešiel ku zbraniam.
Dokonca Kobudo úplne vychádza, sťa priam nadväzuje na Karate, ale môžem sa mýliť...., ako vždy..

A tiež viem, že ak ustúpim z boja, tak to je polovica víťazstva... Rolling Eyes

Paľo, ak som dobre pochopil tú druhú časť .. Mám to chápať tak, že v rámci sebaobrany, tu na Slovensku ak prvoplánovo použijem na sebeobranu nejakú techniku z Karate je to zle? I napriek tomu, že to funguje?
Pochopil som to správne, že ak sme v Európe, tak by som sa mal brániť len niečim "európskym", čo by som si mal naštudovať, /za predpokladu že nie som lenivý a prvoplánový/ z nejakej knihy a to len podľa popisu a z obrázku, z knihy, ktorá je najmenej xsto rokov stará? A v pôvodnom znení v nejakom "starom jazyku", ktorý text si sám preložím?

Inak len tak medzi nami, nevidím rozdiel medzi kopancom do ... tam a úderom päste do nosa či už v Ázii alebo u nás.
Samozrejme len za predpokladu, ak sa nedá utiecť, ... ak to však inak nejde, tak kopnem, udriem a utekáááám
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Nathaniel
Regrút


Založený: 28 Apr 2007
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: Po Nov 15, 2010 10:46 pm    Predmet: Francúzka palička Odpovedať s citátom

Palo : Spomenul si vychádzkovú paličku. Francúzi s ňou majú dokonca vlastný bojový štýl...
_________________
Seržant Templárov z hradu Bagras
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Nov 16, 2010 9:27 am    Predmet: Re: Francúzka palička Odpovedať s citátom

Nathaniel napísal:
Palo : Spomenul si vychádzkovú paličku. Francúzi s ňou majú dokonca vlastný bojový štýl...


jj aj aglicania ... na to som tak nejak narazal ze je mnoho druhou vhodnejsísch prvkov pri sebaobrane s palicou v civilnom zivote než "kordové" techniky..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Nov 16, 2010 9:51 am    Predmet: Odpovedať s citátom

to Marian: nieeee, uplne zle, si ma nepochopil....
prave preto som to pisal v dvoch blokoch... ze by situacia vyžšie popísana o tej praxi v praxi Smile nebola spajana s tmy co je potom v druhom bode...

pisal som o tom ze práve taka ta nasa klasicka ludska pohodlnost nas vedie vo veciach tak povrchne a preto to v serme je ake je ze ludia co to robia poctivo sa daju spocitat na prstoch 2 ruk ..
je prirodzene si veci ulahčovat... no myslim ze pokial to nie je nevyhnutne nutné ze nejde niekomu o život (a preto by som to nerad spajal s "modelovými situáciami v parku") tak nie je dôvod siahať po "ulahčeniach" z azijských BU ...pre nas je to stale len telocvična tak mame čas isť krok za krokom všetko a nic nepreskočit nevynechat..lebo načo - nič nas netlači...
preto ze ako si povedal uder je len uder a taky isto v EBU sa nachadza riešenie situacie ... pokial sa snažime ho teda študovať... keby tu ludia pisali ze robia street alebo MMA tak asi ze som ticho.. ale to uz je obohrana pesnicka...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Maros Matiasovsky
Bežný tlachal


Založený: 17 Apr 2009
Príspevky: 13
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Nov 16, 2010 3:46 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

To znamená, že každý pilot stíhačky musí najprv trénovať karate??? Shocked Shocked Shocked

Marián Kostolný napísal:
Každá zbraň je len "predlžená ruka bojovníka".... /aspom, takto ma to učili, tak to chápem aj ja.../

Údajne, aspom na Okinave a pokiaľ viem, tak aj v Čine sa adept BU najprv učil boj s "holými rukami" a až potom, keď sa niečo naučil, tak po nejakom čase prešiel ku zbraniam.
Dokonca Kobudo úplne vychádza, sťa priam nadväzuje na Karate, ale môžem sa mýliť...., ako vždy..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ivan
Bežný tlachal


Založený: 31 Mar 2008
Príspevky: 15
Bydlisko: Dunajská Lužná

PríspevokZaslal: Ut Nov 16, 2010 3:50 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

bojové umenie muža voči mužovi(jednoducho kontakt)....
veď o čom je tu celý čas reč Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Maros Matiasovsky
Bežný tlachal


Založený: 17 Apr 2009
Príspevky: 13
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Nov 16, 2010 4:27 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Príklad:

V mladosti som chodieval aj na nejaké ázijské bojové umenie a snáď sa na mňa za tie roky niečo nalepilo aj z "klasickej" talianskej školy, ale keď sa mi asi pred mesiacom dostal do ruky meč a štít, tak som len pozeral, že čo ako si s tým mám počať. Sad

Jednoducho sa mi zdá trochu prehnané a filozofické tvrdenie, že boj s "holými rukami" je najlepšia príprava na boj akoukoľvek zbraňou.

Marián Kostolný napísal:
Každá zbraň je len "predlžená ruka bojovníka".... /aspom, takto ma to učili, tak to chápem aj ja.../

Údajne, aspom na Okinave a pokiaľ viem, tak aj v Čine sa adept BU najprv učil boj s "holými rukami" a až potom, keď sa niečo naučil, tak po nejakom čase prešiel ku zbraniam.
Dokonca Kobudo úplne vychádza, sťa priam nadväzuje na Karate, ale môžem sa mýliť...., ako vždy..

Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik Lach
Bežný tlachal


Založený: 05 Dec 2008
Príspevky: 73
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

PríspevokZaslal: Ut Nov 16, 2010 9:42 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Prehnané v istom slova možno.
Pravda je tá, že ak skôr ovládneš svoje telo, ľahšie manipuluješ so zbraňami.
Koniec koncov v rôznych častiach sveta nájdeš aj taký prístup aj opačný.
Na Filipínach sa tiež učia prv zbrane, palica či nôž a mačeta. V Číne napríklad v armáde tiež učili hlavne vojaka so zbraňou (nie vždy a nie všade) s jeho primárnou zbraňou.
A k tomu predĺženiu ruky. Je to myslené hlavne tak, že techniky v ázijských BU (nie všetky) vychádzajú s práce tela a to platí aj pri zbraniach. Inak sú techniky so zbraňami, hlavne dlhými, prirodzené iné ako holými rukami. Spoločné sú povedzme vo filozofii. Len pre príklad v Xing Yi Quan (štýl piatich elemetov) vychádza z teórie 5 prvkov, teda úder do hora je element vody, vody ktorá narazí na breh a vystrekne do hora. Teda či úder rukou alebo palicou alebo mečom smerom dohora je elemet vody.
Ale čo BU európske či ázijské to kus iný prístup, netrúfal by som si to generalizovať.

Najlepšie využitie šermu v reálnom strete by som videl v prípade, že šermiar vytiahne nôž, poprípade ako niekto spomínal nejaký teleskop. V ozbrojených zložkách sa vyslovene učí teleskop, alebo obušok na potláčanie davu a treba povedať, že ich techniku sú hodne podobné rímskemu meču.
Niektoré zložky ako francúzsky policajti majú aj menší okrúhly štít a nie to čo majú naši. atď

Pat
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut Nov 16, 2010 9:49 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

To Maros Matiasovský,

Je potrebné aby karate /a nie len karate/, robili aj tankisti a delostrelci a iní..., aspom by sa trocha hýbali, lebo za mojich čias "gumy" akurát študovali marxizmus-leninizmus a mali veľké pupky, dnes neštudujú ani ten marxizmus, majú veľké pupky a cvičia akurát tak pred každoročnými previerkami telesnej zdatnosti, podobne ako policajti, limity čo majú..

A čo sa týka mojej filozofie " že boj s "holými rukami" je najlepšia príprava na boj akoukoľvek zbraňou", tak toto nie je moja filozofia, to je fakt, ktorý som prijal za svoj, totiž tento fakt mi "vtlačili" do hlavy a dokázali ľudia čo o BU vedia x krát toľko, čo ja.. a časom po nejakých konzultáciách a štúdiach som na toto prišiel ku všetkej skromnosti aj Ja.

Píšeš, že si robil nejaké ázijské BU, niekoľko rokov, napíš aké a koľko rokov ak sa za to nehambíš, možeš aj cez ss, nikomu nepoviem, neboj nebude prvý...
ešte k tomu meču a štítu, totiž ak by si robil nejaké ázijské BU, kde sa napr. udiera a kope, resp. kde útočíš a brániš sa, tak by si určite vedel, že pri zápase, pokiaľ stojíš v "základnom, voľnom bojovom postoji tak náš jednu nohu v predu a druhú vzadu, si mierne rozkročený asi na šírku pliec, dĺžka postoja je cca 3-5 Tvojich šlapají. Prednú nohu máš rovno, smerom kolmo na trup súpera, zadnú nohu máš cca v 45 st. uhle k prednej nohe, /smerom k súperovi/ ťažisko je mierne posunuté na prednú nohu tak 55-60% hmotnosti, plecia sú spustené, chrbát vystretý, kolená mierne pokrčené, tlačíš ich/držíš ich k sebe, čím si chrániš podvozok, bradu tlačíš do krku /chrániš si tým tzv "Adamov ohryzok".. snažíš sa byť úplne uvoľnený, zhlboka dýchaš do brucha/bránicovo..

V prípade, že máš v predu ľavú nohu, tak máš v predu aj ľavú ruku, ktorá sa väčšinou drží "hore" ohnutá v uule 45-60 st. "mieriš" ňou súperovi do tváre /podobne ako mečom/ týmto si tiež chrániš hlavu. Tiež v 90% prípadov sa prednou rukou/nohou blokujú údery/ kopy, resp. touto rukou/nohou si "robíš cestu" pre končatinu, ktorou udieraš/kopeš, alebo sa ňou snažíš súpera chytiť, následne mu nasadiť chvat a hodiť ho o zem. Taktiež môžeš prednou rukou/nohou aj udierať/kopať ale vo väščine tieto údery sú slabšie, lebo im chýba "posun ťažiska v pred" / Určite budeš namietať, že napr. BruceLeeovi stačili 2,5 cm na úder a prednou rokou rozbil dosku, alebo odrazil/odhodil/zložil maníka, máš pravdu, ale on mal geniálnu prácu s hara, ak si robil ázijské BU, tak vieš o čo sa jedná/
Toto sa tiež využíva aj vo všetkých druhoch boxu, v tzv. kung-fu, v Jude v klasickom zápase.... akurát to nevyužívajú stúpenci "cesty jemnej harmónie" ale aj tí tiež stoja s jednou nohou v predu smerom k súperovi, resp. podobne ako vo vyššie popísanom postoji. /samozrejme prednú ruku držia inak, túto majú spustenú, voľne vedľa seba, niekedy však ich predná ruka je mierne vystretá a smeruje k súperovi/
Dokonca ak šermuješ s dýkou v jednej ruke a napr. rapírom,kordom,alebo hocičím iným, v druhej ruke, tak väščinou, na 90% dýku držíš v prednej ruke, blokuješ ňou a "hlavnú zbraň" držíš v "zadnej" ruke a touto udieraš, ale môžeš aj dýkou. Podobne to funguje, ak sa postavíš do strehu so štítom, plášťom alebo hocičím iným, čo slúži ako "pasívna" obrana a v druje ruke máš zbraň.
Dokonca, keď keď šermuješ s 2 tzv. "párovými" mečmi /alebo ako sa volajú/, resp. s 2 rovnakými zbraňami napr. sekerami, palicami, tak tiež stojíš v rovnakom postoji a s jednou zbraňou väčšinou blokuješ a druhou udieraš...
ďalej ak kumitím s nejakým mladým a chcem aby bol aktívnejší, tak si niekedy dám jednu ruku za chrbát, "väčšinou ľavú/ a vtedy mám v predu pravú ruku a pravú nohu, podobne ako keby som šermoval šablou, kordom, alebo jednoručným mečom .... /dokonca aj tak útočím, že sekám rukou ako šablou, resp. rukou bodám ako kordom..
a z toho všetkého mi vyplýva, že akákoľvek zbraň je len predĺženou rukou bojovníka... Rolling Eyes Laughing Laughing Laughing

Inak domnievam sa, resp, som o tom hlboko presvedčený, že to, čo som vyššie napísal väčšina šermiarov vie...

Palo, inak pochopil som to dobre, len tak neajo inak to vyznelo, ak si to dobre prečítaš...
Inak v mojej dobe keď som začínal s Karate, tak u nás v NZ bol akurát klasický box, Karate a Judo. /aspom v tej dobe som o ničom inom nevedel, internet nebol a preto nebolo kde gúgliť/
Karate som mal pod nosom v športovej hale, /okrem iného už ho robil bratranec/ Judo bolo na druhom konci mesta a neskoro, k boxu som nejako nemal vzťah.

A "bojové umenia našich predkov" v tom čase robil akurát Majster Koza, ale podľa toho, čo tu čítam, tak to robil úplne na ... r..iť /nechcem napísať to neslušné slovo/ /aspom podľa niektorých "výskumníkov a reštavrátorov" a tiež podľa ich niektorých najnovších "výskumov a poznatkov"/ Inak, ako hovorili moja stará mať, "nikto nie je doma prorokom"

Tiež v tom čase, okrem Majstra, BU našich predkov, avšak v športovej forme robili športový šermiary, grecko-rímsky zápasníci, zápasnici-voľnoštyliari, ale tí v NZ neboli/
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Alchy
Tlčhuba


Založený: 14 Sep 2006
Príspevky: 305
Bydlisko: Pozsony - Dévényújfalu - (BA)

PríspevokZaslal: St Nov 17, 2010 1:18 am    Predmet: Odpovedať s citátom

majster koza robil scéniku, a nesnažil sa biť in v nejakom super štýle, a to je trochu inde. A neviem, ale v tom ho zatiaľ moc ľudí neprekonalo, Gusto Kyselica, a neviem či ešte niekto...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Matej Kukučka
Bežný tlachal


Založený: 20 Aug 2007
Príspevky: 43
Bydlisko: Argyll

PríspevokZaslal: St Nov 17, 2010 8:22 am    Predmet: presne... Odpovedať s citátom

presne... ako hovori Alchy... jedna vec je scenicky serm Petra Kozu vychadzajuci z historickych pramenov, druha vec je rekonstrukcia bojoveho umenia podla manuskriptov a tretia vec je realna bitka niekde v tmavej ulicke... podla mna toto treba v debate velmi dosledne rozlisovat, pretoze ak robim sceniku ide mi hlavne o to inscenovatelnost a bezpecnost, ak robim rekonstrukciu, tak ide o co najvernejsie kopirovanie manuskriptov a ak sa s niekym bijem v ulicke tak ide v prvom rade o zdravie (ak nie o zivot) a tresntopravnu zodpovednost... je to trochu offtopic, ale v suvislosti s tou bitkou v tmavej ulicke sa dostala mi nedavno do ruky kniha "Don Pentecost- Knife Fighting Manual", a ta postytuje velmi zaujimavy pohlad na boj s nozom v reale (konkretne v prostredi americkych vaznic)
ale ked uz som toho tolko napisal mal by som sa vyjadrit aj k teme Smile my prvky azijskych BU do sermu nemontujeme.... teda nie prvoplanovo, vzdy sa moze stat, ze niektora technika sa podoba na nieco z Azie, ale o tom sa tu uz debatovalo
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: St Nov 17, 2010 1:02 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

presne... ako hovori Alchy... jedna vec je scenicky serm Petra Kozu vychadzajuci z historickych pramenov

Prestante klamať seba aj iných. Scénický šerm P. Kozu NEVYCHÁDZA Z HISTORICKÝCH PRAMEŃOV!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Juraj Skúpy
Tlčhuba


Založený: 27 Máj 2008
Príspevky: 165
Bydlisko: Trenčianske luhy a háje

PríspevokZaslal: St Nov 17, 2010 1:24 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja by som to az takto nenazval, lebo to vypada ze si to vymyslel cele od piky. Peter Koza vacsinu vtedy dostupnych manuskriptov prestudoval a techniky preriedil a upravil tak, aby boli v scenickom podani pouzitelne.

Takze nemozno tvrdit ze z historickych pramenov uplne nevychadzal. Ale idealne slovo by podla mna bolo, ze sa nimi inspiroval.
_________________
V minulosti mali k sebe ludia blizsie... stare zbrane mali totiz mensi dostrel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Nov 17, 2010 2:47 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Aj keď je toto o "montovaní Ázie"

Vážim si Majstra Kozu,
mal som možnosť vidieť pár predstavení, kde účinkoval, resp. ich režíroval, dokonca aj v nejakých filmoch, rozprávkach som ho videl...

K tomu, čo som videl, mám za to, že Majster Koza má na vysokej úrovni naštudovanú "základnú techniku", toho ktorého obdobia a štýlu, tiež má naštudované základné princípy šermu, tempo, tajming a mnohé iné. Som presvedčený o tom, že ak Majster Koza výjde s niečim "von" tak to má skonzultované aj s inými odborníkmi aby to vyzeralo aspom trocha hodnoverne. A taký "násťročný žabiary" resp. 3-5 ročný šermiary, ktorí majú minimálne skúsenosti z nejakého úpolového športu, /box, zápasenie a iné a niektorí dovtedy vô§bec nešportovaliali/ a čo šermujú podľa nejakej knihy, bez toho, aby vedeli základné pojmy a dojmy mu nesiahajú ani po päty... a ešte sa mi páči, že všetci si myslia a sú o tom presvedčený, že za "starého režimu" boli všetci blby"

Ak jeho šerm nevychádza z historických prameňov, tak z čoho vychádza?
Na to aby som robil hodnovernú scéniku, tak musím mať niečo naštudované, musím mať nacvičenú základnú techniku, musím sa vedieť hýbať, musím mať pochopené základné princípy boja a tiež musím vedieť improvizovať.
Je mimoriadne smiešne a tragické, ak tzv. historický, resp. scénický šermiary šermujú spôsobom, že sa snažia udrieť do meča toho druhého a "šermujú do luftu", bez toho, aby sa im stretli čepele, /aj to som už videl/..

A priori, celý historický šerm resp. 98,5% tohto šermu je hlavne o vystúpeniach, scénkach, divadle /a všetci ho aj tak berú/ a je robený so zámerom zaujať diváka ako divadlo, či už ako scénky, kde sa šermuje, alebo organizovanie historických jednotiek, kde sa tiež aktéry predvádzajú divákom v rámci pochodov a historických táborov.

Dobre urobené vystúpenie je samo o sebe umenie.

A ešte ma tak napadlo, som zvedavý, ako budú nasledovníci, "dnešných nasledovníkov", písať o svojich predchodcoch za takých 20-30 rokov
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Matej Kukučka
Bežný tlachal


Založený: 20 Aug 2007
Príspevky: 43
Bydlisko: Argyll

PríspevokZaslal: Ne Nov 21, 2010 9:47 pm    Predmet: a... Odpovedať s citátom

Ľubomír Orenič napísal:
presne... ako hovori Alchy... jedna vec je scenicky serm Petra Kozu vychadzajuci z historickych pramenov

Prestante klamať seba aj iných. Scénický šerm P. Kozu NEVYCHÁDZA Z HISTORICKÝCH PRAMEŃOV!


a odkial, prosim ta, vychadza? naozaj ma to zaujima, lebo zacinam mat pocit, ze 9 rokov prezentujem divakom synchronizovane plavanie
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ivan
Bežný tlachal


Založený: 31 Mar 2008
Príspevky: 15
Bydlisko: Dunajská Lužná

PríspevokZaslal: Po Nov 22, 2010 12:16 am    Predmet: Odpovedať s citátom

vychádza, nevychádza, kopíruje, inšpirovaný... To je všetko len hra so slovíčkami.
Ja osobne zastávam názor podobný Jurajovi Skúpemu.
Pán Koza si zaiste toho veľa naštudoval, kým s týmto vyšiel von, a ja mám voči nemu veľký rešpekt a týmto ho nechcem nijaku urážať, ani osočovať jeho dielo.
Ale ak by vychádzal z historických podkladov, bol by požiteľný, a to vo väčšine prípadov nie je. Je to (môj názor) zmes historických techník a hlavne divadelných. Veď ide o to aby to hlavne dobre vyzeralo, a aby mal divák z toho zážitok. A vytvoriť vystúpenie ktoré je divadelne pekné, a aj bojovo/historicky dôveryhodné je sakra ťažké, i keď nie nemožné.
Ale toto je Off topic...

A čo sa týka témy, ja osobne som tiež zástanca toho, že zbraň je len predĺženou rukou bojovníka. Veď môžme mať super dobrý meč/palcát alebo hocičo iné, ale kým to nevezme do ruky človek, je to len nástroj, až v jeho rukách sa mení na zbraň!
"Nezabíjajú zbrane, ale ľudia!"
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Po Nov 22, 2010 1:13 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Kukučka
Tak to fakt neviem. Ak toľko študoval staré spisy tak na výsledku to nie je vidno.
Kostolný
Na podporu svojch tvrdení by si mal použiť nejaké argumenty, fakty na zákade ktorých si si vytvoril svoje presvedčenie. Citové výlevy sa na to nehodia. To čo si použil svedčí skôr o začínajúcej starobe ( oháňaš sa vekom ) a nie o tom, že by si sa vyznal v dannej problematike.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Po Nov 22, 2010 8:49 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Orenič.

Vlastne nemám čo k tomu povedať, len som ťa chcel takto pekne osloviť ako v škole.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Po Nov 22, 2010 3:01 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

nedá mi nezareagovať...

to Ľubo Orenič: čo sa týka školy Ing. Kozu, myslim, že hlavnú zásluhu na strate informácii majú nositelia ... teda žiaci ...

k čerpaniu z historcikych podkladov musím povedať toto - He-man (Tomáš Vrbiak, mnohí ho poznate) ale spolu s nim minimálne 10 dalsich boli na škole teraz dúfam že to nepopletiem nemecka 3 kde podla jeho tvrdenia (je to jeden z najserioznejšich ľudí co som sa kedy stretol - poznam sa s ním roky nemam dôvod mu neveriť) tak preberali techniky už zrekonštrované a + priamo na mieste sa pokúšali pochopiť a spracovať aj ďalšie - a to z kodexu Wallerstein, teda nie je to pravda ze to okolo historie ani nepachlo... myslim ze kedže tam s ním bolo 10 ludi tak snad aspon jeden sa este najde a potvrdí to...

problem je v skutočnosti že tak aj ja som išiel na školu teda podotýkam skusenosť z prvej ruky ale tak ako mi to Tomáš opisoval (a znelo to fantasticky) sa to žial neudialo ... moja skusenost bola precvicenie 4 hlavných sekov (rozumej ober. zorn. mitt. unter.) a následne system parry - riposta - (to tiež nie je nehistorické kedže vieme, že sa tak serm učil aj na "tazke zbrane" v 18 a 19. storoci) ty skor mysliš ze je to nekunstovne ....
...nuz tak v tom maš pravdu ...ale ako sa zdá aj to ide, len treba byť v užšom kruhu zasvetencov Smile
táto politka je neprijemna z vonku ale velmi prijemna vo vnútri (kruhu) Smile

PS: nie ze by to bolo k téme, ani nie som jeho stúpencom, dokonca svojích ludí by som na školu neposlal, lebo pre to čo potrebuju im nic nedá (teda vo forme akú si pametam ja - mozno sa to zmenilo), ale mal som potrebu uviest veci na pravu mieru, najme to vymyšľanie... nie je to vymyslené (aj keď nevidel som všetko), len to nie je z toho obdobia Smile čo je velmi prefíkane vyšpekulované, lebo vždy sa dá kľučkovať pri podobných konfrontáciach Smile

PS2: jedina vec ktorá by uplne zmazala aké koľvek dalsie debaty ohladne jeho osoby a jeho "systemu" ak to tak nazveme by bolo jasne povedané o aký šerm ide ...ale zas na druhu stranu tak ako aj ja si vyberam komu čo poviem a s kým sa na temu bavit budem ani oni niesú povinný to spraviť .... Smile teda predpokladm ze sme im volný u krku a to fest Smile (rovnako asi ako oni nám)

PS3: ak povies na inzerate ze sa "ritieri" Smile nenaučia šerm z "gotiky" Smile ale z iného obdobia (ako dajmetomu prípravku Smile) tak ti vela ľuďi nepríde .... (to vieš dopyt - ponuka)

...........................

to Maťo Kukučka: ak 9 rokov predvádzate spôsob šermu parry - riposta s mečmi tak si myslim že sa musíte už sakramentsky po tých 9 rokoch nudiť - čas posunuť sa (v dobrom)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po Nov 22, 2010 9:41 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

To ľubo Orenič,

už som to x krát písal, my čo robíme áziu/hocičo/ tak máme veľkú výhodu, totiž nemusíme nič prekladať, rekonštruovať, dumať, že ako to mohlo byť, či je to takto, alebo onak...
My máme "nepretržitú líniu majstrov" čoto učia a ak sa mi jeden nepáči, resp nevyhovuje mi, tak idem za iným.
Tiež máme kopu kníh, materiálov /stačí ísť do hociktorého kníhkupectva/ ... Ak chcem niečo vedieť, tak sa opýtam, resp. ak ma to zaujme, tak idem za tým, kto to robí na "konzultáciu", resp. seminár, kde mi je to "ručne stručne" predvedené a odprezentované..
Mám kopu kamarátov a známych, čo robia všeličo možné a ak nevedia na moju otázku odpovedať, tak tiež majú známych a nakontaktujú ma na nich a tí mi poskytnú, čo potrebujem.

Tiež som x krát napísal, že nemám "bigotne načítané knihy a neviem na požiadanie vytiahnuť citáty a odkazy ako kúzelník zajaca z rukáva".

Inak, knihy čo o BU čítam, tak to sú väčšinou filozofické napr. Go-ri-nošo, Budodharma, niečo o Zene a tak.

Knihy, kde sú popísané techniky a kombinácie čítať, nečítam, myslím si, že základnú techniku ako takú, mám dostatočne zvládnutú a na každom tréningu ju opakujem. Dokonca ani obersensei, a ani iní podoberisensei na seminároch, ktorých ročne absolvujem 2-4, /myslím zahraničné s medzinárodnou účasťou/,tak voči mojej technike nič nemajú, sem tam niečo popravia, napr. držanie tela, postoj, držanie rúk, dýchanie a tak. Niektoré techniky však neurobím aj ke´d sa pokrájam, mám totiž inú stavbu tela,

Ako som písal, takéto knihy nečítam, nepotrebujem to, lebo viem, že základná technika je vo všetkých štýloch rovnaká, /aj keď každý štýl má určité "nuansy" a spôsoby vykonania pri cvičení základnej techniky, ktoré ho odlišujú od toho druhého štýlu, ale výsledok, resp. cieľ , ktorý sledujú je ten istý, t.j. rozbiť inému hubu..

Tiež viem, že ak porovnám niekoľko autorov/majstrov, toho istého štýlu, tých, čo napísali knihy na rovnaké téma, tak každá bude iná, síce o tom istom ale iná,lebo každý z tých majstrov má inú, vlastnú skúsenosť, iný temperament a fyzické danosti, a tiež rovnakú situáciu bude riešiť po svojom, na základe svojej skúsenosti a vedomosti, resp. tak, ako mu to vyhovuje. Dokonca ani čítať nemusím stačí mi ísť na medzinárodný seminár,kde je viac senseiom po kope, kde každý vedie kúsok semináru a každý to robí úplne inak

Tak isto viem, že každá kniha je len návod ako niečo robiť, nič menej, nič viac .

Určite sa aj v Európe stalo, že napr. konkrétny žiaci, toho ktorého majstra, ak napísli knihu o tom istom, tak tá kniha, resp. techniky v nej boli iné a je možné, že niekedy boli dokonca v rozpore s tým, čo ich majster učil /preto máš len napr. v Karate niekoľko tzv. veľkých štýlov a x všelijakých podružných, ale furt je to karate/

A čo sa týka môjho veku, tak hovorí sa, že muž po 40 je na vrchole svojich psychických síl, že muž po 30 je na vrchole svojich fyzických síl..
a čo je stranda, tak pri cvičení "uštvem" 20tnikov, aj 30tnikov, nestíhajú moje tempo, len problém je v tom, že mne dlhšie trvá regenerácia a z takého tréningu sa potom dlhšie spamätávam.. Wink

Inak ja osobne radšej cvičím a učím sa názorne,prakticky, od niekoho kto to vie a má niečo už "odbúchané" ako sa mám učiť z knihy,podľa popisu a z obrázkov, lebo niekedy stačí málo na to aby to človek pochopil a keď to nechápe, tak môže študovať a čítať koľko chce, resp. pochopí to zle.

Orenič,
ako hovorili moja stará mať že : "Bou jeden mnich, mau mnoho knich a hovno vedeu z nich" Alebo to bolo inak? Že by? "Bou jeden mnich, čítau mnoho knich a hovno vedeu z nich" ?

P.S.1. Ak by som bol vedel, tak meno Majstra Kozu " nadarmo nevezmen do huby"
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Strana 4 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk