Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Fiore Dei Liberi
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Pre šerm dlhým mečom preferujem
Lichtenauera
73%
 73%  [ 14 ]
Liberiho
5%
 5%  [ 1 ]
Cvičím niečo iné
21%
 21%  [ 4 ]
Celkom hlasov : 19

Autor Správa
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Po Mar 15, 2010 8:20 am    Predmet: Odpovedať s citátom

chcem sa spýtať človeka ktorý hlasoval za Liberiho, či by mohol odkryť svoju identitu. Ďakujem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po Mar 15, 2010 9:07 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Martin,

ak sa môžem spýtať, kde by sa dalo dostať k tomu Liberimu?.. síce neviem kto to je, resp., kto to bol, čo robil, ale podľa tých pár vecí, čo som si prečítal, bol to taký typický "krčmový bitkár/praktik",.... ale inak na druhej strane, vedel o čom píše. Laughing
Bol by som rád, ak by mi niekto mohol posunúť link na jeho dielo a pokiaľ možno v slovenskom preklade.
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Po Mar 15, 2010 10:56 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Heh.

Preklad jedine anglický, snáď pomôže translate.google alebo niekto.

Tuto nájdeš rôzne verzie.
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Ut Mar 16, 2010 8:22 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián myslel som si že ty ma už nedokážeš prekvapiť, ale fakt sa prekonávaš. Liberi bol vzdelaný šermiarsky majster ktorý vo svojej dobe požíval vážnosť a úctu, učil veľa žiakov nie zrovna z vrstiev krčmových bitkárov.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Mar 17, 2010 9:01 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Martin,
berieš šerm až moc akademicky...
šerm, /myslím mečom, je len jedno, z mnohých špecifických BU so zbraňou/
Také zamyslenie :
Na to, aby som bol dobrý bojovník, tak nepotrebujem mať geniálnu, nádherne čistú techniku... /bojovník, nerovná sa bitkár, aj keď ... /
Zas na druhej strane, ak mám geniálnu techniku, to ešte neznačí, že som dobrý bojovník..

A ten, kto má geniálnu techniku a je dobrý bojovník, tak to je skutočný "majster" a podľa tých pár "citátov" čo som si prečítal, ten pán Liberi musel byť oboje.

Taký príklad, u "nás" sú tzv. "katisti", / tí čo cvičia Kata do zblbnutia a myslia si, že to je"pravé" Karate". Toto sú tí, ktorí dokážu geniálne, nádherne, dokonale .... a neviem čo ešte zacvičiť Kata, techniku, búchať do vreca/makiwari etc.
Keď ho vidíš cvičiť, tak tam je všetko, vidíš boj..., ale keď nastúpi do "štvorca", tak,... dostane "na hubu"
Osobne rád ich cvičím Kata ako inšpiráciu, prípadne ako formu meditácie, ale viac mi vyhovuje "štvorec" Twisted Evil
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Št Mar 18, 2010 8:11 am    Predmet: Odpovedať s citátom

hrušky s jablkami ....serm s karate neporovnáš, je mi to ľuto
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Št Mar 18, 2010 8:19 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián: No čo ti na to napisať ....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi Mar 19, 2010 7:16 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Martin,
nič, mámé úplne iný náhľad na bojové umenia, ale to je dobré..

Ešte k tým majstrom šermu, taký Mijamoto Musaši za svoj život prešiel v 2-3 veľkými bitkami, kde sa naraz bilo niekoľko tisícov/desiatok tisícov samurajov,... mal cca 60 historicky doložených súbojov, a všetky vyhral /až na jeden, kedy ho porazil obyčaný sedlák/roľník obyčajnou palicou/, chodil medzi spodinu, roľníkov, mešťanov, samurajov, roninov,... a všade študoval "ich" BU, /v tom čase každá spoločenská vrstva mala svoje špecifické BU či už so zbraňou, alebo bez zbrane a navzájom sa ovplyvňovali, pričom jednotlivé techniky a zbrane sa preberali napr. také kama/. Ak by Musaši nevedel aj tie "krčmové" techniky a nepoznal BU aj iných tried, , tak je možné že by neumrel na starobu Laughing Toto je v jeho prípade a pri spôsobe jeho života unikátne. Neviem, či je v Európe nejaký majster šermu, ktorý by mal tak "prebádaný /v dobrom zmysle/ životopis a dielo, taký, o ktorom by vzniklo toľko legiend a historiek, že : "Hovorí sa, že raz Mijamoto Musaši... /Pripomína to trocha Chucka Norisa/ Rolling Eyes

Taký voľný citát z Knihy, ktorú "študujem" Rolling Eyes cca od roku 1984, kedy som sa začal zaujímať o BÚ, voľne preložený z češtiny :
V tejto knihe, nie sú samozrejme všetky spôsoby útokov, ktorými môžete byť v praxi vystavený a ani všetky spôsoby obrany... Taktiež uvedené kombinácie obranných hmatov a protihmatov nie sú nemenné, ... pri každom zastavení obdobného/rovnakého útoku môžete použiť iného vhodného hmatu...
U viacerých hmatov je uvedených jeden, alebo viacej variantov obrany, rôzne ďaľšie si vytvoríte samy a pri tomto zistíte, že ste vymysleli niečo nové, nebojte sa, nevymysleli ste nič nové... časom získate zvláštnu schopnosť reagovať aj na mimoriadne situácie, pre ktoré nemáte nacvičenú obranu, preto venujte pozornosť štúdiu a zamýšlajte sa nad obrázkami snažte sa jednotlivé hmaty pochopiť.. radšej vedieť 10 technik na 100% ako 100 techník na 10 % ... a mnohé iné.

Bojové umenia vzinkli preto, aby aj ten "menší a slabší" mohol, mal šancu "zbiť" toho "väčšieho a silnejšieho", alebo aby mal aspom nejakú šancu. Wink
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Samik
Bežný tlachal


Založený: 10 Okt 2008
Príspevky: 31

PríspevokZaslal: Ne Mar 21, 2010 5:00 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

apropo Fiore a západniari ...
na zapade si dost pochvaluju nový preklad Toma Leoniho (myslim ze viacery diskutujuci ho dobre poznaju)
http://www.lulu.com/content/paperback-book/fiore-de-liberis-fior-di-battaglia/7344691

Na rozdiel od ostatných predošlých prekladateľov Tom je jednak rodený Talian a jednak sa venuje talianskemu šermu už istý čas (urcite poznáte jeho knižku o Fabrisovi). "Na západe" sa im to dosť páči.. vraj je jeho preklad jasnejší a k veci.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: St Mar 24, 2010 12:20 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Voľný citát Śaviola z pamäti: "týmto umením dokáže aj slabší človek náhlym pootočením zápästia, klesnutím tela alebo drobným posunutím nohy poraziť zprvoti silných a odvážnych protivníkov". Ano ovládaním bojového umenia môže poraziť slabší silnejšieho aj ke´d pri šerme sila nie je rozhodujúci aspekt úspechu alebo neúspechu. Nemyslím že máme úplne iný pohľad na bojové umenia. Súhlasím s tým že tvorivosť a schopnosť reagovať rôznym spôsobom sú pri šerme životne dôležité. Ale vždy nech tvorím čokoľvek musím dodržiavať určité princípy. Ja som spochybňoval vlastnú tvorivosť ktorá znamená častokrát, že sa ide proti základným princípom ako sú tempo, vzdialenosť, vzájomná poloha čepelí a atd. Nemyslel som tým noič zlé, len mi prišlo prirovnanie Liberiho ku krčmovému bitkárovi trochu naivným a úsmevným.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Mar 24, 2010 9:19 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Martin,

na všetkých BU či už so zbraňou, alebo bez zbrane /je jedno ako sa volajú/ je krásne to, že každý si tam nájde to, čo chce, čo tam hľadá a čo mu je blízke ..
Týmto nechcem povedať, že som krčmový bitkár... Twisted Evil aj keď inak Wink

BU sú univerzálne a každy, kto ich študuje, tak aj ich štúdiom rozvíja/zdokonaľuje svoju osobnosť / a nie je to ani ázijské a ani budhistické/
To, čo však majú všetky BU spoločné, je to že majú spoločný a základný princíp a to, aby som dokázal odvrátiť útok a zneškodnil útočníka.

Akurát dnes, na tréningu sme urobili kruh, jeden išiel do stredu a všetci postupne sme na neho útočili dohodnutou technikou, ten "napadnutý" sa mohol brániť akým koľvek spôsobom, mohol si vymýšlať tvoriť... a poviem Ti, bol som šokovaný, že aj pomerne vysoké technické stupne mali problém niečo si vymyslieť... a čo keby len vymyslieť, niektorí ani nevedeli, čo majú robiť, boli prekvapení, ak niekto na nich zaútočil iným, ako nimi naštudovaným/popísaným/ zvyknutým spôsobom ... a miesto toho, aby niečo urobili, tak rozmýšlali nad tým čo robiť, ako to robiť, prečo to tak robiť ... a či to, čo urobí bude dobré a správne, byť tak v reále tak neviem.... a poviem Ti, vôbec som ich nešetril... väčšinou to boli tí "katisti"...

a propó, ten Liberi, podobne ako vtedy, tak aj dnes, určite učil každého kto mu zaplatil a učil ho to, za čo mu ten zaplatil... /boli to také krátkodobé kurzy šermu/ aj on musel totiž platiť účty a z niečoho žiť..
_________________
Pozorovateľ


Naposledy upravil Marián Kostolný dňa Št Mar 25, 2010 8:49 pm, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: St Mar 24, 2010 10:49 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

aby sme sa trochu vratili k teme.

http://www.youtube.com/watch?v=IirgB478SbA nove video uz spominaneho Ilku.

Hm. Krčmový bitkár s prestížnou klientelou? To sotva. Skôr prominentný majster. Nedá sa pozerať dnešnou prizmou na doby minulé. Úryvok z diela.

„ ... Tiež, hovorím, že som tento Kumšt učil vždy tajne tak, že mi nikto neasistoval v lekciách, okrem študentov a niekoľkých diskrétnych príbuzných. A i keď tam niekto iný bol, či už milosťou alebo priazňou, sakramentom to ostalo, sľubovali s vierou neodhaliť žiadnu z vecí, ktoré videli odo mňa, majstra Fioreho. A najviac zo všetkého som sa strážil iných šermiarskych majstrov a ich žiakov. A oni, majstri, zo závisti požadovali boj s bodno-sečnými mečmi v ochrannej veste, bez hocijakého brnenia až na pár kožených rukavíc; a všetko toto sa stalo preto, lebo som s nimi nechcel cvičiť a učiť ich čokoľvek z môjho umenia. A tento fakt sa udial päť ráz. A päť ráz, pre svoju česť, som sa musel biť na neznámom mieste, bez príbuzných i známych, neveriac nikomu lež Bohu, môjmu Kumštu a mne, Fioremu, a môjmu meču. A pri milosti Božej, ja, Fiore, udržal som svoju česť a nezranil som sa. Taktiež ja, Fiore, povedal som svojim žiakom, ktorí mali bojovať v bariérach, že boj v bariérach je omnoho a omnoho menej nebezpečnejší ako boj s bodno-sečnými mečmi v ochrannej veste, pretože ak tomu, čo sa hrá s ostrými mečmi, zlyhá čo i len jeden kryt, daruje mu to smrť, kým ten, kto bojuje v bariére a je dobre chránený zbrojou, môže dostať veľa zásahov, však stále môže bitku vyhrať. Tiež je tam ďalší fakt a to, že zriedka niekto umrie pretože bol zasiahnutý. A tak môžem povedať, že by som radšej bojoval tri razy v bariérach ako i len raz s ostrými mečmi, ako som vyššie povedal...“.
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Mar 24, 2010 11:08 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Vzhľadom k tomu, že nemám informácie o tom Liberim, tak toto, tento úryvok mi veľmi pripomína Kanryo Higaonnu ... pošlem ti knihu, kúúúúva ešte to tak vedieť ako sa to robí normálne, po internete Rolling Eyes
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Mar 25, 2010 8:46 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

... a nakoniec som ju poslal, ale či prišla, neviem. Laughing Laughing Laughing
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ne Mar 28, 2010 7:25 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ešte jedne voľný citát..
Je samozrejmé, že nikto nemôže dokonale nacvičiť niekoľko sto obranných chvatov. Je to úloha náročná na čas a na energiu a je to je úplne zbytočná investícia, .... Pre každého osobnú potrebu väčšinou postačí niekoľko vybraných chvatov, pokiaľ ich zvládne dokonale...
Táto príručka obsahuje tak veľké množstvo chvatov preto, aby si každý mohol vybrať tie chvaty, čo najlepšie vyhovujú jeho individualite... Wink a votom to je..
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk