Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Videá šermiarskych techník
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Št Aug 20, 2009 5:55 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

načase nieco natočit ... nech sa dozvieme o spravnej vzdialenosti viac, zatial som počul len to že vsetci maju zĺu vzdialenosť, tak chcem vidiet konecne dobru
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Patrik Lach
Bežný tlachal


Založený: 05 Dec 2008
Príspevky: 73
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

PríspevokZaslal: Št Aug 20, 2009 9:04 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Palo Lux napísal:
načase nieco natočit ... nech sa dozvieme o spravnej vzdialenosti viac, zatial som počul len to že vsetci maju zĺu vzdialenosť, tak chcem vidiet konecne dobru


Možno nie každý ma záujem sa natáčať na video a dávat sa na net Wink

Pat
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi Aug 21, 2009 5:38 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

..správna vzdialenosť, je tá, keď sa cítim byť reálne útokom, jeho silou, smerom útoku priamo ohrozený.... keď viem a cítim, že to nie je len že "akože" útok a viem, že ak sa neuhnem, nevyblokujem, prípadne inak nezareagujem, tak ma prepichnú/rozbijú mi hubu...
útok na hlavu/trup, ktorý dopadne/končí cca 30-50 cm od hlavy/trupu nie je útok.... na takýto útok sa nereaguje.. nie je to žiaden útok, neohrozuje ma, preto nemám naň čo reagovať.....

Skutočný útok nemusí byť len reál, dá sa to nacvičiť...
napr. pri nácviku sebaobrany sme použili ostré nože a nie makety... to ste mali vidieť, to bolo iné kafe... Laughing Laughing Laughing
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi Aug 21, 2009 5:47 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Palo Lux napísal:
mozno takato Smile

http://www.arma.lh.pl/zrodla/filmy/poznan2004/meyerdagger.avi

minimlalizovane terče, nizke tažisko a veľka operačna vzdialenosť.


Ak na mňa niekto reálne niekto vytiahne nôž a ja nemám nôž, prípadne palicu, alebo hociakú zbraň/predmet dlhší ako ten nôž, prípadne nemám pištol.... tak utekáááám, kade ľahšie... čím rýchlejšie, tým lepšie /nie je to hamba, lebo ústúpiť z boja je polovica víťazstva Laughing Laughing Laughing a ak dvakrát ustúpim z boja, tak to je jedno víťazstvo Rolling Eyes / .... a neskúšam páky, ... ak nemám inú možnosť, tak noha je vždy dlhšia/silnejsia ako ruka s nožom..... tak kopem, do protipohybu /najlepšie do.. tam/ ... a ak zasiahnem, alebo ak nie, potom utekááááám..... kade lahšie.... čím rýchlejšie, tým lepšie....Laughing Laughing Laughing

Čo je to správny terč, resp. zásahová plocha pri noži/meči ? Stačí bodnúť cca 3-5 cm do hlbky, prípadne seknúť cez nejakú hlavnú tepnu/žilu/šlachu väčšinou idú vedľa seba, ak dobre/správne trafíš, tak cca za 2-3 minútý vykrvácaš.. /
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
harlequin
Bežný tlachal


Založený: 23 Jún 2006
Príspevky: 66

PríspevokZaslal: Ne Aug 23, 2009 8:03 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto napísal:

útok na hlavu/trup, ktorý dopadne/končí cca 30-50 cm od hlavy/trupu nie je útok....

hej, ale utok na videu ide na ruku, a nie na hlavu/trup.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ne Aug 23, 2009 4:07 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Harlequin,

pôvodne som do tejto témy vôbec nechcel písať, lebo je to téma o šermiarskych videách, ale keď Palo Lux chcel vedieť, čo je správna vzdialenosť , tak som napísal, čo si myslím, že je správna vzdialenosť, bolo to myslené veľmi všeobecne, univerzálne.. a nie na konkrétnu techniku na konkrétnej ukážke..

Ešte k tej správnej vzdialenosti, je rozdiel medzi správnou vzdialenosťou útočnou a správnou vzdialenosťou obrannou....
ale to je strašne na dlho.... o správnej vzdialenosti, pohybe, taktike boja, technike bolo napísaných neskutočné množstvo kníh, pojednaní.. od tých najstarších aké boli napísané a aké sa zachovali... až po tie súčasné.... a dobré je na tom to, že všetci tí majstri,čo tie knihy napísali / je jedno či európsky, ázijský... a či písali o šerme/ , tak majú pravdu i keď každý má tu svoju a to len preto, že každý z nich má na vec iný, odlišný svoj vlastný pohľad, ale to je len dobré, ...aspom je čo porovnávať a je nad čím špekulovať.
To, že má každý z nich pravdu je len preto, že všetci majstri /väčšina písali na základe svoich vlastných skúseností/prípadne skúseností iných v tej ktorej dobe a v tom ktorom prostredí....
Tak isto je to aj v matematike, kde sa k tomu istému výsledku dopočítaš viacerými spôsobmi--

Obe ukážky boja s nožom, sú krásne demonštratívne predvedené, obe sú krásna, ukážková telocvičňová demoštrácia techník... ale tak, ako boli predvedené, bolo by veľmi otázne či by v reály tak aj fungovali, už len z dôvodu, že útočník nečaká na to aby mu bola obrancom nasadená páka, dostal úder, bodnutie, sek.. tiež sa bráni, ak sa na neho útočí,

Tak ma napadlo, že väčšinu/všetky ukážky treba aj takto brať a rozdiel je len to, ako sa ne pozeráš... Ak sa ne pozerám z hľadisko funkčnosti/bojového prevedenia, je to iné, alebo keď sa ne pozerám z hľadiska techniky, alebo ako na divadlo...
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ne Aug 23, 2009 5:24 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

http://www.youtube.com/watch?v=Kj4Ng6DBfrg&feature=related

veľmi pekné prevedenie, výborný "tajming" /načasovanie/, krásny prechod z obrany do útoku/ vzdialenosť ideálna/, obranca je neustále v ohrození, útočník stále vyvíja tlak, obranca je nútený brániť sa, ak by útoky nevykríval, tak ho útočník zasiahne na telo... obaja sa neboja dostať zásah/ pri útoku obranca "neuhyba, necuká, "verí útočníkovi" že techniku včas zastaví/ukontroluje/ , krásne záverečné prevedenie... majú to v rukách..
stačí zrýchliť, prestať kontrolovať techniky a je z toho skutočný súboj.
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Ne Aug 23, 2009 9:45 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

http://www.youtube.com/watch?v=HPIAUrHaLuA
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Ne Aug 23, 2009 10:31 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

veľmi pekné videjko!
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Po Aug 24, 2009 7:59 am    Predmet: Odpovedať s citátom

aj mne sa páči
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: Po Aug 24, 2009 8:51 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Aj ja sa pridávam k vyjadreniu uznania. Dobré! A ďalší? Má ešte niekto odvahu?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: St Aug 26, 2009 5:56 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ešte niečo z tréningu. http://www.youtube.com/watch?v=g_P_W2NcbHQ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Ut Sep 15, 2009 10:55 am    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Ešte niečo z tréningu. http://www.youtube.com/watch?v=g_P_W2NcbHQ


Šerm sa mi páčil viac ako ten zápas. Rozumiem, a aj samotný popis videa hovorí, že je z tréningu. Práve preto by ste si mali dávať viac pozor na rovnováhu a zbytočne niektoré kusy nenáhliť, či nepoužívať zbytočne silu tam, kde to nie je potrebné. Správne držanie tela a precízne vykonanie kusov - hoc aj pomalšie - bráni súperovi v braní "gewicht". Veľmi v tomto smere pomáha voľne zápasiť, aj s malou výbavou nacvičených kusov. Veci, ktoré mi potom nefungujú, nemusia byť zákonite nefunkčné, len sú nesprávne aplikované.
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: St Sep 16, 2009 10:01 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja sa snažím pri uchopení súpera hneď vyviesť z rovnováhy ( to chce urobiť aj on ) a čo najrýchlejšie urobiť kus, pretože rýchlosť prevedenia ma chráni pred prelomením. Z toho ako ho vyvediem z rovnováhy závisí aj sila s akou sa mi to môže podariť. Čím lepšie a rýchlejšie, tým ľahšie. Na niektoré akcie súpera sa dá reagovať aj Vor, preto netreba na neho čakať ale hneď ísť do otvorenia.
Trénujeme dookola nejaký kus a jeho prelomenie. Na voľný zápas je ešte skoro.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: St Sep 16, 2009 11:11 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Samozrejme, ťažké je baviť sa písmenami o praktickom. A všetko je aj tak vecou skúsenosti. Avšak správna didaktika dokáže proces vždy urýchliť. V tomto smere je dobré navštíviť nejaký oblastný klub grécko-rímskeho zápasu a zatrénovať si s nimi alebo aspoň odsledovať systém výučby.

Čo sa týka voľného zápasu, opäť je to každého individuálna vec, avšak Ringen vlastní oproti ostatným veciam našich záujmov (chladné zbrane) veľký benefit, a síce je relatívne najbezpečnejší na meranie síl. To jest môžeme sa poučiť priamo z praxe a následne funkčnejšie implementovať jednotlivé poznatky. Nehovoriac o tom, že zápas je asi najlepším úvodom do fuhlen a do stratégie boja. Nie je preto na škodu popasovať sa, aj s malou výbavou kusov, a skrz tieto skúsenosti objavovať jednotlivé kusy a systém. Vzdialenosť, váha a rýchlosť sa v pasovaní úplne relativizujú a všetko funguje trochu inak. Ostatne, aj v iných bojových umeniach býva zvykom, že úspešnejší sú ľudia, ktorí sa vedeli biť aj predtým, resp. mali skúsenosti s bitkou a s tempom.

Študujete prierez zápasom alebo sa sústreďujete špecificky na jeden manuskript? (e.g. Danzig)
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Roman Popik
Bežný tlachal


Založený: 13 Okt 2008
Príspevky: 62

PríspevokZaslal: Št Sep 17, 2009 11:14 am    Predmet: Odpovedať s citátom

ty si ten modry? Smile
ten serm vyzeral drsne nato ze ste mali iba pribi na hlave, to ste inac boli dohodnuty ze kto vyhra? OSmile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Sep 17, 2009 8:40 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ing. Bobó, z taktického hľadiska sa nikdy nesnažím urobiť ako prvý útok na neznámeho súpera, nikdy nevieš, čo sa v Tvojom protivníkovi "skrýva" , nevieš čo je zač... najprv sa ho snažím "oťukať" aby som vedel, ako bude reagovať, či na neho "mám" a tak, .... je to úplne rovnaké ako v šerme.. Razz
Zásada č. 1. "Nikdy neútoč ako prvý"

matoS, veľmi pekne napísané, ako z knihy ...
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman Popik
Bežný tlachal


Založený: 13 Okt 2008
Príspevky: 62

PríspevokZaslal: Št Sep 17, 2009 9:01 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

...nevedel som ze serm sa zaobera do takej hlbky aj zapasenim...
...k nepoznaniu protivnika... v sparingu (pri treningu) stale vies s kym do toho ides aspon odhadom prinajhorsom, v zapase to plati viacnasobne... ked sa nepripravis na supera to je cista samovrazda... ale ked uz nakoniec dojde k takemu necakanemu lamaniu chleba... tak ak o superovi nevies.. vies v com si dobry ty... a tak spravis rychle to co si myslis ze si najlepsi... lebo pri takom vyckavani a premyslani... lezis davno KO.... pri ostrom boji sa viac ceni akcia ako nejaka uvaha... (moj nazor)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Juraj Skúpy
Tlčhuba


Založený: 27 Máj 2008
Príspevky: 165
Bydlisko: Trenčianske luhy a háje

PríspevokZaslal: Pi Sep 18, 2009 6:39 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto napísal:

Zásada č. 1. "Nikdy neútoč ako prvý"

matoS, veľmi pekne napísané, ako z knihy ...


Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Pi Sep 18, 2009 9:44 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto
Ja sa riadim pravidlom: Nečakaj, čo urobí súper, ten kto čaká, čo spraví súper býva zväčša porazený.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Ďalší
Strana 2 z 11

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk