Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Lichtenauer v několika jednoduchých lekcích
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Uznáváte Anežku jako jediného pravého mistra?
ano, bezvýhraně
29%
 29%  [ 8 ]
ano, hned po Lichtenauerovi
37%
 37%  [ 10 ]
ne, ale čtu to
18%
 18%  [ 5 ]
ne a nudí mě to číst
14%
 14%  [ 4 ]
Celkom hlasov : 27

Autor Správa
Karel Černín
Bežný tlachal


Založený: 24 Nov 2008
Príspevky: 46
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: St Nov 25, 2009 12:40 pm    Predmet: Lichtenauer v několika jednoduchých lekcích Odpovedať s citátom

Neříkali jste si někdy, jaké by to asi bylo, mít mistra, který by rozuměl dobovému šermu do hloubky? Který by s vámi začal Lichtenauerův styl probírat opravdu od základů? Který by vám místo složitého vysvětlování všechno rovnou ukázal, vtlačil by vám základní principy do hlavy každodenní praxí?

Fajn, já mám takového mistra. Je to moje dcera Anežka. Už brzy jí budou dva roky.

Strávil jsem s ní hodně času. A mnohé mě to o šermu naučilo. Budu vás s jejím stylem výuky čas od času seznamovat. Nepadne ani slovo o žádné technice, půjde pouze o taktiku. A nemá smysl tyto internetové lekce přeceňovat. Stejně je nepochopíte, dokud si to nevyzkoušíte sami v souboji. A nebo dokud si nepořídíte dítě.
_________________
Za mě mluví moje práce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Karel Černín
Bežný tlachal


Založený: 24 Nov 2008
Príspevky: 46
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: St Nov 25, 2009 12:42 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Lekce první: „Vor“ a „nach“

Kdo pečuje o dítě, zná ten pocit velmi dobře. Od chvíle, kdy se převrátí na břicho a začne lézt, už nikdy nejste dost rychlí. Zatímco uklízíte rozházené tampóny do uší v koupelně, z obýváku se ozývá tříštění rozbíjeného květináče. Dobu, kterou strávíte zametáním hlíny, využije dítě k tomu, aby vyskládalo v kuchyni z šuplíku hrnce a v pokojíčku vyházelo z poličky plínky. A zatímco vy se věnujete hrncům, vyleze na skříňku a chystá se skočit dolů. Teprve, když ho v poslední chvíli zachráníte, zjistíte, že se celou dobu hrálo o něco úplně jiného. Po rukou vám stéká moč. Ano, zapomněli jste v tom kalupu vyměnit plínku. Prohráváte!

Teprve každodenní praxe vás naučí tomu náporu čelit. Hned po probuzení dáte dítěti do ruky knížku a posadíte ho na nočník, tam nemůže škodit. Pak ho proženete po bytě, aby brzy usnulo. Pokud přesto nastane nějaká katastrofa, vrazíte mu krychli s dírkama, do které musí vhazovat dílky různých tvarů, a získaný čas využijete k likvidaci následků. Zkrátka jste vždycky první na tahu. A samozřejmě neustále si hlídáte plínku. Jedině tak se to dá přežít. Je jako souboj na život a na smrt, jenom o něco nebezpečnější, protože pokud budete pomalí, může jít o život vašemu dítěti.

Co nás tato lekce naučila? Udržujte si vždycky iniciativu. Buďte tím, kdo zahajuje útok jako první, pak budete vždycky ve výhodě. Pokud to nejde, uplatněte techniky, které soupeře zaskočí, zaměstnají jej, a vás dostanou zpátky do předstihu. A neustále si hlídejte, kde má hrot. Ten totiž dokáže být skoro stejně zákeřný jako plínka.

_________________
Za mě mluví moje práce.


Naposledy upravil Karel Černín dňa Ut Dec 01, 2009 6:55 pm, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Nov 25, 2009 9:02 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoje Karle,

je dbré, že sa niekto rozhodol sprostredkovať šerm od "piky"
Domnievam sa, že si to vzal za nesprávny konec, osobne by som začal s vysvetľovaním základnej techniky a princípov. Taktiku, resp. čo je "vor" a "nach" by som nechal až neskôr.
Verím tomu, že Ty si tiež najprv "makal" na technike a ke´d si začal "chápať" že to čo robíš a ako to robíš, resp. začal si rozmýšlať o tom čo vlastne robíš, tak až potom si prešiel na taktiku ...

to s tou iniciatívou, to som už niekde čítal, kde to bolo, že by to bolo v Go-ri-no-šo? Alebo niekde inde? Teraz prejdem do "mojej témy"
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Karel Černín
Bežný tlachal


Založený: 24 Nov 2008
Príspevky: 46
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Št Nov 26, 2009 9:12 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Mariáne, ptal jsem se Anežky jako svého mistra na to Go-rin-no-šo a řekla: "E!"
_________________
Za mě mluví moje práce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: Št Nov 26, 2009 11:14 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Som zvedavý, čo ďalšie nám Anežka priblíži. Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ondřej Adámek
Bežný tlachal


Založený: 20 Jan 2009
Príspevky: 57
Bydlisko: Adamov

PríspevokZaslal: Št Nov 26, 2009 11:26 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Karle .... snažím se být k tobě vždycky maximálně kritický .... nejen k tvým "pokusům" o šerm, ale i k tvé osobě jako celku ... a myslím, že se mi to pravidelně daří :--) ... ale toto ... to je geniální štyk ... a pokud ti budou tvrdit opak, tak nezapoměň prosím ... že je to geniální ... takto vypadá pravý kumšt
_________________
Neprotahuj sek až k zemi
s Dlouhým hrotem bližší je mi
skončit ... a neboj se sběře
co jím míří od soupeře
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Nov 26, 2009 8:25 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Karel Černín napísal:
Mariáne, ptal jsem se Anežky jako svého mistra na to Go-rin-no-šo a řekla: "E!"


... zaujímavé, ale moja Maťka povedala, že "Hai" Laughing Laughing Laughing
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Karel Černín
Bežný tlachal


Založený: 24 Nov 2008
Príspevky: 46
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Pi Nov 27, 2009 8:05 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Lekce druhá: "Binden"

Každý otec chce mít doma hlavně pohodu, že? Poslední, po čem touží, je brečící harant vicící mu na noze. Proto správný chlap dítě často odstrkuje, řve na něj a posílá ho za matkou, aby se na něj proboha příliš nezafixovalo. Jenže malé dítě touží po citové vazbě. Pokud se dočká odmítnutí, snaží se, seč může, odpor překonat. Touto taktikou si tedy spolehlivě vytvoříte usopleného haranta, který vás bude všude pronásledovat a jakmile vás ztratí z dohledu, začne nepříčetně řvát. (pro fajnšmekry: v psychologii se tomu říká Bowlbyho teorie vazby)

Paradoxně jistota vazby hodí dítě do pohody. Anežce jsme se ženou v podstatě oba úplně volní - když jsme u ní, hraje si s námi, když ne, tak bez nás. Párkrát jsem ji měl na tréninku a zatímco jsme cvičili techniky, vydržela skoro hodinu s průzkumem tělocvičny a dvěma gumovými dýkami.

Co nás tato lekce naučila? Vazba je prospěšná, je to jediný bezpečný způsob boje. Jestliže máte zkřížené čepele, tak s tím pracujte. Pokud se totiž budete vazbě vyhýbat nebo se z ní soupeři dokonce stahovat, ten harant vás bude všude pronásledovat. A v tomto případě to nebude on, kdo bude nakonec usoplený a ubrečený.

_________________
Za mě mluví moje práce.


Naposledy upravil Karel Černín dňa Ut Dec 01, 2009 6:56 pm, celkom upravené 2 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi Nov 27, 2009 9:17 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj, Karle som otíc, kdo je víc.... ale... Exclamation

nikdy by som si nedovolil porovnávať môj vzťah s mojou dcérou a šermom Twisted Evil je to veeeeľmi zle zvolený postup, bez karate/šermu sa zaobídem, ale...

Teraz reálne, ak moja dcéra odo mňa niečo chce a a uznám, že to potrebuje, tak jej vyhoviem, pritúlim, pohľadkám,... je to tatova pýcha, zatiaľ je je ešte v tom veku... ale .. Exclamation
ak ma naštve dostane "po riti" a prečo? ..lebo využijem svoju prevahu.. veľkosť, hmotnosť, skúsenosti.. /je možné, že mi to dá "vyžrať" cca o 30-40 rokov.... /mysli na to/ Laughing

Ak budem sparovať/zápasiť/kumitiť/šermovať/ a budem vidieť, že na svojho sparinga mám, tak ho hneď od začiatku zruším t.j., využijem akúkoľlvek moju výhodu a nebudem sa na neho viazať, proste ho ho bez rozmýšlania sejmu/zruším bez pardónu, ale ak vidím, že je "lepší" v tom prípade "zaujmem strátégiu" a ak sa to dá, tak ustúpim z boja, lebo každé ustúpenie z boja je je polovica víťazstva... /Mám čas si eše čo to natrénovať / Laughing

Analógia, malej išli "zuby" cca od 6 mesiacov až do 2 rokov, kedy jej konečne, "zaplaťpánbo" vyšli / kým sa to nestalo, tak som každú noc s malou cca 2 hodiny tancoval... aby neplakala a zaspala /od 01.00. hod. do 03.00. hod./ každú noc... / "tancoval" som na hudbu, ak môžem poradiť do budúcna tak SADE je geniálna/, ani za svojich "mládeneckých" čias som toľko po nociach netancoval, za ten 1,5 roka som schudol 10 kg a v práci som od únavy/nevyspatia, vyčerpanosti odpadol/

a čo z toho vyplýva? ... Človek sa musí vždy prispôsobiť situácii nie situácia sa prispôsobuje človeku"
Ak na mňa niekto moc "tlačí" tak urobím všetko preto, /ak sa to dá/ aby som jeho tlak ustál a kď ho ustojím príjmem stratégiu ďaľšieho postupu..
Sorry, po japonsky to neviem povedať..
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: So Nov 28, 2009 11:59 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Marian
v tomto mas tak trochu pravdu:
"nikdy by som si nedovolil porovnávať môj vzťah s mojou dcérou a šermom"

...ty ju porovnavas s karate:
"..lebo využijem svoju prevahu.. veľkosť, hmotnosť, skúsenosti.."

...nasledne dalsi priklad o par radkov nizsie

co je podla teba pri serme praca vo vazbe?
a ako chces zrusit supera bez toho,aby si ju pouzil?
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: So Nov 28, 2009 12:43 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Michal,

k tomu porovnávaniu, za tým šermom, som zabudol dať že: " šerm/karate" ďalej v riadku som to už dal... Mea magnissima culpa...
Osobne nerozlišujem bojové umenia, .... ako určite vieš, tvrdím, že všetky BU sú o jednom a o tom istom, len sa to inak volá /prípadne že máš "holé ruky", alebo niečo v nich/

to že : "využijem svoju prevahu.. veľkosť, hmotnosť, skúsenosti.." o tom je boj/zápas/sparing...
Neviem či máš deti, ale ja s tou mojou, imervére "bojujem" o iniciatívu/sen, lebo ona "potvora malá" tiež snaží sa využiť svoje výhody, začne plakať, líškať sa, túliť sa, "hádzať oči"... a tak a čo potom urobí tato? Rolling Eyes

Čo sa týka tej väzby v šerme, nejde len o väzbu v šerme, je to analógia boja "telo na telo".
Ja, ako adept "úderov a kopov" sa snažím čo najviac vyhýbať sa boju "na krátku vzdialenosť", čiže viazať sa... ale aj tak pre tento prípad mám "nacepovaných" pár techník, slúžiacich hlavne " na odpútanie sa/neviazanie sa/.. inak pozri "moju tému"
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: So Nov 28, 2009 6:19 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marian
nechapeme sa
to prve bola narazka:
"Ahoj, Karle som otíc, kdo je víc.... ale... Exclamation
nikdy by som si nedovolil porovnávať môj vzťah s mojou dcérou a šermom "
...je jedno,ci so sermom,alebo s karate,proste napises,ze by si si to nikdy nedovolil a o par riadkov pravy opak

co sa tyka mojej otazky, opytam sa este raz:
co je podla teba pri serme praca vo vazbe?
a ako chces zrusit supera bez toho,aby si ju pouzil?

(pre ulahcenie si predstav,ze to vysvetlujes niekomu,kto nepozna nic ine,ako serm a teda nebude rozumiet,ak uvedies priklad z niecoho ineho... proste jednoducha odpoved typu: vazba v serme podla mna je[odpoved]; supera, napr. pri boji dlhym mecom, zrusim bez pouzitia vazby [sposob,akym to urobis])
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ondřej Adámek
Bežný tlachal


Založený: 20 Jan 2009
Príspevky: 57
Bydlisko: Adamov

PríspevokZaslal: So Nov 28, 2009 7:58 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Karle vydrž ..... nevím, kolik dílů plánuješ, ale s každým dalším to bude vyžadovat větší a větší sílu pokračovat .... je možné, že budeš konfrontován s absolutním nepochopením a že některé reakce se dokonce budou lepit jak posraná plína .... ale nebuď z toho ubrečený a usoplený .... voni tě posmrtně docení
_________________
Neprotahuj sek až k zemi
s Dlouhým hrotem bližší je mi
skončit ... a neboj se sběře
co jím míří od soupeře
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: So Nov 28, 2009 9:37 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Nie som šermiar, ale väzba v šerme podľa mňa je to, ... ako by som to napísal, je to také "oťukávanie" súpera, dotknem sa jeho meča, snažím sa ho "prečítať" t.j rozpoznať pevnosť "držania" jeho meča, tým, že sa dotýkam jeho meča, tak sa ho snažím kontrolovať /vieť, snažím sa "vycítiť" čo asi chce robiť, snažím sa "ovládnuť" jeho meč a tým si pripraviť moju akciu,.... domnievam sa, že toto skôr platí pre kord, ako pre dlhý meč už kvôly váhe meča..

No ako sa súperovej väzby zbaviť ? Ak mi tlačí na meč, tak povolím, prípadne ho pretlačím/toto by som osobne nerobil/, odkloním mu meč mimo mňa, ustúpim, pristúpim k nemu, prípadne ho praštím, nakopnem, odhodím.. etc ... je to podobné ako pri hociakom inom zápase..

Dúfam, že stačí..
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan Kertész
Tlčhuba


Založený: 19 Apr 2008
Príspevky: 138
Bydlisko: Hlohovec, Bratislava

PríspevokZaslal: So Nov 28, 2009 11:38 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marián: Podľa mňa sa ti trochu pletú pojmy "väzba" a "fühlen". Ale ja sa do toho aj tak nerozumiem, tak radšej už budem ticho... Surprised
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Ne Nov 29, 2009 7:47 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Marian
diky za tvoju odpoved

ono,ako by mala zniet spravna odpoved neviem (snad niekto na toto povolany nam to vysvetli)
aj si pod tym predstavujem skor to, ze ak niekto zautoci, ja sa naviazem, cize nebude od neho nasledovat dalsi utok,lebo akonahle zautoci (alebo utok este len prebieha) ja konam tak,ze sa mu naviazem na mec a nasledne prechadzam do protiutoku ja (bez toho aby som odklonil cepel od jeho cepele- cize napr niekto seka zvrchu (ochs), akonahle kryjem, zdviham ruky (teda cepel smerujem dolu) a prechadzam do bodu

preto sa mi zdala odpoved,ze sa nechcem viazat cudna,lebo mne pride lepsie,ak na mna niekto zautoci a mozem prejst do protiutoku, ako ked bude nasledovat dalsi utok z jeho strany
pripadne,zo strany utociacehotlacit dalej na supera,ked uz zacal
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ne Nov 29, 2009 5:52 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Milan vo Golguz, ale to vôbec nie je zlý nápad Idea je možné, že by to privítali aj iní šermiary../ urobiť " šermiarsky slovník" kde by by bolo vysvetlené 2-3 vetami čo je to že väzba, vor, nach unter, mutter, zwischen, nieder, ober, winden, binden, minden, zwinden, fuhlen a muhlen, /viem, že niektoré slová nič neznamenajú, ale rymuje sa to/ Wink


Michal :
No, ešte čo sa týka tej väzby nech už je to čokoľvek, väzbu beriem skôr" ako oťukávanie sa... osobne sa nerád "viažem" nemám rád keď sa na mňa niekto "tlačí"/viaže sa na mňa, ... pri kumite/sparingu sa snažím "vstupovať" do útoku, prípadne predbehnúť súpera .... a vďaka tejto taktike som už mal cca 2-3 krát fraktio osti nasi /zlomený nos.../

Neviem či tu na fóre, alebo niekde inde som čítal, že niektorí taliansky majstri šermu tiež "neuznávavali" väzbu v tomto prípade väzbu ako zaviazať súperov meč,
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Karel Černín
Bežný tlachal


Založený: 24 Nov 2008
Príspevky: 46
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Ne Nov 29, 2009 9:54 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mariáne, jestliže v těchto drobných fejetonech srovnávám péči o svou dceru s taktikou v šermu, nejedná se o nic víc než o nadsázku a intelektuální hru. Výsledky ankety myslím naznačují, že spousta lidí to pochopila (a já všem hlasujícícím děkuji za povzbuzení Smile ).

Pro mě osobně je vazba situace, kdy se můj meč dotýká meče soupeře, ať už tato situace vznikla jakkoliv. Obvykle to obnáší dost blízkou vzdálenost a tudíž dost velké nebezpečí.
_________________
Za mě mluví moje práce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po Nov 30, 2009 5:25 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Karle, neboj sa pochopil som to,
ide len o to, že ak by som si ja zvolil takúto formu a písal o hocičom v podobenstvách, analógiach, prrovnaniach, hneď by bolo napísané, že je to orientálne, ázijské a tak....

sdielam Tvoj názor, väzba je blízka vzdialenosť a je to veľké nebezpečie.. a preto ani ja nemám väzbu rád...,
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Karel Černín
Bežný tlachal


Založený: 24 Nov 2008
Príspevky: 46
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Ut Dec 01, 2009 6:54 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Lekce třetí: „Weich“ a „hert“

Kdo někdy uspával dítě, ví, že není na světě větší alchymie. Když udeří sedmá, je načase rozložit vějíř svých triků. A psychicky se připravit na to, že úspěch není ani zdaleka tak jistý, jako je tomu u každovečerního komba Večerníčka a Sportky. Možná, že včera váš falešný zpěv fungoval jako zázračné uspávadlo. Dnes je to výzva k souboji v hulákání. Houpání na rukou jistě má potenciál ukolébat ke spánku. Ale jsou večery, kdy vyrobí z usínajícího dítěte výskajícího rozjíveného uličníka. Nezapomeňte, že dítě má naspáno přes den. Tudíž se za neúspěch nestyďte. Určitě to nebude první případ, kdy žena najde bdícího potomka, jak vítězně křepčí kolem otcovy tvrdě spící „mrtvoly“.

Především si musíte připustit, že není žádný jednoduchý univerzální návod. Každý trik má své místo a svůj čas. A správný odhad se dá vycvičit jedině praxí. Časem prostě nějak vytušíte, že dnes nemá smysl se dítětem prát – že bude lepší ho na půl hodinky propustit z postele k hračkám, a pak to zkusit znovu. Jindy vám cit a zkušenost napoví, že dítě bdělost jenom předstírá, a že když vytrváte, unudíte ho v posteli tak, že nakonec vytuhne. Důležité je zkrátka vycítit jeho náladu, míru únavy a odhodlání vzdorovat. A tomu přizpůsobit strategii večera.

Co nás tato lekce naučila? Veškeré techniky vám budou k ničemu, pokud nebudete mít cit na čepeli. Jedině ten vám prozradí, kterou z nich máte použít. Tvrdost nebo měkkost soupeřova navázání musíte mít takříkajíc „v ruce“. A nepřetlačovat se s ním zbytečně tam, kde to není k zásahu třeba, stejně jako mu nepovolovat tam, kde se můžete prosadit silou.

_________________
Za mě mluví moje práce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk