Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Videá šermiarskych techník
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Ut Jan 12, 2010 12:39 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahojte, dakujem vam vsetkym za pozitivne komentare a takisto za pripomienky.

ad zaklon, myslim si, ze ide viac o skreslenie kamery. pozeral som aj ine nase cvicne orttove (a ine) videa a nebadal som to, je vsak samozrejme mozne, ze sa to par krat podarilo.

ad bissterck, ano

ad absetzen. nu, absetzen je jedna z veci, kde by som sa drzal jedine "seka ti, tak to pretoc mec dolava pred svoju hlavu a bodni ho s vykrocenim", ergo ci je to LS ci KS (ak narazas na to) by som ponechal ako vec osobnej preferencie. Goliath zobrazuje LS. A silu seku z videa nevycitas:)

ad zrychlovanie, v dvoch pripadoch to zrychlilo inak, ako som chcel. z technickeho hladiska som rad, ze mi to vobec vyrenderovalo:) a ad rychlost, ta ma svoje opodstatnenie len do urcitej miery. nikdy nie je problem zrychlit.

ja sa tiez velmi tesim videam a pokrokom, viac sa vsak tesim na dalsie sympozium a na osobne polemiky pri pohari dobreho vinca ci na parketach telocvicne:)
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Karel Černín
Bežný tlachal


Založený: 24 Nov 2008
Príspevky: 46
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Pi Jan 15, 2010 10:05 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Obě videa (Trnava i Bratislava) jsou vynikající. Nasazení, rychlost, preciznost - máte být na Slovensku na co pyšní. Cool

Jediné, kde by podle mě bylo na místě být dogmatičtější, je to Absetzen. Myslím(e) si, že by mělo začínat z výrazného pravého Pluhu k vylákání soupeře (viz tesáky u Lecküchnera). A mělo by se navázat krátkým ostřím (viz výslovně uvedený levý Vůl u Lva, který je u něj v části o střezích jasně popsán s krátkým). Ten obrázek v Goliathu se dá vnímat různě - mně třeba poloha pravé ruky svědčí spíš pro krátké. Každopádně začínat ze středové polohy a jít do dlouhého jako vy bych si já osobně proti seku netroufl.

U toho čtvrtého Absetz. mi tam chybí krok. Ostatně kroky (např. zakročení si levou nohou při Zornhaw) jsou další věc, kde se třeba s Bratislavským šermiarským spolkom lišíme. Ale to už je víc k diskuzi (bez výslovné opory v pramenech).

Každopádně obě videa jsou pro mě velmi přesvědčivá a děkuji za skvělý zážitek, který jsem z nich měl.
_________________
Za mě mluví moje práce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi Jan 15, 2010 11:34 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Karle,
vdaka. Chcem sa teda opytat, ci planujete aj vy aspon nejaky video nahlad na Vas postup? Aby sme si vedeli ujasnit ako to v tom nasom Cesko-Slovensku vlastne postupuje a ake su buduce vyhliadky?

Ako som pisal, k absetzu aspon na video by som bol tiez dogmatickejsi, ale co je pravda, ze v realy by som na tom uz netrval (ale na treningu ano). KS ma svoje vyhody, ale je tazsia na technicke zvladnutie.
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi Jan 15, 2010 5:47 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Jedna taká malá otázka, tie posledné videá, to na nich sú :

-"predpísané techniky" z nejakého fechtenbuchu, tak ako to popísal nejaký majster? /techniky sa vykonávajú presne tak a nie inak, niečo na spôsob predpísaných techník /bunkai/ alebo Kata? /že len tak je to dobre a nijako inak/ ?
- sú to dohodnuté techniky, tak že útok je vopred daný a obranca vykoná dohodnutú obranu, avšak spôsobom podľa svojho, jeho vlastného uváženia?, tak že si myslí že je to dobre, a že by mu to fungovalo aj v reály?
- alebo útok je daný a je len na obrancovi čo urobí a ako to vykoná ?
- alebo útočník si vymyslí techniku a obránca proste urobí, čo uzná za vhodné?
- je to voľný cvičný zápas?
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Karel Černín
Bežný tlachal


Založený: 24 Nov 2008
Príspevky: 46
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Pi Jan 15, 2010 9:19 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Anton Kohutovič napísal:
Ahoj Karle,
vdaka. Chcem sa teda opytat, ci planujete aj vy aspon nejaky video nahlad na Vas postup? Aby sme si vedeli ujasnit ako to v tom nasom Cesko-Slovensku vlastne postupuje a ake su buduce vyhliadky?
Plánujeme. Jen teď je to trochu divoké. Před týdnem se mi narodilo druhé dítě. Kameru jsme dostali k vánocům, ještě s ní moc neumím. A na federy z Polska stále čekáme. Ale dohodli jsme se, že zatím zkusíme natočit alespoň nějaké dýky.
_________________
Za mě mluví moje práce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi Jan 15, 2010 9:35 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Karel: Tak gratulujem. Tie polske mece su nutna podmienka? Na videu sme pouzivali aj mece od Pavla Moca. A plny mec predsa vyzera opticky krajsie.

Marian:
Na nasom videu su jednotlive techniky, a riesenie nejakych situaci ked, niekto spravi nieco. To znamena, super sekne, ja mozem urobit, toto. Ak on zareaguje takto ja mozem toto... A tak sa to vetvi podla typu reakcie supera. Cize v podstate to je dohodnute, ale zaroven plati, ze je tam vzdy vidiet odporucane riesenie situacie (niektore mozu mat aj viac rieseni).

Akcie su robene, tak aby to bolo relativne dobre citatelne na videu, teda su predvadzane v "skolskej" forme. To znamena, ze super nerobi svinariny, ale reaguje cisto. V reale by to vyzeralo inak.

Su to zakladne techniky Lichtenauerovho umenia sermu a tym padom zakladne technniky sermu dlhym mecom pd 14. do 16. storocia.
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi Jan 15, 2010 10:33 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

OK Tono, ďakujem,

v tradičnom karate sa to volá bunkai a ojo-bunkai, /čo je školská, vyučovacia forma/

bunkai = na predpísanú techniku reagujem predpísaným spôsobom a dodržiavam všetko čo k tomu patrí, presný postoj, presný postup, presné vykonanie techniky, je to vzorec o ktorom sa nediskutuje, je to proste tak..... a hotovo.
ojo-bunkai = na predpísanú techniku reagujem podľa vlastného uváženia, mojim vlastným spôsobom, avšak robím "čistú techniku" a nerobím nič na vyše, o čom sparing partner nevie, čiže žiadne prasačiny a sviňariny...,

ale také kumite...., to je zas o niečom inom Twisted Evil Evil or Very Mad
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Karel Černín
Bežný tlachal


Založený: 24 Nov 2008
Príspevky: 46
Bydlisko: Brno

PríspevokZaslal: Po Jan 18, 2010 8:10 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Anton Kohutovič napísal:
Tie polske mece su nutna podmienka? Na videu sme pouzivali aj mece od Pavla Moca.
Fakt? Vidím jen federy, ale asi jsem slepý. Každopádně pro nás nutné jsou - my trénujeme se dřevem do plných (ale nechová se to při kontaktu úplně jako kov) a občas s meči (těžšími než ty Mocovy), abychom si připomněli, co dělá železo ve vazbě, ale to zas tlumíme. Na federy se těšíme, že nám umožní trénovat i natáčet bez kompromisů. Ostatně myslím, že ty dýky řeknou taky dost. Wink
_________________
Za mě mluví moje práce.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Juraj Skúpy
Tlčhuba


Založený: 27 Máj 2008
Príspevky: 165
Bydlisko: Trenčianske luhy a háje

PríspevokZaslal: Po Jan 18, 2010 8:50 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Tie mece od Pavla Moca mate ale objednane special s dlhsou cepelou, ze? On standartne dodava tusim s 90kovou cepelou, mam od neho viollet a pride mi to trosku kratke. Mozno je to len opticke skreslenie, ale pride mi, ze tie langschwerty z ilustracii su poriadne dlhe pri porovnani s velkostou cloveka na tych istych ilustraciach.
_________________
V minulosti mali k sebe ludia blizsie... stare zbrane mali totiz mensi dostrel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po Jan 18, 2010 9:15 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Karel:
Od 0:12s do 0:46 su mocovky aj ked s rozsirenym korenom. A mutiereny su tiez s nimi. Ale cepel je riadna, tuha ako bezny mec. Celkova dlzka 140cm vaha 2kg.
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Tomáš Oreský
Regrút


Založený: 18 Jan 2010
Príspevky: 2

PríspevokZaslal: Po Jan 18, 2010 3:20 pm    Predmet: Nové videa Erebus Odpovedať s citátom

Zdravím, zde je malá ukázka z našeho pojetí šermu

http://www.youtube.com/watch?v=pa2ZejPtpDM&feature=channel

další videa na: www.erebus.cz
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut Jan 19, 2010 8:56 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Tor, to video, resp. tie techniky .. to je nácvik šermiarskych techník do nejakej scénky, alebo je to nácvik šermu pre šerm? /myslím ako reál do boja, alebo sebaobrana/
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Tomáš Oreský
Regrút


Založený: 18 Jan 2010
Príspevky: 2

PríspevokZaslal: St Jan 20, 2010 3:45 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Zdravím, nejsem si zcela jistý, jak jsi svou otázku přesně myslel, tak se ti pokusím odpovědět trochu obecněji.

Video zobrazuje krátké ukázky z různých assalt, které používáme v rámci veřejné produkce.

Nejedná se o "instruktážní video technik šermu" ale ukázku našeho způsobu přenesení dobových technik šermu a jeho principů "na plac" před diváka s důrazem kladeným na reálnou bojovou rychlost, tempo, logiku akce, odpovídající odění a vybavení, atd..

Pojetí šermu vychází z učení Petra Skalického (M.C.E.) a z jeho překladů šermířských spisů.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: St Jan 20, 2010 4:08 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Tor!

V prvom rade ta poprosim, aby si si zmenil prezyvku na civilne meno. Vo fore "skola sermu" diskutujeme pod vlastnymi menami.

Pekne videjko. S tymi svetlami ako rockovy koncert a s cizmami na tom podiu ako na vystupeni krasokorculiarov:)

Neviem, o aku formu odozvy mas zaujem, ci chces len prezentovat zoskupenie. Na com by som radil zapracovat je hlavne znackovanie (mozno to bolo smyklavym podiom skreslene), dalej menej luftovania (co sa tyka aj znackovania), casto zbrane zbytocne pretinaju vzduch. A viac asi rozpohybovat (co opat moze byt skreslene klzkostou plochy). To su technicke pripomienky. Verim, ze divakovi sa to bude pacit.
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: St Jan 20, 2010 4:18 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Tor,

tiež sa pripojím. Mne sa to ako šerm na scéne tiež páčilo a určite by som dal palec hore.
Moja pripomienka je podobná ako Martinova, tiež by som radil to trochu viac rozpohybovať v zmysle viac pracovať s nohami, trochu som mal pocit, že stojíte na mieste a všetko sa odohráva od pása hore - čo ale môže byť spôsobené klzkým povrchom (veľmi presne viem aké to je keď vybehneš na klzké pódium a si rád, že sa nezabiješSmile )

Ale celkovo sa mi to veľmi páči.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Juraj Skúpy
Tlčhuba


Založený: 27 Máj 2008
Príspevky: 165
Bydlisko: Trenčianske luhy a háje

PríspevokZaslal: St Jan 20, 2010 4:20 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Tie seky do luftu su tam podla mna zamerne, pri scenike to robi pre divaka rychlejsi, nebezpecne vypadajuci duel. Navod rovno z hollywoodu.
_________________
V minulosti mali k sebe ludia blizsie... stare zbrane mali totiz mensi dostrel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: St Jan 20, 2010 4:22 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Tor, za mna z pohladu scenickeho sermu tiez pekne, je to akcne. Obcas sa mi zda ze ste prilis blizko a tak ako aj Matovi ze sa vam dost smyka a potom nohy akokeby korculovali, je mozne ze v reale je pohyb noh sviznejsi. Pisete ze kazde assalto ma povod v dobovej technike. Ake techniky su pouzite pri mecoch a tesakoch? Priznam sa ze mi ide tazko to odcitat, tiez aj kvôli prílisnemu toceniu zbranami vo vzduchu a v robote to neviem spomalit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Jan 20, 2010 8:31 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Tor,
Ak je to scénika, pre diváka, je to OK.

Také technické pripomienky, s dlhým mečom podľa mňa ste trocha "dalej od seba" a vzdialenosť by som skrátil, čo sa týka tesáka štítu, tak podľa môjho názoru tam ste za veľmi blízko, aj štít je zbraň a dá sa ním udrieť, na tú vzdialenosť sa už dá aj kopnúť
ten oštep, palica a "holé ruky" odkiaľ ste čerpali inšpiráciu ?
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Št Jan 28, 2010 12:47 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Čaute, tak po malej štátnicovej a pracovnej odmlke by som vám rád prezentoval krátky dokumentárny filmík o našej činnosti a skupine vo všeobecnosti. Je to určené viac pre laikov a širokú verejnosť. Projekt vznikol ako semestrálna práca na všmu. Užite;)

http://www.youtube.com/watch?v=-82cajZi70s
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: Pi Feb 05, 2010 8:13 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Maťo veľmi pekné. Výborná prezentácia, šupni to na fórum aj našim anglicky hovoriacim kolegom. GO slovenský šerm!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Ďalší
Strana 8 z 11

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk