Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Vhodnost montovania azijskych prvkov do EU sermu
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Súhlaasite aby sa pôvodný šerm pridžal aspoň línie majstrov aspoň v rámci regionu a obdobia ?
Ano robime len 1 majstra
10%
 10%  [ 3 ]
Ano robime rozných majstrov ale nemiešame 5 cez 9 teda sledujeme region
57%
 57%  [ 16 ]
Nie robíme eu. šerm radi kombinujeme a experimnetujeme (rôzni majstri aj skrz obdobia)
25%
 25%  [ 7 ]
Čo? hlavne nech to iskrí....
7%
 7%  [ 2 ]
Celkom hlasov : 28

Autor Správa
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Po Máj 03, 2010 8:29 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián Kostolný napísal:

Preto páni, skúste si naštudovať nejaké ázijské BU a potom ho porovnajte s obdobným, našim, európskym a zistíte, že je to úplne to isté, ..............



ved o tomto to cele je ....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi Máj 07, 2010 9:00 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

...ak je to celé o tom, tak na čo táto téma?
Totiž, ak robím reál, tak je všetko dobré,... akákoľvek skúsenosť, poznatok, technika čo mi umožní "vyhrať" nad protivníkom je dobrá... a nezáleží na tom odkiaľ pochádza...

Ak sa však hrám "na rekonštrukciu" príp. "tradíciu", tak sa budem bigotne držať textu...
Aj ja bigotne cvičím Kata "lebo majster tak povedal", ... ale v reále robím to, čo vyhovuje mne... lebo v reále ide o mňa a nie majstra ... a votom to je
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Andrej Bobrík
Bežný tlachal


Založený: 08 Máj 2010
Príspevky: 17
Bydlisko: Poprad

PríspevokZaslal: So Máj 08, 2010 9:57 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián Kostolný napísal:
Ak sa však hrám "na rekonštrukciu" príp. "tradíciu", tak sa budem bigotne držať textu...
Aj ja bigotne cvičím Kata "lebo majster tak povedal", ... ale v reále robím to, čo vyhovuje mne... lebo v reále ide o mňa a nie majstra ... a votom to je


A čo považuješ za real? Sebaobranu? Šermiarom (aspoň tým rekonštrukčným) sa človek nestal preto, aby vedel v krčme niekoho zmlátiť, ale pre vzťah k vlastnej histórii a kultúre jeho predkov. Šerm je dnes nepoužiteľný ako sebaobrana (aj keď sa získajú dobre predpoklady) (s výnimkou zápasu a boja s dýkou). Asi aj viete prečo... behať s langschwertom po meste by bolo dosť... divné.

Alebo za real považuješ free sparring? Aj v tom pôjde o to isté. Obnovujeme umenie, ktoré je dokonalé ako celok. Načo do toho dokonalého umenia niečo pridávať? Prečo si východné bojové umenia nezoberú niečo z Európskeho? Lebo by to už neboli oni.

To že ázijske techniky nieje vhodné aplikovať je u mňa jasné. Už len ak porovnáme zbrane, tak sú úplne odlišné. Langschwert je skoro 2x taký dlhý ako katana, má záštitu, vyváženie, rovnú čepeľ s dvojitým ostrím. A katana (Lepší ekvivalent som nenašiel)? Presne všetko naopak. Pri šabli je to podobné (síce šabľu neovládam) ale existuje kopec druhov, ktoré sa od seba naozaj odlišujú. Tak sa dá pokračovať cez všetky zbrane.

Poznámka: V šerme (stále hovorím o rekonštrukčnom) ide hlavne o majstra. A vtom to je.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Alchy
Tlčhuba


Založený: 14 Sep 2006
Príspevky: 305
Bydlisko: Pozsony - Dévényújfalu - (BA)

PríspevokZaslal: Ne Máj 09, 2010 12:22 am    Predmet: Odpovedať s citátom

veď to je to... kto hovorí o šerme rekonštrukčnom, a kto o inscenačnom?
Ja nebudem skúšať každý pohyb, či má aj japonský názov
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ne Máj 09, 2010 12:11 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

To Andrej Bobrík,

katana sa tiež menila v rôznych obdobiach, totiž menila sa dĺžka, zakrivenie, váha, prestalo sa požívať brnenie /muškety/ ... a tým pádom sa menil aj spôsob šermu a nie každý japonský meč, ktorý je zahnutý a má jedno ostrie je katana..

Prečítaj si môj posledný príspevok a porozmýšlaj o ňom :

Totiž, ak robím reál, tak je všetko dobré,... akákoľvek skúsenosť, poznatok, technika čo mi umožní "vyhrať" nad protivníkom je dobrá... a nezáleží na tom odkiaľ pochádza... /Máš x bojových úmení so zbraňou a bez zbrane a všetky majú spoločné jedno a to isté .... a keď mi "ide o hubu" tak, použijem čo sa dá ...

Ak sa však hrám "na rekonštrukciu" príp. "tradíciu", tak sa budem bigotne držať textu...
Aj ja bigotne cvičím Kata "lebo majster tak povedal", ... ale v reále robím to, čo vyhovuje mne... totiž, majster má inú stavbu tela, inú výšku, inú hmotnosť, vek, temperament, povahu, iné skúsenosti, inak bude riešiť situáciu.., totiž aj každý útok, síce ten istý/rovnaký je zároveň iný, lebo aj každý protivník je iný, preto aj z toho dôvodu je každý spôsob útoku špecifický iný... a aj preto na každý útok budem reagovať inak, totiž na jedného platí to a na druhého ono ... verím tomu, že aj Ty tiež "nešermuješ" s každým rovnako ....

a ešte k tej rekonštrikcii BU, mne osobne sa najviac páči, že ak niekto, kto má minimálne "bojové skúsenosti" príp. nemá niekoľko desaťročné skúsenosti s BU, tak ide rekonštruovať/reštavrovať nejaké BU a to podľa "nejakej" knihy.

Všetky BU sú dokonalé ako celok, ale to neznačí, že sú tak dokonalé, že na nich "nedá niečo vylepšiť" Je možné, že ak nejaký majster vytvoril nejaké BU v nejakej dobe, tak reagoval len na podnety tej doby a na to s čím sa stretal v bežných situáciách/

Tu na tomto fóre s tiež ľudia myslia, že šerm "jedeapolručkou" je to "najlepšie" čo v európskom šerme bolo vymysléné, iní nedajú dopustiť na rapír, šablu etc.
Totiž na BU ako takých sa vylepšiť nič nedá, lebo všetko tu už raz bolo a tí čo ho vymysleli, tak im často išlo o život. Vylepšiť, alebo zlepšiť sa môže len ten, kto sa nimi zaoberá.. Všetko je to o človekovi .. ktorý ich robí... skús porovnať napr. európsky zápas s judo, alebo s Ju-jutsu


Aj japonci si zobrali niečo z európskych BU, napr. také muškety a iné strelné zbrane, tiež zmenili taktiku boja .... a prečo? Lebo neboli takí blbí a sami videli, že s katanami nemajú šancu na strelné zbrane..

Aj "u nás" v Karate je x ľudí, ktorí "študujú" Karate do hĺbky, skúmajú pramene, odkazy, zamýšlajú sa nad tým, že prečo tak a nie práve onak, porovnávajú "štýly" a hľadajú "prienik" štýlov, tiež "máme" kopu "zabudnutých štýlov, škôl a zbraní" a tiež sa nájdu takí, ktorí niečo rekonštrujú, reštavrujú..., Na seminári si ich vypočujem, pozriem, beriem, to ako informáciu .... a to je asi všetko.


Priznám sa, z môjho pohľadu je to úplne "zbytočné" ? .. je to niečo ako zbytočná námaha oživiť mamuta, alebo dinosaury.

Akurát mi to pripadá, že sa "snažia byť pápežskejší ako pápež" a niečo ako odlíšiť sa nejako od "nás" toho "stáda" čo nič "neskúma/nereštavruje" ale cvičí..
_________________
Pozorovateľ


Naposledy upravil Marián Kostolný dňa Ne Máj 09, 2010 5:52 pm, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Andrej Bobrík
Bežný tlachal


Založený: 08 Máj 2010
Príspevky: 17
Bydlisko: Poprad

PríspevokZaslal: Ne Máj 09, 2010 12:42 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

No odpoveď na svoju otázku čo je real som nedostal Very Happy Keď považuješ oživovanie boja a našej histórie za zbytočné, tak mi prezraď prečo ty robíš karate, prečo milióny ľudí na svete hrájú futbal alebo hokej. Nejako ti nedochádza pointa rekonštrukcie Very Happy pridať do kunstu niečo z iného bojového umenia je ako vylepšiť si futbal nožmi, boxermi atď. (len úplný príklad)

Po druhom prečítaní textu som nepochopil prečo som ho mal druhý krát čítať a zvyškom netuším čo chceš k téme povedať, lebo stále je to dookola to isté, poprípade odveci. Ale asi by bol z teba dobrý tréner nejakého zabijaka na MMA (Mixed Martial Arts).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne Máj 09, 2010 4:18 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián Kostolný napísal:

Ak sa však hrám "na rekonštrukciu" príp. "tradíciu", tak sa budem bigotne držať textu...

a ešte k tej rekonštrikcii BU, mne osobne sa najviac páči, že ak niekto, kto má minimálne "bojové skúsenosti" príp. nemá niekoľko desaťročné skúsenosti s BU, tak ide rekonštruovať/reštavrovať nejaké BU a to podľa "nejakej" knihy.



ad1: my sa na nič nehráme, my rekonštruujeme a na rozdiel od teba sa snažíme oživiť niečo, čo bolo súšasťou našej histórie a kultúry (a na rozdiel od teba nikomu nič sústavne nevnucujeme)

ad2: nechápem, na čo je nutné venovať sa inému BU (aj keď to samozrejme nie je na škodu), na to, aby niekto mohol rekonštruovať iný systém...dovolím si tvrdiť, že už teraz je tu zopár ľudí, ktorý by ti s mečom natrhli prdel aj keď sa pred tým žiadnemu BU nevenovali (ja medzi nich ale nepatrím) a tvoje roky stávené pri tréningu karate ti nebudú na nič

proste by si sa už konečne mohol zamyslieť a prestať nám stále predsúvať karate, táto banda ľudí sa snaží o niečo iné...

apropo karate...viacero ľudí "od fachu" mi pri výcviku a trénovaní nezávisle od seba potvrdilo, že na ulici je ti karate na 2 veci a boli to ľudia, ktorí ho sami cvičili hóóódne dlho (holt, kedysi veľa iných možností nebolo),a o reálnom boji toho vedia dosť (aj reálne, nie len teoreticky)
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ne Máj 09, 2010 5:44 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Daniel. Ty, aj Tvoji priatelia majú pravdu.
Mám kamoša, niekoľkonásobný majster SR a ČSFR okrem toho bol párkrát na Európe a v reále dostal fest na hubu. Aj ja som dostal "na ulici" cez hubu, taká dedinská zábava
Všetko je to o človekovi a nie o BU.

Andrej, nieviem koľko máš rokov a ako dlho robíš BU, ale je možné že neskôr to možno pochopíš. Wink
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Ne Máj 09, 2010 5:50 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián Kostolný napísal:
Všetko je to o človekovi a nie o BU.


Takze su vlastne BU naprd a najlepsi bitkar je vzdy chlap od lopaty. Tak sa mozeme konecne zase raz venovat rekonstrukciam europskeho sermu, nie?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ne Máj 09, 2010 5:55 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak niekto od lopaty "naloží" nejakému majstrovi BU, tak je lepší bitkár a nebolo by to prvý a ani posledný raz.
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Po Máj 10, 2010 7:31 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián Kostolný napísal:

Všetky BU sú dokonalé ako celok, ale to neznačí, že sú tak dokonalé, že na nich "nedá niečo vylepšiť" Je možné, že ak nejaký majster vytvoril nejaké BU v nejakej dobe, tak reagoval len na podnety tej doby a na to s čím sa stretal v bežných situáciách/

Aj japonci si zobrali niečo z európskych BU, napr. také muškety a iné strelné zbrane, tiež zmenili taktiku boja .... a prečo? Lebo neboli takí blbí a sami videli, že s katanami nemajú šancu na strelné zbrane..

Aj "u nás" v Karate je x ľudí, ktorí "študujú" Karate do hĺbky, skúmajú pramene, odkazy, zamýšlajú sa nad tým, že prečo tak a nie práve onak, porovnávajú "štýly" a hľadajú "prienik" štýlov, tiež "máme" kopu "zabudnutých štýlov, škôl a zbraní" a tiež sa nájdu takí, ktorí niečo rekonštrujú, reštavrujú..., Na seminári si ich vypočujem, pozriem, beriem, to ako informáciu .... a to je asi všetko.


Priznám sa, z môjho pohľadu je to úplne "zbytočné" ? .. je to niečo ako zbytočná námaha oživiť mamuta, alebo dinosaury.

Akurát mi to pripadá, že sa "snažia byť pápežskejší ako pápež" a niečo ako odlíšiť sa nejako od "nás" toho "stáda" čo nič "neskúma/nereštavruje" ale cvičí..


to vylepsovanie majstrov moze lahko skoncit tak,ze na dalsom treningu zistis,ze to proste nefunguje
totiz ak nepoznas a neovladas vsetko,od daneho majstra/ z daneho manuskriptu,moze sa stat,ze casom zistis,preco ten tvoj "vylepsovak" nebol zahrnuty", pripadne ti to ukaze sparing

a co sa rekonstrukcie tyka - rekonstruuju sa snad objekty na to,aby sme si mysleli,ze byvame o par storoci dozadu?
podla mna je to proste o tom,ze to niekoho bavi - ci uz preto,lebo skuma danu zbran/techniku/majstra, alebo chce ostatnym ukazat, ako sa zbranou narabalo/ vystupenie s pouzitim technik z daneho obdobia, alebo pre nieco ine

to mozem aj ja tebe povedat,ze naco robis karate,ved to nie je univerzalny bojovy sport a v niektorych situaciach by si dostal pekne na hubu
a prestanes ho robit,lebo v reale to nie je dokonaly bojovy styl?
nie
ak ta nebavi pozerat sa na to,co tu ludia robia a ako tu robia,naco sem vlastne potom prispievas?
ide o osvietenie, robis si z nas srandu, alebo mas pocit,ze si sermoval, bolo ti ukrivdene a teraz si to kompenzujes,ci co?
lebo pointa mi stale unika
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi Máj 14, 2010 10:37 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mišo,
už viac krát som napísal, že mám iný názor na BU ako ľudia na tomto fóre.
citácia . "to vylepsovanie majstrov moze lahko skoncit tak,ze na dalsom treningu zistis,ze to proste nefunguje"
A neraz sa to stalo, boli/sme traja kamoši /už len ja stále praktizujem/ a po každom tréningu sme vymýšlali nové kombináci na toho druhého, aj také o ktorých nám tréner nikdy nehovoril, ani nám ich neukazoval, /išlo o to dostať protivníka/, ale rád sa na to díval a potom nám v našich "výskumoch" radil, vysvetloval, že prečo to nefungovalo a kedy by to mohlo fungovať..
Ak prídem na tréning a "dostanem cez hubu", tak to nie je chyba majstra, ani BU, Je to len chyba moja, že som "nesprávne vyhodnotil situáciu" a môj sparing bol lepší ako ja.
Je tiež možné, že môj sparing mal "lepšie naštudovaného majstra", prípadne "chrapúň jeden" použil techniku úplne iného majstra o ktorej som ja, ako pilný študent môjho majstra nemal ani šajnu. A nemal som o nej vedomosť, lebo nebola uvedená v knihe čo študujem ja. Hahahaha

Taká voľná citácia z jednej knihy : "Buši/samuraj sa musel vo vlastnom záujme o prežitie neustále zdokonaľovať v BU a preto sa musel učiť novým tecnikám boja a to vždy, keď sa s tým stretol u svojho protivníka.
Najznámejšia nutnosť tohto štúdia bola, keď mal "problémy" do ktorých sa dostal v kontakte s obyvateľstvom súostrovia Rjukjú /Okinawa=kolíska Karate/ a tam sa presvedčil, ako málo zmôže jeho arzenál zbraní, ktorý sa síce osvedčili v Korei, ale ktorý sa neosvedčil v boji, pokiaľ bol konfrontovaný "s holými rukami a nohami roľníka", ktorý nemal kam ustúpiť , ale ktorý dobre poznal/ovládal, vedel používať starobylé čínske techniky úderov a kopov na najcitlivejšie miesta...
Buši/samuraji sa tak dostali do nekontrolovateľnej špirály, ... totiž museli neustále cvičiť svoje starobylé formy boja a zároveň sa cvičiť v nových formnách boja, do vtedy nepoznaných. Je to niečo podobné, čo musia riešiť generálne štáby armád, ktoré vymýšlajú a navrhujú stále nové metódy boja, ktoré však rýchlo stárnu a preto sa musia vyvíjať nové, ešte účinnejšie a ešte ničivejšie... a tak stále dokola"

A čo sa týka toho že "v niektorych situaciach by si dostal pekne na hubu" Áno, dostal som cez hubu a nebolo to raz a ani sa za to nehanbím, možo je to práve to, čo ma "posunulo vpred" lebo "čo ťa nezabije, to ťa posilní" a prišiel som na to, /nikedy aj k mojej veľkej škode/, že nezáleží na BU, ale na tom, kto a AKO ho robí../

Prispievam sem a už viac nebudem..., /Je to strata času/
ale určite si tu sem tam prečítam ako pokročila/nepokročila "reštavrácia európskeho šermu"... a už teraz sa teším na štúdie, knihy, monografie, čo budú na túto tému publikované, /skôr si myslím si, že nebudú, lebo každý reštavrátor bude stále začínať od piky, totiž sám si preloží fechtenbuch, lebo len on to vie, čo najlepšie a sám si ho bude vysvetlovať a potom reštavrovať a so svojími vedomosťami aj umrie a zas vstanou noví bojovníci,/

Prispieval som sem preto, lebo sa strašne po večeroch nudím.... a tým si tu ventilujem "svoje komplexy"

Karate /a nie len Karate aj iné ázijské BU/ má jednu veľkú výhodu, má totiž "nadstavbu" čo európskle BU nemajú. A práve preto má Karat u nás toľko prívržencov.
To, čo je navyše je duchovno a flexibilita. /Starý gréci poznali pojem že kalokagatea, alebo ako to volalo/
Karate, aj iné ázijské BU totiž neustrnuli vo svojej dobe /a aj preto nevyhynuli/nezabudo sa na ne, čo sa o EU BU nedá povedať/
Totiž vo svojej forme sú dokonalé/ako všetky BU aj EU/ a sú aj preto, že sa nestále sa prispôsobujú dobe, pričom a prijímajú a osvojujú si všetky nové poznatky, Karate je "otvorený systém" a ako hovorí môj obersensei, študium Karate nikdy nekončí a končí len na smrteľnej postely..
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: So Máj 15, 2010 4:11 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

v tej druhej casti si necitoval celu myslienku (a co sa tyka prvej,nejde o to,ze dostanes na hubu,ale ci prestanes nieco robit len preto,ze to nie je dokonale, hoci ta to bavi)

mozno to tu ludom na tebe vadi,ze obcas akosi zabudas pochopit pointu (a okrem toho,ze ze mas svoj nazor,presviedcas o nom inych ludi bez dokazov)

napriklad serm nestuduje vzdy kazdy sam - ved mozes vidiet preklady na nete,mozes vidiet videa, su zoskupenia,ktore sa niecim zaoberaju (kde je napriklad aj viac sermiarskych skupin)

vies,keby si svoje nazory castejsie podkladal a nielen obhajoval bez dokazov v ruke, mozno by ta tu nemali za takeho,akym si
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ne Máj 16, 2010 2:22 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Takže, poruším svoje predsavzatie, ale to len vzhľadom k tomu, že posledný Mišov príspevok smeroval viac k mojej osobe ako k téme.. tak

Áno, zabúdam pochopiť pointu a žialbohu mám svoj názor.
Mám totiž 42 rokov a čo to som už "preskákal" a preto aj vzhľadom k môjmu veku si už môžem dovoliť, mať vlastný názor / inak bolo by sprosté, ak by som ho nemal/
A keď niekto pochybuje o tom, čo som napísal /o mojom názore/, nech si sám nájde prameň a nech ma "nachytá na hruškách" nech mi on sám dokáže, že sa mýlim.. Osobne by som bol blb, ak by som neičo verejne šíril a ešte sa aj pod to podpísal/
Tiež som si "pramene" hľadal aj ja /aspom som sa niečo pri tom hľadaní prameňov naučil/

A ešte k tomu "rekonštruovaniu", za tých cca 2 roky, čo tu "prúdim" a hrám sa na "trolla" tak vidím, že nič nevidím a ani neuvidím.
Nič sa nezmenilo a ani sa nezmení, tých pár videí je žalostne málo, resp. nič. /Pokiaľ nevýjde na toto téma nejaká kniha, o čom počúvam už niekoľko rokov, alebo film, tak je to len také "hranie sa na vlastnom piesočku"/
Ozaj, včera bol na ČT2 majster Koza, veľmi podnetná relácia/

A ešte, z vysoka s.....m/kašlem na to, čo si tu, niekto o mne myslí..

PS. Ak niekto bude chcieť, reagovať na tento príspevok, prosím len na moju adresu.
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
neo
Regrút


Založený: 13 Nov 2010
Príspevky: 8

PríspevokZaslal: So Nov 13, 2010 6:18 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Aj šerm sa dá použiť v reálnej sebaobrane, tak ako každé bojové umenie, len si to musíte pretransformovať na danú situáciu a vyťažiť z toho najviac. Napr. z historického šermu...som v parku a niekto ma prepadne. Miesto kordu môžem použiť nejakú palicu, konár. Bude to mať iný dopad na útočníka, ale ubrániť sa dá.

Ohľadom miešania BU. Som za to, aby sa robilo. Samozrejme, keď robím rekonštrukciu, tak s mierou a len niektoré veci, ktoré neovplyvnia to podanie sa môžu použiť.
Napr. aikido má veľa techník a ešte viac variácií. Dá sa z neho vybrať to, čo by bolo pre danú situáciu vhodné. Napr. vyslobodzovanie z rôznych úchopov, obrana proti nožu, atď. To bolo príklad len jedného BU, ktoré som robil aktívne niekoľko rokov a niektoré veci doteraz používam. V podstate z každého BU, keď sa vyberie uvážene, tak sa dá niečo použiť aj pri rekonštrukcii.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan Kertész
Tlčhuba


Založený: 19 Apr 2008
Príspevky: 138
Bydlisko: Hlohovec, Bratislava

PríspevokZaslal: So Nov 13, 2010 7:32 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

neo napísal:
...som v parku a niekto ma prepadne. Miesto kordu môžem použiť nejakú palicu, konár. Bude to mať iný dopad na útočníka, ale ubrániť sa dá...

V rámci srandy hej, inak nie. Wink Ako chcem vidieť človeka, čo pred bitkou bude behať po parku a hľadať vhodne dlhú a rovnú palicu a aj tak by mu to bolo prakticky na nič. Palicové bojové umenia, prosím, ale šerm kordom aplikovať na zablatenú bakulu z parku... Please.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Nathaniel
Regrút


Založený: 28 Apr 2007
Príspevky: 9

PríspevokZaslal: Ne Nov 14, 2010 5:32 pm    Predmet: Bojové umenia Odpovedať s citátom

V bežnom živote prípadne už keď sa dostaneš do nejakej bitky ťažko využiješ svoje znalosti s mečom , kordom a pod...

Každý z nás ktorý sa učí bojovať a nerobí len čisto divadelný šerm časom začne dostávať návyky ktoré mu v prípadnom strete môžu výrazne pomôcť.

Už len to ,že ste zvyknutý na to ,že niekto sa na vás natlačí popr. ,že dokážete zniesť ľahké zranenie poprípade ,že sa dokážete postaviť tak aby ste dokázali kontrolovať svoje ťažisko a s postoja súpera dokážete odhadnúť kde robí chybu vám pomôže značne.
_________________
Seržant Templárov z hradu Bagras
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Ne Nov 14, 2010 8:47 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

a hlavne pomoze strecing a rychle nohy (aby clovek stihol zdrhnut z miesta,kym dostane cez p.cu Wink )
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Patrik Lach
Bežný tlachal


Založený: 05 Dec 2008
Príspevky: 73
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

PríspevokZaslal: Ne Nov 14, 2010 9:57 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

miso napísal:
a hlavne pomoze strecing a rychle nohy (aby clovek stihol zdrhnut z miesta,kym dostane cez p.cu Wink )


Tak to 100% súhlas Wink Ak vieš behať v plnej zbroji kovovej, tak bez nej isto budeš mať 100vku za 8 sekúnd Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Po Nov 15, 2010 8:52 am    Predmet: Odpovedať s citátom

neo napísal:
Aj šerm sa dá použiť v reálnej sebaobrane, tak ako každé bojové umenie, len si to musíte pretransformovať na danú situáciu a vyťažiť z toho najviac. Napr. z historického šermu...som v parku a niekto ma prepadne. Miesto kordu môžem použiť nejakú palicu, konár. Bude to mať iný dopad na útočníka, ale ubrániť sa dá.

Ohľadom miešania BU. Som za to, aby sa robilo. Samozrejme, keď robím rekonštrukciu, tak s mierou a len niektoré veci, ktoré neovplyvnia to podanie sa môžu použiť.
Napr. aikido má veľa techník a ešte viac variácií. Dá sa z neho vybrať to, čo by bolo pre danú situáciu vhodné. Napr. vyslobodzovanie z rôznych úchopov, obrana proti nožu, atď. To bolo príklad len jedného BU, ktoré som robil aktívne niekoľko rokov a niektoré veci doteraz používam. V podstate z každého BU, keď sa vyberie uvážene, tak sa dá niečo použiť aj pri rekonštrukcii.


k prvej časti urcite ano... mozno sa mi to s "kordom" a palicou zda ako extrémne prirovnanie lebo tomu nerozumiem ale preco nie... viem si predstavit skôr teleskop, vychádzková palička (aj ked nie pouźité ako"kord") alebo prvky zápasu ako vhodná časť pre použitie v bežnom živote.. ale budiš ...

k druhej časti ... myslim ze práve k tomu to smerovalo ... že než hľadať riešenia vzniknutej situacie pôvodným spôsobom a hľadať a hľadať .. (popripade nechať tak a až sa to objaví niekde inde pri hľadaní niečoho iného tak sa k tomu človek vráti) je cesta použitia iných azijskych BU veľmi pohodlná (mnoho ludi ich robilo pred tým než prišli k šermu) namáhať sa nikomu nechce a použit čo človke už raz dostal je take lákavé ale prvoplánove ... (netvrdim ze to nefunguje) ide skôr o to, čo potom vlastne ten človek robí?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Strana 3 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk