Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Možnosti reálneho súboja v blossfechten
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Pi Júl 31, 2009 1:03 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ešte k tomu Durchwechslu (Bobo vďaka za obrázok, inak by som nevedel co si presne mal na mysli). Viem ze aj takato je interpretacia a poznam vyobrazenie z Goliáša (tiež ho mám na tréningu ako jednu z možností ale veľmi ju nepreferujem). Vedú ma k tomu napr. tieto skutočnosti:

- Merck der durchwechsel ist vil und manigerlay die soltu treiben ........... (sory za možnú nesprávnu gramatiku píšem na rýchlo), čo znamená že je mnoho foriem ich uplatnenia, ale podľa mňa tiež že nie je jediný spôsob mechaniky.
- Z tejto (Goliáš) formy durchwechslu ťažko urobíš dostatočne efektívne noterczunge.
- V podstate je to zčasti niečo podobné ako cavazione u Talianov kde je potreba rýchlosti a preto polohy podobnej ako to robím ja jednoznačná.

Zaverom, ja si myslim, že obidve možnosti su pouzitelne, podla toho co nimi sledujem. Ak ma vysoko ruky a potrebujem sa za ne dostat hrotom, alebo ak citim potrebu ochrany hlavy tak pouzijem formu ktoru myslis ty. Bohuzial, vela veci v kunste nie je uplne jednoznacnych Sad (edit: napr. Zorn ort dlhym hore alebo dole).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Pi Júl 31, 2009 6:18 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Zatiaľ sekundy. http://www.youtube.com/watch?v=HC4HMHvwqg0

Naposledy upravil Ľubomír Orenič dňa Ne Aug 02, 2009 2:22 pm, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: So Aug 01, 2009 9:41 am    Predmet: Odpovedať s citátom

ing.Bobó: Vďaka za video, myslím, že je výborné že postupne začína každý odkrývať svoju robotu. Teraz k tomu čo mi tam nesedí: Tak ako bolo podotknuté aj u nás, nie som presvedčený, že by ten čo začína dosiahol, vyseknutie zornom nie je nasledované pravou nohou, teda je sekané proti nohe a chrbtu, a noha ide az s bodom. Vysekávanie sa mi zdá príliš na súperovu schwechu a potom podľa mňa náraz nie je dostatočný (to ale môže skreslovať aj video).
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So Aug 01, 2009 10:08 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Marcipan: Ja osobne ucim pri zornorte maly rozdiel v casovani kroku a seku. Cize posuvame krok casovo viac k bodu. Aspon pri uvedomelom treningu. Tento postup sa mi pri uceni osvedcil, a v v rychlosti aj tak cela akcia zplynie do jedneho pohybu. (Mala by)
Myslim, ze o dovodoch som hovoril aj na sympoziu.
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: So Aug 01, 2009 12:01 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Stettner: Ano to moze byt. Ale tu sa mi zdalo ze to nebol maly rozdiel, Ta noha vystartovala podla mna skutocne prilis neskoro. Potom je vyseknutie slabe, nestabilne a je stale daleko od supera, cim vyssia je hrozba durchwechslovania a tiez ten bod potom trva dlhsie lebo jednoducho musi prejst dlhsiu drahu. Ja to robim tak ze vykracujem uz pri vyseknuti aby som sa dostal dostatocne blizko a trafil som naozaj tu cast cepele kde dam dostatocnu energiu. Keď takto vykročím, po odraze je to už len o malom natiahnutií rúk, pretože súper je buď ešte v pohybe, alebo ho len pred malou chvilou dokoncil a ja som uz dostatocne blizko (ak nie tak si predsunutou nohou este dokrocim ale to je v jednom pohybe tela vpred). Samozrejme, nesmie dôjsť k zliatiu zornu a ortu do jedného s tým súhlasím. Zistenie tychto rozdielov a ich konfrontacia su prave to na co je dobra tato debata myslim.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So Aug 01, 2009 12:25 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marcipan: Presne o tomto som hovoril na sympoziu;). Podla mojich skusenosti, to tak ako hovoris ty funguju presne vtedy ak super poriadne nedocahuje. To je to co sme tu hromadne odsudili:). Cize ak docahuje a ty mu este spravis krok hned so zoseknutim priamo vped, tak skoncite prilis blizko a nestihnes ani zamierit hrotom. Teda v tom pripade, ze nezrazas do strany ale smerom vpred aku u nas. Tazko ale arugementovat pisomne o zlomkoch sekundy. Ale zatial vsetkym, ktorym som poradil neskor startovat nohou, to celkovo navysledku pomohlo.
Ak sa ti da, skus to spravit proti superovi, ktory na teba riadne vykracuje, tak aby zasiahol v plnej rychlosti dajme tomu 20cm od svojho hrotu tvoju hlavu. Ak to bude uplne bez problemov, potom OK. Ak nie odporucam tuto malu fintu.

Ono v rychlosti ziaden sek nezacina nohou a rukou naraz. Neviem ako to je v inych sermoch, ale ja mam ten pocit, ze ruka za sebou vytiahne telo s nohou.

A mozno vlastne hovorime zhodne, keby sme mali v rukach mece.

P.S.: MODERATOR: moze tieto prispevky od Marcipanovho vide dat do novej temy. Naprilad Kunst des Fechtens?
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Patrik Lach
Bežný tlachal


Založený: 05 Dec 2008
Príspevky: 73
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

PríspevokZaslal: So Aug 01, 2009 4:50 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

stettner napísal:


Ono v rychlosti ziaden sek nezacina nohou a rukou naraz. Neviem ako to je v inych sermoch, ale ja mam ten pocit, ze ruka za sebou vytiahne telo s nohou.


Podla mňa začína sek v zadnej nohe. Ako štartuješ vpred, zaberie zadná - odrazová noha, sila prejde cez trup a v rukách sa prejaví. Takto sa dá do technika sila celého tela, nie len rúk, nestratíš ani rovnováhu atď. Telo bude ako jeden celok.

Pat
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: So Aug 01, 2009 5:37 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ono to bude skôr tak, že ako to komu vyhovuje...
Osobne si tiež myslím, že pohyb začína najprv v nohách, ale ruky sú rýchlejšie ako nohy a telo, preto pri pohybe /seku/bodu/ ruky trocha telo "predbehnú" , avšak v okamihu nárazu telo "dobehne" ruky a potom sek aj krok dopadnú súčasne /kime/
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: So Aug 01, 2009 6:57 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Môj sek začína v ruke a noha nasleduje sek. Hrot prekonáva dlhšiu vzdialenosť ( aspoň si myslím ). Hrot ma chráni tým, že súper musí na neho reagovať ( som vor a on nach ), ak vyjdem najprv s nohou idem k nemu s hrotom niekde hore a možno aj vzadu, hlave je odkrytá a on mi môže nastaviť lebo sa nemusí starať o môj hrot.
Brániaci ( nach ) sa má snažiť nastavovať hrot takže každé omeškanie seku pri kroku k súperovi môže byť potrestané.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Patrik Lach
Bežný tlachal


Založený: 05 Dec 2008
Príspevky: 73
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

PríspevokZaslal: So Aug 01, 2009 7:18 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ing.Bobó napísal:
Môj sek začína v ruke a noha nasleduje sek. Hrot prekonáva dlhšiu vzdialenosť ( aspoň si myslím ). Hrot ma chráni tým, že súper musí na neho reagovať ( som vor a on nach ), ak vyjdem najprv s nohou idem k nemu s hrotom niekde hore a možno aj vzadu, hlave je odkrytá a on mi môže nastaviť lebo sa nemusí starať o môj hrot.
Brániaci ( nach ) sa má snažiť nastavovať hrot takže každé omeškanie seku pri kroku k súperovi môže byť potrestané.


Ja som písal o zadnej nohe, nie prednej. Teda kde začína celkový pohyb. Samozrejme, že naša zbraň musí vytvárať tlak na súpera, inak sa trebars napichneme na jeho čepeľ.

Pat
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik Lach
Bežný tlachal


Založený: 05 Dec 2008
Príspevky: 73
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

PríspevokZaslal: So Aug 01, 2009 7:20 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto napísal:
Ono to bude skôr tak, že ako to komu vyhovuje...
Osobne si tiež myslím, že pohyb začína najprv v nohách, ale ruky sú rýchlejšie ako nohy a telo, preto pri pohybe /seku/bodu/ ruky trocha telo "predbehnú" , avšak v okamihu nárazu telo "dobehne" ruky a potom sek aj krok dopadnú súčasne /kime/


Nemyslím, že je to o tom ako komu vyhovuje. Ak to raz funguje tak či onak, ťažko to niekto inak urobí správne.
To že sú ruky rýchlejšie atď je pravda, dôležitý je začiatok a koniec v tomto prípade.

Pat
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: So Aug 01, 2009 7:40 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ing. Bobó, fireball, to neodporuje..
pri pohybe som tiež ako odrazovú u myslel zadnú nohu, čiže "pohne" sa zadná noha, /ktorá ani nemusí i urobiť pohyb z miesta/ len dá ako by taký impulz na začatie pohybu/ techniky, také cuknutie, štart, odraz, následne sa tento "pohyb" cez nohu, cez boky prenesie k ruke/rukám, ktoré vyrazia ako prvé, lebo majú väčšiu vzdialenosť k cieľu /fyzika nepustí/ Wink avšak v okamihu dopadu úderu na súpera, príp. meč musím byť "ukotvený" /telo a nohy "dobehnú" ruky/ aby som svoj úder "ustál" /akcia, reakcia/ zas tá fyzika.. Wink

zas na druhej strane, ak si držím garde/postoj, pohybujem sa k súperovi meč/ruky mám stále v strehu/kamae a pohybujem sa, tak som stále krytý, akurát skracujem vzdialenosť, prípadne si hľadám vzdialenosť aby bol môj útok účinný a neskončil 20-30 cm pred súperom, prípadne aby som sa mohol brániť/uskočiť, vykryť súperov útok, ktorý potvora jedna si tiež hľadá vzdialenosť na svoj útok.. Laughing
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: So Aug 01, 2009 9:35 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Fireball: ty pises o mieste kde pohyb vznika. (co zavisi aj od postoja a strehu) Ja o mieste, ktore sa vizualne pohne prve vpred. Ist vpred najskor telom, ci nohou je nebezpecne. Toboz sa hybat vpred a robit pri tom naprah. Ista smrt.
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Patrik Lach
Bežný tlachal


Založený: 05 Dec 2008
Príspevky: 73
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

PríspevokZaslal: So Aug 01, 2009 9:37 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

stettner napísal:
Fireball: ty pises o mieste kde pohyb vznika. (co zavisi aj od postoja a strehu) Ja o mieste, ktore sa vizualne pohne prve vpred. Ist vpred najskor telom, ci nohou je nebezpecne. Toboz sa hybat vpred a robit pri tom naprah. Ista smrt.


You, presne tak Wink

Pat
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Ne Aug 02, 2009 2:43 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Podarilo sa mi to spomaliť http://www.youtube.com/watch?v=HC4HMHvwqg0
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Po Aug 03, 2009 8:16 am    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
ak vyjdem najprv s nohou idem k nemu s hrotom niekde hore a možno aj vzadu, hlave je odkrytá


Takto som to samozrejme nemyslel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Po Aug 03, 2009 9:40 am    Predmet: Odpovedať s citátom

to stettner: u jedneho individualistu (bohužial nechcel sa k nam pridať)
a bohuzial on si už teraz tiez mysli ze robit to tak je nevýhodne no napriek tomu to mal pekne zvladnute pohybovo.....v obdobi ked nik nechyroval - hodne ma to inšpirovalo aj z estetickeho hladiska je to velmi pôsobivé.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po Aug 03, 2009 11:54 am    Predmet: Odpovedať s citátom

lux: Kto to bol?
A preco to teda zmenil;)
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Po Aug 03, 2009 12:03 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

To by aj mna zaujimalo, je dobre o sebe vediet, myslim ze este nas stale nie je vela kto sa snazi robit kunst.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Po Aug 03, 2009 12:50 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

je za pracou v zahraniči meno ti napism cez pm ...
ak chces nebol nikdy v ziadnej SHŠ, je samouk a individualista

a zmenil to kôli tym dôvodom, ktoré su nevýhodou takehoto začatia akcie.... teda že je velký problem v odhade idealnej vzdialenosti pri útoku ...najme ak to vykonavaju obaja oponenti a taktiež väčšiemu problemu zmenit čokoľvek v pripade prečitania útoku kedže je telo vo veľkom pohybe. Smile

zas na druhu stranu kazdá vec funguje do tej miery do akej sme schopny sa jej zmocniť a na akej urovni....aj ked on sa jej vzdal, pre mna to znamená pekny cieľ a vynikajúcu pohybovu aktivitu, ktorá dodá skvelú celkovu rozpohybovanosť tela. Možno z tvojho pohladu je to cvičit skodlivé, pre mna je to prinosom, prave v tom ze posuva hranice tym ze je to tažšie alebo zložitejsie..... (prečo si vyberať jednoduchšiu cestu) ak nesluži moj serm na moju obranu a nepotrebujem v nom dosiahnut vysledok zajtra (alebo do súboja - turnaja) tato cesta sa mi proste pači aj z estetickeho hladiska to do akej miery som ju schpný dobre spravit ?bude uz len asi otazka casu a fyz. zdravia Smile nikam sa nezeniem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Strana 6 z 8

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk