Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Vhodnost montovania azijskych prvkov do EU sermu
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Súhlaasite aby sa pôvodný šerm pridžal aspoň línie majstrov aspoň v rámci regionu a obdobia ?
Ano robime len 1 majstra
10%
 10%  [ 3 ]
Ano robime rozných majstrov ale nemiešame 5 cez 9 teda sledujeme region
57%
 57%  [ 16 ]
Nie robíme eu. šerm radi kombinujeme a experimnetujeme (rôzni majstri aj skrz obdobia)
25%
 25%  [ 7 ]
Čo? hlavne nech to iskrí....
7%
 7%  [ 2 ]
Celkom hlasov : 28

Autor Správa
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Apr 01, 2010 8:35 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Palo,
už sa ani nedivím že som stále OT, prípadne že ma nechápu.... zvykol som si na to, Laughing

Ako som už písal, BU sú univerzálne a sú "dynamický proces" stále niečo nové vzniká, vyvíja sa, zaniká, prispôsobuje situácii a podmienkam..., jedno BU ovplyvňuje to druhé, už len preto lebo človek počas svojej histórie najviac "premakal" to, ako inému "rozbiť hubu" a ked môže tak sa to rád naučí a odkuká od aj tých druhých a neľutuje na to žiadne prostriedky.

BU sú univerzálne, až tak, že každý si tam nájde čo chce, čo tam hľadá resp. to , po čom "jeho duša piští"... totiž ak chcem študovať nejaké BU do "hĺbky" tak môžem študovať jeho históriu, techniky, majstrov, obdobia... nech sa páči, ...
ak sa zamerám len na nejakú konkrétnu zbraň, alebo obdobie, aj tak dobré...
Ak ich študujem len preto, aby som sa "vedel biť s hocikým" , prosím, ale z toho sa dá vyrásť.. Wink Rolling Eyes

zas na druhej strane môžem študovať BU koľko chcem, čo chcem ako chcem a len samotné štúdium BU bojovníka, prípadne bitkára zo mňa neurobí Confused


to s tými Turkami, to bola narážka na tých Uhrov/Staromaďarov, myslím tých 5 pôvodných kmeňov, čo prišli z Ázie a mohli sem doniesť tú onú, zakrivenú čepel, /pred nimi možno Avary aj u nás v NZ v Berku, sa našli avarské hroby so zakrivenými čepelami/

Dávnejšie som videl jeden dokument, o dobe ke´d vymreli Arpádovci a uhorským kráľom sa stal Karol Róbert z Anjou, v TV ukazovali dobové obrázky na ktorých boli dvorania Karola Róberta,... na jednej strane tam boli "franskí rytiery" v krúžkovom brnení s rovnými mečmi, s krásnymi dámami v dlhých šatoch a na druhe strane tam boli takí divný maníci v kaftanoch, so špicatými čapicami a s "krivými" mečmi pri boku... a baby v "gaťách a v jazdeckých čižmách"
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št Apr 01, 2010 9:49 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián Kostolný napísal:
na druhe strane tam boli takí divný maníci v kaftanoch, so špicatými čapicami a s "krivými" mečmi pri boku... a baby v "gaťách a v jazdeckých čižmách"


Kumáni
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Raymond z Normanov
Bežný tlachal


Založený: 02 Mar 2010
Príspevky: 25

PríspevokZaslal: Št Apr 01, 2010 10:02 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Neviem, ale pôvodná téma bola, či ťahať ázijské boj. umenia do historického šermu. Ak chce niekto študovať BU z celého sveta, je to jeho vec. Ale! Ak sa rozhodnem robiť šerm z obdobia 3. krížovej výpravy, alebo z obdobia Ludvíka XIII., tak aj keď si naštudujem filipínsky arnis, nebudem ho používať, aj keby som mal nezvratné dôkazy, že existovali paralerne v tej istej dobe. Proste to tam nepatrí a hotovo. Potom by som mohol dopadnúť ako režisér filmu Bratstvo vlkov. Pýtal som sa asistenta fight coordinátora, že prečo tam preboha ťahali kung-fu. A on povedal: režisér má proste kung-fu rád. Lenže si myslím, že si mal teda zobrať iný scenár, a neťahať to do hist. filmu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi Apr 02, 2010 9:37 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak študujem konkrétne BU, konkrétnu dobu, tak ho budem robiť so všetkým čo k tomu patrí... som za čistotu štýlu..
Osobne študujem goju-ryu, ale popri tom sa zaujímam aj o iné štýly karate a dokonca som sa učil aj nejaké kata zo Shotokanu /Heian, I,II a Kanku-sho/ /sranda je, že všetcia tí zakladatelia odlišných "štýlov" mali rovnakých učiteľov a väčšinou boli "spolužiaci" /

Tradičné Karate "údajne" nepoznalo kop mawashi-geri, ura-mawashi-geri.., a iné .../nie sú v tradičných Kata, /a tieto kopy malo prevziať z tae-kwon-do, ale to však nebráni používať tieto kopy na súťažiach, alebo v rámci tréningu na kumite.

Zas nie je zlé, študovať aj niečo iné a inširovať sa tým, zas nie až tak ako v tom Bratstve vlkov, tie bojové scény boli trocha uletené, zasa na druhej strane vo Francúzsku bolo savate a tiež používali palicu a mali podobné techniky a kombinácie ako kung-fu, ale že takto boojoval Indián, to bola aj na mňa moc..
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Apr 06, 2010 2:35 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián Kostolný napísal:
Ahoj Palo,
už sa ani nedivím že som stále OT, prípadne že ma nechápu.... zvykol som si na to, Laughing

to s tými Turkami, to bola narážka na tých Uhrov/Staromaďarov, myslím tých 5 pôvodných kmeňov, čo prišli z Ázie a mohli sem doniesť tú onú, zakrivenú čepel, /pred nimi možno Avary aj u nás v NZ v Berku, sa našli avarské hroby so zakrivenými čepelami/

........brnení s rovnými mečmi, s krásnymi dámami v dlhých šatoch a na druhe strane tam boli takí divný maníci v kaftanoch, so špicatými čapicami a s "krivými" mečmi pri boku... a baby v "gaťách a v jazdeckých čižmách"


tu treba davať pozor Uhor nerovna sa Staromaďar, Uhor nerovna sa atomaticky Madar (keďze oni boli v Uhorsku menšinová populácia.... (boli obdobia asi 150 rokov kedy jediná neokupovana casť Uhorska bolo Slovensko ((s trochou nadsázky jediné Uhorsko bolo 150 rokov Slovensko keďze v Budine mali kalifát Smile )) .......väčsina Uhorskej šlachty bola aj tak zo Sedmohradska takže ani na tých to nezvalíš ....tak davat to do jednej vety že Uhor/staromadar tak az ma striaslo ......... to o tych koníkoch mi to zavanulo jednym vyrokom cikajuceho politka ...tak pozor na to aby ťa niekto neobvinil Smile z priklonu k extrémizmu Smile

a tych chudákov Kumanov ktorych si videl (myslim) to je este nieco dalsie... (13. stor) viem čo ches asi povedať ale opatrne aby si nas za Maďarov neoznacil vsetkych nakoniec Smile

teraz sme uz bez pochyb OT takze poprosim kludne premazat v stredu napr ....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut Apr 06, 2010 8:02 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj, Palo, aj ja budem OT...

teraz neviem, či mám plakať, alebo smiať sa, / bude to taký smiech cez slzy"
Ani si nevieš predstaviť , ako mi tu, v Trenčíne, mne Dolnozemskému Slovákovi, chlapcovi od Nových Zámkov je .... totiž, tu som pre každého maďar, aj keď po maďarsky neviem ani zaťať, akurát viem dobre vynadať, /to sa na človeka nalepí a maďari majú sú v tomto väčšiu fantáziu /pochádzam totiž z čisto slovenskej dediny/.
Tu idem dať si jedno pivko,dve, prípadne nejaké 2 deci vínka a hocikde prídem, tak každý nadáva na tých sku... a onakých .....maďarov a vyháňa ich za Dunaj.... /aj keď v živote žiadneho živého maďara nevideli/.... potom ma zbadajú, zháčia sa a povedia, že prepáč, že si ma nevšimli, že oni to tak nemysleli.... totiž tu je Maďar každý, kto býva južnejšie ako on. ..... a mňa označiť za toho že "extrémista"... tiež mám, nosím, takú "americkú pracovnú čiapku" /potrebujem zakryť "vysoké čelo/ je na nej čínsky drak, alebo niečo podobné a hneď ako som si ju dal, tak som bol v práci označený za" člena maďarskej gardy s turulom na čapici".. no a tak si tu žijem...

a to, s tou vetou, "s tými koníkmi" keď už tu žijem cca 15 rokov, tak sa musím nejako prispôsobiť, lebo, kto chce s vlkmi byť..., alebo poturčenec horší od..
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Alchy
Tlčhuba


Založený: 14 Sep 2006
Príspevky: 305
Bydlisko: Pozsony - Dévényújfalu - (BA)

PríspevokZaslal: St Apr 07, 2010 12:32 am    Predmet: východná technika Odpovedať s citátom

neviem, ako vy, ale ja si nemyslím, že nejaká technika z východu by mohla pokaziť šerm. Ale treba sa na to pozrieť z hľadiska vystúpenia a scéniky, versus rekonštrukcia.
Ak predvádzam rekonštrukciu, musím ísť iba po dobových technikách
Ak robím scéniku, nie som obmedzovaný dobou, ale nesmiem ju poprieť. Momentálne staviam duel na meč, 1,5, ale môj partner použil v dueli flash.
Nemyslím, že by to bolo na závadu, a dobre sa z toho rehoceme, lebo to tam sedí.
Ale asi by bolo už vadou, keby že študujem techniky východu, a na ich princípe by som šiel stavať scéniku trebars 15 storočia.
Takže, ak niekto v dueli použije trebrs niečo šikmooké, a to tam sedí, vôbec mi to nevadí. Ale jednu techniku v celom dueli, nie sa inšpirovať exportom z východu.
Scénika je inscenovanie chyby, a preto tu je niečo nové vždy vítané, ale určite pošlem do prdele majstra v kung fu, ak mi bude stavať duel.
Takže - Výnimočne, nevadí.
Ale v žiadnom prípade nie na tom stavať.
A teraz do mňa...[/u]
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Apr 08, 2010 7:41 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Alchy, a prečo do Teba,.... Laughing
až na to že "šikmo oké" , ale zas na druhej strane ani tí "guľato oké" nemajú patent na rozum Laughing Laughing Laughing
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Alchy
Tlčhuba


Založený: 14 Sep 2006
Príspevky: 305
Bydlisko: Pozsony - Dévényújfalu - (BA)

PríspevokZaslal: Ne Apr 11, 2010 1:27 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián Kostolný napísal:
Alchy, a prečo do Teba,.... Laughing
až na to že "šikmo oké" , ale zas na druhej strane ani tí "guľato oké" nemajú patent na rozum Laughing Laughing Laughing

Nik nemá patent na rozum, ja iba toľko, že ak je technika trochu šikmooká, ja ju nezavrhnem, len pre šikmé oči. Ale nebudem podporovať šikmookú stavbu duelu.
Vždy žiadame od ľudí niečo nové, vlastné, a zatiaľ som nemal problém s tým že niekto inscenoval vyslovene šikmoko, takže som to neriešil
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Lord Varg
Regrút


Založený: 16 Dec 2009
Príspevky: 5

PríspevokZaslal: Po Apr 26, 2010 5:33 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ježiš mária toto je EURÓPSKY šerm..je to naša tradícia a naša kultúra a nieje dôvod aby sa tam miešali kadejaké rákosnícke praktiky
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po Apr 26, 2010 8:04 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Páni, poprosil by som, nepoužívajte slová, ako.. rákosnícky, šíkmooký a iné ... / Je to nepekné, sťa priam sprosté, ...ja som nikdy netykal ani tomu "rákosníkovi na trhu", skúste to aj Vy/
Uvedomte si, že keď sa u nás ešte "lovili mamuty" resp. keď ešte ani nebola Európa, /nakoniec všetci sme prišli z Ázie, alebo z Afriky/ a "u nás" bolo to, čo bolo, resp. nič nebolo ..... tak tí "rákosníci", alebo "šikmookí" už vtedy mali vyspelú kultúru, poznali písmo, mali písané zákony, štátnu správu, umenie, literatúru /proste kultúru/ a ďalšie veci.. Wink Taká "Ríša stredu" už tuje , nepretržite trvá cca 3.000 rokov a možno aj viac ....a stále tu bude, aj keď Európa ako taká už nebude, Razz
tiež potomkovia "Bohyne Slnka" majú cisársku dynastiu, ktorá nepreržite trvá/vládne viac ako 1.000 rokov

Zas na druhej strane, prečo nepíšete o "makarónskom, skopčáckom, žabožrútskom" a inom šerme. Laughing Pre tých makarónov, skopčákov, žabožrútov a iných sme totiž to isté, čo sú pre nás tí oní, šikomookí, resp. rákosníci... furt pre nich budeme tí, "druhotriedny Európania"
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Peter Chňupa
Bežný tlachal


Založený: 19 Jan 2009
Príspevky: 13

PríspevokZaslal: Po Apr 26, 2010 8:34 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

zas plno tvrdeni, ktore nevychadzaju z nicoho, nez z tvojej fantazie (dovolil som si rovno preskocit stadium, kedy by som sa ta pytal na zdroje a nedostal by som odpoved).

namatkou len k jednemu.
osobne mam pocit, ze mam ku zvysku europy blizsie, ako k akemukolvek aziatovi a domnievam sa, ze to plati aj opacne (ak sa teda stale bavime o vacsine, je jasne, ze vsade sa najdu vynimky ako ty, ktory iste lutujes, ze si sa nenarodil v cine).
a to prosim pekne nie je ziadny rasizmus, je to o tom, ze k sebe aj blizsie mame a nielen vzdialenostou Wink ak si to neuvedomujes, je to smutne

taktiez povazujem za pozoruhodne pouzivanie mnozneho cisla v odpovedi na jedneho cloveka.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Apr 27, 2010 8:49 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián Kostolný napísal:
/nakoniec všetci sme prišli z Ázie, alebo z Afriky/ ..............a stále tu bude, aj keď Európa ako taká už nebude, Razz

skopčáckom, žabožrútskom" a inom šerme. Laughing Pre tých makarónov, skopčákov, žabožrútov a iných sme totiž to isté, čo sú pre nás tí oní, šikomookí, resp. rákosníci... furt pre nich budeme tí, "druhotriedny Európania"


ak myslis prapovod Slovanov tak tusim ano su z Ázie, z Afriky je len Ibrahim Maiga a nemam pocit ze sa nam podobá ........

o tom ze Europa uz nebude vies asi viac než my bezní smrtelnici (inac toto by ma celkom zaujimalo co to je Smile daj v slamniku temu o konci sveta taka tam este nie je )

skopčak - je čechizmus na slovensku su miesta kde ani nevedia co to znamená....
žabožrút ..to použivame Smile

a ci si o nas mysli zvyšok Eu ze sme druhotriedni? to neviem, ale ked nemame vstak k vlastnej kultúre, ale prahneme po vsetko exotickom (orientalnom) tak si mozno myslia, ze my ziadnu asi nemáme ....
koniec koncov ked sami nevidime rozdiel medzi Uhrom a Staromadarom ako to mozeme chciet po Francúzoch či Talianoch potom sa nedivme ze na nas tak niektorí mozu nazerať.....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ladislav Vyoral
Tlčhuba


Založený: 12 Jún 2007
Príspevky: 354
Bydlisko: Malenovice Morava

PríspevokZaslal: Ut Apr 27, 2010 6:25 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

poslední dobou toto forum pouze čtu ale toto mi nedá.

V minulosti jsem vždy vyzvihoval slovenský patriotismus,smysl a hrdost na Váš národ a v debatách s čecháčky jsem jim právě tyto vlastnosti Slováků dával za příklad. Opravdu.

Nyní po tom,co to tu čtu začínám mít pocit,že jsem se mýlil a lidé co psali předchozí příspěvky snad ani Slováky nejsou.
Třeba jsem to celé jen špatně pochopil a v tom případě se Vám všem omlouvám.

Nevím jak Vy ostatní ale já jsem hrdý na to kde žiju a odkud pochází můj rod,že jsem indoevropan.... Very Happy ,přestože by se to někomu nemuselo líbit,protože těm ostatním jejich hrdost na totéž neupírám.
Z toho důvodu nechápu,proč bych měl hájit nebo omlouvat zájmy příslušníků cizích národů,etnik...které ve svém důsledku víceméně kolidují ze zájmy mého národa a je úplně jedno jaký cíl sledují.
Mě je jedno,kde kdysi byla jaká na tehdejší dobu vyspělá kultura,komu co řekl jeho bůh....ale to je na delší debatu a vnímavější jistě i z toho mála pochopí,co mám na mysli.....

Nakonec: Omluva za O.T. ale musel jsem. Very Happy Very Happy Very Happy
_________________
Jsem jako zrcadlo.
Smějte se a já se budu smát na vás. Mračte se a já se budu mračit též.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Lord Varg
Regrút


Založený: 16 Dec 2009
Príspevky: 5

PríspevokZaslal: St Apr 28, 2010 1:06 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

oukej sory za tých rákosníkov... ja len chcem aby sa zachovalo to, čo je naše..možno mali vyspelú kultúru.ja sa do toho nevyznám ale z duše neznášam miešanie kultúr..nie z rasového alebo nacionalistického hľadiska ale každý nech má to svoje
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: St Apr 28, 2010 4:29 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

to už čo je toto Very Happy cudzie nechceme, svoje si nedáme?

za prvé, vo fóre škola šermu sa bavme narovinu pod vlastnými menami Vaše Lordstvo.

Za ďalšie, vynechajme prosím impertinentné narážky a iné invektívy. To si nechajte na krčmu. Téma je "Vhodnosť montovania...". To je pre všetkých. Smutné je, keď niekto hovorí o smutnom.

Synkréza, eklekticizmus a ďalšie mutácie kultúrnych, náboženských a iných špecifík (napr. jazyk, rámec myslenia, etiketa, odievanie..) je absolútne prirodzený proces, a ja neviem, čo si vlastne máme chrániť Smile . Práve naopak, som rád, že máme neskutočne veľa možností prijať mnoho dobrého z iných kultúr.

A čo tu vlastne rozoberáte o vhodnosti montovania prvkov? Akých prvkov do šermu? Sa bavíte o nejakých rituáloch, konkrétnom prístupe, či o čom? Na základe niekoľkých knižiek a úzkeho textového rámcu máme prehlasovať nejaké výroky o chránení európskeho šermu? Veď sme si ho aj s jeho kultúrou vytvorili na základe rekonštrukcie, už dávno ovplyvnený východnými filozofiami, kultúrou cvičenia, vlastnou didaktikou výučby, predstavou o pohybe, účinností, ovplyvnený videami spoza hraníc, z najrôznejších kútov sveta. Neviem ako vy, ale ja som nežil v 15. storočí, aby som vedel, akému šermu sa mám približovať, snažím(e) sa približovať skôr textu (ktorý ostal) a jeho konceptu (ktorý sme si vytvorili).

Ďalej, šerm aj tak vznikal evolučnou synkrézou, a jeho korene a prvky pochádzajú z rôznych kútov Európy, sveta, od Židov (Ott, Lew, Andres...) a bohvie odkiaľ ešte. Neviem, na čo si tu vlastne uzurpujeme právo.

Netrollujte, radšej nám porozprávajte o tom svojom šerme a o konkrétnych prvkoch, ktoré sú tak naše(vaše) a v opozícii voči iným, že si ich musíme chrániť, alebo o svojej predstave. Zatiaľ sa tu navzájom len haníte. Teším sa na vaše konkrétnejšie príspevky zbavené balastu.

PS: keď už sme pri tom, pojem národ (v zmysle ako ho chápeme dnes) je výsledkom pohnútok v 18., 19. storočí.
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Apr 29, 2010 8:30 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

No vidím, že zas som dostal čo som nechcel a preto rád by som, už ani neviem po koľký krát vysvetlil a dal na pravú mieru, niektoré moje výroky, možno zle vyjadrené a interpretované len z mojej strany.

Bude to také vyznanie viery, alebo také verejné stranícke ospravedlnenie sa :

V prvom rade som indoeurópan, árijec, síce nie nordického typu. Mám čierne vlasy a hnedé oči a to i napriek tomu, že môj neb. otec bol blonďák s hnedými očami a matka má čierne vlasy a modré oči.
Narodil som sa v Európe, ako európan a som aj nositeľom jej kultúry a tradície, /v dobrom i vzlom/ ale i napriek tomuto, rád sa pozerám aj na iné kultúry, ktoré určite nie sú také dokonalé ako tá naša európska. Lebo ja, ako biely Europán a moja kultúra je to najlepšie čo môže byť.

Som rád a som hrdý na to, kde som sa narodil. K Ázii, ale len východnej/šikmookej resp. k jej kultúre som sa dostal cez Karate, lebo ma proste zaujímalo prečo oni "niečo také" majú a my Európania také nemáme. Ruku na srdce,... a ani nebudeme mať.

Ako som napísal som Slovák /ale vzhľadom k tomu, že za tých posledných pár storočí sa tu premlelo toľko národov a kultúrnych vplyvov, tak sa neodvažujem povedať, že som "čistý Slovák"
Zas na druhe strane, ako Slovák sa cítim a to so všetkým čo k tomu patrí, aj bryndzové halušký mám rád, ale žinčicu nemusím.

Viac krát som bol obvinený, že mám rád Áziu, že nemám rád Európu, že ľutujem že som sa tam nenarodil, že mám divné názory a pod. takže :
Ako Slovák nemám rád maďarov, lebo títo môj národ vykorisťovali viac ako 1.000 rokov a je jedno či to boli maďari, alebo staroma´dari, alebo Uhrovia, je to jedna banda, taktiež nemám rád čechov, lebo títo nás Slovákov vykorisťovali tiež, síce menej, ale predsa /aj v hokeji nás stále pobijú/, tiež nemám rád rakúšakov pre tú ich germámsku nadradenosť, poliaci, to sú obyčajní kšeftári a "pšakrev", ukrajinci a rusi, škoda hovoriť.
Tiež nemám rád židov, lebo to sú tí čo nám ukrižovali Krista/ síce tiež to bol žid, ale náš/ a tiež sú za všetkých zlým na tomto svete. Tiež nemám rád černochov pre ich Hip-hop a ich "negerské krákoranie" podobne ako nemám rád cigáňov, lebo jedny aj druhý sú lenivý, robiť sa im nechce, len by spievali, tancovali a... brali sociálne dávky.
Taktiež nemám rád mohamedánov /je jedno akej sú rasy, národnosti a štátnej príslušnosti a to preto,lebo, už raz sme ich z Európy ledva vyhnali a zas nám sem tlačia. /vyhodíš ho cez dvere a vráti sa cez okno/
Taktiež nemám rád rákosníkov,lebo sú všade a ich lacné výrobky /ktoré my Slováci tak radi nakupujeme, ničia náš priemysel a tým aj našu životnú úroveň/ a tiež k nám, nielen na SVK ale aj dop Európy tlačia tie svoje šikmooké názory a nezmysly /viď len BU/.
Keď sme už pri náboženstve, tiež ako krstený katolík /okrem birmovky a posledného pomazania mám všetky sviatosti/ nemám rád luteránov a iných evanjelikov, síce je to jedno, ale aj tak ich nemám rád a to z toho dôvodu, lebo jediná spása vedie len cez Rím.

Takže, mám rád len iných Slovákov,... ale keď sa tak nad tým zamyslím, tak určite nemám rád blaavákof, pre ten blavacky akcent, vyhodniare /nerozumiem či hutoria, hvariaalebo čo, strědosľovákov za ich ďéťeĺe, ďiťiňii, tiež ani záhorokov, lebo ríkajú, sú to slovací čo nestihli utiecť do čiech, resp. ich tam nepustili. Slovákov zo západného Slovenska tiež nemám rád, za to ich mau, dau, zau a pallo myllo a tiež nevedia či sú maďari, alebo čo vlastne sú ..

Ak som na niekoho zabudol a nevymenoval toho, koho nemám rád, tak to nie je to preto, že by som ho rád mal, ale preto že som si na neho nespomenul /
Ak niekoho by som mohol mať rád, tak si rýchlo nájdem x dôvodov prečo ho nemam rád/

Tiež by som sa chcel ospravedlniť za tie moje, ničim nepodložené hypotézy a fantazmagórie, ale žiaľ bohu /i napriek tomu že som neveriaci/ ani za nič/zaboha, si neviem spomenúť na všetky tie knihy čo som prečítal, kde to bolo. Je to možno je aj tým, že väčšinu tých fantazmagórií som čítal pred viac ako 20 rokmi a to bola iná doba. Žialbohu, dnes nemám čas dostať sa k "dobrej knihe" aj si ju kúpim, ale nemám čas si ju poriadne prečítať..

Z toho všetkého, viď vyššie je zrejmé, že nemám rád nikoho, kto rozmýšla, príp. má iné názory ako ja, skrátka a dobre je iný ako ja , keď to tak čítam, tak nemám rád ani sám seba.,

a aby som nezabudol, nemám rád ani tých 4%, náckov, komunistov, ľavičiarov, pravičiarov,sufražetky a iných.
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Alchy
Tlčhuba


Založený: 14 Sep 2006
Príspevky: 305
Bydlisko: Pozsony - Dévényújfalu - (BA)

PríspevokZaslal: Št Apr 29, 2010 11:10 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

nedá mi nereagovať. aj keď to ide trochu off topic
Obdivujem Maďarov. Za ich národnú hrdosť, že kľudne vystavia v Budapešti meč, a povedia, že to je maďarský meč, z spišskej novej vsi.
Obdivujem arabov, že dokážu držať tak vysoko národnú hrdosť, aj keď v najbiednejších podmienkach.
Nemám rád - neviem ako sa to píše gogos maďarov, tých čo sú povýšený, a hovoria o sebe ako o niečom viac
Celé Uhorsko bolo krásne jednotné a celá šľachta dlho držala po kope, lebo sa bavila po Latinsky, a boli niekde inde.
Ak ste sa ho opýtali, či je Slovák, či Maďar, tak sa na Vás pozrel z hora, a povedal, ž je šľachtic.
Až Jozef druhý chcel zaviesť ako jednotnú reč nemčinu, a vtedy sa šľachta v priebehu jednej generácie zmenila z šľachticov na Maďarov. Dovtedy neexistoval národnostný útlak, takže prosím nebalamúťme o 1000 rokoch poroby.
Vraj existujú Slováci a čoboláci, Česi a pepíci, Maďari a feferóni, všade existuje blb.
Poďme skúmať aj my naše meče zo Szekesfeherváru, a budeme ďalej. Veď to sme tiež boli my.
A nebojme sa použiť niečo, čo mi ide do ruky, lebo japončina má na to svoje meno. Ak nestaviam duel podľa nejakej východnej príručky, tak nebudem každý sek skúmať, či je výhradne v knihe - asi nie slovenskej, že - ale ak mi tam sedí, ho tam dám.
Strážme čistotu štýlu, ale nie za každú cenu a v každom pohybe. Ináč rozbijeme bojové umenie na potvrdzovanie každého pohybu manuskritpom, a stane sa z neho niečo čítankové, ale neživé. Alebo robím rekonštrukciu REÁLU, a teda toho čo sa dá, alebo sa budem utápať v dokazovaní, a nie šerme
Ak staviam duel, podľa príručky, musí byť naša, ak staviam podľa seba, idem podľa seba, akurát si strážim, ak som študoval východné techniky, aby som nebol niekde inde.
A nebudem sa za to povyšovať.
Telo máme jedno, a pre ten istý prvok je často pomenovanie v Japončine aj v Meyerovi, či Lichtenauerovi, nie??
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Ladislav Vyoral
Tlčhuba


Založený: 12 Jún 2007
Príspevky: 354
Bydlisko: Malenovice Morava

PríspevokZaslal: Pi Apr 30, 2010 12:01 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Alchy: AMEN.
_________________
Jsem jako zrcadlo.
Smějte se a já se budu smát na vás. Mračte se a já se budu mračit též.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ne Máj 02, 2010 8:33 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

kto je to "čobolák", kde sa to prvý raz vyskytlo.. prosím prameň.. Laughing Laughing
Všetci sme z Afriky, nie len Ibi.
čechizmus =nesprávny výraz, používa sa bohemizmus.

Späť k téme, všetko čo ma posunie vpred je dobré... už minule a viac krát som vyjadril názor, že "doslovné držanie sa fechtenbuchu" je dogmatizmus a bigotnosť.
Šerm, podobne ako iné BU sa nedajú "naučiť podľa knihy", totiž podľa knihy sa môžu len študovať, ale nedajú sa naučiť, /viď teória a prax/ totiž prax je vždy iná ako teória, ale zas na druhej strane je dobré, ak sa môžem teoreticky o niečo oprieť.
Najlepšie to vystilhli Mojastarámať, ... Pánbo ich osláv, ktorá tvrdili, že: "Bou jeden mnich, mau mnoho knich a h...o vedeu z nich"... a s odstupom času zisťujem, že mali pravdu .

Tie posledné príspevky, napr. aký je rozdiel medzi Uhrom a Staromadarom a že ako to mozeme chciet po Francúzoch či Talianoch potom sa nedivme ze na nas tak niektorí mozu nazerať..... sú úplne irelevantné, tiež sa môžem spýtať, aký je rozdiel medzi Flámom a Valónom, Francúzom a Gaskoncom, Sasom, príp. Prusom a Bavorom... a najkrajšie je to, že nikoho to neserie.

Preto páni, skúste si naštudovať nejaké ázijské BU a potom ho porovnajte s obdobným, našim, európskym a zistíte, že je to úplne to isté, aj princípy sú rovnaké, aj techniky sú rovnaké, len sa to inak volá..

Taká otázka, ak by mi niekto mohol odpovedať na otázku, prečo sa v Európe viac preferuje "zápas" a v Oriente "údery a kopy"?
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Strana 2 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk