Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Škola Šermu Šablou

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Št Sep 24, 2009 8:59 am    Predmet: Škola Šermu Šablou Odpovedať s citátom

škola šermu šablou - LUX

iba podla dobových postupov na zaklade vlastnej rekonštrukcie
tematicke zameranie v uvode na 18. storocie k osvojenu si manipulacie so zbraňou až prechod k storociu 16. storociu

viac o náplni vid članok šerm - boj europskou šablou

nieco o zdrojoch je v tomto clanku je sice pisany za inym ucelom ale postačí na vytvorenie predstavy o smerovani....
http://serm.sk/index.php?pID=302

1x v tyždni podla dohody Pondelok alebo! Streda (alternatívne ak sa dohodne bude mozne aj Pia je vo faze rokovania)

v priestore telocvicne Evanielickego gym Vranovská

cena dohodou (je to Beta verzia Smile )

(vyhradene právo na výber uchadzačov)

potrebná vystroj Palica dlžky 100 cm
az nekôr serm maska (1600N) a sabla (techniky na uvod nie su kontaktne s telom - nie je potrebne aby si telo zvykalo na zásah zbrane)

skola nie je pod zastitou ziadnej skupiny a nema so skupinovymi zalezitostami nic spoločne....ja osobne taktiež nie som členom žiadnej skupiny teda nie je dôvod to tak vnimať.

Spozdravom Palo LUX


Naposledy upravil Pavol Uličný dňa St Okt 07, 2009 11:11 am, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
woden
Tlčhuba


Založený: 24 Máj 2006
Príspevky: 224

PríspevokZaslal: St Okt 07, 2009 10:30 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Neviem kam tak to dam sem. narazil som na to a nakolko to je dobre nech hodnotia iny.

http://www.livinghistory.cz/phpbbforum/viewtopic.php?f=10&t=3186
_________________
Man only needs two tools in life: WD-40 to make things go, and duct tape to make them stop.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: St Okt 07, 2009 12:35 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ak sa nepletiem tak je to ten pan ktory vedie kurzy cez organizaciu Arma ferra .....tu je nejaky material ..
prvych 8 foto vyzera to tak ....

http://www.armaferre.cz/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=2:hiustorie&Itemid=60

dokonca som niekde zazrel ze vydal knihu o polskej sabli .... zial nebolo tam uvedene viac ako farebny obrazok titulky ... mozno niekto ma a moze posudit....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ladislav Vyoral
Tlčhuba


Založený: 12 Jún 2007
Príspevky: 354
Bydlisko: Malenovice Morava

PríspevokZaslal: St Okt 07, 2009 3:27 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

co já vím tak Baron (on je fakt baron) Zbygniew Sawicki doufám,že jsem to jméno nezkomolil je několikanásobný světový šampion v šermu polskou šavlí.
Pokud bych byl šavlista,šel bych se tam podívat.

Vím jak vypadá a těch fotkách jsem ho nenašel.
_________________
Jsem jako zrcadlo.
Smějte se a já se budu smát na vás. Mračte se a já se budu mračit též.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Št Okt 08, 2009 4:27 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Palo ja tu knihu mam, necital som ju este ale donesiem ti ju v pondelok.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Pi Okt 16, 2009 6:54 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Nahodou som pri poletovani netom narazil na toto> http://www.lorica.pl/historia-szermierki/szermierka-artykul7.php a aj taketo cosi som nasiel> http://www.jest.art.pl/szabelka.html
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: So Okt 17, 2009 8:05 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Prelúskal som sa cez to všetko, ešteže tie slovanské jazyky a hlavne západoslovanské jazyky sú si tak dosť podobné... Rolling Eyes a ešteže chodím s Poliakmi po seminároch.... veľmi dobrý príspevok... a najviac, čo sa mi tam páči, tak to sú tie 2 posledné obrázky... Laughing
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Po Okt 19, 2009 8:21 am    Predmet: Odpovedať s citátom

to milan: jasne lorica je fajn ...pisal mi s nimi uz davnejšie.... zial vedia asi to čo mi (v skole) ..ale lepšie pracuju na aplikacii vdaka kvaltnej ochrane tela pri súbojoch...

Naposledy upravil Pavol Uličný dňa Št Nov 05, 2009 8:28 pm, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Po Nov 02, 2009 2:33 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

vdaka Matovi som mal moznosť nahliadnuť do knihy Husarska sabla...od Zbygniewa Sawickeho
a mozem skonštatovat ze chalani z Lorica mali pravdu....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Dec 08, 2009 1:34 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

pri štúdiu šermu šablou sa často stretávame s fenoménom jej použitia v jazdectve a nepomeru literatúri venovanej jazdnému boju v porovnaní s pešim (na rozdiel od ostatných zbraní) Pri šabli vďaka rôznym faktorom je to však viac ako inde.....

mnoho ľudí sa ma pýta ako je to so šermom na koni ....či je rovnako podrobne popísaný, ako napr peši súbojový serm
odpovedám trochu neurčito .... keďze viem čo bude nasledovať
otázka či sám som jazdec....a teda či som kompetentný vôbec sa vyjadriť k ich tak specifickej nadskupine ..... odpovedam (po pravde) že nie som, nie len preto že nim niesom skutočne ale aj preto, že pre každého to znamená niečo ine ....

v rámci vseobecnej osvety, ako aj toho, že je vela luďi, ktorých to zaujíma, budem zverejnovať jednu malú brožuru o šabli jazdnej .....
tá svojim obsahom je bohatsia ako mnoho inych kníh pretože hned vo svojom úvode stavia nas do pozície vlastnych sudcov a apeluje na našu sebakritiku .......90% právd je zachytených hneď v prvej kapitole a sú napisané takým spôsobom ze nie je potrebné ich dalej vysvetľovať ....

napriek tomu že som už aj ja prepadol skepticizmu v zverejňovaní prekladov táto snáď bude prospešná viac, ako len priama kritika jednotlivcov našou osobou .... Smile

Poďakovanie pri preklade patrí jednej veľmi šikovnej osôbke.

ŠERM SO ŠABĽOU NA KONI

A. Alesandri 1899

Predslov

Pri tvorbe Manuálu šermu, ktorý som vydal pred rokom, som problematiku šable a meča preberal s pánom Alessandrim , ktorý ich vyučuje veľmi uváženým a praktickým spôsobom. Čo sa týka šable, Alessandri skúmal túto zbraň od obdobia keď bol africkým lovcom, a ako vieme, pluky afrických lovcov boli nútené používať „biele“ zbrane či už proti jazdcom, alebo proti pechote počas vojny v roku 1870.
Považovali sme za užitočné vydať metodiku šermu so šabľou na koni a to s využitím takto získaných skúsenosti.
Pán Alessandri a ja si želáme, aby bola táto publikácia v armáde dobre prijatá.


ŠERM SO ŠABĽOU NA KONI- 1. KAPITOLA

Využitie šermu na koni: príležitosti na použitie tohto druhu šermu, s ktorými sa ešte stále stretávame v modernej vojne. - Nevyhnutný stupeň znalosti jazdy na koni, potrebný na efektívnu manipuláciu s mečom na koni.

Aj napriek zdokonaleniu strelných zbraní, v nasledujúcich vojnách, podobných tej z roku 1879, nastane vždy stret jazdcov proti jazdcom, alebo jazdcov proti pechote.
Tieto strety sa budú odohrávať medzi viac-menej početnými skupinami. Ide napríklad o drobné potýčky medzi jazdeckou rozviedkou, občas nevyhnutné, ktoré sú dôležité ani nie tak kvôli poctu zúčastnených bojovníkov, ako kvôli informáciám, ktoré v nich možno získať.

Na to, aby malo štúdium šermu na koni nejaké výsledky, treba aby boli muži prirodzene dobrými jazdcami, ovládajúcimi svoje kone. Možno dokonca tvrdiť, že dobrý jazdec, hoci by bol priemerný šermiar, má výhodu oproti súperovi, ktorý je síce dobrý šermiar no priemerný jazdec.

V osamotenom individuálnom boji, čo sa stáva výnimočne, mu stačí zručne viest svojho koňa do rýchlych obratov (manévrov), tak aby destabilizoval protivníka. Ľahko ho potom zdolá, aj keď bude k nemu čelom: môže sa k nemu rýchlo priblížiť, šabľou zasiahnuť ohlávku koňa, ktorý vyskočí a ak jazdca nezhodí, minimálne mu znemožní efektívne použitie zbrane.

No okrem tohto výnimočného druhu boja, vo všeobecnosti platí, že v akomkoľvek druhu boja na koni je prevaha v jazdeckých zručnostiach dôležitejšia ako prevaha v šerme samotnom. Treba teda len ku dostatočným jazdeckým znalostiam pridať praktické zručnosti v šerme. Bola by škoda nezveľaďovať tieto zručnosti a to najmä preto, že v relatívne krátkom čase možno dosiahnuť veľmi uspokojivé výsledky.
Navyše jazdec, ktorý ovláda svoju šabľu má viac istoty a sebadôvery, viac vojenského vystupovania.

Kapitola II

TYP ŠABLE, KTORÝ TREBA POUŽIŤ V JAZDECTVE: MIERNE ZAKRIVENÁ ZBRAŇ, UMOŽŇUJÚCA BODNÉ AJ SEČNÉ RANY.- POZOROVANIA BODNÝCH A SEČNÝCH ÚTOKOV.

Šabľa, používaná jazdcami by mala byť mierne zakrivená , o čosi menej ako šabľa používaná poľovníkmi, s rukoväťou o čosi dlhšou a košom(šable) zabezpečujúcim lepšiu ochranu roky a zápästia.
Tu sú odôvodnenia našich odporúčaní:

1. Tento tvar uľahčuje preniknutie(zásah) sečného úderu. Rovná šabľa by prenikla menej.

2. Mierne zakrivený tvar šable, ktorý odporúčame, nebráni bodným útokom. Hrot sa dokonca nachádza priamo na osi rukoväte (pommeau= malá guľa na konci rukoväte meča alebo šable)

Zakrivenie nesmie byť ale príliš výrazné, a to nielen z dôvodu že by to znemožnilo bodnutie, ale aj preto, že v prípade útoku by veľká časť ostria šable ostala nevyužitá.(1)

Čepeľ šable vojakov (chasseur = hist. vojak pechoty alebo jazdec) je dostatočne dlhá. Mala by byť doplnená o kryt(kôš) pre lepšiu ochranu. Rukoväť by mala byť o čosi dlhšia a užšia, aby sa lepšie držala v ruke. Vzhľadom na to, že účinnosť zásahu závisí viac od spôsobu útoku ako od váhy zbrane, je o to dôležitejšie môcť dobre manipulovať so zbraňou.
Rovná šabľa vyhovuje menej sečným útokom. Hoci preferujeme bodnutie vždy keď je príležitosť a hovoríme: „ Používajte seknutie len vtedy ak nemôžete bodnúť“, treba doplniť, že v šerme na koni sú sečné útoky v mnohých prípadoch naznačené.

V nasledujúcich kapitolách sa k tejto problematike príležitostne vrátime. No toto povedzme už teraz:
S výnimkou špeciálnych prípadov, kedy je protivník chránený proti základným druhom bodnutia prostredníctvom cuirasse (časť brnenia chrániaca chrbát a hrudník), a kedy sú niektoré sečné techniky užitočné, treba vždy pozorovať nasledovné:
Aj v individuálnom boji sa stáva, že prvý pokus o bodnutie zlyhá a vzájomná vzdialenosť sa zmenšuje. Poloha súperov jeden vedľa druhého, alebo jeden blízko za druhým je veľmi praktická na seknutie.
Ak máme dočinenia s viacerými súpermi, použitie seknutia je potrebné ešte častejšie. Na to aby sme si spravili miesto a zbavili sa súpera je ešte viac potrebné striedať útoky, raz hrotom, raz čepeľou.
Doplňme ešte, že či už je to v dueli, alebo v hromadnom boji, je veľmi praktické zasiahnuť ostrím koňa, hlavne na hlave alebo niekedy aj na kĺbe zadnej nohy.
Pripomíname, že na sekanie je účinnejšia zakrivená šabľa. Ak je správne použitá, preniká hlboko.
Samozrejme pri sekaní sa treba odkryť čo najmenej. Tieto útoky sa môžu a musia vykonávať s opatrnosťou a s trochou cviku a praxe so zbraňou je možné kryť sa a zároveň sekať či bodať.


(1) Zaznela táto námietka: Aj s málo zakrivenou čepeľou, nebudú mať muži skôr sklon ku sekaniu namiesto bodania?
Odpovedzme: pri troche cviku, aj muži, ktorí majú málo skúseností so šermom si zvyknú bodať tak ako treba. Stáva sa dokonca, že to robia intuitívne.


túto tému budem pravidelne doplňať ....pretože na rozmyslanie je tu toho zatiaľ viac ako dosť.....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Št Dec 17, 2009 2:46 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

pribudla 2 kapitola....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Samik
Bežný tlachal


Založený: 10 Okt 2008
Príspevky: 31

PríspevokZaslal: Pi Dec 25, 2009 5:50 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Moc zajíimavé Smile ,

Ak môžem tak troška prispejem aj ja. Podľa Ricka J. Orliho, Americko-Poľského historika (známeho svojimi článkami o Poľskej Husárii, vid www.kismeta.com ) bola šabľa (použivaná východným jazdectvom) primárne zbraň bodná :

citácia:
The Sabre, used from horseback on the charge, is properly a thrusting weapon before
it is a cutting weapon. It is properly a cutting weapon only when the battle degenerates
into a circling melee. This even applies to very curved sabres!
Put yourself into a in-saddle-like position, lean forward, stretch out your arm, and you
will see that using the point as a spear works well with the curve, and with the curve, it
is less likely that the sabre will be torn from your hand on the hit (imagine hitting a
target galloping toward you, when you are galloping toward it!), but will arc back and
up out of the wound as you ride through... much is made of the benefits of the curve for
the cut, but this behaviour is an important feature of the overall design. As I observe, on
foot, thrusts are less important, but still important.
Richard Orli


Z jeho tvrdenia teda vychádza , že samotná kurvatúra zbraňe vraj robila útok bodnutím z koňa efektívnejším.

Pekné sviatky prajem
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: St Mar 03, 2010 7:26 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

škola uzavretá na dobu neurčitu. Z osobnych dôvodov.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: St Apr 14, 2010 9:58 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

aj takto sa na zaciatku 20 stor. terenoval jazdny boj ....

http://www.youtube.com/watch?v=wMNKLFn41IU
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Apr 15, 2010 7:45 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

... ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku.... nakoniec, Angličania, sú dosť konzervatívny a tradícia nadovšetko .. a je možné, že jazdný šerm takto trénovali už od Waterlo...
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Apr 16, 2010 7:23 am    Predmet: Odpovedať s citátom

uz Pepper ich spomyna takze uz min koniec 18 stor. nacvik "na sucho" (bez kona) bol v osnovach štúdia....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi Apr 16, 2010 9:40 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Angličania, sú síce konzervatívny, ale na také Sanchnin kata nemajú ..

Sanchin kata, je cvičenie, o ktorom je prvý datovaný záznam v roku 350 p.n.l. ... a dodnes sa cvičí. ...Možno trocha zmenený, inak pochopený, ale vždy je to Sanchin

http://www.karateweb.sk/index.php?p=sanchin&sessid=
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Po Apr 19, 2010 6:57 am    Predmet: Odpovedať s citátom

ja som to precital ale nejakú paraleu s cviceniami jazdy na europsku šablu nevidim ..... ak ano tak konkretizuj

obcas mi tie prispevky pripomýnajú odpoveď študenta ktorý sa naučil na maturu len Puškina....
ak bola téma Hviezdoslav odpovedal ....Hiezdoslav bol veľký spisovatel ... rovnako ako Puškin, Puškin sa narodil ..........

ak bola tema Dumas ........Dumas bol veľký spisovatel ale Puškin bol väčší ...Alexandr Sergejevič Puškin sa narodil ..........

neviem či vieš kam mierim ....ja nedokažem porovnavať pre mna neporovnatelne....pretože nemam pocit ze serm šablou je odhaleny a jasny - je to momentaly stav v ktorom sa nachadzame a mozno si o mesiac po niektorych zisteniach zacneme mysleit nieco ine...

ty nam to porovnavaš s nejakym karate o tom nemam (a mnoho dalsich) ani len potuchu.... tak aby som vedel porovnávať musím pozať obe veci čo chcem porovnať a my pozname jednu len kostru a prepracovávame sa k praktickym skúšakm a druhú nepoznáme vôbec....

preto ked ty sem hodis taky odkaz ako predchvílou tak co na neho možno povedať ...nič nik s tebou nemôže viesť dialog ..ak to nemal byt pokuso dialog ale prispevok k teme tak dik ... "strasne mi to pomohlo" uz viem ako na to ......nik nepozná obe veci natolko aby ich vedel zodpovedne porovnat.... preto este raz porovnavas neporovnatelne

az sa budes venovať sermu tolko čo karate tak si rad vypočujem tvoju komparaciu ..... ale vzhladom na to že niekolko príspevkov dozadu nie v tejto teme si opäť pripomýnal ze nesermujes tak neviem ako to zvladaš porovnať ....nečitaš, nešermuješ len tomu proste rozumieš.... osobne si vyzeral ako seriozny clovek tak nechapem preco ten natisk s tou aziou seriem sa snad ja so sermom na nejake karate forum (alebo tak robil neiekto iný a toto je vendeta? je mi trapne ze to takto hovorim ale uz fakt nevladzem)

ak chces vediet ako na to nazerame my, tak prid na taký nás maly interny dialog (sústredenie) o tesáku a sabli (bude zadarmo a pod holým nebom az sa trošička ustáli počasie) aj ked to bude len fragment tak mozno na to zacnes nazerat inac ....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk