Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Videá šermiarskych techník
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Ne Sep 20, 2009 10:59 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Lucifer zjavne nemáš k téme čo povedať tak prosím nezahlcuj toto fórum svojimi pubertalnymi hlupostami.

K téme: aziati tvrdia Ze vôbec nikdy neutocit prví? Teda bez výnimky? Európania to asi naozaj budú mat o tom aká je situácia. Napríklad fabris ktorého som spomínal sa v prvej k iné drží celkom zasadne princípu útoku do dopredneho pohybu súpera, ale v druhej knihe pise hneď logicku vec že ak obaja tieto zásady poznajú a obaja budú čakať na súperov útok v strehu tak nikto znich nebude mat výhodu a preto sa tam zaoberá tým ako a za akých okolnosti útočiť prvy.

Stettner: s tým durchwechslom si tiež myslim že môžu nastať spomenuté dve varianty umyslu, pre mna je fintou len tak kde chcem súpera donutit sa pohnúť a viem dopredu že budem durchwechslovat.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Po Sep 21, 2009 11:41 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Nezdá sa mi, že by Liechtenawer považoval Durchwechsel za fintu. Z čoho ty tak usudzuješ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Po Sep 21, 2009 11:50 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Nehovorím, že ho považuje za fintu. Je to prvok ktorý má niekoľko taktických použití. Jedno z nich môže byť aj to, že si všimneš pri analýze súpera že rád seká pomeči : "die magstu treiben auß allen hewen gegen den vechtern die da hawen zum swert und nicht zu den plössen" a ak sa rozhodneš útočiť ale vopred predpokladáš že ti po tom meči sekne a vieš že budeš durchwechslovať, teda máš v úmysle skutočne zasiahnuť až druhým útokom (samozrejme ak ti to súper dovolí tak zasiahneš už prvým) potom môžeme povedať že ide o fintu. V tomto prípade by som ale fintou nazval skôr ten prvý útok, nie durchwechsel, ten je len prostriedkom. Pozor, netvrdim ze durchwechsel je vymyslený len na klamne útoky a len u nich ma vyuzitie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po Sep 21, 2009 3:48 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Napísal som, že :
"Napr. japonci a nielen oni, ale orientálci preferujú "Nikdy neútoč ako prvý" aj všetky Kata začínajú obranou, po ktorej nasleduje protiútok..."

Martin, ak si si všimol, tak som napísal, že "preferujú" Wink a nie že tvrdia, že .... Wink

v boji je najdôležitá iniciatíva, resp. to, ako sa prispôsobím situácii.
Neútočiť ako prvý vychádza z toho, že v prípade priameho útoku je útočník v každej fáze útoku zraniteľný, výnimka je len ak útočník zasiahne cieľ. Potom je už zbytočne meditovať..
Silno naplno" vedený útok "je ťažko "zabrzdiť" alebo zmeniť, bez toho aby sa človek "nezasekol"

V boji/zápase vyhráva ten, kto súpera prekvapí, resp. získa nejakú vyhodu, je jedno ako ju získa.

Osobne si myslím, že protiútok je výhodnejší, už len z dôvodu, že pri protiútoku existuje voľba viacerých možností, záleží len na obráncovi ako bude reagovať na útok, prípadne akú techniku použije. Utok, technika útoku je daná...

Podľa mojich skúseností je najlepšie vykonať protiútok na začiatku súperovej akcie, alebo keď je v "najlepšom" t.j. keď útok vrcholí, lebo v prípade môjho protiútoku musí súper zabrzdiť, alebo zmeniť smer útoku, pritom však stráca rychlosť a pohyb a vtedy je tam najlepšia možnosť protiútoku a súper sa v tomto prípade ťažko prispôsobuje.

P.S. Čo píšem, to sú len moje postrehy a skúsenosti z praxe.. Osobne nemám naštudovaného žiadneho autora/autorov BU do takej hĺbky, aby som ich vedel citovať a čo písali na nejakú situáciu, to čo napísali, to bol ich názor na riešenie tej ktorej konkrétnej situácie.... proste každý autor napísal to, čo si myslí,že je najvhodnejšie..
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Po Sep 21, 2009 4:10 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

toto je podla mna jeden z prikladov kde je mätúce miešat princip zápasu a šermu zbraňou ...kedže niejde ani o rovnaku vzdialenost ani o rovnaku rychlost útoku.....obavam sa ze nemozno uplatnit jednotnu "taktku" utoku či vyčkavania pri boji so i bez zbrane....podla mna za to môže hlavne vzdialenost medzi súpermi ale aj ine nemenej podstatne faktory (ako napriklad nereagovat na útok, v zmysle schopnosti inkasovať zasah v zápase čo pri zbrani asi nebude mozne bez straty na hmotnosti Smile )
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po Sep 21, 2009 4:28 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Palo, nemiešam hrušky s jablkami, okrem Karate som tak trocha robil Kobudo a tiež aj trocha šermoval...
pri všetkých týchto veciach som vychádzal z podobných princípov, totiž, taktika boja je úplne rovnaká, moja osobnosť, skúsenosti sú rovnaké a je jedno, či už máš "holé ruky", alebo v nich "niečo" máš.... akurát sa prispôsobíš situácii,.. k tomu či máš v ruke, palicu, tonfu, alebo hocičo iné...podľa tohto volíš správnu vzdialenosť, taktiku boja, všetkjo ostatné ako intenzita, rýchlosť , sila/tvrdosť útoku, ako aj cieľ /poraziť súpera/ zostávajú nezmenené..
_________________
Pozorovateľ


Naposledy upravil Marián Kostolný dňa Po Sep 21, 2009 8:44 pm, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman Popik
Bežný tlachal


Založený: 13 Okt 2008
Príspevky: 62

PríspevokZaslal: Po Sep 21, 2009 6:10 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

mijamoto, ja zastavam nazor ako to hore niekto uviedol s tym historickym textom v zmysle ze kto je lepsi v obrane tak trenuje obranu a naopak....

uprednosnovat nieco stale (napr obranu) je nerozumne, ked to tak zovseobecnujes
tak si predstav take cakanie ze co spravi super pri tom ked mate zbrane, strelne zbrane :_)), pockas ako striela ten druhy? :_))
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po Sep 21, 2009 7:30 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Roman Popik,
každý bojovník si musí uvedomiť, na čo má a na čo nemá , čo sú jeho silné a čo slabé stránky.. každý musí využiť svoje prednosti a myslieť na svoje nedostatky...

ten príklad s koltom, je dosť nešťastne zvolený príklad.. je to podobné, že kto skôr tasí, ten skôr seká/bodá kto prvý udrie tak vyhráva a etc..
Ten, kto prvý tasí kolta ešte nemusí trafiť, tiež sa akurát môžem skryť za prekážku, môžem mať nepriestrelnú vestu, môžem prvú ranu "ustáť" a tak... je to veľmi individuálne
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: Ut Sep 22, 2009 7:32 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Nezdá sa Vám, že tu už dlhšiu dobu točí dokola to isté, čo však už bolo pomerne dobre zhrnuté a uzavreté na predošlej stránke? Chcelo by to ďalšie video.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Ut Sep 22, 2009 9:01 am    Predmet: Odpovedať s citátom

uz je jedno v postprodukcii
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Po Okt 05, 2009 11:45 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Nepochadza toto nahodou z SK alebo CZ luhov a hajov?

http://www.youtube.com/watch?v=oVMmiAOSRls&feature=channel_page
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Po Okt 05, 2009 1:59 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

mam pocit ze ano, clovek co to zadal na youtube mal prispevok po slovensky v nasom kunstovom videu
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po Okt 05, 2009 2:02 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

V profile ma, ze Slovakia. Ale netusim viac.
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut Okt 06, 2009 9:07 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Martin Fabian napísal:
Nepochadza toto nahodou z SK alebo CZ luhov a hajov?

http://www.youtube.com/watch?v=oVMmiAOSRls&feature=channel_page


.... strašné..., ale môžem sa mýliť, ako vždy, Laughing Laughing Laughing

môj názor, úplne statické, krčovité, bez pohybu, útočník aj obranca, sa "boja udrieť", zas na druhe strane tiež "boja sa dostať", techniky sú nedotiahnuté ... t.j chýba pri pocit "ohrozenia"... je to len také "prikladanie meča" nemá to razanciu, nemá to "šťávu", je to "prekombinované "
Akurát dnes som cvičil s takým mladíkom, bál sa ma pri nácviku základnej techniky udrieť, končil 30 cm odo mňa, udieral a kopal mimo mňa .... tak som na neho "nareval", aby sa ma aspom dotkol, že nie som zo skla, že sa nerozbijem a on nič, neudrel, .... neviem na čo tam chodí... Rolling Eyes
ak útočník neurobí techniku, tak, ako má, tak ani ja neurobím techniku ako musím, ... učíme sa na vzájom, on sa učí ako má útočiť, ... a ja sa učím ako sa mám brániť, a opačne ...
tí páni na tom videu sa neučia, čo majú robiť, proste cvičia prosné.. ako roboti.
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: Ut Okt 13, 2009 8:26 am    Predmet: Odpovedať s citátom

No mne sa to zas až také strašné nezdá. Netvrdím, že nie je na čom pracovať a razancia mi tam skutočne chýba, ale určite by som to v porovnaní s tým, čo môžeme väčšinou vidieť ako šerm mečom neoznačil tak negatívne ako ty Marián. Podľa mňa chalanov treba povzbudiť k ďalšiemu tréningu, pretože to u nich podľa mňa má zmysel a nie ich zhodiť ako si to predviedol ty.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Okt 14, 2009 9:14 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Andrej, to nie je zhadzovanie niekoho snahy.... podobne "kumitia" naši mladí /2-3/roky tréningu...
Viem že väčšina historických šermiarov sú samoukovia, ktorí reštavrujú staré BU, ... žiaľ bohu niet u nich majstra/autority a preto nie je od koho sa učiť.. ak je aj niekto "lepší", tak okamžite sú jeho vedomosti spochybňované ... U "nás" je to "lepšie".. Laughing a nemusí to byť hned konfrontácia, stačí ak zacvičí nejaké to Kata, a hne´d viem, či len na prázdno mláti hubou.....

Z moje skúsenosti viem, že najlepšie sa "trénuje pod stresom a tlakom" Laughing zas na druhej strane záleží na tom čo chceš tréningom dosiahnúť..
áno, mám veľmi subjektívny názor, poviem na tvrdo čo si myslím, je mi jedno či sa to toho ktorého dotkne alebo nie, a toto isté čakám aj od toho druhého,
je to podobné, ako ke´d vidíš anglickú ligu vo futbale a tu našu, prípadne NHL a pod... je to presne to isté..

Akurát dnes ma na tréningu tak "vymákol" "oranžový pás", že som to nechápal ako sa to stalo ... a mal si vidieť ako som ho na konci tréningu pred všetkými vychválil..
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St Okt 14, 2009 11:03 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ľubomír Orenič napísal:
http://www.youtube.com/watch?v=HPIAUrHaLuA


Ja som sa zatial k tomuto video nevyjadroval, lebo v istom zmysle ide o spriaznenu skupinu. Ale myslim, ze mozem napisat moj nazor.
Ad 1. Vidim tu velmi velky pokrok, lebo chalanom poznam a to sa naozaj musim velmi ocenit
Ad 2. To video neposoby tak uhladene ako napriklad postoval Marcipan, lebo je to zostrih nacviku. Ale Marcipan snad odpusti, toto sa mi paci viac a myslim, ze povie o akteroch viac. Aj preto, ze su tam take drobne "nepresnosti", ktore sa presne stavaju aj realne. Cize ja toto video hodnotim velmi pozitivne.
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Št Okt 15, 2009 9:01 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Stettner: ja chapem, v pohode. Mne sa to video tiež celkom pači, sice mam vyhrady k stabilite a noham ale je to dobre a vidno ze po sebe naozaj idu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št Okt 15, 2009 9:40 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Vyhrady mam vzdy a k vsetkemu:D. A k nasim prevedniam asi najvacsie. Ale zas n tych vasich, Marcipan, je jasne vidiet co chcete ludom ukazat. Teda obe videa hodnotim z pomedzi videi k sermu dlhym mecom, co su na youtube velmi vysoko. Teda po vo vypovednej hodnete k technikam sermu.
Ked si zoberiem ake "shity" si ludia na zapade vychvaluju do neba, tak rozhodne tymto zvysujeme (zvysujete) Slovensku kredit.
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: St Nov 25, 2009 3:10 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Cakal som ci to sem da niekto iny ale kedze nic, tak to urobim ja, dufam ze to nikomu nebude vadit.

http://www.youtube.com/watch?v=K6xA7SMEiI4
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Ďalší
Strana 4 z 11

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk